DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Antwoord van Perzië is in Britse ogen nog te vaag Extra EBU-crediet: 25 millioen dollar Missie vertrekt eerst, indien zekere puntenzijn opgelost Leer-om-leerplagerij MOSKOU-WASHÏNGTON Farijse trottoirs brengen goud in het laatje India houdt zijn troepen aan Pakistans grens Niet nodig 0111 huwelijk ongeldig te verklaren Raffinaderij te Abadan gesloten Kaesong: geen vorderingen Omroepromannetje aan de 38ste graad vlot niet erg lie Jaargang, no. 177 Dinsdag 31 Juli 1951 r"s i» r- TT- tvt tt rx XT* tï Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Opgericht door de Stichting ..Het Parool - G.ro 510330 Uitgave: N.V. De INieUWe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Bank: Rottcrdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- HOOFDREDACTEUR: Tj. DE BOORDER prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Iets definitiefs over het her vatten der onderhandelingen kon de rege ring gisteren blijkbaar toch nog niet zeggen. Tijdens het Lagerhuisdebat over het Mid den-Oosten volstond minister Morrison met de mededeling, dat de regering maatregelen had getroffen om zo spoedig mogelijk als „zekere punten" waren opgelost, een missie onder minister Stokes, Lord-Zegelbewaar- der, naar Teheran te zenden. Een van de eer ste dingen, die Stokes na aankomst zou doen, zou een bezoek aan Abadan zijn om zich van de situatie aldaar en op de olievelden op de hoogte te stellen. Gisterochtend kwam het antwoord uit Te heran aan Harriman op zijn boodschap aan premier Mossadeq van Zaterdagavond. Men kan uit Morrison's woorden in het Lagerhuis concluderen, dat dit antwoord blijkbaar in Engeland's ogen nog niet voldoende garan ties bevat om nu de besprekingen maar zon der meer te laten beginnen. Wat die „zeke re" punten precies zijn, is niet bekend. Al gemeen wordt aangenomen, dat Engeland een duidelijke toezegging van de Perzische regering wil, dat de situatie in Zuid-Perzië zal verbeteren, alvorens met besprekin gen aan te vangen. Terwijl op het stuk der nieuwe op wat voor gebied Britse technic De Britse premier Attlee en de Amerikaanse onderhandelaar Harriman schudden elkaar de hand voor Downing Street no. 10, waar zij besprekingen voer den over het Perzische oliege schil. Deze hadden een zo gun stig verloop, dat Harriman, die hedenmorgen in Teheran terug keerde, daar kon verklaren: „Ik ben heel wat optimistischer dan voor mijn bezoek aan Londen. Ik ben de Britse regering zeer dankbaar voor de geest, die zij bij de besprekingen aan de dag heeft ge legd". Nederland zal niet protesteren legen afspraken Spanje-VS DEN HAAG. Minister Stikker ziet geen aanleiding voor Neder land om zich tegenover de V S. in bepaalde zin uit te spreken over de SpaansAmerikaanse toenade ring. aldus het antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Ka merlid Burger (P.v.dA.). De tot dusverre ontvangen berichten, die geen toetreding inhouden tot het Atlantisch Pact. geven de minister geen reden om aan te nemen, dat de collectieve verdediging van W - Europa zou worden geschaad door afspraken tussen dr V.S. en Spanje. TOKIO. In de komende herfst zal Japan met driewalvisvaarders deelnemen aan de walvisvangst in het Zuidpoolgebied. Amerikanen ivensen oplossing van onze moeilijkheden in Beneiux-verband (Van c?n onzer redacteuren) DEN HAAG. Alhier wordt ver wacht. dat de verhoging van het crc- dict-quotum voor Nederland In de Europese Betnlingsunic 25 millioen dollar zal gaan bedragen. Het direc torium van de E.B.TJ. heeft weliswaar nog geen advies aan de O.E.E.S. uit gebracht. docli er zfjn redenen om aan te nemen, dat ons land op 25 mil lioen dollar extra kan rekenen. Dit bedrag is aanzienlijk geringer dan de gevraagde 60 millioen dollar. onderhandelingen van beide zijden in het Huis een aanzienlijke reserve werd betracht, kwam de evacuatie kwestie, de vraag of de Engelse em- ployé's bij verdere verslechtering van de toestand in Perzië moeten blijven of niet, in scherpe vorm in het débat wèl ter sprake. Aan het slot van zijn rede waarin hfj een krasse persoonlijke aanval op Herbert Morrison had ge daan verklaarde Churchill name lijk met nadruk, dat in de recente vertrouwelijke besprekingen tussen de regering en de leiders der oppo- Viitie de laatsten duidelijk hadden Vemaakt, dat zij tegen een volledige èvacuatie van Abadan waren. Een Britse kern zou aldaar moeten blij den en men moest er nimmer in toestemmen. dat die teruggetrokken werd. Als deze mensen met geweld bedreigd werden, moest men niet aarzelen, om, zo nodig met machts middelen. tussenbeide te komen, ten einde hun alle mogelijke bescher ming te verlenen. Attlee. die voor de regering het débat sloot, zei aan het eind van zijn rede, dat de positie van de rege ring inzake de évacuatie „volkomen duidelijk" was. Het kon zijn. dat men zich van de verder verwijderde olievelden had terug te trekken. Het was ook mogelijk, dat men bepaalde delen van Abadan zou hebben te verlaten, doch het was niet het plan van de regering om geheel en al nut Perzië te évacueren. Morrison had in zijn openingsrede een uitvoerig overzicht van de gehe le situatie in het Midden-Oosten ge- ge v-sn. Hij besteedde veel van zijn .-tijd aan de illustratie van zijn stel ling, dat naast het oprijzende en vaak extravagante nationalisme, de drang naar sociale en economische verbeteringen thans een van de voor naamste factoren van het politieke leven in het Midden-Oosten was geworden. Hij ging tot in détails na Oude heer redt twee jongens T (Van onze correspondent) DEVENTER. Een 85-jarige oude heer, de heer G. W. Bruggeman te Gorssel heeft Maandagmiddag twee padvinders, die hier kampeerden van de dood gered. De jongens wa ren gaan zwemmen toen een van hen in de diepte verdween. Zijn vriend die hem te hulp snelde, werd door de drenkeling omkneld. Op hun geroep is de 85-jarige aan de rivier wonende heer Bruggeman in zijn boot gesprongen en met een uiterste krachtinspanning is het hem gelukt de twee knapen die het be wustzijn reeds hadden verloren, in de boot te trekken. Een arts heeft de levensgeesten weer opgewekt. Weer proeven met atoombommen WASHINGTON. De voorzit- ter1 van de commissie voor de atoomenergie, Dean. heeft mede gedeeld, dat plannen worden ge maakt voor nieuwe proefnemingen met atoombommen. Hij wilde niet zeggen, wanneer en waar de proe ven genomen zouden worden. Er zijn gissingen gedaan, dat op de Aleoeten nieuwe proefterreinen zullen worden gebruikt. Dean ver klaarde, dat de commissie in de loop der jaren aan proefterreinen in alle delen der wereld had ge dacht, doch hij gaf geen nadere verklaring. Omveersachtig Weersverwachting geldig van l Dinsdagavond tot Woensdag- i avond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on- f j weersbuien. Vrij warm weer. f Zwakke tot matige wind uit 5 Zuidelijke richtingen met kans op uitschieters tijdens buien. i 1 Augustus Zon op 5 u 0 m on-. der 20 u 32 m; Maan op 2 u 46 m onder 20 u 19 m. de Arabische landen al niet met voorlichting en bijstand hadden ge holpen. Tot Egypte richtte hij, naast een hernieuwd beroep op samenwer king bij de defensietaak van het Midden-Oosten, de waarschuwing, dat. als die samenwerking nicV kwam. Engeland zich daardoor niet van het vervullen van zijn interna tionale verplichtingen in dat gebied zou laten afbrengen. De aanwezig heid van Engelse troepen in de Ka naalzone was niet een zaak, die al leen Egypte aanging, maar was een kwestie, die voor de gehele vrije wereld van vitaal strategisch be lang was. ABADAN. De raffinaderij van de Anglo-Iranian Oil Company te Abadan. de grootste ter wereld, is vanmorgen gesloten, daar de op- slag-tanks volkomen vol zijn. On geveer 650 Britse en 30.000 Perzi sche employees zullen op de be- taalrol blijven en zich dagelijks op de raffinaderij melden. Gedurende meer dan een maand Is er In verband met het olie- gcschll geen olie met tankboten meer verscheept. MOENSAN. Vandaag hebben de delegaties der Ver. Naties cn van dc communisten eer anderhalf uur in Kaesong vergaderd, zonder dal er enige vorderingen zijn gemaakt Morgen om 11 uur zal men opnieuw bijeenkomen. In een communiqué der V.N.-de- legatie werd gezegd, dat de commu. nisten hun eis handhaafden, dat voor de vorming van een bufferzone beide partijen zich 10 kilometer van dc 38ste breedtegraad moeten terugtrekken. WASHINGTON. Alle betrokken Amerikaanse autoriteiten spannen samen, om het het Russi sche ambassadepersoneel in Amerika bijzonder moeilijk te maken aan 'n rijbewijs te komen. Het is een kwestie van leer om leer. Want het is het Amerikaanse ambassadepersoneel in .Moskou dermate moeilijk gemaakt een moscovisch rijbewijs te krijgen, dat dc Amerikanen zich Russi sche chauffeurs moesten aanwerven: dezen waren allen geheime G.P.Oe-dicnaren, zodat dc Amerikanen geen stap hebben kunnen doen en geen gesprek konden voeren of het was hogerop in Moskou direct bekend! De Russen hadden n 1. bepaald, dat de Amerikaanse chauffeurs in Moskou ieder onderdeeltje van een auto en van de motor in het Russisch moesten kennen en moesten weten waarvoor het diende, anders kon geen rijbewijs worden uitgereikt. Slechts één Amerikaans mecaniciën slaag de er in door alle knepen en streken heen te komen, maar er moest voorzichtig gemanoeuvreerd worden tot op het hoogste niveau voor deze gelukkige zijn rijbewijs kreeg. Thans is deze me caniciën op weg naar huis en de Amerikaanse ambassade te Moskou krijgt de kans niet zijn op volger van een rijbewijs voorzien te krijgen: achter het stuur zit een ijskoud G.P.Oe-chauffeur. Daarom begint Washington de 26 Amerikaanse rijbewijzen voor Russen aan een herziening te onderwerpen Tot dusverre waren het netjes in het Russisch vertaalde documenten dat wordt nu weer Engels, en de Russen moeten blijk geven, in het Engels, volkomen op dc hoogte te zijn van de strengste eisen ter verkrijging van een Washingtons rijbewijs. Het doel van deze leer-om-lcer taktiok is Moskou te bewegen de Russi sche rijbewijsmoeilijkheden op te heffen, of in Washington Amerikaanse chauffeurs in dienst te nemen (die echter niets uitstaande hebben met Amerika's Geheime Dienst), te meer, daar de Russen steeds weer nieuw personeel naar Washington sturen. Zijn wij wel ingelicht, dan is deze vermindering goeddeels toe tc schrij ven aan de houding der Amerikanen, die van mening bleken, dot een ex tra crediet-verlening aan Nederland in feite meteen zou doorvloeien naar België, aangezien dit land als onze grootste crediteur optreedt. Zij hul digen het standpunt, dat allereerst binnen Bcnclux-verband een oplos sing voor het credictprobleem van Nederland gevonden diende te wor den, te meer, waar elke extra-cre- dietverhoging in beginsel op een vermindering elders jinnrn het E.B.U.-vcrband zal moeten neerko men. Twee ontsnapten gegrepen Vrijheid duurde maar twee dagen GRONINGEN. Naar wij ver nemen is de politie erin geslaagd twee van de vier ontvluchte reci divisten. die Zaterdagmiddag uit de strafgevangenis alhier zijn ont snapt, te arresteren. Zij werden op transport gesteld en zijn inmiddels weer opgesloten. Het zijn de 42- jarige G. E. uit Hilversum cn do 33-jarige A O. uit Amsterdam. WAPFNSTILSTANDS-OORD. KOREA. Wil men ucten, hoe het aelhercontact in het Wapenstilstands-oord aan de 38ste breedtegraad in Korea werkt?: wel, als het begin van een stuiversromannetje. Men oordcle zelf: Twee Amerikaanse soldaten zitten in een metalen cabine met een zen dertje. twee ontvangtoestellen en een geluidsversterker. Aan de wand een papiertje met de waarschuwing „N.B. Aldoor opletten of Festival een mede deling voor u heeft!" „Festival" is de "code-naam voor de communistische zender aan de andere kant van Kaesong. Ieder half uur zegt een van de Ameri kaanse V.N.-omroepers in de micro foon zoiets als: „Ik heb niets voor u. Festival. Ik heb niets voor u. Festival. Hebt u iets voor mij. Festival"' Hebt u iets voor mij. Festival? over!" Meestal antwoordt Festival per vrouwenstem: „Ik kan u goed verstaan. Ik kan u goed ver staan. Ik heb niets voor u. Ik heb niets voor u". Een enkele maal wisselen de om roepers hun vervelende klokwerk i f met de poging tot een babbeltje: „Hallo. Festival!, waar was u van nacht?" En dan antwoordt het Chi nese?. Russische?, Noordkoreaanse? vrouwenstemmetje steevast en koel: Judy Garland, dc Amerikaanse filmster, bereist deze zomer met haar eigen jacht de Middelland se Zee. Eenmaal de haven van Cannes binnengelopen was een van de eerste, die haar be groetten de toneelschrijver Noel- Coward, die kennelijk reeds veel van de Riviéra-zon heeft geno ten. PARIJS. Toen Lodewqk XIV en Napoleon de Grote Parüs voorzagen van boulevards, beseften zij niet dat een hoogst-democratisch nage slacht nog eens gouden munt zou slaan uit de kilometers trottoir! Zoals Venetië leeft van zijn talloze (water) kanalen, wordt Parijs rijk van het exploiteren van zijn stoepen. Grootste bijdrage van 100.000 cafétafeltjes Om met getallen te komen: de Parijse stedelijke schatkist beurt dit jaar liefst 110 millioen francs uit de verhuur van trottoirruim'e Aan de boulevards bevinden zich Amerika en Engeland manen beide landen tot zelfbeheersing t *„E", D,rL,Jl 0p "ilnodi*inir van de premier van Taklatan. Liaqual All Khan. aan Nehroe »m te Karatsjl over Kasjmir te komen spreken nadat de Indiase troepen van de Pakistaanse crens rouden zijn teruggetrokken, heeft Nehroe geantwoord met een invitatie voor een be spreking in New Delhi, zonder dat van te voren voorwaarden zijn gesteld. Op het verzoek van Pakistan om de Indiase troepen terug te trek ken antwoordde Nehroe. dat de openlijke oorlogsvoorbereidingen en algemene hysterie in Pakistan voor India dwingende redenen zijn om met de voorzorgsmaatregelen voort te gaan. Nehroe geeft de verze kering. dat India niet tot agressieve daden zal overgaan, zolang Pakis tan Indiaas grondgebied niet aan valt. Hii voegt er aan toe, dat dit ook Eeldt voor een aanval op Kasjmir. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft in Washington ver klaard, dat de Verenigde Staten er bij Pakistan en India op hebben aangedrongen zelfbeheersing te be trachten bij het oplossen van nun geschil over Kasjmir en met dr Graham, de bemiddelaar van de Verenigde Naties samen te werken. Volgens diplomatieke bronnen dringt ook de Britse regering aan op het aannemen van een gema tigde houding. 180 verdachten in proces over voetbalpools ROTTERDAM. Ongeveer 180 personen uit alle delen van het land zullen 2,3. 24 en 31 Augustus terecht moeten staan voor de kantonrechter te Rotterdam, mr. F. A. Nelcmans. omdat zij betrokken waren bij de organisatie van voetbalpools in Ne derland. Dit is het resultaat van het rigou reuze onderzoek dat de ambtenaar van het O.Mmr. van Buuren te Rotterdam, enkele maanden geleden naar de voetbalpools heeft ingesteld en waarbij in verscheidene steden tezelfdertijd invallen bij agenten van de pools werden gedaan en beschei den in beslag werden genomen. 20 000 café's met 100.000 tafeltjes; de caféhouders betalen in een zij straat 900 francs huur per vier kante meter en op de populairste plekken aan de hoofdwegen 3000 francs per jaar. Al die tafeltjes bij elkaar maken Parijs rijk, vooral de tafeltjes in de Champs Elysées, waar duizenden tourislen acht maanden lang zitten te genieten van de drukte en van de verschillende stadia der be roemde kastanjebomen. Winkeliers étaleren graag bui ten zij moeten ervoor betalen; leurders van duikelpoppen, e.d. scharrelen op de trottoirs rond betalen'; gepofte kastanjetentjes betalen! Al dit „kleinbedrijf" levert Parijs bijna 10 millioen stoepver- gunningsgelden op. Tot de beschcidenste bijdragers aan Parijs' inkomsten behoren de krantenstalletjesvrouwen en -man nen. Of ze nu een ijzeren rek mee zeulen dan wel een deftige, wel- vooi*zicne kiosk er op nahouden, ook zij moeten betalen. Vandaar dat men zegt, dat de Parijse trottoirs „paved with gold" zijn, geplaveid met goud „AJs u niets hoort, ben ik afwezig Eens vroeg korporaal Farasay uit Si. Louis aan Festival: „Waarom antwoordde u zo-even niet?" en Festival zeidc in goed Engels: „Oh, ik had andere bezigheden." Toen soldaat Malafronte uit Pro vidence Festival een Engels liedje hoorde neuriën („Old Black Joc"), zei hij: „Hé, Festival, u zingt lief. Zullen wij samen zingen?", zweeg Festival in alle talen. Daarna verviel het begin van het romannetje tot dagelijks controle werk: „Festival, wij beginnen. Fes tival. wij beginnen. Kunt u ons ver staan? Kunt u ons verstaan? Een. twee, drie, vier, vijf. zes. zeven, acht, negen, nul. negen, acht, zeven, zes. vijf, vier, drie, twee. een. Over!" Zo gaat het nu al van de 11de Juli af. De Amerikanen zouden geen Amerikanen zijn, als r.ij aan het Festival-omroepstertje geen gewone naam hadden gegeven; zij noemen haar Kaesong-Kitty. En zo heet een ander omroepstertje dat van Kae song uit Moskou bedient „Moskou Millie." Maar op het royale aanbod: Hallo Kitty, Hallo Millie, ga-je mee dansen, zodra de wapenstilstand een feit is7", wordt noch met boeh, noch met bah geantwoord, cn daarom kan er van het breedtegraad- romannetje niet meer verteld wor den dan dit hoofdstuk nr. I Atoomzuil in Kjellcr „Jeep" gedoopt Noors-Nederlands project najaar voltooid m OSLO De atoomzuil te Kjcller, ten Oosten van Oslo, is gisteren on officieel. maar toch met champagne ten doop gehouden cn „Jeep" ge noemd. Alleen een groepje geleer den en technici uit Noorwegen en Nederland was bij de plechtigheid aanwezig. Het proefdraaien van het apparaat, dat een bouwtijd van vier jaren heeft gevergd, verliep naar wens. zo werd hier vernomen, maar de reactor zal pas in het najaar volledig m gebruik worden gesteld. Dr. Gunnar Randcrs, die de lei ding heeft van het Noors-Neder landse atoomproduct te Kjellcr. zal binnenkort nadere mededelingen doen op een persconferentie Nederlandse vermist in Oostenrijk WENEN. Soldaten van het Franse bezettingsleger, Oostenrijk se gendarmes cn leden van do Oostenrijkse reddingsdienst wa ren Maandag op zoek naar een 50- jarigc Nederlandse vrouw, J. van der L., die sedert Vrijdag in de Alpen wordt vermist. Zij bracht haar vacantie door in Brand (Vorarlberg) en had Vrijdag met dc kabelbaan de Bürserberg be stegen. Het laatst is zij 's avonds op de top van de berg gezien. Zij had gezegd, dat zij langs de andcru zijde de berg wilde afdalen. „L'Aube" (in geldnood) onderbreekt verschijning PARIJS. Hot bind J'Aube" vnn dc Franse katholieke partij (MRP) zal wegens financiële moeilljkhoden tot September niet verschijnen. Na die tijd zal het alleen voor «bonne's verkrijgbaar zijn, dus niet meer in losse verkoop komen. Vredesprijs voor Schiveitzer BERLIJN De Vredesprijs van de Duitse Bockhandel 1951" is aan do cultuurfilosoof, arts en theoloog Albert Schweitzer toegekend. De prijs zal op 13 September bij een plechtigheid in de Paulskerk tc Frankfort worden uitgereikt. ROME De hoofdknssier van het ministerie van Buitenlandse Zaken is met twee hulpemployé's in hechtenis genomen wegens ver duistering van staats- en particu liere gelden ten bedrage van onge veer 18 millioen lire. Hof van Appèl over Rertha Hertogh: SINGAPORE. Hel Hoge Hof van Appèl heeft laten blijken, dat het betwijfelt of bet huwelijk van Maria Bertha llertogh niet de Mohamme daanse onderwijzer Mansoor Adabi ongeldig verklaard moest worden. De president van het Hof. sir Stafford Foster Sutton en de beide andero rechters maakten duidelijk, dat zij van mening waren, dat het meisje ook zonder ongcldighcidsverklaring van het huwelijk toegewezen had kunnen worden aan haar Rooms-Katholleke moeder. Advocaat van Adabi zegt: ,.IIof maakte zeven fouten Dit was het antwoord van de rechtbank op het verzoek van Ken neth Seith, advocaat voor mevr. Hertogh, om de uitspraak van de rechtbank tc handhaven, waarbij het meisje toegewezen werd aan haar moeder. Selth wilde buiten beschouwing laten of het Hof van mening was, dat dc rechtbank een fout had be gaan door het huwelijk tc vernieti gen, en zei, dat dit huwelijk niette min ongeldig was, aangezien een meisje van 13 jaar wettelijk niet in staat is tot het sluiten van een der gelijke verbintenis. Seith zei, dat er een onduldbare toestand zou ontstaan, als dc rech terlijke macht de bevoegdheid miste om het huwelijk van een kind on ontvankelijk te verklaren. Naziz Mallal, advocaat voor Ada bi. beweerde, dat het Hoge Gerechts hof zeven fouten had begaan Hij voerde aan. dat rechter Brown de bevoegdheid miste om het huwe lijk te vernietigen en een fout be gaan had door het ongeldig tc ver klaren. Mallal zei, dat rechter Brown te vens een fout beging door het standpunt in te nemen, dat het hu welijk van het meisje ten doel had, op de kwestie vooruit te lopen en door het meisje toe te wijzen aan haar moeder. Knaapje waagt zich te ver in Oosterschelrle GOES. Te Kamperland op Noord Bevcland is het zevenjarige zoontje der familie G. Remeijnse uit Wolphaertsdijk Maandagavond' in dc Oosterscheldc verdronken. Het knaapje speelde op het strand en heeft zich waarschijnlijk te ver in zee gewaagd. Toen het aan land werd gebracht, waren de levens geesten reeds geweken. Mililair verdronken in Asser zwembad ASSEN. Maandagavond is de 19-jarige militair J H. afkomstig uit Alkmaar, ingedeeld bij het garderegiment „Prinses Irene" en gelegerd te Assen, in het diepe ge deelte van het Asser zwembad ver dronken. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Door de mili taire politie wordt een onderzoek ingesteld. Bruingebrand door de zomer zon, schijnbaar onbekommerd over de bijzondere onvriendelij ke woorden die onlangs Molotof aan hem wijdde, heeft Tito zijn plaats ingenome in een vrolijke kring van inwoners van een Joegoslavisch dorp en danst hij met hen de Kola, een eeuwen oude kringdans.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1