Glorieuzé derde plaats voor Wim van Est „Bevanisten" keren zich tegen herbewapening Vreemd aspect van grote oplichtingsaffaire Brabander maakt grote sprong in klassement Comm un istische verbeetdingskrach t W esteuropese defensie Brede glimlach STADION WIELERBAAN UTRECHT WIELRENNEN Hulpplan voor bestrijding der armoede belangrijker geach t Mysterieus huis in Den Haag Wijl Piet het wil PUISTJES Dinsdag 10 Juli 1951 3 ZESDE TOUR-ETAPPE VOOR MULLER „Nu moet de opvolger van McArthur met han gende pootjes zijn onderhandelaars sturen." iDe Waarhe ld 4 Juli '51 Onze speciale verslaggever telefoneerde ons Maandagavond uit Rennes: Was het een wonder, dat de Nederlanders vanavond onder de hete douches van hotel „Arvor" het hoogste lied uitzongen en dat de ploegleider Pellenaars met zijn breedste glimlach rondliep, sinds hij in 1934 te Leip zig het wereldkampioenschap behaalde? Werkelijk niet. Wat hebben onze landgeno ten vandaag een prachtige beurt gemaakt, met de stoutmoedige vlucht en de eervolle derde plaats, welke Wim van Est van de 72ste naar de 10e plaats in het klassement heeft gebracht! Zelfs in het kamp van de Parijse etappe-win naar Leveque, de nieuwe drager van de veelbegeerde gele trui, kan de vreugde niet groter zijn geweest dan op dat kleine eilandje in de Tour-karavaan dat Nederland heet en waar de eendrachtige en kameraadschappelijke bedoeling om er met zijn allen ditmaal iets goeds van te maken, tot een werkelijk uit stekend succes heeft geleid- .Voorting goed op dreef 1 Van Est dus! Wat heeft die taaie doorzetter uit St. Willibrord, die IJzersterke ploeger van 't Heike. vandaag een formidabel stuk werk gedaan! Wat heeft hij doelbewust van de eerste kilometers af zijn prachtige conditie in de strijd ge gooid voor een.positie, welke op dat moment overigens nog niet voor hem scheen weggelegd. Maar in de glans van zijn prachtig volgehouden vlucht, met de nieuwe drager van de Maillot Jaune, Leveque, en met Bauvin, maar tegen de Franse na tionaal Muller en Carrea al weer dit vermaledijde afbraaktactiek van de Italianen heeft hij die in één dag waargemaakt: een positiever betering van 62 plaatsen om U te dienen in het algemeen klassement. Van EstWat heeft die kleine ronde zoon van Oost-Brabant zich 350 kilometer lang hartstochtelijk kwaad zitten maken over het wieltje-plakken van die lange slun gel in de groene tr.ui van de squa- dra en over die andere profiteur Muller. Carrea, die alleen maar was meegestuurd om de uitlopers in de wielen te zitten en de Italiaanse positie in het ploegenklassement te verbeteren. Mullier, die op zijn beurt de opdracht had, om de ach terstand van de Franse equipe op een redelijk niveau te houden. Hij kon wel een bunker te lijf. Van ZOEKLICHT OP: JVEGEN leden van de belangrijke Amerikaanse Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen zijn naar Europa gekomen, veront rust over de langzame vorderingen bij de opbouw van een Atlantiscn leger. Voor deze verontrusting is alle reden, niet slechts in Amerika, maar ook hier. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat Europa, mocht het onverhoopt tot een derde wereld oorlog komen, het beslissende slag veld zal zijn. Nu zijn er in het ka der van het Atlantisch Pact ver schillende schattingen opgesteld over hetgeen nodig is. om te ver hinderen, dat West-Europa reeds bij het begin van zo'n oorlog door vijandelijke troepen overstroomd zou worden. De laagste schatting was 35 divisies, maar de meeste deskundigen hebben het totnogtoe op een minimum van 50 divisies gehouden. Het zal echter een mee valler zijn, indien aan het eind van dit jaar Amerika, Engeland en Frankrijk, die voor de bulk moe ten zorgen, twintig divisies aan Eisenhower hebben geleverd Er doet zich in dit verband een eigen aardig verschijnsel voor: de lan den, die in het grootste gevaar verkeren, namelijk die van het vas teland van W-Europa, zijn het minst bereid offers voor de gemeenschap pelijke defensie te brengen. Naar verhouding geven de Britten voor dit doel het meest uit, dan de Amerikanen en tenslotte volgen op zeer grote afstand de Fransen. Dat is ten dele het gevolg van een nog altijd in Frankrijk heersend défaitisme. In 1940 werd het land, dat toen een machtig leger bezat, door de Duitsers onder de voet gelopen. En nu veronderstelt men, dat zelfs de grootste inspanning tegenover het veel sterker Rusland toch niet zal balen, tenzij dan dat de Amerika nen en Britten reeds bij voorbaai zeer aanzienlijke strijdkrachten iiv Europa stationneren. Maar in Was hington en Londen is men daartoe zeker niet bereid, zolang de Flan sen niet flinker voor de dag komen. Zo is een vicieuse cirkel ontstaan, waarvan velen geloven, dat hij slechts doorbroken kan worden door een nauwe aaneensluiting van de Wesleuropese landen, een federatief West-Europa dus, met een geheel nieuw vertrouwen in eigen kracht. Dit doel echter, zo is al wel bewe zen. kan onmogelijk op korte termijn bereikt worden. Te vele verschillen moeten daartoe nog overbrugd wor den. De herbewapening kan er ze ker niet op wachten. Onder deze omstandigheden is men nu gedwon gen zijn hoop erop te baseren, dat de vijanden van gisteren, de Duit- Eers, bereid zullen zijn het gat in de Westeuropese defensie voor het te laat is op te vullen. Bonn wil dit echter slechts doen in de positie van gelijkberechtigde. Amerika is al zover, dat het tegen deze conces sie geen bezwaar meer heeft Maar hoe staat het met Frankrijk? Het Antwoord op deze vraag zal waar schijnlijk gegeven worden tijdens de onderhandelingen met de West- duitse minister van Defensie, Blank, die op het ogenblik in Parijs wor den gehouden. van de ploegleider Het commentaar dat ploeg leider Pellenaars ons geeft op de voortgang van vandaag is eigenlijk niet veel anders dan een brede glimlach, waar geen einde aan schijnt te komen, en een formidabele klap op de sterke schouder van Wim van Est. „Ik heb Wim van Est de opdracht gegeven om 25 km. voor het einde weg te lopen als hij kon, want ik achtte hem in de sprint kansloos en meende dat zijn kwaliteit als tempo rijder alleszins de mogelijkheid van een uiterste poging waard was. Wij hebben overigens een sprong in het klassement ge maakt die er zijn mag. En het zou mij niet verbazen als Van Est morgen in het klassement vijfde of de zesde plaats bezet." „En wij zullen nog wel meer van ons laten zien", beloofde Peters, terwijl hij zijn biefstuk aansneed." V.J kwaadheid, die landgenoot van ons. zo furieus was hij op de twee. die maar op hun gemak aan het wiel van hemzelf en van Leveque en van Bauvin zaten geplakt. Volgens orders. Telkens wanneer wij hen voorbijreden of lieten passeren, ge baarde Van Est naar ons met een armzwaai van machteloze en wan hopige-woede, alsof wij er iets aan konden doen. dat de tactiek van de Italianen, zolang de bergen nog niet in zicht zijn, ten eeuwigen dagen een tactiek van afremmen en des noods profiteren zal zijn.... Prachtig ploegwerk Van Est dus. Jawel, wij doen ons best om de volle glorie van het suc ces dat de Nederlanders vandaag hebben behaald op de schouders van deze stoere doorbijter te laden. Maar zouden wij kunnen volstaan met alleen hèm te roemen hetgeen onze gehele ploe: op haar beurt tot dit succes heeft bijgedragen? Want deze succesvolle dag is niet alleen de glorie van Van Est, maar ook cn dat is een uitermate belangrijke factor het succes van de Neder landse equipe geweekt. Nog nim mer hebben wij' in dé Franse ron den onze mannen zo perfect op el kaar ingesteld gezien als nu en de manier waarop onze witte truien voor ln het peleton het tempo druk ten, is het beste bewijs van de ge steldheid waarin onze renners zich ditmaal op het zware werk van de ronde toelegden. Het begon trou wens al tien kilometer voorbij Caen, toen de grote groep omstreeks 40 manwaarin zich o.m de favo rieten Coppi. Magni, Koblet, Bobet en Barbotin bevonden, ook vier Ne derlanders telde: Van Est, Faanhof. Wagtmans en Peters. Dat peleton kreeg meer dan een minuut voor sprong op de achterblijvers. Maar intussen had zich een tweede groep losgemaakt, waarbij zich Voorting als vijfde Nederlander bevond, en toen onder leiding van Brambilla. die door een lekke band van de kop was weggevallen en van Robique de achtervolging werd ingezet, was het met de haantjes de voorste al gauw gebeurd. Maar voordat deze groepen, onge veer 40 kilometer na de start, weer vêrenigd waren, hadden zich op nieuw acht man losgerukt. Het waren de Fransen Muller. Giguet, Leveque, de Italianen Carrea en Salimbeni, de Belg Couvreur en de Nederlander Van Est. Drie van hen vielen na een tijdje uit dit achttal weg en zo bleven er tenslotte vijf over. die gezamenlijk op Rennes af stoven. of beter gezegd met drie man alles in het werk stelden om de voorsprong te vergroten en met twee om het verschil met het pele ton zo gering mogelijk te houden. Maar de twee wonnen. Toen zij zagen dat de heren Carrea en Mul ler het eenvoudig vertikten om ook maar een beetje behoorlijk kop te doen, deden Van Est, Leveque en Bauvin het werk samen. Dat bete kende weliswaar dubbel werk, maar desondanks groeide de voorsprong snel. Na 50 km bedroeg 't verschil met de groep meer dan 3 minuten, na 60 km. 7 en na 90 km. 8. Maar in tussen had de Belg Van Stcenkiste op zijn eentje de achtervolging in gezet en toen hij weldra hulp kreeg van zijn landgenoot Demulder. de Noord-Afrikaan Kebaili cn de Fran se Meunier, Cieliczka en Castelin. ging het er naar uit uitzien dat het uit was met de glorie van de kop lopers. Weliswaar viel Meunier te rug, maar 40 km. voor het einde v/as zijn achterstand van 7 tot 2'. minuut verminderd, terwijl ook een groepje van zes anderen op zoek naar de leiders was gegaan. Eén van hen was Voorting, die het afrem- mingswerk verder aan zijn ploegge noten overliet en op jacht naar het tweede succesje voor de Nederland se équippe. Hn reed bijzonder sterk, haalde met behulp van die drie an deren weldra de vluchtelingen Som- mer en Sciardis in, die even voor hem waren weggesprongen, maar helaas kreeg hij 30 km. voor het ein de een lekke band en hoewel hij nog vóór het peloton arriveerde, kostte dit een aantal minuten, die ook hem een flink eind in het klas sement zouden doen stijgen. Van Est weer weg Intussen was de kopgroep de be slissende strijd begonnen. Terwijl Carrea en Muller zich maar lieten slepen, probeerden de drie anderen om beurt weg te komen. Tevergeefs echter. Pas toen Van Est even in moeilijkheden zat met zijn dérail- leur, werden plotseling de twee pro fiteurs actief. Maar ditmaal zat het hen niet meo. De laatste démarrage werd een kilometer voor hot einde onderno men en kwam op naam van Van Est, die zich by een scherpe hoek van 40 a 50 meter van zijn collega's losscheurde. Ook nu echter waren Carrea en Muller actief en onze landgenoot haalde het niet. Wel bracht hU het op de wielerbaan in Rennes tot de derde plaats, nadat hjj in tweede positie was binnenge komen, eerst naar de vijfde plaats was teruggedrongen. De volmaakt uitgeruste Muller won de sprint met flinke voorsprong voor Bauvin en Van Est, met wiens derde plaats wü overigens een succes hebben be haald. dat de voortreffelijke stem ming hier ln het Nederlandse kamp tenvolle rechtvaardigt. En wanneer de lezer meent, dat wy met dit relaas misschien wat hoog van de toren hebben gebla zen, moge hij bedenken dat wij in vorige ronden te veel misère, twee dracht en onvermogen hebben ge zien, om niet in onze handen te wrijven, nu het eindelijk eens wer kelijk goed gaat. Met Van Est. Voor ting en Peters, welke laatste weer de sprint van het peloton won, heb ben onze landgenoten ons vandaag laten zien, dat het figurantencos- tuum hen niet meer past. De uitslag van de 6e etappe luidt: 1. Muller (Frankrijk) 5.22.10 (met bonifi catie 5.21.10); 2. Bauvin (Oost-Zuid- Oost-Frankrijk) 5 22.10 met bonificatie 5.21.40): 3. Van Est (Nederland) 5.22.10; 4 Carrea (It.) z.t.: 5 Levcquo (West-Zuid-West-Frankrijk) z.t.; 6. De Mulder België) 5.25.21; 7. Clellezka (West-Zuid-West. Frankrijk) z.t.; 8. Castelin (Oost-Zuid-Oost. Frankrijk) z.t.; 9. Sommer (Zwits.) 5.27.55; J0. Sciardis (lie de France) z.t.; 11. Bintz (Lux 5.27.55; 12. Van Steenkiste (Belgj) z.t.; 13. Lucien Lazarldes (Frankr.) z.t.; 14. Goasmat (West-Zuld- West. Frankrijk) z.t.; 15. Kebailll (N. Afrika) z.t.; 16. Forllni (Parijs) 5 34 22: 17. Voorting (Nedj) z.t.: 18. Ruffet (West-Zuid-West Frankrijk) zt: 19. Mahe (West-Zuid-West. Frankrijk) z.t 20. Bernardo Ruiz (Spanje) 5.35.02; 21. Peters (Ncd.) 5.3508; 22. Zanazzl (It.) z.t.; 23. Ockers (België) z.t.; 24. Gual (Spanje) z t.; 25. Piel (Parijs) z.t.; 26. Faanhof (Ned.) z.t. Op de 27e plaats kwam een groep van ongeveer 80 renners, onder wie de overige Nederlanders Wagtmans, Dlcllssen en Dekkers, voorts Coppi. Dlederich, Biagloni, Koblet. Bo- bel. Bartali enz., allen in dzcifde tijd als Peters. Het algemeen klassement luidt: 1. Le veque (Wcst-Zuld-Wcst. Frankrijk) 35.30 32- 2. Bauvin (Oost-Zuld-Oost, Frankrijk) 35.31.31: 3. Muller (Frank- ren) 35.35 17; 4. De Mulder (België) 35.36.05; 5. Carrea (It 35.39.01; 6. Lu- slen Lazarides (Frankrijk) 35.39.02 7. Biagloni (It) 35.40 19: 8. Castelin (Oost- Zuld-Oosb' 35.40.50; 9. Dicdcrich (Lux.) 35.41.25: 10. Van Est (Ned.) 35.41.49; 11. Van Stcenkiste (België) 35.42.43; 12. Baldasari (Fr i 35.43.46; 13. Sciardis (He de France) 35 44.05; 14. Ockers (België) 35 44.06: 15. Meunier (West- Zuid-West) 35-44 17; 16. Goasmat (Wcst-Zuld-Wcst) 35.44 46- 17. Telsselrc (Frankrijk) 35 44 50;' 18. Rcdolfe (lie de France) 35.44.53; 19. Gemintanl (Frankrijk) 35.45 46: 20. Kemp (Lux.) 35.45 51; 34. Wagtmans (Ne dj") 35.46.48; 57. Faanhof (Ncd) 35.49.37. 69. Pe ters (Ned.) 35.52.20; 89. Voorting (Ne d.) 36.01.09c 92. Dekkers (Ned.) 36.01.4G; 96. Dielissen (Ned.) 36.04.04. Het algemeen ploegenklassement luidt thans- 1. West-Zuid-West. Frankrijk 106 44.03; 2 Frankriik 106 50.13; 3 Italië 106.53 56; 4 Oost-Zuid-Oost 106.55.51; 5 België 106.56.59; 6. Luxemburg 106.05.12; 7. Zwitserland 107 08 48- 8 lie de France 107 10.01 9 Nederland 107 11.13; 10. Parijs 107 19 41: 11 Snanje 107 20.07; 12. Noord Afrika 107.55.06. De kopgroep tijdens de zesde Tour-etappe. Wim van Est, ach- ter de drager der gele trui Ro- I gcr Leveque. Daarachter Bauvin, I Muller (etappe-winnaar) en An drea Carrea (v.l.n.r.). Ziet de verslagen agressor die om vrede komt smeken (Advertentie l. M.) ZONDAG 15 JULI, 2.30 UUR: Wereldkampioen HARRIS tegen VAN VLIET en DERKSEN rijden de revanche van de Grand Prix, en Omnium-race achter JOCO-motoren. Achter grote motoren starten; PRONK BAKKER DE BEST BIJSTER STORM. De beste amateurs van Utrecht, Hilversum. Den Haag en Amsterdam ontmoeten elkaar ln een stedcnwcdstrljd (achtervolging en handicap). Nieuwelingen In een klasscmentswedstrüd. Prijzen der plaatsen- Overdekte tribune 2.50. Marathontribune 2.Zitplaatsen (zijvakken) 1.50. Staanplaatsen 0.60. LONDEN. Oud-minister Bevan en een invloedrijke groep links georiënteerde Lagerhuisleden hebben Maandag een beroep gedaan op de Britse arbeidersbeweging, om te streven naar een inkrimping van het her bewapeningsprogramma van de Noord-Atlantische bondgenoten. ZU wen sen, dat Engeland een aanzienlijk deel van zijn arbeidskrachten en bronnen van bestaan overschakelen zal op een grootscheeps nieuw wederzijds hulp plan voor de bestrijding van de armoede en daarmee van bet commu nisme ln de achterlijke gebieden der wereld, zeggen zij. De vlijmscherpe Bevan en zijn 24 aanhangers publiceren deze en andere gedachten in een vlug schrift. waarin een overzicht gege ven wordt van Groot-Brittannië's rol ln de wereldaangelcgenheden. Met het geschrift heeft men kenne lijk de bedoeling in de arbeiders beweging aanhang te verkrijgen voor een wijziging van de binnen- en buitenlandse politiek van de Labour-regering. Zij zullen op de in October te houden jaarlijkse conferentie van Labour vechten voor een nieuw Brits initiatief in de wereldcrisis, o.a. door een uiterste poging om in de eerstkomende twee jaren tot een regeling met Rusland te ko men. Verder worden een verstrekken de herziening van de Anglo-Ame- rikaanse betrekkingen geëist. Groot- Brittannië moet zijn krachtige on derhandelingspositie ten volle uit buiten, niet om het bondgenoot schap te verbreken, maar om „de topzware aard" ervan te herzien. Onder de doelen welke daarmede moeten worden bereikt behoort het opgeven van de plannen voor Duitslands herbewapening en het toetreden van Franco-Spanje tot het Atlantisch Pact. (Advertentie t. M.) Oorlogsgravenverdrag met Brits Gemenebest DEN HAAG. Vandaag is in het ministerie van Buitenlandse Zaken een verdrag ondertekend tussen ons land en de commissie voor de oorlogsgraven van het Britse Gemenebest („The Imperial War Graves Commission"). Dit verdrag bepaalt, dat door Neder land stappen zullen worden ge daan de grond te verkrijgen, waar op zich in ons land de begraaf plaatsen en de graven bevinden van de oorlogsslachtoffers van het Britse Gemenebest. Ons land zal aan de commissie het gebruik van deze grond toestaan geheel vrij van lasten. Er bevinden zich 18.450 oorlogs graven van het Britse Gemenebest in ons land. (Advertentie AT.) (Vervolg van pag. 1) alras een grote menigte voor het ..spookhuis'' verzamelde. Maar toen het eenmaal zwart van de mensen stond, staakte het „spook" zijn tu mult En ofschoon men uren vol on geduld wachtte, bleef het stil in huis. Op straat, waar het echter buiten gewoon rumoerig was. werd druk geroddeld. Men mompelde over „een voor enkele jaren gestorven oude heer, die geen rust kan vin den." over „een persoon met een houten been, wiens geest stampvoet te." En een huismoeder beweerde bij hoog en bij laag. dat zij van haar balconnetje af in de keuken van het „spookhuis" een zwarte ge daante zich op en neer had zien bewegen. De bewoners zijn echter nuchtere mensen en geloven niet, dat er sprake is van paranormale ver schijnselen. Toch gaat een en ander lelijk op hun zenuwen werken; niet zo zeer het spook zelf, dan wel de ongezonde belangstelling, die half Spoorwijk aan de dag legt. De kin deren kunnen door alle herrie niet slapen en de volwassenen schieten ook al nachtrust tekort. Er heeft zich reeds een wichel roedeloper aangemeld om met zijn gaffelvormig instrument tot oen ontknoping van het raadsel te ko men. Doch zolang het „spook" weg blijft. zien de bewoners geen aan leiding om een dergelijk experiment in hun huis toe te laten. Intussen blijft de politie onvermoeid speuren en waken. Gestorven na val in scheepsruim AMSTERDAM Omstreeks 3 uur Maandagmiddag is een 31-jarige scheepstimmerman aan boord van het s.s. „Kefalona", dat bij de Am sterdamse Droogdok Mij aan de Meeuwenlaan gemeerd lag, in een 8 meter diep ruim gevallen De man kreeg dusdanige verwondingen, dat I hij kort na de val overleed. Politie uas op de hoogte van doen en laten van de (voortvluchtige) hoofdverdachte (Van een onzer redacteuren) Enige verdachten in de grote oplichtingszaak. waarbü een Haagse freule en een Rotterdams assuradeur ruim 2 ton kwyt raakten, hebben hun vonnis vernomen; de man, die door de Officier van Justitie als hoofddader Is aangemerkt. G., loopt echter vrij rond. Hü is naar Spanje ontkomen en leeft daar blijkbaar als een vorst. Dat Is niet alleen betreu renswaardig. het is ook vreemd. Deze G. is namelijk een oude bekende van de politie. Voor de oorlog was hij betrokken in een zwendelzaak, waarbü aan goedgelovigen, die een in dc kranten geadverteerde kruls- woordpuzzlo goed oplosten, een flets ln het vooruitzicht werd gesteld. Na dc oorlog verbleef h\j enige tijd in dc Schcveningse cellenbarakken, maar wandelde, toen het hem ging vervelen, op een goede morgen met een actcntas onder dc arm de deur uit. ,,'k Heb weer een Ingewikkelde zaak gehad,'' zei hij nog tegen de portier, die bereidwillig de deur voor hem opende. In 1949 werd G. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met voorwaardelijke ter beschikkingstelling van dc regering, wegens oplich ting. waarbü hü Iemand een collier van grote waarde afhandig maakte. In Februari van het volgend jaar kwam hü weer vrR. geworden, waarom de politie GE weet nog niet, dat ik, sinds korre tyd. een geheel nieuw leuen ben begonnen. De heer Plet Lieftinck (neen, ik maak geen laffe grapjes, hij doet het in het belang nan ons mooie landje) is er eigen lijk de aanlcidende oorzaak van. want hij zond mij zó raak zijn deurwaarder, dat deze man op het laatst als een vriend by nay bin nenkwam, nooit te vroeg en steeds te laat komend. En weet U dat hef de belastingen niets doet. of de meu belen op naam van Uw vrouw staan? Daar lachen ze sarrend om. Ze ne men gewoon alles mee wat voor handen is als ze kómen cn oom Frans moet schielijk uit dc stoel wippen anders gaat hij óók met een bcslagzegeltje op het voorhoofd de rijks-zak in. Opeens keek ik in de gapende af grond van de ondergang cn ik sprak„Ja. ik wil.'" Dat betekende in dit geval, myn van zéér diep ko tjes te letten. Myn vrouw zag er mend besluit, voortaan op dc klcin- aanvankelijk geen brood in, aange zien zij mij, in de twaalf jaren on zer samenleving, reeds 1367 tegen strijdige besluiten heeft horen ne men. Maar reeds na enige dagen moest zij toegeven, dat een nieuwe geest, zich als een lintwurm in mij had gevestigd. Reeds vroeg in dc morgen vang Ik aan. Ik verzamel de kleintjes om my heen. geef ze allemaal een kus je (want och, ze zijn nog zo klein!) en begin er op te letten. Achteloos tik ik bijvoorbeeld etgen het boter- potje cn vraag: Js dit nu weesper of Meppeler kluit?" Hef verwart haar, mij op het stuk van levensmiddelen zo welgedocu- menteerd te zien en haar mond valt wyd open van verbazing by het sa- van te referaat je. dat ik vervolgens afsteek over de merkwaardige ver schillen in de bloemkoolprijzen, bin nen de wallen van dc stad. „Het zijn maar een paar centen, maar reken het eens uit over een hele maandbesluit ik fijntjes. de vinger vermanend opheffend. De eerste keer viel zij nog ge- ergerd uit. Zij riep iets van: „Ja zeg. als je zo'n zemelknoop wordt.." cn ze had al bijna haar jekkertje aan om hef huis uit te lopen ik denk naar haar moeder. Maar toen had U mij moeten zien! Met de glimlach van een zendeling voerde ik haar terug naar haar stoel en zette uiteen, dat alleen on de koele heuvelen van rust en rede het be zuinigingswezen met kans op succes kan worden behandeld. Gelukkig zag zij dit in en sindsdien converseren wij samen over deze dingen op de gemaakt-vriendelijke. wat lijmeri ge toon van mensen, die hun oplo pend humeur de baas willen blijven, door het lam leggen van alle emo ties. Het is afschuwelijk om aan te horen, en ik ben zo bang dat mijn vrouw over dertig jaar tegen de visite zal moeten zeggen: „Ja, mijn man en ik zijn in 1950 zo gaan praten, in verband met de belastin gen, cn dat heeft mijn zoon toen overgenomen cn dótirom kan hij nou geen lid van de Tweede Kamer worden Intussen doe ik van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat niets anders dan mij telkens afvragen„Is deze uitgave noodzakelijkEn steeds antwoord ik ferm met „Neen!" Het is aangrijpend te bemerken, dat wel- hasat iedere daad zinloos is. Al een deek lang loon ik met een dubbel tje in dc zak. Vanmorgen heb ik het maar weggegooid, want ik kan het tóch niet opkrijgen. Thuisgeko men zeg ik zonder de geringste moeite vollznnen als: „Ik wou in de tram stappen, maar ik dacht op eens: ben je mal, ik loop wel even". En mijn vrouw antwoordt „Dat is wéér elf centen. Pot voor I meneer!" I Zij voelt, geloof ik. nog niet het I ware i]uur in zich branden en zij kan mij soms vreemd-peinzend zif ten aankijken, zo van: „je bent heel anders geworden, ik wil me geld terug". Maar ik houd daoper vol cn glijd niet af. Want weet ge met bczv.inigen is het net als met ver magerenals je een keer een taartje eet. is het effect van een maand worstelen teniet gedaan Gelukkig houd ik niet van zoef. KRONKEL. Letterkundigen besluiten: Geen „reprimande" voor mr Cals AMSTERDAM. - Op de jaar vergadering van de Ned. Ver. van Letterkundigen is een voorstel om de staatssecretaris van O. K. en W. een openbare terechtwijziging te doen toekomen over het beleid in zake de reisbeurs voor Van het Reve werd met 22 tegen 20 stem men verworpen. Het bestuur gaf met nadruk te kennen, dat naar zijn mening an dere dan artistieke maatstaven bij de beoordeling van kunstwerken niet behoren te gelden. Over een wijziging in het prijzenboleid in deze zin wordt op het ogenblik overleg gepleegd met het departe ment van O. K. cn W. Medegedeeld werd, dat het thans wel zeker is, dat door O.K. cn W. tijdschriftr#.q- subsidies zullen worden ^lerstrei.t, over welker verdeling een com missie uit de vereniging zal advi seren. Kort na zijn vrijlating besloot de politie een oogje op G. te houden. Dat hiertoe gegronde reden bestond is nu v/el gebleken. G woonde al spoedig in een grote villa op de Badhuisweg en zat dik in zijn geld. Op een dag kreeg de politie een tip, dat dc man met een tas vol vreemd geld per auto naar Parijs vertrok. Hoewel kleur en nummer van de auto bekend waren, nam zij niet de moeite G. aan de grens aan te hou den en hem naar de herkomst van dat geld te vragen. Ook later, toen G. een vorstelijke villa in Kat wijk betrok, een cx-politiek delin quent in dienst nam als huisknecht chauffeur (de man. op wiens pas hij later naar Spanje reisde), een kost bare armband als onderpand gaf in een bar ln de Lange Houtstraat, waar hij zijn uitgebreide vertering niet geheel kon betalen, toen hij in Chateau Bleu een groots diner aan bood aan achttien personen, waar bij de tafelversiering uit orchidéeën bestond, stelde de politie geen on derzoek in naar de wijze waarop hij in zijn levensonderhoud voorzag. De rechtszaak, waarin vandaag het vonnis viel. heeft nu wel duide lijk gemaakt, waar G.'s geld van daan kwam. Niet duidelijk is helaas waarom weinig activiteit aan de dag heeft gelegd vóór de vogel gevlogen was. Niet duidelijk ook, waarom Gdie in Spanje enige tijd gevangen geze ten heeft wegens het reizen op de pas van een ander, niet aan ons land werd uitgeleverd, maar door de Spaanse autoriteiten op vrije voeten is gesteld. Het antwoord op deze vragen zouden wü gaarne ver nemen. .allen Monument voor gev artilleristen DEN HAAG. Er tfestaan plan nen om in de legerplaats bij Olde- broek een monument voor de ge vallen artilleristen op te richten. Het monument zal bestaan uit een monumentaal voetstuk waarop een vooroorlogse vuurmond van 7 veld wordt geplaatst. Op het voetstuk worden plaquettes aangebracht van de artillerie-emblemen en van de episoden waarin artilleristen zijn gevallen. Artilleristen en oud artilleristen zijn opgeroepen om een ontwerp te zenden voor het monu mentale voetstuk. (Advertentie LM.) onlsieren Uw gelaat, juut als U er zo goed mogelijk w.lt uitzien Ze verdwijnen dikwijls m 24 uur door de krachtig ontsmettende I cn snel genezende I huld- me! diep te. «erlflng Wereldvakverbond wil samenwerking met Vrije Vakverenigingen MILAAN Het congres van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, dat opgericht is als reactie op het afglijden van 't Wereldvakverbond in communisti sche richting is Maandag verrast door een telegram van dat Wereld vakverbond. thans zetelend in de Russische zone van Wenen In dit telegram wordt een voorstel gedaan tot samenwerking van beide organi saties. Het is niet moeilijk om te raden, dat het. IVW hierop niet zal in gaan. De afwijzing wordt op het ogenblik op schrift gesteld.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3