DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Pleven vormt Frans kabinet zonder socialisten Nieuwe tactiek van Nam II: zwijgen Meest conservatieve regering Personeel van fabriek stal op grote schaal Communistische terreur op Jeugdfestival sinds de oorlog Gisteren noch vandaag ook maar enige vorderingen gemaakt PARIJS. Premier Pleven heeft vanmorgen vroeg een nieuwe coalitie- I cialistische verzetsbeweging (U.D.- regering gevormd, een der meest conservatieve, welke Frankrijk sinds de I S R.» de eig'en groepering van oorlog gehad heeft. De minister van Buitenlandse Zaken. Robert Sehuman, Pleven. die met de radicale partij i naitur vorlmnHon ic- Knnnvaarnii' behoudt zijn functie. Oud-premier Bidault wordt vicc-prcmier, minister van Defensie en minister voor Internationale Conferenties. Beiden zijn lid van de M.R.P., de katholieke republikeinse partij. Oud-premier Henri Qucuille blijft als minister van Staat en de oud-minister van Justitie. Rene Mayer, als vice-premier en minister van Financiën. Zy zyn leden van de radicaal-socialistische party. Voor het eerst in ruim een jaar tijd zullen er geen socialisten in de regering zitting hebben. De socialistische party heeft Pleven bevestigd als premier en hem steun beloofd, maar zy heeft geweigerd, haar leden tot het kabinet te doen toetreden. Verwacht wordt, dat hierdoor het kabinet geen lang leven beschoren zal zyn. Pleven heeft geen steun by de communisten of onder de aanhangers van gen. De Gaulle gezocht. Zij blyven in dc oppositie. ressorteert, waardoor de vorming van het kabinet vertraagd werd. De moeilijkheid werd ten slotte opge lost. door Jacquinot de functie te geven, welke hij wenste minister van de Overzeese Gebiedsdelen. Andere ministeis zijn: Openbare Werken: Pinay (onaf hankelijk); Uniezaken: Letourneau (M R P.); Wederopbouw: Claudius- Petit van de democratische en so- Onmiddellijk. nadat hun namen aan de verslaggevers verstrekt wa ren. begonnen de nieuwe ministers bijeen te komen op het Elysée, waar zij. zoals de traditie wil, aan de president voorgesteld werden en waar een groepsfoto werd gemaakt. Hét was intussen reeds vier uur in de morgen geworden. De vorming van het kabinet maakt een einde aan de regeringscrisis, welke 10 Juli begon en de langste in de geschiedenis van de vierde republiek werd. President Auriol heeft in de afgelopen maand het premierschap aan zeven verschillen de staatslieden aangeboden. Als gevolg van hun winsten bij dc parlementsverkiezingen op 17 Ju ni is de radicale invloed in het ka binet versterkt. Senator Brune krijgt de belangrijke functie van minister van Binnenlandse Zaken, waaronder de politie ressorteert. Faure wordt minister van Justitie en Bourges- Maunoury wordt minister voor het Leger en de Bewapening. André- Marie, die drie jaar geleden gedu rende een kleine maand premier was, wordt minister van Opvoeding. Vertegenwoordigers van de M.R.P. zijn verder: Buron. minister van Voorlichtingen. Pflimlin, minister van Buitenlandse Handel. De rechtse onafhankelijke en boe- ren-groeperingen hebben belangrij ke functies in het kabinet gekregen. Deze groeperingen hadden bij de verkiezingen ook winst geboekt. Uit deze groeperingen zijn afkomstig: De minister van Landbouw, Antier; de minister voor Begrotingszaken, Courant; de minister voor de Oud strijders. Temple; de minister van Gezondheid. Ribbeyre. Het onafhankelijke parlementslid Laniel, werd door Pleven belast met de zorg voor het ministerie P.T.T., maar een ander onafhankelyk par lementslid. Louis Jacquinot. weiger de de portefeuille van minister voor Uniezaken. waaronder Indo-China nauw verbonden is; Koopvaardij: Morice (radicaal); Industriële Pro ductie: Louvel (M.RP.). Korea-strijders schuldig aan ergerlijke baldadigheid (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. In de gemeen teraad van Roosendaal hebben de raadsleden W. Moerings (KVP) en M. Koppenol (PvdA) aan B. en W. gevraagd stappen te doen om her haling te voorkomen van ergerlijke baldadigheid, welke geregeld door Korca-vrijwilligers wordt gepleegd. Vooral de bewoners aan de toe gangswegen tot het kampement van de vrijwilligers nabij de Engelbrecht van Nassaukazerne klagen over overlast. ..STAAKT HET PRATENIN KOREA MOENSAN. Evenmin als gisteren is er op de twee zittingen, die de wapenstilstandsdclegatics heden in Kaesong hielden, enige vordering ge maakt by het vaststellen van de voorwaarden, waaronder het vuren zou kunnen worden gestaakt. Niet bekend is, hoe de besprekingen vandaag verliepen: het geallieerde communiqué zegt slechts, dat men niets is op geschoten. Maar gisteren werd de conferentie, naar later bekend gemaakt is, tot een zeer eenzydige vertoning, door een nieuwe tactiek van de leider der Noordelijke delegatie, generaal Nam II, die precies 131 minuten lang zweeg. Dit gebeurde, nadat admiraal Joy, in antwoord op het communisti sche voorstel om een bufferzone aan de 38ste breedtegraad in te stellen, verschillende tegenvoorstellen had ontvouwd. Het was een geladen atmosfeer, de 2 uur en 11 minuten niemand toen, nadat Joy verschillende alter- een mond opendeed. Nam stak on- natieven had genoemd om de im- rustig de ene sigaret na de andere passé te doorbreken. Nam II een voudig niet antwoordde en geduren- J~\ E zwaarste regenval sinds zes- tig jaar in West-Europa heeft vooral Zuid-Zwitserland en Noord- Italie geteisterdtientallen mensen verloren het leven en de schade aan huizen en verkeersmiddelen loopt in de viillioenen. Geluk bij een ongeluk hadden de 19 Neder landse toeristen, die in een bus van de VIOS, op de weg van St. Moritz vaar Chiavenna. bijna 400 meter door een machtige water stroom loerden meegesleurd: nie mand van hen werd gewond. De bovenste foto toont de autobus in haar benarde positie. Veel leed en ongemak veroorzaakte de rivier de Inn, die op drie plaatsen in Zwit serland haar boeten verbrak. Daardoor kwam o.a. het dorp Samedan (foto nummer twee) on- far water te staan. En hoezeer het verkeer getroffen werd, bewijst onze laatste foto, van het station Diogna-Gresciano, aan de Gol- "ord-lijn, dat door het looest stro mende water onder meters hoge steehhopen werd bedolven. Bonn's vice-kanselier vraagt ontslag uit Ruhr-orgaan BONN. Vice-kanselier Blü- c'ier heeft kanselier Adenauer schriftelijk verzocht, van zijn func tie als leider van de West-Duitse delegatie in het internationale or gaan voor het Ruhrgebied onthe ven te worden. Blücher schreef, het niet in overeenstemming met 2lJn prestige als politicus te achten om deze functie te blijven uitoefe nen. AMSTERDAM. Vrijdagavond omstreeks zes uur is in de Leid- sestraat een 27-jarige wielnjdster ♦n botsing gekomen met een voet- jonger. die plotseling de rijweg overstak. De wielrijdster viel met naar hoofd op het plaveisel en 'erd naar het Wilhelminagasthuis vergebracht, waar zij des avonds leed.06 gevolgen van de val over" STORM op. terwijl hij met zyn vingers op zyn sigarettenaansteker op dc tafel zat te trommelen. Verder keek hij voortdurend op zijn polshorloge. Zijn stafofficieren, achter hem ge zeten, schoven hem voortdurend briefjes toe, maar zijn mond bleef grimmig gesloten, terwijl de overige vier communistische generaals zo nu en dan met elkaar fluisterden, doch zich verder afzijdig hielden. Toen begon het na 131 minuten admiraal Joy, die rustig aanteke ningen had zitten maken, te ver velen. Hij verbrak het stilzwijgen met de opmerking, dat de bespre kingen over de bufferzone vastge lopen schenen te zijn. Hij vroeg: „Heeft u een voorstel om uit deze impasse te geraken?" Nam zei na een ogenblik zwijgen, dat de im passe verbroken kon worden door de 38ste breedtegraad als militaire scheidingslijn te gebruiken. Er zat toen niets anders op, dan uiteen te gaan tot vandaag. Oude wielrijder gedood bij onvoorzichtig oversteken PURMEREND. Op de Pur- merenderweg in de Beemster stak Vrijdagavond de zeventigjarige wielrijder J. B. uit Hobrede bij Purmerend, plotseling de weg over. Hij had een naderende per sonenauto blijkbaar niet opge merkt en werd door deze in volle vaart gegrepen. Toen omstanders B. uit de sloot haalden, waarin hij was geslingerd, bleek hij reeds overleden te zijn. WAT VOOR WEER? Koel weekeinde (Van onze weerkundige medewerker). Hoewel de zware regenval van enige dagen geleden door opklaring gevolgd is, ziet het er voor het komende weekeinde nog allesbehal ve best uit. Via Ierland is een ac tieve storing genaderd, die in de loop van heden haar invloed op het weer in ons land heeft vergroot. Weliswaar is de kans groot, dat de ze storing Nederland morgen al weer zal zijn gepasseerd, maar desalniettemin zal er ook Zondag veel bewolking zijn en er is alle kans op enige regen. Bovendien zal het weer koel zijn. Ook wanneer de te verwachten regen in de nacht van Zaterdag op Zondag mocht val len is er geen reden voor optimis me. De zomer is ver af. TWEE DAGEN "JLSSS* sielen (of om ortho- grapisch van lange tenen af te blijven: skxïtsjesilen) is dit jaar in het water gevallen. Dat is jammer, want het is een specifiek drie daags Fries zeilfeest voor Friese beurtschippers op Friese meren en zeeën.. Als de tjalken met bolle zeilen over het water stor men boei- niekaarde DERDE DAG: wind af- C'piT tp loeven, ol 1L 1 Ui als men de verbetenheid ziet waarmee zwaar den worden opgehaald en neer gelaten, dan valt er iets buifen- géwoons te genieten voor Idns- Ijue en vreemdeling. Vooral als er op zee (het meer Flevo b l ij f t zee heten) gezeild wordt. Deze week ook. Men had gehoopt, dat de Lemster Hoofden zwart zouden staan van kijkers, roepers en genieters, maar het storm de, het goot. en de schaarse toe schouwers zochten doorwaternat de kachelwarmte van De Wilde man om zich te drogen. Drie van de zes wedstrijddeelnemers lie pen averij op. En daarna? daarna viel er windstilte en dre ven de overgeschotenen lusteloos naar de finish. Er viel wel een prachtige „natte" waterfoto te maken, waarop het amper rim pelde, maar van het skutsjesilen was de eigenlijke aardigheid af. De kampioensbeker ging van U Zwaga, Langweer (De Twee Ge broeders) via mr. P. A. V'. ba ron van Harinxma thoe Sloot-en die de uitreiking leidde in woord-en-daad. over op C. Sal- verda eveneens met een tjalk die De Twee Gebroeders heet. Vol gend jaar weer een andere twa broeren Voor circa f 8000 grondstoffen gestolen (Van onze correspondent) I ZAANDAM Twee fabrieksar beiders uit Zaandam en een per soon, die afvalstoffen van het be drijf ophaalde, zijn door de Zaan- I damse recherche gearresteerd in verband met diefstal van grond- stoffen bij een grote Zaandamse essencefabriek De gestolen goede- j ren vertegenwoordigen een waarde I van zeven acht duizend gulden. I De arbeiders plaatsten de grond- j stoffen bij de afvalstoffen, waarna de vuilnisophaler kwam om de goederen door te verkopen aan een 44-jarige ijsbereider uit Zaandam, die heling ten laste is gelegd. De goederen verhuisden daarna naar een Amsterdamse grossier, die ze pondsgewijs verkocht Dc fabrieks arbeiders en dc vuilnisophaler zijn voor de Officier van Justitie te Haarlem geleid. Veertien millioen mensen in Sowjet- slavernij STOCKHOLM. Op het congres van de liberale wereldunie in Up- sala is een resolutie aangenomen, waarin de massa-deportaties en het bestaan van enorme slaven kampen achter het ijzeren gordijn worden gebrandmerkt als een mis daad tegen de mensheid. Het libe rale Engelse Lagerhuislld Davics. deelde het congres mede, dat op het ogenblik 14 millioen mensen in slavernij leven in het gebied, dat eens onder Dzjengis Khan stond en nu onder Stalin. Daar het levensmiddelen rantsoen afhangt van de verrichte arbeid zijn deze Sowjet-slaven gedoemd om lang zaam te sterven. FRANKFORT. Bijna twee derden van de radioluisteraars in Oost-Duitsland zetten minstens tweemaal per week de uitzending van „De Stem van Amerika" aan, aldus een rapport van de Ameri kaanse Hoge Commissie. Faroek verliest vijftig millioen CANNES. In het „Palm Beach"-Casino heeft koning Fa- roék van Egypte Donderdagavond vijftig millioen francs verloren. Dit is een record, want in deze inrichting is nog nooit een speler zoveel geld opééns kwijt geraakt. Buit van overval in de Purmer slechts f 30.- PURMEREND. De autoritei ten hebben de brandkast geopend van de fam. Laan, bij wie de roof overval in de Purmer is gepleegd. De 5000. die naar het zeggen van Suzanna Laan hier in moest zitten, bevond zich er inderdaad nog in. Slechts een huishoudportemonnaic met 30.wordt vermist. Van de dader(s) ontbreekt nog ieder spoor. Twee en een lialf-jarig meisje verdronken DEN HELDER. Vrijdagmid- dag omstreeks 12 uur is uit de Liniegracht het lijkje opgehaald van het 2%-jarig dochtertje van de familie P. alhier. Het kind werd sinds elf uur vermist en toen de moeder en enige buur vrouwen gingen zoeken, vonden zij het lichaampje drijvende. Door twee doktoren werd nog tever geefs getracht dc levensgeesten op te wekken. Van maandproduclie in April werd bijna een derde deel ontvreemd (Van onze correspondent) AMSTERDAM. - De vacantle kamer van de Amsterdamse recht bank heeft een zaak behandeld te gen zeventien verdachten zestien mannen en een vrouw die be trokken waren by een grootscheep se diefstal van pas gefabriceerde speelgocdballen van een fabriek aan het IJ. Ongeveer dertigdui zend ballen werden gestolen en vlak voor de ontdekking waren de dieven zo brutaal gc.vorden, dat ze van de maand-productic in April 1951, die 39.0C0 rubberballen be droeg, er elfduizend o tvreemdden. Om de beurt kwamen ze voor de rechters: arbeiders van de fabriek, handelaren van het Waterlooplem. een speelgoedwinkelier en nog en kele anderen. Ze waren verdachte en moesten daarna ook telkens weer als getuige in de zaak tegen een der anderen verschijnen. Acht advocaten verdedigden hun Prins Bernhard met twee dochters naar Duitsland SOESTDIJK. Prins Bernhard is Vrijdagmorgen met de twee oudste prinsessen voor een kort bezoek aan de moeder van de prins, prinses Armgard, In Rois- dorf bij Bonn aangekomen. Vanochtend zou de terugreis worden aanvaard. belangen en velen woonden deze ongewone zaak van de publieke tribune af bij. Tijdens de behandeling van deze rubberballen-affaire bleek, dat zich wel een zeer groot gedeelte van het personeel van de fabriek aan diefstal had schuldig gemaakt. De officier van 'Justitie, mr De Muinck Keizer, trad streng tegen hen op. Er werden straffen geëist, varië rend van vier tot tien maanden ge vangenisstraf Tegen de helers wer den boeten geeist: vijfhonderd gul den voor de speelgoedwinkel ier. honderd en tweehonderd gulden voor de handelaren van het Wa- terlooplein. De verdedigers spraken vooral over de uitlating van de bedrijfs leider van de fabriek, die als ge tuige optrad: „Wij verwachtten niet anders, dan dat er wel eens wat ballen door de arbeiders zouden worden gestolen. Maar dit ging wel wat erg ver." ..Het moet vopr de arbeiders moeilijk zijn geweest, te bepalen, waar zij „te ver" gingen, als zij al enige tijd rubberballen hadden weggenomen en te eigen bate verkocht," zeide een van de advocaten. Bijna vier uur duurde de behan deling. Op 24 Augustus zal de rechtbank uitspraak doen in veer tien van deze zaken. In drie geval len werd een nieuw onderzoek door de rechter-commissaris gelast. Nieuwe „Gestapo" zwaait scepter in kampen der deelnemers BERLIJN. Een Oost-Duitse leerling-verpleegster, de 24- jarige Anni Schönbeck uit Annabcrg in Saksen, lid van dc eomntunistische vrije Duitse jeugd (F.D.J.), heeft Vrydag avond in de veilige beslotenheid van een West-Berlijns tehuis van het Rode Kruis een relaas gegeven van de communistische terreur, die jonge mensen in dc dood drijft. Anni was door het Rode Kruis opgenomen, nadat zij, gevlucht van het jeugdfesti- val naar West-Berlin, zich in wanhoop met een penncmes de polsslagaders had doorgesneden. Anni had met een vriendin clande- stien West-Berlijn bezocht, waar de kranten .boeken en brochures van de i vrije wereld haar belangstelling had den getrokken. Zij namen dapper, maar onbezonnen wat anti-commu- r- nistische brochures l mede naar hun ka- zerne-achtige kam pement in Oost- Berlijn. Alle meisjes in het kamp pakten ze gretig aan. aldus Anni. Ze verstop- j ten ze in hun bed- J den, zodat ze ze na i het festival mee naar huis zouden kunnen nemen. Maar een verklik ker zag de brochu res en stelde de SSD (Staatssicher- heitsdienst) op. de hoogte. De SSD is te vergelijken met de voormalige Ge stapo der nazi's. De agenten der SSD bevinden zich overal op dc kampterreinen van het Jeugdfestival om de jongeren te controleren, contact met het Westen te voorkomen en rebellie de kop in te drukken. Anni kreeg een tip. dat de SSD in aantocht was en hield zich schuil. De agenten droneen de zaal binnen en doorzochten alles. De meisjes moesten aantreden. De zaal werd ondersteboven gekeerd en de pamfletten gevonden. Vele meisjes werden bang en begonnen te huilen. Een hunner werd het te machtig en noemde Anni en haar vriendin als degenen, die naar West-Berlijn ge gaan waren en de boekjes mee te ruggebracht hadden. Met een jasje over haar FD.T- Ucusc wist Anni de Oost-Du.tse po litie te verschalken, doch voelde zich in West-Berlijn zo angstig en verlaten, dat zij tot haar wanhoops- I daad kwam. die gelukkig door tijdig 1 ingrijpen geen ernstige gevolgen zal 1 hebben. Aan Anni is asyl verleend, 1 Zij is blij. dat zij niet terug hoeft, doch tegelijk bekommerd om het lot. dat haar verwanten in Annabcrg I wacht. Haar vriendin was al ge- I arresteerd. De leiding van het Jeugdfestival I neemt thans alle geweldmiddelen te I baat om de uitstapjes naar West- Berlijn de kop in te drukken. Bo- i vendien krijgen ruim twintig dui zend kinderen tussen de twaalf en veertien jaar thans, in het kader van het „wereldjeugdfestival". da gelijks een grondige politieke scho ling op communistische grondslag. Anni Schoenbeck, met haar pols in verband en de band van de „FDJ" nog steeds om haar arm, in het Rode Kruiscenlrum van West-Berlijn, waarheen zij uit angst voor de Oostbcrlijnsc „Staatssichcrheitsdienst" vluchtte Amerika verwacht record-oogst WASHINGTON. Het Ameri- kaanse departement van Land bouw verwacht, dat de oogst van dit jaar ondanks de in Juli door overstromingen en droogte ver oorzaakte schade, de op écn na grootste uit de geschiedenis des lands zal zijn. f S Alweer een depressie Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met enige re- r: gen. hoofdzakelijk in de Zui- 3 delijke provincies. Morgen overdag wisselend - bewolkt en plaatselijk buien. f-. Tijdelijk zwakke veranderlijke, J overigens matige wind uit Wes- ;J H telijke richtingen. Aanhoudend 3 z koel weer. 12 Augustus Zon op 5 u 17 m :- r» onder 20 u 12 m; Maan op 17 u 18 m onder 23 u 45 m. 13 Augustus Zon op 5 u 19 m r onder 20 u 10 m; Maan op 18 u 25 m onder lie Jaargang, no. 187 Zaterdag 11 Augustus 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TTÏ4 M \T TA TVT* D HOOFDREDACTEUR: Tl- DE BOORDER Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- Ultg3V6ï lN.Y U6 1N16UWC 1 CFS Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1