Relletj es te Eindhoven scherp veroordeeld Satan in burger r Kinderen van Westerling in Nederland Strijd tegen misbruik van dienstauto's r Na-oorlogse modeprinsen beheersen het terrein [LUCREZIA BORGIA- EN) DECAMERONE-MODE DAGORDER VAN GENERAAL HASSELMAN Onruststokers zullen worden aangepakt met alle ten dienste staande middelen W oningwetwoningen moeten openbaar worden aanbesteed Chauffeur bekent aanrandingen op Gooise heide Chefarine „4" doet wonderen V.N.-delegatie in Korea waclit op garantie Vijf veesmokkelaars tijdelijk onschadelijk Ook Amerika heeft zijn schoolstrijd Treinvertraging tussen Gouda en het westen Drie oude mensen overvallen in de Purmer India daagt VN uit zegt premier van Pakistan V .woensdag 8 Augustus 1951 DEN HAAG. De legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat de chef van de generale staf naar aanleiding van de gebeurtenissen te Eindhoven de volgende dagorder heeft uitgegeven: „Zoals U uit de couranten bekend is geworden, heeft een aantal militairen, die voor her halingsoefeningen onder de wapenen waren geroepen in het kamp Oirschot, zich Zondagavond j.l. tot rechtmatige ergernis van ieder weldenkend Nederlander op ernstige wyze misdragen. Ik wil U daarover het volgende zeggen: het Nederlandse volk betaalt jaarlijks een bedrag van 1.500.000.000 gulden voor zijn defensie. Dit betekent, dat het Nederlandse volk zich zelf op offeringen en beperkingen oplegt. Het Nederlandse volk is bereid deze offers te aanvaarden, op één voorwaarde, nl. dat deze offers niet tevergeefs zijn. Het Nederlandse volk betaalt voor een leger en niet voor een troep zich misdragende soldaten. Bijzon der beschamend is. dat te Eindho ven een deel van de bevolking zich tezamen met de onverantwoorde lijke elementen tegen het gezag heeft gekeerd. Ik doe een beroep op U. soldaten in werkelijke dienst, om U tegen deze ergerlijke en het Ne derlandse volk onwaardige toestan den te verzetten. Mijnerzijds geef ik U de verzekering, dat ieder, die het gezag handhaaft, op mijn on voorwaardelijke steun kan rekenen. Onruststokers daarentegen zal ik met alle mij ten dienste staande middelen aanpakken." Voorts heeft de chef van de -ge nerale staf aan de commandant van de te Oirschot gelegerde troepen, *elke commandant, aldus de Leger- II voorlichtingsdienst, over houding en gedrag van zijn mannen (met uit zondering van een aantal onverant woordelijke onruststokers) zeer te vreden is. een brief gericht van de volgende Inhoud: „Ik heb kennis genomen van de ergerlijke misdragingen, waaraan zich een aantal der te Oirschot vo«r herhalingsoefeningen onder de wa penen zijnde militairen heeft schul dig gemaakt. Ik gelast U. het gezag met alle U ten dienste staande middelen te handhaven. Uitspattin- gen als de bovenbedoelde kunnen niet worden geduld. Hier is ter stond een krachtig ingrijpen geboden. U en de onder Uw bevelen gestelde officieren en onderofficie ren kunnen op mijn steun rekenen en zich op mijn orders beroepen." DEN HAAG. In een circulaire aan de gemeentebesturen wijst de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting erop, dat open bare aanbesteding regel behoort te zijn bij Woningwetwoningen en bij openbare werken in een uitbrei dingsplan of wederopbouwplan. Met onderhandse aanbesteding zal alleen genoegen worden genomen, indien daar vooraf vergunning voor verleend is. Voor werken, die zonder vergunning ondershands zijn aanbesteed, zal als regel geen financiële tegemoetkoming worden gegeven. GENERAAL HASSELMAN HILVERSUM. De politie heeft de 31-jarige Bussumse chauf feur J. B. gearresteerd wegens aanranding van twee 14-jarige Rotterdamse meisjes op de Gooise heide. De twee meisjes wilden de zonsopgang bewonderen. Op de heide werden zij door B. aangeval len, die met het handtasje van een der meisjes de vlucht nam. Bij zijn verhoor heeft B. bekend tal van andere aanrandingen op zijn geweten te hebben, waarvan bij de politie nimmer aangifte is gedaan. Bfi een van deze is hij gewond toen het slachtoffer hem met een schoen in het gezicht sloeg. (Advertentie l.M.) ■J8al^EZZ2SBS3k TEGEN PIJNEN EN GRIEP 3C uSUtten 75 CT, ZOEKLICHT OP Sjwernik's voorstel t-T ET Russische voorstel aan pre- sident Truman om ter verster king van de vrede een overeen komst der vijf grote mogendheden aan te gaan, is in het Westen met begrijpelijke reserve ontvangen. Hoewel deze vijf groten niet met name genoemd worden, ligt het im mers voor de hand, dat de Sovjei- Unie, de Verenigde Staten, commu nistisch China, Groot-Brittannië en Frankrijk worden bedoeld. Een zelfde voorstel nu is het vorig jaar door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties categorisch afge wezen. Daarvoor in de plaats werd «en voorstel aangenomen, getiteld ..Vrede door Daden", waarin alle landen werd verzocht te beloven, «at zij zich zouden onthouden van Q agressie in welke vorm en wanneer I dan ook. Het argument, dat toen door de Westelijke landen naar vo- wü werd Slacht, was dat er geen boboefte aan een bijeenkomst van Grote Vijf bestond, omdat de herenigde Naties een geschikte in stelling voor het oplossen van we- Jfidgeschillen vormen. Er kan voor ■Moslcou geen enkele reden zijn om aan te nemen, dat het Westen deze overtuiging thans zou willen her- «ea. Met enige verbazing heeft men m het Russische voorstel ook een Vage uitlating over een „controle- orgaan voor net nakomen van een ontwapeningsovereenkomst" gele- 2en. Een tot in détails uitgewerkt voorstel van de Amerikaan Baruch voor een dergelijke contróle, dat de instemming vond van de overgrote meerderheid der Verenigde Naties. Werd indertijd in eindeloze debat ten door de Russen om zeep ge wacht. Daar komt nog bij. dat een bijeenkomst der Grote Vier, die ln net begin van het jaar door Moskou werd voorgesteld, totnogtoe niet door kon gaan, omdat de plaatsver vangers der ministers van Buiten landse Zaken in Parijs niet een3 tot een accoord over een agenda w.orLdo,n korrien. Onder deze omstan- iT.Vi? n is het maar al te begrij- FiV^u dat het Westen in het Rus- dan V00rstel voorshands niet meer aan een nieuwe propagandazet van w ,r®mlin wil zien en Washing- al verklaard heeft, dat het iel ?r«-leuwe verdragen met de Sow- Mo'S,e ^Gnst aan te gaan. zolang koöZ» ?e oude overeenkomsten er op keer met voeten treedt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Vanmorgen hebben in alle stilte, door vrijwel niemand opgemerkt, twee kinde ren van Raimond Westerling voor het eerst Nederlandse grond be treden. Het waren de zes-je- rige Johnnie en de driejarige Celia. die met de gisteravond in Rotterdam aangekomen Sibajak in ons land zijn gearriveerd. Zij wer den begeleid door hun grootmoe der, mevrouw A. M. T. Hooper en de tienjarige Jacqueline Robbe- mond. een kind uit het eerste hu welijk van de echtgenote van Wes terling. Mevrouw Hooper vertelde, dat de kinderen een prachtige reis hadden gehad. Niemand aan boord wist, wie zij waren. Johnnie en Celia kennen hun vader niet en weten van zijn leven niets af. De beide kinderen zullen waarschijnlijk in een kamp TOKIO. De wapenstilstandsde legatie der V.N. is vanmorgen naar Korea teruggevlogen in afwachting van communistische garanties voor strikte neutraliteit te Kaesong. De hervatting van de afgebroken on derhandelingen hangt af van de aanvaarding van de eis van generaal Ridgway, dat de communistiscne troepen buiten het neutrale gebied van Kaesong gehouden zullen wor den. De terugkeer van vice-admiraal Joy, het hoofd van de V.N.-delega tie en de drie leden van zijn staf naar Korea wijst er op, dat een gunstig antwoord van de communis ten verwacht wordt. ergens in Nederland worden on dergebracht. Mevrouw Westerling zelf heeft geen plaats in haar woning in Was senaar. De begeleidster en grootmoeder van de kinderen weet niet waar Westerling zich bevindt. Diens be ruchte avonturen schetste zij als „een idiote beweging". ROOSENDAAL. Door een eendrachtig samenwerken van Ne derlandse en Belgische douane zijn drie Belgen en twee Nederlanders, onder verdenking van veesmokke- larij op grote schaal, gearresteerd. Sinds deze arrestaties zijn op de grens nabij Roosendaal geen vee sporen meer waargenomen. De ge arresteerden zijn de Belgen M. en O. en van L., twee broers uit Es- schen, de veehandelaar M. J. van L. eveneens uit Esschen en de landbouwer J. van S. uit Nispen en de expediteur W. P. M. uit Roo sendaal. De laatste twee ontkennen hardnekkig iets met de veesmok kel uitstaande te hebben. Allen zijn voor de officier van justitie ge leid. Hel smokkelen, dat al geruime tijd bedreven werd, ging steeds met maar enkele stuks te gelijk; daar het vervoer van vee tot aan de grens niet strafbaar is, was het zeer moeilijk het bewijs van de smokkelarij te leveren. De gebroe ders Van L. liepen echter in de handen van de Belgische douane, toen zij onlangs weer twee runde ren naar Belgisch gebied vervoer den. (Van onze correspondent te New York) NEW YORK. Men zal zich wellicht het incident herinneren, dat verleden jaar nog al opzien baarde, toen kardinaal Spellman aanleiding meende te hebben voor een aanval op mevrouw Eleanor Roosevelt, omdat zij in een van haar dagelijkse artikeltjes de stel ling verdedigde, dat bijzondere scholen niet in aanmerking komen voor rijkssubsidie. Deze vraag is thans het onder werp van opgewonden debatten geweest op de jaarvergadering van de „National Education Associa tion", een vereniging van onder wijzers. die 850.000 leden telt en de grootste groep van die aard vormt in de V S. Er lag een motie ter tafel waarin, op grond van de Amerikaanse traditie van scheiding van kerk en staat, de mening werd uitgesproken, dat de vereniging zich dient te verzetten tegen elke poging om de bijzondere scholen direct of indirect steun te verlenen uit overheidsgelden. De motie werd ten slotte met overweldigende meerderheid van stemmen aangenomen. TOKIO. Een Japanse lucht vaartmaatschappij vroeg in een advertentie om twaalf stewardes sen. Dertienduizend meisjes reflec teerden. Kamercommissie wil opper officieren niet per auto naar bureau laten gaan DEN HAAG. De commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Ka mer heeft met ontstemming kennis genomen van het gebruik, dat opper- officieren en leden van de Legerraad maken van dienstauto's, voor het afleggen van de afstand tussen woonhuis en bureau. Na een schriftelijke opmerking van de Rekenkamer daarover heeft de staatssecretaris van Oorlog medegedeeld, het niet met het minimaal vereiste decorum verenig baar te achten, dat opperofficicren in uniform zich te 's Gravenhage tijdens de spitsuren geregeld met andere militairen onder de haastig dringende menigte der gebruikers van trams of autobussen moeten mengen of vier maal per dag per rijwiel de afstand tussen woonhuis en bureau moeten afleggen. Prins Bernhard heeft het eerste nieuwe nummer gekregen uit dc serie, die bestemd is voor de hof- auto's. Op zijn eigen verzoek was dit nummer 13. Men ziet hier de chauffeur van de prins. L. Koe dam, bij dc wagen met het nieu we nummerbord. De commissie is eenstemmig van oordeel, dat niet gezegd kan wor den, dat vóór de oorlog het deco rum schade leed. doordat bedoelde opperofficieren zich voor genoemd doel onthielden van het gebruik van dienstauto's en dat dit ook nu niet het geval is. In verband hier mede mag de vraag worden ge steld, of het decorum van opper officieren. die zich des avonds in uniform buiten hun woning bege ven, ook geacht moet worden schade te ondervinden, wanneer zij daarvoor geen auto gebruiken. Hoe wordt in zulk een geval dan ge handeld, want een dienstauto zal daarvoor toch zeker niet worden gebruikt? De aangelegenheid van het ge bruik van een dienstauto voor het vervoer van een hoge functionaris tussen woonhuis en kantoor schijnt naar het gevoelen van de commis sie op het ogenblik, zowel bij de militaire als bij de burgerlijke de partementen, geregeld op een wij ze, waarmee het Rijksbelang zeker niet Is gebaat. De commissie zou het op prijs stellen in den brede te worden voorgelicht over de ten deze geldende regeling, alsmede over de stringente voorschriften, die voor dienstauto's in Maart 1951 zijn uitgevaardigd. Hetgeen de Rekenkamer mede deelt over het gebruik van een dienstauto voor privé-doeleinden is ergerlijk. Dat een hoofdambte naar in gemoede durft te beweren, dat hij regelmatig Zaterdagsmid dags en Zaterdagsavonds in de Haagse binnenstad dienstbespre- kingen heeft te voeren, werpt een merkwaardig licht op de mentali- Advertentie l.M.) ZWITSALETTEN DE ANTI-PIJN TABLETTEN5 teit van deze wel zeer ijverige hoofdambtenaar van het departe ment van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. GOUDA Het treinverkeer tus sen Gouda enerzijds, Den Haag, Rotterdam en Alphen aan de Rijn anderzijds, heeft Woensdagmorgen vijf kwartier vertraging ondervon den, door een technische storing in de draai-inrichting van de spoor brug over de Gouwe. Even over half elf was de brug over de Gou we voor de scheepvaart geopend, maar vervolgens bleek, dat de brug niet meer gesloten kon worden. Tij dens de herstelwerkzaamheden is een aantal reizigers met vijf bus sen van Gouda naar Den Haag ver voerd. Om kwart voor twaalf was de storing opgeheven. Groote Beer en Oranje debarkeren deze week te Amsterdam AMSTERDAM Het m.s. ..Oran- je" wordt Vrijdagmorgen 10 Aug. te 5 uur met 800 passagiers uit Djakarta in IJmuiden verwacht. De debarkatie geschiedt te 9 uur aan de Javakade bij de maatschap pij „Nederland". Ongeveer 100 pas sagiers zullen in Southampton aan land gaan. Het s.s. „Groote Beer" wordt Woensdagmorgen 8 Aug. te 8 uur voor IJmuiden verwacht. De ont scheping van de 290 passagiers waaronder 80 militairen volgt te 12 uur aan de Javakade. AMSTERDAM In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn drie bejaarde mensen het slachtoffer ge worden van een ernstige roofover val. Aan de Oosterweg in de Purmer (gemeente Monnikendam) woonden tezamen Jan van Laan, oud 79 jaar, Suzanne van Laan, oud 76 jaar en Neeltje van Laan. oud 74 jaar. De dader is) heeft (hebben) deze oude mensen zwaar mishandeld en daar na alles wat zich in huis bevond, overhoop gehaald. Neeltje, de minst gewonde, is het gelukt de aandacht van de buren te trekken. Deze hebben terstond alarm gemaakt. De drie slachtoffers zijn in het ziekenhuis te Purmer- end opgenomen. De toestand van Jan is levensgevaarlijk, die van Suzanne zeer ernstig. Nceltje's toe stand baart geen directe zorg. De verwondingen moeten met een hard voorwerp zijn toegebracht. De rijkspolitie district Amsterdam stelt een ernstig onderzoek in. Zij is er nog niet in geslaagd vast te stellen wat wordt vermist, evenmin kon er tot heden een volledige reconstruc tie van de misdaad worden gege ven. KARATSJI. De premier van Pakistan Liaquat heeft een ant woord gezonden op het laatste tele gram van de Indiase premier Nehroe. Hij beschuldigt India cr van te trachten met militair geweld een onrechtvaardige en ongegronde eis ten aanzien van Kasjmir in ver vulling te doen gaan. Deze houding, aldus de Pakistaanse premier, be tekent een „uitdaging aan het adres van de Verenigde Naties en een ernstige bedreiging van de inter nationale vrede. Ik heb tot het uiterste getracht het pad van de vrede te wijzen. De wereld moet thans oordelen". WASHINGTON. Te Baltimore, New York en Cleveland zijn Dins dag vijf leiders van de communis tische partij gearresteerd. (Van onze mode-redactrice) PARIJS. In de Rue du gp$ Faubourg St. Honorc, het een- fea** trum van dc Parijsc elegance, |p"! staat een dame bij de bushalte, die zo uit een modetijdschrift lijkt weggelopen. Een wijde mantel in een sobcr- glooiende geruite stof, een hoed je, dat alleen maar onder de vingers van een Parijse modiste vandaan kan komen, tas, hand schoenen en parapluie zijn een voudig van lijn, maar ccn voor beeld van chic. Alleen waarom leunt ze tegen de paal van de bushalte of ze hem wilde om armen? een uiterst opvallende pose. Een moment later ontdek ken wij, dat het werkelijk een „pose" moet zijn want een veel minder elegante dame heeft een fototoestel op haar gericht en een onberispelijk gekleed heer, die er zo stijf bij staat of hij een stok heeft ingeslikt, kijkt critisch toe. Hier wordt een modefoto ge maakt. Dat er op straat, op de Place de Ia Concorde, in de talloze Parijse parken bijzonder veel mannequins worden gefotografeerd, is het eni ge. wat de talrijke toeristen kun nen ontwaren van het halfjaarlijk se festijn van de Franse mode: de opening van het nieuwe seizoen met de shows van de wintercollec ties. De grote couturiers zijn wel haast de enige Parijzenaars, die niet met vacantie zijn gegaan. Voor hen is het nu „hoogseizoen": niet minder dan zeshonderd journalis ten zijn naar Parijs gestroomd, om te zien wat de mode deze winter zal brengen: talloze inkopers van confectiefabrieken en modehuizen uit de oude. en vooral uit de nieu we wereld, keuren de collectie om te zien. wat in hun land het meest opgang zal maken. Zij drommen samen bij Fath en Dior. onbetwist de grootsten op het ogenblik en waar het zo vol Is, dat men dagen van tevoren een plaats moet reser veren voor de shows. 1951 bukt voor 1500—1650 De wintercollecties zijn geïnspi reerd op de Italiaanse renaissance; sommige van zijn japonnen zijn een moderne wedergeboorte van de gewaden op de schilderijen van de Italiaanse meesters. Toch voert een moderne, practische lijn voert de boventoon, ondanks „roman tische" namen Veronese, Orvieto, Fontanello, Beatrice. Doordat de stoffen in het alge meen heel ruig en wollig zijn, is de behaaglijke warmte-gevende indruk volmaakt. Op het gebied van kra gen is vrijwel alles geoorloofd: het recht opstaande mandarijnenkraag je, de platte ronde kraag van het schoolmeisjesblousje, maar ook enorme kragen, die óf ver over de schouders vallen, óf hoog tegen de hals opstaan. Wespenmiddeltjes Maar de belangrijkste eis die de mode deze winter stelt, is een smalle taille. En als de Parijse mo de-ontwerpers smal zeggen, dan be tekent dat onwaarschijnlijk, haast onnatuurlijk dun. De wijde mou wen zijn een hulpmiddel om deze indruk van een dunne taille te ver sterken. Ook de verbredingen van de heuplijn worden gebruikt om de taille smaller te doen lijken. Uitstaande zakken worden op zij op de heupen geplaatst, Cocktailjapon- nen krijgen van voren een opvul ling van paardehaar, of een ware „queue" van achteren. Bij andere modellen wordt, ten einde de mid dellijn niet te verstoren, de ruimte een centimeter of tien onder de taille geplaatst, van voren en van achteren. De stukken opzij om de heupen blijven glad. Het belangrijkste wapen in de stryd om het dunne middel zijn wel de ceintuurs. Zij zijn zeker een de cimeter breed, cn versierd met glinsterende stenen of goudkleurige ornamenten. Avondtoiletten dromen! Natuurlijk werden ook gouden of bijna goud-lijkende sieraden ge- deurwaarders sierde een japon, gouden dcnne-appeltjes glinsterden m de oren van de mannequins, die zelf dc meest uiteenlopende kap sels vertoonden, variërend van een chignon midden op 't achterhoofd, tot het heel korte kapsel, glad in de nek en uit het gezicht gestre ken. De blik. die op de hoedenmode werd gegeven was weinig bemoe digend: er werd een soort kleine kolbakjes gedragen, recht op het hoofd, van velours of veren. Soms zagen ze eruit of er van boven een klap op was gegeven. Zelfs de mannequins, die toch de naam heb ben alles te kunnen dragen, zagen ;r vreemd mee uit, en de minia tuur-wandelstokjes van glas of me taal. waarmee ze waren gegar- ïeerd, konden daaraan niets veran deren. Dan waren er ten slotte nog de avondtoiletten. Het waren natuur lijk. zoals bij iedere Parijse mode- collectie dromen. Even ver cn on wezenlijk als dromen, soms rokken van tientallen en tientallen meters tule. met fluweel geïncrustcerd. cn op een crinoline gedragen. Soms waren het gladde „vamp"-gewaden strak over de heupen getrokken, om beneden de knieën ineens uit te^ waaien in de „Lelie van Floren ce" zoals de dichterlijke benaming van deze lijn luidt. Japonnen van satijn, in een heel zacht geel. dat „blonde Dubonnet" heette. Of in iteismrowraT naiiCTTJir.waiBiKiiiSiWittiriii Fath, Griffe, Desses, Balindin en Lanvin zijn DE namen een exclusieve stof van kant, met angorawol geborduurd. Het was mooi maar voor ons is dat niet van belang. Misschien zien we bin nenkort ook in Nederland wel aan bevestigde shawl in afsteken de kleur, die heerlijk om de hals geslagen kan worden. Of inspireert een Nederlandse ontwerper zich op de strak-getail- leerde mantelpakjes, die door een smalle shawlkraag een geheel eigen effect kregen? Want de Pa rijse mode kan ons nu eenmaal alleen via de Nederlandse confec tie bereiken. dragen. De ketting van de Franse mantels cn japonnen met een er- UZ IE de duivel nog 710011 in de ogen heeft gezien, moet eens by my aankomen als Henk uit En schede op bezoek is, want in dat omhulsel kleedt dc heerser der duis ternis zich als hy een weekeind op aarde komt. om het boze niet af te leren. Een grote, indrukwekkende man, met een brede, lege lach op zijn rood gemarmerd gezicht. Die grijns heeft altijd rond die plompe lippen diefje met verlos gespeeld, want ik heb vóór hem gezeten op school en weet dus, hoe afstotend hi; er reeds in aanbouw intrap. Neen, vliegjes trok hij de vleugel tjes niet uit. icant hij reisde incog nito, maar schateren als iemand zich aan de kachel brandde deed hij wèl en hij zei je ook verkeerd voor, bij wijze van fijn trekje in zijn branche. Heerlijk was het, deze jongen na de schooltijd achter me te laten maar duivels zijn alomtegenwoordig cn rijzen, twintig jaar later, zonder de minste moeite, in een mistige straat voor je op om te zeggen: „Zó sufferd kun je het nog al tijd niet aan?" En toen ik enigszins verward stotterde: „Eh wie eh sprak hij vol verachting: „Nou, ga maar niet huilen" en liet een a-to naal gerasp ontsnappen, om daar boven te laten weten waar hy was. Ik had hem toen nooit mee naar huis moeten nemen, want sindsdien komt hij elke maand, regelmatig als de kwitantie van 'n afbetalings- magazijn. Gruwelijk is zijn talent, altijd aan te bellen als ik juist onenigheid heb met mijn vrouw. Zijn als nikkel glanzende ogen zui gen dan de verstoorde uitdrukking onzer gezichten als een delicatesse op en pek druipt uit zijn mond als hij zegt: „Zó tortelduifjes paat het weer zo goed?" „Een dagje in de stad?" vraag ik dan. om ook geluid te maken. „Ja, ik wou weer eens met eigen ogen zien dat je beter in Enschede kunt wonen," zegt hij. En na op dc vloer te hebben pespuuid: „Dc men sen z\jn hier werkelijk nog stommer dan ze er uitzien. Een zootje!" Hij ijsbeert met prote stappen door het vertrek. „Wat is dat voor een gek smoel daar, in dat lijstj Dat ben ik," zeg ik. „Zo." Dan grinnikt hij nog wat na en paat op lijzige toon vertellen, hoe hij zijn dag in de hoofdstad heeft door gebracht. Op het station betreedt hi) autoritair dc ruimten waar de ambtenaren ernstig hun veeleisende plicht doen, roept: „Contróle!", neemt boeken en papieren ter hand en te kent ze voor gezien. Zó vanzelf sprekend is het bars élan waarmee hij zich dit recht aanmatigt, dat de slachtoffers er bijna altijd intrappen cn hem laten begaan. Heeft hij zijn spel lang genoeg gespeeld, dan schrijft hij met grote, vurige letters „stommelingen" dwars door de een of andere cijferstaat en maakt zich bulderend uit de voeten. Want er wachten nog andere taken: honden een stuk worst voorhouden cn het op het laatste ogenblik in zijn eigen muil stoppen of naar een, uit zieke lijke familie stammende kennis te gaan. teneinde uit te roepen: „Man, wat zie jij er uit! Je hebt het aan je lever!" „Waarom doe je dat toch alle maal?" vroeg ik hem laatst „Zo maar voor de lol," ant woordde hij. „Zeg is dat zoontje van jou niet thuis? Ik heb een cadeautje voor hem meeaebracht." De plotselinge ommezwaai verte derde mij een beetje. Vriendelijk zei ik: „HO is even een boodschap gaan doen, maar h(j komt zó terug." „Dan ivacht ik," sprak hy monke lend. HO haalde een pakket uit zyn koffer en legde het op zyn knieën. Een kwartier lang bleef hy ons zwOgend zitten beloeren, soms even grinnikend om een vals binnen pretje. Toen kwam mijn zoontje thuis en mocht het pak open. Le vende ratten zaten er niet in, maar een ratel, een trom en een trompet vind ik ook niet om op te pochen. ,Dank u wel. oom." zei het kind en beproefde alle drie de apparaten tegelOk te bespelen. Henk stond op. Boven het helse lawaai uit, riep zOn geamuseerde stem: „Wat voor een boodschap heb je eigenlijk gedaan?" „Kolenzakjes weggebracht." „En krijg je daar wat voor, van pappie?" Ja, oom, een dubbeltje," klonk het opgewekt. Satan knoopte bedachtzaam zijn jas dicht. „In de plaats waar ik vandaan kom, krijgen jongetjes altijd zestig of zeventig cent voor zoiets." zei hij. Toen de deur achter zijn rug dichtsloeg, begon mijn zoontje: „Pappie, krijg ik dan óók..." Buiten klonk hol geschater. „Ga maar fUn ratelen." heb ik gezegd. En ik heb het raam opengezet om de zwavelstank te verdrijven. KRONKEL Advertentie l.M.) Prof. Schermerhorn in Indonesië in opdracht van K.L.M. DJAKARTA. Naar aanleiding van enkele beschouwingen in de Indonesische pers deelde prof. Schermerhorn Pi-Aneta mede, dat hij Indonesië uitsluitend heeft be zocht voor technisch-wetenschap- pelijke doeleinden. Als weten schappelijk adviseur van de KLM Aerocarto voerde hjj besprekingen met de betreffende Indonesische departementen en diensten over de wijze, waarop de voor dit land zo belangrijke techniek der lucht- kartering kan worden dienstbaar gemaakt aan de economische om wikkeling van het land en hoe de KLM Aerocarto eventuele tech nisch hulp kan verlenen aan een Indonesische organisatie voor dit doel. Verder heeft hij in zijn hoe danigheid van dekaan van het internationale opleidingscentrum voor luchtkartering te Delft met dezelfde autoriteiten overlegd in hoeverre Indonesische technici al of niet door bemiddeling van de Verenigde Naties aan dit centrum een opleiding in dit vak kunnen krijgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3