STADSVENSTER „Het Nederlandse Lied" kampeert op de „Ooievaarshorst Emmakerk ondergaat uitbreiding Eeuwenoude Koppelpoort in het zonnetje gezet Vrolijk toneel voor jeugd van 't Soesterkwartier ZON, ZOMER EN MUZIEK Liefde tot toonkunst verenigt vijftig jonge mensen Volksdans in de boomgaard Noteert U even r Gebrek aan vergaderruimte ivas laatste tijd nijpend Ook in de toekomst dubbele diensten Opruimingswerk vlot goed „Pedaalridders" in Rotherham Inspectie gymnasia 2 Woensdag 25 Juli 1951 (Van een onzer medewerkers) Een boerderij in de Treek op een Zomerse namiddag, als de zon hoog aan de hemel staat en witte wolken het strakke blauw breken. Als de lucht zwaar is van de geuren, die uit het bos komen aangewaaid, en doortrokken van de reuk, die goedge- droogd hooi verspreidt, als de bijen gonzen, bij het binnenhalen der zoete oogst. Daar ligt ze dan, die boerderij, en ze vormt een deel van het landschap, waarbij ze zo romantisch aansluit. Het is midden-zomer, dus staan de hooibergen opgetast tot het dak. Op het erf loopt allerlei pluimvee; er zijn witte en bruine hoenders, de ganzen snateren en een nijdige kalkoen blaast kwaadaardig. De staldeuren staan wagenwijd open en als wij naar binnen kijken, ontdekken we een jonge stier, die begint te loeien, als de rust in zijn heiligdom door vreemden wordt verstoord. Er is ook een grote schuur voor de varkens, die vadsig en lui liggen uitgestrekt op het stro en er is een zware zeug, die behaaglijk knort, als ze haar biggen zoogt. Het is de „Ooievaarshorst" do boerderij van Langemaat, die we hier boven beschreven. Wij waren er Maandagmiddag op bezoek, want vrienden hadden ons verklapt, dat „Het Nederlandse Lied", het musi cerende gezelschap van Renske Nieweg daar kampeerde en we hebben de mooie middag benut om de vriendinnen en vrienden van „Het Lied" eens op te zoeken. Met z'n vijftigen zitten ze daar bijna een hele week buiten, genie ten van zon en zomer, maar ver waarlozen niet de beoefening der edele kunst van de muziek. Ze waren net ingespannen bezig, toen we het erf betraden. In een kleine boomgaard bevond zich een groepje muzikanten cn ze bliezen zoetgevooisde wijsjes op hun blok fluiten of ontlokten zachte tonen aan de vioolsnaren die meetrilden met de warme, geurige lucht en samensmolten met het gezoem der bijen. Een ander klein gezelschap be vond zich in de schaduw van de geurige hooiberg en studeerde met overgave een mooi oud lied. En weer verderop troffen we Renske Nieweg zelf. die enkele ba rer discipelen om zich had verza meld en hen liet musiceren in deze wondere, vrije omgeving, die toch een intieme beslotenheid had. Een klein beetje hebben we ons als rustverstoorders gevoeld, een weinig als storende, opdringerige elementen. Maar de gulle Renske heette ons hartelijk welkom en no digde ons op „de thee". Tenminste, dat noemen de klanten van „Het Lied" zo. maar we kregen frisse Yoghurt te drinken en aten boter hammen met fel gekleurde muisjes. „Hoe lang zou het geleden zijn", dachten we, „dat ons zoiets even goed smaakte als vandaag?" Toen trokken allen naar de boom. gaard en daar werd een vrolijke De middagen vullen wij met prac- tische muziekbeoefening en ook met het uitvoeren van volksdansen." Van de deel klinken de tonen tot ons over, die een grote zanggroep voortbrengt, welke een lied instu deert, heel minutieus en met over gave. „Dit is een compositie van Ina Noor uit Haarlem, die docente is aan de Scola Canticorum te Bazel en voor dit kamp enkele liederen heeft gecomponeerd, evenals trou wens onze stadgenote Miep Zijlstra." Wij vernemen ten slotte ook nog, dat Renske Nieweg met twaalf le den uit de landelijke groep van „Het Nederlandse Lied" eerstdaags naar Zwitserland zal gaan waar in Herzberg een internationaal congres voor Jeugd- en Volksmuziek zal worden gehouden. Van regerings wege wordt een bijdrage voor de onkosten dezer reis verstrekt. Ondertussen is het weer opge klaard en het wordt onze tijd. Dus nemen wij afscheid, al zouden wij gaarne nog wat getoefd hebben. Maar „de krant" roept en deze „call" is machtig, voor wie in haar dienst staat. We rijden terug langs de nu voch tige boswegen; de geuren van kam perfoelie en dennen omzweven ons. Na de regen heeft alles een nog fijner aanzien gekregen en we neu riën, weltevreden: Viva, via, la Mu- sica. Renske Nieu is de bezielende leidster van groep van vijftig ■musici, die op de „Ooievaarshorst" hun zomerkamp houden. GRAND THEATRE t/m 25 Juli: „Door braak", 18 jaar. Zondag 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur ..Donderdagcyclus", 26 Juli, 2.30, 6.45 en 9 uur „Het Balboekje". 18 jaar. CITY THEATER. In avondvoorstellin gen 6.45 en 9 u. „Roseanna McCoy". 18 jaar. In matlnee's 2 30 en Zojjdag 2 cn 4 15 uur „Tarzan en Tanya", 14 Jaar. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag „In dc val", 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag „De Klokkenluider van de Notre Dame", 14 j. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30, 6.45 cn 9 uur CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag „Haviksnest", 14 J. Van Dinsdag t/m Donderdag „Alles goed ln Hollywood", elke leeftijd. Vrijd. 8 u. Zat. 2.30. 6.45 en 9 u. Zondag: 2. 4.15, 6.45 cn 9 u. Ov. dag. 2-30 en 8 uur. 28 JULI. Zaterdag. Café-rest. d' Oran jeboom- receptie v.v. Amersfoortse Boys. 1517 uur. 28 JULI. Zaterdag. Café-rest. d' Oran jeboom: feestavond Amersfoortse Boys. Opcnbaro Leeszaal: Zomerslultlng van Maandag 16 Juli tot Maandag 6 Augus tus. RJC OPENBARE LEESZAAL: Uitle ning 11—12.30 en 230—5.45; en Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur openbare LEESZAAL filiaal Soes- terkwartier (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrtldagavonn va78 uur jzn Fléhlte, Westsingel. Dage- pond. behalve Zondags. Werk en 1012 en 14 uur. Zaterdag *',.30—3 uur. t apotheken: Van de Bo- rechtsestraat 45a, tel. 3358; jotheek. Vermeerstraat 124. In de schaduw van de geurige hooiberg studeerde een groepje met overgave een mooi oud lied... volksdans ten beste gegeven, die helaas werd onderbroken door een plotseling opgekomen regen- en donderbui, welke allen naar binnen dreef. Geen nood. de „Ooievaarshorst" heeft ruimte genoeg en de kam peerders verzamelden zich op de grote deel, waar men al spoedig weer een plechtige dienst hield, ge wijd aan Vrouwe Musica. RENS NIEWEG VERTELT Daarna kregen we even gelegen heid eens rustig met Renske Nie weg te praten. Zij hecht waarde aan deze zomer-muziekkampen; de on gedwongen sfeer, waarin men ver keert, de eenvoud der levenswijze, de heerlijke omgeving, zij alle zijn factoren, die dc beoefening der mu ziek ten goede komen. Mensen, die eisen stellen aan huisvesting en comfort kan men hier niet gebrui ken; hier zijn alleen dezulken op hun plaats, die zich verenigd voelen door hun liefde tot de toonkunst cn die alle haast en jachtigheid, welke het leven in de stad kenmer ken, van zich hebben afgeschud, teneinde zich ongestoord aan de muziekbeoefening te kunnen wij den. Reeds acht opeenvolgende jaren houdt het Nederlandse Lied zulk een zomerkamp en, behalve één maal, kwam men steeds bijeen op de „Ooievaarshorst". Wel moet Lagemaat deze musici een goed hart toedragen, want zijde spint hij niet bij de beschikbaarstelling van huis en hof voor de gasten uit de stad. Maar deze weten die hou ding van de familie Lagemaat dan ook te waarderen en spreken over de gastheer met grote lof. DAGINDELING „Vervelen jullie je nooit?" vragen wij aan Renske. „De dagen zijn eerder tekort dan te lang", ant woordt ze. „Onze dagen zijn, bij alle persoonlijke vrijheid, regelmatig in gedeeld. Wij verenigen 't aangena me van de muziekstudie en -beoefe ning met 't aangename van het verblijf in deze omgeving. Zondag ochtend hadden wij een mooie bij eenkomst, waar dr Segaar uit Amersfoort heeft gesproken en toen zijn we er op uitgetrokken. De mor genuren zijn in 't algemeen gewijd aan algemene besprekingen over vraagstukken, die het terrein raken, waarvan wij studie maken en die vooral de muziekleiding betreffen. 1646. Lupardi schrijft, dat hij zelf de actie om de macht van Yoto te torpederen, in handeu heeft genomen; mochten zijn plannen verkeerd lopen, dan moet Rob de instructies opvolgen, die in dit briefje zijn ver meld Rob ziet wel in, dat hij tegenover Lupar. di, die de robot Pericles te zijner beschikking heeft, weinig kan uit richten. De „Vliehors" ts weer onder stoom ge gaan en vervolgt zijn oude koers. Niemand aan boord weet, ciat er twee nieuwe passagiers bij zijn gekomen: Lu pardi en Pericles. Zij hebben van de verwar-1 ring aan boord gebruik kunnen maken om on-1 DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB gemerkt in het kraaiennest te klimmen. Op deze hoge post houden zij scherp uitkijk. Plaats bepaald voor schijnwerpers, gift van Handel en Nijverheid In een druilerige regen dobberde Dinsdagavond tegen tien uur voor de Koppelpoort een overhaalpontjc, van waar vier schijnwerpers van 1000 watt hun licht uitstraalden over dit prachtige, eeuwenoude bouwwerk. Stemmen schalden door de donkere avond: „Iets meer naar rechts, nee nu iets terug. Draai die linkse schijnwerper wat meer naar buiten." Tenslotte werd het pontje midden voor de Koppclpoort gemeerd en de twee opvarenden voeren op een wiebelend vlotje naar de kant. Het was net een film. Men zou het een productie kunnen noemen van „Handel en Nijverheid", die naar aanleiding van haar 50-jarig bestaan deze illu minatie aan de Gemeente Amersfoort heeft geschonken. De regie van de voorbereidingen werd gevoerd door de heer B. H. Kok, bestuurslid van de vereniging. Het was nu wachten op de gemeentelijke autoriteiten, die hun oordeel zouden vellen over het aesthetisch resultaat, de licht- tcchnische en tenslotte ook de verkeerstechnische zijde. Het tweede bedrijf stond onder regie van de heer D. Zuiderhoek, stadsarchitect, die aanrukte met een staf bestaande uit de heren S. Bol- meijer, directeur van de Gemeente lijke bedrijven, H. H. Bennink,, adj. directeur van de Gemeentelijke be drijven, J. Eppenga, technisch amb tenaar van de Gasfabriek en M. A. de Groot, voorman-controleur van de Gemeentelijke bedrijven. Het vlotje varen begon opnieuw, want direct bij hun aankomst constateer den de heren, dat de schijnwerpers door verblinding gevaar voor het verkeer opleverden. Over het resul taat waren de heren echter zeer te vreden. De heer Zuiderhoek vertel de enthousiaste verhalen over Brug ge, waar alle oude grachten en ge- Bromfietser aangereden en gewond Op de hoek Westerstraat-Leus- derweg, nabij „d'Oranjeboom" kwam Dinsdag de 44-jarige brom fietser V. H. uit Amersfoort in botsing met een auto. De heer H. kwam uit de Westerstraat en wil de naar de Woestijgerweg overste ken. Juist op dit moment naderde van de overweg een luxe auto, die de bromfiets in de flank reed. De heer H. werd door de auto ge schept. kwam in aanraking met de voorruit, die door de schok brak, en werd daarna op de straat ge smeten. Met 'n linkerschouderfrac tuur werd de heer H naar het Sint Elisabeths Ziekenhuis vervoerd, waar hij is opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) De „Emmakerk" aan de Oude Soesterweg ondergaat een belangrijke uit breiding. Al sinds Jaren was het duidelijk, dat het gebouw te klein werd. Vooral het gebrek aan vergaderruimte was de laatste tijd nijpend, en daar om werden er vorig jaar plannen gemaakt om een stuk bij de kerk aan te bouwen. In het begin van dit jaar kregen deze plannen vaste vorm, en na Pinksteren is met dc verbouwing begonnen. Het nieuwe gedeelte zal in de eerste plaats een ruime vergaderzaal bevatten, maar bovendien komen er 120 zitplaatsen bij. Al sinds enige jaren werden er in de Emmakerk op Zondag twee diensten achter elkaar gehouden, omdat het aantal zitplaatsen lang niet toereikend was voor alle leden van de Hervormde Gemeente „Soes- terwijk". Ook hierbij was de kerk echter nog dikwijls overbezet. Het is daarom duidelijk, dat, hoe wel kom de uitbreiding met 120 plaat sen ook is, deze nog niet voldoende zal zijn om het voortaan met één dienst te kunnen stellen. Dit was echter ook niet de hoofd- opzet bij de plannen tot verbou wing. Door de grote activiteit van de wijkpredikant, ds A. A. Kool haas, en ook door het grote aantal nieuwe woningen, dat in deze buurt werd gebouwd, kwam er vooral ten behoeve van het Westelijk deel van de Soesterwijk een gebrek aan dienstlokaliteiten en vergaderruim te. De Oostelijke helft van de wijk vond al lang onderdak voor verga deringen in het wijkgebouw „Bethel" in de Ecmstraat. Wanneer echter in October het nieuwe ge deelte van de Emmakerk voltooid zal zijn hoeft men zich over een on derkomen voor het wijkwerk geen zorgen meer te maken. Het gebouw van de Hervormde Gemeente „Soesterwijk" is indertijd ontworpen als kruLkerk. maar slechts gedeeltelijk als zodanig uit gevoerd. Na de uitbreiding krijgt de kerk nu volledig de kruisvorm. Bij het begin van de werkzaam heden. direct na Pinksteren van dit jaar. heeft men de Noordelijke muur weggebroken, en tijdelijk ver vangen door een houten beschot, aan de buitenkant bespannen met asfaltpapier tegen de regen. De diensten konden hierdoor normaal voortgang vinden. De ruimte waarin de godsdienst oefeningen plaats vinden wordt vergroot met ongeveer vier meter. I Hierachter komt een ruime verga- 1 derzaal. met erboven een galerij. Verder vinden aan twee betegelde gangen een klein vergaderkamertje, een keukentje en enkele toiletten een plaats. Dc Emmakerk aan de Oude Soes terweg ondergaat een belangrijke uitbreiding. Sinds enkele dagen tekenen de spanten van het nieu we deel zich tegen de hemel af. bouwen verlicht zijn. Dit doel staat de vereniging ..Handel en Nijver heid" ook in Amersfoort, dat niet ten onrechte dikwijls met het oude Belgische stadje vergeleken wordt, voor ogen. Zij hoopt door deze gift een eerste duw in deze richting ge daan te hebben. De adjunct-directeur van de Ge meentelijke bedrijven, de heer Ben nink, ging ook zijn leven wagen op het wankele overhaalpontje. De stuurlui aan de wal dirigeerden het vaartuigje dan hier. dan daar en vroegen om een spatje licht meer of minder. De oude. grijze Koppel poort onderging dit alles gelaten. Per slot van rekening mag zij, on danks haar jaren, nog gezien wor den. Na wat heen en weer varen, weid de plaats van twee der schijnwerpers bepaald aan de rech terzijde van de poort. Zij zullen daar op palen in het water wor den aangebracht. Aan de andere zijde was het iets moeilijker om de definitieve plaats te bepalen. Twee schijnwerpers wer den van het pontje gedemonteerd en nu begon het moeizame werk om de illuminatie tot een sluitend en verantwoord geheel te maken. Het resultaat was, dat de derde schijnwerper van de Koppelpoort tegen de kademuur of op een paal in het water geplaatst zal worden. De laatste komt te staan op een muurtje bij het sluisje. Het was al half twaalf geworden voor de gemeentelijke autoriteiten tot deze oplossing gekomen waren. De schijnwerpers gingen uit en de heren gingen ieder huns weegs door donker Amersfoort. Alleen de Kop pelpoort bleef na enige uren in het zonnetje te zijn gezet, achter, duis ter en somber als voorheen. Wel vraagt hij zich nu af wat hij wordt: etalage of reclame? Want ondereen van de twee valt hij als hij ver licht wordt. Daarom moet Den Haag er ook nog over beslissen. Dr L. J. v. d. Lof te Nijmegen heeft het beroep naar de Remon strantse Gemeente te Amersfoort aangenomen. Knaap van een kies in Putten PUTTEN. Maandagmiddag werd bij het grindgraven in de grindgroeven der gemeente Put ten, op de Solsche Berg" te Garderen, voor de tweede maal in een half jaar een deel van een Mammoethkïes gevonden. De kies, die nog zeer fraai van uiterlijk is, vertoont van boven sterke slijtage. Hij werd gevon den op een diepte van ca 20 meter en werd ter beschikking gesteld van de heer Klomp, uit voerder Ned. Heidemaatschap pij, tijdelijk opzichter der ge meentewerken van Putten. De laatste gevonden kies in 't Putter gedeelte der grindgroe ven werd gevonden op ca 7 meter diepte in een zg. maai veld, doch was niet zo gaaf. TOELATING Onze stadgenoot J. J. fle Kat Angeli- no is toegelaten tot de studie aan het Rijksinstituut tot opleiding van hogere politieambtenaren van het Korps Rijks politie en de Gemeentepolitie te Hilver sum. Vervolg van pag. 1 De ravage was wel erg spectacu lair. doch viel in wezen nog al mee. Er lagen steenkolen verspreid doch zij waren gemakkelijk op te rui men. Twee wagons stonden dwars ook een klein kunstje voor de opruimingsplocg van de kraanwa gen; twee wagons lagen gekanteld langs de baan. spanten van de bo venleiding bleken te zijn afgeknapt als lucifershoutjes, maar de neerge vallen bovenleiding lag. gelukkig, niet doorgebroken op de grond, ophangdraden waren echter wel ge broken. De door de ontspoorde wa gon geraakte biels waren gekraakt. Uit Amersfoort werden spoedig een vrachtauto en een motorwagen met reparatiematerieel naar de plek der ontsporing gedirigeerd. Tegen de middag was het vrijwel zeker, dat het verkeer over beide sporen in de loop van de middag hervat zou kunnen worden. Over de vermoedelijke oorzaak de asbreuk of mogelijk nog iets bij komstigs of iets anders wilde ir. Den Hollander zich nog niet uitla ten. (Van een onzer verslaggevers) Het was in de speeltuin van „Het Soesterkwartier" Dinsdagavond weer een vrolijke boel. Dc honderden kinderen .die deze week van een groots feestprogramma kunnen genieten, trokken zich van het regenachtige weer niets aan. De wisselvallige weersomstandigheden zullen voor de organi satoren van het „Soesterkwartier" speeltuin-feest nog wel eens hoofd brekens opleveren; echter niet voor de enthousiaste kinderschare. Zij ge noten intens van, en leefden voor honderd procent mee met dc lotgevallen van mijnheer Geldzak en z'n komische huisknecht Janus, en ze hebben gegierd om de snaakse streken van Pit cn Pat, die de dorpsveldwachter de stuipen op het lijf joegen. voor.... Janus (verkleed als waar zegster) zag kans om de argeloze Geldzak vijf en twintig gulden uit de zak te kloppen en voor deze prijs werd het spook bezworen... Nog was Geldzak niet van z'n kwaal verlost. Eerst nadat een oU dief cn inbreker vermomde Janus, gewapend met revolver, de boel op stelten had gezet kreeg de gie rigaard het flink te pakken. Uiter aard kreeg vriend Geldzak er be hoorlijk van langs, vooral van de jeugdige toeschouwers... „Gierig aard, gierigaard", klonk het luid. door het geboomte van de speel tuin. Na de pauze werd met even groot succes „Een lelijke snoeper bestraft" en „De avonturen van Heintje Kordaat" opgevoerd. Hollands Vrolijk Kindertoneel had eer ingelegd, niet aleen bij de kin- ren. doch ook bij talrijke ouders en verdere belangstellenden. Vanavond treedt Mr. Lawoe op voor de ouderen. Er zal een caba retprogramma verzorgd worden waaraan meewerken Jan van Ton- deren, doch onk bij talrijke ouders Hatta Yoga en Jan Stavast. Dolle avonturen van meneer Geldzak Het gezelschap van Mr. Lawoe uit Haarlem is geen onbekende voor de Soesterkwartier-speeltuin- vereniging. Enkele jaren geleden hebben de artisten van Lawoe's veelzijdige ensemble reeds voor vreugdevolle avonden gezorgd en wat Lawoe's Kindertoneel gister avond ten tonele bracht mocht ge zien worden. Meneer Geldzak was een gierig aard van de bovenste plank. Janus, de huisknecht, wilde z'n meester van deze ergerlijke kwaal genezen. Meneer Spil wist daar wel een probaat middel tegen. Er verscheen een spook ten tonele en daar was Geldzak doodsbenauwd ■WFpend Wielrijdster gewond bij aanrijding Toen Dinsdag een wielrijdster met een flinke gang de Amers foortse Berg kwam afrijden be merkte zij niet, dat een voor haar rijdende fietser plotseling moest remmen. Een aanrijding was het gevolg. De wielrijdster. een dame uit Harmeien, sloeg over het stuur op de straatstenen. Met een auto van de G.G. en G.D. werd zij naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" overgebracht, waar de behandelen de geneesheer een hoofdwonde en hersenschudding constateerde. Kamperen E> EIZEN en trekken was vroeger een voorrecht der meer gegoeden. Wie niet behoorlijk bedeeld was met aardse middelen, kwam in zijn leven niet veel verder dan de naaste omgeving van stad of dorj). Nu is dit alles wel zeer veranderd. Wij zijn minder honkvast geworden en het is reeds een vanzelfspre kende zaak, dat ieder on zerals het maar even mo gelijk is, er in zijn vacan- tie op uit trekt. Maar reizen en trekken kost geld en er zijn helaas nog maar al te veel smal le beurzen. Dus zoekt men een middel om ver van huis, als 't kan in 'n mooie streek, enige tijd te kun nen vertoeven tegen een redelijke prijs. 't Kamperen heeft ons uit een bepaalde impasse geholpen. Voor weinig geld een prettige vacantie bui ten doorbrengen is voor de kampeerder mogelijk. Een mogelijkheid, die veel vuldig wordt benut. De man echter, die vol pretenties is ten aanzien van zijn nachtverblijf, dan wel hij, die zeer op com fort is gesteld, houde zich van 't kampleven verre. Hij, die de eenvoud ver kiest, die niet moppert, als hij zich eens moet behel pen, die gelukkig kan zijn in een eenvoudig verblijf en lekker kan smullen van een eenvoudige maaltijd, zal zich tot het kampleven aangetrokken voelen. Hij kan de talrijke prettige zij den, welke dit vacantie- leven heeft, volop waarde ren en hij geniet er dan ook van met volle teugen. Hij hapt er gezondheid met lepels en prijst zich soms gelukkig boven de veeleisende, die alleen nog maar prettig reizen kan, als hij zich van 't ene luxe hotel naar 't andere kan begeven. Wij houden 't op kam peren! Over onze zilverpapier- actie willen we vandaag kort zijn. Wat echter niet betekent, dat er niets is binnengekomen. De goede gevers waren ditmaal Truusje en Gertje Hoge- veen, Anneke Vrind, P. Pij perstraat 24, „Plantsoen West 16" en Tonny, Robby cn Piet Schuyn, die zo langzamerhand tot de vas te klanten gaan behoren. Tenslotte Jan Teling, Beuk straat 3, die ons behalve zilverpapier ook postzegels bracht. Allemaal hartelijk dank! Zomergasten Ook voor V.V.V. is het zomerseizoen begonnen. Er is de laatste dagen in het kantoortje aan het Stati onsplein een flinke toeloop geweest van vreemdelingen, die er de meest uiteenlo pende inlichtingen kwamen inwinnen. Vooral adressen van pensions zijn erg „ge wild". Ook zijn er natuur lijk heel wat mensen, die één of meer dagen in Amersfoort doorbrengen en zich afvragen, wat hier zo de bezienswaardigheden zijn. Een nieuwe folder van V.V.V. vertelt hun alles, wat ze maar over onze stad willen weten. Eén ding is opmerkelijk: hoewel men in 't VW-kan- toortje heus niet met de Zilvervloot handen in de schoot hoeft te zitten is de drukte toch aanmerkelijk minder dan vorige jaren om deze tijd. Zou het niet al te fraaie weer de oorzaak zijn? Donderdagfilm De ouderen onder ons hebben het nog heel goed gekend: het balboekje, door ons vroeger heel oneerbie dig had dansmenu ge noemd. Niet zo'n gekke naam overigens, want het bevatte de volgorde der verschillende dansen die een correcte balletmeester als voor de gelegenheid passend had uitgezocht. En in dat balboekje schreef de jonge man ach ter elke dans een naam. de naam van het meisje, dat hij voor die dans had ge vraagd en elk meisje deed hetzelfde met de naam van de heer, die haar om een dans had verzocht. Daags na het bal werd zulk een boekje nog wel eens bekeken, maar dan was ook z'n rol uitgespeeld. Behalve bij enkelen, die het bewaarden, soms als een kostbare herinnering. Zulk een bewaard bal boekje is het aanknopings punt geweest voor de sce narioschrijver en regisseur Julien Duvivier toen hij „Le carnet de bal" samen- stelde, een film, die morgen in „Grand" wordt vertoond. Een oudere film reeds, maar stellig geen verou derde, daar zij de uitwer king brengt van een pro bleem, dat ieder onzer wel eens in het leven heeft ont moet. Hoe dikwijls niet vragen wij ons af: Wat is er van hen geworden? als wij denken aan de gestalten onzer jeugd, die wij uit het oog hebben verloren. Deze vraag stelt een jon ge weduwe zich. wanneer zij bij het uitzoeken van papieren het balboekje in handen krijgt, dat zij als zestienjarige, op haar eer ste danspartij mocht hante ren. Ze besluit na te gaan, wat er geworden is van de jonge mannen met welke ze die avond danste en of er bij hen en bij haar nog gevoelens leven, welke zij zolang geleden, aanwezig waande. Deze tocht „langs de mannen" loopt op een bit tere teleurstelling uit. Geen der ouder geworde- nen voldoet aan de ver wachtingen, die hun jeugd- verschijningen hebben ge wekt. „Het Balboekje" werd voor meerdere jaren onder scheiden als 's werelds bes te film. De komst van de film is nog jong. maar zoverre ze reeds „klassieken" mocht tellen, is „Le Carnet de Bal" er stellig een van en daarom hebben wij grote verwachtingen van het we derzien met de Lamina- film „Het balboekje". Na een vlotte bootreis met het Engelse schip „Bary" zijn dc leden en supporters van „De Pedaalrid ders". die in het kader van de sportuitwisscling naar Rotherham zijn gegaan, behouden aange komen. In Huil werden de Amcrs- foorters door dc directeur van de sportstichting uit Rotherham afge haald. Dc elf renners zijn van Huil op de fiets naar Rotherham ge peddeld. De Zondag werd besteed aan de inkwartiering en kennismaking met de leden van de Engelse wie lerclub. Maandag werd de stad verkend, waarbij leden van de ont vangende club prettige gidsen ble ken te zijn. Voor Dinsdag stond een bezoek aan een grote rijwielfabriek op het programma. Vandaag wordt een tijdrace gehouden over tien mijl (plm. 16 km). Donderdag wordt een bezoek gebracht aan een grote staalfabriek, waarbij in de cantine de lunch zal worden ge bruikt. Vrijdag hebben de vacan- tiegangers een „vrije dag", die zij naar eigen goeddunken kunnen be steden Voor Zaterdag staat een verrassing op 't programma, waar na Zondag een 25 mijls tijdrace wordt gehouden. 's-GRAVENHAGE. Bij be schikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is, te rekenen van 16 Juli 1951 af, als standplaats van de Inspecteur der gymnasia, dr J. M. van Buytenen aangewezen de gemeente Amersfoort. Burgerlijke Stand GEBOREN: Bertus Diederik Mar- tinus, z. v. M. A. Cornelissen en D. Hagelen; Wilhelmus Gijsbertus Ma ria, z. v. G Steenbeek en M. Brun- del; Johannes Richard Maria, z. v. A. F. Tegelaers en W. M. J. v. Pelt. GEHUWD: J. Mabelis en E. v. d. Laak. OVERLEDEN: Maria Henriëtte Nagelhout, 33 j. geh. m. H. Jongstra; Jansje Schippers, 65 j. wed. v. S. Vonk; Barthlomeus Hendrikus Lea sing, 89 j, wed. v. H. v. Wandelen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2