tf Bezuiniging zonder medische verzorging aan te tasten Maoris:deboeiendste groep ter Jamboree Kijk in nanacht naar vallende sterren Jnificatie zou vermindering van kosten met zich brengi jen Stijgende werkloosheid niet onrustbarend Minister voor beperkt gebruik dienstauto's Scandinavië-expres bij Rotterdam ontspoord Honger op Oostberlijns Jeugdfestival ZIEKENFONDSEN IN MOEILIJKHEDEN II Niet te vlot met ven™ verwij£briefies v"n dure recepten, zegt een arts V redescampagne a la Russe Percentage voor gehele land bedraagt 2voor Drente 4,5 Brand in winkelpand eist een dode T egemoetkomendheid voor Ambonezen gevraagd Nederlands ontwerp voor VN-zegel Dreigement van Blücher niet zo ernstig Bezoekers in de rij om scouts van Nieuw-Zeeland te zien Per minuut vijftig a honderd meteoorstenen Franse motie voor conferentie der Grote Vijf Vrijdag 10 Augustus 1951 3 (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM. De minister van Sociale Zaken heeft kort geleden aan de Ziekenfonds- aad verzocht, voorstellen te doen voor een oplossing van de financiële problemen, waarmee de ziekenfondsen te kampen hebben. Hierbij zeide hij uitdrukkelijk, dat hij premie-verhoging eer ongewenst achtte, maar dat de regering niet in staat was, de tekorten van de zieken fondsen uit de schatkist aan te vullen. De enige weg, die voor de Ziekenfondsraad dus over blijft, is vermindering van de kosten, hetzij door de rechten van de verzekerden te vermin deren of door hen extra verplichtingen op te leggen. Dat hierbij een wezenlijke aantasting van de geneeskundige verzorging van de ziekenfondspatiënten moet worden vermeden, spreekt vanzelf. Er zijn op dit gebied reeds vaak voorstellen gedaan. Men zou b.v. de patiënten de verplichting kunnen opleggen voor ieder recept een klein bedrag te betalen. Hierdoor hoopt men te bereiken dat de verzekerden niet meer voor ieder pakje watten of flesje boor water een receptje bij de dokter gaan halen. Een dergelijke maatregel zou twee voordelen hebben: ten eerste zou het een financiële tegemoetkoming betekenen voor de ziekenfondsen (hoewel niemand wel de illusie zal hebben, dat hierdoor alleen de financiële problemen zouden kunnen worden opgelost) en in de tweede plaats zou het vaak overbelaste ziekenfondsspreek uur van de artsen worden ontlast. ^Hiertegen is echter ingebracht, jbt een bedrag van een kwartje >r recept de verzekerden maar widen van een doktersbezoek zal terughouden. Zou men een belang- lijk bedrag per recept in rekening jpan brengen, dan zou men in strijd komen met de gedachte van 'le ziekenfondsverzekering. Een an- jjere mogelijkheid is, patiënten, die (i een ziekenhuis worden ver- ffleegd, de kosten te laten bijbe llen, die zij ook zouden hebben gehad wanneer zij niet opgenomen ipuden zijn. Men moet hierbij ech ter in het oog houden, dat ziekte 'jp een gezin bijna altijd extra uit gaven meebrengt, ook bij zieken- pulsverpleging, terwijl de kostwin ner in geval van ziekte in de re gel maar 80 procent van zijn loon Jbtvangt. Ook heeft men zich afgevraagd of het verantwoord is de verstrek king van heilgymnastiek en mas- age op dezelfde voet voort te zet- en. Beperking van de tandheel kundige hulp aan z.g. „niet gesa- eerde" patiënten (dat zijn zij die iun gebit hebben verwaarloosd) Lordt overwogen en ook zou van gesaneerden" een bijdrage per ^handeling kunnen worden ge- van de zware posten op het fekenfondsbudget is de specialis- pche hulp, die per behandeling Krat betaald. Het is daarom ge wenst dat de huisartsen bij het ge- ASHINGTON heeft op het' Russische voorstel tot een edespact der Grote Vijf waar ede Moskou ongetwijfeld, naast V.S., Engeland, Frankrijk en de wjet-Unie, het communistische na bedoelde geantwoord met n verwijzing naar de verschillen de vredesresoluties van de Ver. Naties, die, als de Russen ze maar »uden willen aanvaarden en uit voeren, een afdoende garantie voor e*n behoud van de vrede zouden vormen. Dat is natuurlijk ten dele diplomatieke dooddoener. Mos sou zal er nooit toe kunnen ko en, de oplossing der vitale inter zonale problemen over te laten [n de Verenigde Naties, waar het 'h in een hopeloze minderheids- Ztie bevindt. Deze zullen, wan- daartoe aan beide zijde de bestaat. \1 eerste aanleg its in een directe samenspraak lassen Washington en Moskou uit if geruimd kunnen worden. Amerikanen zouden daartoe («peer bereid zijn, indien zij maar ^overtuiging hadden, dat een- wjiae goede wil ook aan Russische »Jde aanwezig was. Gezien de po rtiek, die dg Russen sinds 1945 gevoerd hebben, is Washington ech- 3er wel genoodzaakt in de nieuwe vredesactie van Moskou een ver- ?e[e Poging te veronderstellen tot «et zaaien van tweedracht tussen ?e vrije naties waarbij Engeland kL Verre Oosten de rol is toe- «edacht, die de Sowjets Frankrijk Europa willen laten spelen. Ver ijl!;!' 's het meer dan waarschijnlijk, Jj®1. Moskou met de voorgestelde jonierentie van vijf een uitstel van onlf v£®desverdrag met Japan be- ïii jet zou dwaasheid geweest ^n' de Sowjets de kans te geven de herbewapening van Japan want daarvoor is het, dat zij F""8? zijn, evenals in het Duit- V.£eval misschien kosteloos te IEmd£ren- Da* het Westen be- EmTy ^eeft tot de remilitarisatie kon aPa!> en Duitsland heeft Mos- ISncn alleen aan zichzelf te SS?"' Wlt hc« thans ver- ?an za* het daarvoor de vrP.» len met concessies, die ïanrfl? de wereld kunnen ga- bereiH - de Russer* daartoe tan in Zvjn' 231 uit de volgende ei* blijken? vredescamPaSn® moe' specialist met grote zorgvuldigheid te werk gaan. De financiële gezondheid van de ziekenfondsen is ook voor de art sen zelf een groot belang. Zij zou den ook kunnen helpen door niet meer medicijnen voor te schrijven, dan de patiënt nodig heeft. Besparing mogelijk In het Decembernummer van „Medisch Contact" tikt een arts zijn collega's op de vingers, die te vlot zijn met het voorschrijven van dure geneesmiddelen in te grote hoeveelheden. Hij rekent uit, dat de meeste artsen per dag vijf tot tien gulden kunnen besparen op de recepten die zij uitschrijven. Dat zou de ziekenfondsen per jaar alweer een negen millioen schelen. Maar als er bezuinigd moet wor den, moeten toch de ziekenfondsen zelf in de eerste plaats het voor beeld geven. Administratiekosten maken 10 procent uit van de to tale uitgaven van de fondsen, zo dat bezuiniging op dit punt van grote betekenis is. In de eerste plaats denkt men hierbij wel aan beperking van het aantal fondsen, dat nog altijd 140 bedraagt. In vele plaatsen van ons land werken vijf, zes en zelfs tien fondsen naast elkaar. Concentratie zou niet alleen de administratie kosten kunnen verminderen, maar ook die van de geneeskundige ver zorging. De fondsen van de Katholieke Arbeiders Beweging verzetten zich echter tegen unificatie. Zij menen, dat er voor katholieken een katho liek fonds moet zijn. DEN HAAG. Volgens het maandoverzicht van het ministerie van Sociale Zaken is gedurende de maand Jnll het aantal b(j de arbeldsbnreaux ingeschreven mannelijke werklozen gestegen van 56.501 tot 62.056. Hierbij waren 45.262 geheel werklozen (in Juni 38.443), 16.477 (17.736) DUW- arbelders en 317 personen (322) met volledig wachtgeld. De relatieve werk loosheid was het hoogst ln Drenthe met 46, Groningen met 35 en Noord- Brabant met 27, het laagst in Zeeland met 9 en Overijssel met 11 werk lozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijksgemiddelde 20 bedroeg tegen 19 op 30 Juni J.l. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4841 tot 5883. Hoewel het aantal werklozen thans op een vroeger tijdstip een neiging tot stijgen vertoont dan in 1950, kan niet van een bepaald ongunstige ontwikkeling worden gesproken, al dus wordt in een toelichting op de cijfers gezegd. De stijging moet na melijk mede worden toegeschreven aan het feit. dat dit jaar veel jon gelui zich direct na het beëindigen van hun opleiding bij het Arbeids bureau lieten inschrijven, terwijl zij vroeger dit eerst in Augustus deden. Hier komt nog bij, dat in samen werking met het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en de organen van het leerlingen- stelsel, een actie is gevoerd om te bereiken dat de jeugdige arbeids krachten door de bemiddeling van het Rijksarbeidsbureau in het ar beidsproces worden ingeschakeld en niet langer zelf een plaats in het bedrijfsleven zoeken. In dit licht moet ook het aantal werklozen in de metaalnilverheid, dat thans van 3678 tot 5592 is ge stegen, en in de bouwvakken, dat van 5937 tot 7390 steeg, worden be zien. De toeneming van de vraag in de metaalnijverheid van 7450 tot 8592 wijst er al op. dat de werkge legenheid in deze bedrijfstak niet is verminderd. De werkgelegenheid in de leder- verwerkende industrie, de confectie- en de textielindustrie verminderde (Van onze correspondent) HAARLEM. Omstreeks één uur in de afgelopen nacht is brand uit gebroken in een winkelpand in de Kleine Houtstraat te Haarlem, wel ke de hoofdbewoner, de heer W. C. Bos, het leven heeft gekost. Op het hulpgeroep van een inwo nend echtpaar, dat de brand ont dekte. was de heer Bos naar bene den gesneld, om bij de buren de brandweer te waarschuwen. Ter stond begaf hij zich daarna weer naar de bovenverdieping, waar het vuur snel om zich heen greêp. Hij wilde trachten zijn geld nog te be machtigen, dat hij in de slaapkamer op zolder had achtergelaten. Deze poging is jammerlijk mislukt. Waar schijnlijk is hij door de dichte rook bedwelmd geraakt en gestikt. De brandweerlieden vonden het ont zielde lichaam op de bovenverdie ping. Behoudens enkele brandwon den en een wond aan het voorhoofd had de man geen noemenswaardig letsel bekomen. Het papiergeld lag verspreid op de grond. Op de zolderverdieping sliep be halve de heer en mevrouw Bos ook nog een jong echtpaar, met kinde ren. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De zolderverdie ping is vrijwel geheel uitgebrand. door de bekende afzetmoeilijkheden. Ook in de meubelindustrie veroor zaakten moeilijkheden bij de afzet oen toeneming der werkloosheid. Voornamelijk door de verminderde werkgelegenheid in de bouwnijver heid en de landbouw (in deze laat ste bedrijfstak wegens mechanisatie en onbestendig weer) steeg het aan tal werkloze losse arbeiders van 8991 tot 9342. (Advertentie LM.) Op Duindigt kost een goede Tip veel geld En wordt men toch dikwijls teleurgesteld. Doch: Tip van Bootz, die moet U vragen; Die zal U zeker wel behagen En bovendien, die kost maar weinig geld. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. de Hr M. B.. Wassenaar, ontv. 1 fl. TIP DEN HAAG. In schriftelijke vragen aan de minister van Bin nenlandse Zaken schrijft het Tweede Kamerlid Krol (CHU) de geprikkelde stemming in de Am bonezenkampen toe aan het af snijden van het contact met het Bureau Zuid-Molukken en de stichting „Door de eeuwen trouw". Hij verzoekt de minister om te overwegen hetzij op gronden van billlijkheid hetzij op paeda- gogische overwegingen om in het belang van de rust in de Am* bonese woonoorden de tegen ge noemde organisaties genomen maatregelen op te schorten. Den Bosch krijgt een nieuw sta- tionl dat letterlijk uit cn op de inmiddels bijgewerkte oorlogs puinhopen wordt opgetrokken, waarvan men een stuk onder- wand bij de opruiming heeft la ten staan. NEW YORK. Het hoofdkwar tier der Ver. Naties in New York zal een postzegel van vijf dollarcent in gebruik nemen. Een gedeelte van de opbrengst komt ten bate van het Kindernoodfonds. De postzegel is blauw en toont een kinderhand, die door de helpende hand van een volwassene wordt vastgehouden. Het ontwerp is van de heer S. L. Hartz, van de firma J. Enschedé en Zonen, Haarlem. Bewindsman beroept zich niet op eisen van het decorum (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In verband met de klacht van de Tweede Kamer commissie over het gebruik dat op- perofficlcren en leden van de leger- raad maken van dienstauto's voor het afleggen van de afstand tussen woonhuis en bureau, wijst men ons van bevoegde zUde op hetgeen mi nister Staf over deze kwestie on langs in de Eerste Kamer heeft op gemerkt. Van deze mededelingen had de Tweede Kamercommissie, bij het af sluiten van haar verslag op 31 Juli jl. nl. nog geen kennis kunnen ne men. Op 2 Augustus d.a.v. heeft mi nister Staf de Eerste Kamer het volgende meegedeeld: „Ik heb me dewerkers. die zeer lange dagen ma ken, met grote Ijver werken en wien niets te veel is. Moeten wij die nu gaan beperken? Zij houden zich nooit aan kantooruren cn staan al tijd klaar en zijn altijd in touw voor het werk. Ik ben er zeker van, dat iemand, die zich nauwkeurig houdt aan de kantooruren en niet geregeld reist ook niet van een dienstauto gebruik moet maken. Dat is juist. Daarop wordt toezicht uit geoefend. Maar ik kan toch niet iemand vragen om zo efficiënt mo gelijk te werken en rich niet aan diensttijden te houden en hem dan op de tram laten wachten? Er wordt uit zakelijk besef gehandeld". BONN. De West-Duitse vice- kanselier, Blücher, heeft Donderdag de Westelijke Hoge Commissarissen meegedeeld, dat zijn dreigement, om uit het internationale gezags orgaan voor het Ruhrgebied te tre den, alleen betrekking had op hem zelf en niet betekende, dat de West- Duitse delegatie zich als geheel zou terugtrekken. Blücher zal in geen geval aftreden vóór kanselier Adenauer, die zich met vacantle in Zwitserland bevindt, te hebben ge raadpleegd. Van Westelijke gealli eerde zijde vat men, met het oog op deze verklaring, BlÜcher's drei gement niet zo ernstig op, als aan vankelijk het geval was. Hierbij tekenen wij aan. dat de minister zich in dit antwoord dus niet, zoals de staatssecretaris van Oorlog eerder had gedaan, op de eisen van het decorum heeft beroe pen om het gebruik van dienstauto's voor een beperkt privé-gebruik te verdedigen. Wij vragen ons af of er zich te dien aanzien wellicht een klein meningsverschil tussen beide bewindslieden voordoet In dat ge val zal men aan het oordeel van de minister beslissende betekenis moe ten toekennen. Wij verwachten ten minste dat zijn antwoord aan de Tweede Kamercommissie zal over eenstemmen met hetgeen hij in de Eerste Kamer verklaarde. DEN HAAG. Met ingang van 13 Augustus a.s. kunnen ook naar de Duitse democratische volks republiek en Japan geschenkzen dingen worden gestuurd. Taialia en Titi-Toera in bad Isclil (Van onze Jamboree-verslaggever) BAD ISCHL. Misschien wel de boeiendste groep ter Jamboree vormen de Maori's. Op de bezoek dagen verdringen zich voor hen zowel de Oostenrijkers als de vele vreemdelingen uit Bad Ischl en St. Wolfsang. Zij staan in lange rijen te wachten, als gold het een opera voorstelling. Wat dat betreft: de scouts van Nieuw Zeeland zijn in staat een opwindend cn voortref felijk programma op te voeren. Alleenmen moet geluk hebben om het te zienwant het is geen door lopende voorstelling. De Maori's zijn de enige padvin- dersgroep, die hun gehele kamp, dat maar klein is, door een meer dan manshoog paalwerk hebben beschut, zoals dc oude, wilde Ma- ori-stammen dat deden. Zij volgen ook in hun kamp de traditionele Maori-gewoonten en gebruiken. Voor de nauwe uitgangen staan twee jongens in hun vezelrokjes, gewapend met houten speren. Bij gelegenheid stoten zij een angst wekkend schor gekrijs uit. Maar ze trekken er een vrolijk gezicht bij, want u hebt misschien al be grepen, "*dat deze jongelui aller minst uit het oerwoud komen. Zij zijn aardige, beschaafde en zelfs wat stille jongens, ondanks het feit. dat ze een paar uur per dag de wildeman uithangen. Dat doen ze dan echter ook zo overtuigend, dat de toeschouwers Passagiers konden zonder letsel in voorste wagons overstappen ROTTERDAM. Op de Ceintuurbaan, die door het Noordelijk deel van Rotterdam loopt en de lijnen GoudaRotterdam Maas en Den Haag- Rotterdam D.P. verbindt waardoor een rechtstreekse verbinding van Duitsland met Hoek van Holland tot stand wordt gebracht is Donderdag avond, om kwart over elf de Scandlnavlë-exprcs ontspoord. De passagiers konden zonder letsel bun reis naar Hoek van Holland voortzetten door in de voorste, in de rails gebleven, wagons over te stappen. De ontsporing heeft plaats gevon den bij de Xerxesweg, waar de spoorweg 'n lichte kromming maakt en een wissel moet worden gepas seerd. Zeven van de tien wagons hadden reeds de flauwe bocht geno men, toen de achtste met het ach terste wielstel plotseling het andere spoor volgde. Wonder boven wonder hoe dit mogelijk was zal het onderzoek nog moeten uitwijzen namen de laat ste twee wagons weer op correcte wijze de wissel en ontspoorden niet. Positie K.L.M.-vliegtuigen AMSTERDAM Indonesiëroute: thuisreis: PH-TDE (Utrecht) giste ren op Schiphol; PH-TDD (Delft) uit Djakarta. Uitreis: PH-TDI (Enschede) in Bangkok; PH-TDO (Maastricht) uit Calcutta; PH-TET (Tilburg) uit Caïro. (Van een onzer redacteuren) Wie in het komende weekend 's nachts opvallend veel „ver schietende lichtjes" aan de hemel ziet, denke niet aan geheime wapens van de een of andere vreemde mogendheid. Het zijn meteoren (échte niet de naar hen genoemde straaljagers). Elk jaar om deze tijd ontmoet de aarde, in haar baan om de zon, de baan van een zwerm meteoren, die zijn grootste dicht heid bereikt tussen 10 en 13 Augustus, Als er heldere hemel is, kan men, vooral in de nanacht, wel 50 tot 100 van deze „vallen de sterren" per minuut waarnemen, al zal de maan, die juist van eerste kwartier naar vol loopt, meer licht geven dan voor goede waarneming wenselijk is. Perseïden heten zij. Wie de moeite wil nemen enige tijd lang naar de hemel te'kijken, zal kun nen constateren dat de Danen die zij aan het firmament beschrijven, naar achteren verlengd samenko men in hetzelfde punt. Dit punt ligt in de buurt van een klein sterretje in het sterrenbeeld Per seus aan de noordoostelijke hemel' vandaar de naam. Verder hebben de Perseïden met Perseus niets uit te staan: hun gemeenschappelijke punt van uitgang (de „radiant") is maar denkbeeldig, want het berust op hetzelfde gezichtsbedrog als het schijnbare samenkomen van twee (evenwijdige) spoorrails, in de verte. In werkelijkheid bewegen de meeste meteoren :ch in langga- rekte elliptische banen om de zon; het zijn veelal de overblijfselen van een uiteengevallen komeet en zU bestaan voor het merendeel uit nikkel-ijzer of steen. Het licht schijnsel waarmee zij, eenmaal binnen onze dampkring, gepaard gaan, is niet in de eerste plaats ge volg van de verhitting van de me teoor door dc wrijving met de lucht, maar is te wijten aan een aan atoomsplitsing verwant proces: de meteoor die met snelheden va riërend van vijftien tot tachtig kilometer per seconde onze damp kring binnentreedt, bombardeert de luchtmoleculen met zo'n kracht dat deze worden uiteengeslagen; dit bombardement veroorzaakt de gloed, die soms zo fel kan zijn dat hij ln helderheid Venus of zelfs de volle maan overtreft In zo'n geval spreekt men van een vuur bol. Essentieel verschil tussen een zo geheten vuurbol en een meteoor is er dus niet: „een vuurbol noemen wij alleen zo'n ding dat pennen ln beweging brengt", zei eens een De baan van een door het heel al klievende meteoor met heU derhaidswisselingen. Rechts ziet men de nevelvlek van Andro meda. astronoom. Men hoort ook wel de naam „bolide" gebruiken; dit be tekent dat de meteoor-in-kwestle met een explosie uit elkaar springt; het gebruik van de term „meteo riet" kan aanduiden, dat de betrok ken „vallende ster" ook inderdaad is gevallen dat wil zeggen op de aarde ls terechtgekomen. Dat komt overigens naar verhouding maar zeer zelden voor: het merendeel verdampt in c'-ï icht al. Wie er een uurtje nachtrust aan wil wagen, houde zijn rendez-vous met de Perseïden bU voorkeur in de nanacht: na middernacht zijn er méér meteoren te zien dan daar voor. De verklaring daarvan moet men zoeken in de „dagelijkse va riatie": tengevolge van de draaiing van de aarde om haar as zien wij ln de avond alleen de meteoren die ons inhalen. Na middernacht ech ter ontmoeten wij de tegenliggers en die zijn altijd talrijker, net als in het verkeer op straat. Dit had echter tot gevolg, dat het weerbarstige wielstel met zo'n kracht naar rechts werd getrokken, dat de rails geheel werden ontzet en er tenslotte een ontsporing volgde, waarbij de wielen diepe sporen in de spoorbaan trokken. De reizigers in deze wagon werden danig door elkaar geschud, en kwamen al spoe dig met ontdane gezichten door de ramen kijken. Niemand kreeg ech ter enig letsel. Gelukkig reed de trein hier met matige gang. zodat reeds na enige tientallen meters gestopt kon wor den. Behalve dat de achtste wagon ontspoord was, bleken van de laat ste twee rijtuigen de buffers over elkaar gewrongen te zijn. Na onge veer een kwartier oponthoud kon den de reizigers uit de achterste vier rijtuigen in de voorste zes overstap pen en de reis voortzetten naar Hoek van Holland, waar de boot naar Harwich lag te wachten. Het treinverkeer over de Cein tuurbaan !s in beide richtingen ge stremd. Om ongeveer een uur van nacht arriveerde de werktrein. Men hóópt in enige uren althans één van de lijnen vrij gemaakt te hebben. verschrikt terugdeinzen, als twee zwaardvechters elkaar met de Taiaha te lijf gaan. De Talaha is een houten vcchtwapen, dat aan twee zijden te gebruiken is. Het is tegelijk speer en knots en de Maori's hanteren het wapen blik semsnel en feilloos. Een hunner heeft het mij even duidelijk ge maakt en hij raakte in dezelfde seconde met de speer de gesp van mijn broekriem en gaf me een welwillend klopje op de schouder met de knots. Geestdriftig krijgen de Maori's hun bewonderaars met hun Titi- Toera. Dit Is een spel, waarbij ze met zestien man tegenover elkaar op de knieën zitten, elk met twee stokjes een soort grote hoepel stokken. Onder het zingen van een sterk rhytmisch gezang worden de stokjes nu met eindeloze variatie gebruikt, tegen elkaar geslagen en naar elkaar toegeworpen. In het begin is het alleen maar aardig, maar naarmate de bewegingen versnellen cn de wonderlijkste worpen worden verricht, kijkt u met groeiende verbazing en ver wondering naar zo'n Maori-spel. U moet maar van mij aannemen, dat ook een heel gewone worp u nog voor problemen zou plaatsen- Dat weet ik zo goed omdat ik met de hoofdman van de Maori's, Fred Turner (een beminnelijke leraar uit Fairlie in South Canter bury) zelf op de knieën ben ge gaan. Hij wierp mij twee stokjes toe, waarvan ik er één liet vallen. Toen zijn wc maar weer opgestaan. Hij heeft zelf een bijzonder mooie Taiaha. die hij nooit loslaat en 's nachts ligt hij naast zijn leger stede. Want het is een antiek wa pen uit het museum te Auckland en alleen voor deze Jamboree af gestaan. Het stokjesspel. vertelde hU me. was al in de oude tijden voor de Maori-stammen een voor bereiding voor het gevecht De kleinste jongetjes wérden er in on derricht om de polsgewrichten le nig te maken en het oog te scher pen. De rokjes van de Maori's, het enige dat zij dragen behalve de hoofdband die moet zorgen dat het haar niet voor de ogen valt, zijn gemaakt van de stengels van een inheemse plant. PARIJS. De commissie voor buitenlandse zaken van de Natio nale Vergadering heeft Donderaag een motie goedgekeurd, waarin wordt aangedrongen op het hou den van een conferentie van de Grote Vijf, zonder dat hierdoor aan het gezag van de Verenigde Naties afbreuk wordt gedaan. In de motie, die door de Nationale Vergadering zal worden behan deld, wordt ook gezegd, dat „der gelijke onderhandelingen eerst na het sluiten van een wapenstilstand ln Korea met effect kunnen wor den gevoerd". Tevoren was een communis tische motie verworpen, waarin het jongste Russische voorstel aan Truman werd ondersteund. DJAKARTA. De Garuda In donesian Airways heeft een beroep gedaan op de jongeren om zich te melden voor opleiding tot vlieger. Deze opleiding zal in het buiten land worden gegeven en zal 2 ja ren duren. Nederlandse tuinbouw helpt Westelijke hulporganisatie met kool en tomaten BERLIJN. Uit Nederland zijn Donderdag 5000 Kg tomaten en kool naar West-BerliJn verzonden als geschenk van de Nederlandse tuinbouw aan de West-Berlljnse Jeugdherbergen, die open tafel houden voor de deelnemers aan het communistische z.g. wereldjeugdfestival, die ln Ooat- Berlljn niet genoeg te eten krijgen. West-Bcrlljn heeft voor deze hon gerende festivaldeelnemcrs een beroep moeten doen op de Westelijke wereld om steun In natura of in geld. Reeds 647 Jongens en 107 meisjes hebben in West-Beriyn om permanent asyl verzocht, omdat ze niet terug willen ofdurven. Intussen kunnen de incompetente organisatoren van het festival geu ren met de aankomst van 800 Engel se. 45 Amerikaanse en 29 Spaanse deelnemers. Zu zijn van Duinkerken met het Poolse schip „Batory" naar Gdynia in Polen gereisd en vandaar per trein naar Oost-Berlijn. Overigens zijn vele buitenlandse deelnemers aan het festival, vooral uit Zweden en Argentinië, die van plan waren veertien dagen in Oost- Berlijn te blijven, volgens de Noord- West-Duitse radio reeds vertrokken. Zij beklaagden zich o.m. over „de gebrekkige organisatie en de slechte hygiënische toestanden in de- dicht bevolkte wijken van Oost-Berlijn". 7;ii3fïn"1iiiriiiDt)37T]iiTjiii)Tiiüiiiu]fir3!ïït[rnrniDnn(Kii[T[i!iiTniTiTf'TffiïïnuFiTuniïïiDiii Begroting van Uniezaken aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft Donderdagmiddag de begro ting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen z.h.s. aangenomen. De communisten verzochten aanteke. ning van hun tegenstemmen. HAMBURG. Het „Verbond vantv". Duitse soldaten", de grootste orga-ton. nisatie van Duitse oud-striidexs,:100 zal leden van de voormalige SS ala? JJ® lid toelaten.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3