Een serie onderwerpen die doen MOEILIJKHEDEN? Ook bij „vrije pensions" is verhoging toegestaan PIKIRAN m m „Een ster wordt geboren DE TWEE RAADSEL ZUILEN yieermuisbloemeii bloeien als het donker is Daar moet je eens een foto van maken Zaterdag 4 Augustus 1951 U'HHIMttro geven raad Bü de verhoging van de pensionprüzen moet men wel onderscheid makien tussen de zgn. berocpspensions, die z(jn aangesloten bU Horeca en de particuliere pensions, dus gelegenheden, welke een enkele familie in de zomermaanden opnemen. In het eerste geval is zonder meer een prijsverhoging toegestaan, zodat ook. wanneer b.v. een halfjaar geleden een bepaalde pensionprjjs is vastgesteld, thans de 10 pet verhoging mag worden doorgevoerd. Formeel ligt het enigszins anders bij dc vrije pensions, doch het is toch geenszins onredelijk, dat ook deze inrichtingen die evenzeer staan voor het duurdere leven, Iets meer berekenen dan zij met de huurders b.v. een halfjaar geleden waren overeengekomen. Een andero moeilijkheid betreft de berekening van dc fooien. Voor pensions is de regel in het algemeen deze, dat men op het pensiongcld 10 pet fooi legt. Indien men echter in een bescheiden pension woont, waar geen personeel is. -ian moet men zelf van eigen Inzicht laten afhangen of iets extra's moet wor den gegeven. Dit in antwoord op een vraag van H. J. de W. en an deren. W. J. v. B. Huurverhoging boven de 15 pet is alleen geoorloofd als er in de werkelijke situatie iets veranderd is. b.v, een belangrijke verbetering aan het huis, medebe woners boven de drie. enz. Mocht de verhuurder desniettemin toch verhoging wensen, dan dient hij een officieel bewjjs te tonen, b v. van de Huuradvies-Commissie dat deze de verhoging wenselijk acht. NIJMEGEN. Uit het land tus sen Maas en Waal vernamen wij dat Vrijdag de laatste kersen zijn aan gevoerd op de Gelderse fruitveilin gen. Zij brachten nog ruim een gul- d enper kilo op. De campagne is in weerwil van de hoge pluklonen toch nog meegevallen voor de ker senpachters. Ze hebben tenminste nog matige winsten gemaakt. L. J. J. Wanneer men meent, dat een medebewoner een ziekte heeft, die het samenwonen in één huis tot een ernstig gevaar kan maken, dan dient men niet zelf op te treden, maar met de huisdokter te spre ken. Hoewel deze door zijn ambts eed gebonden is, zal hij zeer zeker, wanneer hij van oordeel is, dat er gevaar kan bestaan, een advies ge ven. dat in overeenstemming is met de ernst van het feit. Dam-vraagstukken volgens motieven De drie volgende problemen zijn van J. Burggraaf te 's-Gravenhage. Zij zijn gebaseerd op motieven: er is niet zinloos een stand gecompo neerd, waarin de oplossing langs voor de hand liggende zetten tót een ontknoping komt, maar de auteur is uitgegaan van een basis stelling. waarop hij zijn stukken ge groepeerd heeft. Leonard de Vries, de redacteur van het blad van de Hobby- 3 clubs, is in Amerika aangeko- men. Hij blijft daar vier maan- den om te kijken, wat men y. daar voor de jongeren doet. g Van zijn belevenissen zal hij g niet alleen in zijn blad verslag 5 doen. hij Is van plan om er ook ff een boek over te schrijven. L J~T otografisch te leren zien, dat JU is een hele kunst. Het is vooral een kwestie van „kijk" en eveneens van ervaring. %o in het begin valt het niet mee om te bepalen wat wel en wat niet voor een foto geschikt is. Vandaar van daag een serie onderwerpen, die het „doen". Het Hollandse landschap leent HOOFDSTUK III DE REIS NAAR HET EILAND „Er waren eens drie matrozen Die namen een boot en gingen naar zee; Maar eerst laadden zij vlees en fijne beschuiten En ook worsten namen zij mee." Er was nog maar heel weinig plaats over 111 de Zwaluw toen ze met laden klaar waren aan de kleine pier bij het botenhuis. On der de grote bank stond een grote blikken bus met de boeken en het schrijfpapier en andere dingen, die drooggehouden moesten wor den, zoals nachtkieien. In deze bus zat ook een kleine aneroïde- barometer, dat is een barometer zonder kwik, maar met een lucht ledige trommel. Jan had die op school als prijs gewonnen en ging nooit ergens heen zonder hem mee te nemen. Onder de voorbank, ter weerszijden van de mast, ston den grote biscuitblikken met brood, thee, suiker, zout, biscuits, blikjes vlees, blikjes sardines, een hele boel eieren, allemaal afzonderlijk ingepakt om ze heel te houden en een grote kruidkoek. Voor de mast lagen een lage tros van dik hen- neptouw en het anker, maar zij hadden ontdekt dat er ook nog plaats was voor Rutger, de scheeps jongen, die daar uitkijk kon zijn. verder waren er de twee grond zeilen, waarin de tenten waren opgerold, elk met het touw, dat er DU hoorde. Deze waren achter de mast geladen. De hele overblij vende ruimte onder in de boot werd in beslag genomen door twee grote zakken dekens. Boven dien lagen daar al de dingen, die helemaal niet ingepakt konden worden, maar die zij afzonderlijk mee moesten nemen, zoals de saus pan en de koekepan en de ketel en een grote stallantaarn. Verder was er een mand vol kroezsn, zich uitstekend voor de fotografie. Weelderige boompartijen met daar onder een klein huisje en rustig herkauwende koeien in een weide 'van mals gras met daarboven voor 2/3 van de hoogte een lucht met machtige witte wolken vormen ai- tijd weer een even dankbaar mo tief. Om een goed contrast tussen de wolken en de blauwe lucht te krijgen, verdient het aanbeveling vóór je lens een zgn. geelfilter te gebruiken, een schijfje geel optisch ARTHUR RAMSOME Uit het Engels vertaald Jac. v. cl. Ster borden, lepels, vorken en messen. Er was geen plaats meer voor iets anders, behalve de bemanning en toch lagen op de pier nog vier grote strozak ken, volgepropt met hooi door mijnheer Jack son, de boer, die dienst moesten doen als bedden. „Wij zullen twee reizen moeten maken", zei ka pitein Jan. „Of drie", zei stuurman Suze. „Zelfs als ae Zwaluw leeg is zullen wij niet meer dan drie strozakken te gelijk kunnen meenemen." Matroos Tittie had een idee. „Zouden we geen inboorling kunnen vinden, die ze brengt in een roeiboot?" zei zij. (Wordt vervolgd.) glas. dat de blauwe lichtstralen ver zwakt en dat in iedere fotozaak te krijgen is. Je moet dan wat langer belichten, maar ook met een box met maar één belichtingstijd kun kun zo'n geelfilter bij volle zon nog best gebruiken. Bomen zijn wel de schilderach tigste vertegenwoordigers van de natuur. Zorg bij het fotograferen van boompartijen ervoor dat er bo men van verschillende grootte en vorm op komen, b.v. brede kastan jebomen en slanke populieren Waarmee je altijd bedrogen uit komt, zijn vergezicht van heuvels Dat levert mets moois op! Water is altijd een dankbaar onderwerp. Als voorgrond wat wuivend riet, een zwaan, een eend met haar jongen, een boom die op sierlijke wijze zijn takken naar beneden laat hangen dat alles kan veel tot een attractie ve foto bijdragen. Een gladde wa terspiegel kan eentonig zijn. Gooi er een steen in, de concentriscn uitdijende golven geven een prach tig effect. Heel mooi kunnen ook weerspiegelingen van bomen, mo lens en huizen zijn, vooral als het water zwak gerimpeld is. Schepen in de haven: ziedaar een terrein om enkele middagen met J«^ camera door te brengen. Vissersbo ten of sleepboten, netten, die te dro gen hangen, kleine slepers die een reus van een schip voorttrekken. Een grijperkraan in actie, een zeil boot met volle zeilen, er zijn onder werpen genoeg! Een foto, van een laag standpunt genomen, van een paard voor een ploeg, koren maaien, het optasten van hooi op een hooi wagen, melken en 's morgens heel vroeg de nevels, die soms over de weiden hangen, zodat het net lijkt of de koeien daarin drijven Een dorado voor de fotograaf zijn vooral de oude stadsbuurtjes. in Amsterdam b.v. de omgeving van dc Oude Kerk en het Prinseneiland. De trapgeveltjes. uithangborden, de hoge stoepen, ramen met luiken, gevelstenen, poortjes, kerkjes, hof jes, torentjes, bruggen en vooral ook de grachten, hun sfeer en schoonheid ontdek je opnieuw als je met je camera die oude stadswij ken binnentrekt. En dat is juist het fijne van de fotografie, want al zoekend naar schoonheid ontdek je vanzelf hoeveel moois er in onze wereld is. LEONARD DE VRIES. VRAAGT OMS I PROSPECTUSI I Praktijkex Boekh. cn Handclsc. I f Moderne Bedrijfsadministratie! 1 door Ludwig liemelmans I V&nSBmanmMnwBBBnD&ttttlf 80 „In de grond, beste Vanya, is er niets veranderd. Alles is hetzelfde. We hebben er alle elementen, alle effecten waar jij op uit bent, in gelaten De muziek blijft op dezelf de plaatsen. Het liedje heeft nu veel meer betekenis, als de trein vertrekt „Als de trein aankomt", protes teerde Vashvily zwakjes, wiens geest verward werd nu hU zijn geliefde beelden zag ineenstorten maar alweer nieuwe zag verrijzen. „Nee", zei Cassard, hem weer prikkend met de paper clip. „Het spijt me Vanya. Dat is gewijzigd. De treinscène komt nu aan het eind inplaats van aan het begin." „Je zegt. dat je de veranderingen in twee dagen klaar kunt hebben7'' vroeg Cassard nog eens aan dc Bourggraff. „Nu. dan kunnen we Donderdag met de opnamen beginnen Dan riemen we het eind van de film het eerst op", zei Fable, „dan verliezen we geen tijd En met die woorden schakelde de afdeling van Vashvily van de Olympia Film in de hoogste ver snelling over. Raoul de Bourggraff en zijn staf werkten de hele nacht, veranderden de advertenties in het station en schilderden de Parijse hemel over. De locomotieven werden verwisseld cn het stationspersoneel en de rei zigers kregen andere costuums. Vashvily maakte de teksten van zijn liedjes passend en alleen üc afdeling rolbezetting was zenuw achtig. Ze schenen moeite te heb ben om op zo korte termijn een klem zwart biggetje te vinden. „Ik vlei mijzelf, dat ik de moei lijkste weg durf te bewandelen" zei Cassard de volgende dag tegen Vashvily, toen hy in het kantoor van de producer zat en candidaten voor de rol van het biggetje af wees „En je moet toegeven, dat ik het onmogelijke heb mogelijk ge maakt." „En wat is dat dan?", vroeg de producer. „Dat een meisje uit Chicago een meisje uit Chicago speelt. Dat. alors, is een wonder Toen alle pogingen van de afde ling rolbezetting waren mislukt, toen kuddes biggetjes dc Olympia studios waren gepasseerd en er geen enkel talent onder hen ont dekt was, toen iedereen de moed had opgegeven en er al sprake van was dat het hele idee zou moeten worden opgegeven, toen meldde zich op het laatste moment een man uit de San Fernando Vallei, een boet, die een biggetje had, dat naar de rol solliciteerde. De rol scheen voor hem geschreven te zijn. Boer Wea- therbeat, die de eigenaar was en die hem naar de afdeling rolbezet ting bracht, werd onmiddellijk naar de producer geleid. Het biggetje beantwoordde precies aan de eisen door de studio gesteld. Maurice Cassard, die toevallig op dat mo ment in het kantoor van de produ cer was, werd aan de eigenaar van het beesttje voorgesteld en felici teerde hem. „Ik hoef je niet te vertellen Va nya", zei de schrijver, „dat we een buitengewoon geluk hebben met het vinden van hoe is zijn naam7", vroeg hij. „Vuile Eddy", antwoordde de bopr. met het vinden van Vuile Eddy", zei Cassard. Het biggetje zat op de leren bank, maar toen Moses Fable binnen kwam sprong Vuile Eddy van de bank af. waarop Fable altijd zat, en holde naar een kleine stoel, waar hij met veel gratie op sprong Hij sloeg beleefd een dronk af, toen du secretaresse hem een papieren be ker water bracht, door met zijn kop te schudden en dat aantrekkelijke sarcastische glimlachje te vertonen, waarmee hjj millioenen zou ver overen. „Aardig beest", zei Moses Fable, die gewoonlijk geen aandacht schonk aan spelers van kleine rol len en figuranten. Toen Belinda binnenkwam maak te Vuile Eddy vriendelijke geluid jes. Zyn kleine oogjes straalden. Hij glimlachte weer en boog en zijn staartje krulde. Belinda had moeite om haar gevoelens te verbergen cn deed alsof ze verrast was een big getje in het kantoor van de produ cer te vinden. „Hoe denk je, dat hij zal fotogra feren?", vroeg Cassard. Vanya Vashvily keek naar Vuile Eddy met zijn camera ogen do manier waarop hij eens Belinda had gemeten. Hij besiudeerde de bouw van het kopje. „Ik denk, dat hij heel goed zal fotograferen", zei Vashvily. Hij drukte op een knop van zijn doos en gaf opdracht voor een kleurenopname voor die mid dag. „Dan kunnen we morgen begin nen met het station Saint-Lazare ik bedoel La Salie", zei Sandor Thrilling. „Prachtig", zei Fable. „We zullen dan meteen morgenochtend die proefopname bekaken." (Wordt vervolgd) Wit: 11 st op 21-27-31-32-41-42- 44-45-47/49. Zwart 11 st. op 2-9-10-11-12-18-19- 23-29-33-36. KLM vervoert 1400 weekendtoeristen uit Engeland LONDEN. Maandag is in En geland beursvacantie en velen ma ken van dit extra-lange weekeinde gebruik om naar het buitenland te reizen De K.L M heeft extra vlieg tuigen. waaronder DC4's, die 57 personen kunnen vervoeren, inge schakeld om een record aantal pas sagiers naar Nederland te vliegen. Meer dan 1.400 personen zullen vóór Zondagavond naar Amsterdam reizen. Een ambtenaar van de K.L.M. heeft verklaard, dat de maatschappij nog meer passagiers had kunnen krijgen, als er meer vliegtuigen beschikbaar waren ge weest. Wit 10 st. op 37-38-40-41/44-46- 47-49. Zwart 10 st. op 8/10-18-22-27/29- 32-35. Derde probleem: Wit 7 st. op 15- 25-34-39-43-44-48. Zwart 7 st. op 4-10-13-23-24-28-35. Wit wint een schijf op de partij. Voor de eerste twee vraagstukken geldt: wit speelt cn wint. Oplossingen in de volgende ru briek. Oplossingen der vorige vraagstuk ken (J. Viergever): Eerste probleem: 43-39 34x43 38x49 29x36 27-22 ad lib 50-45 23 x 41 49-43 38 x 40 45 x 5 ad lib 5x36 (langs de velden 32, 21. 3-20, 47 en 36) 13-19 36-22 11-16 22 27 19-23 27-38 23-28 38-27 28-33 27-43 gewonnen. Tweede probleem: 22-18 13x12 27-22 24x35 31-27 42x31 48x42 39x28 22x11 31 x22 17X10 26-6 25x3 5x14 3X39 40-44 39x50 12-17 50x11 6X17 36-31 17-22 31-27 enz. gewonnen. Een treffende ontknoping! PHILIP DE SCHAAP. /f LS mollcnkindertjcs slapen gaan dan hebben ze zwarte pyamaatjes aan, zwarte pyamaatjes aan, van bont ze slapen in 't donker, diep onder de grond. En dan speelt de mollen-radio nog even een liedje cn dat gaat zo: Wij hebben 'n hekel aan de zon we zouden 'm blussen als 't maar kon we hebben 'n hekel aan het licht we houden de ramen altijd dicht. punt. En dan is het uit, het molletjeslied en andere liedjes kennen ze niet, maar de molletjes Pietje en Jantje en Jaap die vallen dan allemaal zoet in slaap. Maar wie is het kleinste en het stoutste molletje? Dat is Jozefje! Jozef je wou niet slapen gaan of alle lichtjes moesten aan. *7IJN vader en moeder die huilden haast ze schrokken heel erg, en ze vroegen verbaasd: Nu maak je toch zeker een lolletje? O nee? Nou, dan ben jij géén molletje. Dan ben jij een kind van een heel vreemd dier, je bent niet van ons en je hoort niet meer hier. Wat hadden die vader en moeder verdriet, ze zongen tesamen het molletjes-lied: Wij hebben 'n hekel aan de zon, we zouden 'm blussen als 't maar kon, we hebben 'n hekel aan het licht wc houden de ramen altijd dicht. Punt. Maar wat ze ook deden en wat ze ook zeiden en hoe ze ook zongen met z'n beiden Jozefje bleef een stout molletje Jozefje wou niet slapen gaan of alle lichtjes moesten aan. /TnOEN hebben vader en moeder ontsteld de mollendokter opgebeld, daar kwam hij: Dokter Poodepes hij kwam met een lepeL hij kwam met een fles, maar voor hjj Jozefje had bekeken lag Jozefje helemaal onder de deken, toen wou hij heus wel slapen gaan zonder al die lichtjes aan. Wel, dokter Poodepes ging heen, ze lieten Jozefje alleen, nu slaapt hij in 't donker daar onder de grond met zijn pyamaatje aan van bont. ANNIE M. G. SCHMIDT. k. In ieder vakje moet één letter geplaatst worden. Elk in te vullen woord bevat de letters van het voorgaande min een letter, na het kleinste woord plus een letter. Onderling mo gen de letters van elk woord verwisseld worden en de be tekenis is: Linker zuil: 1. uitstalkast. 2. vallei, diepte. 3. combinatie van cijfers. 4 afstamme ling. j. bewoner van een Baltisch land. 6 lengtemaat. 7 klinker. 8. hoenderproduct. 9 boom 10. mest vork. 11. beoefenaar van de sneeuw- sport. 12 volksfeest. 13. zonne scherm. 14. mombakkes. 15. vertrek. 16 metalen haak. 17. tam. 18 meis jesnaam 19. medeklinker 20. per soonlijk voornaamwoord 21. vogel. 22. opperbest. 23. valse haardos. 24. vatenmaker. 25. zich op de knieèn voortbewegen. Rechter zul). 1. papegaaiachtige vogel. 2. vloer kleed. 3. zeerover. 4. hoeveelheid fijngemaakt, gemengd eten. 5. recht stuk weg of water. 6. voertuig. 7. medeklinker. 8. zangnoot. 9. zoog dier. 10. pek. 11. harde schreeuw. 12. oord. 13. kracht. 14 patrijshond. 15. muziekterm. 16 hemellichaam. 17. soort gravure. 18. loofboom. 19. klinker. 20. voorzetsel. 21. tennis- term. 22. paar. 23. meubelstuk. 24. uitgetrokken mout. 25. buitenste groene bast of schil. Oplossing kruisw.comb. Horizontaal; Simson, rampen, peper raster, denker, roken. Korea, dreun. spel. ras. enig, flirten, kade, sta. trek, eland. Seine, Aalst, vering, kolder, ta pir. lentes, smerig. Verticaal: straks, kervel, opaal, misè re. darren, elfen, opera, Dantc, Nero, Rla aga s kwartel, rede, sta. ski's, arend, storm, rente, pakken, ridder, uilen, nering, keurig (Advertentie l.M.) Af ATUURLIJK heeft mijn mees- ter op school verteld over bloemen. Meestal zitten er een stamper en meeldraden in een bloem. De knoppen van de meel draden geven stuifmeel en dat moet dan boven op de stamper ko men en dan ontstaan er onder in de stamper zaden. Maar wie brengt nu het stuif meel naar de stamper? Dat doen de insecten als ze bezig zijn stuif meel en honing in de bloem te verzamelen. Zo helpen bloemen en insecten elkaar. Toch, niet altijd brengen insec ten het stuifmeel rond. Dat kan ook wel eens de wind doen. Die blaast het stuifmeel de lucht in en wel in zulke grote hoeveelheden, dat er altijd wel een paar van die hele fijne stuifmeelkorreltjes op de stamper terecht komen. En dat is voldoende. En anders doet het water het. Ja, dat gebeurt ook wel; stromend water brengt stuifmeel rond, maar dat is bij wijze van uitzondering alleen bij sommige ondergedoken waterplanten het geval. Ook vogels doen het! Echter niet in ons land; de honingvogeltjes in Afrika of de Kolibn's in Amerika leven van honing en stuifmeel en op zoek daarnaar bepoederen 2 ij nchzelf en de stampers met stuif meel. En dan is er nog dat geheimzin nige geval van de vleermuizen Toen ik voor het eerst van dat stuifmeel rondbrengen hoorde, werd ook al verteld, dat vleermui zen net als bijen en hommels stuif meel rondbrachten. Maar hoe je je best deed, niemand wist je er eigenlijk veel van te vertellen. In 1936 is er echter een meneer geweest, Van der Pijl heette hij, en die heeft vooral op vleermuizen en bloemen gelet en die heeft er een heleboel van verteld. Die bloemvleermuizen leven van ho ning en stuifmeel en hebben dan ook een flinke lange tong om het een en ander op te likken. Tanden of kiezen hebben ze niet nodig, die zijn ze dan ook kwijt, alleen be zitten ze nog de hoektanden, die ze als wapens tegen aanvallende vijanden gebruiken. Die tong zit in een spitse snuit die snuit gaat dus gemakkelijk een bloem in en heeft schubben en een fijne franje; dat vergemakkelijkt alweer het oplikken van de bloe men lekkernij. Ongelooflijk snel gaat zo'n tong in een bloem heen en weer. Denk niet, dat die bloem-vleer- muizen alle bloemen bezoeken Nee, er bestaan in de tropen vleer muisbloemen, die het dus bepaald van de vleermuizen moeten heb ben als hët op stuifmeelrondbren- gen aankomt. Deze bloemen bloei en 's avonds en 's nachts en rieken sterk, maa-r niet lekker naar onze smaak, muf en zuur. Natuurlijk zijn het grote bloemen en zeer stevig gebouwd, er moet immers toch een vleermuis aan kunnen hangen. Heel vaak zitten de bloe men vol krabben en scheuren ten gevolge van het vleermuisbezoek. Steeds staan zulke bloemen vrij, dat wil zeggen ze steken ver bui ten de bladermassa. Of nog weer anders; de bloemen zitten niet aan het eind van de fijnste takken, nee, ze zitten zo maar op de stam en de dikste, onderste takken. En dat allemaal, opdat de vleermui zen toch maar gemakkelijk bij de bloemen kunnen komen. HENK VAN LAAR

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5