Nederland blijft niet achter biJ atoom-onderzoek Met f 25 op zak per fiets naar Australië Franz von Papen als Hitiers wegbereider F 3,5 millioen minder successiebelasting Twijfel aan welslagen vam Harrimans Perzische reis Atoomschepen voordeliger dan gewone Conferentie van de Benelux Vrijdag 13 Juli 1951 3 Als Engeland en Amerika binnen afzienbare tijd hun atoom schepen en atoomvliegtuigen hebben, dan zal Nederland niet lang meer achterblijven. Dat zal dan te danken zijn aan de sa menwerking tussen ons land en Noorwegen op het gebied van de atoom kern-energie. Prof. dr J. M. W. Milatz, hoogleraar in de proefondervindelijke natuurkunde te Utrecht, heeft ver teld hoe die samenwerking tot stand is gekomen en wat men er van verwacht. Van Noorse proeven verwacht men veel Met Noorwegen, zei hij. viel voor ons direct zaken te doen. Men is er daar van overtuigd, dat toepas sing van kern-energie bij de scheepvaart de Noorse scheeu- vaart is nóg uitgebreider dan de onze groot voordeel kan ople veren. De samenwerking in de praktijk ziet er zo uit; Noorwegen heeft een kernreactor kosten: 20 millioen kronen en levert het zwaar water; wij stellen, merk waardig genoeg, uranium ter be schikking. Dat is mogelijk door de ver vooruitziende blik van de Leidse professor dr W. J. de Haas, die voor de oorlog adviseerde een aanzienlijke voorraad van het (toen goedkope) materiaal in te slaan. Verder stellen wij getraind personeel beschikbaar. Alles bij elkaar zal dat ons zo'n drie a vier ton gouds gaan kosten. Veel geld, maar de practische resultaten, die men ervan verwacht, zullen hier ruimschoots tegenop wegen. Bo vendien, willen wij kunnen blijven concurreren, dan moeten wij meer geld uitgeven aan research, dan tot nu toe. Toch is het onderzoek te Kjeller in de eerste plaats zuiver weten schappelijk. al zal op alle even tuele ontdekkingen patent worden genomen. De industrie zal er dus indirect van profiteren. Als „Kjeller" een succes wordt, begint voor Nederland het tweede stadium. Dat is het zelfstandige onderzoek met daarbij de even tuele bouw van een eigen kern reactor van 5000 kw. (de Noorse heeft een vermogen van 150 kw.). Het derde stadium omvat de bouw van een reactor van 1 millioen kw. De enorme bedragen die hier mee gemoeid zijn, maken samen werking met andere kleine landen gedacht wordt ook aan de Bene lux noodzakelijk. Alles zal ech ter afhangen van de eerste proe ven. Van direct belang voor het zui ver wetenschappelijk onderzoek te Kjeller is de productie van radio actieve isothopen. Voor de medi sche wetenschap en ook voor de industrie is dit van grote beteke nis. Zo bestaat de mogelijkheid om „radio-actief kobalt" te maken, dat in de praktijk beter en goed koper zou zijn dan radium. De op sporing en bestrijding van kanker zou effectiever worden. Een groot voordeel is. dat vrij wel niets van het (thans) kostbare Nederlandse uranium verloren zal gaan. Wel wordt het radio-actief, maar met weinig moeite Is het in z(jn oude toestand tefug te bren gen. IN AMERIKA zit men ook niet stil. Dit is 's werelds grootste cyclotron. Hij staat in de Colum- bia-univèrsiteit en heeft een capa citeit van 38 millioen volt. Middenstandsbonden vragen Meer souplesse bij belastingvordering DEN HAAG. De commissie van overleg van de Middenslandsvak- centralen, waarin de Chr. Midoen- standsbond. de Ned. Kath. Midden standsbond en de Kon. Ned. Mid denstandsbond samenwerken, heeft in een adres aan de minister van Financiën haar grote bezorgdheid uitgesproken ten aanzien van de huidige gang van zaken betreffende invordering van belastingen, met name van inkomsten- en onderne mingsbelasting. Nu de achterstand bij de belas tingen wordt ingehaald, ontstaat een cumulatie van aanslagen. Bovendien wordt op het ogenblik door de ont vangers sterke drang tot betaling uitgeoefend. De laatste weken de monstreren zich de liquiditeits moeilijkheden in enorme prijsdalin gen. die geforceerd worden door de noodzaak over liquide middelen te beschikken. Aangedrongen wordt op grotere soepelheid bij belastingin vordering. Koningsfamilie van Bulgarije naar Spanje ALEXANDRIE. De voorma lige Bulgaarse koninklijke familie zal 16 Juli Egypte verlaten om haar toevlucht te zoeken in Span je. Hiertoe werd besloten, nadat de Italiaanse regering geweigerd had aan de 14-jange ex-koning Simeon II een permanent Italiaans paspoort te verstrekken. Daarna werd Franco gepolst, die de komst van de familie toejuichte. De reden dat men Egypte verlaat, zou zijn, om de koningskinderen „een bete re kans" te geven. Gaande en komende Korea-vrijwilligers DEN HAAG. Een nieuw Ne derlands aflossingsdetachement voor Korea, ter sterkte van onge veer 250 man, onder wie 22 offi cieren. zal Zaterdag 21 Juli met het Amerikaanse troepenschip „General Mac Rae" van Rotterdam vertrekken. Ook een Belgisch de tachement zal die dag te Rotter dam worden ingescheept. Met ditzelfde schip zal eind Au gustus het oorspronkelijke Neder landse detachement onder com mando van de luit. kolonel W. D. H. Eekhout uit Korea naar Neder land terugkeren. Onvoorziene ver traging voorbehouden wordt het begin October in Nederland ver wacht. DEN HAAG Door bemiddeling van de Commissie van Internationa le Technische Hulp is ir J. Leyh uit Den Haag benoemd tot industrieel adviseur van de Ontwikkelingsbank van Ethiopië, te Addis Abbeba. ZOEKLICHT OP: MORGEN begint te Goes een conferentie van ministers der Benelux-landen, die informeel wordt genoemd en waar waar schijnlijk voor de buitenwacht geen opvallende resultaten zullen wor den geboekt. Toch bestaat voor deze bijeenkomst in Belgische fi nanciële en economische kringen een meer dan gewone belangstel ling. De verklaring daarvoor moet minder in de perspectieven van de Benelux dan wel in de financiële positie van België zelf worden ge zocht. In de Europese betalings unie heeft dit land een sterke en met eens benijdenswaardige pre- diteurenpositie. Ietwat overdreven zou men kunnen zeggen, dat Bel gië verlegen is met zijn rijkdom. In de kringen van de Europese Betalings Unie acht men een der gelijke positie voor de inter- Europese handel al even funest als een maximale debiteuren- positie, zoals Nederland inneemt. Vandaar de suggestie om de Ne derlands Belgische relatie als een interne Benelux-aangelegenheid uit het Europese betalingsverkeer te lichten, waardoor niet alleen België, maar ook ons land een ge zonder positie zou gaan innemen. Nu leveren nieuwe credieten van België aan Nederland voor eerst genoemd land het gevaar van in flatie op. Temeer, waar ook al wordt aangedrongen op wapen- leveringen van het welvarende België aan Nederland volgens een soort van „leen- en pachtsysteem". paar komt dan bij, dat Neder land er weinig voor voelt zijn schuldenlast te verzwaren. Een andere mogelijkheid: meer kopen in Nederland, stuit in Belgie op politieke weerstanden. Uit vrees, dat wij onze aankopen in België in aanzienlijke mate zullen moe ten inkrimpen, overweegt men nu in hoeverre België zijn investerin- Een in Nederland kan uitbreiden. Eerder dan aan niet te beheersen of af te dwingen beleggingen denkt men daarbij aan het Water weg-probleem. Met een op kosten van België gegraven Moerdijkka- naai zou tegelijk een fel begeerd object kunnen worden verwezen lijkt én het gat in de Nederlandse betalingsbalans kunnen worden gedempt. Het is dit soort „consoli dering" van onze schuld, die men in sommige Belgische kringen het overwegen waard vindt al is het ogenblik voor een concrete bespre king dan misschien nog niet geko- Vervolg van pag. 1 een enkele maal, onder gelach, slechts door de heer Weiter (K.N.P.) doorbroken. Deze mislukkingen bewogen de C.P.N. later om een amendement tot extra-verzwaring van de suc cessie-belasting in te trekken. Zij was zich kennelijk bewust gewor den, dat zij daardoor de regering aan nog meer middelen voor de defensie zou helpen dan deze ge vraagd had. En zij wil alles liever dan dat. Gearmd met de heer v. d. W e- tering (C.H.U.) ondernam de communistische woordvoerder ook een poging om invaliden, die vrij stelling van de motorrijtuigenbe lasting genieten, te vergunnen ook anderen in hun voertuig toe te la ten. Dat mocht tot dusver niet en dat vond iedereen eigenlijk ver keerd, met het oog op defecte mo tors e.d. Maar de bovengenoemde heren hadden er een amendement op gemaakt. De communist was daarin technisch bepaald beter ge slaagd dan de C.H.-man. Maar hoe sympathiek hun beider pogen ook leek, het was rijkelijk overbodig. Want de bedoelde vrijstellingen zijn neergelegd in een K.B. en niet in de wet. Het was dus voldoende om de minister te verzoeken dit K.B. te wijzigen. Dat deed de heer Hofstra (Pv.d.A.) en met suc ces. Toen werden de amendemen ten weer opgeborgen. Bij de behandeling van de ver mogensbelasting kon de heer Hof stra ook op een succesje bogen. Hij slaagde er in de vrijstelling voor reeds ingegane lijfrenten tot maxi maal 3000.— te verruimen. Want minister Lieftinck nam zijn amen dement. dat nog geen half millioen zou kosten, over. De heer v. d. We tering (C.H.U.) poogde dat kunst je na te doen met betrekking tot ouden van dagen, die van een klein vermogen moeten leven. Die krij gen voortaan een hogere aftrek van 20.000.indien het vermo gen niet meer dan 100.000.en het inkomen niet meer dan 3500.bedraagt. Dit laatste be drag wilde de C H.-man nu verder verhogen tot 4800.—, hetgeen de bewindsman, gesteund door K.V.P. en P.v.d.A., verhinderde, omdat dit een te sterke, verhoging zou zijn ten opzichte van de algemene vrijstelling, die immers gehand haafd blijft. Met de verhoging van de succes sie-belasting liep het 's avonds moeilijker. Oorzaak was het eerder vermelde amendement-Lucas. De minister mocht er op wijzen, dat vóór de oorlog kabinetten van meer rechtse signatuur dan hei huidige herhaaldelijk voorstellen met betrekking tot de successie belasting hadden gedaan en dat ons tarief, internationaal bezien, zeer bescheiden was en verkrij gingen in de rechte linie beneden 1C.000.van de verzwaring al waren vrijgesteld. De K.V.P. hield vol, dat men de spaarzin ten be hoeve van verwanten op deze wij ze niet moest tegengaan. En zij wilde ook niets weten van de voor slag van de minister om liever dan door een verdere verhoging van de vennootschapsbelasting in de verzwaring van de verkrijgingen aan anderen een compensatie te zoeken. Aanvankelijk leek zij daar toe niet ongeneigd en prof. Lief tinck kondigde aan, dat hij een tweetal nota's van wijziging zou indienen teneinde de compensatie in het successierecht en in de ven nootschapsbelasting te vinden. Doch na een schorsing der verga dering, welke eerste enkele minu ten zou duren doch tenslotte tot een uur uitgroeide en waarin hij druk met de commissie van rap porteurs overlegde, zag hij van de eerste nota af. Een amendement-v. d. Wetering om bossen en landgoederen waar mee natuurschoon is gemoeid, van de verzwaring vrij te stellen, nam hij 'over. Doch een amendement- Hoogcarspcl om kleine verkrijgin gen in de rechte lijn te verlichten en de grote te verzwaren, oordeel de hij, gelet op de daarmee ge moeide bedragen, „overspannen". De communist antwoordde veront waardigd, dat die aanduiding, ge zien de reactie der Kamer veel eerder op de voorstellen van de minister toepasselijk was. Doch prof. Lieftinck repliceerde fijntjes, dat zijn voorstellen dan toch meer werden aanvaard dan die van de CPN. En inderdaad werd het amendement met 80 tegen 6 stem men geveld. Nieuwe Britse anti- duikbootfregatten LONDEN. Het eerste van een groep nieuwe snelle Britse anti- duikbootfregatten zal binnen een week gereed zijn voor de proef vaart, zo werd Donderdag van ge zaghebbende zijde te Londen mee gedeeld. De fregatten zijn ingericht voor de oorlog met atoomwapens. Het eerste schip dat gereed zal ko men, is de verbouwde torpedo- bootjager „Relentless". De pantse ring zal het schip beschermen te gen atomische stralingen. KLM-personeel in Karatsji werkt KARATSJI. De K.L.M.- employé's hebben het werk Don derdag hervat op verzoek van een regeringsbemiddellaar, hangende verdere onderhandelingen met de directie. De vakvereniging behield zich het recht voor de staking zonder nadere aankondiging te hervatten, indien men binnen tien dagen niet tot overeenstemming was gekomen. De stakers eisen o.m., dat het ontslagen personeel weer in dienst genomen wordt en dat de arbeidsvoorwaarden wor den verbeterd. De staking had voornamelijk betrekking op de kruiers en het personeel van de garages en de civiele dienst allen inheemsen. OFFICIËLE WEG DUURDE TE LANG Verhaal van mislukte tocht, die met geen goud te betalen was (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Twee ondernemende Amsterdamse jongemannen, L. Loeffen (27) en C. Anthoni (36) vertrokken op 16 Maart van dit jaar per fiets naar het Zuiden. Bestemming: Australië of Nieuw Zeeland. Diezelfde twee jongemannen keerden Woensdagavond in Amsterdam terug. Moe, met een schat van ervaringen en herinneringen, maar zonder Australië te heb ben bereikt, dus teleurgesteld. Zij hebben veel gezien, veel genoten en veel ontberingen geleden. „Maar de tocht is met geen goud te betalen." zegt L. Loeffen, als wij he mnaar hun belevenissen vragen. „Wij vertrokken met twee fietsen en een vry grote aanhangwagen met enorm veel bagage," ver telt hij. Wij wilden emigreren, maar niet via de officiële weg, want dat duurde ons te lang. Onze bedoeling was: ergens in een haven als werkend passagier te monsteren op een schip, dat ons naar het beloofde land zou brengen. Met 25.zijn we vertrokken." Zij kregen direct pech: In Lu xemburg begaf het aanhangwa- gentje het, in Frankrijk een fiets. Vrijwel alle bagage (óók de tent) moest worden achtergelaten. Maar zij kwamen in Marseille. Boten waren er genoeg, ook naar Austra lië. Maar oen landingspermit was niet te krijgen. Overal hebben ze het geprobeerd, nergens lukte het. Zij zijn naar Italië en op Sicilië ge weest, in Palermo. Er waren steeds boten, er was geen permit. Onderweg moesten ze werken voor de kost. Zij verkochten kran ten en werkten bij boeren. Zij sliepen in grote boerderijen of in de open lucht. „Eindelijk kregen wij een boot, in Palermo. Die zou eerst dokken in Marseille en vandaar vertrek ken. Wij gingen mee naar Mar seille. Die boot lag in het dok en wij moesten maar zien dat wij te eten kregen. Dat lukte aanvanke lijk aardig, maar later ging het mis. Toen moesten wij terug naar Holland en zo zijn wij thuisgeko men. Nu zijn we allebei werkloos. Tk ben kantoorbediende en mijn vriend Antnoni is behanger-stof feerder. We gaan hier een beetje rusten, werken, cn gaan het dan weer proberen. Langs de officiële weg. Als dat niet gaat, dan maar weer op de fiets. Eigenlijk was die reis helemaal niets bijzonders. Het enige bijzondere was, dat we geen geld hadden". Maar daardoor is de tocht dan ook mislukt. OPMERKELIJK PROEFSCHRIFT OVER: Tsjechisch balling promoveert met lof aan Utrechtse universiteit UTRECHT. De heer Zdenek Radslav Dittrich, die te Bratislava in Tsjechoslowakije is geboren en als balling naar ons land is gekomen is Donderdag te Utrecht cum laude gepromoveerd tot doctor in de let teren en de wijsbegeerte op een proefschrift, dat tot titel draagt: Hitiers weg naar de macht de regering Von Papen". De jonge doc tor, die tot die buitenlanders behoort, die tot aan hun doctoraal exa men gesteund zijn door de Stichting Universitair Asylfonds, behandelt in dit proefschrift een kanselierschap, dat hij het op één na laatste bedrijf van de tragedie van de republiek van Weimar noemt. Hij be schrijft de geschiedenis dezer republiek van 1918 af tot het aftreden van Bruening en behandelt vervolgens het aan het bewind komen van de baronnen en de crisis der rechterzijde, aanvangende met de verkiezingen van 31 Juli van dat jaar. Prof. Fischer, die zich de repre- Prof. dr. C. D. J. Brandt, die pro motor was, zei in zijn toespraak, dat promovendus, toen hij in 1947 met de voorbereiding van dit ge schrift begon, wel niet gedacht zou hebben, dat hij er in 1951 in Utrecht op zou promoveren. De eerste ver sie was in het Tsjechisch, maar de heer Dittrich heeft zijn proefschrift tenslotte in het Nederlands geschre ven en wel zo. dat aan de tekst nauwelijks te merken is, dat hij geen Nederlander is. sentant van het Nederlandse studen tendom noemde, merkte op, dat het Universitair Asylfonds is geboren uit de protestactie tegén hetgeen er in 1948 in Tsjechoslowakije is ge schied De voorzitter van het fonds, prof. dr G. C Heringa, deelde mee. dat er thans nog 50 studenten door worden gesteund. Onder de studen ten waren er aanvankelijk, die voor universitaire studie niet in aanmer king kwamen. Maar van de overi gen heeft men veel plezier gehad. Voor een keer heeft koning Faroek van Egypte afstand gedaan van zijn onafscheidelijke zonnebril hij leende die aan koningin Narriman tijdens een zonnebad aan de oever van een lagune in Venetië. Overi gens schijnt hij er wel plezier in te hebben, de wereld eens niet door een gekleurde bril te bekijken. Schacht gaat naar Indonesië ROME. Hjalmar Schacht, de financiële tovernaar van Hitler- Duitsland, heeft Donderdag beves tigd, dat hij naar Indonesië ontbo den is ter bestudering van de eco nomische en algemene situatie al daar. Schacht zei binnen enkele dagen per vliegtuig te zullen ver trekken. Hij verklaarde, dat de Indonesische regering hem uitge nodigd had zich op de hoogte te stellen van de situatie. „Wat het resultaat van die studie zal zijn weet geen mens." Veertig doden in Japan bij overstromingen TOKIO. De autoriteiten van de Japanse provincie Kyoto heb ben Donderdag meegedeeld, dat tengevolge van overstromingen 40 personen om het leven zijn geko men; 70 huizen werden wegge spoeld, 35 vernield en 68 bescha digd. Tienduizend huizen staan onder water. De politie zei, dat nog 108 personen werden vermist en dat 55 gewond zijn. L'Humanité: „Thorez aan beterende hand" PARIJS „L'Humanité" (com munistisch) heeft een bulletin ge publiceerd over de gezondheidstoe stand van de Franse communistische leider Maurice Thorez. die in het begin van dit jaar per vliegtuig naar de Sowjet-Unie werd overge bracht voor een medische behande ling van de gevolgen van een her senbloeding Het bulletin zegt, dat Thorez aanzienlijk vooruit gaat en dat hij reeds korte afstanden zonder hulp cn stok kan lopen. Berichten uit Stockholm spraken er van. dat Thorez overleden was. maar dat men zijn dood geheim hield. Luchtpost voor N.-Guinea DEN HAAG. Met een vliegtuig, dat op Woensdag 18 Juli a s. naar Biak vertrekt, kan correspondentie bestemd voor Nieuw Guinea wor den verzonden. Het verdient aanbe veling de stukken niet later dan 16 Juli te posten. Een verhuizend huis is in dit tijdperk der techniek niet zo iets bijzonders, dat het nog speciale vermelding verdient. Maar met deze huis-verhuizing is dat an ders: zij moest worden verricht over een van de hoogste heuvels van de stad Los Angeles Met hulp van twee zware trucks, die op hun beurt weer verankerd waren aan telefoonpalen, slaagde men er in dit moeilijke karwei zonder ongelukken te volvoeren. Nieuwe vliegtuigen van marine op de „Ilsy" DEN HAAG. De nieuwste pa trouille-bommenwerpers van de Ma rine Luchtvaartdienst, tweemotorige Lockheed PV 2 ..Harpoons", zullen voor het eerst in het publiek ver schijnen in de formatie, waarmede de M.L.D. zal deelnemen aan de II- sy-vliegfccsten op Ypenburg aan 't eind van deze maand. Blokkade van Suezkanaal voor Veiligheidsraad NEW YORK. Israël heeft bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de blokkade van het Suez kanaal door Egypte. Israël is van mening, dat do handelwijze van Egypte een schen ding betekent van de wapenstil standsovereenkomst met Israël, de conventie voor het Suez-kanaal en het Handvest der V.N. Verwacht wordt, dat de Veilig heidsraad volgende week de klacht zal bespreken. Luit.-kol. Mallinckrodt overleden LEIDEN Op 65-jarige leeftijd is te Zwollerkerspel overleden luit.- kol. (b.d.) J. Mallinckrodt, dio grote bekendheid heeft verworven, door de herovering van het vliegveld Valkenburg in de Meidagen van 1940. Met grotendeels ongeoefende depottroepen heroverde hij dit vliegveld op Duitse parachutis ten en luchtlandingstroepen. Over ste Mallinckrodt was drager van de Militaire Willemsorde. (Advertentie I. M.) Brits ambassadeur meent dat zijn komst geen zin heeft TEHERAN. Met enige spanning wordt de komst van Truman's advi seur, Harriman, tegemoet gezien, omdat beide partijen weinig blijk geven, toegankelijk te zijn voor bemiddeling. Mossadeq heeft in dc Kamer ver klaard, dat hij niet zal aftreden, voordat hij dc nationalisatie voltooid heeft, terwijl hij gedreigd heeft dc inhoud van dc bezwarende documenten van do Anglo-Iranian bekend te maken, als Engeland het geval voor de Veilig heidsraad zou brengen. Dc Britse ambassadeur in Perzië, Shepherd, beeft ronduit gezegd, dat de komst van Harriman geen zin had. In Londen heeft men voorzichti ger gereageerd, doch niettemin ge zegd, dat Harriman niet als be middelaar optreedt, maar het ge schil alleen met Mossadeq zal be spreken. Op zijn wekelijkse pers conferentie bleek president Tru man 'n geheel andere opvatting te zijn toegedaan, n.l. dat Harriman werkelijk zou bemiddelen. In Lon den meent men, dat zijn enige taak kan zijn, Perzië er toe te brengen om de beslissing van het Internationaal Gerechtshof te aan vaarden. Volgens waarnemers te Teheran moet achter het recente besluit van Britse zijde om de olie-technici niet uit Abadan terug te halen en sluiting van de raffinaderij te ver mijden, Amerikaanse invloed ge zien worden. Te Washington is men van mening, dat een rege ringswisseling in Teheran thans de kwestie voor het Westen slechts ongunstig zou kunnen beïnvloeden daar de invloed van de communis tische Toedeh-party er door ver groot zou worden. Washington en Londen zouden daarom tot een ac- coord met Mossadeq willen gera ken en dit zou de zin zijn van Harrimans reis. (Advertentie I.M.) Dc borrel ls weer In prijs gestegen. Hier een ..tip om te overwegen. Indien voortaan TIP besteld, Kost 't eigenlijk (half-i geld, Dmdat dubbel genot wordt verkregen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. J. v. d. P. te Nijmegen ontv. 1 fl. Tip. Nederlands schip aan de grond en weer vlot VLISS1NGEN. De „Averdijk" (7646 ton) van dc Nederlands Ame rikaanse Stoomvaart Maatschappij is vannacht op weg van Rotterdam naar Antwerpen bij de Spijkerplaat even na een uur aan de grond gelo pen. De „Goliaht" en de „John P. Best", alsmede een bergingsvaar tuig zijn uitgevaren, doch het schip kwam kwart over vijf op eigen kracht weer vlot en heeft zijn weg vervolgd.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3