DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Grondslag voor vrede in Korea in kale kamer te Kaesong gelegd Truman zendt vredesboodschap naar Moskou Engeland blijft voorrang Wolopslagplaats afgebrand: anderhalf millioen schade Bonn wil snelle vorming van Europees leger Parijs in lichtzee viert 2000-jarig bestaan Gereed voor vredesstart Zeven generaals en twee admiraals morgen naar beslissende conferentie Snelle straaljagers op Russische Luclitvaartdag geven aan herbewapening Denen brengen Nederlands smokkelschip op Staat van oorlog met Duitsland beëindigd Zeventien doden bij ontploffing in Franse munitiefabriek Kamerleden houden woordenduel in Finsterwolde <r V lie Jaargang, no. 153 Maandag 9 Juli 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 „uiimche bank Postbus 9 Abonnements- pri|s 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitsave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER In een kleine appelboomgaard bij Moenson stonden gisteren twee plompe, dofgroen geschil derde helicopters gereed voor 'n vlucht, waarvan de afloop over de vraag van vrede of oorlog kon beslissen. Wat het cal zijn? men weet het nog niet. De voorbereidende besprekingen die de drie voor het hefschroef- v>lxegtuig staande mannen, (van links naar rechts: kol. Soen Joeng Lie van het Zuidkoreaan- se leger, kol. James Murray van de Amerikaanse marine en kol. Andrew Kinney van de Ameri kaanse luchtmacht) in een kale kamer in Kaeson met de com munisten hadden, verliepen, volgens het communiqué, in- harmonie. Maar in Tokio ver klaarde generaal Ridgway van daag, dat de vredesonderhande lingen nog in kritiek stadium verkeren en dat de vraag over slagen of mislukken aan veel twijfel onderhevig is. Maar iets van vrede hangt tot alleriuegen in de lucht en men mag er dus het beste van hopen. Amerika betuigt vriendschap voor Russische volk WASHINGTON. President Truman heeft de Russische re gering Zaterdag doen weten, dat er geen oorlog zal zijn als het Russische volk bekend is met de vredesdoeleinden van het volk en de regering van Amerika. De president heeft deze boodschap gezonden aan Nikolai Michailowitsj Sjwernik, voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet. De boodschap is toege voegd aan een resolutie van het Congres, waarin uiting wordt gegeven aan de vriendschap, die het Amerikaanse volk gevoelt voor alle volken ter wereld, het volk van de Sowjet-Unie in begrepen. De resolutie is vorige maand door het congres aangenomen. Het Con gres vraagt de president daarin, zich te wenden tot de Russische regering met het verzoek het Russische volk met de inhoud bekend te maken. Truman zegt. dat hij er een per soonlijke boodschap aan toevoegt in de hoop. dat zij mag bijdragen tot een beter begrip van de Ameri kaanse bedoelingen. In de laatste jaren is gebleken, zo zegt hij. dat formele diplomatieke betrekkingen tussen landen goeddeels onvrucht baar zijn als er geen vriendschap pelijke uitwisseling van ideeen en gegevens tussen de volken bestaat. „Alle hoop op een vreedzame we reld ligt in het verlangen naar vre de en broederschap, dat diep in het TOKIO. Acht uur nadat Zondagmorgen de onderhandelaars der V.N. naar Kaesong waren vertrokken met twee hefschroefvliegtuigen, arriveerden zij weer in Seoel. Hun ge zichten stonden ernstig, seinden de oorlogscorrespondenten, maar niettemin kon generaal Ridgway kort daarna mededelen, dat beide partüen overeengekomen zijn om morgen om tien uur met de eigenlijke onderhandelingen te beginnen. De inleidende besprekingen hadden, aldus werd bekend gemaakt, een „harmonisch verloop" gehad. Voor de byeenkomst van Zondag hadden de Noordelijken een groot huis in Kwangmoen Don, ten Noorden van het centrum van Kaesong uitgezocht en rondom het huis wacht posten uitgezet. Ook werd wachtgehouden bij het tarweveld, dat als landingsterrein voor de hefschroefvliegtuigen van de V.N. dienst deed en gemerkt was met een witte W. Met drie treden tegelijk snelt generaal Ridgway de trap af van zijn hoofdkwartier in Tokio, waar al dagen lang hoogspanning heerst in verband met de wapen- stilstandonderhandelingen in Ko rea. Vanmorgen is de generaal naar Moenson gevlogen, waar hij een onderhoud had met de offi cieren der V.N.. die morgen in Kaesong met de communisten over een staken van het vuren zullen onderhandelen. MOSKOU. In aanwezigheid van maarschalk Stalin is gisteren op het vliegveld Tsjoepino bij Mos kou de Russische Luchtvaartdag met grote demonstraties gevierd. Aan deze demonstraties werd onder andere deelgenomen door enige honderden Mig's, de bekende Russi sche straaljagers, maar het meest de aandacht trokken vijf nieuwe typen straaljagers, waarvan buiten landse toeschouwers geloven, dat zij een snelheid kunnen ontwikkelen, groter dan die van het geluid. Zo snel raasden deze vliegtuigen voor bij. dat het niet mogelijk was bij zonderheden waar te nemen. Morrison: Wapenstilstand in Korea bewijst nietdat Moskou vrede wil (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. In een rede te Felixstowe heeft minister Morrison nog eens gezegd, dat het einde van de vyandeiykheden in Korea niet betekende, dat men de inspanning om de macht van het Westen op te bouwen, kan ver slappen. „Wy hebben op ons genomen." zei Morrison, „dat het defensie- programma zo min mogelUk in het normale leven van onze gemeenschap zal ingrüpen. maar wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen en de vastbeslotenheid om een bydrage tot de verzekering van de vrede van de gehele wereld te leveren, dient bovenaan te staan." ..Als wij van ons stuk werden ge- -i c i bracht", zei Morrison, „door iedere raadselachtige radiorede, zouden wij nooit enige vooruitgang maken" Hij besloot echter met weer te her halen, dat het Westen zijn uiterste best had gedaan om over de oorza ken van de internationale spanning in de wereld van heden te spreken. „Ieder door ons daartoe gedaan aan bod blijft open en als er een weg zou kunnen worden gevonden om de staat der internationale betrek kingen te verbeteren, zou niemand gelukkiger zijn dan wij. Wij hebben doeltreffende viermogendhedenbo- sprekingen nagestreefd en doen dat nog steeds, maar wat voor bewijs hebben wij, dat ons brandende verlangen naar vrede aan de andere zijde van het ijzeren gordijn gedeeld wordt, totdat ons aanbod is geac cepteerd?" De besprekingen van Dinsdag zullen in dezelfde ruimte worden gehouden als de besprekingen van Zondag. De Noordelijke afgevaar digden zullen zijn: generaal Nam 11 en generaal-majoor Lie Sang Tsjo (Noord Korea), generaal Tocng Hoea en generaal Hsieh Fang (Chi na). De afgevaardigden van de V.N. zijn: vice-admiraal Joy, generaal majoor Craigie, generaal-majoor Holes en vice-admiraal Burke (Amerika) en generaal-majoor Paik Soen Joep (Zuid-Korea). Kolonel Kinney, een der gealli eerde afgevaardigden, vertelde, dat de besprekingen in een kale kleine kamer werden gevoerd. Er bevon den zich geen propagandaplatcn aan de muur. Er waren „heel wat onenigheden" geweest over punten, die niet duidelijk waren. De confe rentie was kegonnen.toen hij ge zegd had: „laat ons ter zake ko men." Op de conferentie had men „mi litaire hoffelijkheid" betracht, „niet bepaald vijandig". Geen der gedele geerden droeg wapens. De gealli eerde delegatie had er van afgezien gebruik te maken van een ruim aanbod van wodka, bier, zoetighe den en fruit. Amerikaans vliegtuig in Schotland verongelukt EDINBURGH. Zaterdagavond ls in de heuvels van Carsphairn (Schotland) een Amerikaans tan kervliegtuig neergestort en in brand gevlogen. Aangenomen wordt, dat de elf leden van de bemanning om het leven kwamen, doch het Ame rikaanse luchtmachthoofdkwartier wilde geen verklaring uitgeven zo lang het niet zeker is. dat niemand in staat is geweest zich met een valscherm te redden. Het vliegtuig maakte een normale oefenvlucht van Suffolk naar Prestwick. hart van ieder mens verankerd ligt, maar volken, wie de normale mid delen van contact ontzegd worden, kunnen niet tot het wederzijds be grip geraken, dat de grondslag moet vormen voor vertrouwen en vriend schap". Perzische oliehwestie Truman wendt zich weer tot Mossadeq TEHERAN. Dr. Henry Grady, de Amerikaanse ambassadeur in Perzie, heeft vanmorgen meegedeeld, dat hy vandaag een persooniykc brief van president Truman aan dr. Mossadeq. de Perzische premier, zal overhandigen. Hy wilde niet zeg gen of president Truman in z'ün brief nieuwe onderhandelingen tus sen Londen en Teheran voorstelt. Inmiddels heeft de Perzische re gering officieel medegedeeld, dat zij de uitspraak van het Haagse Hof in de oliekwestie afwijst, om dat vol gens haar mening het Hof niet be voegd was van de zaak kennis te nemen. Zij overweegt thans om de Perzische erkenning van het Hof in te trekken. Drij ijvende mijnen op de rede van Vlissingen VLISSINGEN Zondagmorgen zijn drie drijvende mijnen gesigna leerd op de rede van Vlissingen. Het scheepvaartverkeer en de mij- ncnopruimingsdicnst zijn gewaar schuwd. (Van onze correspondent te Kopenhagen) KOPENHAGEN. Een geheim zinnig motorschip, dat under Ne derlandse vlag voer. doch geen naam droeg, lag de laatste weken buiten de kust van Jutland in do nabijheid van de stad Aalborg, maar juist buiten de drie mijlgrcns, zodat de Deense autoriteiten geen vat op het schip hadden. De kapi tein. Raoul Albers, beweerde, dat hij in antiquiteiten handelde, doch gisteren was hij zo onvoorzichtig binnen de territoriale grens van Denemarken tc komen. Politie en douanebeambten hadden daarop ge wacht en begaven zich aan boord, waar zij een grote voorraad Franse cognac (450 flessen) cn Amerikaan se sigaretten (ongeveer 100 000 stuks) aantroffen en in beslag na men Het schip, dat de Cosmopolite uit Amsterdam bleek te zyn. werd naar een Deense haven opgebracht, terwyl de kapitein in de gevangenis werd opgesloten Hij erkende smok kelaar te. zijn. maar zijn goederen niet clandestien naar Denemarken te hebben ingevoerd. Reeds in 1949 was hij in conflict met de Deense autoriteiten gekomen en het land uitgewezen. Trappers van fietsen raakten in elkaar: een dode ROOSENDAAL. Zondagavond heeft de 11-jarige Antonia R. uit Steenbergen de dood gevonden bij een ongeval in de omgeving van haar ouderiyke woning. Het meis je kwam met een vriendinnetje over de Stoofdyk gereden, toen do trappers van haar fietsen in elkaar verward raakten. De meisjes vie len en Antonia kwam daarbU juist terecht voor de motor van zekero O. uit Nieuw-Vossemcer. De mo torrijder remde krachtig, maar kon een botsing niet voorkomen. Het meisje, dat in Steenbergen de kerk mis had bezocht, werd op slag ge dood. TILBURG. De grote wolopslagplaats van de wollen flanel fabriek Beka, gelegen temidden van een ingewikkeld gebouwencomplex in de on middellijke nabijheid van de Metropole-schouwburg. is Zondagmorgen tot de grond toe afgebrand. Het gebouw had een afmeting van 60 bij 30 me ter en was tot de nok toe gevuld met balen wol. Daar de opslagplaats geheel tus- j sen andere fabriekscomplexen inge bouwd ligt, was het voor de brand weer een zware taak het vuur, dat met 12 stralen werd aangetast, te bestryden Dank zij het reeds tevoren uitge werkte blussingsschema kon het vuur op de meest effectieve wijze worden aangetast en konden de be lendende gebouwen worden behou den. Na vele uren werken wist men het vuur te localiseren. De brand, die om hag acht begon, was eerst tegen de middag geblust. De schade bedraagt ruim ander half mtllioen gulden en wordt door verzekering gedekt. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat de oorzaak wolbroeiing is. Het bedrijf wordt door deze materiaalverwoes- ting niet gestagneerd. Persoonlijke ongelukken deden zich bij de brand niet voor. f 25.000 OP No. 19520 OEN HAAG. In de 5I3e staats loterij, 4e klasse, eerste lijst is op nr. 19520 de 25.000 gevallen. LONDEN. Australië en Nieuw- Zeeland hebben vanmorgen de staat van oorlog met Duitsland beëindigd. Ongeveer dertig andere landen, waaronder de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk, staan op het punt hetzelfde te doen. Door deze stap zullen de Duitsers, die tot dusver juridisch als „vijan delijke onderdanen" beschouwd wer den. weer dezelfde rechten krijgen als burgers van bevriende naties. De status van de bezettingstroepen zal echter met veranderen. TRIEST. Hier is een twintig jarige Pool aangekomen, die de reis maakte als verstekeling in een spoorwagon, waar hij twee dagen in een ruimte van 30 cm. hoogte bij twee meter lengte verbleef. PARIJS Zeventien personen, grotendeels vrouwen, zijn gedood bij een ontploffing in een munitie fabriek bij Béthune (Noord Frank rijk). De ontploffing vond plaats in een afdeling, waar springstoffen in hulzen werden gedaan. Het is een raadsel hoe de explosie zonder ontsteking tot stand is gekomen. Drie persopen worden nog vermist, terwijl dertien zeer ernstig gewond werden. De fabriek maakte spring stoffen voor de mijnbouw. FINSTERWOLDE. Het meest bespraakte Tweede Kamerlid van de C.P.N., de heer Gortzak, en de vaardigste spreker in de Kamer van de P v.d.A.. de heer Scheps. hebben Zaterdag in Finsterwolde een woor denduel gehouden over de bestuurs- voorziening in deze gemeente. Ieder had zeven kwartier spreektijd. On geveer 300 gemeentenaren woonden de vergadering bij. Anderen volg den het debat door luidsprekers. Nieuwe gezichtspunten leverde 't debat niet op. De heer Gortzak werd vaak toegejuicht, de heer Scheps vaak onderbroken. Mijnwerker door gesteente bedolven en gedood HEERLEN Zaterdagmorgen werd do 33-jarige houwer K. Schol ten uit Brunssum bij het roven van een breukpijler op de 537 M -verdie ping van staatsmijn Hendrik te Brunssum onder neervallend ge steente bedolven en op slag gedood. Scholten was gehuwd en vader van een kind. AMSTERDAM Morgen zal het echtpaar J. van KomenBurema. wonende in de Tweede Vogelstraat 13. de dag herdenken, waarop het 65 jaar geleden in het huwelijk trad. Delegatie naar Parijs om over bijdrage van West-Duitsland te spreken (Speciale correspondentie) BONN. Bondskanselier Adenauer heeft de West-Duitse minister van Defensie, Theodor Blank, opdracht gegeven in Parus besprekingen te voeren over de Duitse bydrage aan het Atlantisch leger. Zondagavond is Blank aan het hoofd van een kleine delegatie naar Parys vertrokken. Blank heeft tot taak het Duitse standpunt „met nadruk" naar voren te brengen, dat een versnelde vorming van het Europese leger wil. De kwestie, die in het middel- deel te nemen. De Amerikaanse punt van de besprekingen zal staan, is de vraag, of het West-Duitsland toegestaan zal zijn, met nationale eenheden of slechts met kleinere groepen aan het Europese leger regering wil, zo vernemen wij van goed ingelichte zijde, de Duitse eis tot gelijkrechtigheid met betrek king tot de militaire organisatie ondersteunen. Zo zal Washington Uit barbaars" dorp groeide middelpunt van Westelijke culturele wereld (Van onze correspondent te Parys) PARIJS. Parys heeft gisteren z,yn 2000-jarig bestaan gevferdT of liever, de feestelijkheden, die al een paar maanden duren, beëindigd, met iets, dat op een kolossale 14de Juli Frankruk's nationale feestdag -*■ leek. Een machtig muziekfeest bü de Are de Triomphc, concerten op de verschillende pleinen en 's avonds vier openluchtbals plus een brilliant vuurwerk op de Esplanade des Invalides ziehier de hoogtepunten van het programma. De Seine, die al veel langer dan 2000 jaar langs de boorden vloeit, was voor deze gelegenheid met lichtjes geridderd. Men moet natuurlijk niet in be volkingsregisters naar de juiste ge boortedatum zoeken, maar vast staaft in ieder geval, dat ParUs een 2000 jaar geleden ontstaan is als Lutetia, versterkte nederzetting der Romei nen, die overigens dit eiland in de Seine uitzochten, wijl zich daar een „barbaars" dorp aan het ontwikke len was. Daar de centralisatie van Frank* rijk zich hoofdzakelijk vanuit dit centrum voltrok, heeft het de ge schiedenis van Frankrijk in hogq mate bepaald. En niet alleen van Frankrijk dc Sorbonne was rceda acht eeuwen geleden 's werelds middelpunt van de Westelijke cul turele wereld. Wonderlijke stad, die materieel cn spiritueel de spot drijft met alla rechtlijnige voorschriften! Uitgaans centrum, maar ook door traditie ge heiligd cultureel verzamelpunt, in tellectueel waterhoofd van Frank rijk en tevens Frankrijk's politiek watervat, is de stad ontelbare ma len bezongen, zonder dat ooit het laatste woord gevonden werd. Want de hymne van Parijs zou de weer klank van alle menselijke harts tochten moeten bevatten, van da laagste tot de hoogste. Unieke stad, gespaard in twee wereldoorlogen, met alles wat dit voor haar inwo ners aan verlossende en belastende consequenties meebracht. De stad, die bij de vluchtige bezoeker de in druk maakt zich zelf iedere dag te vieren. Zij heeft het dan dit keer voor 2000 jaar tegelijk willen doen. Ver leden jaar is hei uitgesteld om Ro me, dat het Heilig Jaar vierde, geen concurrentie aan te doen. Dit jaar heeft het. ongeduldig geworden, aan deze zijde van het Kanaal een vuur werk ontstoken, dat met de licht- naald van het Festival of Britain de strijd aanbond. DAAR GAAN ZE. de vijftig mijnenvegers van vijf verschil lende landen, die aan de oefening „Factotum" hebben meegedaan. Voor de Scheveningse badgasten was het een buitenkansje, want de grote vlootrevue was vlak langs de kust. Van de brug van Hr. Ms. vliegtuigdirectieschip „Soemba" sloegen vele autoritei ten de revue gade. zich stellen achter het verzoek tot opneming van hoge Duitse officie ren in het oppercommando van het Atlantische leger, de opname van enige nationale eenheden en het benoemen van een regeringsinstan tie, die de recrutering verzorgt cn verantwoordelijk aan het parlement zal zijn. In Amerika staat men op het standpunt, dat het thans tijd is om tot overeenstemming te ko men over de Duitse bijdrage aan het Atlantisch leger, nu de Franse verkiezingen voorbij zijn en de on rust in Duitsland na het uitbreken van de oorlog in Korea verdwe nen is. LONDEN. In de nacht van Za terdag op Zondag is Davis C. Lamb, een der leidende figuren van het Leger des Heils, op 84-jarlge leef tijd in Wiltshire gestorven. Nu en dan regen Weersverwachting. medege- deeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maandagavond - tot Dinsdagavond. 1 Overwegend zwaar bewolkt met nu cn dan regen of re- jg genbuien. Zwakke tot matige en langs de kust af cn toe 5 j vrij krachtige zuidelijke wind, a later ruimend naar zuid-west. r! Weinig verandering in tempe- g ratuur. 10 Juli Zon op 4 u 31 m onder 20 u 59 m, Maan op 11 u 12 m i onder 23 u 19 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1