ACME VOORAL VOOR DE VROUW Jalouzie brengt mèt het verwijt het vergif in de huiselijke sfeer 51 Is wit Laatste offensief dei- Fransen bleef uit soda Handhaaf ster s van orde en tucht geïnterviewd EcWafotv SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL GEVAERT EEN GIFTIG, BORRELEND SAP Kies uw bril met heel veel zorg Salaris van uw huishoudster? Niets mee te maken!, zegt onverbiddelijke fiscus „Een ster wordf geboren" Spanjaard Ruiz arriveerde als eerste in Aix les Ba ins Kernploeg van schaatsen rijders giinte/iop cfetong/\ Koel geschonken Graag gedronken.' .Vrijdag 27 Juli 1951 5 Vrouwen, die Uw nachtpon opknaagt, leest Anna Karenina! Nee het is niet waar! En dat slaat op het gesprek dat we deze week hadden over jaloezie. Zij beweerden, dat mannen net zo vaak en even heftig jalgers waren en ze kwamen alweer met Othello aan dragen, maar ik houd vol dat de redeloze zinneloze machteloze jaloe zie een hebbelijkheid der vrouwen is. Ze zijn jaloers, ook al is hun man een zoet stuk peperkoek. Daar zitten ze. over de hele wereld, in hun huizen; ze vreten machteloos hun kanten nachtpon op en maken zich voorstellingen: Wat doet Frederik op dit moment? Als Frederik thuiskomt, is iedere verklaring die hij geeft, bij voorbaat verdacht. Ieder woord is fout. Hij stuit op een dik watten stilzwij gen, het verwijt zit door de hele kamer, tot in de tandpasta, allés, de washandjes zijn doordrenkt van verwijt. We kunnen het niet helemaal hel pen; laten we even uitleggen hoe het zit, heus het is nu eenmaal niet zo makkelijk. Een heldergroen vocht is het. een giftig borrelend sap. de jaloezie. Het komt ineens op. soms zonder aanleiding, mis schien uit een klier, ergens bij het hart. Daar komt het weer, het ver nietigt alle redelijke argumenten, het verpest alles, het gaat tegen onze wil in. het gaat zijn eigen gang. Soms zien we het zelf zo dui delijk dat we haast het gevoel heb ben, het op te kunnen vangen in een glaasje. We zouden het dan te gen het licht kunnen houden: Kijk, daar is het, groen en hatelijk. Hoort dat nu echt bij de vrou welijke anatomie? Dat is weer een van die vragen die altijd opduiken als we het hebben over vrouwelijke eigenschappen. Hoort het bij de natuur van de vrouw of komt het door de duizendjarenlange zeden, door milieu, traditie, moraal? Aan jezelf kun je dat niet meer afmeten, traditie en natuur is een husselwus- sel door elkaar geworden. We kunnen nog wel even de stroom van het groene gifriviertje volgen. De bron. de uiteindelijke grond is toch het gevoel: Ik heb me helemaal voor jou opgeofferd! Dat namelijk is de instelling van een vrouw die gaat trouwen: Ziezo, ik geef mezelf. Ik geef mijn persoon-; lijkheïd. mijn naam. Ik ga zitten) onder jouw dak, onder jouw naam.) jouw salaris, jouw gironummer. Ik! heb me gegeven. O wat ben ik) zwak: Pas op. als je me in de steek laat. dan komt mijn bloed over jouw hoofd. En zo sterk is die in stelling-bij-voorbaat: Pas op als je me in de steek laat. dat zelfs zon-1 der aanleiding het groene vocht al gaat lopen Is het dan toch traditie en huwelijksmoraal die een vrouw zo maken en niet helemaal haar natuur? Ik weet het niet. In de vacantie leefde ik vele uren lang met Anna Karenina, van Tolstoj, en terwijl ik de mieren van de bladzijden joeg. dacht ik: O Anna wat doe jij stom. meid. Toch wist ik dat er niets meer aan te doen was. ze hoorde me niet. zo gooide zich onder de trein. Dat deed ze al de vorige eeuw, toen Tolstoj haar schiep en ze zou het nu weer doen. want het is onvermijdeUjk. het komt door de groene jaloezie die alles vergiftigt en deze vrouwelijke vrouw tot on- deï- de wielen van de trein voert Het probleem is in dit boek zo prachtig geïsoleerd; hier is de ja loezie reincultuur Anna iaat haar man en haar zoontje in de steek en gaat met haar beminde in een soort ballingschap: de buitenwacht spuugt op hen. Zij heeft inderdaad het gevoel dat ze alles opgeofferd heeft, haar naam, haar maatschap pelijke positie, haar religie, haar geweten, alles opgeofferd aan de nieuwe liefde. In die veel strengere tijd staat zij inderdaad zwak, ein deloos zwak. En wat blijft er uit eindelijk over uit haar zwakheid? De jaloezie. Na een hevige heksen ketel van alle gevoelens en argu menten die een dergelijke situatie meebrengt, blijft enkel de helder groene vloeistof over in de reageer buis. Ze tergt en treitert haar nieuwe man op de bekende manier, die ons telkens doet uitroepen: Anna. doe toch niet zo stom. Zij is het slachtoffer van het venvij t-bij- voorbaat: Als jij me in de steek laat, gooi ik me onder de trein. Kijk uit. ik doe het al. Vrouwen, die uw nachtpon op- knaagt onder het kreunen van ver wijten: lees Anna Karenina. Per slot. zover als de trein komt het zelden, maar het verwijt in huis is haast even erg. ANNIE M. G. SCHMIDT OP **dte koude, bijna winterse dag zit er een duif voor de keukendeur. Zoontje, in alle staten, doet open en strooit listig rijst en broodkruimels op het stoepje. Ten slotte wipt het dier naarbinnen doch blijft roerloos zitten op de mat. 't Is vreemd, zoiets wat vliegen kan, zo stil en binnen het bereik te hebben. Hoewel, dat laatste valt tegen, want als zoontje hem pakken wil. hipt hij snel opzij en verdwijnt onder de keukenkast. Daar blijft hij de ganse middag totdat ik koken ga. Ik zie in het half donker z'n ronde oogjes en opeens wil ik hem pakken óók. Op de knieën liggend, steek ik een hand uit en hop, daar voel ik de veren en het warme, zachte lijf. Hij fladdert in m'n hand. Klop, klop doet z'n hart. Zo draag ik hem de kamer in, waar dikke zusje „oh" roept, van bewondering en schrik. De duif, een zonderling soort en blijkbaar gewend aan mensen strijkt neer op de kast. Daar zit hij kil te kijken totdat zoontje thuis komt met een vriend. ,AVe moeten een hok maken," praten ze ernstig tegen elkaar, „We maken kist met een schuin dak en dan is het een hok." De duif zit zorgelijk in elkaar, trekt triest een grauw vlies over z'n ogen. Opeens echter springt hij van de kast en daalt sierlijk op het kleedje op de grond. Hij rilt, stapt verder en daar ligt iets wits. Iets wat ondanks de onverwachte kleur door dikke zusje on slag wordt herkend. „Bah gedaan," roept ze. „Die kip heeft bah gedaan." „Duif, moet je zeggen," vermaant zoontje. „Duif." Doch dikke zusje voelt geen zier voor dit ivoord. In middels bekijk ik het verse plekje en heb er ineens geen zin meer in. „Nou moet-ie naar de keuken," be sluit ik, „als de regen over is, moet hij weg." Waarop zoontje verbolgen „Alleen omdat-ie geen bak en geen w.c. heeft zeker En het vriendje, strak, zèèr afwij zend: „Dat hoeft hij geeneens.... 't Is wit, 't is er expres voor ge maaktBIBEB. LONDEN De een zwerft hier, de ander daar. Wij zitten toevallig in Londen. ..Iedereen'' trekt naar het Festival of Brotain, dus ik kuier op mijn ge mak door Hyde Park met het voor nemen om het eerste wat mij opvalt nauwkeuriger te bestuderen. Twee keurig blauw gcuniformde jonge vrouwen passeren me zij lopen er fris en kwiek bij: vrouwelijke politieagenten. Onopvallend bege ven zij zich naar een groep opge schoten jongelui wier gegiechel en gedoe weinig goeds verraadt. Met enkele strenge, doch zeer zacht uit gesproken woorden maken de twee jonge vrouwen een eind eraan de jongelui verspreiden zich be schaamd. Het optreden van de twee jonge vrouwen heeft mij ineens zo geimponeerd, dat lk ze volg naar haar bureau en inlichtingen ver zoek. Vraag wat u wilt Wat vind u uw voornaamste werk? Weggelopen meisjes en jongens opsporen en thuisbrengen, maar zó thuis te brengen, dat zij en hun ouders beter begrip voor elkaar krijgen. Per slot is een kind ner gens beter dan thuis. En daarnaast? Kinderen uit de handen van de rechter houden," zegt er een. en een andere meent: .De mensen die van goeden wille zijn een groot gevoel van veiligheid geven." Hoe bereikt u dat laatste0 Op alle mogelijke manieren. Wij patrouilleren onversaagd in par ken, plantsoenen en donkere stra ten, niet eens. doch voortdurend. Wij laten ons door niets afleiden. Volle of lege café's, drukke of ver velende oorden des vermaaks. vecht partijen of andere ontoelaatbaar heden: wij treden op en grijpen in. Als er gearresteerd moet worden, dan doen wij dat zonder pardon. Zodra men een woesteling toevoegt: „Gedraag u als een heer!" tien tegen een. dat hij het doet. Uw opleiding? De eerste drie maanden samen met de jonge agenten. Judo. zwem men en harden. Veel theorie, ziel kunde en criminologie. Moord even goed als zwartehandel en verdoven de middelengebruik Geen ontspanning? Heel veel. Het liefst tennissen wij. Is u niet bang te vermannelij ken? Hierom werd zo smakelijk ge lachen. dat wij maar gauw blozend afscheid namen van de 338 vrouwe lijke politieleden van Londen. Ons respect voor zo'n vrouwelijk keurcorps! B. ER zijn wel eens vrouwen, die zeggen: „Nee, DAT kan ik echt niet dragen Ik moet zo oppassen Ik draag toch een bril!" Onzin, zeg gen ze in Amerika. U kunt alles dragen. Ook al draagt u een bril. U kunt uw haar op alle mogelijke manieren dragen. Zelfs met ponny. Maar u moet er voor zorgen, dat die ponny kort is en dat er genoeg van uw voorhoofd te zien is tussen uw ponny en uw bril, Maar dan kan het. Draag dan wel een eenvou dig montuur. Liefst effen metaal. Zilver cf goud. Desnoods het nieu we gekleurde metaal, of metaal grijs. Als u een rol in de nek draagt, dus d page-boy. draagt u dan voor al ook een eenvoudig montuur, raden ze u daar in Amerika. Als u een bril koopt, houdt u dan vooral rekening met de vorm van uw gezicht. Als u een breed ge zicht heeft, draag dan maar gerust een bril. waarvan de vorm een beetje ongewoon is. B.v. een waar van de hoeken een beetje naar bo ven gaan. Bovendien kunnen brillen zeer flatteus zijn. Hoeveel mensen zijn er niet, die brillen dragen, louter en alleen om er een beetje interessan ter uit te zien? In Amerika dragen bijna alle vrouwen brillen. Als het geen lees brillen of andere noodzakelijke brillen zijn. zijn het zeker zonne brillen. Een zonnebril is trouwens ook absoluut noodzakelijk in Amerika In de eerste plaats de scherpe lucht Daarbij komt de felgekleurde reclame en kleding. Als dit alles een beetje verzacht wordt door een zonnebril, geeft het u wat meer rust. Verder bedekt een zonnebril veel. Behuilde ogen. slaperige ogen en af en toe een blauw oog. De monturen zijn bepaald de moeite van het bekijken waard. Wij hebben ze in de laatste jaren sterk zien veranderen. Het begon met het bekende bruine montuur. Dat werd al iets zwaarder. Toen kwamen de zonnebrillen met brede, witte mon turen. bezet met gekleurde stenen. Of fel rode of groene monturen met pareltjes of glas. Bovendien zit aan het uiteinde van de zijpootjes aan iedere kant een opening, waar een lintje in de kleur van uw jurk doorgehaald wordt. Men raadt u ook aan in Amerika (als u het kunt betalen): wees ver standig en koop twee brillen. Eén geklede en één ,.werk"-bril. En nogmaals: u kunt alles dragen. Ook al heeft u een bril. Maar kies hem met nog meer zorg uit als b.v. uw avondjapon, een hond of een nieuw kapsel BECCY. Wat leven we toch in een zon derlinge wereld. Daar heb je nu die geschiedenis van mijn vriendin. Zij was altijd al een vrijgevochten type. En toen zij de man harer keuze had gevonden, besloot ze niet te trouwen, maar €<?n vrij huwelijk aan te gaan. Zij bleef werken, wat ook wel noodzakelijk was. omdat hij voor zijn moeder moest zorgen en zijn salaris niet toereikend was om daar bij nog een gezin te kunnen stichten. De familie verdroot het bijzonder, dat het stel de wetten van moraal en fatsoen zo met voeten trad en tenslotte, toen zij al een paar jaar hadden samengewoond, werden zij met vereende krachten ervan over tuigd. dat een officieel huwelijk toch verkieslijker was. Ze trouwden dus Ze bleef haar werk voortzetten. In de krant las ze dagelijks dat het Nederlandse volk de uiterste krach ten zal moeten inspannen om de productie te verhogen en zo een ic- delijk bestaanspeil te bereiken. Ze meende, dat het. afgezien van haar persoonlijke verplichtingen tegen over haar schoonmoeder, ook een nationale plicht was als jong ge trouwde vropw haar tijd zo produc tief mogelijk te maken. Ze had wel een paar getrouwde vriendinnen zonder kinderen, die 's middags ge zellig in de stad gingen winkelen of bij elkaar theedronken, maar ze had zoiets altijd beschouwd als een weelde die ons volk zich eigenlijk niet kan permitteren. Haar werk mocht natuurlijk niet lijden onder haar gehuwde staat. Ze moest daarom een huishoudelijke hulp nemen. Dat kostte veel geld. maar van haar salaris bleef gelukkig nog juist genoeg over om haar schoonmoeder door het leven te kunnen helpen en deze de vernede ring te besparen ondersteuning bij de gemeente te moeten vragen. Zo leefden ze een paar jaar in het rustige besef aan al hun ver plichtingen zo goed mogelijk te vol doen. Totdat de onheilsbode kwam in de vorm van een belastingbiljet. Of ze maar even over de jaren 1948 door Ludwig Bemelmans 73) Cassard had net met zijn hand naar een veld met grote bloemen gewezen, die voor de Kerstmarkt "werden gekweekt. „Dat zijn ponsettias", zei Belinda. „Noem me de naam maar niet", zei Cassard. „Ik haat ze ze zien er net uit als zakdoeken, waar mensen een neusbloeding in ge had hebben." Op dat moment klonk er een schrille schreeuw en Belinda zei: „Hemel, nu heb je iets overreden." Hij stopte. „Ik zal terugrijden en zien wat iurWaS'" Zei Maar ongelukkigerwijze schakel de hij verkeerd en de zware wa- gen sprong vooruit. Het linker spatbord en de koplamp botsten een hek. dat al kapot was. I staPfe uit de auto en rende de weg terug. Nadat hij de motor had stilgezet, liep Cassard naar voren om de schade aan de wagen en aan het hek op te nemen. De boer kwam, kauwende, naar buiten. „O arm, arm diertje", zei Belinda en ze boog zich over Vuile Eddy heen, die daar stil en slap en over dekt met stof lag. Een heel klein geluidje, zoals wanneer de lucht ontsnapt uit een accordeon, wanneer men dat op neemt een bedroefde zwakke klacht steeg eerst uit hem op, maar toen ze hem opraapte, knip perde een van zijn ogen. En toen hij tot bewustzijn kwam cn naar haar opkeek, opende hij zijn snoet je en uitte een hartverscheurende schreeuw. Belinda spreidde haar jas op de weg uit en legde het kleine beest op de zachte witte voering, en hij bleef liggen, bloedend, met halfge sloten ogen en trillende lippen. Ze knielde in het stof naast hem, haar handen gevouwen, heur haar voor haar gezicht, en begon te schreien als een kind. „Kan dan niemand iets doen? kreet Belinda, opkijkend naar de twee mannen die naar haar toe kwamen. „Wacht maar mevrouw", zei de boer en strekte zijn grote vuile handen naar het gewonde dier uit. „Laat deze goede man een eind aan zijn ellende maken, chérie", zei Cassard. „Kijk eens naar je mooie jas. Die zit vol bloed". Belinda boog zich beschermend over Vuile Eddy heen. „Blijf van hem af." snikte ze. Ze nam de jas op, zodat Vuile Edo'y als in een hangmat lag en tilde hem met oneindige zorg op haar schouder. „Ik wil," zei ze met een door tranen verstikte stem, „het adres van de dichtstbijzijnde dierenarts hebben." „Certainement. meteen, liefje." zei Cassard op warme, geruststel lende toon. Luid en vastbesloten zei hij te gen de boer: „We kunnen beter naar binnen gaan en een dieren arts opbellen." De boer opende zijn mond en begon: „Ik heb maar Cas sard nam hem bij de arm en ter wijl hij in de richting van het huis werd geduwd, voegde hij de ont brekende woorden eraan toe: geen telefoon." „Ik weet wel. dat u geen tele foon hebt," zei Cassard. „Zoveel te beter." In het huls zei hij: „Wat ben ik u voor die big schuldig?" „U bent me niets schuldig voor die big," zei de eerlijke boer Weatherbeat. „Desalniettemin," zei Cassard, die wist hoeveel verstandiger het is om schadekwesties op de plaats zelf af te handelen, „sta ik erop het U te vergoeden." (Wordt vervolgd) en 1949 (ze waren in 1948 getrouwd) een paar honderd gulden belasting wilden betalen. Ze keken elkaar be duusd aan. Beiden betaalden loon belasting en dat was al een flinke duit. Waarom nu nog meer? Hij stapte naar het belastingbu reau om het allemaal uit te leggen. De ambtenaar hoorde hem rustig aan, maar moest tenslotte medede len dat er niets aan te doen was. Wanneer man en vrouw beiden wer ken. worden de inkomens bO elkaar geteld en over de som opnieuw be lasting berekend. Doordat ons be lastingsysteem sterk progressief is. betekent dit, dat over de som van beide inkomens belangrijk meer be lasting moet worden betaald dan de som van de door ieder der echtge noten afzonderlijk betaalde belas ting. De progressiviteit is zo sterk dat zij. toen zij ongenuwa sa menleefden en ieder dus volgens 't hoogste tarief aangeslagen werd. in totaal minder betaalden, dan na hun huwelijk. De echtgenoot van mijn vriendin kon niet ontkennen dat in het systeem ook iets billijks zit. Maar hij liet de hoop niet varen. „Do kosten welke men moet maken om zijn inkomen te verwerven, mogen toch zeker wel in mindering worden gebracht?" vroeg hij. „Ja-a. soms wel", zei de ambtenaar voorzichtig. „Nu, mijn vrouw kan zich alleen een inkomen verwerven als ze huis houdelijke hulp neemt, die haar taak in het huishouden overneemt. En deze kosten mogen toch worden af getrokken". sprak de echtgenoot triomphantelijk. De ambtenaar zuchtte „Nee mijnheer, dat mag nu juist niet. Dat laten onze voorschrif ten niet toe." Nu kan een ambte naar een welwillend mens zijn, maar tegen zijn voorschriften kan hij ook niet op. Dat begreep onze vriend en hij ging mistroostig naar huis Mijn vriendin zal haar huishoude lijke hulp moeten ontslaan. En als ze die ontslagen heeft, kan ze haar werk niet meer goed doen, zodat zij zelf ook wel zal worden ontslagen En als ze ontslagen is. kan ze haar schoonmoeder niet meer ondersteu-; nen. die dan door de gemeente zal moeten worden onderhouden. Mijn vriendin heeft dan weer tijd om te 1 winkelen of te wandelen. Maar ze is verbitterd. Ze vindt i dat onze samenleving huichelachtig is en een mens enerzijds allerlei verplichtingen oplegt, terwijl zij an derzijds het onmogelijk maakt die verplichtingen te vervullen. Haar gevoel voor humor zal haar wel over die verbittering heen helpen, tenslotte Maar een raar geval blijft het toch wel. Advertentie I M De textielvakman neemt geen risico met alkalivrij, Hat „geschikt" is voor alles en nog wat Hij weet: het overvette en satijnzachte Echfalon-sop houdt de wol in staat van nieuw Onze speciale verslaggever telefoneerde ons Donderdagavond uit Aix les Bains: Eigenlijk hadden de Franse nationalen de heer Goddet voor deze derde Alpenetappe met niet minder dan vijf toppen dankbaar moeten zijn. Zij hadden haar immers kun nen en onder ons gezegd ook moeten be zielen voor een laatste en verwoede aanval op de leiderspositie van Koblet. Maar om de een of andere duistere reden was dat blijk baar te veel van hen gevergd. Vorig jaar, toen Kübler zijn gele trui in de strijd op de Alpentoppen eveneens had kunnen behouden en de Tour de France te Briancon in theorie had gewonnen, hadden de Franse luitenants Apo Lazarides en Geminiani hun kopman Bobet met ware heldenmoed terzijde gestaan in een niet geslaagde, maar historisch gebleven, aanval op de weg naar St. Eticnee, waarin de Franse equipe ondanks haar nederlaag met roem werd overladen. Maar dit jaar hebben de tricolores zelfs niet de moeite gedaan om de schijn van een laatste poging op te hou den. De uitlooppoging van Gauthier was in dit verband van nul en gener waarde en de zege van de Spanjaard Ruiz onder schrift alleen maar met des te meer nadruk de onbelangrijk heid van deze in theorie toch zo belangrijke etappe Voor de kernploeg van schaat senrijders, die deelnemen aan de training voor dc komende Olym pische Winterspelen te Oslo, zijn de volgende rijders gekozen- W. v. d. Voort, A. Huiskes, A. de Ko ning, Charisius, De Graaf, A. van Aamen, J. Wervers, C. v. d. Eist, G. Maarssen, Van 't Oever en v. d. Berg. Onder leiding van dr Carlier wordt elke Zaterdagmiddag ge oefend in Overveen. (Advertentie I. Af.) Ver achter Ruiz, Gauthier, Robic kwam inderdaad de Franse kam pioen Bobet pas opdagen, lang zaam en ontmoedigd, en niet in staat om zelfs maar de schijn te redden. Zeer waarschijnlijk zou Bobet zelfs niet in Aix les Bains zijn aangekomen, wanneer zijn chef d'equipe niet ijlings had ge zorgd, dat Apo Lazarides en Remy een klein half uurtje bleven wach ten, om hun ontluisterde meester naar de eindstreep te sleuren. Het is meer aan hen dan aan Bobet zelf te danken geweest, dat deze tenslotte met een achterstand van bijna.... 40 minuten toch in Aix is gearriveerd. Maar niet alleen in het Franse kamp is de stemming beneden peil. Gino Bartali, de nieuwe oude maestro van de Italiaanse ploeg, heeft bij aankomst in Aix door Radio Italiana een paar openhar tige dingen gezegd over de wijze, waarop zijn ploeg en meer spe ciaal de nu onttroonde aanvoerders Coppi en Magni, hem in zijn taak terzijde staan. En al bij al heeft Koblet van daag dus weer een succes van be tekenis behaald. Het wordt een vrij eentonige beweging, maar het is dan ook een opmerkelijke triomf van de Zwitser, dat hij de situatie zo beheerst als hij zulks de laatste dagen heeft gedaan. Hij gunde Gauthier diens 5% min. voorsprong plus 40 sec. bonificatie op de Col de Porte. Hij gunde Ruiz en nog een stuk of vijf anderen hun jacht op de weggevluchte Fransman. Maar het wiel van Ge miniani verloor hij vandaag geen moment uit het oog. Vandaag heeft Ruiz daar het meest van geprofiteerd. Gauthier, dit op de Col de Porte nog bijna 2Vfc minuut op de Spanjaard voor lag, had op de Cucheron nog steeds anderhalve minuut. Maar 20 km. verder kwam de Spanjaard als eerste boven op de Granier en er waren bijna twee minuten na zijn aankomst in Aix verstreken, voor dat een groepje van vier waarin Robic eerste en Gauthier vierde werd, er arriveerde. Koblet met zijn peloton kwam bijna 7 min. later, maarde Zwitser had zich weer kunnen sparen. Sparen voor de laatste belangrijke rit, de tijdrit, die mor gen in Genève eindigt en waarvoor hij sterk favoriet is. De uitslag van de 21e etappe luidt: 1 Brulz (Spanje» 6.45.24 (met bonifi catie 6 41.24); 2 Robic (Parijs) 6.47.10 Euwe nog een halve punt voor GIJON. Dr. Euwe, die de lei ding heeft in het internationale schaaktournooi zal volgende week Woensdag tegen Pilnik (Argentinië) dc beslissende wedstrijd spelen Aan het einde van de tiende cn voorlaatste ronde heeft Euwe 7!i p Pilnik 7 pt.. de Fransman Rossoli- mo, de Nederlander Prins en de Spanjaard Antonio Medina elk 0 p (derde plaats). Wood (Engeland) staat op de zevende plaats met V/s punt. De uitslagen van vandaag zijn: Pomar (Spanje) verliest van Euwe; Pilnik (Argentinië) verslaat de Spanjaard Aivaro Diz in een Spaan se verdediging in 48 zetten; Prins (Nederland) verslaat de Spanjaard Toran in 26 zetten. De Spanjaard Rico en Rossolimo (Frankrijk) re mise (met bonificatie 6.46.40); 3. Cogan (West Zuid West) z.t 4 Dotto (Oost Zuid Oost. z.t.; 5. Gauthier (Frankr.) z.t.. 6. Goasmat (West Zuid West) 6.51.57; 7 Ockcrs (Belg.) 6.52.02; 8. Bartali (It.) z t9. Dcledda (Oost Zuid Oost) z t.; 10. Coppt (It.) z.t.: 11. Een groep van 18 renners met o.a, Magni (It.). Luclcn Lazarides (Frankr.), Ko blet (Zwits.). Geminiani (Frankr.). Blagoni (It.). Decock (Belg./), Dledc- rich (Lux.) allen in dezelfde tijd als Ockers. Het algemeen klassement luidt na de 21e etappe. 1. Koblet (Zwltsj) 123.24.06; 2. Geminiani (Fr.) 123.33.08. 3 Luclen Lazarides (Fr 123.36.49; 4. Bartali (It.) 123.44 10. 5. Ockers B.» 123.49 34; 6. Bar- botin (Fr.) 123.54.47; 7 Bruiz (Sp.) 123 55.54; 8. Bauvln (Oost Zuid Oost) 123.56.49. 9. Magnl (It.) 123.58.47; 10. Coppi (85) 124 02.29. Het algemeen ploegenklassement luidt; 1 Frankrijk 369 38 55- 2 Brlgie 370.29.24; 3. Italië 370.59 14- 4. Oost Zuid Oost 371.29.44 5. West Zuid West 371 39 48, 6. Zwitserland 372.20.39; 7 Spanje 373.52.26. 8. Ile de Franco 374 31 07. 9 Parijs 375.01.45. Het Bergklassement ziet er thans als volgt uit; 1. Geminiani (Frankr Go pt.; 2. Bartali (ID 56 pnt.: 3. Coppl (It.) en Koblet (Zwits.) 41 pnt;. 5. Brulz (Spanje) 39 pnt.; 6. Luclcn Lazarides (Frankr.) 37 pnt.; 7. Robic (Parijs) 23 pnt.: 8. Gauthier (Frankrj) en Dotto (Oost Zuid Oost) 22 pnt 10. Buchonnet (Oost Zuid Oost) 18 pnt. WAAGT DIT ORIGINELE FLESJE/ RANJA-S0DA FABRIEKEN HILVERSUM-ROTTERDAM Twee nieuwe wereld records LONDEN De I A.A F. heeft twee wereldrecords athlctiek er kend. Het eerste is een record ko gelstoten. dat op 9 November M. in Ploeisti, Roemenie, gevestigd is door de Russische mej. A. S. An- dreeva. Het nieuwe record bedraagt 1-5.02 meter. Het oude record (14.86 meter) stond op naam van de Rus sische mej. K. A. Tocheniva Het tweede is een record hlnk- stap-sprong (16 meter). Dit werd op 3 December 11. gevestigd door de Braziliaan A. F. de Silva waarmede hij het woreldrecord van N. Téjima (Japan) gevestigd tijdens de Olym pische Spelen in 1936 egaliseerde. Advertentie t. M.) ACME is even voorzichtig met mooie kleren als Uzelf! Dc fijnste zijde, de fleurigste katoen, het stevigste linnen, de zachtste wol-alles is veilig bij ACME. Hoe dat komt? "ACME-druk"! Die krachtige, gelijkmatige druk, gecontroleerd door ACME's nieuwste vinding: de drukmeter, die op verende rubber rollen werkt. Ziedaar het resultaat van 70 jaar ervaring I Deze rollen worden geheel vervaardigd in de ACME-fsbriek, in speciaal daarvoor ontworpen machines. En zij zorgen ervoor, dat achtergebleven vuildeeltjes tegelijk met het overtollige water uit het goed worden geperst. Dank zij deze extra-reiniging komt alles wat U door de wringer laat gaan schoner dan ooit tevoorschijn en gaat alles ook langer mee. "ACME-druk" wil zeggen: blijvend een betere verzorging van de hele gezin swas. (Advertentie I M Irapanis eerste in Ronde van Duitsland WALDSHUT De zesde etappe van de ronde van Duitsland, van Karlsruhe naar Waldshut, een af stand over 238 km. werd gewonnen door de Duitser Schwarzcnberg in 7 uur en 18 min. Tweede werd de Belg Impanis. Onze landgenoot Lam- brlchs bezette de elfde plaats met een tijd van 7 uur 26 min. en 26 sec. Harm Smits kwam als 21e bin nen. In het algemeen klassement heeft thans Impanis de leiding. Smits staat op de 17e en Lambrichs op de 25ste plaats. de reinigende wringer Een product van de fabriek die al 70 jaar lang het beste maakt tl vtrkrijgtn bij a!h jptth bcmhhurj h ij'Zintvrtn in hut sboudertiktItn ACME WRINGERS LIMITT0, DAVI0 STREET, GLASGOW, SE.. SCHOTLAND ZATERDAG 28 JULI HILVERSUM I 402 m. VARA; 7.00 Nieuws. 7.15 Gram muz. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. muziek. 9 00 Idem (9.30—9.35 Water standen) VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitge schakeld". causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders ln de continubedrijven 11.30 Piano recital. 12.00 Gram.muz. 12 30 Land- en tulnbouwmededellngen. 12.33 Grammuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordconmuzlek. 13 50 Gram.muz. 14.00 Voor de Jeugd. 14 20 Harmonie-orkest, 14.40 Koorzang. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Viool en piano. 15 45 ..Van de wieg tot het graf" causerie. 16.00 Gram.muz. 16-30 Sport- praatje, 18 45 Concertgebouworkest. 17 30 Voor de jcurd. 18 00 Nieuws. 18 15 VARA-Varla. 18.20 Gram.muz. 18.40 Mannenkoor. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO 10 30 ..Passepartout" causerie. 19.40 ..Het Oude Testament ln deze tijd", causerie. 19.55 „Deze weck", causerie VARA 20.00 Nieuws 20 05 Actualiteiten. 20 15 Gram.muz. 20.55 „De ondergang van de Vrouwe Johanna", hoorspel. 21.15 Dansmuziek 21 45 Socia listisch commentaar 22.00 Roemeens orkest 22.2* Voordracht 22 45 Gram. muz. 23 00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramo- foonmuztek. HILVERSUM II, 298 m. KRO 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek 7.45 Mor gengebed cn Liturgische kalender 8.00 Nieuws cn weerber 8.15 Gram.muz. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gram.muz. 10.00 Voor de kleuters. 10 15 Gram muz. 11.00 Voor dc zieken 11.45 Gram.muz. 11.50 „Als de Ziele luistert". 12.00 An gelus. 12.03 Grnm.muz. (1230—12.33 Land- cn tulnbouwmcdedellngea». 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws cn katho liek nieuws. 13-20 Amusementsmuziek. 13.45 Grarn.muz 14.00 Plonoduo. 14.20 Toonkunstkoor cn plano. 14.40 Lichte muziek. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 13.35 Fanfaromuzlek 16.00 Grarn.muz. 16.30 „De schoonheid van het Grcgorlcans". 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Pianorecital 1815 Binnenlands over zicht 13.25 Gram muz. 18.40 Rcgerlngs- ultzendlng: „Zoeklicht op dc Westerse defensie". 19.00 Nieuws. 19.15 ..Dit is leven", causerie 19.21 Ronde van Frankrijk. 19 27 Grarn.muz. 1952 Jour nalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Grarn.muz 20 15 „Lichtbaken". 20.40 „Steek eens op. Heren". 21.00 Aumusemcntarn ziek. 21.53 „Wat zou U doen?" 22 00 Operette programma 22 30 ..Wij lulden dc Zondag in". 23.00 Nws. 23.15 Nieuws ln Esperanto. 23.45—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en so listen. BRUSSEL 324 m. 1145 Grarn.muz, 12.30 Weerberichten. 12.32 Ccllomuzlek. 13.00 Nieuws 13.15 Vlaamse koorwerken. 13.30 Grarn.muz. 14.00 Idem. 15.00 Accordconspcl. 15.15 Grarn.muz 15.30 Accordconspcl. 15.45 Zang. 16.00 Pianorecital. 10.15 Fagot recital. 18 25 Pianorecital. IC 45 Fagot- recltal. 16-55 Grarn.muz. 17.00 Nieuws. 17-20 Grarn.muz. 17.30 Orgelrccital. 1R.30 Voor dc soldaten. 10.00 Nieuws. 19.30 Grarn.muz. 10.50 Rndlofeulllcton. 20.00 Omroeporkest en soliste. 21.00 Ac tualiteiten. 2115 Lichte muz. 22 00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 13 00 Nieuws. 23.05 cn 2330—21.00 Grarn.muz.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5