DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Kaesong 10 Juli 1951: bespreking over wapenstilstand begonnen 300 gulden aan prijzen! Wirn van Est springt naar voren maar Menigte wacht „geest" blijft Verheugd Bonn kiest Westen Admiraal Joy: Succes afhankelijk van goede trouw der delegaties Truman wil Harriman naar Teheran sturen NOG AVONDEN ZOEKEN! Spoorwijk wordt „Spookwijk"; politie voert charges uit Neutraal Duitsland zou prooi van Russen worden Üle Jaargang, no. 159 Dinsdag 10 Juli 1951 Opgericht door dc Stichting ..Het Parool" Giro 510330 Tlitcravp* N V Dp Niaiiwp PTelefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 ba f. Kottcidamsche Bank Postbus 9 Abonnements- i0a\c. n. v J_/e liAcllWC icia Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort prijs 40 cent p. w. of f 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER SEOEL. In een ouderwets, eens luxueus, maar thans vervallen huis te Kwangmoendong, een plaatsje, dat drie kilometer ten Noorden van Kaesong bijna precies op de 38ste parallel ligt, zijn hoge geallieerde en communistische officieren besprekingen begonnen om een einde te maken aan de 54 weken oude Koreaanse oor log. De eerste conferentie werd om 11 uur plaatselijke tijd geopend en om half een ver daagd tot 16 uur. In zijn openingswoord ver klaarde vice-admiraal Turner Joy, het hoofd Verder zeide vice-admiraal Tur ner Joy: Het welslagen of het mislukken van de onderhandelingen, welke hier vandaag begonnen zijn, is rechtstreeks afhankelijk van de goede trouw van de delegatie, die hier tegenwoordig zijn. Goede trouw aan beide kanten kan een atmospheer van wederzijds vertrou wen scheppen. In een dergelijke at mospheer is er elke reden om op succes te hopen. Als eerste afge vaardigde van het commando der V.N.. wens ik met de grootste ernst en nadruk te verklaren in een taal, welke zo duidelijk is. dat deze niet Verkeerd begrepen kan worden, dat de delegatie van het commando der V.N. te goeder trouw zal handelen. Wij moeten aannemen, dat de ver tegenwoordigers van Noordkore- aanse en Chinese strijdkrachten op Korea, die hier aanwezig zijn, het zelfde zullen doen." De delegatie der V.N. was van morgen om half tien met vijf heli copters uit Moensan vertrokken. Zij werd vergezeld door 16 verslagge vers en fotografen, die echter niet bij de onderhandelingen tegenwoor dig mogen zijn. Aangenomen wordt, dat de delegatie iedere avond naar Moensan zal terugkeren om verslag aan generaal Ridgway uit te bren gen. Verder gelooft men, dat de de legatie in het bijzonder zal vasthou den aan twee eisen: 1. de schepping van een buffer- Zone tussen de beide partijen, die Zich voor een deel ten Noorden van dc 38ste breedtegraad zou moeten Uitstrekken; 2. toezicht door neutrale waarne mers in Noord-Korea om 1e waken, dat dc communisten geea nieuw of fensief voorbereiden. Aan de vooravond van de onder handelingen heeft radio-Peking in alle Chinese dialecten omgeroepen, dat de strijdkrachten der V.N. ge noodzaakt zijn om naar vrede in Korea tet streven met het oog op de militaire nederlagen, die zij hebben geleden. van de delegatie der Ver. Naties: „Dc delegatie van het commando der V.N. is bereid het hare te doen om een wapenstilstandsovereenkomst uit te werken met de vertegenwoordigers der Noord-Korcaanse en Chinese troepen op voor waarden, welke een waarborg tegen hervatting van dc strijd bieden. Deze delegatie is hier uit sluitend ter bereiking van dit doel. Deze dele gatie zal geen politieke of economische aange legenheden van enige soort bespreken." MwrarswimH'snxEFiji WIM VAN EST eervolle derde plaats Mossadeq: Genomen maatregelen zijn niet meer te herzien TEIIERAN. President Truman heeft in zijn gisteren te Teheran overhandigde brief aan premier Mossadeq voorgesteld, zijn adviseur voor buitenlandse aangelegenheden, Harriman. naar Perzië te zenden om te helpen bij een oplossing van het olieconflict. Dc reactie van Mos sadeq was echter, volgens de Amerikaanse ambassadeur in Teheran, dr Grady, teleurstellend. Mossadeq verklaarde, dat dc genomen beslui ten verwerping van de uitspraak van het Haagse Hof enz. niet meer te herroepen waren en het aanbod van Truman daardoor te laat kwam. Onze correspondent te Londen seint: In officiële kringen had men gisteravond over de jongste brief van president Truman aan de Per zische eerste minister slechts pers berichten. Het commentaar is daarom ietwat gereserveerd, maar men heette de nadruk, die in deze brief op de positie van het Inter nationale Hof was gelegd, natuur lijk van harte welkom. Men krijgt de indruk, dat de Britse autoriteiten niet wisten, dat de Amerikaanse stap in deze vorm zou komen en dat zij door het aanbod om Harriman naar Tehe ran te zenden, enigszins verrast zijn. Een zuivere bemiddelingsrol tussen twee gelijkwaardige par tijen wenst Engeland natuurlijk niet! Het Britse kabinet zelf onder zocht gisteravond de mogeliikheid van verdere stappen, in het bij zonder het aanhangig maken van de kwestie bij de Veiligheidsraad Een beslissing daarover is echter nog niet genomen en men wist gisterochtend te Londen ook nog niet van de definitieve verwerping door Perzië van de uitspraak van- het Hof. .In het Lagerhuis heeft gister middag minister Morrison nog eens aooooooora-. bevestigd, dat de regering wenst, dat de employé's ter plaatse zul len blijven, „zolang als dat prac- tisch mogelijk is." Weer clandestiene zender opgespoord DEN HAAG In samenwerking met de Rijkspolitie hebben PTT- ambt maren in Nieuw-Weerdinge de clandestiene reclameomroepzender „Titan'* benevens een aantal gramo- foonplaten in beslag genomen. Tegen de eigenaar, de 26-jarige fa brieksarbeider H J. B. is proces verbaal opgemaakt. Twee dodelijke ongelukken te Nijmegen NIJMEGEN De 65-jarige J. H. van den E. is Maandagnamiddag, toen hij plotseling de Graafseweg nabij het Maas- en Waalkanaal per fiets overstak, door een autobus ge grepen en onmiddellijk gedood. De 39-jarige J. P.. die Zaterdag met zijn fiets de steile Floraweg afreed, en tegen een auto botste, is Maan dag in het Canisiusziekenhuis over leden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. U weet het: inzendingen uitsluitend per briefkaart KETELBINKIE - PRIJSVRAAG „Dagblad voor Amersfoort" Snouckaertlaan 7 Amersfoort Wim van Est, de stoere Braban der uit St. Willebrord, heeft door zijn krachtig rijden in de zevende Tour-etappe zijn goede naam die hij in vorige belangrijke buiten landse wielerevencmcnten, had verworven, nog eens een fikse duw in de hoogte gegeven. En dat komt Van Est ook ten volle toe. Buitenlandse krantenmensen spra ken in Rennes over niets anders dan het knappe werk dat onze landgenoot gedurende de 182 km. lange etappe van Cacn naar Rr/- nes heeft verricht. De winnaar, de Fransman Edou- ard Muller, kwam hier door ge heel op de achtergrond. Iedereen roemde het moedige rijden van onze Nederlander die samen met Roger Leveque cn Gilbert Bouvin het zware werk in deze etappe hebben moeten opknappen waar van een Muller tenslotte profiteer de. Het was daarom wel een bit tere teleurstelling voor onze man uit St. Willebrord. toen hij op een 20 km voor de finish te kampen kreeg met een defecte derailleur Maar moedig beet Wim van Est zich ook door deze moeilijkheden heen. De derde plaats in deze etap pe was een prachtige beloning voor de bergen van werk die Wim van Est daar gisteren in Frankr/k, in het Normandisch Zwitserland, heeft verzet. 2100 Nederlanders in Juli per schip naar Canada ROTTERDAM. Deze maand zullen ongeveer 2100 Nederlan ders zich per boot naar Canada begeven om zich daar te vestigen. Morgen vertrekt het s.s. „Volen- dam" van de Holland-Amerika Lijn en behalve 1500 Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen, vertrekken er met deze boot een vijftigtal Noren, Denen, Zweden en Finnen, alsmede enige Belgen. Verder zullen in Le Havre nog zestig Fransen embarkeren. Twee weken later, op 25 Juli, vertrekt uit Rotterdam het tot emigranten schip omgebouwde troepentrans portschip „Zuiderkruis" geheel volgeboekt naar Halifax. Het schip zal circa 810 personen naar Cana da brengen, inbegrepen 200 bui tenlanders. SCHIPHOL Thomas Bata. de bekende, in Tsjrchoslowakije gebo ren schoenfabrikant, is Maandag per vliegtuig uit Zürich in ons land aangekomen voor een bezoek van twee dagen aan de Nederlandse Batafabneken. Schacht naar Indonesië? „Indonesia Raya" spreekt van stap in het duister DJAKARTA. Het bericht, dat de voormalige president van de Duitse Rijksbank, dr. Hjalmar Schacht, naar Indonesië zal komen, is voor ..Indonesia Raya" aanlei ding geweest voor een zeer uitvoe rig artikel, waarin o.m. gezegd wordt .dat men in politieke kringen de uitnodiging „een stap in het duister" noemt. Men vraagt hoe het bij de Indo nesische regering kon opkomen om een fascist in een democratische staat aan te trekken om toezicht te houden op de financiële politiek, die natuurlijk ook de defensie cn de economische politiek raakt. De minister van Financiën, Wi- bisono. heeft medegedeeld, dat de regering officieel nog niet op de hoogte is van het bezoek van Schacht. Wibisono zeide echter, dat bezoek van Schacht zeker door de regering gewaardeerd zou worden, gelet op zijn deskundigheid. Kentekenbewijzen voor vrachtauto's wekken protest DEN HAAG De kentekenbewij zen voor vrachtauto's, waarop het draagvermogen wordt aangegeven, worden opnieuw ingevoerd, doch de wijze, waarop dit geschied'", wekt in kringen van beroeps- en eigen vervoer nogal wat beroering. De rijksdienst wegenvervoer houdt zich hierbij n.l. aan dc fabrieksge- gevens, en neemt de hierbij inge sloten „reserve-capaciteit" niet in aanmerking. De praktijk is, dat in Nederland met zijn vlakke wegen een vrachtauto met een fabrieks- laadvermogen van 3Vz tot 4 ton als een 5-tonner wordt aangemerkt Op grond van deze praktijk is des tijds door de rijksverkeersinspectie de aan iedere ondernemer toeko mende bedrijfstonnage vastgesteld. Overleg is gaande om aan deze si tuatie, waardoor voor vele onderne mers de kosten per ton-kilometer zullen stijgen, het hoofd te bieden. BLOEMENKONINGIN IN DEN HAAG GEKOZEN »weeek b'°ee™£ en haar koningin is reeds in de Residentie gearri veerd. Haar naam zal geheim blijven, maar een week lang zal zij de verschillende festiviteiten op luisteren met haar aanwezigheid, stralend en, zoals het past, temidden van bloemen. (Eigen foto) i MYSTERIEUS HUIS IN DEN HAAG Duitse motorkotter op mijn gelopen TERSCHELLING. De 250 ton metende Duitse motorkotter „Otto Heinz", die door een loods uit Harlingen naar zee was gebracht, is kort daarna gezonken. De be manning van vijf personen, die zich met de scheepshond in de aan boord zijnde sloep had begeven, is later overgenomen door dc red dingboot „Brandaris". Er is niet met zekerheid komen vast te staan of de kotter op een mijn dan wel op een wrak is gelopen. Meisje aan brandwonden overleden AMSTERDAM In het Wilhel- mma-gasthuis is A Maandagmiddag een 5-jarig meisje overleden, dat Zondag in afwezigheid van haar ouders met lucifers had gespeeld en daarbij in brand was geraakt. Het kind had de lucifers in een schort gebonden en was er in bed mee g~an spelen. Met brandende kleren vluchtte zij even later dc woning uit. Voorbijgangers rukten haar de kleren van het lichaam, maar de brandwonden bleken zo ernstig, dat zij ten gevolge daarvan is gestorven. Drommen nieuwsgierigen ver drongen zich gisteravond voor 't spookhuisin de Paets van Troostwijckstraat te Den Haag. Maar hoe lang men ook wachtte, het „spook'' verscheen niet, blijk baar verlegen door zoveel be langstelling. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het spookt in de Paets van Troostwijckstraat. Reeds een week lang worden er in perceel 47 vreemde geluiden waargenomen, die zich niet laten verklaren. Dit nieuws is als een lopend vuurtje door dc Haagse Spoorwijk gegaan, die gisteravond was herséhapen tot een „Spook wijk". En al kwam het „spook" dit keer zelf niet opdagen, een duizend koppige menigte heeft tot laat in de nacht „gespookt" Er werd gejoeld, gehost, spreekkoren werden ingezet, als „Wij willen het spook zien" en om de vijf minuten hief een dolle menigte de schlager „Het ding in de kist" aan. Af en toe voerde de politie, gearriveerd in radiojceps en station cars, charges uit en trachtte het publiek uit de straat te verwijderen Maar steeds weer dromde het in grotere getale terug. Om kwart over elf kwamen er echter gummiknuppels aan te pas. Men vluchtte in paniek, toen politic- jeeps over de trottoirs reden en schreeuwende rechercheurs met nog ern stiger middelen dreigden. En hoewel deze grootscheepse actie, waarbij circa dertig politiemannen betrokken waren, eindelijk resultaat had, bleef het nog lang rumoerig en ondervond het verkeer grote vertraging. .gespook" begon vorige weok (Bijzondere correspondentie) BONN. Zes jaar. nadat de kanonnen tot zwUgen kwa men. is de staat van oorlog tussen Duitsland en de meeste geallieerde naties beëindigd. Alleen de Sowjct-Unie met haar satellietstaten en Israël, dat zieh als opvolger van Pa lestina nog als mot Duitsland in oorlogstoestand verkeren de beschouwt, houden zich als vijandelijke staten afzijdig. Bondskanselier Adenauer verklaarde, dat met deze be ëindiging van de oorlogstoestand een grote stap gezet was op de weg naar samenwerking met de voormalige vijande lijke staten. Weliswaar is er nog geen vredesverdrag ge sloten, maar alle discriminerende bepalingen zijn thans opgeheven. „Wij, Duitsers, kunnen ons hierover slechts verheugen," aldus Adenauer. De bondskanselier keerde zich bij deze gelegenheid ook tegen degenen, die menen, dat een neutraal Duitsland de vrede zou verzekeren. Hij verklaarde, dat een neutraal Duitsland juist een prooi van de Russen zou worden. „De Sowjet-Unie zal geen oorlog beginnen om 12 Duitse divisies, maar hij zal wèl alles in het werk stellen om een herbc- wapening van Duitsland te verhinderen. Want zij weet. dat zij haar doel niet bereiken kan, wanneer West-Duits- land in de Westelijke defensie is ingeschakeld," aldus Adenauer. De beëindiging van de oorlogstoestand betekent in de eerste plaats, dat Duitse staatsburgers in de landen der vroegere vijandelijke naties niet meer als „vijandelijke vreemdelingen" beschouwd worden. Bovendien is beslaglegging op ver mogens niet meer mogelijk. Het be zettingsstatuut blijft echter bestaan alsmede de rechten van de geallieer den in Berlijn. De oorlogstoestand is met gehee' Duitsland, derhalve ook met de Oos telijke zone, beëindigd Volgens Brit- fY se kringen betekent dit echter niet, f M dat daarmee de regering van de Oos- telijkc zone erkend is. Moordende Japanse concurrentie in Indonesië SURABAJA Naar Pi-Aneta verneemt, zullen binnenkort vijf textielfabrieken te Surabaja tot sluiting overgaan. Deze vijf fabrie ken hebben in totaal ongeveer 1500 arbeiders in dienst. Zij zullen de productie staken, zodra de grond- stoffenvoorraad, die niet verdor zal worden aangevuld, verwerkt is. Reden van de sluiting is volgens de directies de economische poli tiek van de regering, die het de textielbedrijven onmogelijk maaxt met succes te concurreren tegen de geïmporteerde (speciaal dc Ja- panseX textiel, die sinds enige tijd in grote hoeveelheden Indonesië binnenkomt. Het Maandag. De parterrebewoners van het huis hoorden 's avonds tegen achten harde slagen, alsof er met een heiblok tegen de binnenmuur werd geramd Elke avond keerde het gebonk terug. De partcrrebcwo- ners meenden eerst, dat een van de bovenburen aan het timmeren was. Maar dezen dachten op hun beurt, dat de benedenburen een ameuble ment in elkaar hamerden. Zondagavond was de maat vol. Nadat het „spook" zich weer ette lijke malen had doen horen, alar meerde men de politie. Het gestamp was zo hevig geworden, dat de mu ren ervan trilden en kalk van het plafond in de theekopjes viel. Zo ar riveerde de politie cn stelde twaalf man sterk een uitgebreid onderzoek in Men kroop onder de vloer, haalde kasten overhoop, be klopte de wanden, maar zonder re sultaat. Intussen werden legio gissingen gedaan- verzakking van het huis. het ontwikkelen van gassen in dc riolering, storingen in de waterlei ding. arbeid in een aangrenzende werkplaats op verboden uren, maar na het onderzoek bleek geen der veronderstellingen juist. Gisteren werd het onderzoek voortgezet. Po litiemannen registreerden zorgvul dig de tijden, waarop de geluiden terugkeerden, doch van enige regel maat bleek geen sprake. Zo heeft dc ..klopgeest" zich gis teravond om half zes voor het laatst gemanifesteerd. De geluiden waren zelfs op straat hoorbaar, zodat zich Zie verder pag. 3 Heel wat mensen waren Maandag speciaal naar het Londense Euston Station gekomen om Randolph Tur- pin te zien, die vanavond tegen „Sugar" Ray Ro binson bokst. Ran dolph wuift maar ?ens vriendelijk naar al die men sen; het verbaast hem altijd weer een beetje, die grote belangstel ling. Want in te genstelling tot „Su gar" Ray. die er een complete „hof stoet" op na houdt en zoveel mogelijk publiciteit zoekt, leeft Turpin een voudig cnterugge trokken in 't eeu wenoude Gwrych Castle in Noord- Wales. Vele andere grote boksers heb ben daar ook hun laatste training voor een titelge vecht doorgemaakt Zo verkwistend als Robinson is. zo zuinig en spaar zaam is Turpin, die helemaal niet op publiciteit is gesteld. „Sugar" Ray heeft z'n haar laten behandelen door zijn eigen kapper; Randolph heeft zich bij de plaatselijke kapper laten knippen, waar hij gewoon op zijn beurt moest wachten. Maar dit grote verschil in leefwijze zegt niets over de bokskwaliteiten. Robinson en Turpin zijn beiden „killers" waar bij de laatste vaak zijn rechtse ge bruikt, terwijl „Sugar" Ray veelzij- dlger lijkt. De uitslag van het ge vecht is niet te voorspellen, maar dat er heel wat mensen, die zich anders nauwelijks voor boksen in teresseren, met spanning naar de af loop van deze wedstrijd uitzien, staat wel vast. Vredesverdrag met Japan Truman persoonlijk naar conferentie WASHINGTON Volgens een bekendmaking van het Witte Huis is het mogelijk, dat president Tru man begin September naar San Francisco gaat in verband met de ondertekening van het vredesver drag met Japan, welke naar ver wachting tussen 4 en 8 September zal geschieden. Vijfjarig meisje verdwenen in Doetinchem DOETINCHEM Sedert Maan- dagmiddag is het vvfjarige dochter tje van de familie E verdwenen. Men heeft het kind des avonds om half acht met circa tien andere kin deren nog gesignaleerd nabij de Oude IJssel, waar die avond een openluchtvoorstelling werd gegeven, enkele tientallen meters van de woning Vanmorgen dreef het lijkje in de Oude IJsel. Verkoop zomerpostzegels eindigt 14 Juli DEN HAAG. De verkoop van zomerpostzegels is de laatste week ingegaan. Tot 14 Juli zullen zij ver krijgbaar zijn. daarna niet meer. Volgens mededeling van het comi té heeft de afzet dezer zegels zich vrij gunstig ontwikkeld Men is met de tot dusver bereikte resul taten niet ontevreden. Nog geen resultaat van besprekingen te Berlijn De viermogendhe- over de Berlijnse BERLIJN den-conferentie handelsproblcmcn is Maandag uit eengegaan zonder tot een besluit te zijn gekomen. Geallieerde woord voerders zeiden, dat op een nader vast te stellen datum vermoedelijk een derde vergadering gehouden zal worden in het Russische hoofdkwar tier te Karlshorst. im!ig',ni;iuirwTTTC;rTr.ffH!JirT';inT'frnii Enkele buien Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag ss avond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, hier en g - daar vergezeld van onweer. Ma- 3 y tige tot vrij krachtige zuidelijke I tot zuid-westelijke wind. Wei- 3 g nig verandering in temperatuur. 11 Juli Zon op 4 u 32 m onder 20 u 53 m; Maan op 12 u 29 m ir onder 23 u 30 m MMNfll

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1