Met Vietnam staat of valt Zuidoost-Azië VAN HELLE S GOUDZEGEL 95 „LEEREX" aankomende Steno-Typiste h WILLEMSE IamersfoortI Moskou-koorts bijna dodelijk Meer Amerikaanse hulp is onontbeerlijk MOEILIJKE PARADOXEN V' eiligheid is nog onvoldoende A__X N.V. BRANDWAARBORG Mij. „ONS BELANG" Maandag 30 Juli 1951 I Te koop gevraagd Gas-tussenmeter. Brieven met pnjsopg. onder nr. 7041, bur. v. d. blad. Te koop aangeb. Bebo'9 Sport- en Werk- kledingmagazijn. Het adres voor. betere werkkleding. Grote sortering Am Bom- berjackets met bontkraag v a f 34.50. Leusderweg 7. Tel. 5870. Gramofoonplaten Zowel in populair als klassiek vindt U grote sortering bij Mu ziekhandel C v Wijngaard Langestraat 72. Tel. 6225. Te huur gevraagd Heer, 30 jr., b.b.h.h. zoekt inw. te Amersroort bij al- leenst. vrouw m. m. levens- opv. Brieven onder no. 7042, bur. v. d. blad. Autorijschool A. van Nic. instructeur KNAC en ANW B. Inl. Lissone Lindeman. Amersfoort Tel. 5637 of 3862 Cliënten buiten Amersfoort speciale lestijden. Diversen Bekende maatzaak in Dames- en Herenkleding, biedt maatkleding op ter mijnbetaling aan tegen con tante prijzen. Onberispelij ke coupe, 1ste klasse stoffen Alleen serieuze brieven on der no. U 739, bur. .v. d. blad. Grote collectie fototoestel len. Rolfilms vanaf 135. Het adres voor afwerking van Uw rolfilm. Foto Muns, Langestraat 20. Bruidskleding te bunr. Rouw-, Trouw- en Avond kleding voor Dames en He ren. Malson Steenis. Stein- laan 58 Zeist Tel 2784 Steeds voorradig: Nieuw en gebruikt hoek-, beton-, staaf-, plaat- en balkijzer bij Fa. B. Zwaaf Zonen, Amersfoort. Tel. 5226. Voor Rijwielen of onder delen slaagt U altijd bij: Van Rijssen's Rijwielhandel v/h Kamperman, Kamp 4. Tel, 6953, Amersfoort. Moffelinrichting J. Verhoef Muurhuizen 30 Amersfoort Voor moffelwerk op elk ge bied. Geen vertegenwoordi ger of commissiehandel American Cleaning Service, voor broeken-persen t 050. Het aangewezen adres voor verven en chemisch reinigen Krommestraat 41 Tel 3957 Agentschap: Roerstraat 8 Radio Dresselaerts. Nieuw ste Philips radiotoestellen vanaf 145.—. Gemakke lijke betalingsvoorwaarden Ook inruil. Demonstratie aan huis. Krommestraat 9. Telefoon 5772. Straatsma's Corsetspcciaal- huis.. De bekende prettige pasvorm. Sterke Corsetten, Buikbanden, Elastieken kou sen, Nylonkousen, lage prij zen. Plantsoen West 11. nabij Politiebureau. EN HET GEHEIH ^ZEESTER" d oo»* rheulJsjx Geheel Vietnam, het grootste deel van het vroegere Frans-Indo- China, wordt geteisterd door communistische opstandelingen. Hier is, in drie jaar tijds, de Moskou-koorts bijna dodelijk geworden. Tenzij men er in slaagt verdere temperatuurstijging tegen te gaanzal de patiënt zeker sterven. Saigon, hoofdstad van Vietnam, ziet er oppervlakkig gezien even vreedzaam uuit als de Franse provinciale stadjes, waarop de hoofd stad gelijkt. Maar wanneer men beter rondkijkt, ziet men, dat er een huivering van vrees door de stad waart. Gewapende schildwachten staan voor de voornaamste gebouwen en bij de bruggen. Er is een militair gezag ingesteld en er is een algemeen uitgaansverbod tussen middernacht en zonsopgang. Niet lang geleden nog werden anti-com munistische burgers op klaarlichte dag vermoord. Een kilometer of 15 buiten de stad zijn niet-communisten zelfs overdag niet veilig meer. Militairen surveilleren op de grote wegen. De bevolking neemt de grootst moge lijke voorzichtigheid in acht. Theoretisch strekt het gezag van de regering zich uit over de helft van het land, maar in de practijk is men alleen maar veilig in de steden en in enkele kleine streken. De communisten moorden en plun deren openlijk waar zij de kans krijgen. Het gevolg is geweest, dat de si tuatie hier thans duidelijker is dan in de meeste delen van de wereld. De bevolking vraagt zich hier niet af, wanneer de Sowjet-Unie een oorlog zal ontketenen. Zij kan ho ren. zien en voelen, dat de strijd al is begonnen. Steun van V.S. BIJ hun pogingen om de vrijheid in Vietnam te verdedigen wor den de Fransen gesteund door de bovenlaag van de bevolking en In niet geringe mate door de Verenig de Staten. De hulp aan vliegtuigen, artillerie enz. die de Fransen on langs ontving van Amerika, kwam geen dag te vroeg. Zonder die versterking zou gene raal de Lattre de Tassigny, de Fran se MacArthur, er wellicht niet in zijn geslaagd, het laatste offensief van Ho Tsji-minh te weerstaan. Om de politieke ontevredenheid te verminderen en tevens om de beweging van Ho Tsji-minh, dat hij zijn volk bevrijdt van het Frans-ko- lonialisme, te ontzenuwen, oefenen de Amerikanen zachte druk op de Fransen uit om niet de mate van onafhankelijkheid voor 85 is het land volledig souverein te vergroten, doch om de tekenen en de verschijnselen van de reeds ver leende souvereiniteit duidelijk merk baar te maken. Toch geloven Amerikaanse auto riteiten hier dat de Verenigde Sta ten nog heel wat meer moeten doen, wanneer het er werkelijk om gaat Ho te verslaan en de opstand in het gehele land de kop in te drukken. Waarom moet de Amerikaanse be lastingbetaler. die reeds onder zijn huidige last gebukt gaat, nog meer op zijn schouders nemen? De reden is gelegen in het grote belang van hetgeen hier op het spel staat. Indo-China is voor het we- reld-communisme de onvermijdelij ke toegangspoort tot de verovering van Zuidoosl-Azië. Wanneer Ho Tsji-minh Vietnam voor Moskou kan bemachtigen, kan de rode vloedgolf slechts op korte afstand van Malakka in het Zuiden en van India in het Westen worden ge keerd en misschien nog niet eens daar. De communisten zullen dan Birma telefonisch bezetten en Siam waarschijnlijk door intimidatie. Paradox HET is nu eenmaal zo, dat hier In Indo-China getracht moet wor den de balans van de grote mogend heden in evenwicht te houden. Alle pogingen om dit land te red den uit de communistische klauwen, worden echter bemoeilijkt door een merkwaardige paradox: de bevol king is even gekant tegen een voort zetting van het Franse bestuur als tegen het communistische bewind en toch hebben alleen de Fransen de militaire kracht om de goed-be- wapende opstandelingen buiten ge vecht te stellen. Zo komt het dat vele anti-com- nunistische Vietnamezen die op militair gebied met de Fransen samenwerken, over dezelfde Fransen spreken als het „bezet tingsleger" en wanneer ze het Niet alleen in Korea, maar ook in Indo-China is het com munisme openlijk tol agressie overgegaan. Omdat het lot van geheel Zuid-Oost-Azie op het spel slaat, is de strijd van de Fransen en Vietnamezen tegen de opstandige Vietminh- beweging van Ho Tsji-minh van het grootste belang. De Amerikaanse journalist EDGAR A. MOWRER, die thans een reis door Zuid- en Oost-Aziè maakt, schonk veel aandacht aan wat in Vietnam gebeurt. Hij troj er de enigs zins paradoxale situatie, dat de Franse troepen door de anti - communistische Vietna mezen „bezettingsleger" wor den genoemd, terwijl de jonge staat toch zonder de steun van de troepen binnen een week een Sowjetsatelliet zou worden! Generaal Jean De Lattre de Tassigny en ex-keizer Bao Dai, resp. militair en burgerlijk leider in Vietnam. over hun communistische vijand hebben, spreken ze over „het ver zet". De Vietnamezen wantrouwen, ten minste, dat beweren ze, de Franse bedoelingen voor de toekomst. Zij zullen dat waarschijnlijk blijven doen tot de Fransen de laatste drie bevoegdheden zullen hebben over gedragen: beheer over de financien, de geldcirculatie en over de gewa pende macht. Maar zolang een Frans generaal en Franse soldaten vechten in deze strijd, zullen de Fransen niet het gezag overdragen aan ongeoefende soldaten. Frankrijk beweert, dat het loyaal en definitief Vietnam heeft geaccepteerd als een volledig onaf hankelijke natie. Het wijst er op, dat ieder blijk van twijfel in de ernst van de Franse bedoelingen Ho Tsji-minh's positie verstevigt. Ex-keizer Bao Dai en de leden van de nog niet geheel democrati sche regering, die samenwerkt met de Fransen, verkeren ongeveer in dezelfde positie. Om hun land te redden van Ho's communisme, moe ten zij samengaan met de Fransen; daarom worden ze Franse marionet, ten genoemd Wantrouwen In zulk een paradoxale wereld, veroorzaakt elke Amerikaanse actie gevoelens van haat. Momenteel ge ven de Verenigde Staten een soort van Marshall-hulp en voorlichting aan Vietnam en onschatbare mili taire steun aan de Fransen. Sinds de eerste Amerikaanse hulp werd verstrekt, hebben de Vietnamezen de neiging geloond de Amerikanen als bondgenoten tegen de Fransen te zien. Als gevolg hiervan geloven de meeste Fransen hier dat de Ver enigde Staten de zijde van Viet nam tegen hen hebben gekozen, en alleen maar de Franse plaats willen innemen, wanneer deze wordt prijsgegeven. Zij hebben over het hoofd gezien, dat de Amerikaanse vertegenwoor digers nooit opgehouden hebben er bij het onafhankelijke Vietnam op aan te dringen, dat het alle niet- communisten er toe zou brengen, op militair en burgerlijk gebied met de Fransen samen te werken. Vietnamezen die dit beseffen, den- GENERAAL DE LATTRE nam geen halve maatregelen. De training van de Franse troepen werd drastisch herzien. Spe ciale aandacht werd besteed aan de amphibie-lan dingen. Hier wordt het geleerde in de practijk gebracht. ken daarom, dat de Verenigde Sta ten in het geheim Frankrijk steu nen bij het verlengen van het „ko- llonialisme" (Nadruk verboden.) Spanje protesteert in Londen en Parijs MADRID De Spaanse regering heeft haar ambassades te Londen en Parijs geïnstrueerd te proteste ren bij Engeland en Frankrijk te gen de houding der beide landen ten aanzien van de „Spaans-Ameri kaanse besprekingen." Schoenvergroten, tot 2 maten, altijd succes. Haal 'r van Maanen bij Soester- weg 214. Tel. 6093. UTRECHT Te koop gevraagd Motorrijwiel 125 cc met nat.- bewys niet ouder dan 1947. Br. no. 4266 bur. v. d. blad. Voor belegging te Koop gevr. onder- cn bovenhuis of heet huis tot een bedrag van 10.000. Aanbiedingen no. 760 bur. van dit blad. Te koop aangeb. Speciale kachelaanbieding. Prachtige Etna salonkachels 78.— nieuwste driegaats- kookkachel 68-huishoud- kachels 36.— Davo salonka chels 107.50; Davo kookhaard- kachels 195.—. Salamander kachels. Stichtsche Ijzerhan del, Lange Elisabethstraat. Vacantleaanbledlng: Kampeer- kooktoestellen 18 75, in kof fertje I 19.95; losse primus- branders 4 40; Engelse tuin slang 0 95; flitspuiten 2.25; weckkctels 11.95; primuson derdelen, horrengaas. Sticht sche Ijzerhandel. Lange Elisa bethstraat. Accordeons. Heden ontvangen een mooie collectie 12-, 32-. 80- en 120-bas. pianoklavier. Ac cordeons in verschillende kleu ren en registers. Tevens aan gekomen mooie knop-accor- deons enz. enz. Komt eens langs, want bij Karei Hage- mans bent U tevreden. Prinses Beatrixpleln 24. Hoograven. Utrecht. Tel. 16090. Te koop voor zelfbewoning. di rect te aanvaarden, modern herenhoekhuis te De Dilt. Brie ven onder no M-82C8 Adv. Bur. Alta, Pausdam, Utrecht. Old finish dressoir, theemeubel, boekenkast, salontafel met twee Oud-Hollandse fauteuils, Perz kleedje, kofferpathcfoon met platen. Te bevr. Jacob Geel- straat 7, Renault t.o. van part., in prima staat. Buirug. Prijs I 850.— Koopje Tc bez. Boerderij Juf. phaseweg bij Tandh.kundlp Kliniek Maandagavond 7— Een knoopgat-apparaat. Jü- naweg 269, Utrecht. Verhuizingen en Transporten Verhuizingen, transporten vsa ouds bekend fa wed. G. v Brink en Zonen. Goedcstraai 114—116. Telef. 12303. Utrech'. Erkende meubeltransporteurs. Vakkundig, vertrouwd, billijk Chris de Hoop. Verhuizing Vervoer van piano's cn brand kasten Korte Smeestraat 22 3. Utrecht. Tel. 17089. Permanent Wave Met modieuze apprêt. PerrrJ- nent-Wave. bruidkapsels, blon deren. verven. Gediplomeerd kapper. Malson Jos. v. d. Laan, Bemuurde Weerd 11. Telcfoos 18032. Utrecht. Rijwielzaken Stop'. Is Uw rijwiel op, dan naar Freek Trapman, die k" vert op gemakkelijke beU- lingswaarden. Grote keutf- nette bediening. Jacob van den Borchstraot 47 en 47 bis, Tele foon 15226 cn Wlllcmstraat Reinigen - Verven Persen Kropman's kwaUteitsprestati' garandeert U onberispcW* werk met behoud van de ..en - in het bekende afleveringsten1* po. Echt waarZaterdïS klaar! Amsteid.straatweg 3it Tel. 20164. U belt wij ko men 1 Doet Uw voordcel. Ter kennb' making prijsverlaging C*1'" mlsch reinigen: costuum, man tel of regenjas 2.95, jaP0- I 1,95. Wij halen cn bezorgd binnen 1 weck. Uppelschote"- Bouwstraat 15. Telefoon 20$£- Wassen - stomen - verven. Personeel aangeb_ B.z.a. bekwaam chauffeur. Br onder no. 4265 bur. v. d. YEHKHEItSON^FVAL Iop Dond. 12 April 1951 te 6.15 u. n.m. vond op dc hoofdverkeersweg tussen Baarc en Soest, nabij kruispunt H'sumse Straatweg, een vrij ernstige botsing plaats tussen een roodbruine Bentley personenauto (komende uit richting A'dam) en een rode Ford bestelauto (komende uit richting Amersfoort) Autobestuurders, die van dit ongeval getuige waren, worden dringend verzocht zich be kend te maken aan de Firma ALFRED SCHRöDER. Herengracht 514 te Amsterdam. Kosten worden vergoed. zy De inschrijving is geopend, ook voor dc cursussen, die in September beginnen. I STENOGRAFIE (Systeem Groote) TYPEN (10-vingersysteem) NEDERL. HANDELSCORRESP. BOEKHOUDEN (Associatie) MOD. BEDRIJFSADMINISTRATIE MIDDENSTANDSCURSUS DAGSCHOOL (voor jongens en meisjes) PRIVÊ-SECRETARESSE Ons prospectus zenden wjj U zonder enige verplichting toe. Inlichtingen worden gaarne verstrekt INSTITUUT „SEEGERS" Directeur: Drs L. A. M. SEEGERS Athletiekkampioenschap- pen te Dusseldorf DüSSELDORF In tegenwoor digheid van de voorzitter van de Franse athletiekfederatie en van de KNAU-voorzitter, ir. Paulen, wer den in het stadion te Dusseldorf ge durende dit weekeinde de Duitse athletiekkampioenschappen gehou den. Een opmerkelijke prestatie le verde Schneider met een sprong van 4.20 meter bij het polsstokhoog springer Gocbel werd kampioen bij het versperingen met 7.19, meter, terwijl het kogelstoten bij de heren een overwinning opleverde voor Theurer met 14.77 meter. Bij dc dames viel vooral de verrichting van mej. Werner bij het discus werpen op, in welk onderdeel zij met 42.72 meter kampioene werd. PARIJS Generaal Dc Lattre de Tassigny, de Franse opperbevel hebber in Indo-China, is Zondag uit Saigon hier aangekomen. Nieuw record op 800 m voor dames MOSKOU De Russische athle'.i Valentine Pomogaeva heeft het we- record 800 meter hardlopen dama verbeterd en gebracht op 2 min. 121 sec. Het oude record stond met 1 min. 13.- sec. op naam van haa: landgenote Evdokia Vassileva, ge-: maakt op 17 Juli van het vorig jaai te Moskou. ZWEMMEN HAARLEM In Heemstede werd eei zwemwedstrijd over een afstand van 1 km gehouden. De uitslagen waren1 da mes: 1. Tonny Scheerder (DWT. Haar lem) 17 min 38 sec heren: T. Tjebta (HPC. Heemstede) 13 min. 21 sec.; 1. kz schoolslag heren: 1. Hofman (Zwemclu) Haarlem) 16 min. 3 sec. Officiële publicatie. OPKOMST HERHALINGS OEFENINGEN OP 31 JULI 1951. De dienstplichtigen, woon achtig te Utrecht en omge ving. en bestemd voor 's-Hertogenbosch of Leger plaats bij Oirsehot. moeten op 31 Juli van Utrecht af reizen met een extra trein, lopende in de volgende dienstregeling: Utrecht C.S v 8.25. 's-Hertogenbosch a. 9.12, Eindhoven a. 9.50. De dienstplichtigen, woonach tig in de provincie Noord- Holland, en bestemd voor 's-Hertogenboseh of Leger plaats bij Oirsehot. moeten van Amsterdam af reizen met een extra trein, lopen de in de volgende dienstre geling: Amsterdam CS. v 8.45, Amsterdam M.P. v. 8.53. Amsterdam Amstel v. 8 58, 's-Hertogenbosch a. 1012. Eindhoven a. 10.47 De dienstplichtigen, woonach tig te Den Haag. Rotterdam. Dordrecht of in de omge ving van deze plaatsen, en bestemd voor Tilburg of Le gerplaats bij Oirsehot. moe ten reizen met een extra trein, lopende in de vol gende dienstregeling: Den Haag H S. v 8.25. Rotter dam D P. v. 9.03. Feijenoord v. 9.14, Dordrecht v. 9.42. Tilburg a. 10.32. Eindhoven a. 11.10, terwijl de dienst plichtigen uit Delft en Schiedam moeten reizen met trein 10 13. Delft v 8.13. Schiedam v 8 22. om te Rotterdam DP. over te stappen op de extra trein De hiervoren niet nader aangeduide dienstplichtigen reizen, overeenkomstig hun lastgeving, per eerste gele genheid na 7 00 uur met treinen van de normale dienstregeling. ADVERTEER REGELMATIG vraagt voor direct een MULO-diploma vereist, of wat hiermede gelijk staat. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan het kantoor der N.V., Utrechtseweg 15, hoek Vlas- akkerweg te Amersfoort. ct Zulke Virginia heeft U na de oorlog nog niet gerookt. Een gouden tabak! VIRGINIA SHAG J. A. Stokvis Arts PRAKTIJK HERVAT AFWEZIG J. H. v. d. Burg Accountant van 1 t.m. 31 Augustus. Voor spoed consulten is het Accountantsbureau geopend van 8.3017.30 uur. U loopt er 4 tot 6 maanden op dag in dag uit. Honderden guldens bespaart U op Uw reparatierekening.. LEEREX wordt door ons met Philips infrarood spij kerloos bevestigd. In een uur klaar HERENZOLEN f 3.65 DAMESZOLEN f 3.15 KINDERZOLEN v.a. f 1.90 Voor aan de Leusderweg Een veelvuldige klacht! Wat m'n voeten mankeren? Ik loop elke dag slechter! Wist U, dat 90 van deze klachten worden opgelost door speciaal-schoeisel? Langestraat 78 Gratis schilderen van Uw woning of woonruimte, in dien U mij kunt helpen aan 2 kamers met keuken of ge bruik daarvan. Huur tot £40 p. m. Brieven onder no. 7043, bur. v. d. blad. Te huur aangeboden Vacantielijd Soloxtgd! De nieuwste Solex f 0.75 per uur. 6.— per dag. Solex- Verhuur-Centrale Bredauw. Berkenweg 22 Tel. 4808 Bespree'rl tijdig. Lessen Instructeursopleiding. Autorijschool J. v. Milten burg, Vermeerstraat 131, Tel. 4736. Autorijles per les 4. MyMHHranHH 1693. „Kijk eens, Knekelvinkie", zei de oude Nep, die nog altijd moeite had met m'n naam: „Dit is Sijmen Schilppad, een van mijn trouwste en helaas laatste dienaren. Hij staat tof je beschikking als je op zoek wilt gaan naar mijn vijandl Hij is niet zo jong meer, maar de snelheid is nog goed als je maar voorzich- lig in de bochten bent, want als hij spit in z'n rug krijgt moet je verder lopen." „Bedankt, Nep," sprak ik: „Jammer dat je me nu niet vertellen kan hoe je vijand er uit ziet en waar hij ongeveer verblijft. Nu kan ik net zo goed naar een speld in een hooiberg gaan zoekenl" „Tja, Hewatblinkie," zei Nep: „Tenslotte geef jij jezelf uit voor avonturier. Ik niet! Het beste, jongen, misschien breng je het er levend af. De won deren zijn de wereldzeeën nog niet uit, zeg ik maar!" Ik wuifde naar Neptunus en startte en de snelheid van de schildpad viel me werkelijk mee. Met forse been slagen roeide het beest voort en ik zat prinsheerlijk op de rug en vroeg me af waar de rit eigenlijk naar toe ging. „Hé, wacht eens, knaapje!", hoorde ik plot seling roepen: „Laat mij meeliften, ik verveel me hier toch maar!" „Oh, Mini de meermin," mompelde ik: „Die bemoeit zich ook overal mee. Ik ga op avon tuur uit, dat is mannenwerk, Mini. Blijf jij maar thuis sokken stoppen!"

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 6