DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Eisenhower maakt haast met Europees leger Samenscholing op Aruba verboden Normale berechting schiet tekort in oorlogstijd Brand in atelier van Charley Toorop Tito 's benarde positie drijvende kracht voor het Westen Aardbeving teistert Turkije Perzen wijzen voorstel van Britten af Onrust onder stakers bij Lago neemt toe Schade geschat op f 40.000 Wetsontwerp voert doodstraf en militaire rechter in Mile Jaargang, no. 190 Woensdag 15 Augustus 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of f 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers HOOFDREDACTEUR: TI DE BOORDER Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort FRANKFORT. Generaal Eisenhower zal zijn gehele persoonlijkheid inzetten om het plan-Pleven voor een uropees leger te verwezenlijken. Reeds volgende week, na afloop van zijn huidige vacantie in Garmisch, zal ij beginnen met de uitwerking van een oplossing voor de rond dit plan gerezen moeilijkheden. De generaal ziet 'n het plan de enige practische methode om een Europese strijdmacht te vormen, waaraan de Duitsers kunnen eelnemen. Bovendien is hij van mening, dat de totstand koming van een Europees leger een aanzienlijke stap zou betekenen op de weg naar een West-Europese federatie en een werkelijke verzoening tussen Frankrijk en Duitsland. Deze belangrijke mededelingen zijn door een hoge Amerikaanse functionaris in Frankfort aan Associated Press gedaan. Minstens 44 doden en 74 zwaar gewonden ISTANBOEL. Door do zware aardbeving, die Maandagavond Noord-West Turkije geteisterd heeft zijn op zyn minst 44 personen oru het leven gekomen, aldus is Dins dagavond officieel bekendgemaakt. Bovendien werden 74 personen zwaar gewond. Dit zijn nog geen definitieve cij fers. Het dodencijfer stijgt met het uur. daar uit de puinhopen van honderden verwoeste gebouwen nog steeds stoffelijke resten van f slachtoffers geborgen worden. I In allerijl worden reddingsploe- i gen overgebracht naar Cankiri, Ij waar honderden daklozen in ten- P ten zijn ondergebracht. Doordat dc spoorlijn van Co-.kiri naar de ha- f' venstad Zonguldak aan de Zwarte Zee door de aardbeving vernield bleek te zijn, werd het hulpwerk vertraagd. In Ankara en Istanboel is de aardbeving wel gevoeld, doch er werd geen schade aangericht. Maar in Cankiri, ten Noorden van An kara geraakten de bewoners door de instortende gebouwen in paniek. De aardbeving duurde 50 seconden. Bijstandsverdrag tussen Amerika en Philippijnen MANILLA. De Verenigde Sta ten en de Philippijnen zullen ter gelegenheid van de komende be sprekingen te San Francisco over een vredesverdrag met Japan een verdrag tot het verlenen van we derzijdse bijstand in geval van nood sluiten, aldus is te Manilla medegedeeld. Dit verdrag zou op hetzelfde tijdstip worden onderte kend als de soortgelijke overeen komst, waarover de Verenigde Staten. Australië en Nieuw-Zeeland overeenstemming hebben bereikt. Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België en Luxemburg zijn reeds voorlopig overeengekomen. hun militaire apparaten te doen samen smelten. Dit werd besloten op een einde vorige maand te Parijs ge houden conferentie, die onder meer door Nederlandse waarnemers werd bijgewoond. Genoemde landen slaagden er toen echter niet in een accoord te bereiken over de om vang van de eenheden welke elk land ter beschikking zal stellen en over het niveau, waarop de com mandovoering geïntegreerd moet worden. Deze moeilijkheden nu zijn het. waarvoor generaal Eisenhower een oplossing wil vinden. Reeds heeft hij generaal Michaelis. held van de Koreaanse oorlog, aange wezen om hem bij de hervatting van de Parijse conferentie te ver tegenwoordigen. In bevoegde Ame rikaanse kringen ziet men dit als een voorloper vrn actieve Ameri kaanse interventie om de impasse over de samenstelling van de Europese continentale strijdmacht te verbreken. Aangenomen wordt, dat Michae lis de .Amerikaanse mening, dat de onenigheid tussen Frankrijken Duitsland niet langer de vorming van het Europese leger in de weg mag staan, duidelijk kenbaar zal maken. De Fransen, die huiverig zijn voor het opleven van een nieuwe „Wehrmacht", hebben er op aan gedrongen, dat de nationale ele menten voor het Europese leger klein zouden zijn, waarschijnlijk brigades of regimentsgevechtsgroe pen. Naar verluidt verzetten zij zich tegen vertegenwoordiging, al thans in het begin, van Duitsland in het strategische planbureau en tegen heroprichting van de Duitse generale staf. De Duitsers stellen hier tegen over. dat zij slechts op basis van absolute gelijkheid weer de wapens zullen opnemen. Zij betogen, dat nationale eenheden, kleiner dan 'n divisie, zich niet lenen voor een doeltreffende strijd en de meeste Westelijke militairen zijn het hier mee eens. De Duitsers hebben aan geboden een leger van 250.000 man ter beschikking te stellen van het Europese leger onder opperbevel van generaal Eisenhower De Amerikaanse functionaris, die uit hoofde van zijn functie volle dig ingelicht moet zijn, verklaarde tegenover Ass. Press, dat het plan- Pleven zo urgent is geworden als gevolg van een verandering in de militaire situatie op de Balkan. Maarschalk Tito heeft de Weste lijke mogendheden laten weten, dat de ihilitaire kracht van zijn Ko- minform-buurstaten een overwicht op de Joegoslavische strijdmacht heeft gekregen. Een jaar geleden was Tito er nog van overtuigd. dat hij elke aanval van de Sowjet- satellieten zou kunnen afslaan, mits deze niet direct door Sowjet-troe- pen ondersteund zou worden. Maar het Joegoslavische staatshoofd is nu van mening, dat de militaire versterking van de satellietlanden door de Sowjet-Unie die beeld ver anderd heeft. Welingelichte zegslieden in Frankfort hebben verklaard, dat de Westelijke mogendheden zich ernstig ongerust maken over de mogelijkheid van een aanval op Joego-Slavië. Ofschoon zij niet be reid zijn openlijk de integriteit van Joego-Slavië te waarborgen, heb- ben de Westelijke diplomaten zo tussen neus en lippen door de Rus sen laten verstaan dat een aanval op Joego-Slavië naar alle waar schijnlijkheid het begin van een derde wereldoorlog zou zijn. „Aster" zou naar Daireu gaan LONDEN. Volgens sommige in scheepvaartkringen circulerende ge ruchten zou de eindbestemming van het onlangs uit Constanza ver trokken tankschip „Aster" Dairen zijn. Dit is een vrijhaven onder Russisch beheer en toezicht. Leerling-vliegers naar Amerika vertrokken DEN HAAG. Opnieuw zal een groep Nederlandse leerling-vlie gers. groot 35 man, in de Verenig de Staten een opleiding ontvan gen. Maandag en Dinsdag zijn 25 hunner al vertrokken. De overige 10 volgen Donderdag. Deze mili tairen zullen over zeven vliegba- ses worden verdeeld: Bartow (Flo rida), Spcnee Field (Georgia), Malden (Mississippi), Columbus (Mississippi), Greenville (Missis sippi), Hondo (Texas) en Bain- bridge (Georgia). 1 Ook de Koninklijke Mare- chaussée heeft nieuwe gala- uniformen. O.m. is de zware 1 witte helm vervangen door de traditionele kolbak of be- renmuts". Dc uniform zal H worden gedragen door de wacht voor het palcis Soest- H dijk, wanneer er officiële ontvangsten zijn. Op de fo- to: een marechaussee in groot =j tenue, de klewang over de 4 arm, in ruststand. Een appel per dag NEW YORK. Door de presi dent van de Internationale Appel Vereniging is aangedrongen op een campagne voor de appelverkoop, omdat de appelkwckers concurren tie ondervinden van hormonen preparaten, verkoudheidstablctten en allerhande pilletjes, die genezing garanderen van alle mogelijke kwaaltjes „van ingegroeide teen nagels tot baardschurft toe". Nieuwe Britse ambassadeur in Moskou LONDEN. Sir Alvary Gascoig- ne is benoemd tot Brits ambassa deur te Moskou, als opvolger van sir David Kelly, aldus heeft het Foreign Office medegedeeld. Sir Alvary is 58 jaar oud en was tot voor kort Brits politiek ver tegenwoordiger te Tokio en voor dien gezant te Boedapest en consul- generaal te Tanger. Hij vertoeft thans met verlof in Engeland Sir David Kelly trekt zich uit de dienst terug. Weer brandstichting in Ubbergen NIJMEGEN Dinsdagavond werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor een grote brand. Een hooimijt, gevuld met 250.000 "kg hooi, stond in lichte laaie. De brandweer kon het vuur meester worden en uitbreiding voorkomen. Men vermoedt dat hier ook weer brandstichting in het spel is. De schade, door de brandstich ters in De Ooy aangericht, beloopt nu reeds een half millioen gulden, i De boerenbevolking is radeloos en bewaakt dag en nacht de hoeven, j De rijkspolitie, onder leiding van commandant Kammaerts, zoekt nog j steeds in alle richtingen naar de dader. Volgens officiële mededelin- i gen kan hij evengoed een pyromaan als een psychopaath zijn. een half dwaze Pool, of gespuis dat in de wijde polder langs dc Waal doolt, Men heeft op het ogenblik nog geen duidelijke aanwijzing. De op vatting dat men onder de bevolking zelf de dader zou moeten zoeken wordt door ter plaatse deskundigen niet gedeeld, ofschoon dc mogelijk heid niet is uitgesloten. Ecuador vraagt Braziliaan se bemiddeling RIO DE JANEIRO De ambas- sadeur van Ecuador te Rio de Ja neiro, Arturo Borrano, heeft Bra zilië verzocht in het grensgeschil tussen Peru en Ecuador te bemid delen. ORANJESTAD (ARUBA). Onder dc stakers van de Lago Oil and Transport Company op Aruba neemt de onrust toe. De autoriteiten van de Antillen nemen dc zaak zeer ernstig op en doen alles om het geschil bij te leggen. Bij bekendmaking van de gezaghebber is het verboden zich in groepen van meer dan vyf personen te verenigen. In dc straten van San Nicolaas patrouilleren thans mariniers. De politieke leiders hebben hiertegen geprotesteerd, omdat zy door deze maatregel de be middelingspogingen in gevaar zien gebracht. De gouverneur van de Neder landse Antillen, mr Struycken, heeft een commissie van bijstand, zoals door de eilandsraad van Aruba was gevraagd, benoemd om bemiddeling bij de staking bij de „Lago" te verlenen. De Regerings raad van de Antillen, de onlangs aangewezen bemiddelaar landsmi- nister Plantz en do commissie van bijstand hebben Dinsdagavond met vertegenwoordigers van de „Lago BERGEN (N.H.). Vermoedelijk door kortsluiting is Dinsdagavond omstreeks tien uur brand uitgebroken in dc villa „Dc Vlerken" van de schilderes Charley Toorop, dc thans zestigjarige dochter van wijlen Jan Toorop. De villa, waarin tevens het atelier van de kunstenares is geves tigd, stond spoedig in vlammen en het zag er eerst niet naar uit. dat dc brandweer, die te kampen had met watergebrek, het pand zou kunnen behouden. Assistentie van de Alkmaarse brandweer, die liet water op pompte, bracht een keer ten goede. besprekingen gevoerd In gezag hebbende kringen werd medege deeld. dat dit de laatste poging was om tot een vreedzame regeling te komen. De productie van de „Lago" is thans driekwart van normaal; de afvoer geschiedt regelmatig. Vooral na de stillegging van de raffinaderij te Abadan als gevolg van de Perzische olickwestie is het arbeidsconflict, dat bij de Lago op Aruba is uitgebroken, van groot belang. Als ook dit bedrijf, zij het tijdelijk, komt stil te liggen, zal de voorziening met olie en olie producten van de wereld weer een nieuwe klap krijgen. De „Lago" heeft na Abadan de grootste raffi naderij ter wereld, zodat na de kwestie in Pcrzië dit bedrijf aan zienlijk in belangrijkheid is gc- stegen. Men ondervindt een moeilijk heid door het feit, dat er geen stakingsleiding is. zodat niet dui delijk is, met wie als vertegen woordigers van de werknemers moet worden onderhandeld. De „Lago Employee Council" schijnt niet meer te functionncrcn, Zij is gedesavoueerd door de arbeiders. Kort na middernacht waren de brandweerlieden uit Bergen en Alk maar het vuur meester, dat ont staan was op en beperkt kon wor den tot het boven de woning gele gen atelier. Het woongedeelte liep weliswaar veel waterschade op, doch bleef behouden. Volgens een ruwe schatting bedraagt de schade, die door de verzekering wordt ge dekt. ca. 40.000 gld., exclusief enige verloren gegane schilderijen kunstvoorwerpen. De 16-jarige W. Akerboom, een buurjongen van de schilderes, ont dekte de brand op het atelier. On middellijk waarschuwde hij me- Plan-Stokes zou niet overeenstemmen met formule van Harriman TEHERAN. Vicc-premier Houssein Fatima heeft vandaag verklaard, dat het Perzische kabinet besloten beeft het Britse voorstel voor een regeling van het geschil over de naasting van de olie-industrie van de hand te wijzen. Het besluit van het kabinet werd vanmorgen op een spe ciale kabinetszitting aan de Britse lord-zegelbcwaarder, Stokes, meegedeeld. Verder werd hem te verstaan gegeven, dat de Perzen slechts bereid zijn de besprekingen voort te zetten, indien hierbij uitgegaan wordt van de door het Perzische parlement aangenomen nationalisatie-wetten. Het is nog niet duidelijk, of de Perzische afwijzing van het voor stel van Stokes betekent, dat de besprekingen zullen worden afge broken. Het Britse voorstel voorzag in Brits beheer van de olievelden en de raffinaderij te Abadan onder bet een of ander Perzische toe zicht. In de verklaring van Fatima ttordt gezegd, dat het Britse voor stel acht punten bevatte, waarvan het belangrijkste dat over het uit voerende Britse beheer was. het welk zijn instructies van de Per zische Nationale Oliemaatschappij zou krijgen. De Britten zouden be last blijven met de winning, het transport, het raffineren en het la den van de olie. Naar Fatima verklaarde had het Perzische kabinet met algemene stemmen besloten, dat de Britse voorstellen niet in overeenstem ming zijn met de formule, welke Harriman de speciale vertegen woordiger van president Truman, voor een oplossing van het ge schil had voorgesteld. F 15.000 op no. 4610 o HAAG Op no. 4610 van li?»*» Staatsloterij (5e klasse. 15e gevang CCn Pr'js Van f 15 000*~ Krantenkoning Hearst overleden BEVERLY HILLS (Californië). In de ouderdom van 88 jaar is hier dc Amerikaanse krantenko ning Hearst overleden, die de uit vinder is van de typische Ameri kaanse sensatiepers rnet schreeu wende koppen, de z g. gele pers. Zij voedde zich niet alleen met corruptieschandalen, politiek ge knoei, misdaad en onzedelijkheid, doch was ook een politieke macht. De Hearst-pers, omvatten de ongeveer 40 bladen en tijd schriften heeft met alle macht ge probeerd om Amerika zowel bui ten de eerste als buiten de tweede wereldoorlog te houden. Schip met troepen voor Korea aan de grond WELLINGTON De 4.600 ton me- tende „Wahine" van de Union Steamship Company is vandaag bij het eiland Masella. 450 km. ten Noorden van Darwin, aan de grond gelopen. Aan boord van het schip bevinden zich 800 man Nieuw-Zee- landse troepen, die op weg zijn naar Korea. Uit Darwin is een verken ningsvliegtuig opgestegen, terwijl de tankboot „Stanvac" uit Karachi het schip te hulp vaart. vrouw Toorop, die alleen thuis was en nog niets van de brand had ge merkt. Zij had zich juist naar bed begeven. Vervolgens snelde hij de trap naar het atelier op en slaagde er in de meest waardevolle schil derijen naar buiten te brengen. In middels waren ook andere buren te hulp gekomen, die een zeer groot deel van het huisraad buiten het bereik van de vlammen en van het bluswater brachten. Haags blaaskwintet gaat naar de West WILLEMSTAD. (Curacao). In September zal het Haags blaas kwintet onder auspiciën van dc B.P.M. een concerttournée maken naar Curagao, Aruba en Venezue la. Het kwintet bestaat uit solisten van het Residentie-orkest, n.l. Jan Prins, fluit, Jaap Stotijn, hobo Jolle Huckriede, klarinet, Louis Stotijn, fagot en Riet Schijf, hoorn. Jaap Stotijn was reeds in 1948 in Curagao tezamen met Jo Feitkamp en Piet Ketting. Beperking luchtverkeer boven Buenos Aires BUENOS AIRES. Do Amen- tijnse luchtmacht zal alle vlieg tuigen, die zonder vergunning bo ven een gebied met Buenos Aires als middelpunt vliegen, tot .anden dwingen en zonodig neerschieten, zo heeft het ministerie van Lacht- vaart bekend gemaakt. In een des betreffende verordening wordt het gebied waar de beperkingen gel den nauwkeurig omschreven, als ook de regels, waaraan vliegtuigen met vergunning zich hebben te houden. Er is geen reden voor de maatregel opgegeven. Drijfriem grijpt arbeider TILBURG. Bij het leggen van een drijfriem, op de hoofddrijfas van de spinnerij Van Dooren, kwam de 23-jarige arbeider C. de K. te vallen. Hij werd door de riem ge grepen en enige malen rondgeslin gerd. Met grote spoed werd de machine afgezet doch de ongeluk kige bleek reeds overleden te zijn. Een assisterende collega, die het ongeval zag gebeuren, zakte van schrik bewusteloos ineen. Voorstel van Joy Speciale commissie voor bufferzone TOKIO. Admiraal Joy lieeft vandaag op dc 25ste bijeenkomst te Kaesong voorgesteld een gemengde subcommissie van dc VN. en de communisten te benoemen voor do behandeling van de kwestie der demarcatielijn in Korea, waarover de onderhandelaars het niet eens zjjn geworden. De communisten le verden niet onmiddellijk commen taar op dit voorstel. Zij verzochten Joy zijn plan schriftelijk in te die nen. hetgeen Donderdag zal geschie den. De bijeenkomst van lieden duurde een uur on drie kwartier. Terwijl de wapenstilstandsbespre kingen zich voortsleepten, werden te Tokio berichten ontvnngen over ge vechten aan het gehele Oost-Ko- reaanse front. De leiding van het achtste Amerikaanse leger heeft me degedeeld dat de verbonden troepen in het gebied rondom dc Oost-Ko- reaanse kuststad Kansong de com munistische strijdkrachten aanvielen, na tevoren een communistische aan val ten Zuid-Westen van de stad te hebben afgeslagen. De communisten boden hardnekkige tegenstand. Ook in de centrale frontsector zijn gevechten geleverd. Aan het West-Koreaanse front rukken de verbondenen voorzichtig op. Er is hier slechts gering contact met de tegenstander. Bij de viering van de onafhan kelijkheidsdag van Pakistan kwam ook minister Stikker, na mens de Nederlandse regering, zijn gelukwensen aanbieden tij dens de receptie, die de zaak- gelastigde van Pakistan, met zijn echtgenote, in het gebouw van de ambassade in en Haag hield. Aftreden van de beer Seboonenberg als Kamerlid verwacht (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In parlementaire kringen wordt verwacht, dat het communistische Eerste Kamerlid, de heer Schoonenberg zal bedan ken ten behoeve van zijn niet her kozen collega, de heer Schalker. vermeld, dat de heer Schoonenberg ten gevolge van drukke werkzaam heden toch slechts zelden in de Kamer aanwezig kan zijn. Een feit is, dat hij meestal absent is. Doch omtrent de aard van zijn werk zaamheden tast men enigszins in het duister sinds zijn naam als hoofdredacteur in ,.De Waarheid" niet langer wordt vermeld. DEN HAAG. Mr. Struycken, dc tegenwoordige gouverneur der Ncd. Antillen, heeft als minister van Justitie een commissie ingesteld onder voorzitterschap van mr dr J. Donncr, president van de Hoge Raad, met de opdracht om na te gaan welke voorzieningen op liet punt van mate- virmpÏÏ'edfrrienheerSrhnLeXr?e "Sf1 cn recht getroffen moeten worden met betrekking tot mis- STOCKHOLM. Zweden heeft Dinsdag ook politiek asyl verleend aan de 4 jonge Polen, die 3 Augus tus met een gestolen vliegtuig uit hun land waren ontsnapt. drijven tegen dc veiligheid van dc Staat, gepleegd in geval van oorlog en met betrekking tot andere met oorlog en bezetting in verband staande strafwaardige feiten. Het wetsontwerp, dat door de commissie aan haar rapport werd toegevoegd, is thans door minister Mulderije bij de Tweede Kamer ingediend. Het is duidelijk, zegt de toelich ting. dat, als het land feitelijk in oorlog is, het normale strafmaxi mum van levenslange gevangenis straf onvoldoende is. Bovendien biedt dan de gewone wijze van be rechting met drie instanties (recht bank, gerechtshof. Hoge Raad) niet voldoende bescherming van de staatsgemeenschap, die in die om standigheden een snelle en afdoende repressie eist. Het onderhavige ontwerp geeft een regeling voor de berechting van misdrijven tegen de veiligheid van de Staat en van een aantal andere misdrijven, in geval van oorlog gepleegd. De hoofdregel verklaart in geval van oorlog de militaire rechter bevoegd. Worden deze mis drijven echter na een bezetting be recht. dan staan zij in de regel ter kennisneming van bijzondere colle ges. In geval van feitelijke oorlog kan de doodstraf niet gemist worden. De afgelopen oorlog heeft ons echter geleerd, dat ook na het einde der vijandelijkheden de doodstraf niet kan worden gemist. Door de verru wing van de moraal In dagen van oorlog, de hartstochten van de poli tieke strijd en door het misbruik, dat door gewetenloze machthebbers gemaakt wordt van de hulp van on maatschappelijke elementen. die slechts verheugd zijn hun normale remmen te kunnen losgooien, wor den misdrijven gepleegd van zo gru welijke aard en zo verreikende ge volgen als in tijd van vrede niet d«"kbaar en niet mogeliik is. Het ontwerp bevat een omschrij ving van enkele strafbare feiten, die in geval van oorlog geoleegd kunnen worden en die niet in het wetboek van militair strafrecht passen. India misschien niet naar San Francisco NEW DELHI. In gezaghebben de kringen te New Delhi is Dins dagavond verklaard, dat India nog wacht op het herziene ontwerp voor een Japans vredesverdrag om definitief te beslissen of het al of niet zal deelnemen aan de conferen tie te San Francisco. In New Delhi verwacht men, dat het nieuwe ont werp Donderdag zal worden gepu bliceerd. Gisteren was in New Delhi geen. officieel commentaar beschikbaar op een bericht uit Tokio, dat India niet aan de conferentie zou deelnemen. Egypte in verzet tegen Ver. Naties LONDEN Egypte heeft de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië gewaarschuwd, dat de landen van de Arabische Liga zich niets zullen aan trekken van een bevel der Verenigde Naties om een einde te maken aan do Egyptische restricties voor schepen, die via het Suezkanaal naar Israël willen varen. Formeel bevindt Egyp te zich nog in staat van oorlog met de Joodse staat. Cairo heeft dc Ver. Staten doen weten, dat de pctroleum-produceren- de Mohammedaanse landen in het Midden-Oosten alle petroleumexpor- ten zullen staken tenzij de produce rende maatschappijen beloven geen petroleum naar Israël te zullen zen den. Overwegend droog Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag- i avond: Aanvankelijk weinig wind met hier en daar ochtendmist, -j Morgen overdag zwakke tot q matige wind, hoofdzakelijk uit j «uidelijke richtingen. Overwe- -> gend droog weer met overdrij- !d vende wolkenvelden. Iets ho- 1 gere temperaturen overdag. 16 Augustus Zon op 5 u 24 m onder 20 u 4 m; Maan op 20 u 3 m onder 3 u 57 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1