Luc van Dam slaat Stock in teleurstellend gevecht Schakers tonen kunde en fantasie in Lommerrijk Zuivelfabrieken krijgen boeten terugbetaald Minister Rutten oogst lof in Eerste Kamer 4 JAAP VAN DER LEEK van de voorbereiding van het Nederlands elftal? KLAAS PEEREBOOM slechts 2.45 Bestuur van Emma geschorst Ned. uitzending in Indonesië moet nog wachten J „Een ster wordt Woensdag 8 Augustus 1951 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Dinsdag. In het Olympisch Stadion is gisteravond wel duidelijk gebleken, dat de bokscarriere van Luc van Dam in Februari van dit jaar door de dynamietvuisten van de Brit Randolph Turpin is ge broken. Definitief. Het is triest om dit na Van Dam's puntenoverwinning op Jean Stock nog eens te moeten vaststellen, te meer, daar deze wedstrijd evenals die tegen de Italiaan Campagna enkele weken geleden be doeld was als aanloop voor een nieuwe sprong naar de top. De benen van de Nederlander zyn echter niet krachtig genoeg meer om de kloof te over bruggen. Het povere gevecht tegen Jean Stock, officieel kampioen van Frankrijk, maar slechts een schaduw van de man, die eens om zijn onver woestbare aanvalsdrift de bijnaam „tank" verwierf, betekent het einde van een zoete droom: herstel van oude glorie. Job Roos wint op punten van Acha Dit is de werkelijkheid, hard als de bokssport zelf, waarvoor het ge schonden gezicht van de 27-jarige Jean Stock het bewijs leverde. Zijn titel „kampioen van Frankrijk" is slechts scherts met boksers als Dau- thuille en Villemain in dezelfde ge- wichtsklasse. Dat had Van Dam nu juist moeten bewijzen. Hij faalde, omdat hij in deze wedstrijd zijn doel bereikt achtte als zijn linker directe door de dekking van zijn tegenstan der schoot. Weer stopte de Neder lander zijn aanval na een, twee tref fers om de uitwerking daarvan rus tig te bezien. Stock „nam" ze. zoals hij dat zijn hele loopbaan in de ring heeft gedaan, en kwam dan weer met trage benen naar Van Dam toe. Vier ronden lang tamme schermut selingen met schaarse opflikkerin gen bij de Nederlander. Een prach tige dubbelstoot in de tweede ronde, die de Fransman achteruit wierp en harde hoeken naar de kaak tegen het einde van de derde. In de vijlde ronde werd de Nederlander wat fel ler. Maar Van Dam dacht er toch niet aan om een aanval door te zet ten. Wel was hij kwistig met „hand jes" geven, hetgeen hem in de ze vende ronde op een vermaning van scheidsrechter Bergström kwam te staan. De voorsprong van de Nederlan der groeide, maar het gevecht bleef vlak. Met zijn gebrekkige techniek kon Stock slechts zelden openingen maken voor zijn rechtse, die boven dien veel te traag kwam aan- zwaaicn. Toch beschadigde hij het linkeroog van zijn tegenstander en deze wonde doofde Van Dam's aan- K.N.M.V.-teams voor de Zilveren Vaas Voor de Internationale Zesdaagse, die dit jaar van 18 tot 23 Septem ber in Italië zal worden gehouden, heeft de Sportcommissie van de K.N.M.V. twee teams aangewezen om deel te nemen aan de strijd om de Zilveren Vaas. Het eerste Vaas team bestaat uit Piet Knijnenburg, Jaap Roest en M. Rozenberg. Als reserve is de Hagenaar Jan Flinter man aangewezen. Het tweede team wordt gevormd door C. van Rijssel. Ph. Haaker en Drikus Veer. terwijl hier als reserve mee naar Italië gaat Wout Waayenberg. Als individueel meldden zich Ben Olie uit Waddinxveen, P. Bes- tebreurtje, Barendrccht, Evert Bos, De Meern en J. Haaker, Badhoeve dorp. Stayersploeg compleet De Sport-Commissie van de Ne- derlandsche Wielren Unie heeft be sloten aan de stayers Pronk, de Best en Bakker, welke reeds voor het Kampioenschap van Nederland ach ter grootc motoren over 100 K.M. (.één rit) stonden ingeschreven, toe te voegen de renners Byster, Dom- hof, Matena Meester en Stakenburg. Het lijstje van de deelnemers met hun gangmakers ziet er thans als volgt uit: C. Bakker met gangma ker De Graaf; C. J. J. de Best id. v. d. Bom; C. Byster id. Bustraan; B. Domhof id. Zentveld; W. Matena id. Kaser; H. G. Meester id. v. In- gelghem (België); J. Pronk id. Wiersma; J. Stakenburg id. Ver- mandel (België). valslust nog meer. Het risico van een nederlaag door blessure wil de hij in geen geval lopen en zo sleepte het gevecht zich naar het einde. De uitslag: Van Dam win naar op punten, stond toen al lang vast. Na de pauze heeft Job Roos een aantrekkelijk gevecht geleverd te gen de Belg Acha. 'n stevige knaap met een goed sluitende dekking en een gevaarlijke stoot in de rechter vuist. Roos zocht bij voorkeur het lichaam van zijn tegenstander. Hij boorde zijn linkse herhaaldelijk in de borst van Acha, maar kreeg vrij wel geen kans om zijn gevreesde stoten in de leverstreek te plaatsen. Het werd een harde strijd, die de volle tien ronden duurde en in een uiterst kleine overwinning op pun ten voor de Rotterdammer eindigde. De jonge Amsterdamse profes sional Wim Snoek leverde een pres tatie van de bovenste plank door de geduchte Belg Heyen met een straatlengte op punten te slaan. Snoek trad zijn tegenstander onbe vreesd tegemoet. Reeds in de eerste ronde lanceerde Snoek de vinnige aanvallen, die hem kenmerken, maar vooralsnog stuitte hij op de dekking van de Belg. Daarna wist Snoek meer en meer voordeel te be halen cn met prachtige series, af wisselend gescoord op het lichaam en het hoofd, veroverde hij een puntenvoorsprong, naarmate het ge vecht vorderde. De laatste twee ronden viel Heyen onstuimig aan. maar Snoek deinsde niet terug, vond nu meer en meer open plekken en dit leverde bijna een sensationeel einde op. want het scheelde niet veel of Heyen was de achtste ronde k.o. gegaan. In de openingspartij over acht ronden zegevierde de Amsterdamse welter Walter Kraus na een felle strijd op punten over de Hagenaar Wim Ludwig. Twee overwinningen voor Fanny SEDGLEY. Tijdens alhletiek- wedstrijden te Sedgley in het En gelse graafschap Staffordshire won Fanny BlankersKoen de 100 meter en de 80 meter horden in resp. 12.1 sec. en 11.4 sec. Daarover vertelt de bekende sportjournalist en radio-commentator U in het Sportjaarboek 1950/'51, dat half Sep tember onder zijn redactie zal verschenen. Dit bijzonder interessante boek be vat voor sportliefhebbers veel we tenswaardigheden. Verslagen, o.a. over T.T.-races. biljarten, boksen, schaatsenrijden, hockey, enz. Alle verhalen van de door het Neder lands elftal gespeelde Interland wedstrijden in het afgelopen sei zoen. alle voetbaluitslagen van de competitie 19501951, verder uitsla gen van andere belangrijke sport gebeurtenissen. recordlijsten enz. Een interview met Frans Kuiper, de trainer van het waterpolo-zeven- tal. dat kampioen van Europa werd. Om gedurende het komende seizoen een overzicht te hebben van de ontwikkeling in de verschillende afdelingen, hebben w(j blanco tabellen opgenomen om de competitie bü te houden. Omvang 256 pagina's, waarvan 40 pagina's met interessante foto's van alle takken van sport. De prijs van dit in fraaie band uitge voerde boek bedraagt -g -m m ar Het boek is verkrijgbaar bij: le. Onze agenten en bezorgers; 2e. Door inzending van onderstaande Snouckaertlaan 7. Amersfoort; bon aan ons adres: 3e. Door storting of overschrijving van een bedrag van 2.45 of bij bestelling van meerdere exemplaren, een veelvoud van 2.45 op onze postgirorekening nr. 5 10 3 3 0 ten name van het „Dagblad voor Amersfoort", uitgave N.V. „De Nieuwe Pers'' te Amersfoort, onder duide lijke vermelding van „voor Sportjaarboek"; 4e. Door overmaking per postwissel t.n.v. het „Dagblad voor Amersfoort'' te Amersfoort. BON: NAAM: ADRES: PLAATS: verzoekt toezending van ex. van het Sportjaarboek a 2.45 p. ex. Handtekening: Italiaanse wielerploeg voor Milaan MILAAN. De Italiaanse wieler ploeg voor de wereldkampioen schappen op de baan, welke van 25 t/m 23 Augustus a.s. te Milaan wor den gehouden, is als volgt samen gesteld: Sprint amateurs: Sacchi, Colom- bara, Morettini, Oriani. Pinarello en Pugi; sprint professionals: Ghella, Astolfi, Bergomi, Dell' Inocenti en Pozzi; achtervolging amateurs: De Rossi, Gandini, Messina en Risso; achtervolging professionals: Bevi- lacqua. Piazza en Pontisso; achter grote motoren: Martino, Frosio, Mut- ti en Scrivanti. GROTE BONDSWEDSTRIJDEN ROTTERDAM. Dinsdag werden de grote bondswedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond te Rotterdam voortgezet. Zowel in de jeugdgroepen als in de „gewone" groepen werd er met grote animo, fantasie en kundigheid gespeeld. „Van Dordt", die zijn partij tegen Ja- cobson zonder verder spelen gewon nen had, verschafte zich tegen zijn clubgenoot Beye het vrijere spel in een. door omwisseling van zetten tot stand gekomen. Beye verdedigde zich echter zeer taai en maakte een pion buit. wel ke evenwel in het toreneindspcl geen betekenis bleek te hebben: re mise. De beide andere D.D.-eis had- den in de tweede ronde geen club genoten te bestrijden. Muilwijk ver schafte zich in een konings-Indiër tegen Mulder (Hengelo) het initia tief: hij brak op beide vleugels lij nen open cn staat in de afgebroken stand zeer goed. Jacobson verdedig de zich tegen Goris met het Pirc- systeem, en kreeg na lang manoeu vreren positie-voordeel: het loper- paar en beweeglijke pionnen. Een fout van Goris verhaastte het einde. In de partij VelthuisDonk (Am sterdam) kreeg de laatste het ini tiatief tengevolge van een minder juiste volgorde der zetten van wit: dit leverde hem een pion op, maar wit kreeg compensatie. Een blunder beëindigde de strijd in het nadeel van wit. De derde ronde in het jeugdkam pioenschap leverde geen enkele re mise op. In groep a verliep de par tij Harmsv. d. Pol zeer fraai: het was een Samisch-variant van het Nimzo-Indisch, waarin wit een ster- j ke aanval inleidde en in beslissend materieel voordeel kwam. De Rui ter verdedigde zich zeer omzichtig tegen een soort Richter-variant van Van Minnen, en won in het eind spel: Tilstra voltooide de lange ro- chade tegen v. d. Wolk. In groep b was de partij Geus Versnel een interessant kijkspel. Zwart offerde een stuk. kreeg aan- valskansen. maar wit wist het ini tiatief te hernemen en na spannen de strijd te winnen. Hier boekte Smallegange zijn derde nul, tegen Staal, terwijl Van Bemmelen in een Reti-openmg Beurskens versloeg. 's Avonds werd de vierde ronde gespeeld met de volgende resulta ten: Groep a: De Ruiter—Harms 1-0, v. d. Pol—Tilstra 1-0; v. d. WolkVan Minnen 1-0. De stand luidt nu: 1. V. d. Wolk 3'i p., 2. De Ruiter 3, 3. V. d. Pol 2'2. 4 cn 5 Van Minnen en Harms 1 "2. 6 Tilstra 0. Groep b: BeurskensSmallegange 0-1. StaalGeus 1-0, VersnelVan Bemmelen V*'2. De stand luidt nu: 1. Van Bem melen 3. 2 en 3 Geus cn Staal 2Vs, 4. Versnel 2, 5 en 6 Beurskens en Smallegange 1. In groep 1 raakte Muilwijk tegen Jacobson in goede stelling het spoor bijster en verloor een piön. Na een aanvalspoging van zwart werd hier tot remise besloten. Beye won in een Konings-Indischc partij in de voorhand van Velthuis; de partij Mulder„Van Dordt" werd afgebro ken. terwijl Donk van Goris won en zijn afgebroken partij tegen Mulder verloor. Zodoende luidt thans de stand: 1. Van Donk 2; 2 en 3 Muil wijk en „Van Dordt" lfó en 1 af gebroken. 4 en 5 Jacobson en Beye 1 Va, 6. Mulder 1 en 2 afgebr., 7. Velthuis 1, 8. Goris 0. (Advertentie I. M.) Van Meegeren verliest van Brichant OOSTENDE. De belangrijkste uitslagen van het internationaal ten- nistournooi te Oostende luiden: Kwart finale herenenkelspel: Bri chant (België) slaat Van Mee- geren (Ned) 64. 62; Washer I (België) si. Van Dalsum (Ned.) I 6—3. 6—3 Eerste ronde, gemengd dubbelspel: mevr. Hibert (België) cn Van Meegeren (Ned.) sl. mej. Ardouille en Jener (B 61. 62. I Kwarteindstrijd: gemengd dubbel spel: mevr. Hibert (B.) en Van Meegeren (Ned.) sl. mevr. Jones Weber en De Coninck (B.) 62. 68 63; mevr. Van Cutsem en Stein (B.) sl. mevr. Coessens (B.) en V a n Dalsum (Ned.) 119, 64. HET WASSEN BEELDEN MUSEUM van Tussaud te Londen is verrijkt met de beeltenis van Engelands beste sprinter Reg Harris. Vier mannen hebben vier maanden aan het model, dat 25.000 kost ge werkt. Het beeld is aangevuld met het rijwiel waarop Harris de we reldtitel behaalde. De moeilijkheid was vooral, dat de zware pop moest rusten op een voet en de fiets. Har- ris zelf was de eerste genodigde om het resultaat te zien Weinig succes voor onze kaatsers in België MAUBEUGE. In de eerste wed strijd van het drielandentournooi heeft de Nederlandse kaatsploeg met 915 van België verloren. Tegen Frankrijk waren onze landgenoten veel beter op dreef en bleef de uit slag lange tijd onzeker. Tenslotte wonnen de Fransen met 1514. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen, f Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels.. (Advertentie l. M.) DORDRECHT. De commissie voor het amateurisme van de K.N.V.B., die zoals wij de vorige week reeds kondc berichten, be zig is met opmaker van de balans bij de Dordtse eerste klasser Em ma. heeft na een diepgaand onder zoek in de boeken en verhoor van bestuursleden en spelers de K.N.V.B. geadviseerd, het bestuur van Emma een voor' oige schorsing op te leggen. Het onderzoek is nog niet beëindigd, maar er zijn ver schillende onregelmatigheden met betrekking tot de financiële gang van zaken geconstateerd een nasleep van de door de ex-pen- ningmeester gepleegde fraude en op grond daarvan hebben de leden van genoemde commissie, mr R. W. Piek. ir J. W. Kips en de heer J. D. van Bennekum. het bondsbestuur geadviseerd een voor lopige strafmaatregel te nemen. Om de zaken bij Emma met het oog op de snel naderende compe titie niet volkomen uit de hand te laten lopen, heeft de K.N.V.B. de heer J. D. van Bennekom als raads man aangesteld met de opdracht een voorlopig dagelijks bestuur sa men te stellen. Hierin hebben zit ting de heer H. de Munter, hoofd bestuurslid van de bond en wet houder van sociale zaken van Dordrecht, de heer J. R. v. d. Graaf, oud-secretaris en ere-lid van Emma en de heer Van Heek. Dit dagelijks bestuur zal zo spoe dig mogelijk een algemene verga dering laten uitschx-ijven met de bedoeling een nieuw (voorlopig) bestuur te formeren. DJAKARTA. Naar aanleiding van de uiteenzettingen van de lei der van de technische dienst van radio Indonesia, ir. M. P. Breed- veld, deelt de leider van de om roep, de heer Ronodipuro, mede, dat weliswaar de 100 kilowatt zender v/eer in de lucht is, maar dat de ontvangst niet zodanig is, dat het verantwoord zou zijn om de gerichte zenders wederom be schikbaar te stellen voor uitzen ding van het Nederlandse pro gramma. Ook het Nederlandse programma wordt door de leiding van de omroep van groot belang geacht en zodra het vermogen van de 100 KW-zendcr zulks wederom toelaat, zullen de thans voor het Indonesische programma gebruik te zenders weer voor dat pro gramma ter beschikking komen, Deze jonge vrouw vindt liet geen kunst, maar jc moet het welen: Veilig wast U, indien U speciaal alkalivrij wast. Speciaal alkalivrij voor wol is Echfalon en speciaal alkalivnj voor zijde is Vivalon. Steenbergen kan naar huis gaan De voetbalclub Le Havre heeft het contract met de oud-speler van Fcijenoord, Steenbergen, opgezegd. Steenbergen is, naar het Algemeen Dagblad meldt, naar Nederland vertrokken in afwachting van een club. die van zijn diensten kan ge bruik maken. Hij zal echter niet voor het begin van het volgende jaar voor zijn nieuwe club mogen uitkomen. DJAKARTA. Naar de pers dienst van de Garuda Indonesian Airways meldt zal Kemajoran het grootste cn beste vliegveld in Zuid Oost Azië worden, indien de nieu we startbaan, die men thans bezig is aan te leggen, gereed komt. Met de aanleg van deze baan. die een lengte van 2.475 meter heeft en 60 meter breed is, hoopt men in Sep tember klaar te komen. Op Kema joran zal dan het grootste en zwaarste vliegtuig ter wereld, de Engelse „Cornet", kunnen landen en starten. Eerste Kamer aanvaardt nieuwe indeling der rechtbanken (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Ka mer nam Dinsdagmiddag het wetsontwerp tot het opnieuw vaststellen van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten zonder hoofde lijke stemming aan. De oud-kan tonrechter mr Kolff (CHU) brak er de staf over maar liet de aanne ming z.h.s. zonder meer .passeren, toen minister Van Maarseveen t.a. v. enkele punten uit naam van zijn collega Mulderije nadere over weging toezegde. Methode om gratis lid van kaascontróle te zijn (Van onze correspondent) ALKMAAR. Maakt een zuivelfabriek kaas met een te hoog water, gehalte of te laag vetgehalte en het Kaascontrólestation ontdekt dit, dan krijgt de fabriek een boete. Een juiste gang van zaken. Het zonderlinge verschijnsel doet zich echter voor, dat de leden van de Kaascontrólestation* (de zuivelfabrieken) het beschikkingsrecht hebben over deze gelden. Van dat recht maken zy gebruik althans in een aantal provincies om de betaalde boeten weer in dc vorm van een verlaagde contributieheffing in eigen zak te laten terugvloeien! Op de algemene vergadering van 't Kaascontrólestation Noord- Holland, dat het zij tot zijn eer gezegd een normale con tributie heft, behoefde het dus geen verwondering te wekken, dat stemmen opgingen, die ook voor een terugbetaling der boeten in enigerlei vorm pleitten. Enkele aanwezigen echter en dat strekt Noord-Holland nogmaals tot eer verzetten zich tegen deze methode. Hoe het in Friesland gebeurt blijkt uit de volgende cijfers. Te genover de exploitatiekosten staan slechts drie inkomstenposten, te weten: boeten 179.861 vergoeding BotorcontrC.' station 35.000 interest 6.636 De boeten dragen de gehele ex ploitatiekosten en contributie wordt niet betaald! Hierin schijnt ook reden te liggen van het feit, dat de zuivelfabrieken in Gronin gen, Drente en Overijsel geen prijsstellen op een eigen controle- station; zij zouden dan stellig con tributie moeten betalen en het lidmaatschap van 't Friese Kaas contrólestation, waarbij zij nu zijn aangesloten, is geheel gratis Bij het contrölestation Zuid- Holland-Brabant, zijn de boeten geringer dan de exploitatiekosten, het tekort wordt ieder jaar vast gesteld en in de vorm van een omslag van de leden geheven. Mijnenvegerstochtje prijs voor radio-wedstrijd DEN HAAG Op 4 Juli jl. van dit jaar werd in et programma „Schoolradio" van de Vrijzinnig Protestantsche Radio Omroep in samenwerking met de E.C.A.-missie in Nederland een door Ad de Vries geschreven en door Robbert Box (Oom Theo) geregisseerd hoorspel voor de jeugd uitgezonden, getiteld „Burgemeester Komaan roept om hulp". Aan dit spel was een wed strijd verbonden, waarvan de uit slag thans bekend is. Tot de geluk kige winnaars behoren Leni Camf- ferman uit 's-Gravenzande. Hilda Bouwman uit Den Haag. Gerard v. d. Ende uit 's-Gravenzande, Jan de Heus uit Tiel en Peter Koch uit Vreeswijk. Zij allen komen ln aanmerking voor een tweedaagse tocht, eerst naar de marinebasis Den Helder en de tweede dag er zal worden overnacht in de Zeevaartschool een reis aan boord van Hr. Ms. mijnenveger „Schiermonnikoog" langs de Nederlandse kust. KVP steunt opvattingen van mr Cals omtrent kunst en moraal (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Rutten's plan van onderwijsvoorzieningen heeft in de Eerste Kamer een welwillende ontvangst gevonden. Knap werk, prees de een; een frisse geest, roemde een ander; cn het kost niets meer, aldus een derde. De bewindsman zat er bij te glimmen. De critiek bleef verre op de achtergrond al was mr v. Walsum (PvdA) ietwat hui verig voor de invoering van het eenvoudig Latijn op de HBS maar dat was geen wonder, want de nota zelf was niet aan de orde. De Kamer leden slaakten deze loftuitingen zijdelings by de behandeling van de be groting voor Onderwys, Kunsten en Wetenschappen voor 1951. En sommi gen, onder wie prof. Woltjer (AR), bekenden, dat zy bij alle waardering toch liever in plaats van of naast de nota concrete wetsontwerpen hadden gezien. Thans vreesden zjj vertraging. In het bijzonder het Hoger On derwijs kreeg overigens veel aan dacht. Zo laakte de communistische woordvoerder van Santen het weren van zijn geleerde geestverwanten bij het bezetten van hoogleraars vacatures. En de Delftse burger vader Van Walsum was in abso lute tegenstelling tot de Katholieke dr Van Velthoven wat ontdaan over de aangekondigde decentrali satie van het technisch hoger on derwijs, tenminste indien de voor genomen uitbreiding van Delft Cassard, Weatherbeat en Vuile Edd; zaten in het diepe woud in studio eenentwintig. De gouden slee van de prins van Wittelsbach met twee palfreniers, die fakkels droe gen, en zes wachters in leren har nassen wachtten voor de deur van het bergkasteel, De wind en sneeuwmachines wa ren in werking en iemand schreeuwde „Stilte!" „Alors, amigo, laten we maken, dat we hier weg komen voor hij een longontsteking krijgt," zei Cas sard. De boer tilde Vuile Eddy op. Laten we de volgende studio pro beren," zei Cassard. Ze openden de zware binnen- en buitendeuren van studio zeventien en stonden in de tropen. Een neergeschoten B—29 lag tus sen de jungleplanten, de golven van de Zuid Pacific zee klotsten lang zaam tegen de kust van een atol in de Zuid Pacific, een groep in boorlingen zat aan het ene eind van de studio en repeteerde de mu ziek met veel drumslagen, en het personeel was bezig zand tegen de op het strand liggende kano's te strooien, zodat alles er zo uitzag als in het scenario werd beschre ven. De boer en Cassard gingen op een blok onder de vleugel van de verongelukte bommenwerper zit ten, en Vuile Eddy rende langs de kust van het eiland en door het hoge zeegras. Cassard klopte de witte cornfla kes. die als sneeuw werden ge bruikt in de bergscène van zijn broekspijpen en luisterde naar de boer. die hem vertelde, wat het ge zelschap aan tafel hem had aange raden te doen. „Nu vind ik, dat de mensen hier, meneer Vashvily en de anderen, geweldig aardig voor mij en voor Vuile Eddy zijn geweest." ging Weatherbeat verder, terwijl Cas sard verwoed op het blad van een olifantengras kauwde. „In elk ge val wilde ik niets doen voordat ik met U gesproken had, omdat u ten slotte voor de helft de eigenaar van de big bent." „Ik heb erg hard gewerkt," zei Cassard, „anders was me dat ook nooit ontgaan." Het toneel was zo reeel, dat er van de motor vuile olie op Cassard druppelde. Laten we naar binnen gaan." zei hJj en de boer volgde hem in een hut, waar Cassard tussen d.e vier bamboewanden op cn neer be gon te rennen. „Alors,'* zei hij tegen de boer, die gespannen naar hem keek. Cas sard sprede zijn mond open en hief zijn vinger op ten teken, dat er nu iets van het grootste gewicht volgde. „Ik houd niet van inhalige men sen," zei de boer, denkend aan de hongerige acteurs rond de tafel. „Alors. u weet niet, hoezeer U het bij het rechte eind hebt, me neer Weatherbeat. Als je denkt, aan het geld, dat z.. eraan zullen verdienen, die bloedzuigers." Hij dacht aan het hoofdkantoor. „Ik was zo verdiept in mijn schrijverij." zei Cassard. en bleef plotseling staan. „En ik heb dit volkomen verwaarloosd. Maar het is nog niet te laat, gelukkig ofschoon we onmiddellijk moeten handelen." Hij wees met zijn vinger naar de boer. „Het eerste wat u te doen hebt." zei hij, „is, dat u nu. regel recht van hier, naar de boekhou ding gaat dus onmiddellijk. U gaat naar het oude rood houten gebouw achter het gebouw waar de schrijvers zitten, en daar vraagt U naar meneer Envelove. Als u hem te pakken hebt. dan zegt u, dat u salarisverhoging voor Vuile ^ddy wilt hebben. Als hij vraagt hoeveel, dan zegt u. dat u vijfdui zend per week wilt hebben." „Vijfduizend per week?'* vroeg de onthutste boer. (Wordt vervolgd). daardoor gedupeerd zou worden. Dat vond hij eigenlijk verkwisting. De heer Schipper (A.R.) moest het van het hart dat het confessionele lagere Nijverheidsonderwijs in de practijk achtergesteld werd. Prof. De Zwaan, de Leidse theoloog van C.H. richting, waarschuwde voor verwaarlozing van de geestelijke wetenschappen. Moraliserend sprak ook de heer Wendelaar (V.V.D.) over het slordig Nederlands taalgebruik, waaraan zelfs ministers, naar hij met de stukken aantoonde, zich bezondigen. Later op de Dinsdagavond kwam zijn geestverwant Louwes waar schuwen, dat men de dialecten ech ter niet als krom Nederlands mocht beschouwen en hield 'n warm plei dooi voor een leerstoel in het Ne- der-Saksisch aan de Groningse uni versiteit. De heer Wendelaar intussen had ook de radio onder handen genomen en daar een tekort aan beschaafde muziek gesignaleerd. Zorg, dat Nederland zich in de wereld niet belachelijk maakt, doch een eervolle plaats behoudt. Aldus riepen de heren Kersten (K.V.P.) en Algra (A.R.) eensgezind de een wat bondiger dan de ander de regering toe naar aanleiding van haar beleid betreffende de Wereld omroep. Bespoedig de bouw van de 100 Kw zender, maanden zij. De kunst tenslotte, vond een pleitbezorger in de heer Kropman (K.V.P.) en een moralist tevens. Namens zijn fractie keurde hij het beleid van staatssecretaris Cals in de kwesties Van het Reve en Her mans volkomen goed. Nu moest deze ook nog zorgen, dat het ru moer rondom het Concertgebouw orkest en in de Nederlanse Opera in rust zou verkeren. Ondanks de defensie, zo betoogde hij voorts, die nen wij ons culturele leven op peil te houden. De heer Van Santen had ook over het verband van cultuur en defen sie gesproken, het lakend, dat voor kunst slechts zes en dertig cents en voor de defensie 1.50 per hoofd der bevolking per jaar werd uit gegeven. Men zal lang moeten zoeken naar een voorbeeld van deze zon derlinge geschiedenis, waarbij boeten, na te zijn betaald, wee: terugvloeien naar degenen van wie ze zijn geheven. Daniël Ruyneman is 65 jaar AMSTERDAM. De Neder- landse componist Daniël Ruyne-1 man. wiens werken in het buiten-, land meer zijn uitgevoerd dan it| eiegen land, is vandaag 65 jaar ge-I worden. In Parijs is nog niet lang, geleden een concert gegeven uit-f sluitend van werken van Ruyne man. Verschillende van zijn com- I posities zijn in het buitenland uit- gegeven. In 1918 nam hij het ini tiatief voor de oprichting van de Ned. Ver. voor Moderne Schepper- de Toonkunst en in 1930 richtte hl Ned. Ver. voor Hedendaagse Mu ziek op. Een huldiging is in voor bereiding. (Advertentie l. M.) N.V. ORGANON OSS Radioprogramma DONDERDAG HILVERSUM L 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.muz.: VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.W Nieuws: 8.15 Gram.muzick: 8.45 Idem: 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.muziek: 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.muziek: 10.30 Dc Antwoordman: 10.45 Gram.muz.: 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Radio Phil- harmonisch orkest; 11.45 „Een avontuur lijke zeiltocht naar de Stille Zuidzee", causerie: 12 00 Gevarieerde muziek; 123! Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 „In 't Spionnetje": 12.38 Gram.muziek; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen o>. gram.muziek; 13.20 Orgelconcert; 13.4SJ „U kunt het geloven o£ niet"; 13.50 Gr3- mofoonmuzick; 14.10 AmusementsmurJ| 15.00 Voor de zieken; 16.00 Promenade- orkest en solisten; 17.00 Muziekconcour-I te Kerkradc; 17.35 Wereldjamboree; 17.45 Gram.muziek; 17.50 RegeringsuitzendinSj H. M. Laupman: „In vogelvlucht ove.1 Nieuw-Gulnca"; 18 00 Nieuws: 18.15 Sportproblemen; 18.30 Lichte muziek: 18.55 „Een bezoek aan de Marinewei' „Nieuwedicp"; 19.05 „60 Kaarsen Max Tak"; 19.25 Gram muziek; 19. „Reist per worst", causerie; 20.00 Nieuw 20.05 „Salzburger Fcstspiele": „Idorr.f neo", opera: 22.15 „Velasques en de „Ve fl nus", hoorspel: 22.25 Gram.muziek; (li termezzo- Gesproken brief uit Londen. 23.00 Nieuws: 23.15 Sportactuallteitcn 23.3024.00 Gram.muziek HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtcndgy nastiek; 7.30 Gram.muziek: 7.45 Morgd gebed en Liturgische kalender: ?r! Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram'! muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9J Gram.muziek. NCRV: 10.00 Gram.muzi 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.muzil KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 G| mofoonmuziek: 12.00 Angelus: 12.03 G' mofoonmuz.; 12.30 Land- en tuinbon! mededelingen: 12 33 Gram.muziek; If Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en kathol:1 nieuws: 13.20 Bariton en orgel; 1? Pianorecital. NCRV: 14.00 Promen; orkest en solist: 14.45 Voor dc vroi 15.15 Gram.muzick: 16.00 Bljbellezir? 16.45 Gram.muziek; 17.00 Voor de jeup 17.30 Salon-orkest; 18.00 Verzockprop 18.30 „Naar de toekomstige bedrijfsg ganisatic", causerie; 18.45 Leger d- Heils muziek; 19.00 Nieuws en weert- richten: 19.15 Levensvragen van allef-H aard en een pastoraal antwoord; 19* Muzikale causerie: 19.40 Radiokrac" 20.00 Nieuws; 20 05 Gram.muziek: 20^ „De nieuwste wereld", causerie; 2I-1 Sopraan en plano: 21.30 Amuserncn"' muziek; 22.15 Buitenlands overzlp1- 22.35 Gram.muziek: 22.45 Avondoverd^' king: 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gras-' muziek. ENGELAND BBC Light Programme. 1500 en 217 c- 12.00 Volksdansen; 12.20 Zang en P'j' no; 12.30 Voor de arbeiders: 12.55 Or£«-* spel; 13.15 Voor de jeugd: 13.45 Voor kinderen; 14.00 Orkestconcert: Lichte muziek; 15.45 Idem; 16.15 Dale's Dagboek": 16.30 Orkcstconcc£ 17.15 „Echoes from the past": 17.30 u- kestconcert; 18.00 Orgel; 18.15 Geva' eerd programma; 18.45 Hoorspel; 1* Nieuws cn radiojournaal; 19.25 Spo>'; 19.30 Verzoekprogramma; 20.00 Hoo spel; 20.30 Amusementsmuziek; 21.00 "V. varleerd programma; 22.00 Nieuws: Oude dansmuziek: 23 00 Voordracht; 2J-" Orgelspel; 23.56—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. J 11.45 Gram.muziek; 12 30 Wcerberico ten; 12.33 Voor de landbouwers; J*. Gram.muziek; 13.00 Nieuws: 13.15. 13-^ 14.00. 14.30 en 15 00 Gram.muz.: "i. Instr. kwintet: 16.00 Lichte muziek: Gram.muziek; 16.35 Idem; 17.00 Nieu 17.10 Gram muziek: 17.15 Voor de K»na£ ren: 18.15 Gram.muziek; 18.30 Voor soldaten; 19.00 Nieuws: 19.30 Zang plano: 19.50 Causerie; 20.05 Verzoekpr^ gramma; 21.00 Hoorspel: 21.30 Gram-^.j 21.45 Actualiteiten: 22.00 Nieuws. Moderne kamermuziek: 23.00 Nieu 23.05 en 23 30—24.00 Gram.muzick.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4