Politie zal stuurinrichting van auto s controleren STADSVENSTER Amersfoortse gasfabriek vergroot capaciteit Aankomende timmerlieden doen examen Beiaardconcert verhoogt de sfeer der binnenstad In Soesterberg wordt een muziekfeest gehouden Aanrijding met dodelijke afloop in Soest A m ersfoortse verkeers brigade gebruikt nieuw apparaat Noteert U even Alle roulette- arrestanten weer vrij Verzetsactie in Argentinië verwacht Donderdag 9 Augustus 195] De Amersfoortse verkeerspolitie is een nieuw apparaat rijker dat in de toekomst een belangrijke bijdrage kan leveren voor „Veilig Verkeer". Dit apparaat genoemd „Apko", maakt het mogelijk onmiddellijk de speling van de stuurinrichting van een auto vast te stellen, tot op milimeters nauw keurig. Dit apparaat werd ons vanmorgen door de politic gedemonstreerd. 1 \T 1 5' dat de commissaris ons de werking V Clllff V erkeer l van het aPParaat liet zien. Het be- hoeft slechts een simpele behande- Het ontstellend grote aantal ver- hng. Op de rand van het stuurwiel keersongevallen in ons land is wordt een klem bevestigd waarna vanzelfsprekend een bron van zorg voor de politieautoriteiten, die er zich terdege van bewust zijn, dat vele van deze ongevallen te wijten zijn aan ondeugdelijkheid van het motorisch materiaal dat langs de wegen rijdt. Dit blijkt veelal, wan neer auto's en motoren na een on geval aan een onderzoek worden onderworpen. Het is even vanzelfsprekend dat de politie steeds naar middelen zoekt om ongevallen te voorkomen. Een van deze middelen is de con trole die bij tijd en wijle langs de weg op passerende motorvoertuigen wordt uitgeoefend. Dan speuren de politiemensen naar onvolmaakthe den der remmen, stuurinrichtingen, enz. In vele gevallen krijgt een bestuurder een verbod om verder te rijden alvorens zijn voertuig in goede staat is gebracht. Natuurlijk komt het dikwijls voor dat dc be stuurders het met de controlerende ambtenaren niet erg eens zijn. Een kleine afwijking zien zij niet als een groot en gevaarlijk euvel. Over de remmen valt echter door hen nooit veel te zeggen, want deze worden veelal gecontroleerd met een apparaat dat nauwkeurig de remcapaciteiten van een motor voertuig aangeeft. Een gevaarlijk euvel is ongetwij feld ook een te grote stuurspeling waardoor de wagen niet onmiddel lijk reageert op de handelingen van de bestuurder. Ook over deze speling liepen tot dusver dc me ningen van de controlerende amb tenaren en de chauffeurs nog wel eens uiteen. Dit was niet zo heel onbegrijpelijk want het was tot dusver voor een groot deel een gevoelskwestie. NEDERLANDSE UITVINDING Dit is nu anders geworden want er is een apparaat geconstrueerd dat nauwkeurig aangeeft hoe groot de stuurspeling bij een auto is. Dit „Apko"-apparaat een Nederlandse uitvinding waarop octrooi is aan gevraagd, is ons vanmorgen door de commissaris van politie, de heer G. Voorhuis. gedemonstreerd. De Amersfoortse verkeersbrigade is de tweede instantie die over dit han dige en doeltreffende apparaat be schikt en het was met enthousiasme Nieuwe romans in de Openbare Leeszaal Nieuwe aanwinsten in de romanafde ling der Openbare Leeszaal en Biblio theek Muurhuizen 0, Amersfoort. P. Benoit: Notre-Dame de Tortose; N. Blake: Thou shell of death; Ann Bridge; The ginger griffin. M. Burton: Death takes a flat; Agatha Christie: Moord onder vuurwerk; Schuldig in eigen ogen; E. Claes: Daar is een mens verdronken. G. D. II. Cole and M. Cole: Corpse in the constable's garden; J. van Doorne: Het kind Hans; K. van dcr Geest; Jannekc, E<. Hume: The gaol ga tes are open; F. de Jessen; Katja; Margaret Kennedy: L'idlot de la familie. P. Lagerkvlst: Barabbas; O. J. de Lan- dell; Dc appels bloeien. Th. Mann: Kin deren in verwarring cn verdriet; G. de Maupassant: Hotel du Commerce; A. Mussche: Aan de voet van het Belfort; F. Salten: Bambi's kinderen; Annik Saxegaard; Zuster Rita; L. van der Schelde: Waar het Angelus klept; Gre ta von Schoultz: Een windvlaag vaart door het gras; G. Sevensma-Themmen: Kruis en boete; G. Simcnon: Place de la Concorde; C. Rlckctts Sumner: Pin ky; Angela Thirkell: August folly; The Brandons, Agnes SMgh Turnbull: The day must dawn; M. Twain: De erfge naam uit Amerika: J. de la Varende: L'homme aux gants de toileWllma: Oom Johannes. Concert van „Excelsior"' bij Monnikendam De muziekvereniging ..Excelsior" geeft Vrijdagavond om 8 uur een con cert bij Monnikendam. Het programma luidt; 1. Vlug ter been. mars C. Latann arr. P. J. Molenaar 2. Een schone Meimorgen, ouverture P. B Eissclink 3. Tlroler LSndler. Gosl Mol 4. Gouden Herfst, ouverture 3. Marijse, Petite ouverture 6. Gusto-mars, Joh. Boers Pauze 7. Feeslmars, J. R. v. d. Glas 8 Partita Piccola, G Bocdijn 9. Les Lilas Blues, ouverture G. Gadenne 10. Washington Post. mars Souse air. P. J. Molenaar. Week van 3 tot en met 9 Augustus GRAND THEATRE t/m 8 Aug „Dom- bo". elke leeftijd. Zondag 2, 4 15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 230, 6 45 en 9 uur. „Dondcrclagcyclus". 9 Aug. 2-30. 6.45, 9 u.: ..Harvcy", 14 Jr. CITY THEATER. In de avondvoorstel lingen: 6.45 en 9 u.; „Vrouwen zon der eer", 18 j. In dc matinee's 2 30 en Zondag 2, 4.15 „Twee x Twee is 2" Elke leeftijd. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: „Leve de Samba" Elke leeftijd. Van Dinsdag t/m Don derdag: „Strijd om het Rotsge bergte" 14 jr. Zondag: 2. 4.15. 645 en 9 uur. Ov. dagen; 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag; „Voordeliger per dozijn". Elke leeft. Van Dins dag t/m Donderdag: „12 O'clock High", 14 j. Vrijdag: 3 u. Zat. 2.30. 6.45 en 9 u. Zondag: 2. 4.15, 6 45 en 9 u. Ov. dagen: 2-30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur. Voor kinderen Woensdag- cn Zaterdag middag 2.304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartier iZonnebloemstraal 67) Uitlening Dinsdag, en Vrtldagavoncj van 7—8 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL. Uitle ning 11—12.30 en 2 30—5.4»; en Maanaag- en VriMagavonö 7—9 u Voor kinderen Woensdag 33 en Vrijdag 45 uut Museum Fléhlte, Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags Werk dagen van 10—12 en l4 uur Zaterdag 10—12 en 1 30—3 uur Avonddienst apotheken: Ketjser. Lan- gestraat 9. tel. 6807; Kraan, Oude Socsterweg 89. tel. 4893. een registreerapparaat op het deur kozijn of de ruit wordt geplaatst Wordt het stuurwiel slechts inet duim en vinger bewogen zonder dat er ook maar een kleine beweging in de wielen wordt gebracht, dan kan men op een gradenmeter tot up een millimeter nauwkeurig aflezen hoe groot de speling is. Het gaat zuiver, zeer handig en kost vrijwel geen tijd of moeite. Ten einde zekerheid te hebben dat ahe motorisch rollend materiaal van c.e gemeentediensten in orde is, zullen deze wagens in de eerste plaats aan een proef worden onderworpen. Het zal echter niet lang duren of men kan de Amersfoortse politie gewa pend met dit materiaal op de weg zien verschijnen om controle uit te oefenen. De commissaris gaf ons de verze- 1659. De commandant van de kruiser begeeft zich aan boord van de „Vliehors". „Uw tele gram kwam net op tijd", zegt hij tegen kapitein Roos; „wanneer we een half uur later waren ge komen. was het te laat geweest." Maar kapitein Roos weet van geen te legram Mijn radio i3 helemaal vernield." zegt DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB kering dat het in de eerste plaats ..maar ik veronder ot.nl ol t r-, DnU 1 om veilig verkeer gaat. Daarom kunnen autobezitters, die willen weten of hun stuurinrichting wel in orde is met hun wagens aan het bureau komen. Dan zal de stuurin richting worden gecontroleerd en krijgt men te weten of deze wel of niet in orde is. Wij twijfelen er niet aan of vele weggebruikers zullen zich voor deze interessante meting aanmelden. Prins Bernhardkazerne wordt uitgebreid Er ls een begin gemaakt met de uit breiding van de legerlngsmogelijkhcld der Prins Bernhardkazerne aan de B.W.- laan te Amersfoort. Naar de Legervoor- lichtingsdlenst ons meedeelt houdt deze uitbreiding verband met de uitvoering van het nieuwe defensieplan. GESLAAGD MeJ. A. de Jong uit Amersfoort be haalde te Den Haag het dlplooma voor leeszaal-assistente. Ze is per 1 Sep tember benoemd als assistente aan de R.K. Leeszaal te Amsterdam. Nieuwe watergas-installatie in bedrijf bij plotselinge stijging van verbruik (Van een onzer verslaggevers) Nog deze maand zal worden begonnen met het monteren van een nieuwe watergas-installatie op het terrein vap de Amersfoortse gasfa briek. De onderdelen hiervoor worden op het ogenblik in Arnhem ver vaardigd. Wanneer de nieuwe installatie gereed zal zijn, en dat is waarschijnlijk nog vóór de winter het geval, zal dc capaciteit van de Amersfoortse gasfabriek stijgen van 36.000 tot 50.000 M3. per etmaal. Grote vraag naar cokes Er bestond in Amersfoort al een watergas-fabnekje, maar dit was geheel verouderd, en zal nu dus vervangen worden door een mo derne installatie, die nagenoeg vol ledig automatisch kan werken. Het principe der bereiding van water- gas is, in enkele woorden uitge drukt, als volgt; Men leidt stoom door gloeiende cokes. Het water- gas, dat hierdoor onstaat, onder gaat nog een kwaliteitsverbetering door toevoeging van olie, die „ge kraakt" is. Het principiële verschil met de bereiding van „normaal" gas is dus, dat nu gebruik wordt gemaakt van cokes, stoom en olie, in plaats van steenkool. Voor het stoken van een nor male oven is vijf a zes weken no dig; een watergas-installatie kan echter in enkele uren in bedrijf worden gesteld. Dit is het grote voordeel ervan. Bij plotselinge sterke stijging van het gasverbruik, zoals bijvoorbeeld bij een vorstpe riode, kan de nieuwe installatie onschatbare diensten bewijzen. Het is niet de bedoeling, dat het watergas het andere geheel zal verdringen. De gasfabriek zal nor maal blijven draaien maar de nieuwe installatie zal plotselinge uitbreidingen van het verbruik op vangen. Ook wanneer Amersfoort eventueel in de toekomst het gas van elders zou gaan betrekken blijft de watergas-fabriek hier in bedrijf, om op onverwachte ogen blikken te worden ingeschakeld. Hoewel, wanneer er geen tegen slagen komen, de installatie voor de winter gereed zal zijn, ligt het in de bedoeling haar voorlopig zo weinig mogelijk te gebruiken. Er is namelijk een zeer grote vraag naar cokes als brandstof, dat vrijkomt, wanneer steenkolen „vergast" zijn. In normale jaren waren er bij de gasfabriek aan het begin van het stookseizoen wel 30.000 tot 50.000 mud cokes opgeslagen; nu is er bijna niets; zo groot is de vraag. Een bijzonderheid van de nieuwe watergas-installatie is nog, dat zij geheel in Nederland wordt ver vaardigd. stel, dat kapitein Rob u heeft gewaarschuwd.'* De kruisercommandar-i heeft nooit van kapitein Rob gehoord en kapitem Roos vertelt hem, wat hij van die vreemde sin jeur weet. „Hij was blijkbaar volkomen op de i De commandant wil kapitein Rob graag ont- j hoogte met wat er aan de hand is en die moeten, maar hij weet met, dat de „Vrijheid" rare professor had er ook iets mee te maken." inmiddels ai een paar honderd mijl buurt is. Proefstuk is zeer moeilijk In de Ambachtsschool zijn gedu rende vier dagen 23 jongelieden haastig bezig met het vervaardigen van een proefstuk. De jongelui zijn aankomende timmerlieden en het proefstuk werd hun opgegeven na mens de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. De werktekening, een gootconstructie, bevatte zoveel moei lijkheden dat de inspanning waar mede de examinandi hun arbeid ver richtten verklaarbaar was. Niet alleen in de praktijk zullen de jongelui hun bekwaamheid moe ten bewijzen. Ook theoretisch wor den zij getoetst, zij het dan, dat het practische werk op dit examen het zwaarste weegt. Daarom krijgt de candidaat 28 uur om zijn proefstuk tot een goed eind te brengen, ter wijl het theoretisch examen van drie keer een uur gaat over respectieve lijk de vakken bouwmaterialen, con structieleer en veiligheidsvoorschrif ten. De examinatoren zijn bekwame vaklieden zowel uit de kringen der werknemers als uit die der werk gevers. Wij zagen o.a. de heren Brussen, Hemels en Cuperus, die nauwlettend acht gaven op wat er gemaakt werd, maar vooral ook op hoe dat ging. We hadden de indruk dat hun niets ontging. Secretaris dei- examencommissie is dc heer H. C. Hoogendoorn uit Utrecht die in dienst van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf het toezicht heeft op de vakontwikkeling der leerlin- Arie Peters speelde in Amersfoort (Van een onzer medewerkers) Langs de Westsingel staan aan de grachtkant prachtige, zware ka stanjebomen. Hun kruinen staan nu in dc Augustusmaand vol en zwaar en in het blad, daartussen rijpen langzaam dc stekelige vruchten. Wij stonden in het late avond licht op deze Wcstsingcl en luister den naar het carillonconcert, dat weerklonk van de O.L. Vrouwe toren. Het was een goede plaats, die wij hadden uitgezocht en er hing precies de stemming, waarin men zo'n beiaarduitvoering moet horen. Ons carillon werd gisteravond bespeeld door de beiaardier Arie Peters uit Nijmegen, die vroeger het klokkenspel van de prachtige Sint Stevenskerk aldaar bediende. Arie Peters heeft zijn eigen op vatting omtrent het carrillon. Ziin spel is duideliik cn doorzichtig. Dit heeft bepaalde muziek-technische en ook aesthetische voordelen: aan de andere kant neemt dit spel ook wel eens iets van het karakteri stieke weg, dat de beiaardklanken in de Lage Landen kenmerkt. Maar wij hebben wel van zijn spel genoten. Het programma was nog al veelzijdig en zo maakten wij dus kennis met enkele facetten van Peters' spel. Ook hoorden wij nog een bewerking door de bei aardier van de koraal: 'k Wil U o God. mijn dank betalen. Dit christelijk avondlied besloot het concert in het snelwegsterven- de licht op een aantrekkelijke wij ze. Carillon-concerten op een zo meravond als die van gister geven bijzondere luister aan het oude stadsdeel. Waarover de klokken reeds zovele eeuwen hun klanken hebben uitgegoten. Burgerlijke Stand Geboren (8 Aug.): Mathilda JdvHG F Bosselaar en M L H Rosier; Reinier zv P v Gulik en E Burgwal; Everdina S P J dv A J de Wilde en G J Jansen. Gehuwd; L M H Ruijs cn M v Ton- gerloo; Ch O Eggink en A vd Bijtel. gen, die zich na hun opleidingstijd op Je ambachtsschool onder de hoe de van deze stichting hebben ge steld. De stichting werd in het leven geroepen door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf iwerkgevers) en de Be- drijfsunie in het Bouwbedrijf (werk nemers). Zij wil bevorderen, dat de leerlingen door hun patroons tot be kwame vaklieden worden opgeleid en zij wil meer belangstelling bij de jeugd opwekken voor de bouwvak ken als beroep Na het beëindigen van de opleiding vindt een examen plaats. Sinds 1947 zijn deze examens Huisvrouwencursus op „Allardsoog" BAKKEVEEN. Op de volks hogeschool „Allardsoog" te Bak- keveen (Fr.) zal van 47 Septem ber een huisvrouwencursus wor den gehouden. Als hoofdthema voor deze cursus koos men „huis vrouwen vrij". Naast het beoefe nen van zang, spel en bloemschik ken, zullen verscheidene sprekers (sters) inleidingen houden Dr H. G. W. v. d. Wielen spreekt over „de vrouw op weg naar de vrij heid", mevr. C W Willinge Prins —Visser over „huisvrouwen in Amerika meer of minder vrij", mevr. J. Pola!: Kiek over „het afgenomen. Ditmaal was Amersfoort I huidige huishouden" en mr C. Sta voor het eerst als examenplaats uit- pel spreekt over „huisvrouw in de verkoren. I wereld rond haar heen". SOESTKRBKRG Katholieke blazers uit heel Nederland laten zich horen (Van een onzer verslaggevers) Op 25 en 26 Augustus a.s. zal te Soesterberg een belangrijk müziekcon- cours plaats vinden. Dit concours wordt uitgeschreven door dc Aarts diocesane Bond van Harmonie cn Fanfaregezelschappcn, maar alle muziek verenigingen uit Nederland, welke bij een der vijf diocesane bondeil zijn aangesloten, kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. Er is een overkoepelend orgaan, dat de aaneensluiting dezer vijf bonden tot een Federatie tot stand heeft gebracht. Niettemin is elk der bonden in eigen aangelegen heden volkomen autonoom. Reeds is een dergelijk diocesaan concours gehouden te Didam, a.s. Zondag zal er een plaats vinden in 's Heerenberg, daarop volgt dan op bovengenoemde data het concours te Soesterberg. AUTOMARKT Op de Woensdag gehouden auto markt werden 108 motorvoertuigen ter verkoop of ruiling aangeboden. De le prijswinnaars van de drie genoemde concoursen kunnen dingen naar de hoogste titel der Federatie in een erewedstrijd, welke later in het jaar zal worden gehouden. Deze hoogste titel werd in 1937 door het R.K. Amersfoort se harmoniecorps .Wilskracht' be haald. Daar bij de Federatie niet min der dan 500 corpsen zijn aangeslo ten, moet aan deze titel zeker be tekenis worden toegekend en zo is dan ook fel begeerd. De ontvangende vereniging is het harmoniecorps St. Joseph van Soesterberg. Het verplichte num mer in de Ere-afdcling is de moeilijk te spelen compositie „Ha lewijn" van C. Baudet. De z.g. bondswimpel wordt uit gereikt aan de vereniging, die in mars- en concertwedstrijd geza menlijk het hoogste aantal punten behaalt. Deze bondswimpel is ontwor pen door de Amersfoortse kunst schilder Dick Meester. De jury voor de wedstrijden te Soesterberg bestaat uit de heren: M. A. C. van Leeuwen te 's-Gra- venhage, Karei Jacobs te Ensche de en M. v. d. Leest te Eindhoven. Het kan op 25 en 26 Augustus een goed concours worden in Soesterberg, dat niet zal nalaten grote belangstelling te trekken. SOEST Kleinkunstavond in het openluchttheater u: Voor een handje vol mensen trai Woensdagavond het Amusement: Gezelschap o.l.v. Tom van Maarec in het Openluchttheater op. Bijzonder goede krachten werkte^ mee, o a. Leny Eman, Time Selter aan de vleugel Cor van Veen. De weinige belangstelling moch Jos van Weei'en, Jasper Eijkema en niet verhinderen, dat een program.» ma werd geboden, dat bijzonder goed in de smaak viel en op hooj peil stond Vooral de z.g. Russische Operette blonk uit door humor er vrolijkheid. Opvallend waren hier bij ook de costumes. ia j I Vollevbal-tournooi Woensdagavond werden de eersti wedstrijden gehouden in het volley-! bal-tournooi, dat georganiseerd is door de personeelsvereniging van öt Nephrietfabriek in Soest. De wed strijden vonden plaats op het ter rein van de voormalige wielerbaan achter de woning van M. de Zoete, Koninginnelaan. De uitslagen zijn: SPSV 1Kon Marechaussee 1511. 155, Olynv pia 1— Eltheto 15—11, 15—11; SPSV 1 Eltheto 152. 15—8: Kon. Mare chausseeOlympia 815, 1115. Sprintkampioenschappen van „Tempo'" De ren- en tourvereniging „Tem po" hield Woensdagavond op de Bosstraat over een lengte van 500 meter, voor haar leden sprint kampioenswedstrijden. De uitslag van deze eerste wed strijden is als volgt: A-klasse, le serie: 1. R. van Asch, 2. W. Veenvliet, 3. L. de Regt. 2e serie: 1. J. Schans, 2. D. van Eugen De no.'s 2 en 3 reden daarna voor een herkansing. Uitslag: 1. W. Veen- vliet, 2. D. van Eugen, 3. L. de Regt. le demi-finale: 1. R. v. Asch, 2. D. van Eugen .2e demi-finale: 1. J. Schans, 2. W. Veenvliet. Finale: 1. J. Schans, tijd 13.6, 2. R. van Asch. 3. D. van Eugen, 4. W. Veen vliet. B-klasse, le serie: 1. J. Bon, 2. W. Barneveld, 3. N. Bieshaar. 2e serie: 1. G. Bunschoten, 2. A. Drost, 3. J. Boelens. le herkansing: 1. A_, Drost, 2 G Bunschoten. 2e hei-kan/ singrl. J. Boelens, 2. W. Barnevelc' A. Drost en J. Boelens reden ver volgens om een plaats in de finale] die door Drost werd gewonnen. Fi nale: 1. G. Bunschoten, tijd 14.3, A. Drost, 3.,J. Bon. Klop het ook doen door zich het water „poedelen" Stadsvenstervriendjes en ..aan te stellen'' of een min wordt genoemd, maar nu -vriendinnetjes niet onder. 'Fijn hoor. Allemaal wel of meer koppige houding geloven we, dat we er ach te vertonen. Koppig in dit ter zijn. We zagen name- verband genomen naar de lijk in de beek bij de St. maatstaf die de doorsnee- Anfridusstróat een zwarte volwassene aan dit begrip poedel met kennelijk ple- eveD aan 'I Stadsven- sU?r. TeL 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. Collecte aanlegt. zier rondzwemmen. zlfn De collecte, die Zaterdag verzamelden bij drie grote Wij" hebben in een rustig vrouwtje vertelde' ons: door de Amersfoortse Ge- "„J" hoekje gezeten bij de lent- „Dat doet-ie nu altijd met meenschap werd gehouden na"e toeten zouden sfe middagvoorstelling van warm weer." Wanneer hij voor haar acties „Huismoe- 8aan- Honderdtwintig jon- Disney's tekenfilm „Dom bo". Er was een zaal met komt, vele honderden kinderen. In het donker konden wij het verfrissende water in. op stap is, en langs de beek ders naar Buiten" en S ™isies;„ £.e bedenkt hij zich hun reacties niet zien, De eendjes, die de maar wel vermochten we beek huizen, zijn al lang die te beluisteren. Voor de zoveelste maal trekken zich van het onge hebben wij weer eens ver- wone gezelschap al niets steld gestaan over ons meer aan. Kindprrpactips ci9en onbegrip omtrent de iiiuuvi reunites kinderziel ÏAE allergrootste moei- lijkheid bij het bestu deren van de psyche van het. kind is ons eigen ge brekkig herinneringsver mogen. Wat weten wij eigenlijk nog af van de in drukken, die talrijke ge- „Jeugd van de Straat" danks de regen in de aller- geen ogenblik "maar duikt hecft i 454 58 opgebracht, beste stemming waren, geen ogenoiiK, maai auikt Dg jeugd .g vertrokken om negen uur straat; nu de huismoeders naar Rhenen. Ze werden dus naar buiten vergezeld door 26 ouders. Het doel van de tocht Naar Rhenen was Ouwehands Dieren park. Het speeltuinbestuur Tja, dat weer... Dat hield er de moed maar in, werkte vanmorgen niet zo en deelde opgewekt feest- heel erg mee, toen de kin- mutsen uit.. Waarom ook deren van de speeltuinver- niet. 't Zal toch wel niet gewend aan de visite, en Als de poedel zijn baan tje heeft getrokken, klau- Zo menig trekjedat wij tert hij de wal weer op, en voor kinderen volkomen onbegrijpelijk hadden ge W ^«TbJSlS Mn nen.hele uit. Dan wil hij het vrouw- acht, lokte felle reacties uit. tje ook nog even gaan Deze kleine mensen heb- liefkozen. We kunnen ons ben een sterk gevoel voor echter voorstellen, dat die humor. En daarnaast is er daar niet zo bar veel voor bij hen toch ook een diep voelt, met al die rondspat- en slierten beurtenissen uitïe pri&c "X" HSJL'm°dd jaren van ons bestaan op ons hebben gemaakt? Voor der omstandigheden, al be- kroos... treft het dan maar 'n klei- alft^^nijtmëér MS, te binnen brengen, hoe wa mnerhjk reageerden op tal. rijke voorvallen, die in ons s,aakte zuchten, als kleine leventje, toen wij n6g kinderen waren, stel lig voor ons van belang waren. Toch is er een middel. leed ondergaat. De diepe en hoorbaar ge lakte zuchten, als de kleine Dombo in verdrieti ge situaties geraakte, ga ven van dit medeleven blijk. Maar van het geintrigeer dat te allen tijde door kin: derosneholonpn. nl dnn niet achterklap cn leedvermaak. derpsychologen, al dan niet beroepsmatige, is te baat genomen om meer van de den er tenminste niet op. Dat zoiets bestaat, schijnt ycMUMi UI, Ulll IIICCI UUII UK zielsreacties van kinderen ."„.A-Sf! N te weten te komen. Dat is het middel der scherpe en liefdevolle ivaarneming. Pas daarbij echter op, dat het kind niet bemerkt, dat gij het „bestudeert". Zo gauw het dat doet, gaat Zilvervloot We geloven, dat Ermelo een steunpunt gaat worden van onze zilverpapier-actie. Eerst was het de vierjarige Reinie Kleier, die ons kwam verrassen, en later Johan Gerards. Johan tor ste onder zijn arm twee kolossale dozen, die vol met zilverpapier zaten. Als vraaties bcoreDcn W(\,op die manler doorgaan Pli?lï 'r* zullen we er gauw zijn. Amersfoort blijft niet achter. De Stadsvenster- medaille in zilver gaat latere teeltijd' 'tc ervaren, daar naar Letty van 30yen ij? honig- Jan Boersma, Henny Mar- Poedelen cus, Johnnie Brouwer en het zich, geestelijk gespro- gevraagd, waarom toch het ken, verstoppen. Dat kan rondspartelen van kinderen TA IT zal dan waarschijnlijk voorlopig wel de laatste foto zijn van de sportuitwisseling met Rotherham. Ineke Neder- U ziet een vrolijke groep schutters-gasten en -gastheren We hebben ons altijd af- hoorn. Hanny en Ineke zijn op het Amersfoortse station. De foto is gemaakt voor pas vier en drie jaar, maar de Rotherhamse schutters Dinsdagavond weer naar En- ze doen voor hun oudere geland vertrokken. Hanny De heer Van Nieuivkerk om het leven gekomen De 62-jarige heer A. H. van Nieuwkerk uit Soest is vanmorgen voor zijn woning aan de Birktstraat door een personenauto aangereden, en op slag gedood. Het ongeluk ge beurde door onvoorzichtigheid bij het oversteken. De heer Van Nieuwkerk wilde zich vanmorgen om 8 uur naar zijn auto begeven, waarin enkele ken nissen aan de overzijde van de straat op hem wachtten. Het regen de echter hard, waarom hij diep in de kraag van zijn jas dook. en haas tig de straat overstak. De bestuurder van een personen auto, die uit de richting Amster dam naderde, trachtte nog te rem men, maar kon niet voorkomen, dat de heer Van Nieuwkerk werd ge grepen. Het slachtoffer werd Legen de straat gesmakt, en op slag ge dood. De auto schoof bij de rempo- gmgen nog over een flinke afstand DEN HAAG. Alle personen, die Vrijdag in Den Haag en Sche- veningen bij de invallen in de speelclubs „Rondial" en „Aristo" werden gearresteerd, zijn thans weer vrijgelaten. De politie schijnt echter zodanig schrik te hebben te weeg gebracht, dat de bestuurs leden der grote clubs voorlopig niet aan heropening van de rou lette-lokaliteiten denken. Enkele kleinere Haagse clubs zetten het spel echter voort, doch veranderen iedere avond van adres om de po litie uit handen te blijven. BUENOS AIRES. De Argen tijnse minister van Binnenlandse Zaken, Borlenghi heeft de waar schuwing geuit, dat oppositiegroe pen een verzetsactie voorbereiden. De politie heeft de opdracht ont vangen met de uiterste spoed op te treden. Deze beweging zou zijn opgezet door „leiders van de socia listische en radicale partijen en door conservatieve oligarchen, fi nancieel gesteund door het impe rialistische kapitalisme en enige communisten". Deze groepen zou den werken met „medeplichtigheid of althans toegeeflijkheid van en kele buitenlandse regeringen". over het gladde wegdek, draaide een halve slag, en belandde ten slotte aan de linkerzijde van de weg tegen een boom. Een portier sloeg hierbij open, waardoor een der drie inzittenden van de wagen op straat r viel. Deze. een inwoner van Arr- I sterdam, liep lichte verwondingen I op. De auto werd zodanig bescha- I digd. dat de inzittenden hun reis per taxi moesten voortzetten. De heer Van Nieuwkerk, die eige naar was van een meubelfabriek in Amersfoort, was in industriële krin gen aldaar een bekende figuur. WOUDENBERG Hooiberg verbrand Bij de landbouwer W. Hazeleger F op Ekris, ontstond door hooibroei brand in een twee-roedige hooi berg. Door het snel ingrijpen, der spoedig aanwezige brandweer, wist I men de brand tot de hooiberg te j beperken De helft van het opge- toste hooi ging verloren. Programma van concert Het programma van het concert! dat de Koninklijke Amersfoortsi Muziekvereniging op Zaterdagavon I 11 Augustus, 8 uur, in Woudenbcr, 1 zal geven, luidt: 1. The great little Army mars. K I J. Alford. 2. Das Modell, ouverture. Fr. Suppé. 3. L'Estudiantina, wals. Waldteufel I 4. Cavalleria Rusticana, fantasie, P-1 Mascagni. 5. Triolctta, piccolo solo, solist Joop Meyer, P. Frangois. 6. La Housarda. wals, L. Ganne. 7. Gouden bruiloft, 5-delige suite. I A. Delhaye. 8. Goodnight Irene, H. Sednetter, arr. T. Jakma. 9. Semper Fidelis, mars, J. P. Sous3. Dirigent is de heer Theo Hulle- man. Vóór het concert zal de „drum band" een mars door het dorp ma ken. onder leiding van de tambour- maitre J. Vellema. Deze mars be gint om kwart over zeven. GESLAAGD De heer K. v. Lunteren, behaalde te Amsterdam het "ploma voor sterkstroom-monteur, uitgeschre ven door het V.E.V. COLLECTE De Emma-bloem collecte tot be strijding van de T.B.C. heeft in Woudenberg 205,87 opgebiecht. GEVONDEN VOORWERPEN Voetpomp, badpak met handdoek en kapje Inl. b./d. Politie. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Gerrit Vink e" Dirkje Pater. GEHUWD: Albertus van Kooten Teunlsje van Ginkel. OVERLEDEN: Johanna Gerdina Mui- der. weduwe van Gerrit van Kolfscno- ten, oud 73 j.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2