DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Optimisme in de Y.N.: Stalin zou' politiek staken agressieve Vrede in Korea toets voor Russische oprechtheid Engelse familie durft niet meer naar bed Watersnood in Amerika bedreigt nu St. Louis 117111 van Est uit Tour na val in ravijn Harriman: Olienaasting is voldongen feit Vredeswil van Moskou op de proef Kaesong: weer voortgang Haags spook kan dichten Tweemaal in een jol van 10s meter over de Oceaan Koninklijk paar naar dc VS en Canada Sherman weer hij Franco lie Jaargang, no. 166 Woensdag 18 Juli 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse oummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort HOOFDREDACTEUR Tl. DE BOORDER NEW YORK. De Russische regering is bezig haar buitenlandse politiek geheel te wijzigen en als een eerste stap in deze richting zal zij pogen een voor alle partijen aanvaardbare vrede in Korea te bewerkstelligen. Deze mening kan men op het ogenblik in talrijke delegaties bü de Verenigde Naties horen verkondigen. Men beroept zich daarbij op mededelingen, die via de diplomatieke kanalen uit Moskou zijn binnengekomen. Ook wordt veel waarde gehecht aan vertrouwelijke mededelingen, welke een diplo maat uit Oost-Europa kort voor de radiorede van Malik, waarin een wapen stilstand in Korea werd voorgesteld, aan Router's correspondent bij de Verenigde Naties, Michael Fry, deed- In het kort komen de inlichtingen, waarop het vrijwel algemene optimisme gebaseerd is, hierop neer, dat Moskou terug wil keren tot de politiek van samenwerking met het Westen, waarvan indertijd Litwinow en Maisky, tijdens de oorlog Russisch ambas sadeur in Londen, de exponenten waren. In he genoemde gesprek met Fry in New York gaf de Oost-Europcse diplomaat openlijk toe, dat de Russische buitenlandse politiek in de afgelopen vier jaren zes grote nederlagen had geleden, te weten: iraBLUtfiuirwnrjininnnii!! ffmnouniminmiRriB arunum SEOEL De geallieerde en com munistische onderhandelaars zijn vandaag voor de zesde maal in Kaesong bijeengekomen om te trachten, een einde te maken aan de strijd in Korea. Na een ochtend vergadering van 55 minuten werd de zitting geschorst voor intern overleg. Waarnemers waren van mening, dat het oponthoud veroor zaakt was door de weigering van de V.N.-delegatie om in dit stadium het terugtrekken der buitenlandse troepen te bespreken. De middag zitting duurde ruim twee uur, met een pauze van tien minuten. Evenals gisteren werd over de aard der onderhandelingen slechts een kort communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd. dat vorderin gen bij de opstelling van de agenda waren gemaakt. Ook radio-Peking maakt ditmaal bekend, dat men voortgang maakt. De in 1946 begonnen poging om Grekenland in de communistische invloedssfeer te trekken, ein digde met een fiasco. De actie om het Marshall-plan onmogelijk te maken, faalde. De aanval van de Rus^jsche regering op het Atlantische Pact. waarbij getracht werd de Scandinavische landen te intimideren, werd door het Westen afgeslagen. De Russische politiek jegens Duitsland, met inbegrip van de blokkade van West-Berlijn, dreef West-Duitsland geheel in de armen van het Westen. De Russisch-Chinese plannen ten aanzien van Korea strandden op het daadwerkelijk verzet van Amerika en de Verenigde Naties. De politiek van de Russische regering in en buiten de Verenigde Naties heeft tot resultaat gehad, dat de Westelijke mogendheden zich nauwer aaneen hebben gesloten. Het Koreeanse conflict wordt door vele diplo maten beschouwd als een zaak, waaraan men de oprechtheid van de Russische vre deswil zal kunnen toetsen. Als een gunstig teken ziet men daarom het feit, dat de com munistische on derhandelaars be reid bleken, alle door generaal Ridgway gestelde eisen, waardoor de wapenstil- standsonderhande- lingcn konden ivorden hervat. 7,o waren de ge- i'.liccrde fotogra ven op 15 Juli, tijdens de her- Aeuwing van het overleg, in staat, Noordkorcaan- e generaal Nam !l. leider der com munistische dele- gatie, aan het hoofd van zijn staf naar dc con ferentiezaal te zien marcheren. Duizenden vrijwilligers in actie om van ramp te beperken KANSAS CITY (Missouri). De Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, aat voorziet in het uittrekken van 2a millioen dollar voor de eerste hulpverlening aan de door over stromingen geteisterde gebieden in de Staten Kansas en Missouri. Het peil van het water in de onderge lopen gebieden van Kansas City is reeds sterk gedaald. President Truman bracht Dinsdag per vlieg tuig zijn aangekondigde bezoek aan het geteisterde gebied. In Oost-Missouri werken vrij willigers echter in koortsachtig tempo in het gebied van dc bene denstroom van de Missouri, om te pogen de razende watermassa's, In Korea gesneuveld DEN HAAG. Dc regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen in Korea is gesneuveld de, oorspronkelijk als vermist opgege ven, soldaat B. van der Wal, ge boren 3 Mei 1928 en afkomstig uit Rotterdam. De gesneuvelde was gehuwd. Een grote tegenslag voor Moskou was ook ,dat het zwaartepunt in de organisatie der Verenigde Naties plotseling van de Veiligheidsraad waar het veto-recht geldt, naar de Algemene Vergadering verschoven is, die het vetorecht niet kent. Het is in het licht van al deze fei ten. dat volgens waarnemers in Mos kou en in de kringen der Verenigde Naties, de Russen besloten zouden Geest loopt op de trap, keert spiegel om verplaatst kussens en kisten WEST NORWOOD. Het spook, dat in Den Haag de kop heeft opgestoken, kan nog wel wat leren van een ..broertje", dat momenteel huishoudt bij dc familie Greenfield in West Norwood (Engeland). De Greenfields, acht stuks, durven al een weck lang niet naar bcd, om dat zij horen stampen en kloppen op het dak en tal van andere zon derlinge dingen meemaken. Zij brengen de nachten rokend en kaar tend door op stoelen en matrassen in de huiskamer, omdat zij zich niet meer in de bovenvertrekken wagen. Negen politiemannen houden hen gezelschap en zijn mede getuige van allerlei mysterieuze gebeurte nissen. Zo viel er een schilderijtje van de muur, kussens, die aan het voeteneinde van een bed waren neergelegd, werden teruggevonden bij het hoofdeinde en in een afge sloten kamer bleek de wandspiegel te zijn omgedraaid. Mevrouw Greenfield verklaarde, dat zij in het stof op de vliering de initialen „A.T." zag geschreven. En hoewel zij de vliering schoonmaakte, wa ren er twee dagen later twee cir kels in een nieuwe stoflaag gete kend. Sinds kort worden er nu ook op momenten, dat iedereen in de huis kamer zit, voetstappen op de trap (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het spookt nog Eteeds in de Pacts van Troostwijk straat te Den Haag. Het schijnt, dat de zonderlinge klop- en stampgeest even op de vlucht is geweest voor de dienaren der Wet. Want nadat enkele agenten vorige week de wacht in het bewuste perceel had den betrokken, hield het spook zich plotseling koest. Zodra de politie het echter welletjes ging vinden en ook de publieke belangstelling luw de, stak de geest weer de kop op. Zoals gemeld, begon Zondagavond om een uur of tien het geklop zij het in bescheidener mate op nieuw. Twee politiemannen werden erbij gehaald en prompt verstomde het tumult. Gisteravond, nadat de politie weer was vertrokken, heeft het ook nog even gestommeld. Belangstellenden drentelden weer langs de voordeur, maar gingen onverrichter zake huiswaarts, daar het geluid op straat niet hoorbaar was. Intussen is gebleken, dat het spook behalve spoken ook nog schrijven kan en zelfs een dichtader bezit. De familie W die de parterre van het spook huis bewoont, heeft namelijk enkele anonieme brieven ontvangen, waar van er een in dichtvorm was be steld en ondertekend met ..Het Spook". Een flauwe grap? De fami lie W meent van wel. maar er zijn een paar bewoners van de Paets van Troostwijkstraat, die heftig van neen schudden. t .djakarta. De „Djakarta Lloyd heeft wederom in de Ver enigde Staten een schip aange kocht. Dit schip is thans onderweg naar Djakarta. gehoord. Wanneer men dan gaat kijken, blijkt er niemand te zijn. Kisten worden door een onzicht bare hand verplaatst en de politie is niet bij machte het raadsel op te lossen. Inmiddels wordt er in de buurt gemompeld, dat de fami lie Greenfield zelf spookt om een ander huis toegewezen te krijgen. Maar de betrokkenen ontkennen dit hardnekkig en ook de politie heeft niet geconstateerd, dat zulks het geval is. Vader Greenfield zegt, dat hij niet wil verhuizen, wanneer het spook ophoudt. Hij heeft of schoon hij niet katholiek is een Roomse priester verzocht het huis te zegenen en de geesten uit te bannen. Maar de geestelijke, pas toor Alfred Cole, heeft verklaard, dat hij niets kan doen, eer hij toe stemming van de bisschop heeft. En deze toestemming is tot op he den nog niet afgekomen. hebben, hun buitenlandse politiek van de agressieve in een consolide rende fase te doen overgaan. Het hoofddoel zou. naar men meent, zijn, de internationale spanningen te ver minderen. ten einde de uitvoering van de Westelijke defensieplannen te vertragen en de Sowjet-Unie in staat te stellen haar binnenlandse economie op te bouwen. De eerste toets voor de oprechtheid van de Russische wens, de strijdbijl met het Westen te begraven, zou. 7.0 verklaart men in kringen der Ver enigde Naties, het volledig medewer ken van Moskou met de andere lan den aan het totstandbrengen van een onafhankelijk, democratisch en ver enigd Korea zyn. KLM-Constellation rolt van startbaan DEN HAAG. Dinsdagmorgen is de KLM-Constcllation PH-TDI met gezagvoerder Jan Stroeve bij de start op Idle Wild (New York) door nog onbekende reden van de zijkant van de startbaan afgelopen en moest daardoor ijlings tot stil stand v/orden gebracht. De passagiers konden ongedeerd uitstappen en de machine bleef ogenschijnlijk onbeschadigd. Er be vonden zich 39 passagiers aan boord van wie 4 Nederlanders, onder wie dr Van Mook Met de PH-TDL zijn de reizigers intussen naar Neder land vertrokken. PLYMOUTH. Allan Allcard, een 35-jarige schccpsarehitcct, is Dinsdag in Plymouth aangekomen na geheel alleen, in een 34 voets jol, tweemaal de Atlantische Oceaan te zijn overgestoken. Op de laatste etappe van zyn tocht, van Casablanca naar Plymouth, had Allcard te kampen met harde tegenwind, zodat hij veertig dagen over dit laatste stuk van 1.300 mül heeft gedaan. Dertien communistische leiders in VS gevangen NEW YORK Dertien Ameri kaanse communistische leiders zagen Dinsdag voor de derde maal de ge vangenisdeuren voor zich opengaan. Zij hadden tegen borgstelling op vrije voeten kunnen blijven, en te dien einde had „The Civil Right Congress" obligaties bij dc gerechte lijke autoriteiten gedeponeerd. Laatstgenoemden waren echter van mening, dat dit lichaam dc her komst der obligaties niet op bevre digende wijze had aangetoond. Zij weigerden daarom deze wijze van borgstelling goed tc keuren. die in de richting van de samen vloeiing van Missouri en Missis sippi stromen, tc bedwingen. De lager gelegen streken in de omge ving van St. Louis, dat aan deze samenvloeiing is gelegen, staan reeds enkele meters onder water. Alhoewel St. Louis zelf hoog ge legen is, acht men de stad toch ernstig bedreigd. In loop van 1952: DEN HAAG. Dc president van dc Verenigde Staten van Amerika en mevrouw Truman, alsmede dc gouverneur-gene raal van Canada en lady Alexander of Tunis hebben uitnodigingen gericht tot II.M. dc Koningin en Z.K.H. dc Prins der Nederlanden 0111 in de loop van het volgende jaar officiële staatsicbezockcn aan de Ver enigde Staten en Canada te brengen. De Koningin en dc Prins hebben deze uitnodigin gen in beginsel aanvaard. Het tijdstip zal nader worden vast gesteld. Hij had rode ogen door gebrek aan slaap Het enige voedsel, dat hij nog aan boord had, waren vijf aardap pels, een handvol scheepsbeschuit cn twee blikjes corned beef. Allcard is in 1949 voor de eerste maal geheel alleen de Oceaan over gestoken: in September van dat jaar arriveerde hij in New York na 81 dagen op zee te hebben rondgezwor ven. De terugreis in de jol ..Temptress" aanvaardde hij elf maanden geleden. Bij het vertrek van de Azoren be merkte Allcard, dat hij een knappe 23-jarige verstckelingc aan boord had, de Portugese Otilio Frayao. Hij zette mej. Frayao in Lissabon aan wal, vanwaar zij naar Engeland is gegaan, om haar intrek bij vrien den te nemen Allcard wilde zich te genover verslaggevers niet uitlaten over een romance met zijn aardige verstekellnge, maar hij zei wel, dat zij een grote rol zou spelen in het boek. dat hij thans over zijn reis schrijft. „Ik heb het boek op zee al hele maal geschreven," zei hij, „maar ik zal nog wel drie maanden nodig heb ben om het te schaven." Koning verzoekt Belgische regering aan te hlijvcn BRUSSEL. België's nieuwe koning, Boudewijn I. heeft dc re- gering-Pholien verzocht aan tc blijven. Volgens de traditie had het geheel uit katholieken be staande kabinet gisteren, na de eedsaflegging van de koning, haar ontslag aangeboden. Josephine laat zich niet beledigen LOS ANGELES. Op aanklacht van de negerzangeres Josephine Baker is een zakenman uit Dallas (Texas) Dinsdag te Los Angcles veroordeeld tot een boete van 100 dollar wegens het veroorzaken van huisvredebreuk in een hotel. De zakenman had. zittend aan 'n naburige tafel in het hotel waar de zangeres verbleef, de opmerking gemaakt: ..Ik wens niet met negers in eenzelfde vertrek te zijn", aldus Josephines aanklacht. Geen bemiddeling, maar poging om betere atmosfeer te scheppen TEHERAN. Op een persconferentie heeft Trumans speciale vertegen woordiger Harriman Dinsdag gezegd, dat hü niet in Perzië is om te bemid delen, doch om een atmosfeer te doen ontstaan, welke gunstig is voor het bereiken van een regeling. „Ik heb geen bevoegdheid", zei hü. „om als bemiddelaar namens dc Britse regering op te treden en ik zal die ook wel nooit bezitten." Ofschoon Harriman volgens zijn zeggen de nationalisatiewet nog steeds aan het bestuderen is even als de uitspraak van het Internatio naal Gerechtshof, verklaarde hij. dat het voor Perzië niet mogelijk is om de nationalisatiewet te verande ren. Over de uitspraak van het Int. Gerechtshof en het Perzische ant woord daarop weigerde hij com mentaar te geven Hij had gepoogd om de Perzische leiders duidelijk te maken, dat hun geestdrift voor een nationalisatie j der olieindustrie gepaard moet gaan met redelijkheid. Hij had verder getracht de Per zen zich voor ogen te doen stellen dat. indien zij de buitenlandse markten voor de afzet van hun olie producten zouden verliezen, er in andere gebieden ter wereld meer olie zou worden gewonnen. Dit zou het voor Perzië moeilijk maken in de toekomst weer de beschik king over deze markten te ver krijgen. Spaanse prijs voor bases zal hoon -ij" MADRID. Admiraal Sherman de Amerikaanse marinechef. heeft gisteren een tweede, langdurig on derhoud met generaal Franco ge had. Gewoonlijk goed ingelichte woordvoerders zeiden na deze con ferentie. dat Sherman aan Franeo had medegedeeld, dat dc Verenigde Staten gebruik wensen tc maken van de Spaanse marine-bases in Cartagena. Cadiz, El Fcrrol en San ta Cruz de Tcnerlfe en van dc vliegvelden In Barcelona, Madrid en Sevilla en wellicht ook die van Valencia en Lugo. Amerikaanse zegslieden noemden de besprekingen „verkennend", hetgeen schijnt te betekenen, dat Sherman de Spanjaarden hun prijs gevraagd heeft Deze zal hoog zijn, waarschijnlijk zelfs zo hoog, dat een periode van moeilijke onder handelingen op dc stap van Sher man zal volgen. Donderdagavond zal Sherman naar Parijs vertrekken, waar hü generaal Eisenhower van het re sultaat van zijn besprekingen in Madrid op dc hoogte zal brengen. Een van de ernst van het ogenblik diep doordrongen Boudewijn I legt als vijfde koning der Belgen voor het verenigd parlement de eed op de grondwet af. Tijdens de daarop gevolgde triomftocht naar het ?a'*ls bleek duidelijk, dat de Belgen hun verdeeldheid begraven nebben en zich als een man om de nieuwe vorst wensen te scharen. Mijnarbeider verongelukt KERKRADE. Dinsdag ge raakte de 43-jaar oude boven grondse arbeider H. Meister uit Simpelveld In de zeverij van de mijn Julia te Eygelshoven bekneld in de omkeer-inrichting van een transportband. Hij overleed ter plaatse aan de bekomen verwon dingen. Het slachtoffer was ge huwd en vader van drie kinderen. van Est maakt het goed (Van onze speciale verslaggever) Vanochtend ben ik met Kees Pellenaars op bezoek geweest in het ziekenhuis te Tarbes. De toe stand van Van Est is zeer goed. De voet. waarop hij is neergeko men deed nog pijn en hij heeft pijn over zijn gehele lichaam, doordat zijn spieren stijf zijn. Verder heeft hij zijn ongeval op ongelooflijke wijze doorstaan. Vanochtend om elf uur vertrekt hij met de trein naar Parijs cn morgenavond is hij in St. Willc- brord De stemming in het Ne- derlandse kamp. die gisteren na tuurlijk down was. in tegenstel ling tot dc feestelijke stemming aan het ontbijt, toen er een hele regen van telegrammen binnen kwam. is weer helemaal opge monterd De andere renners, behalve Peters, startten van ochtend voor de tweede Pyre- neeën-étappe. Voor het vertrek heb ik een bezoek gebracht aan Van Est om afscheid van hem te nemen. Dc Nederlandse ploeg in de Tour de France Is in de dertiende etap pe wel zwaar getroffen. Wim van Est, die de vorige dag de gele trui had veroverd, viel bij de afdaling van de Col d'Aubesque in een tachtig meier diep ravijn. Na eerst vijftig meter omlaag gevallen te zijn, rolde de stoere Brabander nog dertig meter verder waarbij de afbrokkelende steenmassa op hem neer stortte. Wonder boven wonder werd de Nederlander niet ernstig getroffen. Hij werd in een Ziekenhuis in Tarbes opgenomen waar hij hopelijk deze zware te genslag spoedig te boven zal komen. Liefdesdrama in hoofdstad Man wondt vrouw levensgevaarlijk en ook zichzelf AMSTERDAM. In een perceel in de Regulicrsdwarsstraat bü het Rcmbrandtsplcin heeft zich Dins dagavond een drama afgespeeld, waarbü een vrouw cn een man levensgevaarlijk zün gewond. De vrouw, 23 Jaar oud, had in het perceel waar een oom van haar met zijn familie woont, een kamer gehuurd. Omstreeks zes uur kreeg zij bezoek van een eveneens 23-jarige fabrieksarbeider, met wie zij geruime tijd had samenge woond. De verhouding was door do vrouw enige tijd geleden verbroken. De man scheen dit niet te willen ac cepteren cn was naar de Reguliers dwarsstraat gekomen, waarschijn lijk met het doel de vrouw te bewegen weer bij hem terug te komen Toen zij dit weigerde trok hij een dolkmes cn bracht de vrouw vier steken in borst en rug toe. Op het geschreeuw van de medebewoners snelde een agent van politie, die in de omgeving surveilleerde, de woning binnen, maar hij kwam te laat om te ver hoeden. dat de man zichzelf met de dolk nog twee steken in de buik gaf. De ijlings gewaarschuw de Geneeskundige Dienst bracht dc man en de vrouw over naar het Binnengasthuis, waar zy zijn opge nomen. De vrouw, die er het erg ste aan toe is, maar ook de man verkeren in levensgevaar. v. Omlaagsuizende lift doodt controleur (Van onze correspondent) HEERLEN Dc 29-jarige bank werker Th. J Kessels uit Heerlen- Heerlerheide is in het ondergrondse j bedrijf van de Oranje Nassaumijn 1 bij het verrichten van controle werkzaamheden in een tussen- schacht door de omlaag schietende liftkooi zo zwaar aan het hoofd ge wond. dat hij spoedig overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. DIEMEN De tweejarige Johanna de Ruiter is Dinsdagmor gen in een onbewaakt ogenblik in een sloot achter de ouderlijke wo ning gevallen en verdronken. Later opklaringen N Weersverwachting geldig van j G Woensdagavond tot Donderdag- - avond: Aanvankelijk veel bewolking, j Éj maar later plaatselijk opklarin- gen Droog weer. Zwakke tot H matige noord-westelijke wind. Weinig verandering in tempe- pr ratuur. 19 Juli Zon op 4 u 41 m onder 20 u 50 m; Maan op 21 u 42 m tl onder 4 u 57 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1