Eerste Kamer billijkt straffen voor optreden der Ambonezen BERTRAND RUSSELL kans op oorlog veel kleiner n Ongewenste activiteit in Ambonezenkampen rn Acheson wijst Moskou op V.N.-vredesplan ^Donderdag 9 Augustus 1951 VP en PvdA geneigd wijziging TC-overeenkomst te aanvaarden Geen vredesoproep van Wereldraad van Kerken Dief neemt dertig horloges mede i vrouw Man pleegt aanslag op zijn vrouw De SROI te Ermelo leerzaal rijker Britse militaire basis in België EclvfcifotY SPECIAAL ALKALI VRIJ VOOR WOL Communisme zal binnen een halve eeuw sterven Amerikaanse expert aeht oorlog „bijna onvermijdelijk" Nou, tabé dan ACTUEEL ALTERNATIEF: Bouwen met industrieel geld, of: niet bouwen „Enige vorderingen" in Teheran trac arec rkter elter, ïoch; a ea ram- nde: hoo; ische r en hier-. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Ambonese onregelmatigheden in Nederland vonden i de Eerste Kamer geen verontschuldiging. Algemeen was men het er iver eens, dat straffen gepast waren. Doch over de achtergrond dacht men tcrschillend. De heer De Dreu (PvdA) laakte het onverantwoordelijk loken van de Stichting „Door de Eeuwen trouw" en het Bureau der Zuid- jlolukken. Doch de professoren De Zwaan (CHU) en Molenaar VVD) wezen het tekortschieten der regering met betrekking tot het zelf beschikkingsrecht als diepere oorzaak aan. En de heer Algra (AR) be- oemde zich er op, dat er vanwege zijn fractie al enige weken geleden aarschuwd was. dat de toestand op Walcheren onhoudbaar dreigde te orden. Naar zijn mening was er tc laat ingegrepen. Bij alle sympathie, welke, jhr u>'s de Beerenbrouck (K.V.P.) de nibonezen toedroeg, meende deze chter. dat zij hun gastheer niet in loeilijkheden mochten brengen. En ij liet ook doorschemeren, dat hij un overkomst naar ons land niet e meest gelukkige episode van de- e tragische geschiedenis vond. rof. De Zwaan wilde zich ertegen erzetten, dat zij als „displaced per ons" zouden worden behandeld. En regering moest z.i. zorgen, dat beter werden voorgelicht. De noeilijkheden, verbonden aan het elfbeschikkingsrecht van het Am bonese volk erkende 'hij overigens 'olkomen. Deze opmerkingen werden te ber- [e gebracht bij de behandeling van |e begroting van Uniczaken en iverzeese rijksdelen 1951. Met zeke- e voorzichtigheid besprak men de jidonesische aandrang tot wijziging ,an de R.T.C.-overeenkomsten. De KV P. en P.v.d.A. betreurden die Aandrang, doch wilden geen af wij lende houding innemen. Jhr Ruys leed een beroep op het gezonde erstand van het Nederlandse volk im tegenover hetgeen in Indonesië eschiedt niet met rancune en leed- ermaak te staan. Een nationalisti- che regering is toch altijd beter lan een Stalinistisch bewind. Tot 'eduld maande de heer De Dreu, omdat de goede tendenzen tijd moe iten hebben om door te werken. Naar hij was ook van mening, dat [de democratische vrij heden daarbij niet in het gedrang mochten komen. [Prof. Molenaar betoogde, dat de Nederlandse regering niet eenzijdig aldoor op samenwerking moest aan dringen. Tenslotte heeft Indonesië [het zelfbeschikkingsrecht geschon den. I Deze stelling werd door de heer IAlgra in een somberder omlijsting (Advertentie l. M.) geplaatst. Hij ontwaarde aan Indo nesische zijde een tekort aan wil tot samenwerking. Inzake Nieuw-Guinea bepleitte men een rustige ontwikkeling. De heer De Dreu vond, dat de regering een te afwachtende houding ver koos. Daardoor worden noch amb tenaren noch ondernemers aange lokt en wordt de ontwikkeling van dit gebied geschaad. Met betrekking tot de aangele genheden van de voormalige Ne derlands-Indische ambtenaren leid de de socialistische woordvoerder een aanval op de regering in, waar bij vrijwel alle andere sprekers zich konden aansluiten. Met verlangen werd uitgezien naar de in uitzicht gestelde studie-commissie. En ook inzake de West plaatste hij opmer kingen die vrijwel algemeen ingang vonden. Hij critiseerde het gebrek aan overleg met Suriname o.a. over de vervanging van de Landmacht door de Marine, temeer waar dit overleg in de Interim-regeling is voorgeschreven. En tenslotte drong hij aan op een spoedig bijeenroepen van de R T.C. met de West. Tengevolge van een zetfout is In ons Kamerverslag van gisteren, als opmer king van de heer Van Santen vermeld, dat voor defensie f 150 per jaar per hoofd van de bevolking wordt uitge geven. Dit bedrag moet gelezen worden als. f150.—. GENèVE. De voorzitter van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, dat op het ogenblik in Rolle aan het Meer van Genève bijeen is, heeft een rapport van het dagelijks bestuur voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat het be- stuur met grote zorgvuldigheid de 1 voorstellen bestudeerd heeft, die 1 beogen de steun van grote, niet in de Wereldraad vertegenwoordigde i kerken, te verkrijgen om een ge- j meenschappelijke oproep ten be- hoeve van de vrede te publiceren, j De Wereldraad van Kerken is evenwel niet van mening, dat een dergelijke stap de tegenwoordige toestand zou verbeteren. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Dertig hor loges zijn ontvreemd uit de eta lage van de horlogewinkel Venema te Leeuwarden. De dief schijnt er mee op de hoogte te zijn geweest, dat de eigenaar met vacantie af wezig was. Hij heeft zijn plannen kennelijk op zijn gemak uitge voerd. In Woerden trachten bepaalde elementen andere Ambonezen hun wil op te leggen DEN HAAG. Nadat de minister van Binnenlandse Zaken in antwoord op vragen van het Eerste Kamer-lid Reyers (CHU) over het „vlaggen- incident" te Woerden er op heeft gewezen, dat de Regering bevoegd is om te bepalen of vlaggen in de Ambonezenkampen zullen worden uitge stoken, en welke vlaggen dit zullen zijn, komt hü lot de ernstige achter grond van het gebeurde op 28 Juli j.I. Vertrouwensvotum voor De Gasperi ROME. Dc Gasperi heeft \Woensdag in de Senaat een ver- 1. Vrouwensvotum gekregen met 151 1 tegen 101 stemmen. De Christe- B Ljk-democraten, de republikeinen Wen enige onafhankelijken stemden I' voor, terwijl de communisten en de Nenni-socialisten tcgenstem- I den. De liberalen, de sociaal-de- I mocraten en enige onafhankelij- I ken onthielden zich van stem- ming. Een groot deel van De Gasperi's j rede was gewijd .aan het binnen landse vraagstuk betreffende de bestrijding van de uiterst links en rechts georiënteerde groeperingen. „De democratie moet zichzelf ver dedigen", zei hij. ZOEKLICHT OP: Arbeid van de gehuwde Tj E arbeid van de gehuwde -1-7 vrouw buiten haar gezin brengt bepaalde problemen mee, waarvoor vooral van katholieke zijde maar waarlijk niet van die zijde alleen belangstelling aan de dag wordt gelegd. Het Centrum voor Staatkundige Vorming, een weten schappelijke instelling, die nauw contact onderhoudt met de KVP heeft er zojuist een rapport het licht over doen zien. Hetgeen al lerminst wil zeggen, dat het vraag stuk van recente datum is of pas sinds kort als een vraagstuk wordt beschouwd. Integendeel, er is al over geschreven en gesproken van het tijdstip af. dat de moderne pro ductiewijze aan de vrouwenarbeid een grote vlucht verleende. De i punten die daarbij ter sprake ko men zijn steeds dezelfde. Slechts bet standpunt, dat men in de loop I van de tijden tegenover de kv/es- he ingenomen heeft is aan wijzi- I fingen onderhevig geweest, veel I minder echter dan men op het I ^rste gezicht zou vermoeden. Want s**eds heeft men een conflict kun- n*n constateren tussen de feitelijke verhoudingen. zoals die door de maatschappelijke ontwikkeling wa in het Ambonezenkamp, gelegen aan de Utrechtsestraatweg te Woer den, verblijven enkele zeer op de voorgrond tredende leden van de z.g. Commissie Rechtspositie Am bonese Militairen en Schepelingen (C.R.A.M.S.). Sinds het verbod aan het Bureau Zuid-Molukken de Am bonezenkampen te bezoeken heeft de C.R.A.M.S. en in het bijzon der de bovenvermelde leden daar van de activiteit van dit bureau in de kampen overgenomen. Van de zijde der Ambonezen zelf en van de leiding van enkele kampen bereikten de regering lachten, dat deze activiteit gepaard gaat met pogingen tot intimidatie, zoals be- GRONINGEN. Woensdagoch tend werden bewoners van de Mo lenstraat opgeschrikt door een luid gegil. Enkele buurtbewoners snel den op het hulpgeroep toe. In een huis, dat bewoond wordt door de familie H., trof men de bejaarde mevrouw H. met diepe hoofdwon den te bed aan. Zij verklaarde, dat haar man, een handelaar in oude horloges, haar met een hamer op het hoofd had geslagen. De vrouw werd door de G.G.D. naar het ziekenhuis overgebracht, terwijl de man, na verhoor, ter observatie in een zenuwgesticht werd opge nomen. De man staat bekend als een zonderling en men neemt aan, dat hij in een vlaag van waanzin zijn vrouw van het leven heeft willen beroven. In Libye's wederopbouw heeft Nederlander een stem in het kapittel (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. De hoofdin genieur, directeur van de Weder opbouw en Volkshuisvesting in Friesland ir D. S. Visser, te Leeuwarden, is benoemd tot lid van een U.N.O.-commissie die tot. taak zal hebben de bouwtechni sche behoeften van Libyc na te gaan. Deze, op verzoek van de (Nederlandse) U.N.O.-commissaris van Libye, Adriaan van Pelt, inge stelde commissie waarin ir Vis ser als enige Nederlander zitting heeft zal de mogelijkheden on der ogen moeten zien van de op ruiming van de ruines, die tijdens de hevige gevechten tussen he: achtste (Britse) leger van Mont gomery en de Duitse troepen van of sociale theorieën wenselijk noodzakelijk achtte. Ook het rap- ,ort van het Centrum voor Staat kundige Vorming komt met be paalde verlangens en richtlijnen voor de dag, die uiteraard voort spruiten uit de godsdienstige en sociale opvattingen van de rappor teurs Zij huldigen het standpunt, aat de gehuwde vrouw haar ge zinstaak steeds moet laten voor gaan en dat arbeid van de gehuw de vrouw buiten haar gezin niet geoorloofd is, wanneer die zou lei den tot verwaarlozing van haar Pnmaire plicht. Bovendien achten p®, rapporteurs de arbeid van de genuwde vrouw ongeoorloofd, wan- rvif daardoor -een voornamer ,van een ander om te arbei den in de weg zou staan. De ver- jmwoordelijkheid voor dit alles tjr. het rapport in handen van de rnn noton 2e^- Man en vrouw nrot samen deze vraagstukken piossen. Eerst wan.ieer zij op gro- jQ„schaa.l in deze taak tekort zou- aani s-5,.leten z°u er voor de staat «nieidmg zijn 0m in te grijpen, rif» ,,1 al 1S de arbeid der gehuw- Trion 0Uw de laatste jaren tocgeno- alrin'„ een Publiek euvel kan, sproke raPPort, niet worden ge nen moeten geven voor de weder opbouw van de dorpen en steden als Tripolis, Tobroek en Derna. De commissie verwacht drie a vier weken nodig te zullen hebben voor haar rapport. ERMELO. In de Jan van Schaf, felaarkazcrne te Ermelo. waarin de school voor reserve officieren der infanterie (SROI) is gevestigd, is een nieuwe instructiezaal in gebruik genomen, die tevens dienst kan doen als ontspanningszaal. Talrijke militaire autoriteiten waren bij de overdracht van het gebouw tegen woordig. De zaal bevat 400 zitplaatsen en heeft een groot toneel, waarop voor de instructie een z.g. „zandbak" is aangebracht. Er is een betonnen filmcabine, die voorzien is van een „explosiekoker". Tot nu toe werden lessen voor grote groepen leerlin gen en ook ontspanningsavonden steeds gegeven in de cantine van de school. dreiging, waarmede deze aanhan gers van een bepaalde politieke stroming onder de Ambonezen aan andersgezinde Ambonezen hun wil trachten op te leggen. De minister acht het voor de hand liggend, dat miskenning van het gezag der overheid in de Am bonezenkampen zou kunnen leiden tot verstoring van de openbare orde en rust. Hoewel de minister voornemens is zo spoedig mogelijk te bevorde ren, dat in de bestaande burge meestersvacature te Woerden wordt voorzien, stelt hij er prijs op te verklaren, dat de loco-burgemeester juist in deze aangelegenheid met terdaad getoond heeft, dat de handhaving van de openbare orde en rust bij hem in goede handen is. De Victoria Rcgia bloeit (al weer) in Diergaarde Blijdorp en de fotografen snellen toe om de Rotterdamse koningin der nacht met haar enorme drijvende dien bladen voor de zoveelste maal te vereeuwigen. Telkens moet er een toevoeginkje worden verzonnen om ina dit detail weer aandacht te krijgen voor de stille tropische schoonheid van de bloem zelve. Nu eens plassen fotografen pootje- badende door het warme water (en visjes bijten hun in de Nederland se kuiten!), dan weer worden mensen op de bladeren gezet, men sen of kinderen die dit leuk vin den Laat nu de kleine meid van gisteren alle kinder-ijdelheid en kinderzelfverzekerdheid op zij ge zet hebben voor een doodgewone huil en de kreet: „Ik wil er af!" Rumoerig proces te Malang eindigt Zaterdag na 2 jaar MALANG. Enkele maanden voor de souverciniteitsoverdracht is te Malang een arrestant. Effendi Ha- nafi. lid van een rampokbende, ge durende een verhoor, waarbij dwangmiddelen werden gebruikt, overleden. Voor de rechtszaak tegen de betrokken politie-functionarissen de Nederlandse inspecteur E. de Neve en acht Indonesiërs welke thans reeds enige weken duurt, be staat in geheel Indonesië grote be langstelling. Van de zes zittingen is tot nu toe nog geen enkele rustig verlopen. De president van de Pen- gadilan Negeri te Malang moet rechtspreken temidden van een wraakroepende menigte, die voort durend tracht de beklaagden te mo lesteren. De zittingen zijn in feite nog slechts toegankelijk voor persverte genwoordigers. nochtans slagen tel kens opgeschoten jongens er in tot de zaal door te dringen. Ook zijn er al eens twee ernstig gewonden bij gevallen. De zaak sleept nu al twee jaar; men verwacht 11 Augustus het slot. Kremlin kan vredeswil tonen door VN-resoluties te aanvaarden WASHINGTON. „Ik nodig hierbij dc Sowjet-regering opnieuw uit, zich onverbloemd aan onze zijde te scharen, opdat wR gezamenlijk de naar de vrede leidende weg der Verenigde Naties kunnen afleggen. Het Kremlin kan zijn vredeswil daadwerkelijk tonen door zich zonder reserves eens te verklaren met drie resoluties, die de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in 1949 en 1950 met grote meerderheid heeft goedgekeurd, doch waartegen de Sowjet-Unic en haar vazalstaten zich hebben verzet. In deze resoluties werd uiteengezet hetgeen de regeringen zouden moeten doen om dc wereldvrede te verzekeren. Laat het Kremlin zich bereid verklaren deze resoluties ten uitvoer te brengen, opdat niemand zijn vredelievend heid in twyfcl trekken kan". „Sinds het einde van de tweede wereldoorlog", aldus Acheson, „heb ben de Verenigde Naties waar president Sjvernik niet over rept gepoogd doeleinden als het bandha ven van de vrede, het beperken der bewapening en het uitvaardigen van een» verbod op het gebruik van ato- mische wapens, te verwezenlijken. Doch het was de Sowjet-Russische regering die onophoudelijk heeft ge maakt, dat dit werk geen vruchten kon dragen. De Sowjet-Unie zegt thans bepaalde concrete overccn- komsten te willen sluiten. Dat kan geschieden binnen de organisatie der Verenigde Naties". (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL In de Antwerpse Kempen, even ten Oosten van het stadje Lier, zal een terrein van 1600 hectare worden ingericht als militaire basis voor de Engelse troepen, die in Duitsland zijn ge- stationneerd. Zes en twintig afzon derlijke kampen zullen daar wor den opgetrokken en ongeveer drie honderd gezinnen zullen zich er permanent vestigen. deelden Woensdag Belgische militaire auto riteiten tijdens een te Antwerpen gehouden persconferentie mee. De Engelse legerleiding achtte een dergelijke basis in België, die tegelijk een vlak bij de Antwerpse haven en aan de spoorlijn naar Duitsland gelegen aanvoercentrum van troepen en materieel is, ge wenst, teneinde de bewegingsvrij heid der troepen in West-Duitsland te vergroten en hun verzorging te vergemakkelijken. (Advertentie I.M.) Eén keer wassen met een slecht tuasmiddel kan Uw kostbare wol voorgoed bederven. Het overvette en satijnzachte Echfalon-sop geeft zekerheid: Uw wol blijft daarin als nieuw. LONDEN. „De kans op in een rede, die hij hield voor een derde wereldoorlog is de de „American Association of laatste tijd aanzienlijk vermin- Correspondents", derd. Komen wij de volgende A1* van de krachtigste facto- i - j j ren voor het behoud van de wereld- achttien maanden goed dooivrede ziet Russell de Amerikaanse dan is de mogelijkheid groot, herbewapening. Overigens ver- dat het vrede blijft." Dit op- tot een oorlog komen, de vrije we- ontwikkeling alsnog te voorkomen, is volgens hem een sterke uitbrei ding van de Westerse hulp aan de Oosterse landen. Veel heil ziet hij in het „punt-vierprogramma" van pre sident Truman tot ontwikkeling van economisch achtergebleven gebie den. „Maar," zo besloot hij, „dit be- reld het communisme zal verslaan. De Britse geleerde gelooft verder niet. dat het communisme nog een timistische geluid liet gisteren Bertrand Russell, de bekende Britse philosoof, Nobel-prijs- winnaar en een van de beste iang leven beschoren zai zijn:°..Het kenners der Westerse wijsbe- in de volgende halve eeuw lood- j lopen, ófwel ten gevolge van een geerte en geschiedenis, noren militaire nederlaag, ófwel doordat het aan eigen fouten en zwakheden WASHINGTON Dc democra tische afgevaardigde George Mahon, deskundige op het gebied van mi litaire zaken, heeft in het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat er slechts een zeer geringe kans is, dat de Ver. Staten in staat zullen zijn een grootscheepse oorlog te vermijden, die tien jaar zou kun nen duren. Mahon opende het debat over het wetsontwerp voor de toewijzing van 56 milliard dollar voor de de fensie. Hij zei, dat de ontwikkeling van een koude oorlog naar een werkelijke oorlog, van kleine oor logen naar atoomoorlogen ge meenlijk niet ophoudt, maar mees tal in een fatale explosie eindigt. „Wij zijn niet zo blind, dat wij niet beseffen, dat een algemene oorlog wellicht veel van de be schaving. zoals wij die thans op onze planeet kennen, zal vernieti gen." aldus Mahon. Mahon verwachtte,, dat in deze herfst de beslissing zou vallen van wel of geen oorlog. ZATERDAG heb ik ni\jn zwager naar de boot gebracht omdat hij, met vrouw en kind, 'n nieuu) leren paat beginnen in Brazilië. Daar het tijdstip van vertrek telkens werd op geschoven ivaren we een héle week 'lang aan hel afscheid nemen ge weest, maar eindelijk was het dan toch menens, stonden we met hen in een loods uol kisten voor Mon tevideo en zagen hoe de kranen het peilloze ruim van de vracht schuit langzaam vol stouwden. Zo'n kade met hoog oprijzende scheepsrompen en, nu en dan, het sonore loeien van een stoom/luit, maakt het afscheid eigenlijk pas reëel. ,Dic blijven, sterven van ver veling, die weggaan, zuipen zich I van heimwee dood", schreef Gres- hoff, maar voorlopig drukt de me- lancholie alleen op de blijvers en stralen de passagiers van goede moed en gretige honger naar het nieuwe. „Ze zoeken het maar uit". I Het was een vrolijk stopwoord 1 geworden van mijn zwager in de laatste weken, want een emigrant die zich door de rijstebrijberg van formaliteiten heengevreten heeft, komt in een luilekkerland terecht, waar geen drukkende problemen meer bestaan, omdat het t'crleden, met al zijn zeer, is afgesloten en de toekomst nog als een rozige ab stractie aan dc hemel straalt. Een mens moet zich innig gelukkig voe- len in zo'n luchtledig men heeft alle oude, besmeurde blaadjes uit zijn leven gescheurd en slijpt, ach ter een brandschoon papiertje, een puntje aan een splinternieuw pot lood voor een ander, véél mooier verhaal. „Gaan jullie ook mee naar Bra zilië?" riep het kind, dat heel witjes naast vader en moeder op het schip stond. Nee maar we komen wel eens aan", grapten we, beneden op de kade. Een koe, die in een krat gereed stond voor de reis zond een lange, toepasselijke-treurige „boe" ten hemel toen ive einde lijk voor het laatst wuivend in de loods verdwenen. „Zeker familie weggebracht?" zei de chauffeur van de taxi, die aan één blik op onze gezichten genoeg had. En terwijl we in nadenkend zwijgen achter zijn brede rug za ten. vervolgde hij: „Ik ben net weer terug uit Austra lië. Dat was niks voor mijn. Een café zoals hier, dat hèb je daar niet. Alleen zo'n pub, weet u wel? Daar sta je te drinken. Niet zitten. Staan". Hij keek verontwaardigd naar ons om. „En die bioscopen", ging hij voort, „daar nemen ze kleine kin deren van twee, drie jaar mee naar toe. In nachtgoed cn kamerjasjes. Nou, dan moet je toch een beetje getroebeleerd wezen, nietwaar? Ik zeg tegen mijn vrouw: ga je mee terug?" We reden door Nederland Heel ver en klagend klonk de stoom fluit nu. „Geef mij Nederland maar", be sloot de chauffeur. .JDat emigreren, dat is allemaal waardeloos, meneer. En hij nam virtuoos de bocht en voerde ons dieper het lieve, oude, onmogelijke Europa in. KRONKEL Ander middel om aan credieten te komen hebben veel gemeenten niet (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Enkele Nederlandse gemeentebesturen hebben, om de woningbouw te kunnen financieren, bij grote bedrijven ter plaatse een lening gesloten. Deze bedrijven hebben als tegenprestatie verlangd, dat een deel van dc met deze gelden tc bouwen woningen beschikbaar komen voor hun personeel. Dc conditie heeft in sommige kringen de vrees gewekt, dat het bedrijfsleven hierdoor de gelegenheid krjjgt een monopolie-positie te verwerven. Hoewel men in overheidskringen deze mogelijkheid niet geheel denkbeeldig acht cn derhalve dc ontwikkeling in het oog houdt, gelooft men er toch niet, dat het bedrijfsleven de woningbouw geheel in handen zal nemen of kunnen nemen. Anderzijds stelt men de vraag, welke tegen maatregelen genomen kunnen worden zonder de woningbouw te stagneren. del van kasgeldleningen, doch thans ten gronde gaat. Minder optimis tisch is Rus sell gestemd ten aanzien van de kansen van het. Westen in Azië. „De enige blanken, die een goede kans maken in Azië in vloed uit te oefe nen, zijn de Rus sen", aldus dc filo soof. „Het volk van Azië haat het blan ke imperialisme. Het Kremlin ziet het niet als een imperialistische macht, omdat het geen ervaring met de Russen heeft. De blanke over heersing kent het echter." Volgens Russell is er een mogelijkheid, dat India de eensge zindheid met de Westelijke wereld zal bewaren. Hoogstwaarschijnlijk ginsel dient met meer energie te echter zal de gehele Arabische we- worden toegepast. Wij moeten be reid, met Pakistan en Egypte, tijde- wijze, dat wij werkelijk vriendschap lijk tot het communisme overgaan, koesteren voor de Aziatische vol- De enige manier om een dergelijke ken." Om aan te tonen, dat het „ge vaar" (als men het zo wil noemen) niet zo groot is, wees men er ons op, dat bij het toewijzen van bouw- contingenten reeds rekening wordt gehouden met de industriële ont wikkeling vón een gemeente. Hoe zeer ook overtuigd van de sociale noodzaak van woningbouw, wil men toch ook het oog niet sluiten voor de economische noodzaak. Een deel van de beschikbare woningen moet een gemeentebestuur gebruiken om de belangrijke bedrijven in de ge legenheid te stellen haar van bui ten aan te trekken personeel van huisvesting te voorzien; dit veroor zaakt weieens wrevel bij de in woners van de gemeenten, die al jaren op een eigen huis wachten en nieuwelingen in de vrije wonin gen zien trekken, doch deze wre vel meent de overheid te moeten trotseren. Wanneer een gemeente bestuur echter een te groot aantal woningen aan de plaatselijke in dustrieën zou toewijzen al dan niet tengevolge van een lening, door die bedrijven verstrekt dan zijn het Gedeputeerde Staten, die hier aan paal en perk moeten stellen. Het Ministerie van Wederopbouw i verdeelt de woningen immers over de provincies, die op haar beurt de gemeenten contingenten toewijzen. Toch vraagt men zich hier af. of de overheid afdoende maatregelen zou kunnen treffen. Dc gemeentebestu ren zijn immers verplicht zelf voor de benodigde gelden te zorgen. Voorheen deden zij dit door mid- TEHERAN. „Er zijn vandaag enige vorderingen gemaakt", zo wordt gezegd m een korte ver klaring, die Woensdag na de tweede bijeenkomst van Britse en Perzische delegatie over de oliekwestie is uit- 1 gegeven. De volgende bijeenkomst zal vanavond om zes uur gehouden worden. De besprekingen van Woensdag hadden betrekking op al gemene kwesties, zo verklaarde een woordvoerder van de Perzische delegatie. Vandaag zullen de debat ten over technische kwesties be ginnen. „Het is nog te vroeg", aldus de woordvoerder, „zich optimistisch te tonen. Wij hebben evenwel het vaste vertrouwen, dat een oplossing in de oliekwestie bereikt zal wor den". De woordvoerder ontkende, dat de leider van de Britse dele gatie, Stokes, de Perzische delegatie concrete voorstellen gedaan zou hebban. zijn zij verplicht de woningbouw te financieren met lang-lopende lenin gen, en sinds enige tijd is het bij zonder moeilijk op die basis geld bijeen te krijgen. Een wethouder van financiën, die regelmatig van zijn gemeenteraad te horen krijgt dat er snel gebouwd moet worden, zal een aanbieding van een onder neming graag accepteren, ook al worden er voorwaarden gesteld. Voor hem is immers het alternatief: bouwen met industrieel geld of niet bouwen. Dat alternatief geldt ook voor de overheid, want zou men bezwaren maken tegen bepaalde leningen, dan zou het betreffende gemeentebe stuur met nadruk vertellen, dat dit de enige manier is om aan lang crcdiet tc komen en dat de minis ter van Financiën maar moet zor gen, dat het gemeentebestuur op andere condities de middelen krijgt om de woningbouw te financieren. Daartoe is deze op dit ogenblik echter ook niet in staat. Zeven Amerikaanse lucht- bases in Marokko CASABLANCA. Duizend man van de Amerikaanse luchtmacht zijn hier gisteren aangekomen oni gelegerd te worden op de Ameri kaanse luchtbases in Frans Ma rokko. in de noordwestelijke hoek van Noord-Afrika. De militairen werden direct overgebracht naar de luchtbasis Nouasseur, ongeveer 30 km. ten Zuiden van Casablanca, welke 14 Juli door de jagers en bombardementsvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in ge bruik werd genomen. De V.S. zul len de beschikking over zeven luchtbases in Marokko krijgen. De luchtbasis te Sidi Slimanes 65 km. ten Noorden van Casablanca is ook reeds in gebruik. ADELAiDE. De vice-president van de Australische Staatsuniver siteit, Copland, heeft hier ver klaard, dat Australië geen werke lijke concessies met betrekking tot de wolprijs kan doen. \ustrahë kan geen regelingen treffen, die de wolprijzen op een niveau terug brengt dat de kopers bereid zijn te betalen. Een kunstmatig vastge stelde wolprijs zou tot een cate- strofe voor Australië kunnen lei den, omdat het talrijke producten moet invoeren, waarvan de prijzen beïnvloed zijn door de stijgende tendens op de wereldmarkten.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3