Met kustvaarder .Lyra' van Utrecht naar Londen STADSVENSTER Kans op vrede groter dan op oorlog EEN JAAR SPOUT! Twee bestellers gaan met pensioen Volgestouwd met beschuit, conserven, puddingpoeder en pekelvlees Motor botst tegen paal: één dode, 2 gewonden Strijd voor de vrijheid naast sociale rechtvaardigheid Secretaris sociale raad te Apeldoorn gearresteerd Motorrijder rijdt zoontje dood Noteert U even Ernstige rel te Middelburg KLAAS PL LBS EB O O 31 J N het Stadsvenster van Zaterdagavond vertel den wij van onze wijze vriend Anatole, die ons aanried onze vacantie thuis te „vieren". Vooral niet naar het buitenland gaan, was zijn advies. Duitsers richten op Nederlands gebied vernielingen aan VPRO wil deelnemen aah televisie 2 Maandag 6 Augustus 1951 ONZE NIEUWSTE SCHEEPVAARTLIJN (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND. Zaterdagmiddag heb ik kippenragout ge geten op de Rotterdamse Blaak en des avonds noodde een nieuwe kennis mü voor een glas port naar een terras vol deftige lieden ergens aan de donkere, ruisende Maas. Maar nu zit ik weer in de kleine, schoongepoetste kombuis van de ..Lyra" en voor me, op de ruwhouten tafel, slaat de eerste kom Zondagse koffie. Aan de rand er van zit een fikse zwarte veeg. Maar wie kok Berend daarom zuur zou aankijken, is een Nurks en niet waard de zee te ruiken. De zee 't Is om de zee. dat het pittige, bruine vocht van Berend mU tien keer liever is dan alle liflafjes van de wal. Want hier op de kombuisbank gezeten, met de hete kom zcemanstroost tussen de handen, kan ik langs de koperen pomp door de patrijspoort naar haar kijken. Haar. de grillige, nu zo kalm en bijna rimpeloos, met slechts hier en daar een kruisende lok van puurvvit schuim boven het onbewogen groene oppervlak. loods, als je de weilanden niet op wil varen." Op de uitkijk Voor van de boeg drongen soms ook uitroepen tot ons door Van de „stuur" en van de matroos, die er op de uitkijk zaten, diep gedoken in hun rubber jassen Onder uit de ma chinekamer kwam de klmgklang van gereedschappen. Meester Jan hield een oogje op z'n pas gerevi deerde motoren. Maar 't allerlief- lijkst klonken mij de geluiden uit de kombuis in de oren. O. Berend, breng koffie, sloten koffie, want de De nacht spuwt vuur en water Maar wie weet hoe onstuimig ze nog wordt, de wispelturige. Hoe ze ons, snakkend naar adem, zal laten dansen over de dekken, in het stuur huis. en hoe ze mij, de landrot Stil. niet aan denken. Alleen maar kijken naar de groene onbewogen heid. die zich van de spitsen der ha venhoofden uitstrekt tot waar de eentonig grijze hemel er de brui aan nacht duurt nog lang„Niks er- schijnt te geven en als een mistige van" zei de kapitein, toen uit het sluier neerhangt op het water. Stil zwart voor ons de verlichte poorten nu, want straks varen wij! Dat wil j van Vreeswijks sluizen oplichtten, zeggen: dan varen we op zee! Dan „Niks ervan, we gaan een paar uur begint onze reis naar Londen pas naar kool Met dit weer kunn'n we écht! I 's nachts de Lek niet op. Veel te ge- Echt? Oh. ik spreek het niet hard- vaarlük met al die kribb'n. Je ziet op uit, want kapitein Wedema zou geen_ hand voor de og'n." Een half maar eens langs z'n roodblonde snorretje strijken en over zijn reeds kalende kruin en met een spotglimp in z'n blauwe ogen zeggen: „Die landrott'n kunn'n er wat van mak'n." Ja. hij is een Groninger en vaart al vijf en twintig jaren. Altijd op kustvaarders, want aan de bin nenvaart heeft hij 't land. Dat ver telde hij me na die half doorwaakte Vrijdagnacht, die zo kalm scheen te worden bij het vertrek uit de Utrechtse Veilinghaven, maar die een half uur later vuur en water te gelijk spuwde naar ons schip. Eenzaam voeren we over het Am sterdam-Rijnkanaal, dat bijna on zichtbaar was tussen de Utrechtse weilanden, waarover de wind ons de gudsende regen tegemoet joeg. Al leen wanneer het weerlicht ons aan zijn blauw lemmet scheen te willen spieken, zagen we het kanaal als een dreigendblauwe streep voor de boeg, die vanonder het hoge stuurhuis als een smalle wijsvinger naar voren stak. Maar dan viel het duister weer om eens heen: volkomen, ondoor dringbaar. Dan zuchtte Arie Smit. de loods, achter zijn stuurwiel, en boog de kapitein zich nog verder naar voren, de zeekijker dicht tegen de van slaap brandende ogen. Geen woord viel er op zulke ogen blikken in het nauwe stuurhuis, waar zwaar en klam nog de hitte hing van de voorbije zomerdag. Pas als de ogen weer wat gewend waren aan het donker, klonken de stemmen weer op. Gedempt door het ruisen van de regen en het neuriën van de wind om de romp van het schip. „Een beetje bakboord, loods." „Ja, kapitein." „Da's de baggermolen, loods, die lichtjes daar." „Aan stuurboord houden maar, hè kapi tein." „Dat zou 'k zeker doen, DOETINCHEM. Een motorrij wiel met bestuurder en twee passa giers is Zaterdagnacht bij Breden- broek tegen een telefoonpaal gebotst, vermoedelijk doordat het slipte. De 27-jarige ongehuwde W. Lubbers uit Bredenbroek werd tegen de grond ge slingerd en overleed vrij spoedig. De beide duo-passagiers, B. ten Broeke en B. J. Willemsen, beiden afkomstig uit Groenlo, werden eveneens van het motorrijwiel geslingerd. Ten Broeke brak een pols en kon ter plaatse wor den verbonden. Willemsen werd naar het ziekenhuis te Doetinchem overge bracht. uur later lag ik in m'n warme slaap zak op de leren sofa in het salon. Kletterend viel de regen neer op de smalle glasreep in het plafond, waardoor de koperen klok aan mijn hoofdeinde een glimp licht opving. Uit de kajuiten in het achterschip klonk gemompel. De drie kinderen van de kapitein slapen daar. Een van hen droomde misschien hardop. Droomde wellicht van de vacantie- reis die hun wacht. Rotterdam. Lon denMaar eerst bijladen, dacht ik. In de Merwehaven. Kranen, lie ren. schreeuwende mannen, geuren van wier en zilte zeeën. Ik hoor een meeuw krijsen boven het hels geluid van het noodweer. Of droomde ik ook al en was het een vreemde kreet van een kolkende zee? Als landrot mee aan boord Toen Vrijdagmiddag op de kade aan de Utrechtse veiling- haven alle plechtige woorden waren verklonken, waarmee de Utrecht-Londenlijn van de N.V. Internationale Transport- en Scheepvaartonderneming N.V G. van Donselaar officieel voor ge opend was verklaard, is een on zer verslaggevers scheep gegaan op de kustvaarder „Lyra" van kap M. Wedema, die mede deze eerste rechtstreekse verbinding lussen Utrecht en Londen zal on derhouden. De landrot is aller hartelijkst ontvangen aan boord, heeft overal mogen rondneuzen en is tenslotte 's avonds om half elf mee afgevaren naar de Britse hoofdstad om u te verhalen van deze eerste reis en van de ont vangst, die dit Utrechtse initia tief daar ten deel zal vallen. Vergeef het hem, wanneer ge een dag langer moet wachien dan u lief is op het vervolg van nevenstaand verhaal. Zijn wan kelmoedig hart vreest de zee ziekte en waar de maag de in spiratie verstoort verliest de le zer zijn recht. En, oh, wat is die „Lyra" maar klein. Ruim zes en dertig meter lang en zes en een halve meter breed. Volgestouwd met beschuit, conserven, papier, puddingpoeder en pekelvlees richt zij de steven naar de zee. Een kasteel op de binnenwate ren, een nietige schelp buiten gaats. Twintig jaar oud is de „Lyra". Ze heeft Europa's kusten gezien, ze meerde i?i Parijs en Keulen. De Duitsers roofden haar, maar de Nederlanders na men haar terug. En nu voert ka pitein Wedema er het gezag op. Zijn vrouw en drie dochtertjes maken de reis mee. Ze hebben 't nog wel eens over die keer, dat ze niet meegingen. Voor de veiligheid! Dat was in 1940. Ze zagen hun man en vader in vijf jaar niet terug Dr Drces tot internationale jeugd NUNSPEET. In zfjn openingsrede van het internationale kamp te Vierhouten van de „Nieuwe Koers", heeft minister-president dr Drees er op gewezen, dat de dreiging van agressie en de daarop gevolgde reactie van de vrjjc landen voor velen de gewetensvraag meebrengen in hoe verre men moet meewerken aan een nieuwe herbewapening om de vrede te kunnen bewaren. Hy was persoonlijk geneigd om te geloven, dat de vrees voor een derde oorlog niet verwerkelijkt zal worden. De kans, dat het vrede blijft, is groter, als men weet dat de vrüe volkeren sterk zijn. DE A VONT UREN VAN KAPITEIN ROB 1656. Met snelle vaart naderen een kruiser en een torpedobootjager. Een radiotelegram heeft de commandant van de kruiser gewaarschuwd en hij veronderstelt, dat dit afkomstig is geweest van de kapitein van de „Vliehors" Wat zijn dat voor geheimzinnige lan ge masten en wat bete kent dat enorme dok, midden op de oceaan? Maar hun prooi kan hun nu niet meer on'gaani Dan hijst echter de tor pedobootjager plotseling een vlaggesein Wat is er aan de hand? De oceaan is hier 5000 meter diep doch het echolood van de torpedobootjager vaam. De schepen varen boven de schotel! On- middellijk stoppen de schepen. wijst plotseling een diepte van nog geen tien APELDOORN. De gemeentepoli tie heeft het afgelopen weekeinde W. B„ secretaris van de sociale raad al hier, gearresteerd. Hij wordt verdacht Louis Armstrong aan de dood ontsnapt HULL (Quebec) Louis Arm strong, de bekende negerbandlei- der en zijn troep zijn Zondag aan de dood ontsnapt, toen zij uit een danszaal moesten vluchten, waar brand was uitgebroken. De drum mer van een andere band, een ze kere Rafael Gomez uit New York van verduistering ten bedrage van city, lid van het Lazero Quintero circa ƒ10 000,—. Het betreft hier de - - opbrengst van kinderpostzegels, ten bedrage van ruim ƒ6000,—, welke B. nog moest afdragen, doch verloren zeide te hebben, alsmede een klein ka pitaaltje van iemand, die in een ge sticht was opgenomen en waarover B. het beheer voerde. Van het verlies van de zes mille werd nimmer aan gifte bij de politie gedaan. B. is voor de officier van justitie te Zutphen ge leid en vervolgens in het huis van be waring aldaar opgesloten. trio. kwam om het leven. De con trabassist van Armstrong, Dale Jones, liep een ernstige verwon ding aan de rug op, toen hij van het dak van het brandende Stan- dish Hall Hotel sprong. MüNCHEN. Zondag is hier het 36ste wereld Esperantocongres ge opend. Het wordt bijgewoond door 2.000 gedelegeerden uit 40 landen. PURMEREND. Zondag kwam de heer Leegwater uit Ouddorp bij Alk maar zijn I2-jarig zoontje Piet. die in Kwadijk (bij Purmerend) logeerde, op de motorfiets opzoeken, 's Middags ging hij wat toeren, terwijl de jongen er met een vriendje op de fiets op uit getrokken was. Onderweg haalde de vader de beide knapen in en zijn zoon •week naar links uit. Toen de motor dichter bij was, reed het knaapje plot seling weer naar de rechterkant van de weg. Hij werd door de motor ge grepen en tegen de grond geslagen. De jongen had een schcdelbasisfrac- tuur en overleed voordat medische hulp aanwezig was. Weck van 3 tot en met 9 Augustus GRAND THEATRE t/m 8 Aug.: „Dom- bo". elke leeftijd. Zondag- 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. „Dondcrdagcyclus", 9 Aug. 2.30, 6.45, 9 u Harvey". 14 Jr. CITY THEATER. In de avondvoorstel lingen. 6 45 en 9 u „Vrouwen zon der eer". 18 J. In de matlnce's 2.30 en Zondag 2. 4 15 „Twee x Twee Is 2". Elke leeftijd. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: „Leve de Samba' Elke leeftijd Van Dinsdag t/m Don derdag- „Strijd om het Rotsge bergte" 14 jr. Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK. Van Vrijdag tm Maandag: „Voordeliger per dozijn" Elke leeft. Van Dins dag t/m Donderdag: „12 O'clock High". 14 J. Vrijdag: 8 u. Zat. 2.30. 6.45 en 9 u. Zondag: 2. 4.15. 6-45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening volwassen 2—5 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur. Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag 2301.30 uur. Museum Fléhlte, Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags. Werk dagen van 10—12 en 14 uur Zaterdag 10—12 en 1 30—3 uur Avonddienst apotheken: Keljser. Lan- gestraat 9. tel. 6807; Kraan, Oude Soesterwcg 89, teL 4893. Het waarborgen van de collectieve veiligheid legt een zware druk op hen, die er aan deelnemen, een druk. die vaak tegen het gemoed ingaat. Wij hebben de plicht aan de collec tieve veiligheid deel te nemen, doch wij moeten de verzekering der gees telijke en culturele waarden niet op offeren aan de bewapening. Wij hebben tot taak de kracht der volkeren zo te richten, dat zij naast de strijd voor de vrijheid ook de so ciale rechtvaardigheid bevorderen. Op de vraag, hoe het er wel met Europa voorstaat, merkte dr Drees Vervolg van pag. Omstreeks half negen ontstond zonder dat iemand er op verdacht was. een rel voor het café „De Vriendschap" aan de markt. Een twist tussen een burger en vier Am bonezen leidde in minder dan geen tijd tot een handgemeen. Op de markt bevonden zich op dat moment vijftien manschappen van gemeen te- en rijkspolitie. Zij begaven zich onmiddellijk naar het toneel van de strijd en twee politiemensen, die het eerst ter plaatse waren, kwamen met gummiknuppels en koppelrie men in de weer om de burger te ontzetten. De Ambonezen, die zeer talrijk waren, richtten zich toen al len tegen de politiemannen, die di rect omsingeld waren. Deze trokken hun revolvers, maar de aanvallers ontblootten uitdagend de borst, hie ven tegelijk hun messen en krissen en dwongen de manschappen, die niet mochten schieten, zich terug te trekken. Een rijkspolitieman hield stand, doch werd tegen de grond geslagen- en mishandeld. Leden van de Amboneze kamp- raad posteerden zich op het bordes van het stadhuis om de kwaadwil lende elementen te beletten naar binnen te dringen. Na verloop van enige tijd arriveerde de hoofdin specteur en de inspecteur van poli tie. doch ook zij konden niets uit richten. daar slechts consignatie was bevolen. Omstreeks elf uur ging de eerste groep Ambonezen onder luid ge rucht kampwaarts. Niet lang daarna volgde een tweede stel. Een groot aantal burgers bleef evenwel nog voor het stadhuis staan en ten lan gen leste werd besloten hen van het plein te verwijderen. Aan het ver zoek van de inspecteur om heen te gaan. werd door vrijwel niemand gevolg gegeven. Een deel van het publiek joelde de naar buiten tre dende politiemannen uit, die geprik keld door deze hoon. het publiek met de gummiknuppel verdreven. Ook de weinige Ambonezen, die zich nog op de merkt bevonden, gingen nu huiswaarts. In de loop van de nacht arriveerde een detachement marechaussee en rijkspolitiemanschappen, in totaal 200 man sterk, die het Ambonezen kamp in Middelburg hebben bezet. op. dat een groot gebied van dit continent in de greep ligt van een totalitaire staat, waarin men ge dwongen is iets anders te zeggen dan men denkt, evenals dit in de tijd van het nationaalsocialisme het geval was. Eeuwenlang was Europa op ver schillende gebieden toonaangevend. Twee oorlogen hebben het gedeelte lijk verwoest en innerlijk verzwakt en verdeeld. Spreker vergeleek Europa met het Griekenland uit de oudheid, dat in de bloeitijd een cen trum van wetenschap en cultuur was en het machtige Perzië had kunnen weerstaan, maar tenslotte uiteenviel en door een onderlinge strijd tussen Athene en Sparta te gronde werd gericht. Het onderling verdeelde Euro pa moet zich herenigen en er voor zorgen, dat de ene staat niet de he gemonie kan voeren over de andere. Het moet uit vereniging de kracht putten om de vrijheid te bewaren. Dit alles moet bereikt worden langs democratische bestuursvormen. EEN KALEIDOSCOOP VAN OPWINDENDE BOEIENDE EN DRAMATISCHE SPORTGEBEURTENISSEN! Dit alles vindt U in het SPORTJAARBOEK, seizoen 1950/'51, dat half September uitkomt onder redactie van dc bekende sportjournalist en radiocommentator Dit sportboek bevat een schat van verhalen, onder andere: Van alle wedstrijden van het Nederlandse voetbalelftal in dat seizoen; Van het 43 seconden-gevecht tussen Van Dam en Turpin om het Europees middengewicht-kampioenschap; Van de eerste nederlaag van Wim Slijkhuis, sinds 10 jaar in Neder land (tegen Hans Harting); Van de basket-Ball clowns (the Harlem Globetrotters); Van de voetbalkampioens-competitie; Van het nog steeds smeulende probleem amateurisme-professionalisme Van de verrassende prestaties van Wim van der Voort te midden van de beste Scandinavische Schaatsenrijders; Van de Ronde van Nederland, enz. enz. Bovendien kan men in dit Sportjaarboek vinden: Uitslagen en eindstanden van dc voornaamste wedstrijden van dat seizoen van allerlei sporten; o.a.: standen en uitslagen van de eerste klasse competitie van de K.N.V.B.; Tabellen voor diegenen, die de resultaten van de komende eerste klasse voetbalcompetitie willen noteren; Athletiek recordlijsten; Hockey-uitslagen; Volledige overzichten der uitslagen van voetbalwedstrijden tegen België. Frankrijk en Zwitserland; Eind-klassementen Ronde van Nederland, Tour de France, T.T.-races en verschillende resultaten der wielrenkampioenschappen, enz. enz. Dit Sportjaarboek telt niet minder dan 256 pagina's, waaronder on geveer 40 pagina's foto's. Het is gebonden in een fraaie band. DE PRIJS BEDRAAGT SLECHTS 2.45 Het boek is verkrijgbaar bij: le. Onze agenten en bezorgers; 2e. Door inzending van onderstaande bon aan ons adres: Snouckaert- laan 7, Amersfoort; 3e. Door storting of overschrijving van een bedrag van 2.45 of bij bestelling van meerdere exemplaren, een veelvoud van 2.45 op onze postgirorekening nr. 5 1 033 0 ten name van „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT", uitgave N.V. „De Nieuwe Pers" te Amersfoort, onder duidelijke vermelding van „voor Sportjaarboek"; 4e. Door overmaking per postwissel t.n.v. „Dagblad voor Amersfoort" te Amersfoort. BON: NAAM: ADRES: PLAATS: verzoekt toezending van ex. van het Sportjaarboek ƒ2.45 p. ex. Handtekening: Hartelijke icoorden tijdens afscheid in het Postkantoor In het Amersfoortse Postkantoor is Zaterdagmorgen afscheid genomen van twee leden van het bestellerscorps: de bestellers eerste klas L. B. van 't Hof en J. Kommerkamp. De scheidenden werden o.m. toegesproken door de directeur van het Post- en Telegraafkantoor, de heer J. S. van Stecnis, die de loffelijke staat van dienst van heiden memoreerde. De heer Van 't Hof heeft het bedrijf meer dan veertig jaar gediend; de heer Kommer kamp ruim 35 jaar. De heer Van 't Hof heeft de waardering voor zijn werk reeds enige tijd geleden, bij zijn 40-jarig ambtsjubileum, ondervonden, toen hem de eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, werd verleend. Nu ontving hij namens de directeur-generaal de afscheidspenning. De directeur van het Postkan toor zei, dat tegenover Kommer kamp niet minder waardering be stond. maar dat voor het verlenen van een afscheidspenning nu een maal de norm van veertig jaar be staat. Ook aan de heer Kommer kamp bracht hij echter de welge meende dank van het bedrijf over. Spreker wenste beide bestellers een welverdiende rust in een lange pensioentijd toe. Hierna werd nog het woord ge voerd door de heer G. J. J. Veen- huis. die de vertrekkenden in de eerste plaats goede vrienden en trouwe medewcikers noemde. Ver volgens richtte hij zich in het bij zonder tot de heer Kommerkamp. die ex-medebestuurder van de Ka tholieke Vakvereniging en een trouw bondslid is. Namens deze bond ontving de eer Kommer kamp een kistje sigaren. Tenslotte sprak de nestor der bestellers, de heer G. van den Hul, die Kommerkamp vooral dank bracht voor wat deze voor de Postharmonie heeft gedaan. Hij wenste de gepensionneerde collega's Gouden bruiloft van echtpaar Pijpers Vandaag is het voor de heer Pijpers en zijn echtgenote, die op no. 97 in de Van Bemmelstraat wonen, een grote dag: zij zijn heden precies 50 jaar ge trouwd. Onlangs schreven wij in onze ko lommen over dit echtpaar, dat zich in blakende welstand bevindt en op een gelukkig huwelijksleven kan terug blikken. Zaterdag hebben zij in de ki-ing van kinderen, kleinkinderen, familieleden en goede vrienden een prettige „gou den bruiloft" gevierd in het Speeltuin gebouw aan de Leusderweg en het is een feest geworden van je welste. Bloemstukken, gelukwensen en ge schenken werden hun deel op deze dag. Familie, vrienden en buren had den hun beste beentje voorgezet. Daarvoor was het echtpaar zeer dank baar en met vreugde vertelde men ons van dit alles. Een prachtig bloemstuk troffen wij o.a. aan van de K A B„ want de heer Pijpers is een goed vakverenigings man. Wij voegen de gelukwensen van het Dagblad voor Amersfoort bij de vele, die zij mochten ontvangen. Burgerlijke Stand GEBOREN: Marianne Hendrika, d. v. A. Berendse en W. M. Tulnstra; Eelke Ludzer Eduard, z. v. A Algra en E. A. Albinus: Albert, z. v. G. van Kalsbeek en B. Hoekstra: Matthijs Hendrikus Bernard, z. v. M. Bakker en H. Har- man; Tieerd Jan. z, v, A. de Groot en M. E. Romein, Lambertina Maria Do- minicus, d. v. L. M. v. Zeiand cn M. T. Riinebecn. OVERLEDEN:- Engelina Kalden. 74 j.. wed. v. A. v. Bruggen. TetJ Hobma, 73 j.. ongehuwd. steden als wij het nu doen, zo met een boek, een pijp en zulke zaken meer? vertoefd, kan, met alle waardering voor de natio nale kookkunst van andere Maar, dachten we verder, volkeren, met weemoed te- als je dit nu dag-in, dag- uit moet doen, zou het dan rugdenken aan de verruk kelijke „Hollandse Pot". ook nog zo prettig wezen. Ja, de Hollandse kookster Vacantie besteding Wij hebben er gister eens rijpelijk over nage dacht. Toen wij in de ge- ir akkelijkste stoel lagen, die we bezitten en met alle heerlijkheden van de Zon dagmorgen, als daar zijn: 'n boek, nieuwe tijdschrif ten, een kopje koffie en 'n goedepijp tabak. Eigenlijk heeft die Ana tole gelijk," peinsden wij. „Is er iets verrukkelijkers dan zo je vrije tijd te be ls daar nog stceds^nlet de roep der verten, die ons lokt? Maar vooral niet tè ver, zei een stem in ons binnenste. En zo hebben we dan besloten het een met het ander te verenigen. Veel genoeglijke rust in onze eigen stoel en, als het kan, slapen in ons eigen bed, en niet ergens in een hotel of pension. Maar wel cr op uit, naar een mooie ten toonstelling in Amsterdam, of een openluchtvoorst fi ling elders in het vader land. Met een kleine rond reis langs de familieleden. Kortere bezoeken verster ken de band, langere doen deze weer verslappen, le r- de de ervaring ons. Ja, we weten 't nu en aij ook, lezer, als ge dit arti keltje hebt gelezen. Alleen zijn we benieuu d, wat Anatole er van te zeggen heeft. Verse Haring Geen - mens zou van de Hollandse huismoeder kun nen zeggen, dat ze niet weet, hoe een smakelijke maaltijd te bereiden. Wie lang in 't buitenland heeft weet de producten van haar land heerlijk toe te bereiden. Toch heeft ons één ding altijd verwonderd. ken. Wij hebben niet ge weten bekennen wij eerlijk dat er op 't ge bied van toebereiding der verse haring zoveel moge lijkheden bestonden. Men kan ze koken, stoven en bakken, stoven in azijn, in tomaten- en in kerrysaus, men kan er haringroïletjes van maken. Verder lezen wij van haringgoulash, ox- Als regel is in Nederland fordharing, haringkoekjes, het bakken van hom kuit. Wilt u weten, hoe dit alles kan toebereid wor den, stuurt u dan 'n brief kaart met het verzoêk om het vouwblad: „Verse Ha ring smaakt ook zo goed", aan 't Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, afd. Vis, Industriestraat 23 rood, IJmuiden. Op de adreszijde moet u een extra postzegel van vijf cent plakken. Wij herhalen nadrukkelijk: op de adreszijde. Avondlyceum Materiële of andere om standigheden verhinderden vele jonge mensen hun studie voort te zetten en, na het behalen van hun ULO-diploma b v. een HBS of Gymnasium te bezoeken teneinde aan die scholen de bevoegdheid te verkrij gen, die hun voor het vis overvloedig en in uit stekende kwaliteit verkrijg baar. En ze is ook niet duur: met voorbehoud van de betekenis, die „niet duur" in onze dagen heeft. Waarom wordt er dan betrekkelijk zo weinig vis gegeten en wat is de oor zaak, dat visbereiding in 't algemeen een zwak punt is in de toch in veel opzich ten zo volmaakte kook kunst der Hollandse huis vrouwen? Wjj verklaren eerlijk dit niet precies te weten, maar menen toch, dat een soort conservatisme in za ken de keuken betreffende, hier een belangrijke rol speelt. Zo is er dezer dagen 'n vouwblad verschenen van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, afde ling Vis onder de titel „Verse haring smaakt ook zo goed." Wij hebben maatschappelijk leven meer dit vouwblad eens ingeke- perspectief kan bieden. Het „Gooise Avondly ceum" tracht hen te hel pen. Deze te Hilversum ge vestigde Stichting biedt in de personen van curato rium en leraren de voor waarden, voor een goede en geregelde opleiding. Drie avonden per week wordt aan de school onder richt gegeven, de overige avonden zijn dan voor huiswerk bestemd. Wie, in Amersfoort of omgeving, meer wenst te weten over de mogelijkhe den, welke dit Avond lyceum biedt en over de voorwaarden, onder welke men er kan studeren, kan zich wenden tot bovenge noemd instituut, dat ook voor onze stadgenoten van grote betekenis vermag te zijn. Zilvervloot Zaterdagmorgen kwam ook de kleine Puck van Daal haar duit in ons zil verpapier-zakje doen. We vonden het maar wat flink van haar, dat ze die grote stapel helemaal alleen kwam brengen. Dank je wel hoor Puck. Klop I m< even aan 't Stadsven- 9t«r TeL 4291: tedere morgen van tien tot twaalf uur. een rustige tijd toe temidden van hun familie Graag zou hij zien, dat de Postharmonie hun sympa thie en medewerking bleef behou den. De beide gepensionneerden spra ken woorden van dank voor alles, wat hun aan goeds was toe gewenst. en ook voor de stoffelijke blijken van waardering. Zowel de heer Van 't Hof als de heer Kom merkamp ontvingen namelijk van het gezamenlijke personeel als her innering een vulpen. Zwemdiploma's uitgereikt in Pesie's Bad Na afgelegde proeven konden in Pe sie's bad, St Anfridusstraat de onder staande zwemdiploma's worden uitge reikt aan: Diploma A K.N.Z.B Hennny Jcffer, Ria van Straatcn. Gernt Hulsenbcck, Amplonia Klaassen. Willcmien Kanis, Truus v. d. Heuvel. Godfried v. d Berg, Ingrid v. d. Pijpekamp, Carla Bunnik, Liesbeth van Raalte, Bertie v. Omme ren. Gerda Mus. Erna Brugman, Jan- ny Fitskie, Marijke Postma. S. G. Luig- jes-Prins. Alle Kraan, Ryan Keyser. Gerrit Walinga Diploma B K N.Z.B Thea Hulsen- beck. Jan Willem Mus, Victor Hak. Ria van Straatcn, Jos Haen, Janny Hollan der, Max Lindeman, Jan Bunnik. Diploma C K.N.Z.B.: mevr. B. Buket. mevr. M. Souwerbren. mevr. M. Kijzer- Veeman. Jan v. d. Pijpekamp cn Karei Vermeer. Diploma Pesie's Ead: Marietjc Kuy- per. AUie de Kruyff, Maria Hulsenbeck, Christina Hulsenbeck. Jan Mcijers Nan cy Pcterse, Lucia Unkraut, Letta Haen, Hans Vonk. Tlnle Beyer. BELGEN EN BACCHUS Zaterdagmiddag waren twee Bel gen in Amersfoort aan het passa gieren. Ze hadden daarbij echter zoveel aan Bacchus geofferd, dat de politie het maar beter vond hen mee naar het bureau te nemen om hun roes uit te slapen. (Van onze correspondent) EMMEN. Dezer dagen is een groep jonge Duitsers de Neder landse grens nabij Emmercompas- cuum overgestoken en heeft daar verschillende vernielingen aange richt. Een groot aantal Duitse boe ren uit Zwartenberg en Lindloh hadden voor de oorlog hun lande rijen op Nederlands gebied liggen, welke gronden hun na de oorlog zijn ontnomen. Over deze gang van zaken heerst bij de betrokken Duitse boeren grote ontevreden heid. Dit vormt de achtergrond van het gebeuren. Jongelieden, die eerst een stevige borrel dronken, hebben zich op Nederlands grond gebied begeven cn hebben daar verschillende veldgewassen uit de grond getrokken, een hooimijt in brand gestoken en enige kruiwa gens van de D.U.W.-arbeiders stuk geslagen. Nadat zij eveneens een grenspaal uit de grond hadden ge trokken hebben zij zich weer van Nederlands gebied verwijderd. Zo wel van Nederlandse als van Duit se zijde wordt een onderzoek inge steld. HILVERSUM. Het bestuur van de V.P.R.O. heeft zich dezer dagen tot de Nederlandse Televisie Stich ting gewend met de mededeling, dat de V.P.R.O. het op prijs stelt om, indien te zijner tijd met tele visie-uitzendingen zal worden be gonnen, bij deze uitzendingen te worden betrokken. Reeds geruime tijd bestaat er ook in vrijzinnig protestantse kringen veel belang stelling voor televisie-uitzendingen. Monument voor Stalin in Berlijn BERLIJN. Het eerste monu ment voor Stalin ooit in Duits land opgericht, werd Vrijdag in Oost-Berlijn onthuld in aanwezig heid van de gehele Oost-Duitse re gering. Een bronzen standbeeld van de Sow jet-leider werd geplaatst op de Stalin Allee, nog juist op tijd voor het grote communistische jeugd- festival. dat Zondag in de Russi sche sector begint. Een erewacht van de communis tische volkspolitie heeft de wacht bij het monument betrokken. LONDEN De vroegere Britse minister van Gezondheid Bevan en zijn echtgenote e met vacantie m Joego-Slavië zijn. hebben Zondag een bezoek geb.acbt aan maar schalk Tito.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2