|«Camer wil alsnog overleg 5 met bedrijfsleven Is oorlogsschaderegeling aan de gerepatrieerden toegezegd? (Kraclit)tour cVHoil ancle Djakarta doet alles om veiligheid te vergroten Juichend Brussel begroet zijn nieuwe koning Toch weer moeilijkheden met Russen in Berlijn Aftvijking van jaren bestaande gewoonte schaadt vertrouwen Voor reizigers Negen gewonden uit Korea terug Ongerustheid bij de P.v.d.A. Noorse troepen voor Korea Ilalië's kabinet afgetreden KRIMPEN VAN PIJN JEUKT UW HUID Regering is tevreden over vliegtuigbouw Tweede Kamer wil het naadje van de kous weten Valse beloften aan Korea-vrij willigere Ir H. J. Uges wnd hoofddirecteur van telefoondienst :insdag 1? Juli 1951 WETSONTWERP TOEZICHT CREDIETWEZEN me. DEN HAAG. Zeer vele Kamerleden geven de regering met klem in /erweging alsnog over het wetsontwerp Toelicht Credietwezen op korte rmnn overleg te plegen met de organisaties van de verschillende groepen lalln credictinstellingen, welke er bij zijn betrokken. Dat de regering dit bij voorbereiding van dit verstrekkende wetsvoorstel niet heeft gedaan ordt algemeen betreurd, zo leest men in het verslag van de Tweede amer over het ingediende ontwerp. Een regelmatig en nuttig overleg isscn de overheid, respectievelijk de Nederlandse Bank cn de bedryfs- ercld van het geld- en credietwezen heeft sinds jaar en dag plaats ge- Verbreking dezer gewoonte bij de voorbereiding van dit wets- ku JOorstel heeft schade toegebracht aan het vertrouwen, dat het bedrijfsleven vettej £e overheid moet kunnen stellen, een schade, die had kunnen worden srmeden. een langdurige ontwikkeling, waar bij de betekenis van het particuliere bankwezen voor het monetaire even wicht geleidelijk aan zo zeer is toe genomen, dat een coördinatie van de credietpolitiek van de particu liere banken met de algemene eco nomische en financiële politiek van de overheid niet meer kan worden gemist. DEN HAAG Onvoorziene om standigheden Voorbehouden arrive ren Donderdag op Schiphol negen gewonde vrijwilligers van het Ne derlands detachement Verenigde Naties uit Korea. Het zijn in alphabetische volg orde: 1. G. J. v. d. Bos, soldaat, uit Wateringen; 2. J. Dantuma, soldaat le klasse, uit Groningen; 3. W. C. Hageman, soldaat le klasse, uit Den Haag; 4. J. Horbowicz, soldaat, uit Delft; 5. C. van Marion, kapitein, lit Overveen; 6. J. J. Massar, kor poraal. uit Rumst (België); 7. A. NoorJergraaf, soldaat le klasse, uit Rotterdam; 8. L. Ruitenbeek, sol daat, uit Kerkrade; 9. W. C. Schou ten. soldaat, uit Dordrecht. Na aankomst op Schiphol zullen de gewonden direct per ambulance worden afgevoerd naar de militaire hospitalen te Utrecht en Den Haag. word'Sommige leden voegden daaraan „Plei-e uitermate te zijn getroffen door iwerkjt oppervlakkige advies, dat door n. De-> Bankraad over het wetsontwerp :rijgec uitgebracht en dat voor hen de 1 -Re-aas doet rijzen of dit lichaam wel ïweg. ;n voldoende tegenwicht kan wor- e ver-«n geacht tegen de directie van de et be- ederlandse Bank en de minister grol. ,n Financiën, als hoedanig het is i halt »doeld. XAvt Hiertegenover staat de mening an vele andere leden, die hun de aardering wensen te betuigen voor m Qïe wijze, waarop het wetsontwerp weeij voorbereid. Naar hun mening is e medewerking van de directie an de Nederlandse Bank er een /aarborg voor, dat de banktech- lische gezichtspunten der materie et 'oldoende tot hun recht zijn geko- nen. Sc- Vele Kamerleden achten de hui- )r d'.jigc toestand op het gebied van h"t zict;redietwezen en het tegenwoordige wet;eleid der credietinste'Jingen geen ij m eden te geven voor een wettelijke niït egeling als de onderhavige, kon. Volgens deze leden is voor een oceiekere periode 'n tijdelijke noodrege- varing noodzakelijk, ter overbrugging de moeilijkheden, waarin het zich bevindt. Het verdient ddapchter geen aanbeveling deze langs ver-Ie weg van dwangvoorschriften te enü-'erkrijgen. Uit de financiële impasse, waar- Nederland is geraakt, kan met yde.jeen mogelijkheid een uitweg wor denden gevonden langs de weg van var.»en dwangwetgeving, omdat men teni5;en ongezonde toestand nu een- naai niet kan genezen met een vet Te verwachten is, dat toepas- ;ing van dwang met automatische '.ekerheid zal leiden tot steeds ver- lere dwang, met in het eind on- lerschikking van alle particulier nitiatief en van alle particulier H ?igcndom aan het organisme van ujlle staat. Verbetering is alleen te .5 b'j.' /erkrijgen door, uitgaande van de jrkenning, dat het financieel be- ;tel in Nederland is vastgelopen en 'at inperking van credietvèrstrek- ang onvermijdelijk is geworden, «menwerking van de staat met de l\T >articuliere credietinstellingen om ,e komen tot een beperking, die iog de minste bezwaren zal opleve- een'eu voor de sociaal-economische (jen. Dntwikkcling in ons land. Vele an- een dere leden zagen de indiening icjlt.van dit wetsontwerp slechts als de U1t onvermijdelijke consequentie van niet. ym U der- H ZOEKLICHT OP: ree'. D vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid heb ben gezamenlijk in het openbaar getuigenis afgelegd van hun diepe bezorgdheid over de politieke ont- t wikkeling in ons land. Aanleiding daartoe is voor hen geweest het verloop van de jongste parlemen- °P taire debatten over minister Lief- |e- tincks belastingvoorstellen. De con- 73- clusie waartoe zij komen is deze, tsd dat het Nederlandse schip van staat volkomen stuurloos dreigt te wor de den ooor een ontstellend gebrek '0'; aan verantwoordelijkheidsbesef bij Hli partijen van de uiterste rechterzijde, die door het feit, dat het Nederlandse f* liberalisme volkomen in gebreke blijft een positieve bijdrage te leve ren bij het vervullen van de taak, waarvoor Nederland zich heden ten dage ziet gesteld. De P. v. d. A. aldus de heren mr. J. A. W. Burger, en K' Vorrink en L- A- Donker :na heeft loyaal, op aandringen van de K.V.P., de brede-basis-politiek een 'J nieuwe kans gegeven, nadat die reeds had gefaald. Doch elke dag. zo betogen zij, wordt het falen daar- 'Jy van opnieuw geëtaleerd. De con- sumptiebeperking werd binnen drie dagen doorgevoerd, doordat de vak- centralen manmoedig hun offer wensten 6ij te dragen. Wat gebeur de er echter toen het er voor de ondernemers op aan kwam hun las ten te aanvaarden? De houding van mr. Oud en de zijnen was volkomen negatief. In welk een onbehaaglijke positie zo merken deze drie so cialisten op is andermaal de heer Stikker geraakt, nu de V.V.D. de gelden weigert, die internationaal vereist zijn voor de collectieve ver dediging. Hoe moet, zo vervolgen zij. de heer Staf. de Christelijk His torische minister van Oorlog zich wel voelen, nu een deel der C.H.U.- fractie tegen belastingen stemt, waarvan de opbrengst voor zijn oor logsbegroting bestemd is? En wat blijft er over, zo vragen deze drie P. v. d. A.-mannen, van de verze kering van minister Van den Brink, dat de P. v. d. A. geen wantrouwen in de ondernemers behoefde te heb ben? Het drietal ziet prof. Romme vasthouden aan „een brede-basis- politiek, die geen uitzicht biedt", het ziet hoe de katholieke partij geteisterd wordt door een rechter vleugel, het ziet de tegenstellingen sterker worden. Het drietal ziet de K.V.P. zonder vaste lijn wankelen tussen wat de Katholieke Arbeiders Beweging wenst en hetgeen de uiterst rechtse katholiek Duynstee voor de geest zweeft. „Wordt dat het voorland van heel Nederland?" luidl zijn vraag. „Zij die geloven in de toekomst der vrijheid", zo be sluiten zij. „zullen dit proces, dat hen dreigt mee te sleuren naar de maalstroom van de chaos, niet lij delijk kunnen aanzien." >kt je: (Van onze Scandinavische correspondent) OSLO. Noorwegen heeft als tot dusver het enige Scandinavi sche land besloten aan het appèl van de Verenigde Naties gevolg te geven en troepen voor de strijd in Korea ter beschikking te stel len. Het betreft hier één bataljon, dat, zoals het in de mededeling van Noorwegen aan de Verenigde Naties heet, overeenkomstig de wensen van de Veiligheidsraad of de Assemblee, aan de collectieve actie zal deelnemen. Het bataljon zal worden uitgerust zoals voor de strijdkrachten van de Verenigde Naties is voorgeschreven. Door deelname aan de strijd to gen de agressors in Korea wil Noorwegen een duidelijk bewijs geven van zijn trouw aan de be ginselen van de Verenigde Naties. ROME. Het kabinet-De Gas- peri is afgetreden op grond van interne tegenstellingen en critiek uit de christen-democratische par tij op de merendeels uit christen democraten (katholieken) bestaan de regering. De verwachting is dat het afgetreden zesde kabinet-De Gasperi zal worden opgevolgd door een zevende kabinet-De Gasperi, wederom steunende op de christen democratische en republikeinse partijen, met socialisten en libera len als loyale oppositie. Vermoe delijk zullen minstens vijf van de demissionnaire ministers niet in het nieuwe kabinet worden opge nomen, onder wie de 78-jarige mi nister van Buitenlandse Zaken graaf Sforza. LIEFTINCK WINT DE GOUDEN TRUI HOGE COMMISSARIS LAMPING: Wantrouwen tussen Indonesië en ons land moet zo snel mogelijk verdwijnen SCHIPHOL. „Het Is mün indruk", zei de Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, toen hjj Maandagavond laat met het lijnvliegtulg uit Djakarta aankwam, dat de verhouding tussen Neder land en Indonesië nog te veel wordt beïnvloed door een groot wantrou wen. Ik geloof, dat als het mogelijk Is dit over en weer te doen vermin deren of geheel te doen verdwijnen, dit een zeer belangrijke verbetering te weeg zou brengen.'» Hij bevestigde, dat talrijke ambte naren en andere Nederlanders Indo nesië verlaten, omdat ze de toestand te moeilijk vinden. Doch hij voegde hieraan toe, dat er ook een grote groep bestaat, die meent ook on der deze omstandigheden te moe ten blijven. De veiligheid zo zeide de heer Lamping is inderdaad een moei lijk punt. In de laatste 10 jaar heeft Indonesië een soort revolutie door gemaakt en de hieruit voortgeko men spanning kan nu eenmaal niet in één dag verdwijnen. Het is waar. dat guerillabenden bijdragen tot de onveiligheid. Hij wenste er echter de nadruk op te leggen, dat het niet speciaal de Nederlanders zijn, die onder deze onveiligheid hebben te lijden. Deze indruk heeft hij vaak uit de Nederlandse pers gekregen. De ben den vallen ook anderen aan, ook Indonesiërs en vaak ook politiepos ten. omdat zij wapens nodig hebben. Bij een inspectiereis, die de heer Lamping heeft gemaakt, is hem echter tot zijn groot genoegen ge bleken, dat op Oost- en West-Java in dit opzicht een verbetering is in getreden. De Indonesische regering is zich volkomen bewust van deze hoogst ongewenste toestand en doet alles om hierin verbetering aan te brengen. Zij heeft hiertoe en met succes zeer belangrijke militaire operaties verricht. (Advertentie LM.) door rheumatiek. spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0 83, ƒ2.08, ƒ7.94 PiEZE halve Rijnaak is een even U originele als practische jacht haven voor kleine zeilboten. Aan de kant waar het schip doorrnidden is gezaagd, zit een klep die geopend en gesloten kan worden. De gehal veerde aak die in het Wantij in Dordrecht ligt, doet tevens dienst als winterbergplaats voor de zeil scheepjes. Advertentie LMJ (Advertentie 1. M.) Débraline stilt die afschuwelijke kwel ling onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid weer aaaf en oezond. I huid- DEN HAAG. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van een wijziging van de begroting van Verkeer en Waterstaat, zegt minister Wemmers, dat een voor zichtig beleid met betrekking tot de ontwikkeling van de Nederlandse vliegtuigindustrie blijft geboden in verband met de grote bedragen, welke daarmee zijn gemoeid. Het geen door deze industrie tot nu toe is bereikt ten aanzien van de S 11, S 12, S 13 en S 14 (vliegtuigen, ge bouwd of te bouwen naar eigen ontwerp), stemt tot voldoening en de daarmede verworven ervaring is van groot belang. Opdrachten voor levering aan 't buitenland zijn reeds op beperkte schaal verkre gen. terwijl tevens de licentie aan het buitenland werd verkocht. Voor het overige is deze industrie in rui me mate voorzien van opdrachten voor de bouw in licentie van mili taire vliegtuigen. Binnenkort zal de regering opnieuw bezien of en in hoeverre op grond van de als dan ter beschikking staande gegevens voortzetting van de steun aan deze industrie wenselijk en mogelijk is. UTRECHT. De Nederlandse Vereniging van Foto-journalisten heeft de heer J. A. Stevens te Haarlem tot voorzitter gekozen. DAMASCUS. Riad cl Solh, Libanees ex-premier, is Maandag in Amman, de hoofdstad van Jor danië, vermoord. Vervolg van pag. 1 „Le Roi, de Konink" klinkt het en onder doodse stilte betreedt Boude- wijn I de zaal en hij blijft staan voor de troon. Als allen zitten, spreekt hij duidelijk verstaanbaar de eed: „Ik zweer de grondwet en de wetten van het land ongeschonden te bewaren", met bijzondere nadruk op „onge schonden".. Herhaling in het Frans en dan een gejubel van de aanwezi gen. De koning gaat zitten en zegt, wederom wonderlijk beheerst: „Mevrouwen, mijnehcren. Zoals mijn doorluchtige voorganger, ko ning Leopold de Derde, heb ik de eed afgelegd en mij ten dienste ge steld van de natie. België heeft aan zeer tragische ge beurtenissen het hoofd moeten bie den. Ik buig het hoofd voor wie met hun leven een offer bracht voor Bel- gië's onafhankelijkheid en zijn de mocratische grondslagen. Groots en vol zelfverloochening heeft koning Leopold zijn moeilijke plichten volbracht. Mevrouwen, mijnehcren: in een sfeer van volledige eensgezindheid begin ik de mijne, en het is voor mij een kostbare aanmoediging op dit ogenblik met dit alles voor ogen mijn regering te kunnen beginnen. Materieel en moreel zal ik alle ini tiatief steunen, waardoor België eco nomisch kan opbloeien. Mijn vader heeft mij eerbied voor de Grondwet bijgebracht moge deze eerbied mij bijblijven, en moge God de eenheid van ons vaderland zegenen!" (Weder om luid gejubel der duizend bevoor rechten en de menigten buiten, en daarna herhaling van deze rede in het Frans). Na de toejuichingen begeeft de jonge koning zich met een rustige blik naar de loges der buiten landse deputaties naar bulten om een rit door feestelijk Brussel te beginnen: van het Parlement via de Schaerbeekse Poort langs „de grote lanen" (de boulevards) te rug naar het Paleis. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft minister Lieftinck zich Maandagavond verzet tegen een afzonderlijke regeling ter tegemoetkoming in dc materiële oorlogsschade, geleden door uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders. De financiële consequenties daarvan vormden voor hem niet de hoofdzaak om deze gedachte, neergelegd in een anderhalf jaar oude motie-Hoogcarspel (C.P.N.). die thans eerst in behandeling kwam, te be strijden. Hij kon daarvoor n.I. geen rechtsgrond ontwaren. Want waarom zou men dan ook niet de materiële oorlogsschade vergoeden van Neder landers, die alsnog in Indonesië of elders ter wereld vertoeven? Afgezien dan nog van de practische onmogelijkheid om de in Indonesië geleden schade nauwkeurig vast te stellen. Voorts wees hjj op de reeds bestaande ordonnantie inzake de rehabilitatie-uitkeringen, op de verleende huisraad voorschotten e.d. Het lot der gerepatriëerden gaat. zo zei hij. de Regering zeer ter harte. Voor zover de reeds ver leende hulp onvoldoende mocht blij ken. is zij gaarne bereid te onder zoeken of deze moet worden uitge breid. Zij wil dit vraagstuk als binnenlands sociaal probleem be handelen doch zij zal met een af- zonderlijke oorlogsschadewet niet komen. Zijn betoog wekte enkele reacties uit o.a. van de heer Weiter fK.N.P) die meende, dat de betrok kenen recht op zulk een vergoeding hadden omdat ons Koninkrijk de oorlog aan Japan had verklaard, en bij de heer H o o g c a rs pel, die maatschappelijk hulpbetoon hier niet op zijn plaats achtte en ook bij de heer v. d. Wetering (C.H.U.) die de houding der Indische geïnter neerden in oorlogstijd tegenover de beloften uit Australië beschreef als „houdt u goed. ik zit hier goed". Bij Interruptie ontkende staats secretaris Götzen echter het be staan van concrete toezeggingen. Toch vond de heer De Graaf (K.V.Pdat dit nu maar eens pre cies uitgezocht diende te worden. In een motie stelde hij derhalve voor het vraagstuk ter bestudering op te dragen aan de commissie, welke zich zal gaan bezig houden met de problemen van rehabilitatie-uitke ringen en backpay van achterstal lige pensioenen. In deze commissie zullen de belanghebbenden n.I. ver tegenwoordigd zijn. De bewindsman vreesde, dat deze motie tot ongegronde verwachtin gen zou kunnen leiden. Doch, als zij DEN HAAG. Het smaldeel V, dat op 9 Juli uit Nieuwediep ver trok en tot 8 Augustus buitengaats zal blijven, maakt thans een oefen- reis op de Noordzee, waarbij Aber deen en Dundee in Schotland be- gen zou kunnen leiden. Doch, als zij j nevens Odda en Oslo in Noorwegen I niet bedoelde aan te sturen op een worden aangedaan. afzonderlijke wettelijke regeling der materiële oorlogsschadevergoe ding, dan wilde hU zich er ook niet tegen verzetten. De motie-Hoogcarspel en die van mr. De Graaf, mede ondertekend door de heren Stufkens (P.v.d.A), v. d. Wetering (C.H.U.)Vonk (V.V.D.) en Meycrink (A.R.) zullen vanmiddag in stemming komen. Ook deze rit kenmerkt zich als gedragen en gestuwd door gejuich, met klaroengeschal ondersteund. De jonge koning stopte bij Bcl- giê's Onbekende Soldaat, steeg uit, bracht het militair saluut en liet bloemen neerleggen. Tijdens deze korte plechtigheid viel er weereen stilte vol van spanning, welke span ning brak bij het weer verderrij- den, want toen namen de toejui chingen, zo mogelijk nog toe. Van de Congres-zuil tot aan het Paleis stonden naar schatting een half millioen mensen achter de ha gen van militairen van alle wa pens. Als het ergens maar tien rijen dik stond, vond men het weinig! De stoet was maar kort. In dc eerste limousine zat grootmaar schalk Carton de Wiart, in de twee de, een open wagen, de jonge ma jesteit alleen in luitcnantgeneraals- uniform, in de derde limousine enkele grootwaardigheidsbckleders. Om kwart voor twaalf kon men zeggen: de zon en het feest heb ben Brussel te pakken. Bij drom men danste men zingend achter de trommen aan. nadat men de jonge koning letterlijk het koninklijk palcis had binnengejuicht. Sterk gescandeerd riep men ..Balcon, Bal-con. Op den balkon, au-bal-con, Op-den-balkon - Bou-de-wijn!" Om tien voor twaalf weergalmde heel het plein van die kreet. „Le roi au balcon"Steeds meer hossende en roepende men senmenigten persen zich samen voor het paleis. Het kan haast niet anders of de jonge koning moet bezwijken voor die aandrang. Twee roepen winnen het; „Le-roi. le-roi, le-roi" en „Balcon, balcon. balcon en de gendarmerie krijgt moeite het volk in bedwang te houden. Men wil met alle geweld het pa lels-vóórplein op. politie-verster- kingen komen aangerend Twaalf uur klokslag: de koning treedt naar bulten, wuivend, een toonbeeld van kalmte. Wild. als 'n branding, slaat het gejuich tegen de paleisgevel op. België en zijn koning en een hoopvolle vredelievende toekomst- wil zijn één geworden. DIT vak heeft herderlijke kanten, trant de vreemdste vragen zendt men mij per brie/ toe, in de coifferende veronderstelling dat ik cr een antwoord op geven kan. Wat te doen met het echtpaar, dat nu al weken twist heeft over de besteding ran de langverbeide vacantieweék? Men overweegt vijf dagen Parijs cn de man ziet het a's zü'i taak „het Franse polk te Ieren kennen". Dat is ongetwijfeld een oppassend voor nemen, maar of het lukken kan in die korte tijd" Ik twijfel en zijn vrouw ook, want zij wil cn dat is de twistappel teaarin ik happen moet „alleen maar een hoop ple zier maken". Een voortreffelijk denkbeeld me vrouw, onder tourislen bovendien zó wijd verspreid, dat te Parijs een complete industrie gereed staat om u op uu> wenken te bedienen. Wat deze nijvere dames en heren meestal met uit schokbcton opgetrokken routineoezichtcri te bieden hebben, is op de hele wereld ontmoedigend eendere „bygeverfde pret", die uw dcviezenpositie krachtiger zal aan pakken dan uw ziclclevcn. Maar als ook daar uw heil niet ligt, waar moet ge het dan poor den duivel wél vinden? Om te bepinnen in een zuiver begrip van de junctie die zo'n buitenlands uitstapje in ons geteisterd bestaan vervult. Een jaar lang hebben -wc noodgedwongen hetzelfde gedaan. Nu zijn we het zat. We pakken de koffer cn gaan naar Parijs. De vertaling van dit woordje luidt op dat ogenblik „weg van hier" Thuis zijn we tof walgens toe uitgekeken ginds zal het heer lijk zijn. Daar de Parijzcnaars pre cies hetzelfde denken cn derhalve in brede stoeten naar Nederland trekken, is reizen dus een waan. Het belangrijkste stukje van uw ba gage ts dan ook niet dat handige gidsje, of het trommeltje met ver bandmiddelen, doch uw eigen hart. Leeft daarin geen mogelijkheid tot vreugd, dan zult ge te Parijs alleen zorgelijke, schamclgeklede mensen op grauwe straten naar volstrekt zinloze doelen zien sloffen. Maar ajs ge gaat „met alle porten open", latent feestelijk en oningevuld blij moedig, dan zult ge daarginds alles vinden wat ge nodig hebt om cr weer een bar jaar lang tegen te kunnen. De charme van een lichter leven. De atmosfeer van een grootse oude stad Dc adem pan een rijke cultuur. De geur van een geraffi neerde keuken. En dc glimlach van de wijn. Wie daórvan in vijf dagen het grootst mogelijke rendement wil hebben, moet evenwel een reeks diep-JVederlandse gewoonten, begin selen en overtuigingen naast de gas meter in zijn gang laten hangen. Zeg niet: „Wat een eng luchtje zit er aan die sla. Nee hoor, dat blief ik niet". „Is dat ding met die vuile gevel en die kleine raampjes het hotel? Nee hoor, daar ga ik niet in." „Ze mogen hier wel eens sto/ af nemen." „Ik geloof dat hier niemand werkt. Nee ,dan in Holland... „Die Fransen kunnen iiict organi seren. Als je bij ons komt... „Ik moet biefstuk met gebakken aardappelen en spercicboontjcs. De rest eten ze zelf maar op" Zeg dat niet en denk dat niet. Want „bij ons" is thuis, daar kwam u net vandaan cn gaat u straks weer heen. Maar „hier" is Parijs. Het. ligt klaar voor uw vacantie- droom, doch toont alleen een glim lach als u die er eigenhandig op weet te schilderen. Goede reis! KRONKEL. DEN HAAG. Naar aanleiding van berichtgeving in enkele bladen over een proces wegens desertie in oorlogstijd voor de krijgsraad te vel de te Tokio heeft het Eerste Kamer lid Schoonenberg (CPN) aan de mi nister van Oorlog schriftelijk de vol gende vraag gesteld: Is het juist, dat de majoor-auditeur-militair van oor deel was, dat beklaagde behoort tot de vele militairen van het Neder landse detachement Verenigde Na ties. aan wie bij aanmelding in Ne derland beloften zijn gedaan, welke in Korea niet zijn nagekomen, dat de kapitein-verdediger zelfs heeft ge zegd, dat zij onder valse beloften naar Korea zijn gelokt en dat be klaagde op grond van verzachtende omstandigheden tot een voorwaarde lijke straf is veroordeeld? Ten slotte vraagt hij of de Regering bereid is om, indien bedoeld proces verdenking heeft opgeleverd van strafbare feiten ten nadele van Ko- rea-vrijwilligers, een strafvervolging te doen instellen tegen allen, die daarvoor aansprakelijk kunnen wor den geacht. Oefenreis van smaldeel V Nederlanders oefenen samen met Belgen DEN HAAG. Op 24 en 25 Juli a.s. zullen Nederlandse en Belgi sche legeronderdelen gezamenlijk oefenen op en bij de vliegbasis Woensdrecht. Het belgische onder deel, bestaande uit een compagnie parachutisten en een bataljon in fanterie, zal over land en uit de lucht een aanval doen op de vlieg basis. waarna zich een strijd zal ontwikkelen tussen Belgische en Nederlandse troepen. De Neder landse bataljons, die aan de oefe ning deelnemen, behoren tot de eenheden, die voor herhalingsoefe ning gedurende veertien dagen ver blijven in de legerplaats „Witten berg" bij Stroe. (Eigen bericht) UTRECHT Ir. II. J. Uges. di recteur van het telcfoondistricl- Utrccht, is met ingang van 1 Au gustus benoemd tot waarnemend- hoofddirecteur van de telefoon- en telegraafdienst der P.T.T. Hij hoopt zich binnenkort In Den Haag te vestigen. Ir. Uges, die 49 jaar is. ontving zijn opleiding tot clectrotechnisch ingenieur te Delft.. Hij verwierf in P.T.T.-kringen grote bekendheid door de uitstekende wijze, waarop hij als hoofdingenieur le klasse directeur van het tclefoondistrict- Utrecht de automatisering organi seerde in die provincie. Zeer Instruc tief is zijn boekje „Achter de kies- schijf", waarin hij voor leken de werking van de automatische tele foon beschreef. Tot opvolger van ir. Uges is be noemd ir. Broekmeyer. Garantie voor ongehinderd verkeer Berlijn-West-Duitsland geweigerd BERLIJN. De minister van Handel voor de Sowjct-Russische zone van Duitsland en de gevolmachtigden voor de Internationale handel der Sowjct-Russische zone hebben Maandag verklaard niet bevoegd te z^n de garantie van het goederenverkeer tussen Wcst-Berlijn en het West-Duitse Bondsgebied als integrerend deel van een handelsovereenkomst tussen Oost- en West-Duitsland te erkennen. Deze garantie Is door dc W.-Duitse regering en de geallieerden als voorwaarde gesteld voor dc ratificatie van de nieuwe overeenkomst betreffende de handel tussen de Sowjet-Russische zone en de Federale Republiek. Woordvoerders van de Sowjét- Russische zone hebben gedreigd, dat de bij verdragen vastgestelde leveranties van stroom en bruin kolen aan West-Berlijn gestaakt zullen worden, wanneer de handel met de Sowjet-Russische zone on derbroken of gestaakt zou worden. Een geallieerde woordvoerder heeft, naar Reuter meldt, Maan dag medegedeeld, dat de Weste lijke geallieerde commandanten te Berljjn in een speciale geheime zitting zijn bijeengekomen ter be spreking van de situatie op han delsgebied en van de aanwijzingen, dat de Sowjet-autoriteiten hun in menging in de export naar het Westen uit Berlijn blijven voort zetten.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3