IJzeren Gordijn niet bekend De Bilt" bij mensen van Korenmolen „De Valk' wordt gesloopt Éénwording van Europa middel, geen doel Kootwijk wordt begrip in de astronomie Dankbare en ondankbare patiënten Touwtrekken om nieuw Frans kabinet begonnen Makers van iveerbericht krijgen gegevens van overal ter wereld Verwachting EN NIET voorspelling Geen uitlevering van Meine Pot Geld voor restauratie (f 30.000) is niet op te brengen Viool van Utrechts schilder draagt Stradivariusnaam D»n3erdag 5 Juïi 1951 5 (Van een onzer verslaggevers) Lelijke woorden zeggen mag niet, maar kom eens op een ochtend om halfvijf (halfvijf) het K.N. M.I. in De Bilt binnen om te kijken hoe ze nu weer berichten maken en ontdek dan in de eerste kamer die je binnenkomt een batterij ratelende telex apparaten. Gewoon nèt de krant Gaat u beter weer bestellen? had de taxi chauffeur gevraagd, die ons er heen bracht. Want de regendruppels dweilden als dronken mieren over zijn ruiten. Van hem was het een grapje, maar je hebt mensen, die werkelijk denken, dat „De Bilt" een soort leverancier is. Zoals die café houder in een bekend watersportcentrum, die eens op een Zaterdag heeft opgebeld of de heren voor het weekend de weersverwachting niet een beetje gunstiger konden formuleren. Vanwege de omzet. Maar kom daar niet om bij dr. K. R. Postma. Hij was op het moment, dat wij bij de weerdienst waren, de leider van de ploeg. Officieel heet hij adjunct-directeur van de afdeling weerdienst en luchtvaart-meteorologie. De ploeg dat zijn de mensen, die over de kaarten gebogen zitten en samen werken. Mensen, die als team samenwerken, krijgen een eigen bargoens, waarvan de buitenstaander vreemd opkijkt. Heb jij Zweden er al ln? Ja, bijna klaar, maar de Fran sen zijn zo verminkt vandaag. Dat betekent dan, dat de meteoro logische gegevens uit Parijs ge stoord ontvangen zijn. Want daartoe dienen die telex-apparaten: het zijn verbindingen met Engeland. Frank rijk en twee stations in Duitsland. Via die stations, die ook elk weer hun eigen bronnen hebben, komen de gegevens binnen over de tempe ratuur, de wolkenhoogte, de wind richting, de hoeveelheid neerslag, gegevens, die overal ter wereld eni ge uren tevoren zijn opgenomen. Kijk, zegt *r. Postma, en hij wijst een punt in de Atlantische Oceaan, bij Amerika's kust, aan. Daar is om vier uur (dat was dus toen de chauffeur dat zei over dat betere weer) een waarneming ge daan. De gegevens daarover worden per radio overgebracht, van Ameri ka gaan ze per radio-teletype-ver- bincfing naar Parijs en Parijs telext het naar ons. Het was half zes toen hij dat ver telde. Op de kaart die voor hem lag een flink stuk van onze planeet was er op afgebeeld stonden alle lage-drukkernen, depressies en aan verwante artikelen al op de Oceaan in de rij te dringen, wachtend op hun kans om West-Europa binnen te dringen. (West-Europa binnen dringen? Het lijkt een term uit een politieke redevoering van het hui dige tijdsgewricht. Hoe zouden die Russen Krygt u ook alle gegevens die u nodig hebt van de Russen? Allemaal. Een ijzeren gordijn kennen wij in de meteorologie niet. Wy krijgen ons nieuws van die kant even vlot binnen als van waar ook, tot nit Siberië toe. Ook de Japanse gegevens gaan via Wladiwostok en Siberië. Voor vertalers zit er geen brood in, als u dat mocht denken. De we reldtaal der meteorologen bestaat uit cijfers. Zes of zeven groepen van vijf cijfers tikt de telex en in De Bilt leest men af, dat het een paar uur tevoren in Florida regende uit een wolkendek, dat zich op 300 meter bevond, terwijl er een matige wind woei uit Zuidzuidwestelijke richting en de thermometer acht graden Celsius wees. Onze bevolking kent volgens de weerdienst twee groepen. De eerste heeft gedetailleerde meteorologische gegevens nodig dat zijn de men sen van lucht- en scheepvaart bij voorbeeld de andere groep wordt vertegenwoordigd door de gemid delde krantenlezer en radioluiste raar, die alleen maar wil weten of hy zijn regenjas moet meenemen. Tot de radioluisteraars, die er nog wel graag iets meer van willen we ten, behoren schippers, tuinders en boeren. En voor hen komt Henny in actie. Zij of een van haar drie collega's, want die diensten wisselen natuurlijk. Misschien heeft Henny u wel eens wakker gepraat als u toe vallig -s avonds vergeten hebt, de radioknop om te draaien. Dan weet u het al om kwart voor zeven 's morgens: zwaarbewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw, afgewisseld door ver spreide opklaringen, matige tot krachtige Zuidwestelijke tot Weste lijke wind. Middag-temperaturen tussen 3 en 6 graden. Daarna een toelichting op de algemene weers gesteldheid. de waarnemingen uit het binnenland van hedenmorgen zes uur en ten slotte het agrarisch bulletin, dat het K.N.M.I. even voor leest namens de Stichting van de Landbouw. De handel in schapen was weer lui geweest die morgen, dat wij zo vroeg uit de veren waren gekomen, zei Henny tegen de micro foon. Dit is het einde van deze uit zending. De verdere berichten van Dr K. R. POSTMA "..geen leverancier (Van een onzer verslaggevers) Natuurlijk krijgt ook het K.N. M.I. klachten. Want er zijn altijd mensen, die de weerdienst een boze brief schrijven als ze natter zijn geworden dan ze volgens de weersverwachting hadden mo gen worden. Zeg hun, dat een verwachting een verwachting is en geen voorspelling en zij zullen toch blijven smalen van „weer- profeten. die óók brood eten." Natuurlijk eten ze ook wel eens brood, zelfs onder hun werk door. (De weerdienst is uiteraard een continu-bedrijf, dat met ploegen werkt en nooit in rust is). Liggen er nu voor zo'n broodeter drie weerkaarten met op de eerste een depressie boven Ierland, op de tweede die zelfde depressie boven Engeland en op de derde in het Noordzee gebied. dan is te verwachten, dat die depressie spoedig over ons land zal trekken. Maar een depressie is een vrij uitgestrekt ding en Nederland is maar een speldeknop op de wereldkaart. Ziet er er nu naar uit. dat een bepaalde depressie niet over ons land zal trekken en krijgen wij er door een onverwachte atmosferische omstandigheid toch een staartje van mee ja, dan is de natgeregende Neder lander gauw geneigd te zeggen, dat ze er in De Bilt óók maar met de pet naar gooien. VJ vandaag worden verzorgd door de Nieuwsdienst. Wij komen terug morgenochtend om twintig voor zeven over beide zenders; goeden- morgen luisteraars. Terwijl Henny in de omroepcel haar slotzinnetje uitspreekt, klinkt in de grote zaal, een paar meter verder, haar stem uit de luidspreker van het radiotoestel, dat op Hilver sum is afgestemd. Goedenmorgen, luisteraars. Die luisteraars denken misschien: nou, zo'n Henny moet óók vroeg op, om daar elke morgen op dit uur voor die microfoon te zitten. Maar als Henny en de anderen van de ploeg waartoe zij behoort naar hun ge moed te werk gingen, zouden zij waarschijnlijk zeggen: welterusten, luisteraars. Hun nachtdienst zit er op. Zij gaan slapen. In Uithuizermeedcn trekt iemand het gordijn open en tuurt met speldepunt-pupillen naar de hemel. Wéér regen, bromt hij en geeuwt. „Die lui in De Bilt ookI" (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Na de berechting van onze landgenoot Meine Pot te Antwerpen kan de vraag rijzen of, nu hij tengevolge van de voorwaar delijke veroordeling op vrije voeten komt, zyn uitlevering aan Neder land kan plaats vinden. Dit is niet het geval. Immers, het Nederlands- Belgisch uitleveringsverdrag geeft alleen recht uitlevering te vragen door het land op welks grondgebied het misdrijf in kwestie is gepleegd. Er is dan ook geen uitleveringsver zoek van Nederlandse zijde gedaan. fe> gewogen OMROEPSTER HENNY ook handel in schapen lui.. „DE GEMEENTE EN HET MAATSCHAPPELIJK LEVEN" Op 5 Juli 1851 trad de wet ln wer king. dlc weliswaar reeds voor haar ge boorte. nl. ln de grondwet van 1848, als gemeentewet was betiteld, maar pas bij de wet van 28 April 1897 S. no. 110 offi cieel die naam kreeg. Aldus stipte mr F A. Helmstrijd aan in het hoofdstuk „Algemene inleiding en samenvatting", waarmee de door N.V. Samson, uitge ver te Alphen aan de Rijn, ter gelegen heid van de jubilerende wet uitgege ven bundel opent, die een recks van opstellen over de gemeente en het maat- schappelijk leven bevat. Deskundige schrijvers hebben er zich J toe gezet achtereenvolgens zeer waarde- i volle gegevens te boek te stellen over „arbeid cn Industrie", „maatschappelijke zorg", „volksgezondheid", „volkshuisves ting". „volksontwikkeling cn opvoe ding". „gemeentebedrijven". De auteurs. J. de Bruin, burgemeester van Rheden. drs J. W. J. Toe Water, referendaris ter gemeentesecretarie van Utrecht, dr A. Querldo. directeur van het bureau voor de openbare gezondheidszorg te Amster dam, dr G. G. Pekelharing, oud-secreta ris van Hilversum, de Bussumse burge meester J. C. Haspels en de Maas- strichtse gemeentesecretaris mr P. J. Kallen hebben de hun ten volle toever trouwde stof uitermate degelijk behan deld. Zo degelijk, dat men soms bij le zing van dit alles, even op adem moet komen en snakt naar wat levendigheid, die toch heus aan wetenschappelijke ar beid niet steeds in de weg hoeft te staan. Intussen, het welverzorgde uiter lijk van de bundel brengt u weer in een jubileumstemming. Het boekje heeft namelijk aan aantrekkelijkheid veel ge wonnen door een aantal goede foto's en afbeeldingen. Met de schutbladversie ring hebben zij aan het geheel ongetwij feld die sfeer gegeven, die past bij dit gedenkboek, dat een rijkdom aan jurl- diseh-historische en andere gegevens bevat op het gebied van de gemeente cn het maatschappelijk leven. E. v. R. EMMELOORD. Naast de se cretarie in de hoofdplaats Emmel- oord, worden in de N.O.-polder hulpsecretarieën gevestigd te Marknesse en Ens. DE HEER TH. R. NAFZGER met de viool, op het achterblad waar van Stradivarius' naam te lezen staat. MINISTER STIKKER TOT EERSTE KAMER: VN vertonen voortdurende groei ondanks onvolkomenheden (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Tevoren grotendeels gereed gemaakte redevoeringen van een minister kunnen in een gcdachtcnwisseling met het Parlement er soms toe leiden, dat zü ten dele als een tang op een varken slaan. Dat nu was Woensdag zo nu en dan bepaald liet geval met de door minister Stik ker in de Eerste Kamer uitgesproken rede naar aanleiding van het debat over het buitenlands beleid. Tenslotte konden we toch nog ontdokken, waarop het verweer van de bewindsman berustte tegen 's heren Algra s aantyging betreffende de tweeslachtigheid, waaraan de door hem voorge- slane politiek zou mank gaan. In grote trekken kwam het hier op neer, dat het voorgestane doel is en moet zijn wat ook de grond slag was van heel de actie met be trekking tot Korea: verenigde ac- Maar herkomst nog twijfelachtig (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het is jammer, dat de decoratieschilder Th. R Nafzger uit de Leliestraat 34 te Utrecht geen viool meer speelt, want h\j zou dat kunnen doen op een instrument, dat de naam draagt van de achttiende eeuwse vioolbouwer Stradivarius, die te Cremona in Italië zeventig jaar lang zijn wereldbefaamde violen maakte. Nu ligt het muziekinstrument al jaren onder in een diepe muurkast, verpakt in een oude. zwarte kist. Aan het bestaan er van werd dc eigenaar eigenlijk alleen bij de jaar lijkse schoonmaak herinnerd Eerst na een min of meer toevallige ont moeting is de viool dezer dagen weer tevoorschijn gehaald om haar herkomst na te gaan. De heer Nafzger heeft ook ons het glanzende, mahonie-kleurigc instru ment voorgehouden om ons het op schrift te laten lezen, dat binnenin op het achterblad is aangebracht. En ja. daar staat het. op een met ver bleekte letters bedrukt strookje pa pier, dat in de rechter beneden hoek de initialen A. S. draagt, ter weerszijden van een kruisfiguur: „Antonius Stradivarius Cremonensis Faciebat Anno 1722". „Vroeger heb ik wel les gehad; op een gewone, goedkope lesvxool," ver telt de heer Nafzger „Later kon ik van een collega deze over ïemen voor vijftig gulden, 't Was eigenlijk meer een vriendendienst, want hij kon er moeilijk van scheiden. Ik wist wel, dat Stradivarius' naam er in stond, maar ik ben cr eigen lijk nooit toe gekomen om de echt heid eens te laten onderzoeken. Er zijn zoveel vervalsingen in omloop." Een Utrechts deskundige deelde ons mede. dat er in de loop der laatste eeuwen inderdaad zeer vele pseudo-Stradivariusviolen zijn ge maakt. De beroemde bouwer zelf heeft waarschijnlijk slechts een dui zendtal instrumenten gefabriceerd, waarvan er vorig jaar op een ten toonstelling te Milaan vijftig waren geexposeerd. Deskundigen, die na het verifiëren van de ouderdom kunnen vaststellen of het betrokken instrument inderdaad een Stradiva rius is, en wier uitspraak dsn al gemeen wordt erkena. zijn er slechts drie in dit deel van Europa, en wel in Duitsland, Frankrijk en Enge land. tie voor vrede. Dit is zowel het doel van de Europese samenwer king als van het Atlantische Pact. Zo vullen Insgelijks Atlantisch Pact en Verenigde Naties elkan der aan, hetzelfde oogmerk dienen de, dat van samenwerking voor de vrede. Hier lag. met name wat do Europese solidariteit aangaat, waar aan de heer Algra zijn hart ver pand bleek te hebben, het ver schil tussen die senator, voor wie zulks doel was. en anderzijds de bewindsman, voor wie dc integra tie van Europa slechts middel be tekende om te kunnen bijdragen tot bereiking van een geordende internationale rechtsgemeenschap. Met Prof. Beaufort geenszins blind voor de mede in de praktijk aan den dag getreden onvolkomen heid van de organisatie der V N bespeurde excellentie Stikker daar in toch, zij het langzaam, voort durende groei. Wat het Noord-Atlantisch verdrag betreft, daarin heeft, zo zeidc hij. elk land een gelijkgerechtigde stem en Amerika schrijft er helemaal niet aan de kleinere mogendheden de wet voor. Van 's ministers mededelingen zij alleen nog vermeld, dat er thans bij zijn ambtgenoot van Fi nanciën voorstellen liggen om verhoging van de verblijfsvergoe ding voor verschillende hoofden van onze diplomatieke posten toe gestaan te krijgen, zodat z(J niet meer uit eigen zak heel wat zul len hoeven bij te leggen. Radio-sterrenwachtdoet onderzoekingen op velerlei terrein (Van een onzer redacteuren) KOOTWIJK. Tot op heden is „Kootwijk" alleen een begrip in de radiowereld. Maar op de duur zal „Kootwijk" ook een begrip zün in de astronomie: het is de eerste „radiosterrenwacht" in ons land, waar gebruik wordt gemaakt van radio-stralen om het heelal te onderzoeken. Het grote voordeel van deze methode is, dat de onderzoekers niet lan ger afhankelijk zijn van atmosferische omstandigheden. Dc radioster- renwaehtstaat in dienst van de Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg. In die stichting werken samen: de sterrenwachten van Lei den en Utrecht, de radiodienst der PTT, Philips en het KNMI in de Bilt. De middelen worden verschaft door de organisatie die reeds in 1945 werd ontworpen door de ministers Schermerhorn en Van der Leeuw: de organisatie voor zuiver wetenschappelijk ondezoek. Kootwijk-is opgesteld. Namelijk een met een diameter van 25 me ter. De stichting hoopt dat de no dige middelen hiervoor zullen wor den beschikbaar gesteld, opdat Ne derland de vooraanstaande plaats, die het op het ogenblik in dit we tenschappelijke werk bezet, zal kunnen blijven innemen. (Van een onzer verslaggevers) MONTFOORT. De in 1754 ge bouwde molen „De Valk" zal wor den gesloopt. Hy verkeert in een zo bouwvallige toestand, dat restaura tie. indien zy mogelijk ware. nu niet te financieren is. Men schat, dat herstelling ongeveer f 30.000 zou kosten. Noch het Ryk, noch dc ge meente Moordrecht zijn nu in staat dit bedrag uit te trekken. De tegen woordige eigenaar, wethouder W M. Bos, tracht dan ook een sloper te vinden die, tegen een voordelige som, bereid is „De Valk" af te bre ken. Want hoewel verkerend in een zeer desolate toestand, toch is „De Valk" nog wel wat waard. De zware eiken balken zijn zeer geschikt om er meubels van te maken. Verder zijn er nog waardevolle onderdelen der machines. Er zijn al enkele ko pers komen opdagen geen slo pers! maar hun bod was tot nu toe te laag om de sloopkosten te dekken. Eigenlijk bestaat „De Valk" al van af het jaar 1566. Hij was toen een „wipmolen". In 1754 volgde ver bouwing tot de tegenwoordige mo len. „De Valk" is van oudsher een korenmolen, welke geëxploiteerd werd door de burchtgraven van Montfoort, die het alleenrecht had den korenmolens te hebben. Alle boeren uit de omgeving van Mont foort waren dan ook gedwongen hun graan daar te laten malen, te gen betaling van maalgeld en een gedeelte van hun oogst. Daarom noemde men De Valk ook wel „dwangmolcn". Als de wind goed waaide en de molen dus kon werken kwamen vroeger honderden boeren met hun oogst bij „De Valk", waar zij vaak uren moesten wachten. Alle gebeur, tenissen uit de streek gingen daar dan over de tong. en met de waar heid schijnt men het niet altijd even zuiver te hebben genomen. Nog al tijd zegt men in Montfoort, als er praatjes gaan waarvan de juistheid betwistbaar is, „het zal wel molen- praat zijn". Nu wordt „De Valk" dus afgebro ken en daarmee verdwynt een ka- rakteriek stukje oud-Montfoort. De nieuwe tijd heeft zich al tegen de ruine aangevlijd: vlak naast „De Valk staat een groot garagebedrijf met een zakelijk benzinestation. wachten voor dit werk is zonder meer duidelijk. Philips' natuurkun dige laboratorium leverde belang rijke onderdelen van de ontvanger. De interesse van de PTT is te ver klaren als men weet, dat ook de Ionosfeer wordt onderzocht, de ge leidende laag, hoog in onze atmos feer, waardoor de radiogolven van enze zendstations worden terugge kaatst. Kennis van de toestand daarvan is van jgroot belang voor de radiocommunicatie op lange af stand. Tenslotte is de toestand van deze ionosfeer ook in meteorolo gisch opzicht van belang. Vandaar de deelneming van het KNMI in de stichting. Doeltreffend onderzoek zal pas kunnen geschieden met een veel grotere radar-spiegel dan nu te Nederlanders naar Canada DEN HAAG. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat de belangstel ling voor emigratie naar Canada zich in toenemende mate ontwik kelt Het laat zich aanzien, dat zien ongeveer 18.000 Nederlanders, waar bij vrouwen en kinderen, voor emi gratie in het volgend jaar zullen aanmelden. Kunstcritici van vele landen bijeen AMSTERDAM. Rapporteurs voer den op de tweede ochtend van het Int Congres van Kunstcritici ln Amster dam het woord over een tweetal on derwerpen: dc organisatie van tlJdelU- ken tentoonstellingen ln musea cn de bronnen van de abstracte kunst en de moderne architectuur. In de middag bezochten dc 300 congressisten ln groe pen verdeeld, musea en particuliere kunstcnaarsatclicrs (K Appel T Sluy- ters. J. Wiegers. J Racdcru*' *n H Krop), 's Avonds werd een "«ottocht gemaakt naar het Muyderslot. waar ter ere van het congres een concert werd gegeven. De derde dag begon met een bezoek aan dc Hoge Veluwc De aanwezigheid van zovele schilde rijen van Vincct van Gogh ln het mu seum Kröller-Mttller. noemde president Paul Flercns Intimiderend voor dc spre kers (dr G. Knuttel cn G L Luzatto) dic 's middags het woord zouden voe ren over de Hollandse periode (vóór 1886) van Vincent van Gogh Wellicht was het daaraan te wijten, dat er Inderdaad weinig nieuwe ge zichtspunten over Van Gogh's kunst ge opend werden. Een gedeelte van het gezelschap had Intussen ook de Van Bcunlngen-collec- tle ln Vierhouten bezichtigd cn kon nog Juist het laatste deel van het concert van moderne Nederlandse kamermuziek (Pijper cn Flothuls) meemaken Na een gezellig diner werd de terugtocht aan vaard vla Utrecht, waar twee hulzen van architect Rietveld in ogenschouw werden genomen. Herinneringen van een geneesheer Zuid-Limburgs fruit via Venlo naar Duitsland DEN HAAG. Zuid-Limburgs fruit, uitgezonderd aardbeien, mag niet naar Duitsland worden ver voerd via een der grenskantoren in Zuid-Limburg maar moet de omweg VenloKaldenkirchen vol gen. Het Tweede Kamerlid Macnen (KVP) heeft hierover aan de be trokken ministers schriftelijke vra gen gesteld, waarvan de strekking is, of de ministers aandrang willen oefenen op West-Duitsland opdat bij het fruitvervoer de kortste weg kan worden gevolgd. IX Gevoelens van diepe dankbaarheid zijn weldadig, zowel voor het sub ject als voor het object, zowel voor degeen. die deze dankbaarheid in zijn hart draagt als voor degeen, wie zy' geldt. Men kan zijn dank op verschil, lende wijzen uiten. Men kan dat doen in de vorm van een geschenk; ook kan men iemand op enigerlei wijze een wederdienst bewijzen; men kan zijn dank ook betuigen door middel van een eenvoudig woord, al of niet gecombineerd met eniger lei gebaar of geste. Men kan zelfs zéér dankbaar zijn en niéts doen en niéts zeggen. Men spreekt van „pay er de sa personne" als men zich geen moeite of offers spaart, zijn ge hele persoon inzet om uiting aan zijn dankbaarheid te geven, culmi nerend in het geven van zijn leven. De hoogste en diepste vorm ten slotte van dankbaarheid, die een mens kan brengen is dic aan zijn Schepper; zijn Schepper, mits deze erkend en herkend wordt als zijn Heer en Heiland- Er zijn mensen, die niet dankbaar kunnen zijn. Het gevoel van dank baarheid is hun vreemd. Mogelijk ook ondergaan zij het gedurende een kort ogenblik, maar ze verdringen het daarna zo spoedig mogelijk. De ze verdringing kan o.m. voortkomen uit een gevoel van zuinigheid, schaamte of van angst. In de medische praxis dekken loon (m de vorm van dankbaar heid) en werken (in de vorm van inspanning, mogelijk ook van offer) elkaar bij lange niet Dat is zeer begrijpelijk. Enerzijds icaliseert de patiënt zich soms niet de moeite dic er voor hem gedaan wordt. ja. een enkele maal het offer met. dat or voor hem gebracht wordt, en kan hy zich dat ook vaak niet realise ren. Anderzijds wordt een gevoel van dankbaarheid bij de een veel spoediger en intenser gewekt dan bij de ander. Soms ook wordt door het feit, dat medische diensten be taald. en dikwijls zelfs ruim betaald worden, alle gevoel van dankbaar heid uitgewist. En vooral in deze tijd is dat in bepaalde gevallen heel begrijpelijk. Toch is verreweg rle voornaamste factor voor het ontstaan van dank baarheid. de intensiteit van de „prikkel", die nodig is om by de persoon in kwestie gevoelens van dankbaarheid wakker te roepen. De gevoeligheid en neiging tot dank baarheid is wel zéér gevarieerd en hangt uit de aard der zaak van tal rijke. bijkomstige factoren af; dat hierbij o a. de sympathie van veel belang is weten we allen bij er varing, doch ook positie, gevoelens van bewondering, van respect, van waardering dus in haar rijk gefacet- De Gaulle tracht katholieken van socialisten te scheiden (Van onze correspondent te Par(Js) PARIJS. Vandaag komt hot nieuwe parlement byeen en vanmorgen beslist het buitengewone eongres der socialisten of de party aan een re gering zal deelnemen of niet. De uitslag der verkiezingen heeft de regc- ringspartyen in een vrij sterke positie teruggebracht, maar ln deze meer derheid is het accent naar rechts verplaatst. Een dezer dagen is het tot een scheuring ln de radicale party gekomen. Een twintigtal leden onder leiding van Daladier heeft zich losgemaakt om zUn gewicht naar rechts te kunnen verplaatsen. Dc kiezers, die een votum ten gun ste van het huidige regiem hebben uitgebracht, zouden het waarschijn lijk niet goed begrijpen, indien de socialisten door een dogmatische weigering het herstel van dc oude regeringsmeerderheid zouden belet ten. Aan de andere kant; dat het ac cent naar rechts verplaatst is. kan op zijn best als verschijnsel van de tweede orde gelden Geen democraat heeft er belang bij. dat de socialisten door een a-sociale politiek fijn ge wreven worden en hun laatste prole tarische aanhang verliezen. Met deze overwegingen worden de beide stro mingen op het socialistische congres gekarakteriseerd. Daartussen staat die. waarvan Guy Mollet woordvoer der werd: dc S F.I.O. moet bereid zijn aan de regering deel tc nemen, maar alleen indien door het kabinet een programma wordt aanvaard, dat hot herstel van de koopkracht der grote massa tot uitgangspunt neemt. Het touwtrekken zal vanmiddag beginnen. Wie zal eerder uiteenval len: de R P F. van De Gaulle of de regeringscoalitie. De R.P.F. zal on getwijfeld trachten door de school kwestie de katholieke M R P. van dc socialisten weg te lokken. Op dat punt beval Guy Mollet de status quo aan. AAT3 UKr it>C teerde vorm. spelen daarbij een vooraanstaande rol Over ondankbare patiënten wil ik kort zijn. Ze vormen gelukkig een minderheid. Ik wens zc geen enkel medicus toe. maar ook geen enkel medicus zal ze geheel uit de weg kunnen gaan. F. D. DEN HAAG. De ANWB zal in de Noordoostpolder 18 wegwij zers plaatsen. Het ligt in de bedoe ling, dat dit zal geschieden vóór het Koninklijk bezoek op 13 Juli. PARIJS Dr F Bender. chef der afdeling buitenlandse betrek kingen van het Nederlandse mini sterie van O. K. en Wis gekozen tot lid van de uitvoerende raad der Unesco.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5