VOORAL VOQR DE VROUW Wie spreekt van... „bedelarij heeft ongelijk Kodak Film Drie rozen Nederlands politiek in het Verre Oosten Herkapitalisatie wordt tijdelijk bevorderd DAAROM GA IK BIAPPEN Oordeel van handelaar: Lifters maken reis minder eentonig Een bril voor elk gezicht MINNEBRIEVEN Hebt U ze bewaard of verbrand? V erkeersopliopingen schuld van de overheid Int. Volksdansweek begint 8 Juli Koningin Juliana bij de „Young Vic" „Eenster wordt geboren" Vrijdag 6 Juli 1951 5 PARIJS, Le Bourget, 10 uur in de ochtend, De wind waait hard en koud, vooral als je al van zes uur op pad bent. De verhalen zijn niet overdeven, dat het moeilijk is om uit Parijs weg te komen. Mijn eerste lift deze dag duurde een kilo meter en nu sta ik hier. Voor mij ronken de toestellen en tien tallen auto's draaien le Bourget op. En tientallen auto's slieren uit Parijs en zelfs een opgeheven duim kan ze niet laten stop pen. BIAP is de Nederlandse, „vooroorlogse" benaming voor het liften, voor „faire l'auto-stop", zoals de Fransen zeggen, voor hitchhiking, zoals de Engelsen het noemen. Biappers heb ben verplichtingen, die streng worden nageleefd. Zij kennen als enig attribuut de opgeheven duim. De Biap is een ongevormde bond, maar overal waar hitchhikers sa menkomen. onderweg, in een jeugd herberg, in een hotel, of midden op Place de la Concorde, daar ervaart men dat deze bond bestaat. De bond kent geen wetten, geen regle menten. maar ieder houdt zich aan de eisen van hoffelijkheid en wellevendheid. Daarom is het zo jammer, dat deze bond door anderen geparasiteerd wordt, anderen, die door onhebbelijkheid en onhoffelijkheid de automobilis ten merendeels huiverig maken voor Biappers. Het zou goed zijn een bestuur van bona fide Biappers te vormen, waar bedrogen automo bilisten hun klachten konden indie nen, waar schuldigen gestraft kon den worden. Maar hoe?Ach nee, toch ook weer niet. Juist door een werkelijke bond te stichten zou het ongedwongene. het avontuurlij ke, het bestaan bij de dag van deze internationale biappers opnieuw verstijven in het keurslijf van wet ten en reglementen, waaraan ze juist ontsprongen willen zijn. Ik ben leraar, gehuwd en vader van een dochter. Vele ouders vragen mij wat ik denk over het liften. Met rugzak met aangegespte deken, sokken en wandelschoenen, lijk ik werkelijk nog wat op een jongen. Ziedaar waarom ik ben gaan biappen. Nu weet ik wat te antwoorden op de vraag of het biappen een ge not is of een gevaar voor de jeugd. Want ik ben nog maar kort op pad. maar toch heb ik ai veel gezien en geleerd en gehoord. ER zijn wel vrouwen die zeg gen: „Nee, DAT kan ik ecfit niet dragen. Ik moet zo oppassen. Ik draag toch een bril!" Onzin, zeggen ze in Amerika. U kunt al les dragen. Ook al draagt U een bril. U kunt U haar op alle moge lijke manieren dragen. Zelfs met ponny. Maar U moet er voor zor gen. dat die ponny kort is en dat er genoeg van Uw voorhoofd te zien is tussen Uw pony en Uw bril. Maar dan kan hel. Draag dan wel een eenvoudig montuur. Liefst effen metaal. Zilver of goud. Desnoods het nieuwe ge kleurde metaal, of metaal-grijs. Als U een rol in de nek draagt, neemt U dan vooral ook een een voudig montuur, raden ze U in Amerika. Dat eenvoudige, is in Uw ogen misschien nog niet helemaal eenvoudig, want het kan gekleurd zijn of imitatie-schildpad, maar dan wel breed en zwaar. Als U een bril koopt, houdt U dan vooral rekening met de vorm van Uw gezicht. Als U een breed gezicht heeft, draag dan maar ge rust een bril waarvan de vorm een beetje ongewoon is. B.v. een waarvan de hoeken een beetje naar boven gaan. Voor ieder mo del gezicht en hoofd bestaat een bril. Neemt U dat maar gerust aan. Bovendien kunnen brillen zeer flatteus zijn. Hoeveel mensen zijn cr niet die brillen dragen louter en alleen om er een beetje interes santer uit te zien? In Amerika dragen bijna alle vrouwen brillen. Als het geen leesbrillen of andere noodzakelijke brillen zijn, zijn het zeker zonne brillen. Een zonnebril is trouwens ook absoluut noodzakelijk in Ame rika. In de eerste plaats de scher pe lucht. Daarbij komt de felge kleurde reclame en kleding Als dit alles een beetje verzacht is door een zonnebril geeft het U wat meer rust aan de ogen. Verder bedekt een zonnebril veel: behuil de ogen, slaperige ogen eneen blauw oog. De monturen zijn bepaald de moeite waard om te bekijken. Wij hebben ze in de laatste jaren stent zien veranderen. Het begon met het bekende bruine montuur. Dat werd al iets zwaarder. Toen kwamen de zonnebrillen met brede witte mon turen, bezet met gekleurde stenen. Of de felrode of groene monturen bezet met pareltjes af glas. Bovcn- ®^.en z.^ aar* uiteinde van de zijpootjes nu aan iedere kant een opening, waar een lintje in de kleur van Uw jurk doorgehaald wordt. Het is een heel goed idee. want U laat die bril gewoon aan het lintje om Uw hals hangen, als U hem niet op wilt. en het voor komt de narigheid van aan ieder een te moeten vragen: „heb je mijn bril soms ergens gezien?" Men raadt U ook in Amerika, (als U het kimt betalen), wees verstandig en koop twee brillen. Eén geklede en een „werk"-bril. En nogmaals, U kunt alles dra gen. Ook al heeft U een bril. Maar kies hem met nóg meer zorg uit dan b.v. Uw avondjapon, een nieu we hond of een nieuw kapsel. BECCY Droeve verhalen. Deze hele morgen, en het is nu al elf uur. kregen er drie hier een lift. Parijs is slecht, slecht voor ons. Dan komen de ver halen van het geluk dal we vroeger hadden, een lift van honderden kilo meters, een minuut wachten en een automobilist die uit zichzelf stop te We tellen per minuut soms 45 auto's die langs vliegen. Kop op. er is er vast wel een bij die ons meeneemt. Hij gaat een eindje ver derop staan Ho! Daar stopt een auto, een oude sportwagen, open kap. Ik vraag: Gaat U naar Soissons? Nee? Spijtig. Alleen maar naar Compiègne? Ook goed, als ik maar eerst hier weg ben! De bak wordt geopend, ik klim er in. krijg een hond op mijn schoot en daar gaan we. De Hol lander die zojuist langs me heen kwam gelopen, duimt goedmoedig. En met een kilometervaart van 80 per uur rijden we naar het Noor den. Daar. achter in die bak, met af en toe een geschreeuwd en half verstaan woord van de aardige lui voorin, peins ik over dit stukje. De eerste ouders die spreken van bedelarij, zal ik zeggen dat ze on gelijk hebben. De automobilisten die stoppen, verlangen gezelschap op de grote trajecten die z!e moeten rijden, dagelijks. Ze hebben schik in deze jongens, die zoveel vertellen kunnen en met hun hakkel-frans zich verstaanbaar maken. Ze lachen als ze op sigaret ten getracteerd worden. En straks als ze wat gaan drinken nemen ze de lifter mee. Eerste wet: Als de bestuurder met ingezetenen gaat eten, ga je uit de wagen. Je slaat het eten af. Pas als de mensen er op staan (en zulken zijn er!!) om je mee uit eten te nemen, of je in hun kasteel van een huis een paar dagen goed te doen, best, neem het aan. En de ouders, die zullen zeggen: Het is een gevaarlijke sport. Wij weten nooit waar ze terechtkomen. Deze ouders zal ik zeggen: Geef een jongen geld voor de treinnoch tans gaat hij liften. De trein heeft niets avontuurlijks meer. Door op de biap te gaan, leert Uw jongen met mensen omgaan, met anderen rekening te houden, leert de weg te vinden in Parijs en in een van die liefelijke dorpjes. Hij slaat er zich wel door. Iedere biappcr leert van iedere Biapper weer iets nieuws. Maar geeft hem een tent mee, een kleine eenpersoons, dat hij slapen kan. En geeft hem een slaapzak mee. een warme, gewatteerde. Zegt hem, nooit naar de grote steden te gaan om een goede lift te krijgen. De kleine wegen, die niet afge graasd zijn, waar nog vele automo bilisten urenlang alleen rijden, daar is het het best. Hij leert wel uren lang te wachten aan een kleine grenspost, waar de douanes schik in hem hebben, op een goede lift Hij leert wel aan een grote grens post de regels van de biap kennen. Dat eerst gekomenen het eerst ver trekkend zijn. Al staat hij zelf al uren. De lui voorin zijn door Compiègne gereden en brengen me nog „even" elf kilometer verder, dan ben ik op de goede weg. En hier aan de kant van de weg heb ik geen tijd om te eten. De derde wagen stopt al. Ik kom in Noyon. vijf minuten loop ik daar. De eerste wagen, die ik duim stopt cn rijdt in enkele uren naar Valen ciennes. De bestuurder is een handelaar, die dagelijks ParijsValenciennes rijdt. Ik vraag hem zijn oordeel over lifters. „Die lui? Ze zijn een genot in de wagen. Als er geen lifters meer zijn, straks, als de vacanties voorbij zijn, dan wordt het weer eentonig voor ons". En hij brengt me tot een eind achter de stad Valenciennes, dicht bij de Belgische grens. „Dan ben je er eerder, misschien krijg je nog een lift naar Brussel". FRIK. ..Roosje", schreef mijn man me vroeger en nu lachen de kinderen erom WAAR belanden minnebrieven tenslotte? Ik bedoel natuurlijk niet het produca van een of ander letterkundig genie, dat U 3.90 gebonden en 2.60 ingenaaid in de winkels kunt kopen. Neen, ik bedoel die brieven, die wij allen wel eens in ons leven geschreven hebben als wu blaakten van verliefdheid en dit, in vurige liefdesbetuigingen, het voorwerp onzer innige genegenheid per post meenden te moeten toesturen. Wat hebben wij met die minnebrieven, die wijzelf ontvingen en die ons nu schimmen uit een ver en vurig verleden lijken, gedaan. Verbrand, verscheurd of met een rose lintje erom zorgvuldig bewaard? Ik heb op mijn eigen houtje een kleine enquête gedaan om daar eens wat meer van te vernemen. De eerste, die ik het vroeg, was een typiste bij een parfumeriezaak. Een aardige brunette, die mij beteuterd aanzag. „Nu. als U het werkelijk weten wilt. ik heb ze aan een vrien din uitgeleend." Ik was daar wat verwonderd over en vroeg haar, waarom zij dit deed. „Wel, ze schrijft er de mooiste stukken uit over." bekende mij de typiste, „ze heeft namelijk kennis aan iemand die haar prachtige brieven schrijft., en om nu niet te veel bij hem af te steken, ziet U Ik zag het. „Leent zij soms op haar beurt U de brieven van haar verloofde, zo dat U er de mooi ste passages uit over kunt schrij ven voor Uw ver loofde?" vroeg ik wat ironisch. „Ja, inderdaad". gaf zij toe, „dat deed zc De volgende wps een gemoedelijke huisvrouw van in de veertig, eruit zag als iemand, die van lek ker eten houdt en alle sentimen taliteit heeft opzij gezet. Ze zuchtte toen ik haar mijn vraag stelde en zei: „Ik heb onlangs al mijn minne brieven \ernietigd. Af en toe heb ik er wel spijt van. want ik las ze soms nog wel eens graag door. maar op een goeie dag heb ik ze ver brand Mijn kinderen hadden ze na melijk uit een la. waarin ik ze op geborgen had. opgevist, zij hebben er zich tranen om gelachen. „Roos je" schreef mijn man toen we nog verloofd waren. En daar moesten mijn kinderen erg om lachen." De derde, bij wie ik kwam, was een oude dame van tegen de ze ventig. Tenger, gracieus, élégant en nog kaarsrecht. Ze glimlachte vrien delijk. „Mijn minnebrieven? Hier zijn ze allemaal, zonder uitzonde ring. In dit kistje, dat ik er speciaal voor gekocht heb in Venetië, op on ze huwelijksreis. Ik herlees ze nog regelmatig. Ze zijn voor mij het bewijs van het grote geluk, dat mijn deel is geweest. Wat heerlijk zoveel liefde te hebben kunnen in boezemen." De volgende was een gymnastiek- lerares. een practische vrouw. Ze trok een gezicht op mijn vraag, j maar zei toch: „Ik heb er verschei dene ontvangen, toen ik jong was Maar ik verscheurde ze direct na lezing. Hebt U wel eens een meteoor gezien?" Ik begreep niet direct wat dat cr mee te maken had, maar knikte. „Nu een minnebrief is als een meteoor Hij komt schitterend aan om daarna te verkillen. Als je er naar kijkt, wanneer die is uitge doofd. zou je niet zeggen, dat het zulk een lichtend lichaam is ge weest. Zo is het ook met minne brieven. Zij verkillen cn doven uit. U kunt ze dus beter na lezing di rect vernietigen Trouwens wie houdt rekening met wat iemand in ijlkoorts zegt waarom dan zoveel belang te hechten aan wat een man in liefdekoorts schrijft. Ik heb nooit de nieuwsgierigheid kunnen begrij pen voor minnebrieven van beroem de personen en ik vind het trouwens onbescheiden om die te publiceren. Net of je iemand door het sleutel gat bespiedt.. Nee. minnebrieven moeten dadelijk vernietigd worden. Ze moeten het geheim blijven tus sen beide minnenden". Nummer vijf was de eigenaresse van het grote koffiehuis op de hoek. DadeJijk toont ze mij een grote éta gère. waarin in volmaakte orde ge schaard pakjes en pakken staan, waaromheen beeldige linten zijn ge strikt. Mijn blik was blijkbaar veel zeggend. want ze zei dadelijk: „Nou moet U niet denken, dat ik in mijn jeugd een Messalina ben geweest Ja. ik had een groot aantal vereer ders. En de posterijen hebben goed aan ons verdiend". En Uw man. stamel ik. geheel on der de indruk „Ja. ja." zegt ze haastig, „hij weet er alles van. Hij weet dat ik zc bewaar Ze zijn n 1. allemaal van hem. Hij schreef me tweemaal per dag. En we waren vijf jaar verloofd. Dit zijn ze trou wens niet allemaal. Het zijn de -Ol Sxj y 'V-K.. 1' A CHTER ons huis, tegen de schuurmuur, bloeien aan het destijds door de vrieskou getergde struikje, sinds kort drie rode rozen. Omdat we op een onwillige plek wonen, waar zonder mest en aarde maar weinig duurzaams groeien kan. voelen we ons zonderling te- vreden met dit onverwacht bezit. „Kijk", zeggen we met die war me voldoening, die luchtkastelen voorafgaat, ,Als je hier zit, kun je ze zien, zeg De tuin lijkt ineens anders en de kamer, die is net groter". Zon, regen, wind noch koude brengen die rozen uit 't evenwicht. Elke morgen zitten ze eraan. „Ze bloeien nog", zeggen we dan, „wat duurt zoiets nog lang „Ze mogen niet geplukt", dreigt zoontje, „ze mogen nooit van hun leven geplukt Maar op een middag gaat de deur van het achterbuurhuis open. En wat komt eruit? Twee ventjes met strakke blonde kuifjes. Nee, 't is niet zoals U denkt, maar luis ter Dikke zusje, knus met emmer en pop in de weer. is zoals ge bruikelijk op slag geladen met on rust. Ze haast zich naar het muur tje, dat de tuinen scheidt. Maar omdat erover klimmen verboden en moeilijk is, en praten blijkbaar geen stand houdt, lééft ze haar blijheid om die plotselinge ventjes uit op eigen terrein Ze holt. valt. sleept driftig spullen aan, maakt malle sprongen terwijl de ventjes, duidelijk van een noordelijker na tuur, onbewogen kijhen. Maar 's avonds als we eten gaan en dikke zusje schoongeschrobd is in de keuken, zien we 't ineens allemaal tegelijk. De schuurmuur is kaal, de rozen zijn weg. „Wie heeft dat gedaan?" roep ik en spring naar het miezerig struikje. In het gras ligt een glad. rood blaadje, een paar stappen verder nog een, en kijk, daar bij 't muurtje vindt zoontje het derde Ter plaatse wordt dikke zusje on dervraagd. Ze staat heel stil, zor gelijk en verkreukt van schrik. Daar verschijnen als door tover slag de twee ventjes, samen met dunne mevrouw, dat is zeker de moeder. Ze begrijpt allang waar over 't gaat. „De rozen? Ja. die heeft dat kleine meisje aan de jongens gegeven". Waarop dikke zusje triest begint te piepen: „Nee, niet, nee Ze schudt koppig d'er kopje. Misschien zijn ze d'er wel over geklommen", verzint zoontje, „mis schien hebben die jongens 't zelf wel gedaan Maar nu komt de dunne me vrouw in actie: „Vertel jij eens Fritsje, hoe 't is gegaan", zegt ze. Een van de ventjes wordt naar voren gepord. Het is een onbewo gen joch met een koel. wit neusje: .Zij heb ze geplukt", zegt ie. „Wij wouen ze geeneens". Hij wijst er bij, beschuldigend. Dikke zusje lijkt ineens erg klein. Zelfs zoon tje voelt dat verwijten nu achter wege moeten blijven. ..Over tien jaar zit het hele schuurtje vol", troost hij, „dan moet je ze bij duizenden snoeien. Op een ladder, want deze rozen klimmen B1BEB (Advertentie l M.) Alle belangrijke en vreugdevolle momenten de verrukkelijke vacanlie kunt U mei foto's vastleggen, die later het boek van Uw historie lullen vormen. Zorg dat ze goed zijn I Foto's op Kodak Film altijd goed I mooiste van de collectie. De andere heb ik op zolder bewaard". De laatsten van mijn enquête wa ren een naaister en haar zuster, twee oudere meisjes, niet mooi, maar met een hart van goud. Ik dacht, dat zij wel nooit een minne brief zouden hebben ontvangen, maar één van haar haalde uit een kast een oude schoenendoos vol brie ven. 't Zijn brieven van onbekenden Wij schrijven wel op advertenties in dagbladen en in de oorlog aan sol daten, die geen post ontvangen. En kele wilden ons leren kennen in ver loftijd of na de oorlog Maar dan hielden wij op met schrijven Som migen schreven: ..Mijn allerliefste..", zegt ze. We zouden de brieven voor geen geld van de wereld weg willen doen." A.N.W.B. verklaart: DEN HAAG. Naar aanleiding van de uitlating van minister Lief- tinck in de Tweede Kamer, dat de verhoging der motorrijtuigenbelas ting o m. dient te strekken tot „de- congcstering" aan het verkeer, heeft de ANWB Donderdag een telegram aan de Voorzitter van de Tweede Kamer gezonden. Daar in wordt gezegd, dat, indien zich op enkele punten verkeersconges- ties (verkeersophopingen) voor doen. deze ontstaan zijn. omdat de Overheid heeft nagelaten het geld van de motorrijtuigenbelasting te gebruiken voor wegverbetering. Dc ANWB is van mening, dat het Ne derlandse motorvoertuigenpark zeer beperkt is en op verantwoorde wij ze wordt gebruikt. Extra fiscale lasten leiden tot bemoeilijking van het bedrijfsleven, omdat een be perking van het aantal motorvoer tuigen vervoerstechnisch niet mo gelijk is. DEN HAAG. De Nederlandse Volksdansvereniging zal ter gele genheid van de Internationale Volksdansweek, die van 8 tot 15 Juli in ons land gehouden wordt, de gastvrouwe zijn van Zweedse. Noorse, Schotse. Belgische en Fran se volksdansers, die op verschillen de plaatsen in ons land samen met Nederlandse dansers volksdansdo- monstraties zullen geven. In nationale costuums zullen de monstraties worden gegeven te Am sterdam. Rotterdam. Den Haag. Dordrecht, Leeuwarden en Eer beek. De week zal besloten worden in Amsterdam, waar op Zaterdagmid dag 14 Juli alle buitenlandse gasten en Nederlandse volksdansgroepen op de Dam een groot volksdansfeest houden. Communistische interpellatie in Tweede Kamer een stag in de luclit (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De successen der C.P.N. zijn als regel in ons parle ment nog met geen vergrootglas te ontwaren, maar de interpellatie - agenaar inzake de regeringspolitlek ten aanzien van het Verre Oosten werd Donderdagmiddag toch wel een zeer bijzondere mislukking. Niet zozeer, omdat de heer Wagenaar weinig geïnspireerd leek doch vooral omdat zUn vragen bU de gebeurtenissen of ten achter lagen of cr op vooruit liepen, dus goeddeels in de lucht hingen. Wielrijdster gedood door autobus GIETHOORN. In het naburi- ge Wanneperveen is Donderdagna middag de 17-jarige wielrijdster Fennigje Heit, afkomstig uit die gemeente, gegrepen door een haar tegemoet rijdende bus en op slag gedood. Vermoed wordt, dat zij ue macht over haar stuur is kwijt geraakt, toen zij over losliggende stenen reed. ZU kantten zich bijv. tegen het embargo contra Peking in de veronderstelling, dat onze handels belangen hierdoor werden ge schaad drongen er op aan, dat de regering de voorstellen van Malik zou steunen doch verlangden te vens een onmiddellijke terugtrek king van de Nederlandse troepen uit Korea. Aan deze laatste wens werd door het indienen van een motie kracht bij gezet Het geheel werd ingeleid door een betoog, waarin de heer Wagenaar de overwinning in Korea voor de Noord-Koreanen en de Chinese „vrijwilligers" opeiste, omdat Ame rika er niet in zou zijn geslaagd „een Invasie in China te beginnen en een derde wereldoorlog te ont ketenen". Minister Stikker begon zijn antwoord dan ook met de opmer king. dat er op vrijwel alle punten zulk een tegenstelling tussen hem en de interpellant bestond, dat een debat weinig zinvol was. Bovendien achtte hij dit ook niet-opportuun in een tijd, waarin onderhandelin gen worden voorbereid. Niettemin sprak hij zich vrij uitvoerig over de vragen van de heer Wagenaar uit Een bemoedigend teken, zo noemde hij, Malik's voorstel, omdat er nu aan Russische zijde neiging bestaat voor een wapenstilstand, zo als deze door de V.N. commissie reeds eerder was voorgesteld doch welke tot dusver op de onwil der communistische agressoren was afgestuit Hij verklaarde zich niet bereid de Nederlandse troepen in Korea on middellijk terug te roepen. Ons land voldoet daar aan een collec tieve verplichting, welke niet een zijdig kan worden opgezegd. Het embargo tegen Peking schetste hij als een consequentie van de Chinese agressie. En wat de handelsschade betreft: vrede en collectieve veilig heid zijn van groter gewicht dan stoffelijke belangen! Overeenkomstig zijn advies werd de motie-Wagenaar door de Twee de Kamer verworpen (727). ki iUonur> mam Advertentie I M.) eCD hoed; Tweede Kamer juicht in meerderheid minister Lieftinck toe DEN HAAG. „Indien een vennootschap voor 1 Januari 1953 haar kapitaal vergroot door een uitkering van dividend in de vorm van aandelen wordt voor zover het gestorte kapitaal daardoor niet uitgaat boven twee derde van het zuiver vermogen de voor deze uitdeling verschuldigde inkomsten belasting op verzoek van de be lastingplichtige berekend op twin tig percent. Wordt, met het oog op de betaling van die inkomstenbe lasting, bovendien een bedrag in contanten uigekeerd van niet meer dan 25% van de uitdeling in bo nusaandelen. dan is het in de vori ge zin bepaalde mede van toepas sing op deze uitdeling contanten." Aldus de hoofdstrekking van het wetsontwerp op de Herkapitalisn- tie zoals dat, Donderdagmiddag in de Tweede Kamer is aanvaard. Temidden van de beslommerin gen over zijn voorstellen tot belas tingverzwaring, kon minister Lieftinck nu eens genieten van de bijval van vrijwel alle sprekers voor zijn voornemen om de herka pitalisatie tijdelijk te bevorderen door tegemoetkomingen van fisca le aard. Men was het met hem eens, dat er in de laatste jaren bij vele vennootschappen een wan verhouding was ontstaan tussen gestort kapitaal en werkelijk ver mogen; en óók, dat de bestaande fiscale bepalingen een aanpassing in de weg staan. Slechts de heer Hoogcarspel (CPN) kondigde zich bij de re plieken pas als tegenstander aan, omdat hij niet waarderen kon, dat aandeelhouders tegemoet geko men werd in een tijd. waar in over belastingverzwaring wordt gespro ken. Dat de schatkist hiermee een derving van inkomsten genoot, kon hij niet accepteren. Minister Lieftinck bestreed hem kalmpjes: want de schatkist zou zonder dit wetsontwerp juist ver moedelijk heel weinig incasseren omdat dan niet tot herkapitalisatie zou worden overgegaan. De heren Lucas (KVP), v. d. Heuvel (AR), v. d. Wetering (CHU) en Hofstra hadden dat wel be grepen. Door herkapitalisatie, zo zeiden, verschillende hunner, wor den de aandeelhouders niet rijker. Minister Lieftinck bekende schalks, zich te gevoelen in de po sitie van „de goede moordenaar"! „Door de Eeuwen Trouw" Nijmegen, hervat werk NIJMEGEN. Het bestuur van de afd. Nijmegen van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" legde eni ge tijd geleden zijn functie neer in verband met het optreden van het hoofdbestuur. Enige leden van het afgetreden bestuur betogen thans, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat het H.B zonder voldoende gron den is beschuldigd. Enige bestuurs leden hebben hun taak weder op gevat onder voorzitterschap van ma joor H. G. M. Rompen b.d. HAARLEM. Koningin Juliana heeft Donderdagavond een onoffi cieel bezoek gebracht aan de op voering van „The knight of the burning pestle" door de „Young Vic" uit Londen, gegeven in het Blocmendaalsc openluchttheater Na afloop van de voorstelling be gaf de Koningin zich naar de kleedkamers en onderhield zich enige tijd met dc leden van het gezelschap. Aan het slot van de voorstelling heeft de heer Duncan Ross, een der leiders van de „Young Vic" zich tot de Koningin cn het publick gericht om een woord van dank en van afscheid te spreken in verband met het feit, dat net gezel schap binnenkort ontbonden zal worden. Radioprogramma ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m VARA: 700 Nieuws; 7.18 Gramofoonmuzlek; 8.00 Nieuws en weerberichten. 8 18 Orgel spel. 8 45 Gramofoonmuzlek; 9 00 Idem (9 30—9 35 Waterstanden); VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding. VARA. 1020 Voor de arbeiders ln de continubedrij ven: 11 -35 Hoorn cn plano- 12 00 Gra mofoonmuzlek; 12.30 Land- cn tuln- bouwmedcdellngcn, 12.33 Gramofoon muzlek; 1300 Nieuws; 13.15 Accordcon- muzJck; 13.45 Gramofoonmuzlek; 14.00 Voor de Jeugd, 14.20 Orgel cn zang; 14.50 West-Fries programma-, 15 15 Ama teursuitzending; 15 45 „Van dc wieg tot het graf", causerie. 16 00 Gram.muziek; 16.30 Sportpraatje; 16 45 Kamerorkest; 17-30 Voor de Jeugd; 18.00 Nieuws: 18.15 VARA-Varla; 1820 Gramofoonmuzlek: 18 40 Regeringsuitzending' Zoeklicht op dc Westerse Defensie. 19 00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 1920 .Passepar tout". causerie; 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tUd". causerie; 19.55 .Deze week", causerie. VARA 20 00 Nws; 20.05 Actualiteiten; 20 15 Lichte muziek; 21.15 Socialistisch commentaar- 2120 Weense muziek; 21.55 „Onder dc pan nen", hoorspel. 22 15 Dansmuziek. 23 00 Nieuws; 23 15 Sport. 23 25 Accordconmu- zlek; 23.40—24 00 Gramofoonmuzlek HILVERSUM II. 298 m - KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek; 720 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed cn Liturgische kalender, 8 00 Nieuws en weerberichten 8 15 Gramofoonmuzlek: 9 00 Voor de huisvrouw; 9 35 Gram mui.; 10.00 Voor de kleuters; 10 15 Grammuz.; 1025 TT. races; 11.10 Voor de zieken; 11.45 Grammuz., 1120 „Als dc ziele luistert" 12.00 Angrus. 12.03 Gra mofoonmuzlek. (1220—12.33 Land- cn tuinbouwmededellngeni; 12 50 T T. ra ces; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws: 1320 T.T. races; 1320 Amusementsmu ziek. 14 00 Gram.muz. 11.10 T T. races: 14.20 Gevarieerde muziek; 14.40 Harmo nie-orkest; 15.00 Gram.muz.; 15.15 T.T. races; 15 35 Klassieke muziek; 16.05 Gramofoonmuzlek; 16.30 „Dc schoon heid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor dc Jeugd. 17.15 T.T. races: 17 30 Voor de Jeugd; 18.00 Pianospel- 18 15 Sport; 18.25 Pianospel; 18 40 Gram muz. 18 50 Sport; 19 00 Nieuws: 19.15 „Dit Is leven", cau serie; 1921 Vlootschouw Scheveningen; 19.30 Gramofoonmuzlek; 19 52 Journalis tiek weekoverzicht; 20 00 Nws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van 20.12 Gram muziek; 20 15 Lichtbaken. 20 40 Steek eens op. Heren. 21.00 Amuse mentsmuziek; 2123 „Wat zou U doen'" 22.00 Operettemuziek; 22.30 Wij lulden de Zondag ln. 23 00 Nieuws; 23 15 Nws in Esperanto; 23.22—24.00 Gram muziek. ENGELAND BBC Light Procramme 1500 en 247 m. 12 00 Parlementsoverzicht; 12 15 Lich te muziek; 13.00 Derde Test Match: 13 35 Orgelspel; 14.00 Orl» estconcert; 1420 Derde Test Match- 15.00 Lichte muziek, 15.45 Derde Test Match; 1600 Militair orkest; 1620 Derde Test Match; 17 00 Jazz Club 18.35 Lichte mu ziek. 10 30 Nieuws cn r.idlojour- mal; 19.25 Sportuitslagen: 1920 Ver- zoekprogramma; 20 00 ..Londen Rhap sody"; 21.00 Gevarieerd programma. 21.40 Interviews; 22.00 Nieuws. 22 15 Derde Test Match, 22 20 Dansmuziek; 23.15 Grom muz 23.50—24 00 Nieuws. BELG1E Brussel 484 m. 12 05 Omroeporkest. 13.00 Nieuws: 13 10. 13 30 cn 14 00 Verzoekprogramma: 15.00 Operamuziek; 16 30 en 17 10 Llchta muziek; 18 20. 19.00 cn 19 40 Gramofoon muzlek 19 45 Nieuws; 20 00 Omroepor kest cn solist; 2100 Lichte muziek: 2130 Gram muziek; 22 00 Nws; 22 10 Dansmuziek. 22.55 Nieuws; 23 00 Gra mofoonmuzlek. 23.55 Nieuws. li door Ludwig Bemelmans ■:-IU3NlüinLTDilJiBLTUIliflliïS5<JJlIUiI!lIlPniÏÏ3inifllèIIlWI.^ 55. Het orkest zette de muziek in. „Ach", zei de vrouw, .ik heb de sleutel in de deur laten zitten." Ze vouwde de handen en ontvouwde ze weer en keek in haar tasje en toen naar de oude man. „Dat is in orde. moeder", zei die. Ze draaide zich nog eens naar Belinda en Cassard om. De lampen weerkaatsten in haar randloze lorgnet. Haar kwabbige kin en wan gen, haai gerimpelde hals, alles glansde rose in het gedempte licht De ober zette een grote zilveren schaal voor haar neer. Ze vroeg schril en achterdochtig „Wat is dat?" „Krab", antwoordde de jongeman. „Proef het maar. Je vindt het vast lekker." Ze keek een ogenblikje naar het voedsel en nam toen het hele kleine vorkje op. „Daar heb Je Gary Cooper en zijn vrouw", zei Hack, toen de muziek begon. „Hallo Coop", zei hij, toen de ster voorbij kwam. De vrouw wendde haar hoofd te laat om. Ze gebruikte haar arm als een wig tegen de tafel toen ze zlc.h zo ver mogelijk omkeerde en hield op met eten tot Cooper weer langs kwam. Toen schonk ze hem een glimlach. De oude man aan dc tafel glim lachte ook. Hij had een vriendelijk gezicht, eerlijk en goed, met diepe rimpels, een sterk en goed gevorm de schedel en grote oren. Hij glim lacht/» verlegen. Hij keek welke vork zijn vrouw gebruikte en keek toen naar Hack en glimlachte dankbaar en at Hij keek op telkens als de schrijver hem beroemdheden aan wees. De ober opende de fles wijn voor Cassard en schonk in. Het orkest speelde en de vogels waren tot le ven gekomen De kleinere fladder den in groepsverband van de ene hoek van de zaal naar de andere; de grotere sloegen met de vleugels en wipten ronJ of hingen onderstebo ven en keken de zaal in en schreeuwden, en sommige sloegen op de maat van de muziek met wijdgespreide felgekleurde vleugels. „Kijk eens naar Emil Coleman", zei Cassard tegen Belinda. „Weet je waar hij me aan doet denken? Toen ik nog klein was bracht mijn vader een stuk speelgoed voor me mee van een Parijse tentoonstelling een Russisch Paasei, van hout. en buitenop was een mannetje geschil derd' maar binnen in zat nog een ei. net hetzelfde als het buitenste; en nog een en nog een. Daar doet Coleman me nou aan denken aan het mannetje op de buiten en de binnenkant van dat houten Russi sche paasei. Ik kan altijd naar zijn muziek luisteren." „Ik ben er ook dol op. Ik vind het prettig om hier rustig te zitten. We vinden vanavond iedereen aardig," zei Cassard. Belinda hief haar glas. „Op de vriendschap", zei hij. „Op onze vriendschap", zei ze „Laat mij de volgende fles betalen." De ober vulde de glazen weer en Belinda vroeg hem papier en pot lood. Ze stuurde de naam van Vanya Vashvily's liedje naar Cole man, die knikte en het begon te spelen zodra de melodie waaraan hg bezig was uit was. Cassard keek weer naar de drie mensen voor hem. De chef-ober kwam naar hem toe, en boog. „Heeft de kip gesmaakt, mevrouw?", vroeg hg de oude vrouw. Ze schrok ervan. Haar mond ver hardde zich tot een smalle bittere lijn cn ze legde haar dikke armen breed uit met alle vingers gespreid alsof ze met haar handen had ge geten en haar vingers vol vet zaten en ze keek hem aan, zei iets en keek toen, verlegen, weg over de dansvloer. Nadat de chef-ober weg was gegaan, keek ze hem na en vouwde haar handen. Hack zat aan de korte kant van de tafel, zijn stoel naar de dansvloer gedraaid en zijn benen gekruist en hij trommelde met zijn vork op de tafel De oude man keek naar de mensen, die langs kwamen cn glim lachte tegen iedereen. (Wordt vervolgd).

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5