Goede start van Nederland geeft moed en vertrouwen Minister Lieftinck komt KVP tegemoet in gezinspolitiek Handelsreizigers op hun vakkennis getest Bewakers paleis Soestdiji hebben nieuwe kazerne Wagtmans en Voor ting in de voorste gelederen .Vervoersbedrijf en overheid M EER dan e?ns IlGbben in de Belastingdebat opgeschort wegens wijzigingen Wat de minister voorstelt Op n hoekje Donderdag 5 Juli 1951 ZWITSER ROSSI WINT EERSTE TOUR-ETAPPE 'A Onze speciale verslaggever telefoneerde ons Woensdagavond uit Reims: Het is de Nederlanders niet slecht vergaan in de eerste etappe van deze Tour de France! De zeven - plaatsen ex aequo in het grote peleton hebben hun dan wel niet de glorie van de gele trui, de overwin- i ningschampagne en de bekroning met een fecstelükc bloemenhulde opgeleverd, maar zij mogen toch zon- Kgr der voorbehoud en zonder uitzondering staat maken °P de palm van onze waardering, voor hetgeen van- I daag hun rol is geweest in het beeld van een overi- jvjj Sens n0& nict bijzonder opwindende strijd. Want al v -Ja ontbraken de witte truien dan helaas bij de ont- snappingspoginge welke Apo Lazarides, de Italiaan Pcdroni, de Franse regionalen Rcdolfi en Bauvin en de Zwitsers Huber en Rossi (winnaar) na 50 kilo meter ontketenden en die tenslotte beslissend bleek te zijn in deze eerste etappe, zü hebben nu toch eindelijk eens laten zien. dat zij ditmaal nict als ongeinteresseerden in het zog van het peleton reden, maar zich ver schillende malen in de strijd geworpen op een manier, die hun bevredi gende klassering volkomen rechtvaardigt en die nog meer succes zou hebben gehad, wanneer Gerard Peters niet zes kilometer voor Reims door een lekke band uit het gezelschap van zjjn makkers was weggerukt. en toen die twee een behoorlijke voorsprong op de groep hadden ge nomen, had ook de taaie Zaaf zich in de strijd gemengd. Maar ook deze poging moest mislukken. Zaaf was sterk genoeg, maar zijn ploeg genoot en de Fransman, bij wie hij zich spoedig had aangesloten, kon den de kracht niet opbrengen om het peleton. dat tenslotte zijn tempo toch wat ging verhogen, vóór te blijven. Ook Koblet niet Maar 45 kilometer voor het einde werd de volgerskaravaan tot nieuw leven gewekt door Koblet. De favo riet Zwitser trok midden in een straffe achtervolging van deze vluchtelingen, wier voorsprong toen a] gestadig slonk, zijn voetriempjes nog eens extra aan en spurtte weg. Het was zonder twijfel een indruk wekkende vlucht, deze markante solo van de athletische Koblet, maar zelfs zijn krachten bleken tenslotte niet opgewassen tegen de vastbera denheid van het peleton, om aan alle verdere grapjes een einde te maken. Alleen de zes koplopers konden hun voorsprong behouden. Hoe snel het verschil tussen hen en de ach tervolgers op de laatste kilometers naar Reims slonk, tenslotte kwamen Peters (lekke band) achtergeraakt Ja. dat er nu juist geen witte trui meesprong, toen het zestal er tussen uit trok, dat op de stampvolle wie lerbaan van de champagnestad de eindspurt uitvocht! Het was toch wel een gezelschap dat een poging om daarbij te komen ten volle rechtvaardigde, want zowel Lazarides als Rossi, Pedroni en Redolfi kon den toch worden aangezien voor mannen, die niet van plan waren het bij een speelse schermutseling te laten. Daarvoor ging anders on danks de tegenwind hun greep naar de macht te snel in zijn werk. 20 kilometer na hun ontsnapping had den zij bijna 1% minuut voorsprong op het peleton, na 30 kilometer 3^ minuut en na ongeveer 50 kilo meter waren heel wat pogingen om de afstand tussen hen en het pele ton en de vluchtelingen met een koene sprong te overbruggen afge slagen. Enerzijds omdat de vluchte lingen constant een redelijk tempo bleven draaien, anderzijds omdat de grote bazen in de soms wat luie groep tenslotte vonden dat het met die zes welletjes was en er telkens een van hun luitenants achter aan stuurden, wanneer er één wilde proberen uit het peleton der naam lozen naar het selecte groepje van de uitblinkers te springen. Vraag het aan Wagtmans, die na ruim 70 kilometer als een hazewind uit het peleton wegvluchtte. De klei ne Bredenaar kreeg de plaatsver vanger van Serse Coppi, Carrea, als een blok aan het been en hij kon hemel en aarde bewegen om los te komen, de gemakkelijk rijdende Ita liaan liet onze landgenoot geen me- tertje vrijheid. Het ergerde Wagt mans kennelijk, dat die groene trui daar zo onverbiddelijk als een spook in een nachtmerrie achter hem bleef zweven. Telkenmale probeerde hij van zijn Italiaanse achtervolger weg te sprinten, maar op het onbewo gen masker van Carrea vertrok geen spier, wanneer de verbolgen Neder lander. zigzaggend van links naar recht, opnieuw trachtte weg te ko men. Tien kilometer hield Wagt mans dat vol. Toen was het peleton hem weer zo dicht genaderd, dat hij het nutteloze van zijn poging in zag en maar bij een boerderij af stapte om water te halen. Er was op dat moment nog een tweede ontsnappingspoging aan de gang. Even voordat Wagtmans zijn wanhoopssprong naar de bevrijding uit het peleton naar de lokkende gele trui was begonnen, had de Noord-Afrikaan Charroin zich met de Fransman Castelin losgemaakt r I ZOEKLICHT OP: afgelopen jaren de beroeps vervoerders critiek op de overheid gehad. Met belangstelling zullen zij derhalve op het vierde con- Sres van hun nationale organisatie m Amsterdam uit de mond van minister Wemmers hebben ge hoord, dat zijn departement hoge prijs stelt op overleg met het be drijfsleven bij de totstandkoming van de op het gebied van het goe derenvervoer nodig geoordeelde wettelijke maatregelen alsmede op de medewerking van het bedrijfs leven bij de uitvoering daarvan. „Wil samenspel tussen overheid en bedrijfsleven tot het gewenste re sultaat leiden", aldus de bewinds man, „dan moet tussen beiden een verhouding bestaan, die het moge lijk maakt, dat beider standpunten die uiteraard niet steeds met elkaar in overeenstemming zullen zijn in een sfeer van wederzijds vertrouwen en met begrip voor beider positie worden besproken." De minister herinnerde er vervol gens aan dat verreweg de meeste van de ongeveer 10.000 bedrijven in het beroepsgoederenvervoer met auto-tractie typische middenstands- bedrijven zijn. Naar zijn oordeel moet onder de toekomstige wette lijke regeling van het goederenver voer ook aan de kleine en middel grote bedrijven een mogelijkheid tot bestaan worden gegeven, wan neer zij tenminste op zodanige wij ze worden geleid, dat van een doelmatige bedrijfsvoering kan worden gesproken, voldoende be kwaamheid aanwezig is en de ver voerder zich voldoende bewust is van de belangrijke dienende func tie, die hij in het maatschappelijk leven vervult. Aan deze laatste drie eisen voldoen lang niet alle bedrijven. Maar op dit terrein is er voor de vervoersorganisatie een belangrijke taak weggelegd. Minis ter Wemmers heeft hierop nadruk kelijk gewezen. Hij heeft er aan toegevoegd, dat men bij het stre ven de kwaliteit der bedrijven op te voeren op de steun van zijn de partement mag rekenen. Een ver klaring, die men in deze kring met veel voldoening zal hebben verno men. de jagers nog niet meer dan oen halve minuut tekort om het wild neer te leggen. Onder elkaar voch ten zy het op de stampvolle wieler baan van Reims tenslotte uit en geen mens die in deze stryd was opgewassen tegen de Zwitser Rossi, die met vele meters voorsprong de overwinning en daarmee de gele trui veroverde. Beter dan ooit Het zou uiteraard schromelijk overdreven zijn, de posities van on ze landgenoten in een grote groep als een opzienbarend succes te be schouwen. Maar in feite voerden de Nederlanders hetzelfde programma uit als de andere ploegen, die ook niet op de eerste de beste dag met hun krachten gingen strooien als met «^pernoten op Sinterklaasavond. De strijdwijze van onze landgeno ten was in deze étappe belangrijker dan het resultaat en dank zij de posities welke zij ditmaal vóór in het peleton bezetten, hebben Wagt mans en ook Voorting, met zijn korte ontsnappingspoging in het be gin van de strijd, moer gedaan dan wij in de naoorlogse ronden van Frankrijk van onze mannen hebben gezien! Ook het algehele resultaat wijst op een betere start dan ooit tevoren en alles bijeen geeft dat moed en vertrouwen voor de komende dagen. Het klassement van dc eerste etappe Metz.-Reims (185 km» luidt: 1 Rossi (Zwits 5.23.10 (met bonifi catie1; 2 Redolfi (lie dc France) 5.23 40 (met bonificatie); 3 Bauvin (Frankr. O) 5 24.10. 4 Pedroni (It); 5 Huber (Zwits.): 6 Apo Lazarides (Frankr.) al len zelfde tijd als Bauvin; 7 Mnrinclll (lie de France) 5 24 53; 8 Desbats (Fr. West (z.t): 9 Caput (Parijs) 5.25.02: 10 Sclardis (lie de France (z.t.l; ]1 Ockers (Belg.) z.t 12 Goldschmidt (Lux. z.t.); 13 Delahaye (lie dc Franco) z t. Op de veertiende plaats ex aequo- een groep van ongeveer 90 renners, onder wie onze landgenoten Dekkers, Dielissen, Faanhof. Schoenmakers, Van Est. Voorting en Wagtmans Al deze renners noteerden dezelfde tijd als Caput (5 25.Op de H4e plaats kwam Peters ln de tijd van 55 28.50. Het ploegenklasscment luidt na de eerste etappe- 1 Zwitserland 16.12.20; 2 lie de France 16.13.33; 3 Ex aequo Frankrijk Oost. Italië cn Frankrijk 16.14 10; 6 Frankrijk West 16.14.63; 7 Ex aequo Parijs. België, Luxemburg. Nederland, Spanje en Nd. Afrika 16.15.—. Tweede etappe REIMS. Dc 123 renners zijn vandaag om 10.45 Ned. tijd vertrok ken naar Gent (België) een afstand van 288 km. (Advertentie l. M.) Met een Pontiac in de Ronde de juiste tijd op de seconde' De renners van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk zul len steeds de juiste tijd hebben, want gedurende de gehele Ronde zal hun Pontiac-horloge een trouwe metgezel zijn. Een Pontiac kan tegen een stootje! Pontiac het horloge der kampioenen. Pontiac de kampioen der horloges. Pontiac-liorloges zijn Zwitserse horloges. Kunnen praten als Brugman is nog lang niet voldoende (Van onze correspondent) UTRECHT. De handelsreiziger, die kan praten als Brugman, doet er toch goed aan. wat méér in zijn koffertje mee te nemen dan praatvaar digheid, als het er om gaat zün vakbekwaamheid te tonen voor een exa mencommissie. Dat ondervonden vijf candidaten, toen Woensdagmiddag in Esplanade te Utrecht de uitslag werd bekend gemaakt van dc eerste vak examens voor vertegenwoordigers, die ooit in Nederland zijn gehouden. Ze werden in opdracht van dc overheid georganiseerd door de Neder landse Handelsreizigersvercniging. Van de honderd cn drie deelnemers uit het gehele land afkomstig, faalden er zeven reeds bij het schriftclüke ge deelte. Vredesverdrag met japan in Den Haag overhandigd WASHINGTON. Naar in be trouwbare kringen verluidt zal het Brits-Amerikaanse ontwerp voor het Japanse vredesverdrag vandaag worden overhandigd aan Frankrijk. Nederland, de Philippijnen, Birma en Indonesië, 't Is Dins dag aan de landen van het Britse gemenebest overhandigd. Volgens welingelichte kringen is het nog een voorstel, waarop alle betrok ken landen commentaar kunnen geven en dat de Verenigde Staten en Engeland desgewenst nog kun nen wijzigen, niettegenstaande de ze twee landen in principe over het verdrag overeenstemming hebben bereikt. Giovani Rossi, de Zwitser die op de wielerbaan te Reims met een machtige sprint de eerste etappe van de Tour de France op zijn naam bracht. Opening van Congres rWV te Milaan MILAAN Woensdag is hier het tweede congres van het Internatio nale Verbond van Vrije Vakvereni gingen geopend, waaraan 300 vak bondsleiders uit 53 landen deelne men. Het congres zal een week du ren. De algemene secretaris van het IVW, de Nederlander J. H. Olden- broek. gewaagde van een grote toe neming in sterkte sinds de oprich ting van de organisatie in Novem ber 1949 te Londen. Toen zijn 43 millioen arbeiders, georganiseerd in 67 vakbonden in 51 landen, tot de organisatie toegetreden. Thans om vat zij 52.500.000 arbeiders uit 66 landen, georganiseerd in 84 vakbon den. (Advertentie 1. M.) Vragen over de bedreigde kersenteelt DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid Borst (CPN) heeft minister Mansholt schriftelijk gevraagd, welke maatregelen hij denkt te nemen om de kcrsenteelt lonend te doen zijn en de kersen voor een redelijke prfjs binnen het bereik der consumenten te brengen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Om dc Kamerleden gelegenheid te bicden, kennis te ne men van een drietal door minister Lieftinck ingediende nota's van wtfzi- ging op zün bclastingontwerpen. is het belastingdcbat Woensdagmiddag onderbroken tot vanmiddag. Na het eerste overleg, dat minister Lieftinck binnenskamers had gevoerd met de voorstellers van dc amendementen, bracht hü aldus de Tweede Kamer enige concessies, die hü reeds Dinsdag avond in uitzicht had gesteld, concreet voor ogen. Dc inhoud van de nota's was gedeeltelijk kcnnelük bedoeld om de K.V.P. nog wat toeschietelijker te maken. Waar de minister immers in hoofdzaken op de steun van dc P.v.d.A. kan rekenen, moet hü zich nog van dc stem der K.V.P. verzekeren om de aanvaarding van zijn belastingvoorstellen veilig te stellen. Vandaar de tegemoetkoming om bü de beperking der kinderaftrek, de grote gezin nen uit te zonderen en ook bü de extra-winstbelasting met de gezinsgrootte rekening te houden. Dit eerste deel van het examen werd veertien dagen geleden ge houden in Amsterdam. Rotterdam en Zwolle, het mondelinge kruis verhoor vond Woensdag plaats in de kruideniersvakschool te Utrecht. Behalve algemene ontwikkeling omvatte de voorafgaande cursus, gegeven door een instituut in Bilt- hoven. ook warenkennis. Liefst der tig examinatoren waren de ganse dag bezig de candidaten op dat laatste punt te ondervragen. Zo'n groot aantal was ook wel nodig, want een deskundige in kruide nierswaren kan natuurlijk moeilijk een verkoper van elcctro-techni- sche artikelen op zijn kennis testen. Onder de deelnemers waren ook twee dames; gewone huisvrouwen, die met hetgeen zij leerden wel licht haar mannen, wel handelsrei zigers. in geval van ziekte of an dere moeilijkheden nog eens ter- zü'de kunnen staan. Voor de geslaagden hun diploma ontvingen uit handen van mr. L. B. Roes uit Rotterdam, voorzitter van de examencommissie, sprak de rntcsfc- >iiin ei mr «liliuo. I directeur van de Jaarbeurs te Utrecht, hen toe. ..Niet het feit, dat j u nu dit papier kunt tonen, dan wel de kennis die ge tijdens uw studie hebt opgedaan, maakt uw welsla gen voor u belangrijk", zo vond hij. De oudste van de 91 geslaagden I was de heer E. Andriesse uit Den Haag. diezestig jaar is. DE OUDSTE HANDELSREIZIGER, die Woensdag in Utrecht het vak diploma voor vertegenwoordigers ontving was de zestigjarige heer E. Andriesse uit Den Haag (links). Hij wordt gelukgewenst door de rijks gecommitteerde, mr J. Milius. ter wijl de voorzitter van de examen commissie. mr L. B Roes, hem het diploma toereikt. Paratyphus in W est-Brabant OOSTERHOUT. Veertig geval len van paratyphus hebben zich voorgedaan ir. de gemeenten Ooster hout, Breda en Dorst. De ziekte is waarschijnlük veroorzaakt door het eten van besmette worst, afkomstig uit Breda. De gevallen hebben een goedaardig karakter. Volgens de Inspecteur van de Volksgezondheid in Noord-Brabant is de hier optre dende vorm van paratyphus niet besmettelijk van mens tot mens. Inmiddels is de besmettingsbron gevonden. De betrokken slagerijen zijn ontsmet en het zich daarin be vindende vlees is vernietigd. Kort samengevat komen de wijzigingsvoorstellen van prof. Lieftinck hierop neer: door de be staande regeling van de kinder aftrek voor loon-, inkomsten- en vermogensbelasting ten aanzien van één kind boven 16 jaar te handhaven, indien dit kind deel uitmaakt van een gezin met 3 of meer kinderen zal over het alge meen de fiscale positie van de grote gezinnen gelijk blijven. Bij de extra-winstbelasting wordt voorgesteld om de aan vankelijke vrijstelling van 8000 te vervangen door een aftrek, welke verband houdt met de persoonlijke omstandigheden van de belastingplichtige. Dat bete kent in het algemeen een verho ging van het vrijgestelde bedrag. Voorts is er dan nog een nota over de vermogensbelasting, wel ke beoogt te voorkomen, dat de aanslag van vermogens- en in komstenbelasting tezamen geno men meer dan 90% zou gaan be dragen. Bij de omzetbelasting worden kleine meubelen, geëtst en op andere wijze versierd glaswerk, verzilverde voorwerpen, hand schoenen. luxe postpapier, sier- aardewerk en antiquiteiten niet onderworpen aan de heffing van 30% terzake van leveringen door fabrikanten. Deze blijft 15%. v Boerderij in de as door hemelvuur Levende have en deel van huisraad behouden ENSCHEDE. Tijdens een kort onweer is Woensdagmiddag de bliksem geslagen in een nabij de haven alhier gelegen boerderij van de heer J. Bos. In een oogwenk stond het gebouw in lichter laaie, waarbij het vuur gietig voedsel vond in de hooi-oogst. Noch de fa- brieksbrandweer van de autoban denfabriek Vredestein noch de brandweer van Enschede konden dc boerderij behouden. Van de le vende have ging niets verloren en een gedeelte van het huisraad kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Van het eerste had dr Lucas im mers een politieke halskwestie ge maakt. Maar geenszins op alle pun ten is de bewindsman de KVP tegemoet getreden. Hij houdt vast aan een totaal-opbrengst voor de belastingontwerpen van ƒ245 mil lioen en zijn nota's van wyzigin- gen behelsden derhalve meteen ook voorstellen om het verlies, dat de fiscus door de concessies lydt, te compenseren. Zo staat tegenover de tegemoet koming aan dc gezinsgrootte, een voorstel om tantièmes voor zo ver uitgaande boven de bedragen, welke voor de extra-winstbelasting zijn vrijgesteld onder deze be lasting te brengen, zulks overeen komstig een denkbeeld door de heer Hofstra (P.v.d.A.) geopperd En de tweede nota, waarin minis ter Lieftinck aan do van vele zij den bestaande bezwaren tegen de verhoging van de omzetbelasting tegemoetkomt door een aantal goe deren niet, als oorspronkelijk in de bedoeling lag, met 30% te gaan belasten doch op 15% te laten, be vat tevens een voorstel om het zg. tussentarief van 6 op 7% te brengen. Het eerste zal de schat kist f 3 5 millioen kosten, het laat ste levert 6.5 millioen op. Met die grotere opbrengst wil dc be windsman de in uitzicht gestelde technische herziening van de om zetbelasting financieren. Deze laatste nota diende prof Lieftinck in. nadat de Kamer de motie-v. d. Heuvel (AR) waarin er op aangedrongen werd dc voor gestelde wyziging van de omzet belasting. wat het weelde-taricf cn het heffingspercentage voor de grossiers betreft, te vervangen door een wijziging van het heffingsper centage voor dc fabrikant, zodat toch een gelijke belastingopbrengst zou worden verkregen, verworpen had met 54 tegen 25 stemmen. Vóór AR. SG. CHU cn VVD. /V de hal ran het verenigingsge bouw zat een bejaarde man op een stoeltje cn maakte een ontbie dend manuaal met het hoofd, toen mijn blik de zijne toevallig kruiste. „Wilt U een oude nietsnut eren behulpzaam zijn?" vroeg hij, ver wend lachend gelijk iemand die zichzelf moeilijk iets weigeren kan. „Welzeker meneer", riep ik. met de opgewekte grimas van de blijde levensaanvaarder die graag lampjes ontsteekt in de harten van zijn naasten. „Zeg maar wat ik doen moet." „Ik loop moeilijk", zei de man. „U kunt het nou niet zien, omdat ik zit. Maar als ik loop, dan loop ik moei lijk. Mijn been is stijf ziet U." „O. maar dan steun ik U wel even", riep ik en ik begon al aan hem te tillen, maar h{j weerde mij kribbig af en sprak„Neen, neen, blijf van mijn lichaam, dat blief ik niet." Ik liet hem weer los cn bleef af wachtend voor hem staan. Niet zon der inspanning dreef hij dc milde lach van lieve opa terug naar zijn ontstemde kaken cn vervolgde: „Ik moet naar de feestavond in dc grote zaal, maar het is erg vol. Ik ben net binnen geweest. Er was geen enkel hoekplaatsje vrij en als ik geen hoekplaatsje heb. dan kan ik nict uit de voeten met me been. Wilt U nu eren naar binnen gaan en vra gen of iemand een hoekplaatsje wil ontruimen? Dat kunnen ze bést doen. Als je geen stijf been hebt, hóéf je niet op een hoekplaatsje te zitten. En het zou gemeen zijn om neen te zeggen. Ze kunnen er een oude man een plezier mee doen." Hij was boos en ontroerd tegelijk en riep, met zijn stafje ter aarde stampend „Ze mótten opstaan. Zeg dat maar. En ladn ze eens aan later denken. Dan zal het ze vergolden worden. Kwaad en goed. Loan ze maar op passen." Daar hij nu zeer opgewonden was sprak ik op sussende toon: „Nou me neer, misschien wil er wel iemand opstaan. En ik spoedde mij er heen. De zaal was inderdaad geheel vol mensen, die met hun Zondagse pak ken aan gereed zaten, dc in hen op getaste hoeveelheid vrolijkheid bij de eerste de beste aanleiding de vrije loop te laten. Ik koos een kereltje op de elfd$ rij en sprak: Meneerer is een oude baas cn die heeft iets aan zijn been en nu wil hij op een hoekplaatsje Als u zo vriendelijk zoudt willen zijn om daarginds te gaan zitten, dan kan hij de avond tóch bijwonen." Het kereltje knikte ernstig, doch verhief zich niet. „Hij jvil zo graag", zei ik gevoelig. Rókjövöslöknwönöantwoordde de man nu en hij toonde mij angstig zijn toegangskaartje, om het te be wijzen, denk ik. „Het is iemand uit IJsland", zei een dame. die twee stoelen verder zat. Ik knikte het ventje vriendelijk toe en beproefde nu een dikkerd die, wat meer naar voren, met smaak uit een klein zakje zat te eten Daar zijn scherpzinnigheid aan nauwe grenzen gebonden bleekmoest ik de vraag enige malen herhalen, maar toen hij begreep hoe het probleem Uig kwam aan het licht dat hij verknoopt was met zes er en dikke personen die naast hem zaten te smikkelen cn vijandig naar mij keken, als vrees den ze dat ik dc zakjes kwam af nemen. Op de drie en twintigste rij slaag de ik eindelijk bij een man die iets diep neerslachtigs had en zijn zetel ontruimde met de gelatenheid van iemand, die alle weerstand tegen het leven opgegeven heeft. Terug bij opa deed mijn succes zijn ongeduld plaats maken voor instemming. We gingen voetje voor voetje de zaal in net op tijd, want de humorist klom juist het toneel op voor de openingsrollen. ..Hier", zei ik gedempt Hij ver strakte. „Daar kóóp ik niks voor", sprak hij nijdig. „Me rechterbeen is stijf. Ik moet aan de andere kant zit ten'" „Ik kwam laatst bij me schoon moeder cn toen zegt ze Jan, zegt ze klonk het opgeruimd van het toneel. Hoe mot dat nou?" zet de man ongemakkelijk. „Kan ik hier de hele avond blijven staan'.' Mooi is dat, verdomd mooi. Word maar oud. Doe maar goed. Stank voor dank kun je krijgen." Ssssstriep iedereen. „Ja, egoïsten, dat bennen jullie!" kraste de oude. „Als je zelf maar ge niet hè? Maar een oude man, die zijn leven lang hard gewerkt heeft..." „Nou, mijn schoonmoeder was na tuurlijk blij met dat nieuwe gebit hè, maar toen zegt ze Jan, zegt ze..." vervolgde de humorist. „Kan nu niemand eens even heipen?" riep de man met luide stem. „Is er dan geen eerbied meer in de wereld?" Twee minuten later stonden we op straat, dank zij de medewerking van enige zaalcommissarissen. „Het spijt me", zei ik nog. Maar hij verdween somber zwij gend in de massa. KRONKEL IN het kader van het Holland- Festival is in de Grote Kerk te Haarlem een orgelconcours gehou den. De wisselprijs werd gewon nen door Louis Toebosch uit Bre da, die hier wordt gefeliciteerd door burgemeester P. O. F. M. Cremers. Op de achtergrond de overige deelnemers'. V.l n.r. Piet Kee (Zaandam). Paul Eraly (Brus sel), Lionel Dakers (Windsor) en Janine Corajod (Genève) Wielrijdster aangereden en overleden BUSSUM. De 58-jarige me vrouw Hoogmei uit Naardcn, die met haar fiets op de De Genestet- laan reed, is Woensdag bij het oversteken van het kruispunt Land- straat gegrepen door een expeditie auto, die in dezelfde richting het kruispunt passeerde. De dame bleef deerlijk gewond op straat liggen Met een ziekenauto werd zij naai de Majellastichting overgebracht, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Handelsovereenkomst Oost- en West-Duitsland BERLIJN. Oost-Duitsland en West-Duitsland zullen vandaag een nieuwe handelsovereenkomst voor 1951 sluiten, die zal voorzien in een goederenuilwisselig ter waarde van 500 millioen marken in elke rich ting. zo werd Woensdag officieel bekend gemaakt. Officiële opening door prinses Beatrix BAARN. Door het onthullen van een gedenkplaat in de hal van de nieuwe marcchaussec-kazcrnc aan de Amsterdamse Straatweg, een kilometer van het paleis Soest- dijk, heeft Prinses Beatrix Woens dagmiddag de officiële opening van dit gebouw verricht. Behalve prinses Irene was het hele Konink- lük gezin bij deze eenvoudige hui selijke plechtigheid aanwezig. In het nieuwe kazernecomplex zijn de 45 man ondergebracht, die de wacht van het paleis Soestdijk vormen. Het bestaat uit een hoofd gebouw, zes woningen voor gehuw de onderofficieren en twee wonin gen voor de brigade-commandant en zijn plaatsvervanger. Na de officiële opening bezich tigden de Koningin, de Prins cn de prinsesjes daarna het gehele complex. De Koningin belde bij al le woningen aan om er een kort bezoek te brengen, waarbij geen enkele familie werd overgeslagen PRINSES BEATRIX heeft de nieuwe marechaussee-kazerne, huis vesting voor de bewakers van het paleis Soestdijk, officieel geopend door een in het gebouw aange brachte gedenksteen te onthullen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3