DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Djakarta slaat krachtig toe op Oost-Sumatra Jacht met Kamerlid slaat te pletter op havenhoofd Brits voorstel tot een gemengde exploitatie Zee heeft weer gespookt en eiste offers Brits leger bijna geheel naar Europees vasteland Generaal Nam II legt een kaart op tafel Militairen en politie in Medans straten; honderden arrestaties Schipbreuk bij Scheveningcn oorzaak van misverstanden Twee man 24 uur zoek lie Jaargang, no. 188 Maandag 13 Augustus 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers HOOFDREDACTEUR: Tl. DE BOORDER Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort DJAKARTA. In geheel Oost-Sumatra hebben gezags-instcllingen Zaterdag grote raz zia's uitgevoerd, waarbij honderden personen werden gearresteerd. In Mcdan werden bij het aanbreken van de dag alle hoeken der straten bezet door militairen en politic, die iedereen, ook hoge ambtenaren en militairen zonder speciale opdracht, terugstuurden. Slechts voor artsen en voor personeel van de gezondheidsdienst en de radio werd een uitzondering ge maakt. Het spoorweg-, telegraaf- en telefoonverkeer werd volledig stilgelegd. Door de stra ten patrouilleerden tanks en pantserauto's. Af en toe reden gevorderde autobussen voorbij, waarin de arrestanten werden weggevoerd. Hoewel van officiële zijde geen enkele mededeling is verstrekt, wordt algemeen in Djakarta aangenomen, dat de razzia's bedoeld zijn om commu nisten en andere mogelijke onruststokers van de gemeenschap af te zonderen. Zulks zou daar mee verband houden, dat de rode infiltratie in Indonesië aan de Oostkust van Sumatra als het ernstigst wordt beschouwd. Kerensky weer in de politieke arena NEW YORK Alexander Ke rensky, pres. van de eerste Russische republiek in 1917, is vandaag per vliegtuig naar Munchcn vertrokken om de conferentie van Russische emigrés bij te wonen. Hij zei, dat zijn groep van plan is. een radio station op te richten voor uitzendin gen, bedoeld voor de achter het IJzeren Gordijn levende volken. De „mensjiwiek" Kerensky is op het ogenblik 70 jaar oud. De razzia begon 's morgens vroeg, nog voordat de dag was aangebro ken. Er werden versperringen opge richt en radio Medan waarschuwde de bevolking binnenshuis te blijven „omdat het leger een manoeuvre hield". De radio zond voorts de rede uit. die president Sukarno uitsprak tijdens het bezoek, dat hij kort ge leden aan Medan bracht Om drie uur in de middag kondigden sirenes van de politie het einde van de oe fening aan. Het gebeurde in Oost-Sumatra werd door de leden van het Indo nesische parlement druk besproken Sommigen hunner hadden de in druk, dat de actie binnen het raam van algemene centrale richtlijnen plaatselijk was ingezet. In doorgaans welingelichte krin gen verklaarde men aan Aneta, dat de actie gericht was tegen georga niseerde en ongeorganiseerde ver stoorders van orde en rust in welke vorm ook, waarbij de bevindingen bewezen, dat de aanmoediging van bepaalde zijde geschiedt, zoals ook vermoed werd naar aanleiding van de gebeurtenissen, die kort geleden op Java voorvielen. Het element van verrassing werd echter enigszins ver zwakt door krantenberichten, vol gens welke „arrestaties op grote schaal misschien verwacht konden worden". Hierdoor gewaarschuwd, wisten sommige van de gevaarlijk ste elementen zich Zaterdag aan de genomen maatregelen te onttrekken. De Oostkust van Sumatra is het rijkste en meest ontwikkelde plan- tagebied in Indonesië. Hier wordt rubber, tabak, palmolie en copra gewonnen. SCHEVENINGEN. Het heeft in de afgelopen etmalen Icljjk gespookt op en om de Noordzee. Telkens zijn meldingen opgevangen van schepen die hulp behoefden. Toen het Noorse s.s. Bcss honderd mjjl ten noorden van Terschelling was gekomen, maakte het 30 graden slagzij over stuurboord en het vroeg om directe hulp, omdat de bemanning zich in de boten moest begeven. De Arndale een Brit, snelde van ISO mijl afstand ter hulp. terwijl de Deen Samos seinde, dat hij zeer dicht bij de Bess voer en scherp zou uitkijken. De Holland van Terschelling, heeft inmiddels geseind: „Ben met 4 andere schepen in de buurt; Bess vermoedelijk gezonken". Twee boerderijen en schuur afgebrand NIJMEGEN. Door onbekende oorzaak brak Zondagavond om half tien brand uit in de kapitale boer derij van de landbouwer A. Jeuken te Leuth, gemeente Ubbergen-Beek. De brand is door de hevige wind om tien uur overgeslagen op de boerderij van W. Jeuken, die 500 meter verder ligt. Ook de kapitale schuur van de landbouwer Damen, op een km afstand van de boerderij van W. Jeuken, geraakte in brand. Behalve de plaatselijke brandweer nam ook de Nijmeegse brandweer met groot materiaal aan de blus sing deel De boerderijen brandden af. de schuur werd ten dele behou den. Uitvoer van groente Duitsland vrij DEN HAAG Met ingang van vandaag zal de uitvoer van groen te naar Duitsland weer geheel vrjj zjjn. De van Nederlandse zijde op gelegde beperkingen in de uit te voeren soorten, zulks in verband niet de overschrijding van het be schikbare bedrag. zjjn ingaande heden dus opgeheven. De Carrena die Zondag leeg van Rotterdam naar Narvik was ver trokken het is een schip dat der tig jaar oud is en dat thans voor een Costaricaanse rederij vaart kwam voor de Deense kust in moei lijkheden. Het dreef af en wierp zijn ankers uit. Van Valkenburg steeg een vliegtuig op om naar de Carrena te zoeken en de Holland van Doeksen. Terschelling, de weg te wijzen. Het vliegtuig, een Sea- otter, zou ook uitzien naar de Bess, luitenant J. F. Heeren was de piloot. Uit het Kanaal meldde de Cato, een Brit, dat van een Br. marine sloep, de Wolsey, een sleep was los geslagen, aan boord waarvan zich vrouwen en kinderen bevonden. De Cato zou in de buurt trachten te blijven tot reddingboten ter plaatse waren. De Wolsey koerste zelf naar Newhaven. De Cottica van de KNSM en de Doverhill reageerden uit zich zelf op de seinen van de Cato; toen de Cottica bevond, dat de Doverhill voor haar zou arriveren, heeft de Cottica de reis vervolgd. Het meest-dramatisch was het zinken van een jacht de Whimbrel, dat van Queensboro naar Ostende voer en van Ostende naar Neder land. met de familie Mastenbroek en heel haar hebben en houën aan boord, zij wilde nl. verhuizen uit Engeland naar Nederland. Vijf tien mijl buiten Ostende begon de zee met het jacht te spelen „als een walvis met een ton De motor begaf het. toen de pompen werden aan gezet. Aan boord was geen radio. Het noodzeil ging aan flarden De pantry was niet te bereiken. Na een nacht van ellende men hoosde met emmers! cn na door geen enkel schip opgemerkt te zijn, vond de trawler Koning Frans uit Osten de het reddeloos rondzwalkende jacht. De Koning Frans nam de fa milie Mastenbroek (man, vrouw, dochtertje van 15 jaar en de heren Vincent uit Londen en Williams uit Richmond) aan boord, en 't jachtje op sleeptouw. Tot driemaal brak de tros. Daar na zonk het jacht voordat Ostende was bereikt. De fam. Mastenbroek heeft nu niets meer, maar zij is dankbaar liet leven er te hebben afgebracht. Vooruitgeschoven bases zouden ook in Nederland gevestigd worden LONDEN. Bijna het gehele Britse geregelde leger, uitgezonderd de eenheden, die in het Midden- of Verre Oosten nodig zijn, zal in de toe komst in Duitsland, België cn Nederland zijn basis krijgen, aldus meldt de militaire medewerker van de „Sunday Express". Alle opslagplaatsen, be voorradingscentra, herstelplaatsen en andere diensten van het leger zul len eveneens in deze landen onderkomen vinden. Verder zullen zoveel eskaders ja gers en andere vliegtuigen, als de RAF aan de verdediging van Enge land zou kunnen onttrekken, op het vasteland gestationneerd worden als versterking voor de bestaande luchtstrijdkrachten in Duitsland. Vooruitgeschoven vlootbases zullen "worden geopend in Nederlandse cn Belgische havens. Met de aanleg van een geweldige nieuwe basis te Antwerpen en van 26 kampen in België is men reeds begonnen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Oorlog in Den Haag verklaarde vandaag, dat de Neder landse regering niets bekend was £ver Engelse plannen om legereen heden in Nederland te legeren, op dezelfde wijze als dat straks in Bel gië zal geschieden. Er z.ijn geen be sprekingen over gevoerd en tot nu lo<? is bij de Nederlandse regering niets bekend over een nieuw Brits Plan. dat van de oude bekende plan- Pen zou afwijken. In de oude plannen was niets voorzien, dat in de richting van le gering van Britse troepen in Ne derland zou kunnen wijzen, aldus deze woordvoerder, in een commen taar op berichten van de Sunday ■Express. po aanwezigheid van minister Shinwell in Scheveningcn heeft geen enkele politieke betekenis, zo wordt in Den Haag verklaard. De Britse Midzomerdagdroom 1951 tussen tuiee buien in aan Hollands strand': dik gekleed, regenjas, geen hoed, of hoofddoek. Niemand zwemt, niemand baadt pootje. Tussen de brullende branding en de duinen enkele dapperen die er flink de spat in-zetten om een frisse herfsl- 7lejtó te halen. Waar zijn de tijden gebleven, dat er mensen waren die medio Augustus op het strand gingen uitrusten, luieren en zon- ?en> terwijl de kinders kastelen oouwden en opoe het mooiste gasteel beloonde met een paar Pluimen? Dat zijn fabeltjes uit esn ver verleden! minister van Oorlog brengt zijn va- cantie door in Scheveningcn en al heeft hij zijn Nederlandse collega dan ook ontmoet in deze periode, dat betekent niet dat deze ontmoe ting iets anders dan een privé ka rakter heeft gehad, zo gaf men ons te kennen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In een vliegende storm is Zaterdagavond een kleine zee waardige hoogaars, die kwart over tien de Schcveningse havenhoofden was binnengezeild, om vrijwel onmiddellijk om te draaien en het ruime sop te kiezen, door een verkeerde manoeuvre in de wilde branding op het Noorderhavenhoofd gesmakt. Onmiddellijk nadat het scheepje door de zee op de stenen was vastgenageld haastten zich twee mannen op het terstond in een wrak veranderde jacht naar de voorsteven, teneinde van daar een weg naar de wal te zoeken. Zij slaagden er in deze hachelijke sprong naar de redding met succes uit te voeren, daarin bijgestaan door enkele onmiddellijk toegeschoten mannen, die het ongeluk hadden zien ge beuren. Vijf minuten later waren zij verdwenen. En bijna vierentwintig uur lang heeft de Haagse politie stad en land afgezocht teneinde vast tc kunnen stellen, waar het in drie kwartier tot wrakhout gebeukte jachtje thuis behoorde, en wie de geheimzinnige opvarenden waren geweest. In de kortst mogelijke tijd hadden zjj zich weggehaast. zich onttrekkend aan iedere zakelijke belangstelling zoals bijvoorbeeld die van de wachters van het havenscinhuis. Pas in de loop van Zondagmiddag begon duidelijk te worden, in welke richting het spoor moest worden ge zocht. en eerst tegen het vallen van de avond kwam vast te staan, dat het 't Tweede Kamerlid mr. J. A. W. Burger fractie-voorzitter van de P.vd.A. en voorzitter van de Vara was, die met zijn schipper Oost van Wijngaarden eveneens uit Dordrecht waren, die maar net aan de dood waren ontsnapt. Voor dat echter duidelijk werd, hadden zich de wildste geruchten in Scheveningen verspreid" Gespro ken werd over een smokkelschip, dat op het smalle strandje binnen de havenhoofden ;.ijn lading aan land had gezet, om vervolgens te veron gelukken bij een poging om langs de kortste weg de kolkende Noord zee weer op te zoeken Het feit dat de twee opvarenden onmiddellijk na dat zij aan land waren geholpen, zich na de verzekering dat zich nie mand meer aan boord bevond, aan iedere belangstelling hadden ont trokken. versterkte deze indruk. Zij sprongen volgens de verhalen in een gereedstaande auto en verdwenen in de duisternis. Eerst de olgcnde morgen kon worden vastgesteld, dat de twee on bekende schipbreukelingen in Sche veningcn in een taxi waren overge stapt. Toen dat bekend was, kon ten slotte worden uitgezocht, dat die ta xi naar Dordrecht had koers gezet. De opgespoorde taxi-chauffeur kon echter weinig nadere bijzonderheden vertellen, omdat hij 's nachts om half twee terugkerend naar Den Haag. een hevige aanrijding had ge kregen. Dat stelde de chauf feur. die weliswaar niet was ge wond, toch door overspannenheid buiten werking als betrouwbare ge tuige. En zo liep ook dit spoor dood Intussen hadden de radio-bcrich- ten over de geheimzinnige schip breuk belangstelling ontketend tot diep in Engeland en België Het enige dat houvast Dood. was de naam van het schip die later op een aangespoelde boei werd aan getroffen De Caro. En wellicht een aangespoelde waslijst ,die de plaats naam Dordrecht vermeldde. Terwijl deze echter werden bin nengebracht kwam een opgewonden Belg, afkomstig uit Mechelen en lid van de Kon. Roei- cn Zeilvereniging, die toevallig in Scheveningen over- 1 nachtte, bii de politie aanlopen om I te verzekeren, dat het verongelukte cn inmiddels tot spaanders gebeukte scheepje eigendom moest zijn van de zeer bekende Belgische schilder baron Isidor Opsomer uit Antwer pen. Gevraagd of hij zeker van zijn zaak was. zei de Belg: „Mannen er is maar één Karei Een, maar er is eveneens maar één Caro Zie verder pag. 6 Het Schevenings havenhoofd staat nop, maar de Caro, een Bel gisch jachtje van baron Isidor Opsomer uit Antwerpen, is op de golfbrekerskeien aan wrakhout geslagen. Het duurde geruime tijd voor men Zondag wist. dat de opvarenden, het Tweede Kamerlid mr J. A. W. Burger uit Dordt en zijn schipper Oost van Wijngaar. den, volkomen veilig waren. Weer en wind hadden op het laatste ogenblik Zaterdagavond de Belgische hoogaars binnen de hoofden van de Scheveningse Haven tot een speelbal der golven gemaakt. Boven: Wat eensde Caro was; beneden: belangstelling en onge rustheid. Noordelijken minder onbuigzaam in kwestie van bufferzone MOENSAN. De besprekingen tc Kacsong zjjn, nadat admiraal Joy generaal Nam U Zaterdag zijn koppigheid had verweten. Zondag in zoverre bevredigender verlopen, dat de communisten op herhaalde aandrang van Joy nu met een kaart voor de dag zjjn gekomen, waarop zjj de huidige frontlinie hebben aangegeven om als uitgangspunt te dienen bü de onder handelingen over de bufferzone. Hoewel de eominunisten met die frontlijn voor zieh zelf een beetje aan de optimistische kant waren, schijnt het, dat zij de 38ste breedtegraad als punt van uitgang hebben losgelaten. Zondag w erd tenminste door woordvoerders verklaard, dat de communisten in ze kere zin hun dogmatische cn onbuigzame houding hadden laten varen. Brigade-generaal Nuckols waar schuwde op een persconferentie evenwel tegen optimisme door er op te wijzen, dat nog geen feitelijke cn tastbare voortgang is geboekt. Het enige nieuwe was, dat de communis ten waren afgeweken van hun stand punt, dat slechts de 38c breedtegraad als demarcatielijn in aanmerking kon komen.. Dat Nuckols' voorzichtigheid niet zonder grond was, bleek reeds op de zitting van heden, die na ruim een uur tot morgen verdaagd werd, zonder dat men ook maar een stap verder gekomen was. Vicc-admiraal Joy opende de vergadering door in bijzonderheden te antwoorden op vijf vragen, welke Nam II hem gis teren had voorgelegd. De aard van de vragen is niet bekend gemaakt. Staatssecretaris in Frankrijk door zijn vrouw gedood ORLEANS. Zondagmorgen is de burgemeester van Orleans. Che- vallier, die pas in het nieuwe ka binet van Pleven tot staatssecre taris was benoemd, door zijn vrouw met vijf schoten uit een revolver gedood. Chevallier, die enige dagen in Parijs was gebleven in verba.U met de politieke ontwikkeling, ging Zondagmorgen met een dienstauto naar een vergadering in Chatillon sur Loire. Hij stapte even uit bij zijn woning in Orleans, Terwijl cie chauffeur op hem wachtte klonken de fatale revolverschoten. Cheval lier was onmiddellijk dood. Zijn vrouw zal aan een psychiatrisch onderzoek worden onderworpen. Medeplichtigen aan moord op Abdoellab gearresteerd AMMAN. Tawfig pasja, eerste minister van Jordanië, heeft Zater dag bekend gemaakt, dat acht personen zijn gearresteerd wegens medeplichtigheid aan de moord op koning Abdoellah. Twee anderen, die bij de misdaad waren betrok ken. bevonden zich in het buiten land De eerste m. lister verklaar de voorts, dat het onderzoek thans gesloten was en een militaire recht bank was opgericht. Deze recht bank zou in de naaste toekomst te Amman zitting houden. Grensgevechten in Ecuador en Peru QUITO. Naar van bevoegde zijde verluidt, hebben Peruaanse troepen tot Zaterdag twee uur aan vallen uitgevoerd op de grensbewa king van Ecuador Bij de regering van Peru is een protest ingediend. Hierin wordt verklaard, dat de lan den. die het protocol van Rio de Janeiro hebben getekend, op de hoogte zijn gebracht In Lima, de hoofdstad van Peru, is over deze grensincidenten geen enkele mededeling gedaan. PERZISCHE OLIEKWESTIE TEHERAN. Een Brits voorstel, waarvan de strekking is, dat er een Engels-Perzische maatschappij wordt opgericht voor de winning, bewerking en verkoop van olieproducten, in welke maatschappij de winsten gelijkelijk tussen Britten en Perzen verdeeld zouden moeten worden, is op het laatste ogenblik door de leider der Britse delegatie, Stokes, opgehouden. F.cn woordvoerder der Britse delegatie deelde later mede, dat het uitstel niet l betekende, dat men geen voortgang gemaakt had. „Integendeel, wjj voor ons geloven, dat de voorstellen, die wjj willen doe», aanvaardbaar zullen blij ken te zijn. Maar wjj willen er zeker van zijn. dat zij de mening van de 1 gehele Britse delegatie vertolken," zo voegde hij hieraan toe. Oostberlijnse parade onder Westberlijnse propagandaregen BERLIJN Onder het geluid als van een veldslag, voortge bracht door vuurwerk, Is Zondag de enorme parade gehouden van „de jonge Duitse strjjders voor vrede". Veel vuurwerkstukken He ten rode banen aan de hemel na of lieten rode cn andere gekleur de vlaggen aan parachutes om laag. President Pleck, premier Gro- tcwohl, de voorzitter van de Sowjet-Russische controlecommissie, Tsjoeikof, en andere Sowjet-officie- ren cn Oost-Duitse regeringsverte genwoordigers, sloegen de optocht gade. Achter de officiële tribune waren meer dan levensgrote portret ten van Stalin en Pieck aangebracht. Tegelijkertijd dwarrelden duizenden pamfletten neer, die met luchtbal lons uit de Westelijke sector waren verzonden. Hierop werd opgeroepen tot verzet tegen de Sowjet-terreur. Van andere zijde wordt veronder steld. dat het Britse voorstel aan een herziening onderworpen wordt, om dat het. toen het officieus ter ken nis van de Perzen werd gebracht, schijnt echter vast te houden aan een regeling, waarbij de raffinadelij on- der Britse leiding blijft. De Perzi sche bladen waarschuwen tegen een j compromis met de Britten, omdat zij Tweejarige onder wiel van vrachtauto verpletterd BRUNSSUM. In hel Schutte- I vaartje alhier geraakte het 2-jarig zoontje van de familie Van de W. onder een rijdende vrachtauto. De kleine had zich op de treeplank ge zet toen de auto stilstond en sprong er zodra het voertuig begon te rij den. af. Hierbij kwam het kind te vallen en een wiel reed over zijn hoofdje, waardoor het op slag ge dood werd. A 1? isselende bewolking Weersverwachting geldig van ïj Maandagavond tot Dinsdag- h p avond: Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele g buien. Overwegend matige q wind tussen Zuid-West en 4 - Zuid. Dezelfde of iets hogere fi 5 temperaturen. 14 Augustus Zon op 5 u 20 m onder 20 u 3 m Maan op 19 u 12 m A onder 0 u M m. weinig instemming vond. Stokes onbetrouwbaar zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1