Vijfde plaats voor Peters na felle eindsprint Schoenenindustrie zit zonder orders Duplexhuizen kunnen woningnood lenigen Spoormaterieel moet fris gekleurd zijn Wagtmans verspeelt vier minuten voorsprong door lekke band KYP-politiek Geen vrije verkoop van zendmateriaal KLM heeft thans 177 stewardessen DUNLOPIIIO r Goed hersteld V.J Winstmargeregeling oorzaak van slapte, zeggen fabrikanten Schemerig Ir F. Q. DEN HOLLANDER: Krantenpapier blijft schaars en duur Zaterdag 7 Juli 1951 3 MEUNIER WINNAAR DERDE TOUR ETAPPE Onze speciale verslaggever telefoneerde ons Vrijdag uit Le Treport: Vier minuten ver was Wout Wagtmans I met de Belg Rosseel en de chocoladebruine Noord-Afrikaan Abdelkader Zaaf voor het I peleton uitgevlucht, toen er onverwacht een I grimmige en medogenloze achtervolger naar zijn wiel kwam gesprongen: de tegenslag. I Dezelfde tegenslag die gisteren Wim van 1 Est uit de kopgroep had weggetrokken en k die nu de triomftocht van de kleine Breda- naar door het Noord-Franse mijngebied met een lekke band resoluut afbrak. Dit gebeur de in Sailly, iets meer dan 80 kilometer na de start te Gent en ruim 30 kilometer nadat het drietal in de buurt van de Bel gisch-Franse grens op de loop was gegaan. die w-rre"nff van kleuren plotseling Moeilijke dag voor Dielissen Wagtmans nam het geval nogal heel nuchter op. Hij deed het enige wat hem op dit ogenblik te doen stond, verzorgde zijn fiets zonder zich te iiaasten en wachtte daarna nog liever een minuutje op het pele ton dan dat hij zijn krachten ver spilde aan de achtervolging van Rosseel en Zaaf. waardoor hij uitge put en dus ook zonder ook maar de minste kans om zich daar te hand haven misschien weer aan de kop zou arriveren. En met zijn terugtocht was deze overmoedige uitlooppoging ook meteen in de kiem gesmoord. Rosseel ging in ge zelschap van Zaaf nog wel even door, maar hij miste de energie van Wagtmans danig en liet zich, on danks een voorsprong van nog altijd 3 minuten, na een tijdje rustig te rugzakken. Zaaf bleef nog even doorgaan, maar kon het tenslotte op z'n eentje ook niet houden en ver spilde nog 40 kilometer zijn kostba re krachten, die op de laatste kilo meters naar Le Treport zijn achter stand van 9 minuten waarschijnlijk hadden kunnen verminderen. Klein verschil Met het antwoord dat Wagtmans namens zijn kameraden waar schijnlijk wat vroeg, maar in ieder geval op een psychologisch goed ogenblik op de onfortuinlijke etappe van gisteren gaf, was het herstel van de Nederlandse ploeg nog niet compleet. Toen namelijk op de Boulevard van de derde aan komstplaats een groot peleton ver woed om de vijfde plaats achter een viertal weglopers sprintte, dook uit r ZOEKLICHT OP: FY E St. Adelberts-vergadering in -L/ Den Bosch, waar het plan tot vleugelvorming binnen de Katho lieke Volkspartij officieel ten gra ven werd gedragen, waar prof. Duynstee verzoenende woorden sprak en baron Van Voorst tot Voorst zich beperkte tot een scherpe entiek op de K.A.B., doch de politieke eenheid der katholie ken voorts niet in het geding bracht, is geenszins de laatste ge legenheid geweest, waarbij de meningsverschillen in de KVP zich manifesteerden. Niet alleen heeft de voorzitter van de KAB, de heer De Bruyn, de aanval van baron Van Voorst tot Voorst met nog krachtiger geschut beantwoord, maar bovendien heeft men een echo van de strijd tussen „links" en „rechts" nog diverse keren kunnen vernemen. En niet voor niets heeft de katholieke fractie leider, prof. Romme een reeks be schouwingen in „De Volkskrant" gewijd aan de arbeids- en de eigen- domspolitiek van zijn partij, arti kelen, die zowel voor „rechts" als voor „links" bedoeld, kennelijk een poging waren, de schapen die de neiging mochten vertonen aan één van beide zijden af te dwalen, bij een te houden op de rechte, doch voor zulk een grote kudde wat smalle middenweg. Voor deze kud de en op deze weg, kan een voort durend waakzaam herder niet worden gemist. Prof. Romme, met zijn onloochenbaar talent voor het compromis, is daarvoor zonder enige twijfel de aangewezen per soon. Maar hoezeer hij zich ook voor het belang van de ganse kud de in moge zetten en hoezeer hij zich ook tegen „groepspolitiek" moge keren hij doet het bij voorbeeld in het artikel, waarmee hij in „De Volkskrant" van heden morgen zijn uiteenzettingen over arbeidspolitiek besluit het feit, dat hij dergelijke beschouwingen noodzakelijk heeft geacht betekent, dat ook hij het bestaan van de ze „groepen" in zijn partij op zich zelf niet loochenen kan. En het De- staan er van vindt zijn oorsprong in maatschappelijke verschillen, die door verzoenende woorden, zo als óók op de St. Adelbertsverga- dering gesproken werden, niet uit de weg kunnen worden geruimu. Zolang zij er echter zijn zullen de »ëj°cpen" steeds weer tegenover elkaar komen te staan in een op stelling, die de KVP-voorzitter J. W. Andriessen gisteren met het woord „slagorde" heeft aangeduid. De heer Andriessen heeft op ae vertegenwoordigers van de drie stromingen in de KVP jn eer ste instantie dus op de heren Duynstee, Romme en De Bruyn een klemmend beroep gedaan, de vuile was binnenshuis te houden Een begrijpelijke wens. Het komt ons achter voor. dat ook de vervul ling daarvan, maar weinig kan bij dragen tot een oplossing van het probleem, waarvoor de katholieke partij zich thans gesteld ziet, ook in het verleden gesteld zag, alsme de in de toekomst altijd weer ge steld zal zien. Hartstochten kan men volgens het recept van de heer Andriessen temperen; sociale kloven kan men er niet mee dem pen. dc w».»e irui van Peters, scherp snijdend als een mes naar voren, voorbij Voorting en Van Est, voor bij Guegan en Remy en tenslotte met een verschil van enkele centi meters. maar duidelijk genoeg ook nog voor Ockers, die van de kop was vertrokken. Dat was dus een uitstekende vijfde plaats, die er het hare toe heeft bijgedragen om de gisteren geleden schade te herstel len. Rossi, heeft door zijn levenslustig enthousiasme, waarmee hij zichzelf de lange heuvelruggen opstuwde, zelfs de Italiaanse reporters, die hun literaire ammunitie overigens tot de bergetappes plegen te bewaren, verrast. De stoffige, maar lachende kop van de revelatie der jongste ronde van Zwitserland boog zich nu eens diep over het stuur in een vastberaden poging om het peleton. door zoveel mogelijk kracht te zet ten. voor goed te ontlopen, dan weer hief hij zijn lachende ogen en zijn blinkende tanden naar de tiendui zenden langs de weg, die hem toe juichten alsof hij een landsman van hen was. Maar ook met behulp van die sportieve steun zou Rossi de sprong niet halen. Toen hij meer dan 1 mi nuut op het peleton was uitgelopen, sprongen Cogan en daarna Meunier, Bauvin en de Luxemburger Kemp hem achterna. De laatste drie haal den Rossi bij de sterke beklimming naar de boulevard in en leverden met de Zwitser een heftige slag om de eerste plaats, die tenslotte door Meunier werd gewonnen voor Rossi. Kemp en Bauvin. Cogan kon het tempo niet bijhouden en verspeelde zijn vijfde plaats, zoals wij schre ven, aan Peters, die Van Est. Voor- ting en Faanhof in zijn kielzog mee naar de eindstreep bracht. Uit dat peloton waren Demulder. Biver en Quentin door een valpar tij weggerukt. De Belg en de Lu xemburger bereikten lopend de eindstreep, maar Quentin moest naar de finish worden gedragen. Hij is officieel niet eens binnengeko men. omdat men hem voor de finish neerzette en vandaar naar de zie kenwagen transporteerde. Intussen was bijna gelijk met het eerste peleton een tweede groep gearriveerd, waarin zich de Neder landers Wagtmans en Dekkers be vonden. Diclissen was er dus niet bij. Die had vandaag met grote moeilijkheden te kampen en werd zelfs bij dit niet al te hoge tempo uit de wielen gereden. Hij arriveer de tenslotte in Le Treport in gezel schap van Zaaf met een achterstand van ruim 9 minuten. De uitslag van de derde etappe luidt: 1. Meunicr (Frankr. West-Zuid-West) 7.05.14 (met bonificatie: 7 04.14; 2Rossi (Zwits z. t. (met bonificatie: 7.04 44); 3. Kemp (Lux.) z. t.; 4. Bauvin (Frankr. Oost-Zuld-Oost) z t.; 5. Peters (Ned 7 06 12: 6. Ockers (Belg.) z. t.; 7. Gueguen (Frankr.) z. t 8. Remy (Frankr z t 9 ex aequo: Verichueren (Belg.i. Bal- dassari (Fr.). Earbotm Frankr.i, Bobet (Frankr Dekkers (Ned.). Faanhof Schoenmakers toch niet gestart LE TREPORT Hoewel Vrijdag morgen werd medegedeeld, dat het viertal Renaud (Parijs). Chateau (Parijs). E. Rodriguez (Spanje) en Schoenmakers (Ned.) toch nog toe stemming hadden gekregen de Tour voort te zetten, bleek later, dat de wedstrijdcommissarissen hun aan vankelijk genomen besluit niet had den gewijzigd zodat dc vier renners niet zijn vertrokken. (Ned Van Est (Ned.). Voorting (Ned.). Gual (Spanje). Langarica (Spanje) en nog een grote groep renners, allen op de negende plaats ex aequo 7.06 12. 109. Dielissen (Ned.) 7.14.50. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit 1. Dlederich (Lux 19 uur en 3 sec.; 2 Ockers (Belg.) 19 02 49. 3 Meu nier West-Zuld-West Frankr) 19 03.00; 4 Redolfi (He de France) 19.03 36: 5. Bauvin (Oost-Zuid-Oost Fr.) 19 03 52; 6. Rossi (Zwits) 19.04 00 7. Gcminiani (Frankr.) 19 04.29 8. Demulder (Belg.) 19 04 35: 9. Kemp (Lux.) 19 04 44; 10. Ma- rinelll (He de France) 19.04.49; 11. Des bats (West-Zuid-West Fr.) z. t 12 Hu- ber (Zw.) 19.04.50; 13. ex aequo: Remy (Frankr) 19 04 58; Bartali (It.). Coppi (It Magni (It Koblet (Zwits.) De- rijeke (Belg). Rosseel (Belg). Baldas- sari (Frankr Bobet (Frankr.). Gau- thier (Frankr.). Lucien Lazarides (Fr.). Bevaerts (He dc France), allen in de zelfde tijd als Remy: 27. Wagtmans (N.) 19.05-31. Faanhof is 53e ex aequo met de Zwitsers Geo Weilenmann en Sommer in 19.08 20; 80. Peters (Ned.) 19.11.03; 82. Van Est (Ned.) 19.13 30; 90. Dekkers (Ned i 19 17 05; 103. Voorting (Ned.) 19.20.28; 114. Diclissen (Ned.) 19.29.47. Het ploegenklassement luidt thans: 1. Luxemburg 57.10.14: 2. Bclglé 57.11 17; 3 Zwitserland 57.11 50; 4. West-Zuid- West Frankrijk 57.13.23. 5. Ile de France 57.13 23; 6 Frankrijk 57.13.33; 7. Italië 57.14 02; 8 Oost-Zuid-Oost Frankrijk 57 14.46; 9. Spanje 57.16,02. 10. Parijs 57.16.36; 11 Nederland 57.21.06; 12.Noord- Afrika 57.29.38. DEN HAAG. Naar aanleiding van berichten over het gebruik van clandestiene zenders is de vraag geopperd, waarom de ver- koop van dergelijke toestellen niet strafbaar is gesteld. De P.T.T. wijst er op. dat sedert 17 Juni j.l. aan radiohandelaren verboden is radin- electrische zendinrichtingen te ver kopen, te verhuren enz. aan per sonen. die niet in het bezit zijn van de vereiste ministeriële machtiging. De radiohandelaren moeten een register bijhouden, waarvan een model door de directeur-generaai der PTT. is vastgesteld. DEN HAAG Onlangs is het aantal stewardessen van de KLM. met vijftien pas geslaagde gastvrou wen aangevuld. Het totaal aantal stewardessen van onze Nederlandse luchtvaart-maatschappij bedraagt thans 177, het minimum aantal dat het bedrijf voor een goede uitvoe ring van de verzorging der passa giers nodig heeft. (Advertentie I KWARTIER IN EEN UUR OP UW The original English Latex Foam Mattress zegt de ploegleider Het commentaar, dat Kees Pel- lenaars als chef d'équipe van de Nederlanders over deze derde étappe gaf. komt hierop neer, dat hij tevreden is over de manier, waarop de Nederlanders zich hebben hersteld. Hij realiseert zich daarbij heel goed. dat het ditmaal een betrekkelijk gemak kelijke dag is geweest, maar dat was nu eenmaal zo en dat heeft het de Nederlanders gemakke lijker gemaakt, hun zelfvertrou wen terug te vinden. De vijfde plaats van Peters, de eerste van het grote peloton, doet daar na tuurlijk nog een schepje boven op. De ontsnappingspoging van Wagtmans? De Pel wrijft even langs zijn baard. „Dat kon im mers niets worden." zegt hij dan resoluut en in ons hart moeten we dat natuurlijk met hem eens zijn. Maar helemaal van harte gelijk geven kunnen we hem pas, wanneer hij de suggestie van de hand wijst, dat hij bij Wagtmans had moeten zijn, toen die zijn lekke band kreeg Bij zo'n inder daad geringe kans. die hij. Pel. zelf niet als een kans beschouwt, kon hij de rest van zijn ploeg niet aan haar lot overlaten. Hogere weeldebelasting op pleziervaartuigen wekt protest AMSTERDAM. Dc verbonden watersportverenigingen en de AN W.B. hebben aan de Tweede Ka mer hun bezwaren kenbaar ge maakt tegen het voornemen van de Regering om de weeldebelasting op pleziervaartuigen te verhogen van 15 pet op 30 pet van de bruto-ver- koopsprijs, hetgeen neerkomt op een verhoging van niet minder dan 43 pet van de werfprijs. Ergste moeilijkheden over drie a vier jaar onder de knie GERARD PETERS vijfde plaats (Vervolg van pag. 1) ook de regering er verder weinig aan doen." ..Er is een tekort van een kwart millioen woningen in Nederland. Jaarlijks neemt dat tekort door vermeerdering van het aantal huis houdens met 30.000 woningen toe. Alles wat wij meer bouwen dan 35.000 woningen per jaar draagt bij tot vermindering van de nood. Een van de middelen tot snellere leni ging is daarom: meer duplexwo- ningen bouwen. Tot nu toe zijn er circa 8000 duplexwoningen ge bouwd. Dat zouden er veel meer kunnen worden. Als wij van 40.000 nieuwe woningen jaarlijks bijvoorbeeld 10.000 duplexwonin gen zouden maken, zouden er voor VADER ENKELE DAGEN PER WEEK THUIS (Van een onzer verslaggevers) J" N een volksbuurt van Nijmegen. Op straat spelen kinderen. .„Is Je vader 1 thuis?" vraagt ge. „Ja mijnheer, vader werkt op de schoenenfabriek, maar daar is nu werktijdverkorting." Werktijdverkorting. Hebt ge ooit ge dacht dat uw kind van zeven of acht Jaar zou weten, wat het was? In Nijmegen weten de kinderen het. Vader is een paar dagen per week thuis, dan is ,,'t fabriek" dicht. Dc schoenindustrie ligt voor een deel stil. Er zijn geen orders, dc winkeliers zitten vol. Is ook hier de vermindering van koopkracht dc oorzaak? „Nee", zegt de fabrikant, „die winstmargeregeling doet het 'm. Daar deugt niets van. De regering heeft de winstmarges van dc schoen winkeliers beknot tot 18 en 22 <c. Het gevolg was een inkoopstop van de winkelier. En wU zitten er mee. We hebben geen orders!" „Ligt het daar nou helemaal aan?" vragen we een grote fabrikant, in wiens fabriek plm. 500 arbeiders werken. „Is het nou toch ook niet. omdat de schoenen doodgewoon .e duur zijn. en het publiek ze niet kan betalen?" „In de tweede helft van Juni is een zomerslapte normaal", zegt hij. „Maar het weer heeft een slechte invloed uitgeoefend. Nu sinds een dag of wat de zon weer schijnt, is de verkoop van zomerschoenen in de winkel heus wel weer gaan lo pen. Er is geen artikel meer aan seizoen- en weersinvloeden onder hevig dan schoenen. „Maar de gebruikelijke slapte is dit jaar eerder gekomen. En daar is die winstmargeregeling schuld aan. Dat heeft de normale slapte drie a vier weken vervroegd. Het is nor maal zó. dat we in Juni er. Juli aan de najaarsorders beginnen. Op het ogenblik behoeven we daar niet eens aan te denken." „Die winstmargeregeling is dus niet goed?" „Nee, ze is niet goed. Kijk eens. hoe gaat dat bij ons. In de maanden Juni. of Juli komt de fabrikant bij de winkelier met zijn najaarsaan biedingen. Koopt de winkelier al m de zomermaanden, dan hebben we daar meestal een behoorlijke kor ting voor over. Maar wat heeft de winkelier aan die korting, wanneer hij er toch alleen die 18 of 22 op mag leggen. Het normaal zaken doen is door die margeregeling niet mogelijk en de normale handelsver houdingen tussen de winkelier en fabrikant zijn verbroken." De schoenen zijn voor het publiek te duur. Daarom is op het ogenblik een plan in bespreking om een goedkope schoen in de handel te brengen. Daar hopen we op voor de toekomst. De fabrieken moeten ten slotte weer op gang gebracht worden" Zoals in Nijmegen, zo is het ook in de Langstraat. En, zoals in Twen te. ziet men ook hier het verschijn- sel: de kleine bedrijven merken de I terugslag het snelst. Er zijn enkele fabrieken, die ook de détailhandel in eigen hand heb ben, omdat zij eigen winkels heb ben. Bij een van de grootste, een fa briek waar 8500 man werk vinden, zei men ons: „Voor ons ligt de winst1- margeregeling natuurlijk wel iets anders. De practijk wijst uit, dat we er iets beter aan toe zijn, dan de normale schoenfabrieken. U be grijpt wel, dat onze verkoopplan ning weinig wijzigingen heeft on dergaan. De algemene slapte? Ja, die merken ook wij natuurlijk. Maar toch niet zo, dat we aan een werk tijdverkorting hoeven te denken." 4. hetzelfde geld 10 000 minder op een woning behoeven te wachten." Twaalf punten Vat men, hetgeen minister In 't Veld denkt over de vraagstukken, die met de volkshuisvesting ver band houden samen, dan komt dit op het volgende neer: 1. Bouw meer duplex-woningen: 2. Buit alle mogelijkheden voor een doeltreffender bezetting van de bestaande woningen door wonmgsplitsing en voor voorziening aan de woning bij samenwoning, uit; 3. De wanverhouding tussen huur en inkomen moet worden ge wijzigd; Men lere zijn woning beter te gebruiken. Verhef de kleine keuken niet tot dogma; 5. Er is achterstand in de toe passing van voor de moderne woning geschikte meubelen; 6. De woonruimtcwet wordt niet door alle gemeenten streng ge noeg gehanteerd; 7. Bouw meer speciale woningen voor ouden van dagen en laat de ouden van dagen niet in te grote woningen; 8. Er moet geld voor woning bouw komen door besparingen; 9. Vrij bouwen is niet van de baan. Wel kan de omvang daarvan niet helemaal worden vrij gelaten; 10. Met 40.000 45.000 woningen per jaar kunnen wij het zon der systeembouw af. Maar als wij terugkeren tot 55.000 en dat moet toch kan deze niet worden ontbeerd. Daarom moet deze manier van bouwen blij ven voortbestaan; De voor- en nadelen van hoge bouw worden nog onderzocht. Vooral middelgrote gemeenUn moeten meer etage-woningen bouwen om grond te sparen; Men moet woningruil van gc- pensionneerden niet tegengaan. Het gesprek afrondend zei minis ter In 't Veld. dat hij vertrouwen in de toekomst heeft. Als wij dat niet hadden, zouden wij wel kun nen ophouden. Over een jaar of drie. vier zullen wij de ergste moeilijkheden wel onder de knie hebben. Wij hebben nu noodge dwongen het woningbouwprogram ma moeten beknotten, maar over enige jaren hopen wij toch. dat er weer minimum 50.000 woningen per jaar zullen worden gebouwd." Duplexwoningen, zoals die, wel ke men hier in aanbouw ziet, zijn er de afgelopen jaren in gro ten getale gebouwd. Maar vol gens minister In 't Veld zouden het er véél meer kunnen zijn. Zij tasten het woning peil niet aan en bieden dc gelegenheid de wachttijd voor een groter aantal gezinnen tegelijk te verkorten. Noors schip in Wielingen op wrak gestoten VLISSINGEN. Het Noorse s.s. „Branita", groot 3175 bruto reg-tom is in de Wielingen op een wrak gestoten. Het schip keert terug naar Vlissingen voor een bodem onderzoek. De sleepboot „Goliath" en een bergingsvaartuig zijn van Vlissingen uit ter assistentie uit gevaren. (Advertentie LM.) Verfris uw mond en geniet nan de geronde. verdikkende 11. 12 WENEN. De in Hongarije uit gewezen leden der Amerikaanse le gatie, de derde secretaris Sherer en de leidster van de voorlichtings dienst, mej. Tryon, zijn hier Vrij dag aangekomen. ZO. ben jö het?", zei Wim toen hij opendeed. Het klonk niet bijster enthousiast maar in de huis kamer bleek waarom. Zijn moeder was op bezoek en dan loopt hij al tijd met een groot aantal linkerbe nen door het huis. omdat ze voort durend dingen zegt als: „Weet je riop Willy, dat je het zo vaak in je broek deedof. „Ik zie je nóg thuis komen met je slechte rapport ach, ach. icat was je bang voor pa Voor de visite zijn dat natuur lijk aardipe trekjes, maar Wim. die inmiddels is opgeschoten tot een zwaarlijvige veertiger met hangen de smartlippen, kan al die documen tatie over ztjn knapent\jd niet meer zo best plaatsen. „Ja moeder", zegt hij meestal, op een toon van gemelijke gelatenheid. En dan pakt ze haar haakwerkje weer en sabbelt particulier nog een beetje verder op die herinneringen aan een tijd toen ze leefde en geluk kig was. Dap mevrouio", zei ik en paf haar een hand. „Wel. tvie hebben we daar?" Ze moet mij altijd lang aankijken 1 door haar bril eer ze me thuisbren gen kan. „Ach ja, j\j bent een vriend van Willy hè? Jullie gaan veel samen om." „Ja mevrouw" knik ik en ik voel me of ik straks met die bul in de tuin moet gaan ravotten. „Wéét je nog Willy, dat va vroe ger altijd „Ja moeder straks. Nou heb ben we even wat te bepraten", zei de zoon en hij boog zich ernstig naar mij over en vroeg- „Wat denk je van de toestand Ik gaf een korte paraphrase van dc hoofdartikelen die ik in de laat ste dagen heb geraadpleegd en zag hem ingewijd knikken. „De beurs schijnt zo terug te lo pen". sprak hij zorgelijk of het zijn beurs was. „Tjaantwoordde ik stemmig, maar het klonk niet van harte, want ergens diep in mijn binnenste, ge loof ik dat de mensheid opknapt als de beurs aftakelt, maar het kan zijn dat dit een atavisme is uit de kampnuurtijd. toen ik voor mijn genoegen ging luisteren naar een lezing over „De bloedige interna tionale van het bewapcningskapl- taal" en niet eens snapte dat Mien alleen meeging, omdat ze op weg naar huis een zoen wou. „Ik geloof eigenlijk dat het Wes tenbegon Wim met een ge zicht of hij zojuist de gebroeders Alsop had ingeslikt, maar zijn moe der keek, heel grijs en breekbaar, van haar gefrutscl op en sprak ge zellig: „Zeg Willy, zie jij Aatje nog wel eens?" „Lieve hemel mens, daar ging ik dertig jaar geleden mee voetballen!" riep Wim geërgerd. Een beetje ge schrokken zag z\j hem aan. „Nou ja. ik vroég maar...." zei ze. En toen, alweer glimlachend: ,,'t Was toch zo'n aardige bengel." Maar mijn vriend luisterde niet meer, doch sprong moedig tot de borst in zijn nieuwe prognose van de wereldsituatie Wel een uur lang bleef hij op mij inpraten, zo door wrocht en woordenrijk, dat ik het met knikjes «en een trits „ja's" vol ledig afkon. In de stoel bij de leeslamp dutte de oude dame langzaam maar zeker in. Het haakwerkje gleed op de vloer, de bril lag nog net op haar schoot maar stond ook op tuimelen* Ze zag er zeer vriendelijk en con tent uit in haar slaap en soms scheen het. of zü glimlachte. Ze droomde zeker van Aatje. „Zeg, moet je moeder niet eens naar bed'" zei tk, toen de inleider eindelijk zweeg „Ja, natuurlijk." Hij stond op en legde zijn hand voorzichtig op haar schouder. „Moeder." Nu werd ze een beetje wakker. Lodderig opkijkend naar die dikke vent naast haar stoel vroeg ze, nog half in sluimer: „Waar Is Willy?" ,Maar moeder, dat ben i k toch", zei de zoon onbeholpen. Toen sprak ze met een peinzend lachje, dat van heel diep kwam: „Nee, ik bedoel dat kléine jongetje." KRONKEL Stoomtreinen te sombere verschijning in ons mooie landschap A AN HET EIND van een werkdag in Mei ging ik naar huis te- midden van een weergaloze kleurenpracht. Het groen van bo men en weiden, het blauw van de lucht, weerspiegeld in het water, de bloesems en de bloemen, het was alles uitermate bekorend. Tegen deze achtergrond bewogen zich automobielen, een bonte rij in een andere kleurenschakering, echter goed passend in het landschap. Het genot van dit boeiende schouwspel werd plotseling weggenomen, toen één van onze treinen naderde. Het was electrisch zijbuffermaterieel, somber, haast dreigend, door zijn verschijning de vreugde over het prachtige kleurenspel bijna verstommend. De trein was weer verdwenen; de kleu ren waren gelukkig gebleven. Doch in mij bleef sterker nog dan te voren de overtuiging dat onze treinen evenzeer vrolijke ver schijningen tn het landschap zullen moeten worden. Dat wij met het aanbrengen van frisse, opvallende kleuren moeten voortgaan, tot ont gehele reizigerspark, de locomotieven incluis er even goed uitziet als alles wat ik die dag buiten de spoorweg om me heen zag." DE PRIJZENOORLOG die in tal van branches woedt, begint thans ook tn de schoenenwinkels. Voor de étalages kijken dc kopers in spé naar de sterk verlaagde prij zen. Maar die ontwikkeling brengt voorshands geen verbetering in de situatie van de industrie. De winkeliers zitten nog vol. Zij hebben nog voorraad van negen maanden geleden. En voor de be drijven gaat het in de eerste plaats om opheffing van de in koopstop, om orders. Dat is wat de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen ir F. Q. den Hollander schrijft in het personeelsorgaan voor zijn bedrijf „Nieuw Spoor". Merkwaardig, een directeur die schrikt van zijn eigen materieel Zo sterk heeft de heer Den Hollander het natuurlijk ook niet bedoeld. Hij weet dat de wens het materieel er fris en fleurig te doen uitzien al jaren bestaat, evenals het een feit is dat die mo dernere. lichtere kleuren in het Spoorwegbedrijf allengs reeds wer den ingevoerd. De electrische en diesel-electrische treinstellen, die lopen tussen AmsterdamDen Haag —Dordrecht en op de lijnen naar het Oosten vormen daarvan een goed voorbeeld. De nieuwste Fran se treinstellen, uitgevoerd in licht grijs, zijn al „aangepast aan het landschap". Het is dus niet zo. dat drommen spoorwegmannen van nu af enkele maanden bezig zijn met het over schilderen van de stoomlocomotie ven en personenwagons. Die om schakeling naar een frissere kleur is een proces, dat zich in de loop der jaren voltrekt. De stoomloco motieven zijn gedoemd te verdwij nen. Er voor in de plaats komen gekleurde treinen. Ook bij de goe derenloodsen en stations gaat het zo. De nieuwe loodsen in Nijmegen Leiden en Zwolle, om er maar en kele te noemen, zijn vooral van binnen fraai licht getint. Moeten bestaande loodsen opnieuw worden geschilderd, dan zal worden vol daan aan de wensen van ir Den Hollander. LONDEN. Volgens Sir Eric Bo- water. voorzitter van de raad van bestuur van de Bowater Corporation, zullen er meer fabrieken van kran tenpapier moeten worden gebouwd om in het wereldtekort van kran tenpapier te kunnen voorzien. Sir Eric sprak de vrees uit. dat binnen kort e-zn nieuwe aanzienlijke stijging van de prijs van krantenpapier on vermijdelijk zal zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3