„Rijndam", een omkeer bij de Holland-Ameri kalijn Directe stem-seance: geliefkoosde praktijk van bedrieglijke media Honderd jaar Reuter - honderd jaar snelle berichtgeving Edifafoiv WOL Vfi Aiet vtèèb eH. meet\ I aj f.2.15 p. tifefige* Zevert weken met n oude bus door Europa Als zintuigen zijn uitgeschakeld gaat medium voor geest spelen Radioprogramma Minister Lieftinck hanteert stok achter de deur VOOR SAPANTO '^aagt Uu) uHtJeelieA. Boven kiel van vrachtboot Dinteldijkontstond een fraai passagiersschip Eerste officiële proeftocht Een ster wordt 1 geboren" Donderdag 12 Juli 1951 5 EN der geliefkoosde practijken van bedriegelijke mediums is die £!s van de z.g. directe stem-seance, al dan niet gecombineerd met een productie van z.g. materialisaties, d.w.z. algehele of gedeeltelijke ver stoffelijking van de „geesten" der overledenen! Zulke séances moet het publiek (natuurlijk tegen een flinke betaling!) een contact voorspie gelen met hen, die reeds aan gene zijde des grafs verwijlen. Er zijn weinig vormen van bedrog, die zo ergerlijk zijn als deze, daar zij vaak de diepste menselijke gevoelens misbruiken om aan een winst- wend bedrijf te komen. Het publiek dat in deze zaken doorgaans zeer jcinig critisch is laat zich zeer gemakkelijk om de tuin leiden en is mi'oor zijn verregaande goedgelovigheid feitelijk zelf de oorzaak, dat der gelijke vormen van schandalig bedrog in stand worden gehouden. Mensen willen zich niet uit waan laten verlossen EEN voorbeeld van een dergelij ke directe stem séance in het aardedonker geeft de volgende sa menvatting. In een der grote steden in het Westen des land kon men niet zo lang geleden wekelijks (deze séan ces worden ook nu nog gehouden) het volgende meemakei Men komt bijeen in een betrekkelijk klein ver trek en wordt op stoelen geplaatst, die in een kring langs de wanden staan opgesteld. Hoe goedgeloviger de bezoeker is, des te dichter mag hij bij het medium zitten. De lich ten gaan nu uit en men zit in vol slagen duisternis. Reten en kieren in de kamer zijn dichtgeplakt. De aanwezigen moeten beloven elkaar bij de hand vast te houden en de voeten onder de stoel te plaatsen. Verder dienen zij onophoudelijk te praten; zg. om trillingen op te wek ken. Teneinde die trillingen te ver sterken brult voortdurend een gra- mofoon haar luidruchtige tonen uit. VRIJ SPEL De enigszins oplettende lezer zal reeds hebben begrepen, dat de op gesomde maatregelen ten doel heb ben in de séance-kamer alle waar nemingsmogelijkheden uit te slui ten. De ogen zijn onbruikbaar door gebrek aan licht; de oren zijn uit geschakeld door h"t daverende ru moer; het gevoel evenzo doordat men elkaar moet vasthouden en de voeten netjes under de stoel moet opstellen! Het medium kan nu vrij en ongehinderd voor „geest" gaan spelen en met een trompet van een De lieer G. Zorab: VEEL KAF ONDER HET KOREN I JE gave van de helderziendheid cn de persoon van hen die deze bezitten vinden in duizenden vaak hartstochtelijke verdedigers, terwijl vele anderen er een onberedeneerde afkeer van hebben. Het verheugt ons ln deze strijd der meningen in onze kolommen het woord te mogen geven aan de heer G. Zorab, een autoriteit op- het ge bied der parapsychologie. De heer G. Zorab, die in 1898 in Soerabaja werd geboren, ontving een landbouwkundige opleiding en had daarna enige Jaren lang het be heer over een boerderij. Reeds vroeg trok de parapsychologie de aandacht van de heer Zorab en al spoedig ging hij zich geheel aan deze tak van de wetenschap wijden. Zo werd hij o.m. medewerker van dr W. H. C. Ten- haeff. Na de bevrijding werd de heer Zorab secretaris van de studie vereniging voor .Psychical Research', de vereniging die het parapsycholo gisch onderzoek in ons land leidt. In zijn eerste artikel wijst de heer Zorab er op. dat er op het gebied van de helderziendheid zeer veel kaf onder het koren schuilt. Helaas moet men aannemen, dat velen, die zich aandienen als helderzienden, to- lepathen. waarzeggers cn dergelijke, mensen rijn die in het geheel niet met bijzondere gaven zijn toegerust en slechts op grove wijze misbruik maken van de goedgelovigheid van hun medemensen. Uit de artikelen van de heer Zorab zal duidelijk blij ken, dat men slechts enige zekerheid omtrent de betrouwbaarheid van ex perimenten kan hebben, wanneer aan een reeks van waarborgen wordt voldaan. Die waarborgen kun nen alleen op wetenschappelijke wij ze worden verkregen. Met het publi ceren van de belangwekkende bij dragen van deze deskundige op het gebied der parapsychologie, willen wij voorkomen, dat men Iedereen die beweert over bovennatuurlijke gaven te beschikken, voetstoots ver trouwt. Dat er echter wel degelijk gevallen van bovennatuurlijke be gaafdheid voorkomen, bewijzen de experimenten die in de volgende ar tikelen beschreven zullen worden. v. VRIJDAG 13 JULI HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7 18 Gram.muz. 8.00 Nieuws cn weerber. 8.13 Gram.muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muz. (9.30—9.35 Waterstanden). VPRO: 10.00 ..Kinderen cn mensen". causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20 Gram.muz. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Pianorecital. 11.15 Radiofeuilleton. 11.35 Tenor en orgel. AVRO 12 00 Musettc-orkcst, 12.30 Land- en tulnbouwmededcllngen 12.33 Gram.piuz. 12.45 Sport en prognose. 13.00 Nieuws 13 15 Mededelingen of gram.muz. 13 20 Theaterorkest. 14 00 Kookpraatje. 14.20 Kamerorkest. 15 00 Voordracht. 15 20 Gram.muz. VARA: 16.00 Gram.muz 16.30 Voor de Jeugd. 174)0 Filmprogramma. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18 22 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". I9.no Gram.muz. 19 15 Prljzenpraatjc. VPRO: 19 30 „Een sterk volk", causerie. 19.45 Berichten en toespraken. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking 20 10 Gr3m.muz. 20.30 ..Benelux", causerie. 20 40 „De Godsdienstige ontwikkeling in de jeugdjaren", causerie. VARA: 21.00 Gram.muz. 21 45 Buitenlands weekover zicht. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Gespro ken Portret. VPRO 22 40 ..Vandaag", causerie. 22 45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524 00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7 30 Gram.muz 7'45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8 15 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muz. 9 15 Voor de zieken. 9.30 Gram.muz. 10 30 Morgendienst. 11.00 Gram.muz. 11.30 Viool en piano. 12 00 Gram.muz. 12.15 MarJnterskapel (12 30—12.33 Land- en tulnbouwmededcllngen 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal dubbelkwartet. 13 45 Gram. muz 14.00 „Nu komt de tijd om violen te zaaien", causerie 14.15 Gram.muz. 15.00 Voordracht. 15.20 Pianokwartet. 15.50 Gram.muz. 16 00 Angelsaksische muziek. 16.30 Gram muz. 16.40 Voor dracht. 17 00 Vcrzockprogramma voor de jeugd. 17 30 „Als nlet-Fvies temid den van de Friezen", causerie 17 45 Su rinaamse volksmuziek 18.00 Wervings praatje Koninklijke Marine. 18.10 Bari ton en plano. 18.30 „Nijvere handen be zig aan de nieuwe vertaling", causerie 18.45 Kerkkoor 19.00 Nieuws en weer ber. 19 15 Regeringsuitzending: „Ver klaring en toelichting". 19 35 Een goed woord voor een goede zaak 19 40 Ra diokrant. 20 00 Nieuws. 20.05 Omroep orkest cn solist. 21.00 „Het Evangelie onder het Oude Volk in het Nieuwe Amerika", causerie. 21 20 Klassieke mu ziek. 22.00 Vocaal ensemble en solist. 22.30 „Langs wegen van Kunst en schoonheid", causerie. 22.45 Avondover denking. 23 00 Nieuws. -23.15—24.00 Mc- tropole orkest cn solist. BRUSSEL 324 m. - 1145 Gram.muz. 12 30 Weerberichten 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gram.muz 16.15 Kamer muziek. 17 00 Nieuws. 17.10 Amuse mentsmuziek. 18.00 Gram.muz. 18.10 Voordracht. 18.20 Gram muz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19 50 Voor dracht. 20.00 Vlaamse liederen. 2)1.15 Symphonle-orkest en solisten 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek 22.45 Grnm. muz. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gr.n.uz, lichtband voorzien voor de mond zich door de kamer gaan bewegen. Wat de aanwezigen zien is de ver lichte streep van de trompet, die zwevend door het vertrek gaat van de een naar de andere, hier kusjes gevend, daar lieve woordjes fluiste rend afkomstig van een geliefde heengegane. Van de aanwezigen -- Oud (VVD) daarop of dit bet stellen maakt zich een sterke ontroering van de kabinetskwestie was. De (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Lieftinck heeft in de Tweede Kamer namens de regering meegedeeld, dat als het voorstel inzake de extra belasting op de winsten zru worden verwor pen. zU geen kans meer zou zien om op voor haar te rechtvaardigen wij ze de middelen te vinden voor de defensie. Onder gelach vroeg rar st( (Advertentie l.M.) meester; men hoort luid snikken en uitroepen van intense spanning van hen, die menen hun geliefde doden weer bij zich te hebben cn met hen te verkeren. Zou men na afloop deze mensen er op wijzen, dat in het séance-ver loop vele verdachte elementen zün op te merken, dan worden zulke personen razend cn zouden U het liefst de ogen uit het hoofd krab ben om zoveel „heiligschennis". Hun geloof ln het medium is vol komen! Zo is het te Luik eens gebeurd, dat twee onderzoekers tijdens zulk een séance het medium ontmasker den, dat met een lichtje onder zijn geestenkleed door de zaal wandelde en daarbij vergat dat daardoor de bretels van zijn broek maar al te duidelijk zichtbaar werden. Het pu bliek is zo nijdig geworden, dat het een geliefkoosd speelgoed werd ontnomen, dat niet het bedriegend medium een pak slaag opliep, maar de twee onderzoekers, die de waar heid aan het licht brachten! Het liep zo hoog. dat zij op het kantje aan de dood ontsnapten Vele men sen zijn vaak zo verliefd op hun eigen illusies, dat zij zich door de waarheid niet uit hun waan willen laten verlossen. G. ZORAB minister vond de verklaring echter duidelijk genoeg en voegde daaraan niets toe. Het onderdeel dat betrekking had op deze belasting werd vervolgens met 61 tegen 26 aangenomen Tegen stemden de VVD. AR, de CHU en de SGP. Vóór de KVP en PvdA en CPN. Enkele leden van de KVP, zo verklaarde de heer Romme. hadden dit echter gedaan in verband met de verklaring van minister Lief tinck. De KVP stemde nu ook met uitzondering van dr Lucas, voor het artikel, dat op de bepaling van de kinderaftrek en de extra-winstbe lasting betrekking had. dat met 55 tegen 32 stemmen aangenomen werd. Een en ander geschiedde bij de behandeling van de nog resteren de amendementen op de voorgestel de wijziging van de inkomsten, loon- en vermogensbelasting. Twee athletiekrecords voor Rusland MOSKOU. Rusland heelt twee nieuwe athletiek records op geëist voor athleten, die, naar ver wacht wordt, het volgend jaar in Helsinki aan de Olympische spe len zullen deelnemen. In een officieel communique werd meegedeeld, dat Vasily Ka- zantsev voor dc hindernisloop over drie km. een tijd van 8 min. 49.8 sec maakte. Het oude record stond met 8 min. 59.6 sec. op naam van de Zweed Elmster. Het tweede record werd op de 3 maal 800 meter estafette gevestigd door de dames Dmitruk, Solopovy en Pomogava, die de tijd maakten van 6 min. 44.8 sec. Dit zou een verbetering van het wereldrecord met 4,8 sec. zijn. Giel de Roode tegen Jef Tite DEN HAAG De Nederlandse welterkampioen Giel de Roode zal op 9 Augustus te Brighton in een gevecht over 10 ronden van 3 min. uitkomen tegen de Engelsman Jef Tite. (Van onze Londense correspondent) LONDEN. Reuter, het vermaarde Engelse nieuwsagentschap, be staat 100 jaar. Dat die verjaardag samenvalt met het jaar van het „Fes tival of Britain", waarin immers ook de „Great Exhibition" van 1851 wordt herdacht, is geen toeval. Want het was diezelfde „Great Exhibi tion" die Julius Reuter deed besluiten om zijn nieuwskantoor van Aken naar Londen te verplaatsen. Het was de tijd van dc beginnende tele graafverbindingen en Reuter, die als emigrant in 1848 ook in Parijs terecht was gekomen en bij Charles Havas gewerkt had, meende dat het financiële centrum Londen de aangewezen plaats was om zijn tele grafische nieuwsdienst te organiseren. Dat nieuws was in de eerste plaats commercieel nieuws, het waren „handelsberichten". Maar Julius Reuter had van de aanvang af ook het plan om zijn „handelsberichten" uit te breiden tot een algemene nieuwsdienst. Juist omdat de telegrafische ver- mailboot na en wist de trommel bindingen nog in de groeijaren wa ren de netten waren nog maar amper nationaal en de enige ver binding overzee was die van Lon den met Parijs en situaties en mogelijkheden zich voortdurend wijzigden, was er ruim plaats vooi persoonlijk initiatief en onderne merszin om de nieuwe uitvinding bruikbaar te maken en in de meest practische zin te exploiteren. Met de algemene nieuwsdienst ging het in het begin echter niet al te best. De kranten wilden er niet aan. Reuter ging echter voort zijn net van correspondenten gestadig uit te breiden en in 1858 nam voor het eerst een Londense krant, de „Morning Advertiser", zijn nieuws dienst voor 14 dagen op proef; als de proef voldeed zou de „Adverti ser" zich voor 30 per maand abonneren. Hetgeen gebeurde. En daarmede was de grondslag gelegd voor de ontwikkeling van de mo derne nieuwsagentschappen gelegd Met grote energie wordt er dan aan gewerkt om de dienst zo up to date mogelijk te houden. Reuter zendt in de zestiger jaren voor het eerst een „speciale" correspondent uit: naar de Amerikaanse burger oorlog! Die stuurde zijn nieuws in speciale trommels per schip naar Engeland. Op de rede van Sout hampton werden die dan opgepikt door Reuters eigen snelle bootje Zo sloeg hij zijn concurrenten Die zelfde „speciale correspondent", Ja mes McLean, had ook de eerste be roemde „scoop": het bericht van de vermoording van President Lin coln. Het bericht kwam te laat uit Washington in New York aan om nog met de mailboot mee te kun nen. Terwijl zijn concurrenten be sloten om dus dan maar tot de vol gende boot te wachten, huurde McLean een sleepboot, zette de nog aan boord te slingeren. Het was weer Reuter, dat in de Boerenoorlog het bericht van het ontzet van Mafaking wist te „ge ven" twee dagen voor dat de En gelse regering officieel nog van iets wist. Minister Joseph Chamber lain zeide die avond in het Lager huis: De Regering heeft nog geen officiële bevestiging, maar er is geen reden de nauwkeurigheid van Reuters informatie te betwijfelen". Onder Julius Reuter breidde het agentschap zich uit over de gehele wereld en ontwikkelde zich speciaal in India, in het Verre Oosten en later ook in Australië. In 1878 geeft Julius, dan Baron Julius de Reuter, een titel van het groothertogdom Saksen-Coburg-Gotha, de leiding over aan zijn zoon Herbert, Tot diens dood in 1915 blijft Reuter een familiebedrijf; dan krijgt Roderick Jones de teugels en later ook de meerderheid der aandelen in han den. In 1926 verkrijgt de Engelse Pers Associatie, het nationale En gelse nieuwsagentschap de finan ciële controle; in 1941 gaat de Pers- Associatie die controle delen met de Ver, van de Britse Dagbladpers. Na de laatste oorlog treden ook de Australische. Nieuw-Zcelandse en Indische kranten tot de eigenaars toe. Al die tijd blijft nauwkeurigheid, betrouwbaarheid cn integriteit ln de berichtgeving het trotse devies. Die beginselen zijn in 1941 ook nog in een „Trust Deed" vastgelegd en nooit heeft de overheid ook maar enige financiële zeggenschap in de nieuwsvoorziening gehad. „Nieuws" zeide de huidige General Manager, de heer Chancellor enige jaren ge leden in een lezing in Amerika, „nieuws is heilig. Dat is de reden waarom ieder manipuleren van nieuws door regeringen zo ten zeer ste gevreesd moet worden". En Reuter gaat voort, in mededinging met anderen, die waar te verkopen en beroemt zich terecht nog steeds op de kwaliteit van zijn product. Er valt over die honderd jaar groei, van een bedrijf met één tot een met 2000 employees, natuurlijk heel wat meer te vertellen dan in een krantenartikel gaat. Want denk nu vooral niet, dat al die verhalen van „scoops" alleen maar in het verleden spelen. Reu ter had het eerst van allen op 25 October 1944 het bericht van de definitieve nederlaag van de Japan, se vloot, dank zij een door een eigen luisterdienst in Londen opge vangen dienstbericht uit de Pacific. (Advertentie l.M.) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De Nieuwe Waterweg ter hoogte van Schiedam leverde Dinsdagmiddag een onvergetelijk schouwspel op voor iedere Nederlander, die trots is op ons land als zeeva rende natie. Twee prachtige schepen van de Holland Amerika- lijn, de ..Nieuw Amsterdam" en de nieuwe „Rijndam" stoomden daar rakelings langs elkaar. De eerste een uiting van soliditeit, comfort en pracht, de tweede een blijk van ondernemingsdurf, inzicht van zaken eenvoud, en scheepsbouwerstalent, zoals het waarschijnlijk op de wereld zijn weerga niet vindt De arbei ders van Wilton-Fijenoord te Schiedam zullen daarbij trots met de armen over de borst hebben staan kijken en bij velen zal het bloed sneller hebben gestroomd bij de gedachte: „Die Rijndam hebben wij gebouwd". trekkelljkheid wordt er niet door weggenomen. Op frisse wijze is al les ingericht, men heeft het aange durfd de stoelen met een gebloemd doekje te overtrekken en om een andet voorbeeld te noemen: de de gelijke witte koppen, waarin men op de andere schepen koffie en thee geserveerd krijgt, zijn vervan gen door een huiselijk servies, ook Hoewel deze nieuwe „Rijndam" (er was ook een oude, die in 1929 voor de sloop verkocht is) Dinsdag haar eerste officiële proeftocht maakte, heeft het schip toch al een wonderlijke geschiedenis achter de rug. En het is juist deze geschiede nis. die de directeur van de HAL, de heer De Monchy, Dinsdag tij dens de overdracht deed zeggen: ,,De Rijnaam is onze trots". Op 17 December werd bij de werf Wilton- Fyenoord de kiel gelegd voor een schip van de HAL, dat de naam „Dinteldijk" zou krijgen en een gro te vrachtboot zou worden, met be perkte passagiers-accommodatie. Laier kwam er echter een wijzi ging in dc toestand op scheepvaart gebied en de directie van de HAL trok daaruit de conclusie, dat er een groter behoefte bestond aan een passagiersschip dan aan een vrachtboot. Toen werd de „Rijn dam" geboren uit de vrachtboot „Dinteldijk" waarvan de bouw reeds een eind gevorderd was. Die bouw ondervond een volledige revolutie, er moesten talrijke veranderingen in de structuur van het schip worden aangebracht. De bovenbouw b.v. moest worden uitgebreid en ver lengd. kortom er waren talrijke moeilijkheden op te lossen, maar de Nederlandse scheepsbouwers deden het cn wat meer was men kon ook voldoen aan het verzoek van de op drachtgever om het schip nog voor het toeristenseizoen 1951 op te leve ren. Voor de gewone man De „Rijndam" is nu in de vaart. Gisteren maakte zij nog een korte tocht en dan op 16 Juli zal het schip zijn eerste reis naar New York ondernemen. Dit stoomschip, dat ook wat zijn huidskleur betreft, zozeer verschilt van de andere schepen van de Holland Amerika Lijn. betekent in vele opzichten een i evolutie ln de aard van deze maatschappij. Sa men met de „Maasland", waaraan op het ogenblik nog gewerkt wordt, zal het een markante tegenstelling zijn van de „Nieuw Amsterdam", het luxe-passagiersschip, dat thans de verbinding RotterdamNew York onderhoudt Zoals de heer De Mon chy Dinsdag zei in zijn korte speech ter gelegenheid van de overdracht, is de „Rijndam" geen schip voor millionnairs, maar voor de gewone man." De toeristen-klasse, waarvoor het grootste deel van het schip is ingericht, is daar het bewijs van. In totaal zal de „Rijndam" nog geen veertig eerste klasse passagiers kun nen vervoeren, tegen 854 in de toe ristenklasse. die aanzienlijk goed koper is. Huld° aan de bouwers Men zoekt het luxe-element, ook vergeefs op dit schip. Comfort ech ter niet, dat ontmoet men overal, zowel in de hut van kapitein Dob- blnga als in de hutten van de pas sagiers en ln de verblijven van de bemanning. Die leden van de be manning, met wie wij hierover spraken, uitten allen hun voldoening over de wijze, waarop hun verblij ven zijn ingericht. Uit alles spreekt echter de eenvoud, maar de aan- Fanny en Slijkhuis winnen in Leiden LEIDEN Fanny Biankcrs-Koen en Wim Slijkhuis hebben deelgenomen aan nationale atletiekwedstrijden. Fanny startte op het nummer 100 yards, waar op zij een tijd noteerde van 10 9 sec. Wim Slijkhuis werd eerste op de 1500 m in 4 min. 4.4 sec. De belangrijkste uitslagen lulden: 100 m A (heren): 1. Jansen (Gouda) 11,1 sec. 2. Vroon (Shot) 11.3 sec. 100 m invitatie 1. Saat (V. en L.) 10.8, 2 Klein (V. en L.) 11 sec.' 800 m A (heren) 1. Stada (DOS) 1.59: 2. Van Kreuningen (Trekvogels) 1.59: 200 m A (heren): 1. Jansen (Gouda) 23.1; 2. Vroon (Shot) 23 2. 400 m A (heren)- 1. Verwey (Trek vogels) 51.1; 2. Wolsink (Parthenon) 52.3, 1500 m A (lieren) 1. Slijkhuis (Trek vogels) 4.04.4; 2. Van den Berk (V. en L.) 4.10: Zweedse cstatettc (heren): 1. Trekvogels 1: 2 min. 7 6 sec. 2. Gouda 2.08 6: polsstokhoogspringcn1. Lamorce (Haarlem) 3 60 m: 2 Swart (Haarlem) 3 50 m; 100 yards (damesi: 1. Fanny Blankers-Koen (Sagitta) 10.9 sec 2. Puck Brouwer (Celebes) 11.3; 3. Xenia Stadt-de Jong (Olympla '48) 11,5, 4x100 meter dames: 1. Sagitta 51.4 sec., 2. Ce lebes 51.7 sec. door Ludwig Bemelmans mooi de laatste keer," protesteerde de jonge man. .„We hebben gisteren alle opnamen met die golven ge maakt." „De golven eruit," zei Vashvily boos tegen de doos. „ik wil haar haar steil naar achteren getrokken kijk nou eens naar haar achter hoofd. Die vervloekte Hollywood- haardos. Weg ermee." „Maar Vanya." zei de jonge man. „dan moeten we die andere scène ook overmaken, als u dat doet." „Best, dan maken we die andere scène ook over, en als hij de tweede keer niet goed is, dan maken we hem nog eens en nog eens. net zo lang tot ik heb wat ik wil. Ik wil Belinda kwam de kamer binnen in deze proefopname goed hebben." reiscostuum V ashvily hing de tele- Hij stond op en draaide zich om foon op en keek naar haar met een tegen de wind in vechtend met een gepijnigde uitdrukking en half ge- gepijnigde uitdrukking., sloten ogen. Hy was heel critisch. >tis dal alles?", vroeg de jonge Hij keek een poosje naar haar en man. vroeg haar toen om rond te draaien. Vashvily was verdiept in zijn ge- „Waar ts die hoed, die we gisteren dachten en de Jonge man zei: „Voor- zo goed vonden?", vroeg hij. uit dan maar" en nam Belinda mee „Dat is die ze daar op heeft," zei de kamer uit. de jonge man, die met haar binnen Vashvily ging achter het grote bu- was gekomen. „Dat is die, die u gis- reau zitten en ordende een paar pa teren goed vond." pieren. De doos maakte een zoemend „Nou." zei Vashvily, „dan is het geluid. „Laat ze binnen." zei hij te- het haar. Hemel, kijk eens naar die gen het instrument, „en zorg ervoor, golven daar voor. Doe daar iets aan. dat niemand ons het eerste half uur Denk je misschien dat een meisje stoort. Waarschuw me alleen als het zoals zij met zulke golven in haar heel belangrijk is of meneer haar zou lopen?" Fable En Alice, breng me een nicu- „Kom," zei de jonge man, „nou we batterij." gaat u toch niet over de realiteit Het meisje kwam binnen en over- praten, hoop ik." handigde hem een nieuwe batterij, „Alice," zei Vashvily ln de kleine die hij in zijn gehoorapparaat stop doos op zijn bureau, „breng me de te, en toen kwam Mumm binnen en make-up:"' bleef staan. Cassard liep naar het „U vond die krullen en golven bureau en begroette de producer en begon een speurtocht naar een si garet, dje eindigde, toen Vashvily een grote kristallen sigarettendoos in zijn richting schoof cn die open deed. Daarin lagen al de bekende merken en Cassard stak er een in zijn mond en begon een lucifer te zoeken. „Ah," zei Cassard, en bleef In het middelpunt van zijn heen-en-weer- ren-gebied staan. „Een ogenblik nog," zei Vashvily. Hij stond op en bracht de Vene- tlaanse zonneschermen in orde. zo dat het storende licht dat ln strepen over het, bureau en het vloerkleed viel veranderde in een rijpe, ge dempte kleur. De producer liep te rug naar zijn leren stoel, stak een si gaar aan en leunde achterover. De gepijnigde uitdrukking verdween van zijn gezicht. „En," zei hij. „Wie zal het verhaal vertellen?", zei Cassard tegen Mumm. die het zichzelf gemakkelijk had gemaakt in een hoek van de leren bank. „Jij," antwoordde Mumm razend. „Mij best," zei Cassard. „Alors," zei hij, de eerste sigaret vernielend in de asbak van de pro ducer. „Op een avond, Vanya. een paar dagen geleden, ging ik met een verrukkelijk schepsel naar een res taurant. „Ik dacht, dat Je me het verhaal ging vertellen zei de producer. al met een bloemetje erop. Vele voorbeelden zouden er zo tc noe mer. zijn, die de sfeer van de „Rijn dam" ongedwongen maken. En dan is er nog iets prettigs van dit schip te vertellen: bij de inde ling van de hutten is rekening ge houden met de wens om ten be hoeve van grote gezinnen verschil lende hutten te combineren. Nu kan men er van twee één maken, waar bij alle combinaties tot acht passa giers mogelijk ziin. In volle zee heeft Dinsdag dc overdracht plaats gehad. De heer Van West bood het scnip namens Wllton-Fycnoord aan en de heer De Monchy nam het over. Do direc teur van de HAL sprak daarbij een bijzonder woord van hulde aan het adres van de bouwers. „De „Rijn dam" Is" zo zeide hU „gegroeid uit de ervaring en toewijding van de vele honderden cn duizenden, die eraan werkten en die velen wil ik daarvoor mijn dank betuigen." Tot slot van de ceremonie hees ten slotte mr Oyevaar. Directeur-Gene raal van 't Directoraat van Scheep vaart op het achterdek de vlag van de NASM in top. ton teken, dat de overdracht was geschied. De „Rijn dam" is het 22ste schip, dat sinds de oorlog aan dc vloot van de Hol land Amerika Lijn wordt toege voegd. Onder het toeziend oog van een oude zeerob hees mr J. J. Oyevaar Dinsdag de NASM-vlag in de mast van dc „Rijndam". Rechts: dc heer W, H. de Monchy. Overmorgen begint avontuurlijke tocht van Haags meisje en Engelse studenten (Van onze correspondent) DEN HAAG. Lies Molenaar heet ze, of eigenlijk mr E. Molenaar, want in October van hel vorig jaar haalde zij haar titel. Toen ging ze in Londen studeren, aan de School of Economics, en zo kwam ze in aanraking met een dertigtal jongens en meisjes, allen studenten, die overmorgen met een oude bus op stap gaan. Zeven weken lang, door Frankrijk. Italië, langs Triest, door Zuld-Slavlë, Griekenland. Turkyr. Syrië, dc Libanon en Transjordanië, op de terugweg over Oostenrijk en Duitsland. Een jong Engels student had zich zo'n tocht uitgedacht cn zette om streeks Pasen een advertentie in dc „New Statesman". Tientallen brieven kwamen er op. er werd wat gepiekerd en geschift, zodat ten slotte een gezelschap van veertien meisjes en zeventien jongens ont stond. Ieder legde 32 pond, zo'n 350 gulden, in de pot. Daarvoor werd een oude bus gekocht, daarmee wordt ook de hele reis, inclusief dc overtocht van Engeland naar Bel gië betaald. Alle deelnemers heb ben een dag of vijf gelogeerd bij de initiatiefnemer in Romfort, ccn plaatsje even buiten Londen. Daar werd dan du overall aangetrokken en de bus opgeknapt De banken zijn langs de kant geplaatst, daar moeten de meisjes onderweg op slapen, voor de jongens worden tenten meegenomen; een keukentje werd er ingebouwd en alles netjes opgeknapt en ln de verf gezet. Vol gens de jongens, die zeggen, dat ze het weten kunnen, is de motor piek fijn in orde en behoeft niet ge vreesd te worden voor panne. Maar ja, avontuurlijk blijft het, want die wegen daar in de BalkanZa terdag sluit de ondernemende Haag se. die drie-en-twintig is, en lang niet de Jongste van het gezelschap, zich ln Parijs bij haar tochtgenoten aan, dan begint voor haar het avon tuur en is definitief een streep ge zet onder alle rompslomp van de voorbereidingen, waarvan de visa- en deviezcokwestle de meeste moei te heeft gegeven. Wat er over twee maanden met die bus gedaan wordt? 'Spaanse rijschool naar Rotterdam ROTTERDAM - Voor hot Jaar- liikse internationale concours hip- pique^ dat van "laandag 3 tot cn met Zondag 9 September te Rotter dam wordt gehouden, zijn een twin tigtal landen uitgenodigd, waarvan reeds deelneming is toegezegd door Belgic. Frankrijk, Zwitserland ®n Engeland. Als bijzondere attractie zal de Spaanse rijschool uit Oostenrijk, onder leiding van overste Alois Podhajsky met de wereldberoemde van Spaanse origine Lipplz- zaner schimmels aan het publick* hun uitnemendo proeven van klas sieke rijkunst laten zien. Het is de eerste maal na 1928 tijdens de Olympische Spelen te Amsterdam dat deze elite-groep van hogeschool- rijders met het beste paardenmate- rlaal dat er bestaat, en dat sedert 1735 uit de keizerlijke stoeterij van Oostenrijk is voortgekomen, een „Een ogenblik. Vanya. daar kom bezoek aan Nederland zal brengen ik wel op." zei Cassard. „Vooruit dan maar." zei de produ cer. en vouwde zijn handen weer en leunde achterover. „Ik luister." (Wordt vervolgd) Van de Zwitserse deelneming onder meer bekend, dat de prijs winnaar van de zware dressuur- proef de Prix St. George van het vorig jaar, majoor Grundbacher, het ogenblik tweede met 6 punier Waarschijnlijk op stal gezet, want het is nu al de bedoeling volgend Jaar wcci een tocht te maken. Iets korter, door Italië cn Griekenland, en dan overal wat langer blijven. Geen Alfa's naar Zandvoort AMSTERDAM. Dc sneluto racewagens ter wereld, de Alfa Romeo's, zullen niet uitkomen ln de Grote prijs van Nederland, die Zondag 22 Juli op het circuit to Zandvoort zal worden verreden. Met opzet heeft men de Alfa's niet geaccepteerd, omdat dan bij voorbaat vost staat, dat de andere wagens geen kans op de zege ma ken, hetgeen de spanning van de race zeer nadelig zou beïnvloeden. De sportcommissie is van mening, dat het publiek een race, waarin slechts ..aan elkaar gewaagde wa gens" uitkomen, meer op prijs zal stellen. Er zijn nu 14 deelnemers op vier merken. Onder hen bevindt zich de Italiaan Guiseppe Farina, die vorig jaar wereldkampioen op Al fa werd. Van de beide bekende Argentijnse coureurs zal alleen Freulan Gonzales aan de start verschijnen (eveneens op Mascra- ti), omdat voor Fangio geen an dere wagen beschikbaar is dan een Alfa. Voor de eerste maal zal het Nederlandse publiek dit jaar een landgenoot kunnen aanmoedigen: Herman Roosdorp zal trachten een rol te spelen op een HWM, een Engels merk. In de tevoren te rijden 500 cc race zullen 12 coureurs in hun sportwagentjes starten: de Britse Habin (op JBS), Rippon, Merrick en May (allen op Cooper), de De Deen Kaj Otto Hansen (op Effyh), de Amerikaan Buitendijk (op Cooper), de Belg John Claes (op Cooper) en de Nederlanders Beels, Richardson (beiden op Beels Special), Gocttgens (op BMW), Flinterman en Dillenius (beiden op Cooper). Van Swol en Dehnert verliezen weer EASTBOURNE Du Mislagen van de door dc Nederlanders gespeelde partijen in het internationaal tournool te East bourne lulden: Abdcsselam (Frankrijk) si. Van Swol (Ned.) 3. 7—9. 6—0. Rose Australië» si. F. Dehnert (Ned.i 6—1. 6—2 Australië heeft de leiding met P pun ten. hetgeen betekent dot de Austra lische spelers nog geen enkele partij verloren hebben. Zuid-Afrlkn staal op heeft ingeschreven. 2 verloren partijen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5