Kabinetsformatie-accoord zou Eerste Kamer niet binden ertrek Britse missie een dag uitgesteld Kerkrade wakker geschud door daverende knallen! Nieuwe Emigratiedienst wordt voorbereid Nat. Reserve met twee jaar diensttijd gewenst Burger-geïnterneerden volkomen gedupeerd Fabels en feiten in Benelux Als Lieftinck weggaat maken ontwerpen een slechte kans Gevangene zou gewurgd zijn België verhoogt de defensie-inspanning Schacht (in oud tropenpak) in Djakarta Eva Peron zou vice-presidente worden KERKNIEUWS In twee Ambonezenkampen in Woerden geen incidenten Nog meer reacties op prijsverhoging van huisbrand West-Duitsland zet uitvoer stop naar Oost-Duitsland Uitnodiging van Neliroe afgewezen door Liaquat WcMgvuwr Vrijdagochtend 6 uur Muziekfeest (uniek voor Europa) met begroting van slechts twintig duizend gulden! Vrijdag 3 Augustus 1951 3 BELASTINGONTWERPEN IN DE SENAAT (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In bet voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de zes wetsontwerpen tot verhoging van verschillende belastingen wordt van verschillende zijden het probleem aan de orde gesteld, in hoeverre de Eerste Kamer zich gebonden moet achten door de afspraken, welke de grondslag hebben gevormd van het nieuwe kabinet-Drecs. Van verschillen de zijden betoogt men, dat met de leiders van een aantal Tweede Kamer fracties weliswaar overeengekomen is, dat de toegenomen defensie uitgaven voor de helft 250 millioen zouden worden gedekt uit belastingverhoging, maar dat de Eerste Kamerfracties aan dit overleg niet hebben deelgenomen. Haar verantwoordelijkheid gaat „dus" niet ver der dan de verklaringen, namens die fracties bij het optreden van het nieuwe kabinet afgelegd. Hiertegenover wordt van ande re zijden betoogd, dat formeel in derdaad een accoord met de Tweede Kamerfracties is tot stand gekomen, maar dat hier, naar toch wel niemand zal willen ont kennen, van een politiek ac coord moet worden gesproken, waaraan men zich sterk gebonden behoort te voelen. Ook deze leden erkennen de zelfstandigheid van de Eerste Kamer-fracties, maar menen toch, dat het wel heel ern stige redenen zouden moeten zijn, die er toe zouden kunnen dwin gen, het bestaan van zulke ac- coorden voorbij te zien. Enige leden klaarblijkelijk van de WD merken op, dat men moeilijk over het lot van de belastingverhogingen in de Eer ste Kamer in het onzekere kan zijn, als men ziet, hoe de zaak in de Tweede Kamer is verlopen. (Hier wordt duidelijk gedoeld op een rooms-rode samenwerking, niet steun misschien, als in de Tweede Kamer van enige C.H. le den). Maar deze leden menen, dat de aanneming niet zo vanzelfspre kend zou zijn, indien de persbe richten, dat prof. Lieftinck een hoge functie zal aanvaarden bij de internationale Herstelbank, juist zouden zijn. Want, zo redeneren zij, een op- President Truman: Eisenhower moet in Europa blijven WASHINGTON. President Truman heeft de wens uitgespro ken, dat generaal Eisenhower op zijn post zal blijven als opperbe velhebber der Atlantische strijd krachten in Europa. Hij gelooft niet, dat dit eventuele politieke verlangens van de generaal zou belemmeren. Aan president Truman werd ge vraagd naar de mogelijke benoe ming van Eisenhower als hetzij re publikeinse, hetzij democratische candidaat voor het presidentschap in 1052. Eisenhower heeft nog niet ver klaard, of hij republikein of de mocraat is, zo hij al een van beide richtingen is toegedaan. Bernard Baruch, de oude Ame rikaanse staatsman, heeft Donder dag bij aankomst uit Europa in New York verklaard, dat het af keurenswaardig zou zijn om Eisen hower te bepraten in 'de politiek te gaan, als hij besloten is West- Europa te verenigen tegen agressie. (Van onze correspondent) UTRECHT. In de ochtend van de negentiende Juli vond een be waker van het Huis van Bewaring in Utrecht in een cel het ontzielde lichaam van de 63-jarige gedeti neerde A. W. Een arts slaagde er, volgens de directeur van het Huis van Bewaring, niet in de doods oorzaak vast te stellen. De Offi cier van Justitie gelastte daarop sectie op het lijk. Het resultaat daarvan is, aldus de directeur, nog niet bekend. Uit andere bronnen vernamen wij echter, dat W. na een vecht partij in de cel gewurgd zou zijn door de veertigjarige Pool G. D., met wie hij samen was opgesloten. volger van minister Lieftinck kan over de vraag of deze belasting verhoging van f 245 millioen wel strikt nodig is, wel heel anders denken. Zij achten het daarom 'n publiek belang, dat de bewinds man bedoelde berichten zo perti nent mogelijk tegenspreekt. Sommige leden, in wie men de A.R. kan herkennen, vinden, dat de Eerste Kamer de belastingont- werpen veel te snel moet behan delen, en dat de Nederlandse volkshuishouding niet in staat is om zonder meer Amerikaanse hulp de lasten van het nieuwe de fensieprogramma te dragen. Militair budget met 3 milliard tot 73 milliard francs gestegen (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL. België zal in 1952 drie milliard francs méér voor zijn verdediging uitgeven. Daardoor zal de staatsbegroting, die op het ogenblik door de minister van Fi nanciën en zijn medewerkers wordt opgesteld en die reeds op ongeveer 70 milliard francs was vastgesteld, om en bij 73 milliard gaan bedragen. De begroting voor 1951 bedroeg ongeveer 64 milliard. Overwogen wordt voor de extra defensie- uitgaven een compensatie te vin den in de vorm van bezuinigingen. Naar verluidt zouden daarom de ministers geen vergunning meer krijgen om op eigen verantwoorde lijkheid in vacatures door nieuwe benoemingen te voorzien. In elk afzonderlijk geval zou een ministe riële commissie moeten beslissen of een nieuwe benoeming gewenst is, of dat door een reorganisatie het ambtelijk apparaat zonder schade kan worden ingekrompen. DJAKARTA. Hitler's finan ciële genie dr Hjalmar Schacht, is met zijn vrouw uit Bangkok op het vliegveld van Djakarta gearri veerd. Na de begroeting werd Schacht, die gekleed was in een versleten tropenpak, naar een wachtende limousine geleid. Op last van hogerhand was het aan pers- en radioreporters verbo den vragen aan Schacht te stellen. Militaire politie was op het vlieg veld aanwezig om een herhaling van de demonstraties, die zich Donderdag hebben voorgedaan, te voorkomen. Schaakkoning dr Max Euioe met de vier koninginnen van zijn ge wone en zijn schaakgrootmees- tershart, nl (v.l.n.r.) Els Euwe, evrouw EuweBergman, dr Max Euwe, Caro Euwe en Fidy Euwe. De 3de Augustus waren de heer en mevrouw Euwe 25 jaar ge trouwd. Als men het gelukkige stel zo ziet is hetgeen Euwe met het leven gespeeld heeft geen geweigerd damegambiet geweest'. knaapje speelde met vuur boerderij verbrand GROUW. Doordat het zoontje van de boer met lucifers speelde is Donderdag brand ontstaan in de boerderij van de heer J. J. Cnos- sen op de Aegehoek bij Grouw. Spoedig stond de grote schuur in vuur en vlam. Hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was, brandde de gehele boerderij, be halve een deel van het woonhuis, af. De hooi-oogst ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Stichting Landverhuizing Nederland zal haar werkzaamheden beëindigen DEN HAAG. In verband met de nog stijgende omvang van de emigra tie dit jaar vertrekken meer dan 30.000 emigranten zal een organisatie in het leven worden geroepen, die de behandeling van velerlei vraag stukken die met de emigratie samenhangen, mogelijk maakt. Een wetsont werp tot instelling van een Centrale Raad voor de Emigratie is in voor bereiding. Hierin zullen zitting hebben vertegenwoordigers van verschil lende departementen en organisaties uit het bedrijfsleven. BUENOS AIRES. Het hoofd- bestuur van het semi-officiële vak verbond (CGT) heeft verklaard, dat het de candidatuur van Eva Peron voor het vice-presidentschap zal steunen. Tegen 22 Augustus heeft het een „algemene staking" van 24 uur voor de leden vastge steld, om hen in staat te stellen te demonstreren voor een verlenging van Peron's ambtstermijn met zijn wederhelft als plaatsvervangster. De presidentsverkiezing vindt 11 November plaats. Een nieuw in te stellen Centraal Bureau zal de uitvoerende werk zaamheden als voorlichting, selec tie. contact met het buitenland en Arbeidsbureaux verrichten. Ook an de toekomst zullen de Arbeids bureaux, even als dit thans het ge val is, blijven optreden als aanmel dingsorganen. Particuliere instellin gen met rechtspersoonlijkheid zul len alleen met een erkenning van het Emigratiebestuur als zodanig kunnen optreden. De kosten van deze nieuwe or ganisatie worden geraamd op jaar lijks 1,9 millioen gulden. Indien de voorgestelde Emigratie- dienst in het leven wordt geroe pen. zal de Stichting Landverhui zing Nederland verdwijnen. Een eventueel nadelig saldo zal bij li quidatie ten laste van het Rijk komen. Ncd. Hcrv. Kerk Drietal te Purmerend. Den Up, H Alcrs. cand. te Rotterdam, P. A. L Brinkman, cand. te Leiden en L. T. W. Groenveld cand. te Zevenhuizen (Z.H Beroepen te Hcdel, R. J. Schimmel, cand. te Barneveld tc Resteren J. Bos, cand. te Capelle aan de IJsscl. Bedankt voor Amersfoort (toez.) (vac Jac. Vermaas) L. Blok te Kampen. drag, Japans moeilijke economische en financiële positie zo breed uit te meten, dat als gevolg daarvan het Westen zich maar bereid moet to nen, zich terug te trekken uit een aantal Oost-Aziatische exportmark ten, die aan Japan zouden moeten woorden overgelaten, opdat het land op die wijze zijn catastrophale eco nomische positie enigszins kan ver beteren. Deze tendenz van het ver drag hangt blijkbaar samen met de vrees van de Verenigde Staten voor versterking van de neiging van Ja pan om zich economisch weer op de been te helpen door zeer nauwe samenwerking met China. Deze ont wikkeling betekent naar het oordeel van de regering echter voor Ne derland. dat thans toch reeds 'n de allergrootste moeilijkheden verkeert met zijn exportmogelijkheden, dat MIN. STAF IN EERSTE KAMER: (Vervolg van pag. 1 Minister Staf besprak voorts de wenselijkheid om de diensttijd van de vrijwillige nationale reserve van één tot twee jaar te verlen gen. Daarbij zouden dan ook de condities in gunstige zin worden gewijzigd. De geruchten over het ..ronselen" van de Korea-vrijwilli- gers noemde hij minstens overdre ven en ten dele pertinent onjuist. Daaromtrent was hij echter nog nadere inlichtingen wachtende van de commandant der vrijwilligers op Korea. Zodra deze gearriveerd wa ren wilde hij zich uitvoeriger uit laten. Staatssecretaris Moorman sprak or zijn vreugde over uit, dat de houding der volksvertegenwoordi ging ten opzichte van de defensie verbeterd was. Naar zijn gevoel was deze vroeger soms mis ge weest. Hij verzocht het leger het zelfde vertrouwen te schenken als aan de marine ten deel viel. Dat is nodig om rustig te kunnen voort- Werken en de enorme moeilijkhe den te overwinnen. Ten aanzien van de artillerie- inrichtingen wees Staatssecretaris Kranenburg er op dat zij thans, dank zij Amerikaanse be werktuiging, in staat zijn ƒ84 mil- hoen alleen aan munitie te produ- £e*en- Hij herinnerde ook aan de belangrijke civiele productie, welke net bedrijf haar ervaring op mili tair terrein deed bewaren. De ƒ3 nuiiioen voor munitie, welke de neer Wendelaar voor 1950 criti- eerde, lijkt wel belachelijk laag, ls dat in feite niet. in adat gerepliceerd was, werden. JAPANS VREDESVERDRAG ("Vervolg van hag. 1) de vriJ stabiele exportkansen voor 1 6 6 dit land in Zuid-Oost-Azië ook nog op losse schroeven zullen worden geplaatst, zo gaf ons een deskundig zegsman te kennen. Dan is er nog een tweede groep van bezwaren. In de eerste plaats bestaat in Nederland een schier on overkomelijk verzet tegen de bepa ling in bet verdrag, dat ratificatie gelijk staat met het vervallen van claims van Nederlandse onderdanen ter zake van herstelbetaling. Zelfs indien de Nederlandse regering tot ondertekening van het verdrag zou besluiten, zal zij vermoedelijk aante kening maken, zich niet aan dit ar tikel te binden. Het is absoluut n»at uitgesloten, zo meent Den Haag, dat Nederlandse burgers, die claims hebben op Japan, de regering een proces zouden aandoen, wanneer zij op deze wijze de rechten van deze burgers zou schrappen. Een tweede bezwaar van belang in de artikelen is. dat schadever goeding van civiele geïnterneerden geheel wordt geschrapt. Aanvanke lijk had Amerika voorgesteld, geen enkele schadevergoeding aan geïn terneerden te betalen. Na een mo tie in het Britse parlement, is dat in zoverre gewijzigd, dat thans aan militaire geïnterneerden een vergoe ding zal worden gegeven, die on geveer zal neerkomen op een be drag aan schadevergoeding van on geveer 600 gulden per militaire ge- interneerde. Nederland acht dit be drag veel te gering. De Nederlandse regering is voorts van oordeel, dat het artikel zoals het nu luidt, vrijwel alleen ten voordele is van Amerikaanse en Engelse onderdanen. Wat Nederland betreft, bestond de overgrote meer derheid der geïnterneerden uit bur gers. te weten 75.000 personen. Een derde belangrijk bezwaar te gen de tekst van het verdrag be treft de visserij-clausule, die de tonijn-visserij als middel tot econo mische opbouw voor onontwikkelde Zuid-Oost-Aziatische gebieden, zo als Nieuw-Guinea, ernstig onder mijnt. Als deze bepaling wordt ge handhaafd. zullen Japanse vissers straks in zodanige omvang in de wateren rond deze gebieden vissen, dat de visvangst aan deze gebieden geen economische basis meer kan geven. Naast al deze bedenkingen heeft Nederland er nog een. die ernstig weegt. De regering vreest, dat dit verdrag een precedent zonder weer ga zal zijn voor het vredesverdrag met Duitsland. Nederland meent, dat Duitsland, hetwelk zich in veel gun stiger economische en financiële si tuatie bevindt dan Japan, in dit verdrag aanleiding zal vinden straks met veel kans op succes voor een even zacht vredesverdrag te ijveren. Alvorens Nederland zijn houding ten aanzien van het Japanse vredes verdrag zal bepalen, zal het 't re sultaat afwachten van het korte lings begonnen overleg met Indone sië. alsmede het antwoord van Washington en Londen op de Ne derlandse nota. de begrotingen van Oorlog en van Marine z.h.s. aangenomen. De CPN liet aantekenen, dat zij tegen was. Bij de replieken over de begrotin gen van Oorlog en Marine viel het Eerste Kamerlid Schoonenberg (comm.) „Het Parool" aan omdat dit de pennestrijd tussen Morrison en de Prawda had aangeduid als een „gesprek in twee talen". Minister Staf antwoordde, dat hij uit de gedachtenwisseling tussen Morrison en de Prawda geen andere conclusie had kunnen trekken, dan dat het inderdaad onmogelijk was elkander te „verstaan". Als men het begrip „spionnen" bijv. maar op de communistische wijze interpreteert, dan betekent het toegangsverbod in feite, dat Rusland potdicht zit. De heer Schoonenberg besprak ook de kwestie van Leo van Luyn, van de soldaat, die zijn dochtertje mee naar herhalingsoefeningen nam omdat hij meende, dat een uitkering van 21.70 onvoldoende was om haar te onderhouden. De minister vond deze uitkering echter redelijk voor een kind. dat bij de grootou ders kan worden ondergebracht. De heer Algra (AR) tenslotte be streed de heer Schoonenberg (comm.). Doelend op diens open geslagen hemdsboord zonder das, zei hij, dat sommigen nog wel een voorbeeld konden nemen aan de wijze, waarop de militairen hun halsboord verzorgen. Als. zo sprak hij. de communisten zich hier maar een tiende van de critiek op Rus land zouden permitteren, die ik op Amerika uitoefen, dan zou er wat zwaaien. Dat tekent het communis tische systeem! De begroting werd z.h.s. aange nomen. Tegen: CPN! crauiiïïiiïïimmjvi o tTmc nrrynmi n nu auttiLT urai inm i nD.irujiTFJ EiTTimiiwiynn uni o In het derde heeft men opzettelijk de instructies niet opgevolgd DEN HAAG. Uit mededelingen van jhr J. Goldman, ambtenaar van de dienst van maatschappelijke zorg van Binn. Zaken in het kamp te Woerden, blijkt, dat ter plaatse drie woonoorden van Ambonezen zijn. Deze zijn ervan in kennis gesteld, dat op 25 Juli de onafhankelijkheidsproclamatie van de Zuid-Molukkcn mocht worden herdacht door het hijsen van de Ambonese vlag, mits dit niet gebeurde aan de ingang van het kamp. waar op de daarvoor geëigende dagen de Nederlandse vlag wordt gehesen. Het uitsteken van de Nederlandse vlag op die datum was ten enenmale ver boden. In twee kampen heeft men hier aan stipt gevolg gegeven. Daar werd de Ambonese vlag enkel op de 25e Juli gehesen waarbij zich verder geen moeilijkheden hebben voorge daan. In het kamp aan de Utrechtse Straatweg echter hebben de bewo ners him toezeggingen aan de loco-burgemeester van Woerden ten spijt de instructies echter niet ge volgd. Hier werd op 25 Juli zowel de Ambonese als de Nederlandse vlag aan de ingang van het kamp gehesen en bleven daar gedurende de volgende dagen in top, waarte gen de regering op 28 Juli j.l. meen de te moeten optreden op de reeds in de dagbladen beschreven wijze. Deze mededelingen van de heer Goldman zouden tevens als ant woord kunnen dienen op de schrif telijke vragen van het Eerste Ka merlid Reyers (C.H.U.) aan de mi nister van Binnenlandse Zaken. DEN HAAG. Ook de Neder landse Vakcentrale heeft zich tot de raad van ministers gericht in verband met de stijging van de kolenprijs. Niet de wijze, waarop de verhoging van de kolenprijs lot stand is gekomen, veroorzaakt wre vel. zegt zij, maar het feit, dat het Nederlandse betaalmiddel op «le internationale markt in waarde blijkt te dalen. Zij verzoekt maat regelen daartegen. De E.V.C. is van mening, dat de kolenprijsverhoging de vakorgani saties moet dwingen tot het ont wikkelen van massale acties voor een loonsverhoging van 10 pet. PERZISCHE OLIEKWESTIE Goede sfeer voor onderhandelingen thans waarschijn lijk geschapen (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Als ter elfder ure nu niets meer tussenbeide komt, zal minister Stokes heden in de namiddag per vliegtuig naar Teheran ver trekken. Gisteren was al alles gereed voor het vertrek, maar op het laatste ogenblik werd dit toch nog uitgesteld, voornamelijk op verzoek van Teheran, waar men de Vrijdag (de wekelijkse rustdag in Pcrzlc) niet zulk een geschikte dag van aankomst vond. Van de heer Harriman heeft de derhandelingen via Harriman golo- Britse regering thans voldoende ver zekeringen en nadere uitleg gekre gen om aan te nemen, dat over de beide punten, die in Engelse ogen niet helemaal duidelijk waren, nu geen misverstand zal kunnen ont staan. Dat was ten eerste het punt, dat het aanvaarden van het begin sel van nationalisatie door de En gelsen niet het aanvaarden van de huidige uitvoeringswet betekent. De andere kwestie was. dat de Engelsen geen heil in onderhande lingen zagen, wanneer de Perzische regering althans niet eerst een ver zekering wilde geven, dat zij het hare er toe zou bijdragen om een sfeer te scheppen, die voor het sla gen der onderhandelingen bevorder lijk was. De goede wil wenst En geland speciaal ook uitgedrukt te zien in een verbetering van de si tuatie in Zuid-Perzië zelf. Het 24 uur uitstel had ook nog het voordeel, dat er thans nog dooi de Perzische regering een formele uitnodiging en door de Engelse re gering een aanvaarding van die uit nodiging heen en weer gezonden kon worden. Tot dusverre had alle overleg over het openen van de on- BONN. De West-Duitse rege ring heeft Donderdag gelast, dat de gehele West-Duitse uitvoer naar Oost-Duitsland met ingang van middernacht moest worden gestaakt, zo meldt het West-Duit se persbureau D.P.A. Het zegt ver der, dat de maatregel is genomen omdat de verlengde handelsover eenkomst tussen Oost- en West- Duitsland op dat tijdstip afliep en de Sowjet-Russische beperking van de uitvoer van West-Be:lijn tot dusver de ondertekening van een nieuwe overeenkomst heoft verhinderd. VS aanvaarden geen borg stelling van verdachte organisatie WASHINGTON. Dc 39 vreem- delingen, die in verzet zijn geko men tegen de hun aangezegde de portatie en zich op het ogenblik tegen borgstelling op vrije voeten bevinden, zullen weer worden ge arresteerd. De gelden voor de borg stelling zijn nl. gestort door de „Vereniging voor burgerrechten" waarin men een communistische mantelorganisatie vermoedt. Het ministerie van Justitie accepteert geen borgstellingen voor de be trokkenen meer, indien de namen van degenen, die de gelden storten, niet bekend zijn. Bedoelde vreem delingen worden verdacht van communistische gezindheid en on dermijning van de staat. pen. Minister Stokes zal echter niet, zoals het begin van deze week het plan was, eerst Abadan bezoeken. Hij gaat direct naar Teheran, maar een spoedig bezoek aan Abadan staat wel op zijn programma. KARATSJI. Liaquat Ali Khan, premier van Pakistan, heeft de uitnodiging van premier Nehroc van India voor een bezoek aan New Delhi ter bespreking van de kwestie Kasjmir van de hand ge wezen. Pakistans eerste minister herhaalde zijn „hartelijke" uitno diging aan Nehroe om naar Ka- ratsji te komen, indien hij het vre desplan verder zou willen bespre ken. Zoals gemeld heeft Nehroe een vorige uitnodiging voor een bezoek aan Karatsji afgewezen. Egyptische persbreidel gaat niet door CAIRO. De wetgevende com missie van de Kamer van Afge vaardigden heeft Donderdag het wetsontwerp ingetrokken, volgens hetwelk de regering de macht zou krijgen bladen, die een „ondermij nende actie tegen het grondwette lijk regiem" ondernemen, te ver bieden, te confiskeren of te waar schuwen. Dc hoofdredacteuren van dagbladen en tijdschriften hadden gedreigd op 5 Augustus in staking te gaan uit protest tegen het voor stel. (Advertentie LM.) Van een onzer verslaggevers) KERKRADE. In Kerkrade, de oudste en zuidelijkste mijnstad van ons land, weten de mensen beter dan waar ook wat een grens is, want zij wonen er vlak tegenover. Maar toen zij eenmaal besloten hadden een internationaal muziekconcours te houden, hebben hun geestdrift en energie geen grenzen gekend. Gisteren, aan de vooravond van dit zestien dagen durende muziek festijn, hebben wij met verbazing en bewondering naar de resultaten van deze grenzenloze toewijding gekeken. Heel Kerkrade doet mee. Het is ons niet gelukt één huis te vinden waar niet wordt gevlagd. Er komen tachtig fanfare- en harmoniekorp sen, tezamen 5000 man. Zij zullen in deze stad van 43000 inwoners worden ondergebracht. In de hoofdstraat van Kerkrade, die dan ook Hoofdstraat heet. han gen vlaggen van Frankrijk. Finland, België, Amerika, Denemarken, Ier land, Engeland en nog veel meer naties. De deelnemers uit al die lan den zullen er morgen bij de offi ciële opening met genoegen en trots naar kijken. Zij zijn er nog niet, maar zij be ginnen te komen. Het is alsof Kerkrade in afwachting van de muziekstroom al zijn stilte heeft verzameld, want er heerst een haast dorpse rust. Niet op het terrein van het con cours natuurlijk, daar wordt met zuidelijke voortvarendheid gewerkt. In het secretariaat ratelt de tele foon crescendo en fortissimo. Iemand wil weten in welke afde ling Finland speelt en dat blijkt dan de superieure afdeling te zijn. De familie Hansen vraagt of zij een jongen krijgt toegewezen. Zij hebben zich voor alles opgegeven, maar tenslotte komt een jongen toch het beste uit. Het secretariaat beloofd niets maar het zal zijn best doen. „Ik gun het mijn ergste vijand niet," zucht de heer J. J. Scholtes, secretaris van het dagelijks be stuur, als wij hem vragen of alles naar wens gaat. Maar hij vertelde verder alleen maar dingen om trots op te zijn. Dit feest, uniek voor Nederland en Europa, heeft een begroting van slechts f 20.000. Het is de trots van Kerkrade dat alles gratis is gebeurd. Er is een feest verlichting. die 76.000 gulden ge kost zou moeten hebben, maar die voor geen cent op de begroting drukt. Een onogelijk terrein is in een park herschapen dat later voor de stadsuitbreiding zal worden ge bruikt. Er stond een bouwvallig huis in de weg. de gemeente som meerde de bewoners driemaal dat zij er uit moesten. Zij gingen niet. Toen zijn er sterke mannen geko- I muziek. men, die het dak boven hun hoofd afbraken en vervolgens de rest. Nu is de entree naar het terrein volmaakt zoals het zijn moet. Als wij terugkomen in de stad zelf blijkt die nog weer mooier te zijn geworden. Mannen in hemds mouwen hangen harten op, geen echte wel heel decoratieve, en nog steeds meer vlaggen. De mensen die niet versieren, staan in groepjes te praten alsof er iets gebeurd is, in werkelijkheid dus over wat nog ge beuren gaat: het grote muziekfeest. Hendrik Andriessen, Frank Wright en Prof. Caston Stoltz zitten in de jury. Dat zijn namen die bij de af meting van deze gebeurtenis pas sen. Voor de marswedstrijd is er weer een andere jury. Zij zal moe ten beoordelen: 1 de muzikale uit voering, 2 het klankgehalte, 3 het tempo, 4 het ordelijk en gericht marcheren. Vrijdagmorgen. Nog dromend van de feestverlichting, die gisteravond glorieus proef brandde en dc halve bevolking op de been bracht, is Kerkrade vanmorgen om zes uur wakker geschrokken door zeventien daverende knallen en vrolijk trom- petgeschetter. Dat was de reveille, het eerste nummer van de lijvige feestgids. De knallen waren afkomstig van het zg. „kamerschielen", een folkloris tisch gebruik. Bij bepaalde gelegen heden worden dan in ijzeren potten de zg. kamers buskruitladingen tot ontploffing gebracht. Elke stad heeft een familie die zich daar speciaal mee bezig houdt. Hier is het de familie Lataster. Overgaande naar een meer plech tige sfeer, er is enkele uren later een hoogmis gehouden, waarna een krans is gelegd op het graf van wij len burgemeester mr. A. P. J. M. Lempers. De opening van het con cours vindt dan vanavond plaats met veel welsprekendheid en veel U ET is met die laatste Benelux- 1 conferentie in Goes een nogal wonderlijke geschiedenis gewor den. In tegenstelling tot de Ne derlandse pers, die er vrij onbe langrijke commentaren aan wijd de, liet het Belgische blad „La libre Belgique" een geluid horen, waarvan de Nederlandse oren een ogenblik hebben getuit, temeer, daar het aan de Belgische open bare mening werd voorgezet als een verslag van de besprekingen. Dit Belgische persorgaan beweer de namelijk, dat de Nederlandse delegatie met een opzienbarend voorstel voor de dag was gekomen. Terwijl Nederland, zo heette het daarin, voorheen steeds had ver klaard, dat de kwestie der water wegen volkomen los stond van Be nelux, was men nu bereid ook deze kwestie op te nemen in het com plex der Benelux-problemen. Een bijzondere commissie zou de op dracht krijgen te onderzoeken, wat er kon worden gedaan t.a.v. de Stop van Ternaaien, het Moerdijk kanaal en de sluis van Terneuzen. De Nederlandse openbare mening zou echter niet begrijpen, dat Ne derland tot een dergelijke con cessie bereid was gevonden, indien niet tevens de Economische Unie werd geproclameerd. Uitzonde ringsbepalingen waren mogelijk, maar de Unie moest er komen op dat niemand meer zou twijfelen aan de goede wil der beide partijen de zaak te regelen en de alsdan nog hangende vraagstukken gelei delijk op te lossen. Volgens het eensgezinde oordeel der Belgische ministers kon er echter geen spra ke van zijn de concessie inzake de waterwegen te ruilen tegen het onmiddellijk sluiten van dc Unie. Fabels, zegt nu minister v. d. Brink. Een vruchtdragende ont wikkeling der Benelux-gedachtc kan slechts plaats vinden op basis van samenwerking, waarbij ^_lle samenwerkenden bereid zijn de noodzakelijke offers te brengen en de consequenties van hun samen werking te aanvaarden. Als wij van deze uitspraak nota nemen, wil dit nog niet zeggen, dat au zaak er veel duidelijker door is geworden. Aangenomen, dat ue verslaggever van „La libre Bel gique" stevig aan zijn duim heeft gezogen, er blijft dan toch altijd nog het Nederlandse communiqué over, dat naar aanleiding van ge noemde conferentie is uitgegeven, evenals een andere uitspraak van diezelfde minister v. d. Brink in de Tweede Kamer. In Nederland is gezegd, en het is nooit tegenge sproken, dat Benelux niet kan tot stand komen zonder een oplossing voor de waterwegen, en de oplos sing voor de waterwegen kan niet worden begonnen zonder Benelux. Dit nu is een duidelijke koersver andering; vóór de conferentie in Goes is van een dergelijke opvat ting nimmer sprake geweest. Inte gendeel, veeleer stond men op het standpunt, dat pas na het sluiten van de Benelux over de kwestie der waterwegen gesproken zou worden. Fabels? Wij zijn geneigd te zeg gen; niet helemaal. In de tegen spraak van min, v. d. Brink wordt met geen woord gerept over de waterwegen Wij mogen dus aan nemen, ook na wat in de Kamer nogmaals werd verklaard, dat de koersverandering juist is. Blijft slechts over het „opzienbarende voorstel", dat door de koersveran dering een vrucht kan zijn van Belgische verslaggeversfantaslc. Maar alles bij elkaar, neemt dit toch niet weg, dat deze koersver andering in Nederland, en in het bijzonder in Rotterdam, dat zo nauw bij de kwestie der waterwe gen is betrokken, een zonderlinge indruk heeft gemaakt. Wij hebben daarom zo het gevoel, dat er het laatste woord nog niet over is ge sproken.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3