Alaska ligt 75 km van Russisch grondgebied Arts legt grondslag voor nieuwe schoolbouw Ex-krijgsgevangenen in Amersfoort Rond Amerika s Achilleshiel Charmant „Avondfeest" in „Slot Zeist" Lichtventilatieverwarming en hygiëne stellen hoge eisen Vreemde situatie in een uithoek van de aarde Kind in modder gestikt Musserts neef en vele anderen in Duitsland gebleven uuuu nnnn nn,nn, urn nn nn uu nn uu nn uu uu ,"°.p r?kU'^unurTSk tES? -d?reaaLsë0nr San 4 Donderdag 5 Juli 1951 (Van een medewerker) GENERAAL Marshall sprak zeer onlangs voor de ge combineerde Amerikaanse Se naatscommissie over binnen gekomen rapporten, waarin sprake was van troepencon centraties (hoofdzakelijk be staande uit communistisch-ge- oriënteerde Japanners) op de Zuidpunt van Sakhalin vlak benoorden Japan. Door die me dedeling dwaalt de zoeklicht bundel der actualiteit bijna on gemerkt vlak over een zeer vi taal gebied in de huidige machts-politieke verhoudingen. Wij bedoelen het gebied rond de Beringstraat, de enige plek op de aardbol, waar Russische en Amerikaans grondgebied el kaar naderen tot op nauwelijks 75 km. Amerika, dat zich gedekt acht door twee oceanen, waar zijn vloot oppermachtig is; Amerika dat op het gebied der luchtstrijdkrachten de Sowjet Unie vrij zeker kwalita tief en binnenkort zeker ook kwan titatief overtreft; datzelfde Amerika schijnt zich hoegenaamd geen zor gen te maken over de kwetsbaar heid van Alaska, ja van het gehele Noordamerikaansc vasteland, terwijl toch Rusland's voornaamste militai re troef, zijn numeriek sterkere landleger in een oorlog juist hier zijn enige kans zou hebben om zijn tegenstander direct aan te vallen. Zoals gezegd, scheiden slechts 75 km zeewater het rode leger van zijn prooi. En deze 75 km zijn gedurende ruim zes maanden van elk jaar zee ijs. dat twee meter dik wordt, het geen voldoende is om een modern leger te torsen als dat zijn zwaarste tanks thuislaat. Alaska behoort tot de V.S., maar maakt er geen deel van uit. Het is een z.g. territorium (net als de Ha- waiï-eilanden), en dat houdt in. dat Alaska geen afgevaardigden heeft c 7 e*i in het Congres. Hier ligt wel de dpriïlgplClTln JlOBTIQ voornaamste oorzaak van de poli- A LASKA'S kwetsbaarheid wordt tieke, administratieve en economi- JT\ in sterke mate bepaald door sche verwaarlozing, waaronder Alas- het strategische karakter van de ka gebukt gaat. Dit geldt ten dele springplank Oost-Siberië, waarvan- ook als verklaring voor de stief- Ult deze lap Amerika zou moeten moederlijke behandeling op mili- worden besprongen. Daarover nu tair gebied, want het is het Congres 2jjn juist de laatste tijd enkele in- V dat celden beschikbaar moet stellen teressante gegevens uitgelekt. v- voor de verdediging van Alaska, voor de verdediging van Alaska. Nog in het najaar van 1949 werd het be trekkelijk nietige sommetje van 137 milliocn dollar als eerste begin voor een Alaskaanse defensie terugge bracht tot 96 millioen dollar. Alas ka's gouverneur, Ernest Gruening, kon daarna dan ook in een inter view de voor de hand liggende uit spraak doen: „Voor elke toekomsti ge oorlog hebben we vrijwel niets, noch offensief noch defensief. Mor gen aan de dag zou het land zonder slag of stoot in de handen kunnen vallen van misschien één, maar ze ker van twee luchtlandingsdivisies." 35 Russische divisies EN dan te bedenken, dat van de 35 in Oost-Siberië gelegerde Russische divisies er minstens 7 Zoals reeds gezegd herbergt Oost- Siberië ten minste 35 divisies. Deze in verhouding formidabele sterkte bergt echter een rotte kern in zich. De bevolking van Oost-Siberië telt nL weliswaar ongeveer 1.250.000 zie len, maar ruim 1 millioen daarvan zijn politieke gevangenen en bal lingen, geconcentreerd in de be faamde kampen. In Oost-Siberië is de verhouding tussen de dwangarbeiders en hun bewakers als 30 1. Dat kan, om dat de geografie van 't land 'n on overtroffen bewaker is. Men werkt er weinig met wachttorens en prik keldraad, omdat ontsnapping uit dit 'gebied vrijwel onmogelijk is: er zijn geen spoorlijnen en slechts één weg leidt uit het bovenstroomse gebied Zuidwaarts naar de haven Magadan. Deze regionale politiestaat draait nu onberispelijk. Maar in geval van oorlog ligt het maar twee uur vliegen van Alaska's vliegvelden. Binnen twee uur kan het wapens de hoofden van een regenen op millioen geknechte mannen, die weinig hebben te verliezen, zeer veel hebben te winnen en die dat kunnen bereiken door zich met die „gedropte" wapens te ontdoen van hun handvol bewakers. Hiermee zou een bespringing van Alaska vanuit deze, dan kokende uithoek wel uiterst hachelijk worden. xxuasiatxic u.vxoico Het is een wonderlijke toestand „airborne" zyn. Bovendien zou het Id deze uithoek van de aarde. Waar zeer moeilijk zijn om een eventuele de Russische en de Amerikaanse vijand weer uit Alaska te verwijde- pool met even enorme als tegenge- ren. Dit geldt vooral ten aanzien stelde ladingen elkaar het dichtst van de Russen, die een grote erva- naderen en ieder met ingehouden ring en gehardheid hebben in der- adem wacht op het overspringen geUjke sub-Arctische landen. van vprcohnkk^lnke nntlndines- Uit een zeer recente publicatie van het „British War Office" over organisatie en kwaliteit van het ro de leger blijkt, dat de Russische sol daat zelfs uitstekend vecht in tem peraturen van 40 graden onder nul. De Russen zouden zich dus vrij comfortabel „ingraven" in Alaska en eventuele tekorten laten supple ren uit Oost-Siberië. waar ze tal van een verschrikkelijke ontladings- vonk, daar bestaat een toestand van labiele! rust. De oorzaak lijkt ons gelegen in het feit, dat Alaska zowel als Oost-Siberië inwendig krachteloos zijn, doordat zij beide product zijn van de uitwassen der ideologieën, die in deze twee landen hoogtij vieren; Alaska is maatschap pelijk vrij, maar het was tot nu toe „kapitalistisch" niet aantrekkelijk genoeg om economisch tot ontwik- rijke agrarische proefstations en keling te worden gebracht; Oost-Si' boerderijen hebben opgezet. bené is. in verhouding tot zijn af- Ondertussen zouden ze alle gele- schrikwekkende natuur, economisch genheid hebben om Alaska als lucht- sterk geavanceerd, maar de knevc- basis te gebruiken om bepaalde, niet ling van het individu fnuikt daar twijfelachtige doelen te bombarde- een volledige ontplooiing, ren, terwijl een enorm niemands- Laten wij hopen, dat niet, zoals land ten Oosten en ten Zuiden van zo dikwijls, eerst een oorlog nodig Alaska n voorlopig zou vrijwaren zal zijn om beider toestand te ver van een tegenoffensief. beteren. VLIEGBASIS J, VLOOT BASIS» QU KAMP V (Van een onzer verslaggevers) ZEIST. De Woensdag was in het programma van de lustrumviering een grote dag. Gisteravond of liever in de afgelopen nacht werd het grote „Avondfeest" gevierd in de romantische en telkens weer verrassende om geving van het „Slot Zeist". Het feest bekroonde het conctrt en de „Hon- rairen Travesti". Het was al geruime tijd na middernacht toen de gasten op het Slot arriveerden. Dat was voor vele Zeistenaren geen bezwaar om toch eens een kijkje te komen nemen bij de toegangsplaats tot het kasteel, waar zij hun vreugden beleefden aan de charmante en sierlijke toiletten, die door de dames werden gedragen. Door de ramen verspreidde zich het zachte licht van kaarsen, die in ouderwetse kronen waren aangebracht. En achter het Slot boorde een schijnwerper zijn licht in het rijke geboomte, waardoor een sprookjesachtig schijnsel over het dak hecnstraaldc. Feestgangers dwalen rond in verrassend gesierde zalen De studenten zelf hadden onder de artistieke supervisie van Fedde Weidema en dank zij diens mede werking de vertrekken van het slot in c«*i vaak bij uitstek charmant milieu herschapen. Uit vensterban ken bloeiden op de meest verras- sonde wijze bloemtoeven op. elders zat een klein bouquet je tegen het spiegelglas geplakt. En veel harten waren er. In alle kleuren en groot te aangebracht op de muren. Heel het interieur, zoals het voor deze gelegenheid was tot stand ge komen had iets van de ranke en fijne atmosfeer van het Rococo, zij het dan ook, dat de moderne op vattingen daarin duidelijk en voor zichzelf spraken. En in heel dit versierde Slot. dat door de met kwistige hand aange brachte ornamenten en verfraaiin gen een nog romantischer cachet had gekregen, dwaalden van zaal tot zaal een 12 k 1500 feestgangers rond. In de verschillende zalen wa ren gezellige zitjes gemaakt, in som mige klonk bescheiden muziek, zo dat er gelegenheid was op een vrij gehouden middengedeelte een dans je te maken, en weer elders ston den buffetten aangericht met dran ken en spijzen. Zeer groot was de belangstelling buiten, toen in het openluchttheater DE ALC. AN-HIGHWAY is de enige behoorlijke landverbinding van het Zuiden met Alaska. De weg, die loopt van Edmonton naar Fairbanks werd in de twee de wereldoorlog aangelegd met als doelde leveranties van oorlogsmateriaal aan Rusland te vergemakkelijken! Maximumtarieven voor wegvervoer omhoog (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG. Er bestaat grote kans, dat de overheid binnenkort er toe zal overgaan de maximumta rieven voor het beroepsgoederen- vervoer met auto's te verhogen. Deze verhoging zal de vervoerder in de gelegenheid stellen evenwicht te brengen tussen de kostprijs van dit vervoer en de tarieven, die zij mogen berekenen. Deze medede ling deed de heer E. van Donkelaar. algemeen voorzitter van de Neder landse Organisatie voor het Be- roepsgoederenvervoer Wegtransport op het vierde beroepsvervoercon- gres in Amsterdam. Zijns inziens lopen de oude maximumtarieven reeds lang ver ten achter bij de zeer gestegen exploitatiekosten in deze bedrijven. Berekeningen hebben aangetoond, dat de oude tarieven met ongeveer 10 procent moeten worden verhoogd om tot een bevre digende exploitatie te komen. een exclusieve show werd gehouden door Maison Kuiper uit Zeist, die in de vorm van een soort mode spelletje de nieuwste Parijsc na jaarscollectie toonde. En hoewel de dames met haar eigen toiletten als het ware een modeshow in het groot hielden, ging toch aller aan dacht en belangstelling naar die ex quise show uit. In de eerste plaats waarschijnlijk wel door de toiletten die werden geboden: Franse haute couture, joyeuse en sierlijke avond jurken, verfijnd van smaak en uit voering, coquette hoedjes en char mante strandpakjes. Dit alles werd gedemonstreerd tegen een achter grond van lichtbeelden van plek jes in Frankrijk en toegelicht door een geestige conference van de heer Noordmans, die bekendheid kreeg in het Studentencabaret. OUD-ALBLAS. Het zesjarig zoontje van bakker H. Huygens in Oud-Alblas is met het hoofd naar beneden in een modderige wete ring gevallen en jammerlijk ge stikt. Toegeschoten hulp is er niet in geslaagd de levensgeesten weer op te wekken. Het ongeval heeft ter plaatse grote verslagenheid ge wekt. (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond laat is opnieuw een contingent Nederlanders, die uit Russi sche krijgsgevangenschap zijn ontslagen, in het Boskamp te Amersfoort aangekomen. Van de 65 personen, die zijn vrijgelaten, zijn er slechts 25 naar Nederland doorgereisd; negen zijn ziek achtergebleven in een hospi taal in Friedland en de overigen gaven er de voorkeur aan in Duitsland te blijven. Hendrik Musscrt, een neef van de vroegere „leider", die zich oor spronkelijk bg het transport bevond, heeft er op het laatste ogenblik van afgezien naar Nederland terug te keren. Zieken in hospitaal te Friedland Van justitiële zijde vernemen wij, dat de teruggekeerden waarschijn lijk binnen enkele dagen op vrije voeten gesteld zullen worden. Een viertal van hen, dat bij verstek is veroordeeld, zal zich later nog moe ten verantwoorden. De namen van de teruggekeerden, met nun geboorteplaats, luiden: H. Aalders, Westervoort; A. Albertus, Amsterdam; J. B. de Beer, Klun- dert; J. M. Berendsen, Walsum; M. J. Bosboom, Utrecht; C. J. Brato, Bonn; E. E. Colmsee. Amsterdam; M. A. Dutz, Maastricht: H. G. van Dijk, Baarn; H. J. Geerlings, Nijme- fen; G. A. v. d. Groep, Den Haag; Hagens, Arnhem; C. den Hartog, Rotterdam; J. P. Jelkman, Rotter dam; J. J. de Koning. Leiden; J. Kooien. Schiedam: B. A. van Krim pen, Zwijndrecht; G. C. Kwint, Arnhem; D. H. Lehmann. Amster dam; H. v. d. Maaden, Heerlen; H. C. van Meurs. Leiden; J. H. Quaed- flieg, Kerkrade; G. van Weeren, Amsterdam; I. v. d. IJssel, Den Haag; H. W. v. d. Zee, Joure. De volgende Nederlanders zijn ziek in Friedland achtergebleven: J. van Eijk, Haarlem; H. J. Gorde- beke, Nijmegen; C. G. Hinten. Am sterdam; J. Huismans, Amsterdam; P. Kleingansey, Heino; A. Knijff, Utrecht; Th. J. Koenen, Roermond; Th. J. A. Ligtvoet, Tilburg; P. A. Wasman, Rotterdam. Een groep feestgangers, smake lijk smullende van de vele ver rukkelijke spijzen die op het Avondfeestte genieten vielen. Synthetische koffie komt aan de markt DEVENTER. Een industrie te Deventer heeft, na het verkrijgen van productie- en exploitatierechten voor geheel Europa, machines laten ontwerpen en maken voor de fabri cage van synthetische koffie naar het recept van de chemicus W. A. Wolfs in Baarn. Niet alleen de pro ductie en de binnenlandse distribu tie wordt ter hand genomen, maar ook de export. De verkoop van deze synthetische koffie kan ongelimiteerd geschieden, tegen een derde van de koffieprijs- Het nieuwe product, dat volgens de warenwet als „koffiesurrogaat" moet worden aangeduid, verschijnt op de binnenlandse markt onder de naam D.A.R. Blikseminslag oorzaak van treinvertraging (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Een blikseminslag in de bovenleiding van de trein tussen Amsterdam en Den Haag was er Woensdagmiddag oorzaak van, dat het verkeer tussen deze twee steden van kwart voor twee af met drie kwartier vertraging te kampen had. Een trein raakte door de blikseminslag defect, waarna het verdere verkeer over één spoor moest worden geleid. Het defecte treinstel moest worden weggesleept. Beloning uitgeloofd na moord te Djakarta DJAKARTA. De KFM heeft een beloning van 25.000 rupiah uit geloofd voor hén, die aanwijzingen kunnen geven, die leiden tot de arrestatie van hen, die bij het ple gen van een roofoverval haar em ployé de heer Koning hebben ver moord. De auto is thans onbeheerd te Djakarta teruggevonden. Het was een Chevrolet met het stuur aan de linkerkant, hetgeen in In donesië zeldzaam en voor de die ven dus gevaarlijk is. Inmiddels is het slachtoffer van de overval on der grote belangstelling op het Abang-kerkhof begraven. (Van onze correspondent) ALKMAAR. Dezer dagen vertelde ons de wethouder van één onzer plattelandsgemeen ten, dat zijn raad had besloten tot de stichting van twee scho len, te bouwen volgens het „systeem-Lojenga". Toen we hem vroegen wat voor systeem dit was, kregen we enigszins tot onze verwondering te ho ren, dat een medicus, dr' W. J. Lojenga, directeur van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar, de naamgever was ge weest. Hij voegde er aan toe, dat, voor zover hem bekend, hoe langer hoe meer scholen van dit systeem werden ge bouwd. Scholen, genoemd naar een medicus hoe zit dat? Toen we de heer Lojenga naar de oplossing van dit raadsel vroe- Fig. 1: Doorsnee van een leslokaal en de gang. De ramen hoven de gang zijn duidelijk te zien. UUUU nnnn Fig. 2: De onderwijzer gaat natuurkundeles geven. De tafels worden tegen de muur geschoven hetwerk van een ogenblik en de stoelen in een kring gezet. zijn gekomen, toen de heer Lojenga de ventilatie is, blijkt duidelijk uit Fig. 3: Voor de handenarheidles, waarhij grote tafels vereist zijn, worden ze vier aan vier geplaatst. Fig. 4: De kinderen gaan gymnastiek doen of een spelletje. Alle meubelen gaan op zij en er ontstaat een pracht van een ruimte. gen, glimlachte hij vriendelijk en begon te vertellen over het licht in het volgende; hij zei: „Ik ben ook nog een tijd van mijn het schoolgebouw, over de ventila- Het is bekend, dat reeds bij een ^iiITi3°V.fZbcht kolendampgehalte veel mensen beginnen te misselijkheid. leven schoolarts geweest, mtsschien iToeren. allemaai dmgen. waarbl SeveShSn dat dat de zaak al enigszins ver* mcnicecn nauwcliikt oleeet stil (p duidclijkt. Ik heb me als medicus nauwelijks pleegt stil te vertonen: hoofdpijn, hartkloppingen, flauwte. Toch Evenwel is het niet vanzelf-wordt dit gehalte in scholen soms sprekend, dat een schoollokaal zo- ver overschreden. UÜf* jn°Sebjk stofvrij moet zijn en aandacht behoort te worden bnoleumvloer a*s de besteed aan ligging en plaats van worden school, behoeft nauwelijks be toog. Lokalen op het Zuiden met Dan is er de zo belangrijke een ruim uitzicht zijn enkele van kwestie van het licht. Wist U. dat de eisen, waartoe dr. Lojenga komt. spronkelijk in de eerste olaats re- bij vier rijen banken naast elkaar, Hoezeer dit gehele probleem kening had gehouden, maar ook in de lichtsterkte op de banken bij de thans in het middelpunt van de de grote. Amsterdam _n Rotterdam ramen soms 50 of meermalen ster- aandacht staat, blijkt o a. uit het op het ogenblik ten aanzien ker is dan op de banken aan de feit, dat een studiecommissie van 't heel muurzijde? Dr. Lojenga zocht dan Nederlands Congres voor Openbare ook naar een methode om het licht Gezondheidsregeling in het leven is van beide kanten te laten binnen- geroepen, waarin op verzoek van blijkt uit een in 1950 verschenen vallen. Dit bereikte hij door de de overheid ook vertegenwoordi- rapport van een gemeentelijke stu- gang langs de lokalen betrekkelijk gers zijn opgenomen van de minis- toen sterk geïnteresseerd voor de hygiëne van het schoolgebouw en ik ben zelfs op dat onderwerp ge promoveerd". Tot zijn genoegen had hij ge- merkt, dat er in Nederland grote "??ewezene belangstelling voor zijn acccn beschouwd? bleek te bestaan. Niet alleen kleine gemeenten, waarmee hij oor- zyn van moderne scholenbouw ver. Hoezeer dit vraagstuk in de hoofdstad do belangstelling heeft, diècommissie „Het nieuwe school- Taag te houden en in de muur aan terfes" Van ^Onderwijs, van Sociale Aan de hand van enkele schets- J/ff' gebouw voor kind en gemeen- de zijde van de gang een bovenlicht Zaken en van Wederopbouw. Hier- tekeningen, die we hierbij opnemen ouuen en naast nee scnuouuKaai schap." „Overigens is het niet iets zo bij zonders, dat ik mij als arts met de school heb bezig gehouden", ver- aan te brengen (fig. 1). mee hebben de paedagogische, de (fig. 2, 3, 4 en 5) liet onze zegsman Deze gedachte is inmiddels ver- hygiënische en de architectonische ons zien. hoe door verschillende "eg 1S *nmmaeis ver y..|.n..n unn x.PrU»pen\voordieine. ODStelhne van de tafels en stoelen wder ontwikkeld en"zo zijn er thans belangen hun vertegenwoordiging. volgde onze zegsman. „Een school scholen met lokalen, die aan twee moet aan verschillende eisen vol- kanten ramen hebben. De gang is missie kan Ik natuurlek niet voor doen: paedagogische en architecto- daarbij geheel weggelaten, daar- uitlopen," aldus dr. Lojenga, „maar nische, waarvan ik niet het minste voor in verstand heb. Ook echter aan hy giënische. en men zal moeten toe geven, dat een medicus het recht opstelling van de tafels en stoelen uiMo1pcm aldus dr L.oJcnga .,maar ^ht De gcwone plaatsingder de plaats is telkens tussen ik geloof wel te mogen zeggen, dat rneubelen, zoals we dat in lesloka- twee lokalen een kleine vestibule het vaste bankenmeubilair zoals we gewend zijn, laten wi gebouwd. dat tot nu toe kenden, als verou- In zulke lokalen met aan beide derd zal worden losgelaten. Niet heeft daarbij een woordje mee te kanten ramen is tevens dwarsven- alleen moet ^aan stoelen en tafels Indien we aan dit laatste nog len gewend zijn, laten we daarbij over aan de fantasie onzer lezers. „Intussen zijn we al weer hadden kunnen we spoedig tot AdiiLu 11 1 clllLUii lu lu 11o uai u» 1,14 11 vu tilation mogelijk en daarom moet uit hygiënisch oogpunt de voorkeur een Stap verder gegaan ZO boven iedere andere de voorkeur worden gegeven, daarnaast biedt besloot dr Loienga Op deze twijfelen, zouden worden gegeven. zo'n beweeglijke meubilering mo- - andere gedachten Van hoe grote betekenis een goe- gelijkheden." tekeningen is gedacht aan ta- is een terras. Wat let de onderwij zer om daar een uur les te geven? fels voor twee kinderen. In een werkelijk geheel modern schoollokaal zit tegenwoordig ieder kind aan zijn eigen tafel." „En is zulk een inrichting duur?" „Niet'duurder dan banken- meubilair. Maar wel veel be ter."

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4