©AGBLAD VOOR AMERSFOORT Er dient een einde te worden gemaakt aan geknoei Twee doden, vijf zwaar gewonden en vijftien lichter gekwetsten Koning Abdoellah van Jordanië vermoord Agent van groot-moefti bij aanslag neergeschoten TREINBOTSING TE GOUDA: Vacantiegangersexpres van Den Haag- op treinstel uit Rotterdam loopt Amerikaanse hulp voor het Midden-Oosten KAMERLID GOEDHART TOT REGERING: Minister Mulderije: Geen kans op Westerlings u itievering Is Golfstroom gedraaid? Verdaging tot 25 Juli Ravage van hout glas en staal Ie Jaargang, 110. 169 Zaterdag 21 Juli 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Banks Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort HOOFDREDACTEUR: TI. DE BOORDER (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Bü zün interpellatie over het Ambon-complot heeft de heer Goedhart in het daglicht gesteld hoe de „dames en heren van het Rijkseenheidclubje sinds de souvereiniteitsoverdraeht zich hadden gecon centreerd op de Ambon-kwcstie voornamelijk om de binnenlandse geschil len over de Indonesische kwestie en de agitatie tegen de Nederlandse regering gaande te houden. Na jarenlang het thans achterhaalde fabeltje te hebben verteld over de 15000 Nederlandse vrouwen, die in ge dwongen concubinaat met Indonesische militairen zouden leven, probeerden zy ons w'üs te maken dat de voormalige KNIL-militaircn van Ambonese herkomst en hun gezinnen vermoord dreigden te worden indien men hen zonder speciale bescherming op Java zou laten. Zij zijn er in geslaagd een aantal Ambonezen op te hitsen demobilisatie op Java te weigeren en zelfs heeft hun misleidende demagogie helaas een Nederlandse rechter in ver warring gebracht. mede, dat als de betrokken vreem delingen met hun gewaagde actie zouden voortgaan hun Het verblijf hier te lande zou worden ontzegd. Zie verder pag. 3 De heer Goedhart wees er op, dat kolonel Van Santen, hoofd van het Nederlands afwikkelingsbu reau in Indonesië, voor deskundige tegenspraak van dit boerenbedrog had gezorgd door mee tc delen, dat er in Indonesië geen spoor van vijandschap te bemerken viel te gen de Ambonezen. De uitspraak van de Nederlandse rechter bracht de Nederlandse rc- i gering in een hachelijke dwang- i positie. Het onmogelijke besluit i moest worden genomen om ruim i 13.000 Ambonezen naar Nederland tc laten komen. Dat dit voor de Ambonezen zelf bijzonder ongeluk- Toen de treinen die om 7 uur 5 op het station Gouda op elkaar hotsten, om 9 uur uit elkaar ge trokken werden zag de in elkaar gedrukte kop van het Haagse gedeelte er aldus uit. Cabine en vooorste gedeelte waren volko men verwoest. Postkantoor beroofd te Helvoirt DEN BOSCH Vrijdagmiddag omstreeks vier uur, toen het post kantoor ging sluiten, hield een auto met twee jongemannen stil. Een van hen ging naar binnen, kocht een postzegel van tien cent en ver dween weer. Blijkbaar had hij de situatie verkend, want hij kwam rhêfzijn kameraad naar binnen. Een greep door het loket volgde en met een som van f 500 aan bank papier en een bakje met wisselgeld maakte het tweetal zich uit de voe ten naar de auto, die in snelle vaart verdween. Tot nu toe zijn de over vallers. van wie een vaag signale ment kon worden gegeven, niet op gespoord. (Van onze Scandinavische correspondent) OSLO, Vrijdag. De zachte, maar langdurige winter en koude regen achtige zomer moeten wellicht wor den toegeschreven aan een afwij king van de Golfstroom. Tot deze conclusie komt de directeur van het Oceanografische instituut te Oslo. prof. Fjeldstad. die zojuist uit New York naar Oslo is terugge keerd. De Golfstroom gaat dit jaar van het midden van de Atlantische Oceaan uit niet (zoals tot dusver) naar het Noordoosten, maar naar het Zuidwesten; de temperatuur is belangrijk lager. Dezer dagen heeft men van Ame rika een expeditie uitgezonden om de gedragingen van de Golfstroom tussen Amerika en Engeland nauw keuriger te onderzoeken. WAT VOOR WEER? Mooi weekeinde (Van onze weerkundige medewerker) Ondanks de sombere vrezen waar in menigeen onzer wellicht ver keerd heeft toen het regende op St. Margriet (20 Juli), ziet het er voor het komende weekeinde gunstig uit. De storing die gisteren een on gunstige invloed op het weer in ons land uitoefende is weggetrokken en het gebied van hoge druk boven de Britse eilanden verplaatst zich in de richting van de Noordzee. Ta melijk koele, maar droge lucht be gon dientengevolge gisteravond reeds ons land binnen te stromen De bewolking is hierdoor afgeno men en vandaag zal het bijna over al zonnig weer zijn. Door de ver warming zullen de temperaturen stijgen, hetgeen vooral Zondag te oespeuren zal zijn. Doordat het ge- ui- V.an hoge druk zich waar schijnlijk voorlopig in onze buurt za. ophouden, kan op een zomers weekeind worden gerekend. *-^^HAAG. De eerste luite nant B M Koster zal de eerste luitenant W. W. Dussel binnenkort vervangen als publiciteitsofficier bij het Nederlandse detachement in Korea. Zonnig Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond: Droog. Koude nacht; morgen overdag zonnig en vrij warm weer. Zwakke veranderlijke - wind. 22 Juli Zon op 4 u 45 m onder - 20 u 46 m; Maan op 22 u 25 m onder 9u .11 m 23 Juli Zon op 4 u 47 m onder 20 u 45 m; Maan op 22 u 36 m onder 10 u 53 m. kig was vormde geen beletsel. Hun adviseurs lopen nu met plannen rond om het in Alphen aan de Rijn tot een soort Ambon-circus ..e laten komen. Men deinsde er zelfs ook niet voor terug de Ambonezen in samenzweringen en illegale knoeierijen te betrekken, waardoor de terugkeer van deze mensen steeds moeilijker dreigt te worden. De heer Goedhart achtte het noodzakelijk dat aan het illegale geknoei een einde wordt gemaakt Tot zijn leedwezen hadden hij en zijn politieke vrienden echter niet de indruk gekregen, dat de rege ring tot dusver krachtig genoeg was opgetreden. Minister MuldcrUe De minister van Justitie deelde mede, dat op grond van hetgeen I tot dusver was gebleken niet kon worden gezegd, dat de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" zich had schuldig gemaakt aan oplichting ex art 26 W. v. S. Voorts deelde hij Besprekingen in Kaesong TOKIO. I)c delegatie dor V.N. heeft zich Zaterdag accoord ver klaard niet een verzoek van de Noor delijken om de besprekingen tc Kae song tot 25 Juli op tc schorten. De bijeenkomst begon precies om 10.00 uur plaatselijke tijd, werd om 11.03 voor een half uur verdaagd en ein digde acht minuten, nadat de bespre kingen waren hervat. Waarnemers te Tokio zijn van mening dat de Noor delijken tijd hebben gevraagd om zich te beraden over de stellige wei gering van de delegatie der V.N. om het terugtrekken der buitenlandse troepen te bespreken. Het in twee groepen rijdende con- vooi der V.N. bereikte vandaag do plaats van samenkomst zonder hin dernissen te ontmoeten, dank zij de genie, die de gehele nacht had ge werkt om de weg vrij te maken, die Vrijdag onbegaanbaar was tenge volge van overstromingen. De leiders van de delegatie maak ten de tocht per hcfschroefvliegtuig, nadat een ocfcnvlucht had aange toond, dat het veilig was ondanks mist en laaghangende wolken. Koningin en Prins ook naar Engelse Festival (Van onze correspondent) LONDEN. Het bezoek, dat de Koninklijke familie aan Engeland brengt, zal ditmaal een strikt parti culier karakter dragen. Men weet, dat de eigenlijke aanleiding een be- hebber een grote belangstelling koestert. Het schijnt, dat de konink lijke familie ook een bezoek aan het Festival zal brengen. De Konin gin zal Maandag teruggaan en de prins met de beide prinsesjes Don derdag. De Koninklijke familie neemt haar intrek in het Claridge Hotel. (Van onze verslaggever) GOUDA. Op het station Gouda is vanmorgen om 7.05 met een hevige klap het Haagse gedeelte van de expres-verbinding naar het Noorden, op het Rotterdamse gedeelte, dat reeds gearriveerd was, ingereden. Iets wat jarenlang goed gegaan is, n.l. het achteraansluiten van de - Haagse trein achter de Rotterdamse, is vanmorgen een ramp geworden. Het Haagse treingc- naï Horse ShoJw"r in White City 'is" deelte drong verwoestend het laatste gedeelte van de Rotterdamse trein binnen, wrong zijn waarvoor de prins als paardenlief- koppelingsbalk door de vloeren van de voorste trein omhoog, glas vloog aan splinters en hetu"~ Haagse gedeelte werd zelf klemvast ingedrukt. Een passagier die het ongeluk zag aankomen trachtte uit de rijdende trein te springen, doch werd in de deuropening doodgedrukt. De be stuurder van de Haagse trein hing aan de andere kant er uit als levenloos. Er waren ongeveer twintig gewonden, onder wie enkelen zware verwondingen hadden opgelopen. Van vijf van hen is de toestand ernstig. Zodra de enorme stofwolk opge trokken was zag men, dat de be stuurderscabine van de Haagse trein en het daarachterliggende ge deelte de meeste slachtoffers bevat te. Aan de ene zijde hing een man eruit met het hoofd omlaag. Aan de andere kant zat iemand over de gehele lengte ineengeklemd, ver moedelijk reeds dood. Op het perron lag een vrouw in het glas. roepend om hulp. In de compartimenten, welker deuren en ramen niet te vcrwikke waren, gilde men van angst. Militairen en burgers snelden te l.ulp en deden wat ze konden. Na enige ogenblikken kwam er lijn in de reddingspogingen. De derde klasse wachtkamer werd in gericht als noodhospitaal. Politie begon ruimte te maken en thans kreeg men enigszins een overzicht van het gebeurde Gewonden wer den op brancards de wachtkamer binnengebracht, lichtgewonden be gonnen zichzelf en elkaar te hel pen en bagage werd bijeen gescho ven. Vermoedelijk is 't ongeluk ont staan doordat de remmen van de Haagse trein weigerden. „Er komt een botsing" Als bijzonderheid kan nog gel den. dat de binnenkomende Haagse trein van grote afstand een drin gend signaal heeft gegeven, dat er iets niet in orde was met zijn rem men. Dit signaal is aan de reizi gers in de wachtende trein en op het perron, vrijwel onopgemerkt voorbijgegaan. De boeken- en tij i- schnftverkoper op het perron rea geerde wel ogenblikkelijk. Hij be gon langs de trein en de wachten den te hollen met de kreet: „Maak dat je wegkomt, er komt een bot sing!" Het geven van het signaal is wel in de stad opgemerkt, o a. in het hotel recht tegenover 't station. De bestuurder van de Haagse trein is tot op het laatste moment op zfjn post gebleven. Beide trei nen waren vol vacantiegangers naar het hoge Noorden. Om 8.15 uur was het reddings werk in volle gang Hoewel het uiterst moeilijk was op het over volle perron de ruimte daarvoor vrij te houden. De doktoren De Planque, Beek. Van Elk en Eyk- man waren met nog enkele colle ga's en Rode Kruis- en EHBO-ploe- Prof. Lieftinck naar Washington? Geen commentaar op een gerucht, zegt minister (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Na de ontslag aanvrage van prof. Kcesing als raadadviseur van het ministerie Van Financiën circuleren plotseling ge ruchten, dat prof. mr P. Lieftinck het voornemen zou hebben binnen kort zijn portefeuille ter beschik king te stellen om eveneens een functie in Washington te aanvaar den bij de Internationale Bank In de omgeving van de minister van Financiën neemt men aan, dat deze geruchten zijn ontstaan door een verwisseling in het buitenland van de beide Nederlandse figuren. Prof Lieftinck liet ons heden op ons ver zoek om inlichtingen antwoorden, dat hij niet bereid is geruchten die over hem de ronde doen te be commentariëren. Er gaan zo veel geruchten over hem. dat hij daar niet aan kan beginnen. redesverdrag met Italië zal worden gewijzigd WASHINGTON Naar uit be trouwbare bron verluidt, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken het verzoek van Italië om een her ziening van het Italiaanse vredes verdrag ondersteund en besprekin gen daarover met de andere belang hebbende landen hervat. Men ge looft hier, dat Frankrijk, Engeland en de V.S. reeds in principe in stemmen met de opheffing van de aan Italië opgelegde beperkingen voor zijn verdediging. De VS willen ook zonder de toestemming van Moskou handelen en hebben Frank rijk cn Engeland een voorstel in deze zin gedaan. De laatsten zouden eventueel wel aan de Italiaanse verlangens tegemoet willen komen, maar vragen zich af. of het werke lijk absoluut noodzakelijk is daar voor het vredesverdrag te herzien. vervoerde. Ook de predikanten El- zinga en De Koning waren aan wezig. Een smid, die in de nabij heid van het station woonde, kwam aansnellen met een automatisch brand- en snij-apparaat om te hel pen bij het losbranden van de in elkaar geklemde treingedeelten. Om 9 uur werden de in elkaar geschoven treinen uit elkaar getrok ken. Het verkeer was bijzonder moeilijk te regelen doordat do per rons propvol waren en het redding- werk het zuiderperron in beslag nam. Langs het noorderperron werd zowel voor Rotterdam als voor Utrecht afgevoerd. Toen de treinen los waren, bleek „Den Haag" ruim vijf meter inge drukt te zijn. Het reisplan van velen was vol komen in de war: de busdiensten buiten het Goudse station en de te lefoons in de buurt werden be stormd. De Haagse wagenbestuurder De B. uit Utrecht is zwaargewond in een der Goudse ziekenhuizen na binnenkomst overleden. De reiziger J. F. uit Amsterdam die op het voorbalcon stond, bleek de op slag gedode te zijn. Het eerste truckstel ontspoorde met een as T reinontspor ingen in Maastricht MAASTRICHT. Vermoedelijk door verkeerde wisselstand liep Vrijdagmorgen de stoptein uft Roer mond op het stationsemplacement uit de rails. Hetzelfde gebeurde 's middags met de stoptrein uit Heer len. Er ontstond aanzienlijke mate riele schade. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Het reizi gersverkeer ondervond van deze ontsporingen aanzienlijke vertraging. Motorvoertuigen niet uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn BERLIJN De Oostduitse re gering heeft Vrijdag alle Oostduitse en Oostberlijnse motorvoertuigen verboden de Westelijke sectoren van Berlijn binnen te gaan. Het desbe- I treffend decreet geldt ook voor motorfietsen. Tot dusver konden alle motor voertuigen uit Oost-Duitsland en Oost-Bcrlijn vrij door de Westelijke „r.irv« 7 t-T 7 sectoren passeren. Bij het binnen- fTaagse treln hoen werd feTpal "an v?" WesOBerid.n moes.cn zij vrijgemaakt, dat direct naar bui ten voerde, waar in allerijl aan gerukt automaterieel de gewonden vaak controleerden om ongeoorloof- naar de verschillende ziekenhuizen 1 de handel tegen te gaan. TEL AVIV. Koning Abdoellah van Jordanië is Vrijdag omstreeks twaalf uur in oud- Jeruzalem doodgeschoten. Hij stond op het punt de Agsa-moskee binnen te treden voor zijn Vrijdagsgebed, toen de aanvaller, die zich ach ter de deuren van de hoofdingang verdekt had opgesteld, op hem schoot. Volgens een officieel Jordaans communiqué werd de koning onmid dellijk gedood. Zijn lijfwacht schoot de aanvaller ter plaatse neer. De tweede zoon, prins Naif, is onmiddellijk tot regent benoemd cn in het land is de noodtoestand afgekondigd. In Amman is een algemeen uitgaansverbod uitgevaardigd. Ook in Jeruzalem en omstreken is de noodtoe stand afgekondigd. Volgens de Jordaanse radio voelt de oudste zoon, Emir Talal, zich „niet wel" en bevindt hij zich voor medische behandeling in het buitenland. Twee neo-nazi's in West-Duitsland veroordeeld BONN. Hedlcr, een West- Duits parlementslid van de ne:>- nazistische socialistische rijkspartij is Vrijdag door een Duitse recht bank te Kiel tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van laster en het op hitsen tot rassenhaat. Hedlcr werd ook veroordeeld in de kosten van het geding. Volgens de openbare aanklager heeft Hedlcr in 1949 de verzetsstrijders „verraders cn schurken" genoemd en gezegd, dat het vergassen van de Joden in Duitsland ,,dc beste manier was om van hen verlost te worden." Een Duitse rechtbank tc Ilildes- heim veroordeelde dr Richter, eveneens parlementslid voor de rijkspartij, tot vier maanden ge vangenisstraf wegens lastering van ministers van Neder-Saksen. Volgens te Londen ontvangen berichten uit Amman heet de aan valler Moestafa Sjoekri Asjsjoe. 'n kleermaker, die in de oude stad evenwel gebruik maken van spe ciaal daartoe aangegeven wegen, waar Oostduitse douanebeambten van Jeruzalem woont. Hij zou in dienst staan van de ex-moefti van 1 Jeruzalem, die aanspraken doei gelden op de heerschappij over het na de Israëlisch-Arabische oor log door Abdoellah geannexeerde Palestijnse gebied. J De begrafenis is vastgesteld op Maandag 23 Juli. Het stoffelijk j overschot van de koning zal bij gezet worden in het mausoleum van Abdoellah in Amman, da; I zich in de nabijheid van het paleis bevindt. I In politieke kringen in de Britse I hoofdstad had het bericht van de moord de uitwerking van een bom- I inslag. Engeland ontvalt hiermede, op een tiidstip dat het steeds gro- I tere moeilijkheden ondervindt in zijn betrekkingen met Egypte en Perzië, een van zijn betrouwbaar ste politieke vrienden in het Mid den-Oosten. Flcssenmelk wordt duurder Eigen bericht) DEN HAAG Het bedrijfschap voor Zuivel heeft besloten de prijs van flcssenmelk met ingang van Maandag met 1 cent per liter te verhogen. Hierdoor komt het ver schil tussen losse en flcssenmelk op vijf cent per liter te liggen. Deze prijsverhoging was volgens het be drijfschap noodzakelijk door de ge stegen kosten van materiaal cn door de hogere lonen. KONING ABDOELLAH Amerikaanse lening voor Franco-Span je WASHINGTON. Dc Ver. Staten hebben Vrijdag een lening van 7.500.000 dollar verstrekt aan Spanje voor de verbetering van het Spaanse nationale spoorwegnet. Dit bedrag is een gedeelte van een reeds vroeger goedgekeurde lening aan Spanje. Er is 540 millioen dollar uitgetrokken waarvan 415 millioen voor defensie WASHINGTON. Onder-minister van Buitenlandse Zaken Moghee, die belast is met de aangelegenheden betreffende het nabije Oosten, Zuid- Azië en Afrika, heeft Vrijdag het Amerikaanse hulpprogram voor het Mid den-Oosten cn Afrika nader toegelicht. Het hulpprogram omvat Grie kenland. Turkije, Perzië. Israël, dc Arabische landen, Lybië, Ethiopië en Liberia. Er zal een bedrag van 540 millioen dollar mee gemoeid zijn, waarvan 125 millioen dollar voor economische bijstand en 415 millioen voor militaire hulp. Sprekend voor de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden verklaarde Moghec dat het State Department er van overtuigd is, dat „de belan gen van de vrije wereld in het Midden-Oosten groot zijn en dat een grote krachtsinspanning ten aanzien van dit gebied noodzake lijk is in het belang van Amerika's eigen veiligheid". Hij legde er de nadruk op, dat de helft van de olievoorraden van de wereld in dit gebied lagen en dat de Europese industrieën zouden komen stil te liggen, als het com munistische blok zich van deze olievelden zou meester maken. De militaire hulp zal voorname lijk aan Griekenland, Turkije cn Perzië ten goede komen. Dc rege ring stelt echter voor 41.5 millioen uit te trekken voor militaire bij stand aan Israël en de Arabische Staten.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1