DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Truman tot Moskou: Open grenzen voor allen President gelooft aan mogelijkheid van permanente wereldvrede Amerikaanse Huis keurt defensie-begroting goed Felle aanval van Makkl op Britten Strijd om roulette wordt op de spits gedreven Over de schreef Reeds 26 doden en vele vermisten bij Comomeer Conferentie in Kaesong hervat -REGEN?, NIKS HOOR Wolkbreuk teisterde Europa van Zuid tot Noord lie Jaargang, no. 186 Vrijdag 10 Augustus 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers HOOFDREDACTEUR: TI. DE BOORDER Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort TOKIO De Koreaanse wapen stilstandsbesprekingen zijn na een periode van vüf dagen hervat. De delegatie der Ver. Naties is per helicopter naar Kaesong vertrok ken. Tevoren hadden zich de volgen de ontwikkelingen voorgedaan: Generaal Ridgway gaf, na het com munistische antwoord op zijn eis tot garanties voor de neutraliteit van de Kaesong zone bestudeerd te hebben, toestemming tot het hervatten van de besprekingen. Vice-admiraal Joy, de voornaam ste gedelegeerde van de Ver. Na ties, zond een boodschap aan lui tenant-generaal Nam II, de voor naamste communistische onderhan delaar. waarin hij voorstelde de conferentie om 13.30 uur pl. tijd voort te zetten. De communistische delegatie tele foneerde kort daarna naar het vooruitgeschoven hoofdkwartier der Ver. Naties, dat zij instemde met het tijdstip. Zij beloofde ervoor te zorgen, dat er op het vliegveld van Kaesong jeeps waren om de geallieerde missie naar de confe rentieplaats te brengen. De conferentie van heden duurde 4 uur en 15 minuten. Morgen komt men weer bijeen. Rapport opheffing bezettingsstatuut gereed BONN. De Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland hebben Ponderdag een rapport goedge keurd betreffende het beëindigen van het bezettingsstatuut. In het rapport wordt nagegaan op welke wijze het bezettingsstatuut kan wor den vervangen door verdragen met de West-Duitse regering. Men verwacht, dat de drie Weste lijke ministers van Buitenlandse Zaken het geschrift in het najaar zullen bespreken en vervolgens de deskundigen van de Hoge Com missie instructies zullen geven om over de verdragen met de West- Duitse regering te onderhandelen. Wanneer het statuut verdwijnt, zal de Hoge Commissie waarschijnlijk worden vervangen door een raad van ambassadeurs. Zal Sjahrir weer premier worden? ROME. Volgens de Romeinse correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press is er goede reden om aan te nemen, dat Soetan Sjahrir voor het eind van het jaar weer premier van Indonesië zal zijn. Dit is zegt hij de me ning van Indonesische diplomatieke woordvoerders in Europa. Zij zeiden, dat Sjahrir, na zich verscheidene ja ren buiten de politiek te hebben ge houden .thans tot de overtuiging is gekomen, dat de verzwakking van de Indonesische regering een punt bereikt heeft, waar het zijn plicht is het premierschap weer op zich te nemen. Zijn socialistische volgelin gen geloven, dat president Soekarno en nog andere leidende figuren be reid zijn Sjahrir te vragen de func tie van premier wederom te aan vaarden. WASHINGTON. Op zijn wekelijkse persconferentie her innerde president Truman eraan, dat de president van de Op perste Sowjet, Sjvernik beweerd had, dat de Sowjet-Russischc regering de uitwisseling van meningen en inlichtingen tussen het Sow jet-volk en andere volken niet belemmert. Volgens onze tot nu toe opgedane ervaringen is dit onjuist, verklaarde Truman. In antwoord op vragen verklaarde Truman gaarne een vermindering van de internationale spanning te zien, „doch ik zie geen enkele aanwijzing daarvoor". Hieraan voegde hij echter toe: „Ik zou gaarne willen, dat er een algehele en perma nente wereldvrede tot stand kwam en dat behoort niet tot de onmogelijkheden." Het Kremlin heeft vergaande en strikt ten uitvoer gelegde verbods bepalingen uitgevaardigd voor het reizen van Sowjet-burgers in het buitenland en van vreemdelingen in de Sowjet-Unie Overeenkomstige verbodsbepalingen bestaan voor het lezen door Sowjet-burgers van bui tenlandse kranten, tijdschriften en boeken en het luisteren naar niet- communistische radiozenders. Verder legt de Sowjet-regering j grote bedragen ten koste aan het storen van de uitzendingen van „De stem van Amerika" en van andere radio-stations der vrije wereld De Russische vrouwen van buitenland se burgers mogen de Sowjet-Unie niet verlaten, om zich bil hun echt genoten te voegen. De Russische re gering heeft nog vele andere bepa lingen in het leven geroepen, die even zovele belemmeringen zijn voor een vrij reisverkeer, onbelem merde verbindingen en een onge stoorde uitwisseling van meningen en inlichtingen tussen de Sowjet- Unie en de rest van de wereld. Truman's belangstelling gaat er vooral naar uit. of de Sowjet-Russi- sche regering meent hetgeen zij zegt. en of zij thans voornemens is haar politiek te wijzigen. Leids student verdronken in Noorwegen bij poging verloofde te redden OSLO. George W. The, een 29- jarige Chinese student aan de uni versiteit te Leiden, is in midden- Noorwegen verdronken bij een po ging zijn verloofde, die in de rivier de Namsen was gevallen, te red den. Het meisje wist zonder hulp de wal te bereiken. The kon niet zwemmen en verdween in de snelle stroom. Een andere reisgenoot van The sprong nog :n het water om hem te redden, maar moest zijn poging opgeven en naar de oever terug zwemmen. Alle drie, met vacantie in Noorwegen, staan te Leiden als student ingeschreven. Jacht omgeslagen; opvarende vermist (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Tijdens de Fle- vo-race. die Donderdag, als ieder jaar. op het IJselmeer is gehouden, is een platbodem jacht, de „Piet Hein 2". van de heer Huig van Win gerden uit Gorcum anderhalve km. O.N.O. van de Marken vuurtoren in een windhoos terechtgekomen en omgeslagen. Een lid der bemanning. Joh. van Brakel uit Haarlem, wordt vermist. De overige opvarenden, de eigenaar en zijn stadgenoten Jilles van Mourik en Bastiaan T. Lugten- burg zijn door andere deelnemers aan de race gered. De „Piet Hein 2" zal vandaag worden geborgen. DJAKARTA. De eerste zen ding materialen in het kader van het Amerikaanse programma voor economische en technische hulp verlening aan Indonesië is hier aangekomen. „Zoals een buitje in Patria regent, regent het ook in Korea, maar de Koreaanse riolering werkt nog voortreffelijk," zeggen deze Jan nen van H.M.'s Van Galen, terwijl zij „ergens bij Poesan" passa gieren in tropendress met tropenplu. Poging om Amerikaanse troepen in Europa tot 6 divisies te beperken mislukt WASHINGTON. Met 348 tegen 2 stemmen heeft het Huis van Afge vaardigden Donderdagavond de wet op de militaire toewijzingen (defensie begroting) goedgekeurd en naar de Senaat doorgezonden. Een amendement om de omvang der Amerikaanse troepenmacht in Europa tot zes divisies te beperken werd verworpen met 131 tegen 84 stemmen. gram voor hulp aan het buitenland tot een bedrag van 7 848.750 000 Volgens de nu aangenomen wet zal een bedrag van 56.062.405.890 dol lar voor de strijdkrachten beschik baar gesteld worden, hetgeen voor vredestijd een recordbedrag vormt. Verleden jaar kregen de strijdkrach ten 48.239.322.921 dollar. Meer dan de helft van de gelden zal gebruikt worden voor de aankoop van tanks, vliegtuigen, kanonnen, raketten en ander materiaal voor een leger van 3.500000 man. De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een prö- dollar goedgekeurd Dit is 651.250 000 dollar minder dan door president Truman ge vraagd. De besnoeiing ligt hoofdzakelijk in de militaire en economische hulp aan Europa. De commissie heeft aanbevolen, dat een afzonderlijk lichaam. te noemen „Bureau Wederzijdse Vei ligheid", in het leven wordt geroe pen om het beheer over alle bui tenlandse hulpprogramma's over te nemen, behalve die, welke betrek king hebben op aanschaffing en verdeling van militaire uitrusting. De commissie nam het voorstel aan de E.C.A. als zodanig op 30 Juni 1951 en het gehele program voor hulp aan het buitenland tegen 30 Juni 1954 te beëindigen. BRUSSEL. De Vlaamse schrij ver en Afrika-kcnner Lode van Gent, die ook in ons land veel le zingen hield, is door de Belgische regering benoemd tot ridder in de orde van Leopold de Tweede. OTTAWA. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen op 2 October hun tournee door Canada te Quebec beginnen en op 5 November te St. Johns (New Foundland) beëindigen. Meteor neergestort; piloot ongedeerd (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Een Gloster- Meteor straalvliegtuig van dc vlieg basis Leeuwarden is Donderdag middag even voor vier uur neer gestort bü het dorp Reetgumermo- len, in de onmiddellijke nabijheid van het vliegveld. De bestuurder, de reserve tweede luitenant Slik- voort, slaagde er in nagenoeg on gedeerd uit het brandende en ge deeltelijk uit elkaar gereten toestel te kruipen. De straaljager stortte neer op nog geen vijftig meter afstand van een landarbeidershuisje. De bewo ner. G. Berkenpas. was juist in het veld met twee kinderen bezig de koeien te melken. Hij zag het reeds brandende toestel laag over het veld komen aanvliegen recht op zijn woning aan. Öp het laatste ogenblik maakte het toestel echter nog een zwenking, waarna het neerstortte en in een slootje bleef liggen. De vrouw van Berkenpas rende verschrikt naar buiten en zag tot haar grote verbazing dc piloot on gedeerd in de sloot naast het toe stel staan. Uit de machine schoten grote steekvlammen op. Op de Leeuwarder vliegbasis, waar men nog in rouw verkeerd over het ontzettende vliegongeluk van Woensdag boven Vlieland, was men blij verrast over de wonder baarlijke goede afloop van dit ongeluk. Luitenant Slikvoort had juist zijn straaljageropleiding in Engeland beëindigd en was nog maar kort op de vliegbasis Leeu warden gestationncerd. ROME. Na de Senaat heeft ook de Kamer van Afgevaardigden vertrouwen uitgesproken in de re gering van De Gasperi; de stem menverhouding was 291 voor, 175 tegen en 42 onthoudingen (soc.- democraten en liberalen). Dit is zo maar niet het eerste het beste moderne fabrieksbedrjjf, er gens. Neen het is de Eerste Kataly- tische Kraakinstallatie in Europa. Zij is van de BPNI en rijst hoog uit bo ven het zuidwesten van Rotterdam, alwaar het Pernis heet. Waar eens de vissers van de Bornisse hun netten droogden, kraakt de BPM kataly- tisch 3500 ton per dag. Katalytisch kraken is het modernste snufje op het gebied van raffineren. Over een maand roken de hoge pijpen offi cieel. Links: de pijp van de ovens, dan katalysatorhoppers met trans portinstallaties op de top. Op de voorgrond een compressor-huis; daar achter de regenerator met liftschacht en (weinig zichtbaar) de reactor. Rechts achter: de fractionneerkolom. Olie-onderhandelingen in Teheran Delegaties zoeken compromis voor kwestie der ontvangstbewijzen TEHERAN. Terwijl in Teheran Donderdag een alzijdige bedrijvigheid heerste om de olickwestie tot een oplossing tc brengen Stokes cbnfe- *terde met Mossadcq en de delegaties stelden een sub-commissie samen voor dc kwestie der ontvangstbewijzen, waardoor dc raffinaderij te Abadan is komen te liggen heeft Hoessein Makki zich in Abadan uitgeput reau Singel, die hen had verhoord, Jn heftige beschuldigingen aan het adres van Engeland. Makki is dc ver- een waarschuwend woord gespro- tegenwoordiger der Perzische regering voor het overnemen der installaties ken- »A,s u weer met het roulette van de Anglo-Iranian en hierbij is hij met weinig tact opgetreden. Terwijl spel start, zullen wij weer moeten vandaag naar Teheran gaat om deel te nemen, aan de onderhandelingen, inSrijPen cn de zaak in beslag ne- u hu sisteren zover gegaan, dat hij de ongeregeldheden te Teheran bij de Bij „Eureka" zal zwart-rode schijf op korte termijn weer draaien (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De strijd tussen de justitie en dc besloten roulette clubs dreigt op de spits gedreven te worden. In ieder geval wat het be stuur van de Amsterdamse cercle privé „Eureka" aangaat. Kort nadat hij de poort van het politiebureau Singel te Amsterdam had verlaten zei de voorzitter van „Eureka", de heer Ph. T.t die Woensdagmorgen sa men met dc secretaris-penningmeester van deze club werd vrijgelaten: „Op korte termijn zullen wy de roulette weer laten draaien". Hij her baalde deze uitspraak ook vanmorgen. vervolgde de voorzitter, „dat wij de Nederlandse wetten met onze club niet overtreden hebben. Ik geloof bovendien de rechter te Nederlandse wetten niet overtreden, zegt voorzitter „Dus niet alleen in principe wilt u weer tot roulettespel overgaan?" vroegen wij. „Nee. op korte ter mijn zal de roulette bij „Eureka" weer draaien," zei de voorzitter vastberaden. Enige ogenblikken voor de heren op vrije voeten werden gesteld heefr de inspecteur van het bu- Vrij koel I 1 Weersverwachting, geldig s van Vrijdagavond tot Zater- f dagavond: half tot zwaar be- g g wolkt en aanvankelijk over- g e wegend droog weer. maar g later op de dag in het Westen |g van het land weer plaatselijk g P enige regen Lanes de Wad- 1 denkust aanvankelijk krachti- m ge of harde, overigens matige tussen Noord-West en p 1 Zuid-West. Weinig verande- g i; nng in temperatuur. 8 AuSustus Zon op 5 u 16 ra I g onder 20 u 14 m; Maan op 15 u 5G h m onder 22 u 57 m. gen wij de voorzitter van „Eureka". De benoeming van de subcom- j „lk aanvaard alle consequenties." missie, die een compromis moet was het antwoord. „Ik heb vier vinden voor het geschil over de dagen "astgezeten, ik ben uren ontvangstbewijzen, is de eerste werkelijke stap, die gedaan wordt om de olie-toevoer -uit Abadan. waar de grootste raffinaderij ter wereld thans stilligt, te hervatten. Perzië heeft steeds geëist, dat de tankboten betalingen en ontvangst bewijzen voor olie overhandigen aan de Perzische Nationale Olie maatschappij. De Anglo-Iranian weigerde de kapiteins van de tank- boten echter toe te staan dergelijke ontvangstbewijzen te tekenen. De commissie is samengesteld uit Ferguson, de Engelse nationalisatie- expert, die Donderdag de Engelse delegatie leidde bij afwezigheid van minister Stokes, de Pers dr Shayegan en een vertegenwoordi ger der Anglo-Iranian. achtereen verhoord, ik heb alle na righeden van deze inverzekering stelling ondergaan, en ik heb dus wel getoond alle consequenties op mij te nemen. Maar indien wij op nieuw een inval beleven, overwe gen wij, de justitie te dagvaarden wegens het verstoren van de rust in een besloten club. Wij hebben nu drie advocaten, mr K. Mahui- zen, mr G. Stein en mr J. de Jong. Wij gaan niet opzij Ook als de justitie een derde en een vierde keer zou binnenvallen, zullen wij iedere keer weer beginnen. Dat is de mening van het bestuur. En ik weet zeker, dat de ledenvergade ring ons in deze geheel zal steu nen." kunnen bewijzen, dat roulette niet voor 100 procent hazardspel is. Ik weet heel goed. dat hazardspel vol gens de wet verboden is. Wij heb ben alles gedaan om „Eureka" binnen de perken van een gesloten vereniging te houden. Wij hebben na de waarschuwing van de Offi cier van Justitie een ledenvergade ring gehouden en reglementswijzi gingen aangebracht, die de beslo tenheid van de vereniging nog meer accentueerden. Wij hebben toen een brief aan de Officier ge zonden. waarin wij hem van onze besluiten om niet in strijd met de wet te komen, op de hoogte stel den." „De politie gelooft," zo vervolgde de heer T.. „dat de besturen van speelclubs slechts uit stromannen bestaan, terwijl de werkelijke „be- zitters-achter-de-schermen" buiten schot bleven, maar aan de touwtjes trokken. Ik ben geen stroman, dan zou ik geen voorzitter willen zijn." Weifelende fietser door vrachtauto gedood (Van onze correspondent) WAGENINGEN. Omstreeks half zes Donderdagavond kwam de 45- jarige los-arbeider A van M. te Wa- geningen per fiets de sterk hellen- dc Wilhelminaweg af. Bij het oprij- 1 den van de Veerstraat weifelde hij, teen hem uit de richting Ede een vrachtauto tegemoet kwam. De au to greep de man, die met zware in wendige kneuzingen naar het zie kenhuis werd overgebracht, waar hij ca. een uur na de aanrijding j overleed. Het slachtoffer laat een „Ik ben er van overtuigd," zo vrouw en negen kinderen achter. Bezorgdheid over kindermoorden in Zuid-Engeland LONDEN. In Zuid-Engeland begint bezorgdheid te rijzen naar aanleiding van een viertal moorden op jonge meisjes, die zich in een maand tijds daar hebben voorge daan. Het eerste slachtoffertje was dc zevenjarige Christine Butcher, die op 10 Juli geworgd werd ge vonden in een weide in Windsor. Op 2 Augustus vond men de elf jarige Sheila Attwoo in Caversham, bij Birmingham, dood waar schijnlijk ook geworgd in een tuin in de buurt van haar tehuis. Een dertigjarige arbeider wordt van deze moord verdacht. De laatste twee moorden werden bedreven in Bath (Somerset) Hier vond men Donderdag het lijkje van de negen jarige Cecily Batstone. die reeds een dag lang werd vermist, en die woonde In de buurt van dê plaats, waar men eerder de zesjarige Brenda Goddard geworgd had ge vonden. Er is een man gearresteerd, die van deze laatste moord ver dacht wordt. Koningin Narriinan in blijde verwachting SAN REMO (Italië)Koningin Nar- riman van Egypte verwacht 'n baby. aldus wordt uit hofkringen verno men. Koning Faroek, met wie ko ningin Narriman op 6 Mei in het hu welijk is getreden, vertrok vanmor gen in zijn jacht Fahr-el-Bihar naar de Franse Riviera Koningin Narri man zal hem per auto volgen, omdat volgens leden van haar hofhouding haar toestand niet toelaat, dat zij een zeereis maakt. Reeds enkele weken zijn er ge ruchten gegaan, dat de jonge ko ningin in verwachting was. Tijdens het bezoek, dat zij onlangs aan Ve- netie bracht bood een mannequin op een modeshow haar een paar babyschoentjes aan. een geschenk, dat de koningin met een blij ge zicht aanvaardde. HET Augustusnummer van „Aan treden", het orgaan van de Vereniging van Ex-politieke Gevan genen uit dc Bezettingstijd opent met een artikel, dat de langademige maar duidelijke titel draagt: „Wij waarschuwen nu reeds de regering om in te grijpen wanneer dc naai boven gedreven „schobbers" *'cb met de wolfsangcl gaan tooien". Deze felle beschouwing is gebo ren uit verontwaardiging over da uitdagende schaamteloosheid, waar mee in de afgelopen weken een aantal ex-politieke delinquenten heeft gemeend uitdrukking te moe ten geven aan de in die kring le vende overtuiging, dat aan deze volksverraders na 1945 „onrecht zou zijn gedaan". Wij hebben in onze kolommen deze schaamteloosheid gesignaleerd en er het onze van gezegd op een manier, die, naar wij hopen, niet is misverstaan. Wij kunnen er dus in komen, als landgenoten, die van de bezetter en zijn handlangers zo bit ter hebben te lijden gehad, een in vele gevallen niet voor te stellen of te herstellen leed, hun ver ontwaardiging de vrije teugel laten over het optreden van lieden, van wie men als minste een beschaamd stilzwijgen mocht verwachten. Wij delen deze gevoelens van de N.V.E. P.G. ten volle Dat neemt niet weg, dat wij juist daarom moeten op komen tegen een uitlating in het hierboven geciteer de artikel. Als men zegt: „wanneer dit stelletje schavuiten de moed zou hebben om dc wolfsangcl naar buiten te demonstreren, dan zal geen verzetsstrijder, die nog over een paar stevige knuisten beschikt, dit zonder meer laten passeren", is men al op een gevaarlijk pad. Wan neer men daarop evenwel laat vol gen, dat „duizenden Nederlanders gereed staan om in dat geval eigen rechter te spelen", is men. naar on ze overtuiging, over dc schreef. Wij hebben onze strijd gestreden vóór de democratie en tegen het fascis me. vóór de vrijheid en vóór het recht. En nu is in een rechtstaat eigen rechter spelen onduldbaar, van welke zijde ook, en door welke nog zo zuivere beweegredenen in gegeven. Wij hebben vertrouwen, dat ook „aantreden" bij nadere overweging zal inzien, dat de door ons gecriti- seerde uitlating weinig gelukkig is geweest .Tc minder gelukkig, om dat wij met stelligheid verwach ten, dat dc regering inderdaad ter zake zal ingrijpen, wanneer men van bepaalde kant de uitdaging zó ver zou willen drijven om de wolfs- angel openlijk te voeren. Zij heeft daartoe het middel in het zg. uni formverbod (art. 435a van het Wet boek van Strafrecht). Men kan de vraag stellen, of dit verbod in deze vorm wel gelukkig is. maar wel nooit zou het met meer recht en met algemener instemming kunnen worden toegepast dan in het hier bedoelde geval als dat zich voor doet. Wat wij, gelukkig, vooralsnog betwijfelen. COMO. In het gebied van het Comomeer in Noord-Italic rees vandaag j van onder het zakkende water een beeld van dood en vernieling op. i Reeds 26 doden zyn gevonden en honderden andere mensen worden nog i vermist. De catastroof is ontstaan, doordat twee rivieren die door dc hevige regens van de laatste weck tot barstens toe waren gezwollen, overstroom den. Het ergst getroffen werd het dorpje Gera Lario. waarop het water zich door een dam heen van een hoogte van 34 meter neerstortte. Dc steden Domaso, Dongo, Sorico, Sondrio en Como werden minder zwaar geteisterd. Gisteren hield de regen op cn onmiddellijk gevaar dreigt thans niet meer. De wolkbreuk, die door inwo- ners van Como beschreven werd als de hevigste sedert mensenheu genis. heeft met minder intensiteit toegeslagen in Europa tot Noorwe gen toe. Parijs kwam blank te staan, hevige regens hebben in Zuid-Noorwcgen de spoorlijnen weggespoeld, in Amsterdam liepen, zo als men gisteren heeft kunnen lezen, woningen onder cn ook in België werd enige schade aange richt. Zuid-Zwitserland werd zwaar getroffen. Donderdag regende het de gehele dag in Bad Ischl. zodat de Jambo ree een dag stil kwam te liggen. De meeste schade werd aange richt tussen het Comomeer cn de Zwitserse grens. Er zijn berichten, dat in dit gebied 50 personen in ziekenhuizen opgenomen zijn, van wie enkele in levensgevaar verke ren. Naar de getroffen streek zijn dokters en geneesmiddelen gezon den. Het merendeel van de verbroken telefoon- en telegraaflijnen is van daag hersteld en sommige wegen zijn weer open voor het verkeer. Invoerverbod van Amerika treft Nederland WASHINGTON Hel Ameri kaanse departement van Land bouw heeft vandaag alle invoer van boterolle, aardnotcnollc, aard- noten voor pindakaas en vetlozc gedroogde melk verboden. Deze maatregel is genomen op grond van dc bepaling in de nieuwe wet op de economische controlemaatrege len, waarbij invoer van agrarisch© producten kan worden verboden, wanneer deze nadelige invloed heert op dc binnenlandse markt. Volgens regeringsfunctionarissen zullen voornamelijk Denemarken, Noorwegen, Zwitserland en Ne derland door het invoerverbod worden getroffen. De invoer van kaas en caseïne is gecontingenteerd op basis van een percentage van de gemiddelde jaar lijkse invoer van dc laatste tijd In de periode van 9 Augustus tot 31 December zal de invoer van kaas in de Verenigde Staten niet meer mogen bedragen van vijf-twaalfden van de gemiddelde jaarlijkse in voer in de basisperiodc 1948, 1949 cn 1950. De invoer van caseïne zal beperkt worden tot vijf-twaalfden van de hoeveelheid, die ingevoerd werd in het belastingjaar, dat 30 Juni is geëindigd. Een Utrechter, Bruno Mertens, heelt een Zwitserse echtgenote, Suzanne. Beiden zijn „in de kunst". Dc foto graaf trof hen aan, terwijl zij aan een der Seineboorden in Parijs zaten te schilderen, bij de Alexander de Der de-brug. 's Zomers trekken zij naar het noorden, 's winters naar het zui den. En als er een voorjaar komt, waarin hun trek-lust zich onbeure- digbaar voelt, wagen zij de sprong over de grote haring-vijver

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1