Arrestant leek op Pieter Jan Bruin, maar... was het niet Sport vóór blinden: nieuw experiment DE GOLFSTROOM W Pochen Hardlopen en volksdansen in vacantiekamp Regering heeft vervoer van oorlogsgewonden versneld Jongeman sjouwt met f 113.000 ergens in Europa rond Dames in short bekeurd Heeft koerswijziging invloed op het weer? Het zal zo 'n vaart wel niet lopen J Zaterdag 11 Augustus 1951 3 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Enkele da gen geleden arresteerde een agent van de Meppeler gemeen tepolitie een lange, blonde jon geman, naar schatting 22 jaar oud, met grote, wijduitstaande flaporen Een jongeman, spre kend lykendc op het portret van een zekere Pieter Jan Bruin, wiens opsporing door middel van forse aanplakbiljet ten aan ieder wordt verzocht en waarvoor bovendien een belo ning van duizend gulden be schikbaar is gesteld. En al zou de agent dan de beloofde belo ning niet ontvangen, omdat het de taak van 'n agent is misda digers op te sporen, hy was toch byzondcr tevreden met deze „vangst", al beweerde de arres tant bij hoog cn bij laag niet Pieter Jan Bruin te zijn. Op het bureau werden zijn naam en adres gecontroleerd en toen bleek inderdaad, dat de arres tant niet de gezochte en veel vuldig besproken Piet Bruin was. Hij heeft, zodra hij in zyn woonplaats, Amsterdam, was te ruggekeerd, de Amsterdamse politie een bewijs gevraagd dat hij Pieter Jan niet is. 22.13 uur de b politie 1 asd 'amsterdam, 16 juni 195L. telexbericht nr,'6028. aan comb a en g namensde bb off. van Justitie~te~ aresterdan, verzoekt de coamis- 'sarls van politie f ,ebergsma.chef recherchedienst groep c. de opsp. ,aanh. voorgel, van pieter Jan bruin ,geb. te amster- dam 12 oct*. 1929,van beroep kantoorbedlendelaatst wonende van baerlestraat 9^1 te ansterdam,verdacht van verduistering van fl. 113.000,-. hij is op 16 mei 1951 vertrokken zonder adres achter jte laten, hij is in het bezit van een paspoort en vermoed wordt dat hij naar dultsland is vertrokken of zich daarheen op weg be vindt. bij aanhouding wordt inbesiafieming van het op hem bevonden geld mede verzocht. vermoedelijk is hij ais •'trekke*** gekleed en in het bezlt^ rvan~een kampeeruitrusting de commissaris van politie vnd," f .e bergsma politieJ asd „Hij lijkt mij type om geld te bewaren' zegt hospita En de echte Piet Bruin0 Van hem ontbreekt nog steeds ieder spoor. Op 16 Mei verliet hij zijn gehuurde kamer van het pension aan de Van Baerlestraat 94 en nadien heelt hij slechts een teken van leven gegeven dooi het zenden van een grote taart aan zijn vroegere collega's van pu blieke werken aan de Kloveniers burgwal te Amsterdam. Een rugzak, gevuld met splinternieuwe kampeer- artikelen en een bedrag van 113.000 verduisterd van de gemeente Am sterdam, nam hij mee. Hij was te vens in het bezit van ongeveer 200 aan deviezen, Duitse marken en Deense kronen. En een paspoort, geldig voor Europa, met een visum voor West-Duitsland. Vier brieven liet Piet Bruin ach ter. Een voor zijn moeder, een voor publieke werken, een voor een vriend en een voor zijn hospita. Hij schreef daarin, dat hij plotseling de kans kreeg aan te monsteren op een vrachtboot, en niet meer terug kwam. Niemand dacht op dat mo ment aan misdrijf, vooral ook, omdat de verduistering nog niet ontdekt was. Pas op 16 Juni kwam de verduis tering van het kapitale bedrag aan het licht. Het hele politie-apparaat trad onmiddellijk in werking. Tele grammen en telex-berichten werden verzonden, en rechercheurs begaven zich direct naar zijn pension en de woning van zijn ouders, in de hoop hem daar te vinden. De criminele voorlichtingsdienst in Den Haag ver zond zelfs verzoeken om zijn op sporing naar het buitenland, de dag bladen publiceerden dit verzoek en de officier deed het met de bekende aanplakbiljetten nog eens dunnetjes over. De dader had in de tijd tussen zijn verdwijning en de ontdekking van het misdrijf echter ruimschoots de gelegenheid gehad om naar voor hem veiliger oorden te verdwijnen. Iets wat hij, vreemd genoeg, niet da delijk deed. Begin Juni logeerde hij nog onder zijn ware naam, in enige hotels en logementen te Amsterdam. Bij een bank kocht en verkocht hij een aantal deviezen, en op 8 Juni deponeerde hy zijn rugzak in het depot van het Amsterdams Centraal Station. Dat was, op de taart na, het laatste wat men van hem vernam. Nadien bereikten de politie tien tallen tips. Hy zou gesignaleerd zijn in Zuid-Frankrijk. Noord-Scharwou, Amsterdam, Zuid-Limburg, West- Duitsland. vermomd als r.k. geeste lijke. als domino, in het oosten van het land en zelfs in Australië. Daar had een Nederlander hem gezien (al thans dat meende hij), maar... op een tijdstip, dat Pieter Jan namelijk nog steeds bij Publieke Werken werkte. Er kwamen tips van „Paul 1 laandercn". die zich actief met het opsporingswerk zou belasten, van een magnetiseur, die het varkentje v/el even zou wassen, maar enige dagen later de hulp van de politie inriep bij de opsporing van zijn ver dwenen dochtertje. Pieter Jan zou zich schuil houden in zijn ouderlijke woning, en waar al niet meer. Op vrijwel iedere aanwijzing ging de politie in, als ten minste niet over duidelijk bleek dat zij te doen had riet de een of andere ..grappenma ker'Het had allemaal geen enkel resultaat al is dan wel de in bewa ring gegeven rugzak in handen van de politie gevallen. De dief moet dus momenteel met een goed gevulde, omvangrijke tas bankbiljetten, er gens rondsjouwen. Ook de vervalser van het stempel, als Pieter Jan dat karwei ten minste niet zelf heeft opgeknapt, wordt naarstig gezocht. Alle stempelmakers hebben onlangs een brief gekregen, waarin hun wordt verzocht, zich met de politie in verbinding te stel len indien zij van iemand opdracht hebben gekregen een dergelijk stem pel te vervaardigen. Doch de vak- Pieter Jan Bruin spoorloos groep van stempelmakers heeft de recherche meegedeeld, dat het be paald niet noodzakelijk is, dat er aan zulk werk een specialist te pas komt. In ieder geval lijkt het ver valste stempel (de handtekening van de directeur van het girokantoor), wie het ook vervaardigd heeft, zo veel op het echte, dat het verschil slechts bij nauwkeurige bestude ring en zeker niet bij een vluchtige blik opvalt. Waar de gezochte wel zou kunnen zitten? De politie weet het niet. De een zegt: „Misschien fietst hij dit seizoen als trekker ergens in het buitenland". De ander meent, dat hij in Nederland is en weer een ander acht het heel goed mogelijk dat hij een luxe-leventje in het buitenland leidt: „Het lijkt mij veel meer een type om het geld te be waren", zegt zijn kamerverhuur- ster, mevrouw A. J. Popp, en zij schudt nog steeds het hoofd van verbazing, dat zij al die tijd zoveel geld in huis heeft gehad. Pieter Jan Bruin sjouwt dus er gens in Europa rond. Men wacht maar af. tot hij op een gegeven moment tegen de lamp loopt en met of zonder de f 113.000 (liefst na tuurlijk met) gegrepen wordt. Want dat dat laatste gebeurt, acht men zeker. Op het kantoor van Publieke Werken te Amsterdam volgt men met spanning de krantenberichten. De taart hebben ze aan de ouden van dagen in de Roeterstraat gege ven, want „er zat een smaakje aan". Op de plaats van Piet Bruin zit een zestienjarige jongen. En de va- cantiegangers kijken elke jongeman met flaporen na. De biljetten met de verlokkende beloning van dui zend gulden hangen op ieder Ne derlands politiebureau en op alle consulaten van Nederland in het buitenland. liet po -telexbericht, waarin om aanhouding cn voorgeleiding van de verdwenen kantoorbe diende, met het op hem aange troffen geld werd verzocht. Tot dusver hebben dergelijke verzoe ken niet het minste resultaat op geleverd. (Van onze correspondent) ROERMOND Tegen 10 dames, afkomstig uit Den Haag, Bussum, Amsterdam en enkele andere plaat sen boven de grote rivieren is in de afgelopen week door de rijks politie te Grathem proces-verbaal opgemaakt, in verband met over treding van de aldaar geldende Algemene Politieverordening. Zij hadden zich te Grathem in het openbaar vertoond „in de kleren van de kunne, waartoe zij niet be hoorden". De meisjes waren n.l. gekleed in een zg. „short". Kennelijk met het doel. naar plaatselijke opvattingen onoirbaar geklede vacantiegangers te weren, is hier politietioneel opgetreden. Verleden jaar werden te Mook eni ge dames uit Naarden bekeurd voor hetzelfde feit. Zij werden evenwel in hoger beroep door de rechtbank te Roermond van alle rechtsvervolging ontslagen. Oud-hoofdredacteur van ,.De Auto" overleden HAARLEM. In de leeftijd van ruim 74 jaar is te Haarlem over leden de heer Th. van Swieten, penningmeester van het Neder lands instituut van automobiel- en motorexperts. De overledene ge noot grote bekendheid in de auto- en motorsportwereld, als journa list en motorexpert. Jarenlang is hij hoofdredacteur geweest van ,De Auto". (Van een onzer verslaggevers) LUNTEREN. Er werden geen records gebroken by de hardloopwed strijden over 100 meter, die gisteren In Luntercn (GId.) werden gehouden, maar toch waren deze series halve finale de boeiendste en treffendste races die wy ooit zagen. Goed beschouwd gingen de wedstrijden niet over 100 meter, maar over twee maal 50 meter. Bij het keerpunt werden de deelnemers met veel gejuich opgewacht en behulpzaam de andere kant uit geduwd. Er waren uiterst spannende series bij. Door de emotie ver loren verschillende deelnemers het touw waarmede zij langs een over de volle 50 meter gespannen yzerdraad liepen. Want het waren blinden die hier vrolyk cn sportief elkaar bekampten. woonheid waarmede dat gebeurt. „Het is onze ervaring dat dit voor iedereen een geweldige sensatie is", zei ons de heer P- Nieuwenhuizen. deelnemer aan en leider van de sport. ..Afgezien van de wedstrijd, het is iets heerlijks hard te kunnen lopen, zonder dat er iets in de weg staat, zonder dat je iets kan gebeuren. Er wordt weinig gedaan aan sportbe oefening voor blinden Wij willen de stoot daartoe geven. Dit is een expe riment. Als u erover schrijft, zult u ons een groot plezier doen door alle sentimentaliteit te vermijden. Senti mentaliteit dat is het ergste wat de mensen ons kunnen aandoen". Het is gemakkelijk aan het ver zoek van de heer Nieuwenhuizen te voldoen. In het vacantiecentra te Eekhoorn genieten een kleine hon derd leden van de Nederlandse Blin- denbond een week vacantie en een van de eerste dingen die daarbij op valt is inderdaad de nuchtere ge- Advertentie I Af.) jyj ISSCHIEN zijn sommige lezers 1 van dit dagblad wel even ge schrokken van het bericht van een dag of tien geleden, waarin gespro ken werd van een mogelijke koers wijziging van de Golfstroom en van de minder gunstige gevolgen, die zo iets kan hebben voor het weer in Europa. Anderen, bedenkende dat het weer in deze streken wel eens vaker kuren heeft, hebben mo- veel als alle rivieren der aarde. gelijk tot zichzelf gezegd: het zal zo'n vaart wel niet lopen. Behalve aan hardlopen werd gis termiddag ook met grote geestdrift aan het zg. stokworstclen gedaan en wij zagen een ingewikkelde volks dans waarvan de uitvoering na enige oefening perfect verliep. De leeftijd van de deelnemers varieerde daarbij tussen de 17 en 70. Het is een ongelijksoortig gezel schap dat in Luntcren bijeen is. On geveer alle voor blinden geschikte beroepen zijn er vertegenwoordigd. De geest is uitstekend: kameraad schappelijk en opgewekt. De Neder landse Blindenbond, zo hoorden wij van de voorzitter, de heer F. G. Tingen. heeft 700 leden en doet dit werk al van 1926 af. De leden be talen zoveel mogelijk hun eigen bij drage voor deze week. maar als dat niet kan. dan hoeft de betrokkene niet thuis te blijven. In de afgelopen dagen is het iede re avond feest geweest. Jan Cordu- wener en zijn gezelschap is er ge weest. Julia de Gruyter heeft voor gedragen en iedereen was nog vol van de Knalband met een onverbe terlijke Veluwsc conferencier Brand Wolfswinkel, in zijn vrije tijd lood gieter in Lunteren. „Knal" betekent in dit geval „Kunst Na Arbeid Lun teren" en de band bestond uit een deel van de Lunterense dorpsmu ziek. De feeststemming heerste soms tot in de nacht. De psycholoog, die deze week ambtshalve meemaakt, om de verschillende reacties van de mensen te bestuderen, weet daarvan mee te praten. Zijn leven gaat niet over rozen. De eerste nacht de beste vond hij zijn bed zo vernuftig ge- barnceerd. dat het hem al zijn psy chologisch inzicht cn een slopende klimparty kostte alvorens bij aan enige nachtrust toe was. van de stroombaan of de vorming van een kronkel daarin; ten twee de kan de hoeveelheid of de tem peratuur van het aangevoerde lau we water de ene keer wel eens anders zijn dan een andere keer. Beide oorzaken hebben tot gevolg, dat de temperatuur van het zee water in een bepaald deel van de oceaan het ene jaar wel wat an ders kan zijn dan het andere jaar en dat heeft dan weer zijn invloed op de overheersende luchtdrukver deling, dus op weer en wind. Wij hebben dat voor verschillen de maanden van dit jaar eens na gegaan en het bleek dat er inder- De grote vraag naar olie heeft de Chileense walvisvaart tot gro te bloei gebracht. Acht schepen vangen ongeveer twaalfhonderd walvissen per jaar, die ongeveer vijfduizend ton uitstekende ma chine-olie en duizend ton kunst mest opleveren met een totale waarde van vier millioen dollar. De Chileense walvisvangst duurt het gehele jaar. van December tot Mei zomer in Chili ge schiedt zij op niet meer dan ze ventig mijl afstand van de Chi leense kust bij Quintag. Van Ju ni tot November gaan de sche pen naar de Poolstreken. Hier ligt op de kade van Quintay een walvis klaar om te worden stuk gesneden. Verderop gaat dere warme rivier een enigszins kronkelend verloop vier-achtlge karakter gaat dan ech- ---- ter verloren: de stroming waaiert daad h,er en daar afwijkingen van rirt nrtrmolrt" trtnrtAn J Om de betekenis van eventuele aannemen, „m eanderen" zoals min of meer breed uit. wordt veel minder snel en verdeelt zich ver- variaties in de loop van de Golf- rnen zegt. In Juni van het vorige dcrop in verschillende richtingen. stroom op de juiste waarde te kun- jaar hebben een aantal Amerikaan ten schatten is het goed. dat we se instituten voor zeeonderzoek een ons even een duidelijk beeld vor- gezamenlijk onderzoek in dit ge- men van deze machtige waterloop bied uitgevoerd duur middel van vloeien, en van de aard van ziin wisselwer- zes onderzoekingsschepen, die ge- lijktijdig op verschillende plaatsen king met de atmosfeer. In een beroemd boek over de verschijnselen van de zee. een boek dat ongeveer 100 jaar geleden ver- "7° scheen, begint het hoofdstuk over de Golfstroom aldus: „Er is een rivier in de Oceaan. Bij de ergste droogte houdt haar stroom nooit op en zelfs de gewel digste regens doen haar niet over lopen. Haar oever en haar bodem worden gevormd door koud water, Een deel buigt naar het Zuid-Oos ten af, om langs de Afrikaanse kust naar het Zuiden terug te Een ander deel loopt Noordoostwaarts langs de Britse eilanden cn verder langs de Noor- door de Golfstroom heenkruisten en se kust. Deze tak van de Golf stroom is het, die de belangrijkste Deze waarnemingen, die met de modernste instrumenten voor diep- zeeonderzoek geschiedden, hebben verrassend interessante opgeleverd. Zo heeft invloed heeft op het klimaat West-Europa. Ja, en nu die invloed op ons resultaten weer! Die is iets minder eenvoudig men o a. dan men geneigd is te denken. Het waargenomen, dat zo'n reuzenkron- is niet zozeer dat lauwe water zelf kei van de golfstroom veranderlijk dat het doet alswel de invloed, die is; hij kan verschuiven. hij kan dit heeft op de luchtdrukverdehng. Warm water bevordert namelijk, vooral in de winter, het ontstaan van een betrekkelijk lage lucht- -.-w iaa«. druk. Een lage luchtdruk boven de zij mondt uxt in de poolzee. Deze een losse stroomring terzijde liggen. Noordzee geeft Zuidelijke winden zich ontwikkelen tot een lus als het ware, een lus. die tenslotte af- de „normale" toestand zijn" opge treden. Doch deze afwijkingen wa ren niet buitenge.voon en de afwij kingen. die ons weer in de afgelo pen maanden heeft getoond, waren ook niet buitengewoon. Porf. Fjeldstad. die in het desbe treffende bericht werd genoemd berichtte mij, dat hij het volko men met mij eens was. Schematisch beeld van het ver loop van de Golfstroom. Men be denke bij het bekijken van dit kaartje, dat de werkelijkheid op een bepaald moment altijd inge wikkelder is: Er zitten vaak kronkelingen of wervels in de stroom. Licht en schaduw Licht en schaduw ontmoet men overal, óók in Lunteren. waar het vacantiekamp van de Nederlandse Blindenbond gehouden wordt. Dat voor de feestelijke slotavond, die gisteren plaats vond, de slager hon derd croquetten cadeau gaf. de bakker honderd spritsen en de groenteboer een paar fruitmanden, is iets, dat tot blijmoedigheid stemt. Maar er zijn ook andere mensen. In het begin van de week ging oen van de blinden zwemmen in het Bosbad. Hij had zijn horloge nog om en in de veronderstelling, dat een eveneens blinde vriend naast hem stond, zei hij: „Houd even mijn horloge voor mij vast." Hij was zijn horloge kwijt. De man naast hem was niet blind. Hij zag. dat het een mooi horloge was en zag er geen bezwaar in een blinde te bestelen. DE beide mannen waren zó lang achter de glazen blijven hangen, tot de gezelligheid, die volgens het tcandborrije boren de tapkast, nooit aan vader tijd is voorgesteld, hen geheel in de clinch had. Het liep al tegen achten, maar hun conver- satie toonde nog geen spoor van slijtage. Zij dreven rond in een we reld zonder zwaartekracht en had den de indruk, dat zij de dingen des levens, voor eens cn voor al tijd. messcherp onder woorden brachten. Goed. een objectieve luis teraar kon zeggen, dat zij lalden, maar cast is east and west is west and never the twain shall meet. Een broodnuchter man in een milieu van gegiste personen, is nu een maal niet veel meer dan iemand, die zich gekleed te water begeeft en daarna' critiek durft oefenen op de zwemsport De mannen nu. zwommen geeste lijk naakt. Zij betichtten de eigen aardigheden van hef huwelijk en kwamen daarbij tot formuleringen, die veel te roekeloos klonken om geheel waar te kunnen zijn. Neem nou bijvoorbeeld mijn vrouw", zei de een. die er sinds vijf uur niet toe was gekomen om zijn zivartc hoed af te zetten. ..Da's een best mens Heb ik nooit last mee. Maar hoe komt dat? Omdat xk haar, van begin af aan. goed aangepakt heb. Want Jan, het is helemaal maar, hoe je ze went. Ze weet als ik eens een paar deuren open wil gooien, dan doè ik dat. Daar heb ik geen gezeur over, voel je wel? En hólen doet ze me niet, daar heb ik een rot-hckel aan." Onder de gegeven omstandigheden was het een gevaarlijk driest betoog zo iets als met een schaar in je hand voor het open raam gaan staan, als het weerlicht Het nood lot. dat alles grijnzend had afge luisterd, wierp dan ook juist op dit ogenblik de deur open, ten einde een vrouw als een kathedraal, met kwieke tred binnen te voeren. ,ZÓ". zei het mens, „Zit je daar. Weet je hoe laat het is° Half negen. Waar denkie eigenlijk dat je woont? In een station dat de hele nacht open is? Vooruit...." De deur zwiepte nog lang na. „Nee dié xs zuiver", riep de man. die achterbleef tegen de kas telein. „Dat zit te zwetsen over hoe h{j zijn vrouw gewend heeft maar gaat mee als een juffershondje. Man. zo oud als ik ben, heb ik zó- iets nog nooit...." Maar het noodlot had, zo vlak bij het biljart, trek in een carambole. Weer ging de deur open, maar nu was het een klein, nors wijfje, met een zó dominerende "persoonlijkheid dat z(j niet eens tekst nodig had. Ruimschoots voldoende was de blik, waarmee zij de man verpletterde en het huiswaarts wijzend duimge- baar, dat hem meteen uit zijn stoel tilde. „O", zei hij alleen. Veel meer vièl er ook niet te zeggen. De kastelein had niet eens commentaar. Hij ruimde de glaasjes op met de zwij gende verachting van iemand, die reeds in zijn kleuterjaren het geloof in de menselijke soort heeft verlo ren. KRONKEL. DEN HAAG. Het Pools pers bureau bericht, dat tot Pools ge zant in Nederland benoemd is de heer Findzinski. (Advertentie LM.) DEN HAAG. Naar uit het antwoord van de minister van Oorloe op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Nederhdrst (PvdA) blijkt, Is de vertraging in het vervoer van 9 zwaar gewonde oorlogsvrijwilliger» naar Nederland te wijten aan buitengewone omstandigheden, welke blijk baar door de Amerikaanse autoriteiten, die zorg dragen voor het transport, niet zyn voorzien of konden worden voorzien. Toen zjj per schip In Singa pore waren aangekomen is, na een telegram van de Nederlandse consul- generaal aldaar, door Nederland onmiddellijk gezorgd voor een snel trans port door de lucht. Op 25 Juni zijn 19 gewonden van Tokio per trein naar Kurc af gevoerd voor evacuatie met het Britse schip „Empire Orwell". Dit schip is 26 Juni vertrokken en 30 Juni te Hongkong aangekomen. Aangezien het schip aldaar, we- terwijl de stroom zelf warm is. De gesnedenwordt: de stroom kiest Golf van Mexxco is haar bron en dan weer de kortste weg en laat rivier is de Golfstroom. Er is op de hele wereld geen tweede water stroom zo majestueus." Sinds de dagen van M a u r y, de schrijver van dat boek, is onze kennis van de Golfstroom dank zij UITWAAIERIG Ten Zuiden van New Foundland ontmoet de Golfstroom de koude Labradorstroom, die uit het Noor kennis van de Golfstroom dank zij j-\ -q O O TT AT "N. rmSen »n de Golfstroom? Zyr de onderzoekingen der oceanografen, f ±JT l LtILwHjiN koers wordt natuurlijk slechts ge over West-Europa en ziedaar de gunstige invloed van de Golfstroom op onze winters! En hoe staat het nu met de mo gelijkheid van belangrijke verande ringen in de Golfstroom? Zijn zeer toegenomen, doch nog steeds is hij een der meest boeiende ver schijnselen van de zee. Als een „rivier in de oceaan" gedraagt hij zich evenwel alléén aan de Ameri kaanse kant van de Atlantische Oceaan. Daar komt hij met grote snelheid uit de Golf van Mexico vandaan tussen de punt van Flo rida en de Bahama-eilanden door. In het midden van deze zee-engte stroomt het water met snelheden van vier tot vijf zeemijlen per uur of wel 200 kilometer per etmaal naar het Noorden. Per seconde gaat hier 26 millioen m3 zeewater door, zijnde 260 maal zoveel als de Amazone verplaatst en 22 maal zo- deeltelijk door de kusten van de oceaan voorgeschreven. Voor de rest hangt deze koers af van de werking der grote motoren van deze waterbeweging, te weten de Oostenwinden (passaatwinden) in het Zuiden en de overwegende Westelijke winden over het mid den van de Noord-Atlantische Oceaan. Een algehele wijziging in het regime van de Golfstroom zou alleen kunnen optreden als een van deze motoren voor lange tijd uit viel. Dit laatste is ichter nog nooit waargenomen. Wel zijn er twee den komt. De Golfstroom gaat van moge' jkheden van variaties op be- hier af een Oostelijke koers volgen trekkelijk korte termijn: ten eerste en de oceaan oversteken. Het rl- zekere tijdelijke verschuivingen hoofd van de afd. Oceanografie van het K.N.M.I. te De Bilt, pri vaat-docent in de meteorologie en de physxsche oceanografie aan de Vrije Universiteit te Amster dam. heeft voor ons blad een beschouwing geschreven naar aanleiding van de berichten, dat er een koerswijziging van de Golfstroom zou zijn geconsta- teerd en de invloed daarvan op het weer. gens opgelopen machineschade, in reparatie moest, zijn de gewonden overgebracht naar verschillende hospitalen, waarna door de aan die hospitalen verbonden Britse artsen is beslist, welke gewonden per schip en welke per vliegtuig verder zouden reizen. De laatstbedoelde gewonden, 9 in getal, zijn 6 Juli (3) en 13 Juli (6) per Brits vliegtuig vervoerd naar Singapore. Op 12 Juli heeft de minister machtiging verleend voor vervoer per KLM-charter uit Sydney voor het traject SingaporeKaratsji, met doorvoer per lijntoestel naar Schiphol. Het chartervliegtuig vertrok 17 Juli. De gewonden kwamen 19 Juli op Schiphol aan. De chef van de generale staf heeft, zoals steeds bij de aankomst van gewonden uit Korea, een offi cier naar het vliegveld Schiphol gezonden, ten einde de gewonden te verwelkomen. Vanwege de mi nister is bezoek gebracht aan de familie van de gewonde Hageman, terwijl de chef van de generale staf op 21 Juli deze gewonde sn de overige in het. hospitaal te 's-Gravenhage liggende gewouden heeft bezocht.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3