STADSVENSTER Ir J. G. Bijdendijk werd hartelijk gehuldigd Geen beker voor A'foortse politie-voetballers Derde nederlaag voor de Engelse korfballers Wielrenners enthousiast uit Rotherham terug Gouden medaille van Mij. voor Nijverheid en Handel Kinderen dwalen door de stad 2 Vrijdag 3 Augustus 1951 MET S CHUTTE VA EROP REIS Er zün in elke stad persoonlijkheden, wier bijzondere gaven hen als het ware voorbestemd hebben een leidende rol te spelen in die talrijke orga nisaties op maatschappelijk, sociaal, wetenschappelijk of ander gebied, die in zulk een belangrijke mate het leven ener gemeenschap bepalen. Vaak zijn zulke persooniykheden stille figuren, die niet gaarne opvallen. Maar ingewijden kennen hun betekenis en weten, dat zij het zijn, die in werke lijkheid de organisaties doen functionnercn. Soms komt er een gelegenheid, waarin men even hel volle licht op deze figuren en hun betekenis voor dé samenleving kan doen vallen. Overigens is hun dat persoonlijk vaak niet bovenmate welgevallig. Gisteren werd Ir. J. G. Bydendyk gehuldigd als secretaris van het Departement Amersfoort der Ned. Maatschappü voor Nijverheid en Handel. Hem werd de gouden medaille dezer Maatschappij verleend. Het zal de lezer duidelijk zün, dat wU de heer Bijdendijk zien als een der persoonlükheden, gelük wij ze in dc inleiding tot dit artikel schetsten. Boottocht op de Eem Deze plechtigheid geschiedde op een tocht, die gister ondernomen werd door leden en donateurs van het Departement Amersfoort der Mij. voor Nijverheid en Handel en de afdeling Amersfoort van de Koninklijke Nederlandse Schip persvereniging „Schuttevacr". Van die tocht willen wij u vertellen. Handel en Nijverheid en de Scheepvaart hebben zo talrijke ge meenschappelijke belangen, dat het volkomen logisch schijnt, dat bo vengenoemde organisaties behoefte hebben in 'n gezamenlijke bijeen komst deze belangen eens onder het oog te zien. Vorig jaar deed men dit. evenals ditmaal, met een boottocht op de Eem. Dat men zulk een boottocht op de Eem daarvoor bij uitstek ge schikt vindt, ligt voor de hand. De Eem is een levensader voor handel en bedrijf onzer stad; haar bevaarbaarheid is een economisch vraagstuk van dc eerste rang voor Amersfoort. Wat zou meer voor de hand liggen dan de situatie dezer rivier in ogenschouw te nemen, gezamenlijk met hen. die haar da gelijks bevaren? Hoe belangrgk deze tocht was bleek dan ook wel uit de aanwe zigheid van burgemeester Molen dijk, met de gemeente-secretaris mr. Streng, van de heer H. van Galen Last, lid van Gedeputeerde Staten dezer provincie, van de heer ir. W. H. Smid. hoofdingenieur der Provinciale Waterstaat en de heer G. J. Mulder, eveneens van dit lichaam. Ook zagen wij de heer W. B. Reijnen, hoofdbestuurslid van de Ned. Maatschappij voor Ngverheid en Handel. Met een boot der firma Gebr. Los voer men langs de rivier. Bij de Kleine Melm nam men dc verbreding der Eem in ogenschouw. Aan de linkeroever ligt een los- wal, waarvoor als regel veel sche pen ankeren, zodat de doorvaart voor andere moeilijkheden ople vert. Door afgraving is nu een grootste breedte van plm. 70 m. ontstaan, die een geregeld scheep vaartverkeer bevordert. Het verbreden der „moeilijke" bochten door afgraving is stellig het belangrijkste middel om de Eem als vaarwater aan haar be stemming te doen beantwoorden. Daarnaast is natuurlijk het per manente vraagstuk van de ondiep te in de geul. waar het gezelschap naar de baggerwerken ging kijken. Het ongedwongen verkeer aan boord van het motorschip maakte een goede gedachtenwisseling mo gelijk tussen de zakenlieden, de stedelijke en provinciale autoritei ten en allen, die hier aanwezig wa ren en op een of andere wijze bij het Eemvraagstuk zgn betrokken. De gastheren lieten het aan niets ontbreken. Een stralende zomerdag maakte bovendien deze tocht tot een feest. Nadat men over de Eem uitge praat was, voor het ogenblik ten minste, werd koers gezet naar Mar ken en Volendam. waar de thee werd gebruikt en een rondgang door het dorp gemaakt. Toen ging het per autobus ver der naar Vreeland, waar werd ge dineerd. Gouden medaille Aan tafel richtte de voorzitter van „N. en H.". de heer J. H. van Lonknuyzen zich tot de heer J. G. Bydencujk, menoreerde diens bui tengewone verdiensten ais secretaris van net Departement Amerstoort en deelde meae, dat het bestuur van genoemd Departement besloten had ae lieer Bijdendijk de gouden me daille van de Maatschappij toe te kennen. Het hoofdbestuurslid van „N. en H.' ae heer W. B. Keynen zeiae, dat het Hoofdbestuur aan aeze ondei- scheiding voor de heer Bijaenaijk gaarne zijn sanctie had verleend, ook deze spreker gaf een beeld van de bijzondere beteKenxs, die de heer Bijdendijk als secretaris van N. en H. steeas heeft gehad voor deze organisattie. De heer Bijdendük zelf schetste in een geestige speech hoe hij tol dit secretariaat was gekomen hoe het een was van het dozijn be stuursfuncties. die hij in Amers foort vervulde. Door toevallige om standigheden i shij nu 16 jaar pen- nevoerder van het Departement Amersfoort, een tijdsduur, die niet in overeenstemming is met de regle mentaire voorschriften, maar welke in de oorlogsomstandigheden zijn oorzaak vond. Volgend jaar zal hg Noteert U even Week van 3 tot en met 9 Augustus GRAND THEATRE t/m 8 Aug.: „Dom- bo'elke leeftijd. Zondag- 2. 415. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30, 6.15 en 9 uur ..Donderdagcyclus", 9 Aug. 2.30, 6 45, 9 u.: Harvey". 14 jr. CITY THEATER. In dc avondvoorstel lingen: 6.45 en 9 u.- „Vrouwen zon der eer". 18 j. In de matinee's 2.30 en Zondag 2. 4.15 „Twee x Twee ls 2". Elke leeftijd. Rembrandt theater, van vrijdag t/m Maandag: „Leve de Samba" Elke leeftijd. Van Dinsdag t/m Don derdag: „Strijd om het Rotsge bergte" 14 )r. Zondag: 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen; 2 30. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag: „Voordeliger per dozijn". Elke leeft. Van Dins dag t/m Donderdag: „12 O'clock High". 14 j. Vrijdag: 8 u. Zat. 2.30. 645 en 9 u. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2 30 en 8 uur. 4 AUGUSTUS. Zaterdag Concert door de Kon. Amersfoortse Muziek vereniging bij Monnikendam. 8 uur. Avonddienst Apotheken: dr. Van As. Varkensmarkt 19a. tel. 3767: dr. Cramer. Utrechtseweg 93, tel. 3498. aftreden en prettige herinneringen aan N. en H. oehouden. De heer M. H. Gerritsen, voorzit ter van „Scnuttevaer", voerde aan tafel ook nog liet woord. Hg wees op de bgzonaere beteKenis van deze tocht, die wel haa aangetoond, aai er voortgang wordt gemaakt met net Eem-probleem. Dankbaar zgn wg voor wat bereikt is", meende ue heer Geemcsen, maar hem zweeft ais uitemaelijK doei voor ogen eeii rivier, die voldoende diep en breed is om kustvaarders tot voor Amers- loort te brengen. Overladen van grondstoffen aat tijd en geld kost. zal dan worden voorkomen ten voordele van handel en bedrgf in onze stad. Burgemeester Molendijk wees op de betekenis van het „ongedwon gen gesprek", dat een dag als deze mogelijk maakte. Daarmede waren alle aanwezigen het stellig eens. Men heeft elkaar zeer vriend schappelijk eens precies verteld, hoe men over de aangelegenheden der Eem dacht, en zo is deze tocht niet alleen genoeglijk maar buiten gewoon vruchtbaar geweest. Ze kreeg een heel prettig accent door de onderscheiding aan Ir. J. G. Bijdendijk, waarover elk der aan wezigen zich van harte verheugde Toen bleef men nog een weinig napraten over de schone dag, die men had beleefd en het was al weer laat, toen men huiswaarts keerde, dankbaar en voldaan. Het was een grote dag geweest voor allen, die aan deze tocht had den deelgenomen. Daar kwamen ze dan gistermid dag aan ons kantoor om het stem pel op hun kaart te laten zetten; jongens en meisjes, die meededen aan de stempeltocht, georganiseerd door de Amersfoortse Gemeenschap Het doel was de jeugd ccn bezoek te laten brengen aan diverse in stellingen, waarmee ze later wel eens te maken kunnen krijgen. Er is flink door dc ctad gedwaald, om dat de kinderen zelf de adressen moesten opzoeken. Kriskras ging de tocht van het politiebureau naai de Nutsspaarbank en van de Raad van Arbeid op de Berg naar het stadhuis. Overal waren leiders en leidsters opgesteld, die een oogje in het zeil hielden en als dat nodig was. straf- punten uitdeelden, want er werd op verscheidene dingen gelet. Op de Varkensmarkt b.v. stond een leidster bij dc verkeersagent om toe te zien dat er wel goed werd overgestoken. Wanneer de kinde ren ergens een stempel kwamen halen, werd erop gelet, dat ze hun verzoek „met twee woorden" deden. Vooral in de spaarbank vie len heel wat strafpunten. omdat velen vergaten eerst een nummer tje te halen. Dc uitslag die vanmiddag in Birkhoven bekend is gemaakt, luidt tenslotte: 1. Hans Lampe. 106 p.; 2. Betsy Greve. 105 p.: 3. Henk Berg- sma, 104'i p.; 4 Rijk van Appel doorn. 103 p.; 5. Albert v. d. Burg 102 p. 1654. Ver beneden de zeespiegel controleert on dertussen Yoto de be wegingen van de „Vlie- hors". Ha. dat gaat goed, denkt hij. wanneer het emigrantenschip lang zaam het dok binnen vaart. Maar dan ziet hi) het schip vaart minde ren en terugvaren.' Wat is er aan de hand? Yoto klimt naar boven en op een der wanden van het dok slaat hg het schouwspel gade: daar zwermen „zgn" robots rondom de „Vliehors". maar wat hij ook doet. ze gehoorzamen hem niet meer. Hij is buiten zich zelf van woede en DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB angst, want hij be- Ook aan boord van de „Vliehors" ziet kapitein I ondergang had geleid. grijpt wel, wie hem deze loer heeft gedraaid, i Roos de dwerg, die zijn schip bijna naar de Burgerlijke Stand GEBOREN: Maria Johanna Alida, d. van H. W. J. Spithoven en M. J. v. Schalk, Aletta Pctronella Sophia Maria, d van A. v. Keulen en H. M. v. Kalle veen. ONDERTROUWD- W. Drapers en J. C. Braam: H. v. Eijkclenburg en M. Drcnth; H. Leussink en G. W, Jansen; J. Leijenhorst en A. Nleuwland; H. V. Dclgorge en M G. Randwijk; E. Kool en S. Snijder: A. Daams en M. Beversluis: T. F. Peters en S. M. Dhont: H. v. d. Brink en P. A. Crinse; G. v. d. Berg en G Ponsen: R. v. Vulpen en J. v. Dus- schoten: J. W. Mebius en T. Ronner; T. Snijder en J. M. Ncüssen. Gevonden voorwerpen Boodschappentas met Inh.. zakhorloge, portemonnaie met lnh., ceintuur, vulpen, pop, muntbiljet, vest. Jurkje, zak. pijp, fototoestel, portemonnaie met lnh., glacé hcrcnhandschocn, jongensjasje, glacé da meshandschoen. wandelstok, klem. kin dervestje, vulpen, fototoestel, vulpen, portemonnaie met inh.. armband, vul pen. kam, ring met sleutels, autoped, zwavelllnt, broekje, portemonnaie. bril in étui. portemonnaie met inh., halsket ting bankbiljet, shagdoosje, hondje, fototoestel, portemonnaie met inh.. kin dertasje. verpleegsters-Insigne, stropdas, broche, étui met kam. herenrijwiel, zwembroek met handdoek, pop. ring met sleutels, fietstas met lnh.. ceintuur, autoped, herdershond, militaire regenjas. Een 2-1 nederlaag tegen Bussum De finale van üe bekerwedstrij den van het district West der Ne derlandse Politie Sportbond, die op een neutraal terrein in Huizen werd gespeeld tussen de Politie Sport Vereniging Amersfoort en Bussum, heeft een maximum aan spanning opgeleverd. Het is de Amersfoortse politie-voctballers niet gelukt de beker opnieuw in hun bezit te krijgen. „Bussum", dat als tweede klasser reeds dc goede prestatie had geleverd, tot dc finale door te dringen, was er zo mogelijk nog meer dan de Amers- foorters op gebrand deze finale te winnen. De Bussummers hebben zich van het begin tot het einde ten volle gegeven en het is ongetwijfeld hieraan te danken dat zij tenslot te met 21 wonnen. Het was bepaald jammer, dat zich in deze spannende wedstrijd een noodlottig incident voordeed. Door een botsing tussen een Amersfoorter en een Bussummcr, liep laatstgenoemde een kaakfrac- tuur en een hersenschudding op, waardoor hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Na de aftrap ondernam „Bus sum" direct enkele goede aanval len. doch de Amersfoortse achter hoede, waarin vooral Groenevelt zeer goed op dreef was, kon stand houden. Na een minutenlang of fensief van de Bussummers lukte Gisteravond werd in Auslerlitz door dc Engelse korfballers uit Rotherham de derde wedstrijd tgdens hun bezoek gespeeld. Het werd ook de derde nederlaag, want zoals we reeds verwachtten was het G.U.K.B.- twaalftal zeer sterk. Het werd een 81 nederlaag, nadat de rust met een 30 voorsprong voor het G.U.K.B.-twaalftal was ingegaan. ven bij de Engelse fabrieken, die de Nederlandse gasten steeds zeer fraaie excursies aanbieden. Voor de korfballers staat nu nog op het programma een korfbalwed- strijd tegen het eerste twaalftal van Soesterkwartier, Zaterdagavond op het terrein aan de Dollardstraat; een bustocht naar Arnhem en Apel doorn, en Maandag een bezoek aan Rhenen. Gasten bieden felle tegenstand Of het nu kwam, dat de tegen standers zeer fraai spel lieten zien of dat de twee voorgaande wed strijden zeer goede oefenwedstrij den zijn geweest, een feit was het, dat de Engelsen in Austerlitz een behoorlijk spelpeil wisten te be reiken. Zeker, ze waren technisch de minderen maar ze vochten weer met een enthousiasme zo fel. om de nederlaag zo klein mogelijk te houden, dat het twaalftal reeds spoedig in de gunst van het pu bliek stond. We schreven reeds.dat de GUKB- ers acht doelpunten fabriceerden, doch dit was niet belangrijk; tot ons sprak meer de wijze waarop zij tegenstand boden. Toen E. Pin- der de stand op 61 bracht was dit volkomen verdiend en een be loning voor moedig volhouden. Het werd tenslotte 81, een uitslag, waarmee Rotherham tevreden mag zijn. EXCURSIES De Engelse gasten doen echter nog meer dan alleen korfballen. Het programma, dat hun wordt voorgezet, wordt alleszins op prijs gesteld. Zo hebben zij reeds een bezoek gebracht aan Hilversum, waar de Avro-studio's en het stadhuis wer den bezocht. Woensdag werd door de Amersfoortse Sportstichting een autotocht aangeboden. Schiphol stond op het programma en verder ging de reis naar Zandvoort en Amsterdam waar natuurlijk een grachtentocht werd gemaakt. Gisteren waren de korfballers de gast van E. Noack's Koninklgkc Vleeswarenfabrieken. Na ontvangst in de cantine door de heren Wer ner en Dijkhorst werd een rond gang door het bedrijf gemaakt, waar de Engelsen de bewerking van de vele producten zagen. Alle bezoekers werd een fraaie schotel van Delftsblauw (met vleeswa ren) als souvenir aangeboden, het geen buitengewoon op prgs werd gesteld. Het moet gezegd worden, dat de Directie van de N.V. E. Noack in deze niet is achtergeble- het de Amersfoorters zich los te werken. Een paar verkenningsaan- vallen hadden geen succes, doch toen Poort op een gegeven moment een corner wist te forceren legde hij de grondslag voor een doel punt. Uit de genomen hoekschop kwam de bal prachtig voor het doel, waarna Klein zijn kans waarnam. P.S.V.A. had de leiding genomen (1—0). Hierna kwam Bussum weer en thousiast opzetten en de linksbin nen kon tenslotte Mikkers passe ren (11). In de tweede helft ontwikkelde zich een felle maar sportieve strijd om het winnende doelpunt. De Bussummers hadden succes bg een van hun talrijke aanvallen. Wel protesteerde het publiek en de Amersfoortse spelers voor buiten- bleef onverbiddelijk. Bussum bleef onverbiddellijk. Bussum stond met 21 voor en hield, on danks verwoede Amersfoortse aan vallen goed stand. Na afloop van deze aardige wed strijd reikte de heer Timmerman de beker aan de aanvoerder van het Bussumse elftal uit. Lange afstand- wandelen Reeds enkele jaren organiseert „Wilhelmina" een wandeltocht over lange-afstand n.l. 70 km als onderdeel van haar jaarlijkse Stan- daardtochten. In tegenstelling met andere lange-afstand-tochten. wel ke 's nachts gewandeld worden, wordt deze tocht op de dag gelo pen en wel Zaterdag 18 Aug. Het wandelen op de dag vraagt doorgaans meer inspanning en uit houdingsvermogen dan bij een nachttocht. maar heeft toch ook weer haar eigen bekoring. Begrij pelijk is dat alleen zij die flink getraind zijn en vooraf medisch goedgekeurd zijn, aan deze tochten mogen deelnemen. Volgens de veranderde bepalin gen van de Ned. Wandelsportbond mogen thans ook dames aan een daetocht deelnemen. Vorig jaar namen reeds een 70- tal personen deel w.o. enkele bui tenlanders en ook dit jaar blijkt er reeds veel belangstelling voor te bestaan. GESLAAGD Voor het eindexamen van de Tuinbouwvakschool voor Bloem- sierkunst slaagden te Utrecht J. Bruin Wiertsema uit Amersfoor: en C. Esveldt uit Leusden. Carillonconcert door Arie Peters Op Woensdagavond 8 Augustus as. van 8 tot 9 uur ral dc Nijmeegse musi cus Arie Peters op uitnodiging van de Amersfoortse Klokkenspel Vereniging een carillonconcert geven op de beiaard van de O.L. Vrouwetoren. Arie Peters is een bekend Toonkunstenaar Hij ge noot zijn algemene muziekopleiding aan het conservatorium te Utrecht en spe cialiseerde zich daar in piano, orgel en koordirectie. Als beiaardier ontving hij ztjn opleiding van Jan Wagenaar te Utrecht en aan dc Beiaardschool te Mechelen van Staf Nees on Sjef van Hoof. Sinds 1937 is hij beiaardier van de St. Stevenskerktoren te Nijmegen, doch wegens verwoesting der toren ten gevolge van een bombardement ln 1944. is dc heer Peters voorts momenteel op non-actief. Hij is organist en dirigent van het kerkkoor der St. Stevcnskerk Als componist geniet hij bekendheid door zijn werken, geschreven voor beiaard en orgel en composities van kerkmuziek. Als organist gaf hij meer dere concerten voor de radio. Begin van brand door afbranden van verf Toen Donderdag een schilder be zig was oude verf van raamkozgnen van een woning aan de Zuidsingel af te branden, ontdekte hij dat een der kozijnen aan de binnenkant had brand gevat. De vlammen vonden gretig voedsel in vitrage en over gordijnen. Met behulp van de bewoner lukte het de schilder tenslotte erger te voorkomen. De inmiddels gearri veerde brandweer had een makke- Igke taak om het vloer- en tafel kleed, alsmede andere voorwerpen van de lichtbrandbare inboedel te blussen. BENOEMING Aan het Christelijk Lyceum te Amersfoort is als lerares lichame lijke opvoeding benoemd mej. D. Langenberg uit Rotterdam. Familieleden en vrienden wacht ten de ..Pedaalridders" gistermid dag aan het Amersfoortse station op, bij hun terugkeer uit Rother ham. Een bloemetje ontbrak niet. Voorzitter Valkenburg gehuldigd voor zijn vele goede zorgen Een inderhaast in het leven geroepen ontvangst-comité heeft dc uit Rotherham teruggekeerde wielrenners van „De Pedaalridders" een harte- lijke ontvangst bereid. Donderdagmiddag om 5 uur. di^. reeds vry ver voor het vastgestelde uur van aankomst van de trein uit Rotterdam, stonden vele vrouwen, verloofden en ook mannen te wachten op de favo rieten. Precies op tijd liep de trein binnen, waarna in de hal omhelzingen en handdrukken de gevoelens van dc vacantiegangers en de wachtenden vertolkten. Men trok, voor de officiële ont vangst. naar de restauratie van het tramstation, waar de heer Ph. Schot- ting de bruin gebrande en opge wekte, maar vermoeide „Engeland vaarders" hartelijk toesprak. Spreker huldigde de renners voor de in Rotherham behaalde resultaten. Hij had een speciaal woord van hulde voor de voorzitter van „De Pedaal ridders", de heer A. Valkenburg, die ongeveer een half jaar veel werk heeft verzet om deze trip voor te bereiden. De heer Schotting was ook dankbaar ovor de wijze, waarop de heer Valkenburg als leider is op getreden. Mevrouw Valkenburg, die ook een groot aandeel in het werk heeft gehad, kreeg een bloemenhul de. Daarna werd de jeugdige renner Geytenbeek voor het „voetlicht" ge roepen. Hg kreeg bloemen, omdat hij de tricoloren van „De Pedaal ridders" zo prachtig heeft verdedigd en met de eerste prijs in de tien mij ls-race is gaan slepen. De heer Schotting memoreerde hoe Adri Pol, de sympathieke renner, door het in slaan van een verkeerde weg tijdens de 25 mijls-race tgdverlies kreeg, maar desondanks toch nog op de tweede plaats eindigde. Hiervoor werd Pol een bloemenhulde ge bracht. Dc heer Valkenburg, die daarna het woord nam, was uitermate te vreden over de zeer geslaagde proefneming van uitwisseling in de wielersport met Rotherham. Spreker was geweldig enthousiast over de VERGUNNING NODIG Dat voor het in- en verkopen van tweedehands goederen toestemming van B. en W. nodig is ondervond Donderdag een inwoner uit onze stad. die deze handelingen verricht te. zonder daarvoor een vergunning te hebben. Hij kreeg een procesver baal. Holland GISTER maakten boottocht Inm Wij n langs de Eem, wij zijn het IJssel- meer overgestoken om on ze „openluchtmusea" Mar ken en Volendam te bekij ken. wij hebben een auto tocht gemaakt langs dc Utrechtse Vecht en we zijn weer behouden in Amers foort teruggekeerd. Zo maar een heel gewo ne rondtochtniet zo ver van huis, maar op 'n stra lende zomerdag. En wij kunnen maar niet uit over het schone, dat één zo'n dag ons heeft laten zien. Is spelevaren op het wa ter van de Amersfoortse rivier niet een verrukking? Het telkens wisselend land schapsbeeld is van een on gekende bekoring. Het heeft niets groots of im po- nerends, maar het is veel meer, het is boeiend door lieflijkheid. En welk een aanblik biedt het IJsselmeer met zijn oevers, waar overal Hollands fijne torentjes verrijzen en gelukkig nog hier en daar wat windmo lens staan. En wanneer onze wagen rijdt door het Hollandse land en we zien de fleu righeid der tuinen, het ver zorgde der woningen, het frisse van het gras on het riet en het water, benevens de weiden met het glan zende gezonde vee, terwijl daarboven een stralende hemel zich welft en dat land gehuld is in de trans parante sfeer die schilder- scholen tot leven wekte, dan, dan zijn wij oneindig trots op dit kleine land en zjjn grote schoonheid. En wij weten, dat wij 't nooit ergens mooier zullen vinden. Ir. J. G. Bijdendijk Niet al te vaak bespre ken wij personen in deze rubriek. Voor deze maal willen wij daarop eens een uitzondering maken. Wg zouden u graag Ir J. G. Bijdendijk voorstellen, de secretaris van het Departe ment Amersfoort van Ng- verheid en Handel. De meesten uwer zullen hem wel kennen. Niet, om dat hij bg voorkeur aan de weg timmert, maar omdat haast elk Amersfoorter di rect of indirect wel eens met dc heer Bijdendijk te maken krijgt. Immers, hg bekleedt niet minder dan een twaalftal bestuursfun- ties, die haast alle zeer be langrijk zijn voor 't open bare leven in onze stad. Zij zijn van verschillende aard, deze functies, maar één ding hebben ze ge meen. De beloning is voor alle precies gelijk en het bedrag kunt u wel raden. Wij kennen Ir Bijdendijk al vele jaren en hebben bij verschillende gelegenheden met hem samengewerkt. Daarom willen wg niet schrijven over de gouden medaille van „Nijverheid en Handel", die hem gister werd verleend, maar een heel klein beetje verklap pen over zijn persoonlijk heid. Ir Bijdendijk is een man met een eigen mening, maar die te allen tijde be reid is te luisteren naar die van zijn tegenstanders. En hij tracht in die andere mening graag iets te vin den, wat hij kan waarde ren. En verder heeft de heer Bijdendijk, die leiding kan geven als weinig anderen, het vermogen om te die nen. Maar dan is dat dienen van de gemeenschap, zon der enige zelfzucht en met volkomen uitschakeling van eigenbelang. Misschien vindt de heer Bgdendijk het niet prettig door ons zo in de zon te worden gezet. Maar wij konden 't niet nalaten, want het blijft al- tgd zo: Ere, wien ere toe komt» Pedaalridders De jongens „De Pedaal ridders" zijn weer uit Rot- therham terug. Zij kwa men ons een serie pracht- foto's brengen, die nu in één van de fotokasten aan ons gebouw zijn te bezich tigen. De moeite waard! Donderdagfilm We zouden ons kunnen voorstellen, dat er van me dische zijde bezwaren inge bracht zouden kunnen wor den tegen de film. die deze leek in Grand's Donderdag cyclus vertoond werd: „En nu de toekomst" („And now tomorrow''). Het is het ver haal van een jonge dokter, die een meisje door middel van een door hem ontdekt serum waarschijnlijk zou kunnen genezen van doof heid. Hij komt echter voor een probleem te staan, wan neer hij liefde voor haar opvat, terwfjl hij weet. dat zij van een ander houdt. Nogmaals, doktoren zou den misschien de oplossing van een medisch probleem, zoals die hier wordt gege ven. niet aanvaarden. Wan neer we echter deze con cessie. die gedaan is ter- wille van het verhaal, bui ten beschouwing laten, blijft er een boeiende film over. Sterk snel zagen we van Alan Ladd als de dokter, en Loretta Young als het dove meisje. De laatste is er in geslaagd van haar moeilijke rol iets moois te maken. In het voorprogramma misten we ditmaal de te kenfilm van David Hand, de laatste maanden een vast proerammannnt op de Don derdagen. Wel was er een alleraardigste pooppnfilm van George Pal, die inder tijd ook in Nederland heeft gewerkt en nu dit soort films in de Verenigde Sta ten produceert. Verder draaide een muziekfilm, waarin de ouverture Tann- hauser in een sneciale film bewerking (met koor) ten gehore werd gebracht. Experiment We zijn Donderdag in het Grana-théatre getuige ge weest van een experiment. Geheel in overeenstemming met de bijzondere samen stelling van een Donderdag programma heeft men het gebruikelijke populaire plaatje voor de aanvang en tijdens de pauze vervangen door enkele uitstekende muzikale opnamen. We hoorden o.a. een vertolking van ..Méditation'* van Mas senet en van „Fin- landia" van Sibelius. We geloven, dat deze proef geslaagd is, en we zouden graag zien. dat de directie van Grand doorging met het brengen van goede muziek in het serieuze gen re op de Donderdagen. Geeft Mogen we U nog even herinneren aan de collecte, die Zaterdag in Amersfoort door de Amersfoortse Ge meenschap wordt gehouden voor dc acties „Huismoe ders naar Buiten". en Jeugd van de Straal" Wat rleze beide acties inhouden hoeven we eigenlijk niet meer te vertellen. Al sinds drie jaar kunnen 120 Amersfoortse huismoe ders. die daaartoe anders niet in de gelegenheid zou den zijn, van een week va- canlie genieten En wat er wordt gedaan om de jeugd in haar vacantie prettig be zig te houden is overbe kend. Daarom: geeft met gulle hand. wanneer U Za terdag door een collectant of collcctrice wordt staande gehouden. Klop even aan ster TeL morgen van twaalf uur. t Stadsven- 4291: Iedere tien tot grote Engelse gastvrijheid, maar haast nog meer over „zijn jongens", die zich zeer gedisciplineerd hebben gedragen en vooral ook prachtige successen hebben behaald. De voor zitter vertelde over de teleurstel ling. toen Kees de Jong, tijdens een wedstrijd over een steen reed, waardoor zijn voorwiel dubbel sloeg en hij een ernstige val maakte. Een ontboden geneesheer achtte opname in het Militair Hospitaal noodzake lijk. De heer Valkenburg was ont roerd, toen hij vertelde, hoe goed artsen en verplegers voor De Jong waren geweest. Zij hadden zelfs een soldaat, die Nederland had helpen bevrijden, naast hem gelegd, omdat hij de enige was, die wat Hollands met De Jong kon praten. Onze zegsman vertelde ook nog, dat De Jong het advies naar Holland had meegekregen veel rust te houden en in elk geval zgn huisdokter te raadplegen. De heer Sieraal bracht namens de jongens dank aan de voorzitter voor zgn uitstekende zorgen en organi satie, waaraan het welslagen van deze eerste sportwisseling voor een groot deel is te danken. Toen wij de teruggekeerde vacan tiegangers vroegen of het hun goed was bevallen, zuchtte een van hen diep en zei: „Ik wou dat wij maar weer twee jaar verder waren. Want dan gaan we weer en ik zal vast niet ontbreken." Ook de andere jon gens en officials waren geweldig enthousiast. Die keken echter nog niet zover vooruit, maar gaven ons wel de verzekering dat de „Rother- hamse Wheelers" ervan overtuigd kunnen zijn volgend jaar ccn gast vrij onthaal in Amersfoort te zullen krijgen. Ongetwijfeld is deze eerste uit wisseling tussen de wielersport enthousiasten van Amersfoort en Rotherham ten volle geslaagd. Vrachtauto over de kop geslagen Op de Utrechtseweg is vanmorgen omstreeks kwart voor 12 een zware vrachtauto met aanhangwagen, ge laden met bussen butagas, over de kop geslagen. Het gebeurde ter hoogte van de Steven van de Hage- laan. De auto met aanhangwagen kwam van de Berg en zag zich de weg versperd door een tegenligger. De chauffeur trachtte te remmen, maar bemerkte dat zijn remmen weigerden. Als enige uitweg zag hij de bocht in te slaan naar de Steven van der Hagenlaan. Een botsing werd vermeden, maar bij die draai kantelde de auto, de aanhangwagen bleef staan. De twee inzittenden hepen wonder boven wonder geen verwondingen op terwijl ook geen omstanders werden geraakt. De bu- tagascylinders lagen wijd en zijd verspreid. Veertig officieren van Gezondheid beëdigd Opnieuw stonden vanmorgen op het kazerneplein aan de Leusderweg twéé instructiebataljons en een schoolbataljon van de Geneeskundi ge troepen, benevens een aantal ver pleegsters, die in opleiding zijn aan de S R O.G.D. aangetreden voor de beëdiging van een 40-tal reserve- officieren. De troepen werden om half elf geïnspecteerd door de in specteur-generaal van de Genees kundige Dienst der Kon. Landmacht, de Gen. Maj. J. Wilkes, die verge zeld was van de plaatsvervangend commandant van het regiment de Lt. Kol. W. A. M. Loomans en de commandant van de School voor Re serve Officieren van de Geneeskun dige Dienst, de Lt. Kol. J. W. Boer- ma. Nadat de geweren gepresenteerd waren opende het muziekcorps van de geneeskundige troepen. onder leiding van de heer Camminga, de ban, en werd het Kon. Besluit met de namen van de nieuwe officieren voorgelezen. Een voor een legden ze vervolgens de eed af in handen van de generaal. In een toespraak wees deze op de drieledige betekenis van de eed. Het slot van de plech tigheid werd als gewoonlijk gevormd door een défilé. Parade-commandant was de Maj. Godschall. 14e Standaard-tocht Wandelen is een sport waaraan velen deelnemen, zie slechts naar de Vierdaagse, maar toch is het aan tal van hen die deze sport vele jaren blijven beoefenen niet zo groot. Onder de duizenden deelnemers aa nde Standaard-wandeltochten van „Wilhelmina" zgn er toch no£ een dertig-tal die 10 of meer maal hebben deelgenomen. Deze oude getrouwen, waaron der 75 jarigen! hebben een beker tje beschikbaar gesteld als extra prijs voor de jeugd, om ook bii de jongeren zo mogeliik nog meer be langstelling te wekken voor de wandelsport. De Standaard-tocht wordt houden Zaterdag 11 Aug. over af standen van 10, 18 en 25 km-

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2