PENTAGON: „zenuwstelsel" van Amerika's defensie Astronomie in nieuw stadium dank zij „derde gezicht" PROTESTANTSE PELGRIMAGE NAAR BERLIJN In vijfhoekige gebouw werken veel meer generaals dan luitenants loet Ueens hóren! Stuwkracht Onbekende delen van heelal nu zichtbaar K EN WERELD 4 Zaterdag 7 Juli 1951 IN HET PENTAGON, dat wonderlijke, vijfhoekige bouw werk in Washington, bevindt zich het „centrale zenuw stelsel" van Amerika's gewapende macht. Via zijn talrijke radio-antennes reiken de uiteinden van de „zenuwen" tot op de heuvel in Korea, waar Amerikaanse eenheden contact hebben met de vijand, tot in het hoofdkwartier van generaal Eisen hower in Parijs en tot op het Amerikaanse eskader dat in de Middellandse Zee oefent. Het centrale zenuwstelsel is eenvou dig van opzet, maar oneindig ingewikkeld in details; het is een juweeltje van systematische organisatie wanneer het systeem zonder stagnatie functionneert. Het zou een complete chaos worden als er iets hapert. Het gebouw waarin dit ingewikkelde militaire apparaat is gehuisvest, heeft slechts vijf verdiepingen, maar het is toch nog driemaal zo groot als 't beroemde Empire. State Building en het Amerikaanse Capitol zou precies in een van de vijf segmenten van de vijfhoek passen. Het Pentagon is het grootste kantoorgebouw ter wereld. Elk van de vijf bui tenmuren is ruim 280 meter lang (ongeveer de lengte van drie voetbalvelden) en de lengte van de gangen is bij elkaar bijna dertig kilometer. Zelfstandig stadje met 31.300 inwoners Het Pentagon werd tijdens de oor log in oorlogstempo gebouwd. Bin nen anderhalf jaar was het klaar en in die tijd werden er ontelbare grappen gemaakt over de zonderlin ge bouw en de inrichting. Ruim driehonderd architecten onder lei ding van generaal Somervell werk ten aan het ontwerp mee. De vijf verdiepingen zijn ieder in een an dere kleur geschilderd. Er zijn 7.370 ramen in het Pentagon, maar het hele gebouw is „air-conditioned" volgens een speciaal systeem. Elec- tronische „ogen" die op het dak zijn aangebracht, regelen de temperatuur in het gebouw naar de zonnewarm te. Het Pentagon is een stadje op zichzelf. Er zijn 31.300 inwoners van wie er 10.000 de militaire uniform dragen. De meesten van hen eten in de zes cafetaria's, de tien snack bars of in het paviljoen in het mid den van de enorme binnenplaats. Gevaarlijk Corsica Waar het reisseizoen is aange broken en Corsica zich in een grote belangstelling der toeristen mag verheugen, kan ik niet nala ten een dringende waarschuwing toe te roepen aan allen, die zich op dit eiland zonder geleide aan bergtochten willen wagen. Er zijn mij twee tragische ongevallen be kend, die onderling veel overeen komst vertonen. De arts W. J. R. Zieck stortte 21 Maart 1947 van de bergen bij Vizzavona, de Gro ninger Burghard Burmann kwam om het leven tussen Galeria en Osani. Beiden waren jonge en thousiaste natuurliefhebbers en schijnen op dezelfde wijze, name lijk door een onverwacht en ver raderlijk afbrokkelen van het ge steente, de dood te hebben gevon den. M. Kinderbijslagprobleem Met ingang van 1 Juli j.l. beko men kleine zelfstandigen indien zij 3 of meer kinderen te hurnen laste hebben en een jaarlijks in komen van minder dan 2400, genieten, kinderbijslag. Een minis ter, die 9 a 10 maal zoveel salaris toucheert ontvangt reeds van het eerste kind af kinderbijslag. Hoe zit dit? Honger bij overvloed De Nederlandse jeugd gaat een actie voeren om hongerend India te helpen. Er worden o.a. gedroog de groenten en aardappelen inge zameld. Dat alles is natuurlijk zeer toe te juichen. Maar wat moet die zelfde jeugd niet denken, als zij verneemt, dat er weer massa's groenten worden doorgedraaid? Zou aan dit euvel niet eens voor goed een eind kunnen worden ge maakt? Er zijn bovendien nog heel wat arbeidersgezinnen, die dan meer groenten op tafel zouden krijgen. Misschien zouden dan ook de prijzen dalen, zonder dat kwe ker of verkoper minder winst zou den boeken. G. v. d. RIJST Minder onenigheid bij samenwoning Wie de moeilijkheden onder zoekt, die zicli bij samenwoning voordoen, komt tot de conclusie dat de meeste onenigheid voort komt uit verschil van mening over de betaling van water, gas en licht. Ik ben van oordeel, dat deze onenigheden in belangrijke mate kunnen worden voorkomen door ieder gezin een eigen meter voor water, gas en licht te verschaffen. Ik weet. dat dit voor de gemeente veel kosten meebrengt. Maar men vergete niet, dat samenwoi\ng meestal niet vrijwillig geschiedt, doch op last van het gemeentelijk huisvestingsbureau H. J. TH. COMBRINK En dan iets bijzonders in het Vir ginia waar negers en blanken streng gescheiden zijn: in het Pentagon valt dat onderscheid weg. Twee hoofdingangen geven toe gang tot het gebouw, een aan de kant van de rivier Potomac en een aan de zijde van een grote boule vard Bii de eerste ingang is de officiersclub en een gymnastieklo kaal. Verder zijn er vijf handbal terreinen, Turkse baden en vier ke gelbanen. En dan heeft het Penta gon nog twee hospitalen en een tele visie- en radiostudio, die elke week drie programma's over heel Ameri ka uitzenden. Op de benedenverdieping zijn win kels waar de Pentagoniër van alles kan kopen: van een baby-uitzet tot een grafkrans en van een verjaar dagstaart tot een treinkaartje. Hij kan er ook zijn haar laten knippen of een lening sluiten. Ongeveer duizend mensen zijn belast met het toezicht op wat men zou kunnen noemen „het huishou delijk apparaat". Vier electriciëns (er zijn er in totaal natuurlijk veel meer) hebben uitsluitend tot taak alle lampen die doorbranden te ver. vangen; met z'n vieren hebben ze daar een hele dag werk aan, want per dag gaan er zeshonderd lam pen stuk. Vierklokkenmakers kijken Een indruk van het ■parkeer terrein en van de kolossale af metingen van het Pentagon, waarvan men hier twee zijden ziet. ss de hele dag de 4.000 gelijkgescha kelde klokken na. En de timmer lieden hebben het zo druk dat ze om van hel ene karweitje naar het andere te komen een fiets gebrui ken. De verdeling van al die ka mers en zalen van het Pentagon is volgens de militaire rang van de bewoners. In de buitenste „E" ring zijn de grootste kantoren en daar zitten dan ook de allerhoogste offi cieren van Leger, Marine en Lucht macht. Naar het midden toe dalen de rangen en in de binnenste ring werken majoors en kapiteins, soms wel twaalf in een vertrek. Overi gens is er de wonderlijke situatie dat er in het Pentagon meer admi raals werken dan luitenants ter zee derde klasse en meer generaals dan tweede luitenants. Luitenant-kolo nel is zo de gemiddelde rang. maar de luit.-kolonel, die bijvoor beeld in Duitsland 31 officieren en 723 manschappen onder zijn bevel had. merkt als hij in het Pentagon komt werken, dat hij vrijwel niets te vertellen heeft. Niet eens een eigen steno-typiste kan er voor hem overschieten. Geen Pentagoniër. burger of mi litair. zal ooit een beslissing nemen zonder nog eens terdege het dikke /N de buitenste, vijfhoekige ring zijn de kantoren van hoogste officieren van Leger, Luchtmacht en Marine. Rond het Pentagon lo pen een oneindig aantal wegen, die zich in vele bochten slingeren om het drukke verkeer in geregelde banen te leiden. Het volgen van die wegen naar en van het Penta gon is een kunst apart en menige nieuweling verdwaalt als hij voor de eerste keer het gebouw bezoekt. Duidelijk is de binnenplaats te zién. Rechts is het enorme parkeerter rein, waar ruimte is voor S200 wa gons. Alleen generaals en admi raals mogen hun auto bij de hoofd ingang links parkeren. Lagere offi cieren moeten hun wagens 800 me ter verder neerzetten. handboek na te slaan, waarin een enorme hoeveelheid voorschiften en regels voorkomen. Natuurlijk zijn' er veel voorschriften nodig om een zo ingewikkeld mechanisme soepel te laten functionneren, maar soms wordt de bureaucrati sche logica tot in het absurde doorgevoerd. Om dat tegen te gaan moet het systeem zichzelf steeds vernieuwen en vereenvoudigen wil het op den duur geen warwinkel worden. Een groep deskundigen uit het zakenleven heeft dit probleem bestudeerd. Als resultaat daarvan zijn in de afgelopen twee jaar hon derden „commissies", die al lang geen zin meer hadden, opgeheven. Een voorbeeld: de „Commissie tot Aanschaffing van een Nieuw Model Plunjezak" werd geliquideerd! Maar 232 andere commissies ver richten nog steeds hun taak. Voor beeld: de Commissie tot Aankoop van door Blinden Vervaardigde Voorwerpen" Goed of slecht, dwaas of lo gisch, men zou het Pentagon kunnen beschouwen als de materialisatie van de militaire geest. Zolang er moderne ge wapende machten bestaan, zo lang zal een Pentagon nodig blijven om ze te besturen. Het zal zelfs een aanval met atoombommen overleven want het Amerikaanse ministerie van Defensie is op het ogenblik druk bezig een nieuw Penta gon te bouwen, veilig verbor gen onder de heuvels van Ma ryland. Zomerjaponnetje met knoop- sluiting op de schouders (in maten 40 en 44) "J/" OOR maat 44 is benodigd 3.45 m stof a 90 cm breed en 40 cm wit piqué a 80 cm breed. De figuurnaadjes in voor- en achterpand dicht naaien en de zijnaden van voor- en achterpand aan elkaar zetten. De armsgaten met een schuin biesje afwerken. Met een lapje van dezelfde stof de schulpjes van voor- en achterkant afwerken. In de schulpjes van voorpand maakt men knoopsgaten. Het schouder stukje om het te verstevigen met wit katoen voe ren. Men kan met het opnaaien van de knopen aan de rugzijde tegelijk het schouderpasje vastzetten. Aan de voorkant zet men de knopen op het schou derpasje. De achterzijbanen stikt men aan de achterbaan. De voorzijbanen zet men aan de voorbaan tot aan de schulpjes. De schulpjes weer afwerken als de schouder. Het stukje dat uit de schulpjes moet steken, eerst dubbel stikken, omkeren en het dan op de zijbaan onder de schulpjes leggen. Met de knopen dan aan elkaar vastzetten. De zijnaden worden dichtgenaaid en de rok aan het lijfje ge stikt. Afgehaald aan ons kantoor be draagt de prijs van dit patroon slechts 35 cent. Franco toezen ding per post is eveneens moge lijk. De prijs be draagt dan 50 ct. Bü toezending per post gelieve U ons een post wissel te doen toekomen van 50 cent met vermel ding-welke maat gewenst wordt. BLOTE OOG - TELESCOOP - RADIOSTRALING (Van een onzer redacteuren) TOEN Galilei in 1609, gebruikmakend van een nieuwe (Nederlandse) vin ding. zich een verrekijker bouwde, gaf hij de sterrekunde die tot dan toe afhanke lijk was geweest van de waarneming met het blote oog het „tweede gezicht". En principieel gesproken is er van Galilei's kijker tot de ultramoderne 200 inch-teles- coop van Mount Palomar weinig veran derd. Maar sinds zeer kort kent de weten schap der astronomie een „derde gezicht"; de waarneming, gebaseerd op radiostraling. Men overdrijft niet, wanneer men de ont dekking van dit soort straling even hoog aanslaat als indertijd, drie en een halve eeuw geleden, de uitvinding van de kijker. Want dit „derde gezicht" verschaft ons een geheel nieuw beeld van het heelal, een beeld dat tot voor enkele jaren onbekend was. Zien is een kwestie van golflengten opvangen. Het licht dat door onze pupil op v het netvlies van ons oog .valt, Donderdag j.l. heeft de lezer in ons blad het bericht aange troffen, dat zich in Kootwijk de eerste ..radio-sterrenwacht" in ons land bevindt en dat de Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg" daar bezig is met de toepassing van een nieuwe methode om het heelal te onderzoeken. Een onzer ver slaggevers heeft aan deze „ra dio-sterrenwacht" een bezoek gebracht. In nevenstaand arti kel vertelt hij enige bijzonder heden over dit nieuwe onder zoek, dat zijn ontstaan dankt aan de vinding van een Neder lander. NJ is natuurkundig gesproken een electro-magnetische straling met een golflengte van 0,0004 tot 0,0007 mm. Alleen doordat ons oog nu eenmaal gevoelig is voor lichtstralen, zien wij. Wij hebben licht-ogen. Met radio ogen zouden wij grotere golf lengten kunnen opvangen. Bij voorbeeld de golflengte waarop het waterstof-atoom uitzendt: 21,1 centimeter. Op de ontdekking van deze eigen schap van het waterstofatoom be rust n.l. de nieuwe tak van sterre kunde, die men radio-astronomie DE ANDROMEDA-NEVEL is een Melkwegstelsel van soortgelijke structuur als het onze, maar het is 800.000 lichtjaren (d.w.z. 800.000 maal tien biljoen kilometer) van ons verwijderd. De tot nu toe don kere partijen in zo'n nevel zijn nu waarneembaar geworden dank zij de toepassing van radio- astronomie". noemt. En die ontdekking is van een Nederlander, dr. H. C. van de Hulst, lector in de sterrekunde te Leiden. Hij deed zijn ontdekking in 1944, toen hij nog student was. Latere Amerikaanse en Nederland se experimenten hebben bevestigd wat hij toen al vermoedde, name lijk dat het mogelijk zou zijn de straling te meten die wordt uitge zonden door de uiterst ijle (tien atomen in een kubieke centimeter). Over weinige dagen, tussen 10 en 15 Juli, vindt in Berlijn de „Kirchentag" van de Duitse Evangelische Kerk plaats. Tachtig extra-treinen zullen naast de gewone treinen de be zoekers aan deze grote kerke lijke manifestatie naar Berlijn brengen. Reeds hebben zich 100.000 deelnemers uit Oost- en West-Duitsland aangemeld. De Oost-Duitse autoritei- ten in wier gebied eveneens een deel der massabijeenkomsten plaats vindt heb ben tal van reisfaciliteiten ver leend. Men neemt aan, dat het aantal deelnemers, dat aan de vorige Kirchenstag (te Essen), verre zal overtreffen. Een dergelijk groot aantal deel nemers is te verwonderlijker, waar het programma van de Kirchentag in feite niets „sensationeels" biedt en de bijeenkomsten bovendien ge houden worden in de vacantietijd, waarin men allicht aan een ver- blijf in de natuur de voorkeur zou geven boven een bezoek aan de asfallwoestijn van stoffig Berlijn. De ziel van de Kirchentag is de I leek dr Reinhold von Thadden. Deze studeerde o.a. te Parijs en promoveerde te Greisswald tot doc tor in de rechten. Hij was voorzit ter van de Duitse Christen Studen tenvereniging en speelde later een grote rol in de tegen het „Duitse Christendom" der nazi-christenen gerichte Bclijdenisbeweging. Reeds voor 1939 bracht hij een tijd als arrestant der Gestapo in de ge vangenis door. Na herkregen vrij heid werd hij gemobiliseerd en werd in 1942 Ortskommandant van de Belgische stad Leuven. Een wonderlijk Ortskommandant! Uit dankbaarheid voor wat hij in die functie voor de Belgische bevol king verrichtte benoemde Leuven hem in 1947 tot ereburger der stad. Deze Von Thadden gaf in 1949 de stoot tot het instituut van de Kirchentage, de jaarlijkse ontmoe- - Deze week tingen van „geestelijken" en „le ken", die nu reeds hun vaste plaats gekregen hebben in het kerkelijke leven van Duitsland. In het Nederlandse Evan gel isch- Lutherse Weekblad" schrijft ds C. F. Nolte over hem; „Von Thadden's werkzaamheid gaat tot op heden voort. De strijd en het lijden hebben hem ge vormd, maar niet gedood. Een vol ledige levensbeschrijving kunnen wij van hem nog niet geven, want God heeft hem voor zijn volk en voor de ganse Kerk tot op heden gespaard. Maar als eenmaal zijn biograaf deze taak op zich moet nemen, dan zal hij van hem kun nen spreken als van één. die als eenvoudig gemeentelid. zijn roe ping in de gemeente op onnavolg bare wijze heeft trachten te vol brengen en niet heeft afgelaten de „leken" aan hun plaats en taak in de gemeente te herinneren." Waarom naar Bad Boll? Wij hebben al eens melding ge maakt van de conferentie van niet- theologen („leken") uit tal van lan den, ook uit Nederland, die van wege de Wereldraad van Kerken van 18 tot 27 Juli te Bad Boll in Wurttemburg wordt gehouden en die gewijd is aan het thema „de herontdekking van de mens". Waarom deze conferentie? Hier op antwoordt de Wereldraad van kerker: „Een bekend rooms-katholiek historicus heeft eens opgemerkt, dat de Hervorming in de zestiende eeuw alleen mo gelijk is geweest omdat zij aansloot bij de groeien de overtuiging van le ken, dat zij als chris tenen verantwoordelijk heid droegen. Vandaag aan de dag is een nieuwe Reformatie nodig en ook nu zullen de leken voor een groot deel degenen moeten zijn, die achter deze Hervorming staan. Het is kenmerkend voor de tijd waarin wij leven, dat een algeme ne oplossing voor de problemen niet meer kan worden gegeven. Het Christendom is niet een filo sofisch stelsel, dat een antwoord gereed heeft voor ieder mogelijk probleem. Een Christen kan de problemen niet oplossen door een algemene regel te stellen. Wij zul len weer moeten luisteren naar datgene wat God te zeggen heeft in de concrete situatie van deze tijd. En hierbij kunnen wij elkan der helpen door onze wederzijdse ervaringen. De mens wordt tegen woordig neergedrukt door het me chanisme van de staat, van de techniek, van de economie en zelfs van de Kerk. Daarom moeten wij de mens weer ontdekken en ma ken dat hij weer kan ademen." Nieuwe psalmberijming De Synode der Ned.^Hervormde Kerk overweegt een nieuwe psalm berijming. De tot nu toe gebruikte is uit 1773! Voorzitter der ingestel de „Commissie Psalmberijming" is prof. dr K. H. MIskotte. Als advi seurs zijn aan de commissie toege voegd prof. dr W. A. P. Smit als dichter. A. C. Schuurman als musi coloog en prof. dr Th C. Vriezen als Hebraïcus. Opdracht tot nieuwe berijming is aan een veertiental dichters gegeven. Meer dan vijftig proeven van nieuwe berijming zijn reeds binnengekomen. Wij geven een voorbeeld. Het eerste vers van psalm 19 luidt in nieuwe berijming (er werd nog niet medegedeeld van wie): 't Heelal vertelt Gods eer, De hemel roemt de Heer Die 't al geschapen heeft; Het wijdgespannen zwerk Gewaagt van 't wonderwerk Dat uit zijn handen leeft. De dag spreekt tot de dag Van wat Gods wil vermag Op altijd nieuwe wijzen; De nacht verklaart de nacht Zijn wetenschap en macht En doet zijn glorie rijzen. En in de oude vooralsnog meer „vertrouwde" berijming: Het ruime hemelrond Vertelt met blijden mond Gods eer en heerlijkheid. De heldre lucht en 't zwerk Verkondigen zijn werk En prijzen zijn beleid. Dus kan ons dag bij dag Tot roem van Gods gezag, Zijn wonderen verhalen. Dus weet ons nacht bij nacht Zijn onbegrensde macht En wijsheid af te malen. In alle bescheidenheid gezegd, het lijkt ons geen vooruitgang. In alle brutaliteit gezegd, het is alsof men Vondel door de heer Clirige Doorenbosch liet moderni seren ~N DEZER dagen reisde ik door het Hollandse polderland, toen mijn oog getroffen iverd door een typisch beeld van va derlands leven en bedrijf. Langs een van die rechte pol dervaarten, die als langs een Jineaal door het landschap ge trokken lijken, voer een schuit, hoog opgeladen met alle mo gelijke producten van onze tmnbouw. Hoogopgericht, de iets uit elkaar geplaatste voe ten stevig on het dek geplant, stond daar de schuitenvoerder de helmstok in de hand ge klemd. keurig koershoudend in het midden van het vaarwater. Maar toch voer deze man niet op eigen kracht, want achter zijn schuit pufte een klein mo torbootje, dat aan zijn schuit de nodige vaart gaf. Mijn trein wat dit tafereeltje reeds lang voorbij, maar het beeld Het mij niet los, want het was me plotseling geworden tot een af beelding van het leven van een godsdienstig mens. Hij weet zich verantwoordelijk, zijn le ven in de goede koers te hou den. Al zijn oplettendheid, zijn energie, zijn kracht zal daarop gericht moeten zijn. maar de stuwkracht komt van elders. Hij weet, dat achter zijn leven een kracht werkt, die hem zijn leven mogelijk maakt, die hem in staat stelt zijn koers te hou den. Hij kent naar de woorden van een bekend godsdienstig lied „de vreugd, dat Hij het doel en onze vaart bepaalt". Of om het meer bijbels te zeg gen: h\j weet. dat er Een i-s, die Zijn hand op ons legt en ons leidt, steunt en sterkt en het ons mogelijk maakt te staan in het leven met alle kracht, met alle energie, met al het ver trouwen, dat welt uit dit weten. H. N. B. VJ friaar enorm grote waterstof-wolken die in ons Melkwegstelsel ronddrij ven. Want het heelal bevat veel meer dan wij tot op heden toe hebben kunnen zien. Wij konden het even wel niet zien, doordat deze water stof-wolken licht absorberen, met andere woorden: donker zijn en aangezien wij het bij onze waarne- mingen steeds van het licht moes- i ten hebben, bleef veel verborgen I wat nu „aan het licht" is gekomen. dank zij de bijzondere eigenschap van deze radiostraling. Die laat zich namelijk niet door de wolken van materiële deeltjes de weg afsnijden, zoals lichtstralen wèl doen. De ra diostraling verraadt ons veel meer dan de lichtstraling ons tot dusver heeft laten weten. Betekent dat nu. dat men alle kijkers en telescopen naar het mu seum gaat brengen? Allerminst. De radio-astronomie kent namelijk, naast haar voordelen ook haar na delen. Het radio-oog ziet zeer on scherp. Het gebrek aan scherpte is alleen op te heffen door het ge bruik van een grotere spiegel. Het begrip spiegel moet hier ech ter in een andere betekenis worden verstaan dan gewoonlijk: de radar- spiegel waarmee de radio-astrono mie werkt, heeft ruwweg gezegd de vorm van een enigszins platte schaal exacter uitgedrukt: zij heeft een paraboloidische vorm en het oppervlak is van metaal, ze ven en een halve meter in middel lijn. Er zitten gatfn in: men kan het geheel vergelijken met een zeef. Voor lichtstralen zou deze zeef niet geschikt zijn als spiegel: het licht valt door de gaten heen. De radiostralen worden echter wèl weerkaatst. Merkwaardig is dat de sterrekun- digen ook in de radio-astronomie gebruik blijven maken van de his torisch gegroeide termen: zij heb ben het over „zien" hoewel het eigenlijk meer een kwestie is van aflenan, want de radiostraling wordt zichtbaar, meetbaar gemaakt in im pulsen: een langzaam bewegende pen maakt ze als lijnen zichtbaar op een eveneens langzaam roterende strook papier. Men kan de straling echter ook hoorbaar maken. De eerste concrete resultaten van de radio-astronomie zijn al bereikt: Men heeft een beter beeld gekre gen van ons Melkwegstelsel, door dat er nu delen zijn waar te nemen die niet met lichtgolven zijn te zien. Verder weet men nu ook. hoe het waterstofgas is verdeeld over het Melkwegstelsel: de structuur van dit stelsel is duidelijker geworden. De eer van de eerste ontdekking van voordien onbekende delen van het Melkwegstelsel komt toe aan de natuurkundigen van de Harvard University in Amerika. Dat was in Maart van dit jaar. Maar reeds en kele weken later hebben de Neder landse metingen te Kootwijk (ir. C. A. Muller voerde ze het eerst uit) veel meer nieuwe informatie opge leverd: de ontvanger te Kootwijk is groter en is bovendien in alle rich tingen draaibaar. „Over een jaar", zo zegt de Leidse hoogleraar prof- J. H. Oort, „zullen wij van de bouw en beweging van ons Melkwegstelsel veel meer weten dan thans bekend is." Een millioen gulden voor studiereizen naar V.S. DEN HAAG. Tussen de rege- ringen van ons land en de V.S. is overeenstemming bereikt over het besteden van een millioen gulden uit de tegenwaarderekening van het Marshallfonds voor technische hulp Deze technische bijstand bestaat uit het maken van studiereizen naar de V.S. door Nederlandse deskundigen op verschillend gebied, teneinde zich op de hoogte te stellen van de vor- j deringen en de huidige toestand van wetenschap en techniek. Nieuwe onderzeeboot jagers hebben namen DEN HAAG Koningin Juliana heeft de twaalf in aanbouw zijnde onderzeebootjagers de volgenue namen gegeven: Holland, Friesland. Groningen. Drenthe. Overijssel. Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Utrecht, Zeeland, Amsterdam en Rotterdam. Regering-Franco lijdt nederlaag MADRID. Voor de eerste maal in haar negenjarige bewind heeft de regering-Franco van een parle mentaire commissie een kiae.ttig „neen" te horen gekregen. De fi nanciële commissie heeft met 14 tegen 4 stemmen geweigerd een wetsontwerp tot verhoging van de I belastingen op agrarische produc- I ten en vee met 60 procent goed te l keuren.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4