Economische toestand van Amersfoort in 1950 STABSVENSTER Zal buslijn K worden opgeheven? Vooruitzichten voor woningbouw zijn ongunstig Omzetten nijverheid toegenomen Belangrijk researchwerk van het N.E.I. CITY - THEATER telefoon 6572 Noteert KJ even Exploitatie van stadsbusdienst is niet meer rendabel Op korte termijn valt toestand redelijk te noemen KINDERPROGRAMMA 2 I extra voorstellingen Woensdag 15 Augustus 1951 Dc afdeling Regionaal onderzoek van het Nederlands Economisch Insti tuut verricht al enige jaren voor dc gemeente Amersfoort belangrijk werk. Uit de kwartaalrapporten krijgt men een goed inzicht in de gang van zaken op het gebied van woningbouw, bevolking, arbeidsmarkt, detail handel, en tal van andere economische gegevens. Het N.E.I. heeft nu een verslag samengesteld van de economische toestand van de gemeente Amersfoort in 1950. Uit dat verslag blijkt opnieuw, dat het indertijd door de raad genomen besluit om aan het N.E.I. deze research-werkzaamhcden op te dragen een goed besluit is geweest. 8) Het conflict in Korea heeft zijn stempel gedrukt op de economische toestand te Amersfoort. 9) Zowel de omzetten gis de per soneelsbezetting van dc nijverheid zijn toegenomen. Samenvatting der conclusies Het N.E.I. geeft de volgende sa menvatting der conclusies: 1) De toeneming der bevolking was in 1950 tweemaal zo groot als in 1949, wat bijna uitsluitend het gevolg was van toegenomen vesti ging. 2) De toegenomen vestiging houdt nauw verband met de woningbouw. 3) Zowel het geboortecijfer als het sterftecijfer is gedaald ten op zichte van 1949. 4) Ongeveer 40 van de Amers- foortse bevolking neemt deel aan het maatschappelijk productiepro ces. 5) De woningvoorraad werd ver meerderd met 380 woningen, waar van het grootste deel in de Kruis- kamp en het Soesterkwartier. 6) De samenwoningen namen af van 19 tot 17.6 7) De vooruitzichten voor de wo ningbouw zijn slecht. Minder scheepvaart op de Eem Het Jaar 1950 vertoont ten opzichte van 1949 een teruggang van het scheep vaartverkeer. Het aantal schepen blijkt beneden het gemiddelde peil van de Ja ren voor de oorlog te liggen. Hieruit volgt, dat het scheepvaartverkeer geen gelijke tred houdt met de economische en demografische ontwikkeling van dc gemeente. Dit moet ongetwijfeld geweten worden aan de steeds toenemende be tekenis van het wegvervoer. Voor wat de gemeente Amersfoort betreft, kan deze ontwikkeling niet met cijfers geïllustreerd worden, doch uit onderzoekingen voor het hele land is wel duidelijk gebleken, dat er een ont wikkeling gaande is. waarbij het scheepv2art-en spoorwegverkeer meer en meer verdrongen wordt door het wegverkeer. Ook deze ontwikkeling heeft uiteraard zijn grenzen; er zijn bepaalde producten, nl. de typische massagoederen waarvan niet verwacht kan worden, dat een andere vervoers wijze gemakkelijk ingang zal vinden. De toekomst van het vervoer over de Eem is mede afhankelijk van de aard van de industrieën, die zich op het in dustrieterrein langs de Eem zullen ves tigen, en eventueel ook van de ontwik keling van het Amersfoortse achter land. Met betrekking tot de aangevoerde goederen ontleent het N.E.I. aan het jaarverslag van het markt- en haven wezen het volgende: De aanvoer per schip van stukgoe deren. steenkool en bouwmaterialen bleef normaal. Dc aanvoer van aard appelen. bestemd voor veevoeder liep belangrijk terug, waarvoor de volgen de oorzaken zijn aan te geven. In 1949 ontvingen de verbouwers van aardap pelen rijkssubsidie om de verbouw van aardappelen op eigen bodem aan te moedigen, ten einde de annkoop van granen in het buitenland te berperken. In 1950 ls geen rijkssubsidie toegekend en de granen zijn vrij gegeven. De aardappelprijzen stegen en werden na genoeg gelijk met de prijzen van di verse graansoorten De aanvoer van aardappelen daalde en die van gerst en veevoeder nam toe. De aanvoer van kunstmest was groter dan ooit te voren. GRAND THEATRE t/m 15 Aug.: „Mal lemolen". 14 Jaar. Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 16 Aug.: „Brief Encounter („Het laatste Rendez vous"). 18 Jr. CITY THEATER Iedere avond 6 45 en 9 uur Vrijdag en Donderdag 2 30 en Zondag 2 en 4 15 uur: „Alles goed in Hollywood". Elke leeftijd. Zaterdag, Maandag, Dinsdag en Woensdag, aanvang 2 uur: Kinder Filmprogramma. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag; „Omar dc Woestijn havik". 14 Jr. Van Dinsdag t/m Donderdag- ..Pantsermysterie", 14 J. Zondag: 2. 4 15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrij dag t/m Maandag: ..Abbott cn Cos- telln en de onzichtbare man" Elke leeft. Van Dinsdag trm Donderdag „Omar de Woestijnhavik". 14 jaar. Zaterdag: 2 30. 6 45 en 9 uur. Zon dag- 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2-30 cn 8 uur. 18 Augustus. Zaterdag. Dagtocht 70 km. van „Wilhclmina"; start en finish bij de Markthal. 18—25 Augustus: Muziekweek. 19.00 stertocht; 20.00 opening van de muziekweek, daarna taptoe. Lie ve Vrouwekerkhof. Museum Fletute, Wcslslngel. Dage lijks geopend, behalve Zondags. Werk dagen van 10—12 en 1uur. Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. AVONDDIENST APOTHEKEN Jans, Langestraat 74, tel. 3677; Java Apotheek, Leusderweg 212, tel. 4887. De aanvoer op de Amersfoortse automarkt liep achteruit, doordat deze van een avond- in een dag- markt werd omgezet. 12) De omzetten van de detailhan del stonden sterk onder invloed van de hamsteraankopen in verband met de internationale toestand. 13) Het bezoek aan vermakelijk- heidsinstellingen is in 1950 wederom afgenomen. 14) Bij de spaarbanken werd aan zienlijk meer teruggevraagd dan ge stort. 15) Door de stadsbusdienst wer den meer passagiers vervoerd dan :n 1949, wat geheel te danken is aan de verhoogde frequentie op lijn S. 16) Het scheepvaartverkeer op de Eem is wederom teruggelopen. De toelichting op deze conclusies is ook voor onze lezers van zeer veel betekenis. Wij hebben dan ook gemeend aan het verslag van het N.E.I. bijzondere aandacht te beste den. Elders op deze pagina vindt u dan ook tal van interessante gege vens, die wij aan het verslag ont- 10) De toestand op de arbeids- leenden. markt geeft vooralsnog geen reden tot ongerustheid. j Door de ontwikkeling van het 11) Ondanks de twee loonsverho- wegverkeer toonde de scheepvaart gingen zijn de kosten van levenson derhoud sterker gestegen dan de lonen. op de Eem in 1950 een teruggang. In onze haven meerden minder schepen dan gemiddeld voor de oorloa. 1664. Met steeds toene mende snelheid naderen de helften van de satel liet elkaar. Lang kan het niet duren: Romeo en Julia zullen tegen elkaai botsen en uit elkaar spat ten. Wanneer de maan dertig graden boven de kim is. ziet Rob een fan tastisch lichtverschijnsel het noodlot, dat hij heeft uitgelokt, heeft zich vol trokken. In het eindeloze universum is dit een ge beurtenis van gering* betekenis: een lichtflits en niet meer Rob. dit met spanning het verloop der gebeurtenissen heeft gevolgd, voelt hoe de kleine vliegende schotel beeft en trilt, merkt tevens een vreemde druk in de DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB streek. Dat duidt op invloeden van radio-aeti- vileit! Op het gebied van de woningbouw zijn eveneens vragen te beantwoorden, die in dc publieke belangstelling staan, aldus scbrüft men in 't verslag van 't N.E.I.. Dc betekenis van de woningbouw voor de verschillende facetten I van onze maatschappij is zo bekend, dat hierop niet behoeft te worden ingegaan. „Hoe is het gesteld met de woningvoorraad?", zo vragen dc samenstellers zich af. Hier kan helaas niet op zo'n grote toeneming worden gewezen als bij de bevolking. De totale vermeerdering in 1950 bedroeg 380 woningen, dus 60 meer dan in 1919. Deze vermeerdering is hoofdzakelijk geconcentreerd in de Kruiskamp (238), het Soesterkwartier (109) en het Bergkwartier (28). ker geworden dan in voorafgaande jaren. In deze sector werden 34 wo ningen voltooi! tegenover 51 in 1949. Het totale aantal met dc stadsbussen vervoerde passagiers was in 1950 160.000 hoger dan in 1949. Deze toename ls geheel te danken aan de lijnen S cn V. Het vervoer op dc lijnen B en K is nl. teruggelopen. De toename van het vervoer op lijn S is het gevolg van de verhoogde fre quentie. De kosten van dc frequentere dienst zijn echter groter dan dc extra-opbrengsten, zodat dc opbrengst per km op deze lijn gedaald ls. De exploitatie wordt bemoeilijkt door de gestegen exploitatiekosten, door de noodzaak tot bezuiniging bij het publiek en door het toene mende aantal fietsen. De laatste twee factoren hadden tot gevolg, dat zowel de bruto-opbrengst als het aantal passagiers per km is ge daald. Voor wat de exploitatie van de afzonderlijke lijnen betreft, merkt de firma Nefkens zelf op: „Dc opvoering van de frequentie tot een kwartierdienst op lijn S heeft nog niet aan de gestelde ver wachtingen voldaan, aangezien de verdubbelde onkosten op deze lijn nog niet door een verdubbelde op brengst gedekt worden In percen ten uitgedrukt zijn dc onkosten door de tweede bus 100% verhoogd, terwijl het vervoer slechts 23% is toegenomen. De uitvoering van een regelmatige dienst wordt nog steeds in gevaar gebracht door de spoor wegovergang aan de Nijverheid straat. wachttijden hiervoor van 20 minuten zijn geen uitzondering, terwijl met mist de afsluitbomen wel eons 2 uur achter elkaar dicht ge weest zijn. Stijging van het vervoer op lijnV is gegaan ten koste van de B-lijn. Door de in Mei 1950 gewijzigde dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen is de aanvoer van de B-lijn op het Stationsplein geheel weggevallen en gedeeltelijk overge gaan op de V-lijn. Wanneer hierin op korte termijn Minder auto's aangevoerd op dagmarkt Uit het verslag over het marktwezen blykt. dat de wederinstelling van de eiermarkt een succes is gebleken, ge zien de aanvoer van eieren, die ongc- \cer het dubbele bedroeg van die jr. 1949. Voor de kaasmarkt is geen belangstel ling. noch van de zijde van dc boeren, noch van de zijde van de handelaren. Dc aanvoer op de pluimvecmarkt was in 1950 zeer gering ten gevolge van het vervoerverbod van pluimvee van Mei tot November 1950 in verband met de pseudo-vogelpest. Dc aanvoer op de automarkt is teruc- gelopen. wat blijkt uit de volgende cij fers: 1939: 9225 stuks: 1948: 8205 stuks; 1949 11.633 stuks; 1950. 8451 stuks. Bij deze teruggang wordt door dc marktmeester opgemerkt, dat verreweg het merendeel van de autohandelaren, die dc automarkt bezoeken, bestaat uit garagehouders, autoslopers, cd., die tot 18 CO uur ln hun eigen bedrijf werk zaam zijn en daarna dc automarkt be zoeken De instelling van een dagmarkt had daardoor tot gevolg, dat dc aan voer van auto's terugliep. geen verandering komt dan moet een routeverandering van lijn B plaats vinden, waarbij meer directe verbindingen tot stand komen met als gevolg het niet meer bestrijken van een gedeelte van de tot nu toe bediende woonwijken. Ook bij lijn K is een verder teruglopend vervoer, vooral op het Frisia-gedeelte. Door de steeds stij gende onkosten van het autobusbe drijf bij de handhaving van dc huidige tarieven en de als gevolg daarvan niet meer rendabele ex ploitatie van de gehele stadsauto busdienst. moeten ook voor deze, reeds 3 jaér zeer veel geld kosten de. lijn andere mogelijkheden ge zocht worden. Mochten zich voor de naaste toekomst geen andere mogelijkheden voordoen, dan moet opheffing van het Frisia-gedeelte i of eventueel van de gehele lijn overwogen worden.'' 1 Samenwoning met 2% terug Evenals in 1949 zijn dus voor het overgrote deel arbeiderswoningen gebouwd. Toch is de toeneming in de wijken voor beter-gesitueerden 11 x groter dan in 1949. Voor de nadelen, die verbonden zijn aan te eenzijdige bouw van ar beiderswoningen wordt verwezen naar het jaarverslag van 1949. Het is daarom toe te juichen, dat er thans verbetering is gekomen in de bedoelde verhouding, o.m. door de in aanbouw zijnde middenstandswo ningen in het Leusderkwartier (100 woningen). In het kader van het aantrekken van nieuwe industrieën is dit ook van betekenis. Bij de keuze van een vestigingsplaats van een nieuwe industrie kan de aan wezigheid van goede woongelegen heid voor het kaderpersoneel de doorslag geven ten gunste van een bepaalde gemeente. Het bouwen door particulieren is blijkbaar in 1950 niet aantrekkelij- De vraag, die na deze beschou wing over de woningvoorraad voor de hand ligt is: „Welke invloed heeft deze vermeerdering van de woningvoorraad gehad op de samen woningen?" Deze invloed was gunstig. Op 1 Januari 1950 werd in 19% van de woningen samengewoond en op 1 Januari 1951 in 17.6%. In 101 wo ningen werd in de loop van 1950 de samenwoning beëindigd. Dit vond hoofdzakelijk plaats in de wijken Soesterkwartier (42). Vermeerkwar tier (13), Leusderkwartier (27) en Bergkwartier (13). Procentueel ge zien vinden we het grootste aantal samenwoningen in Randenbroek (27.3%), Stationskwartier (26 3%) en het Bergkwartier (25 4%). Het klein ste aantal samenwoningen hadden de Stadskern (13.8%), de Kruiskamp In 1950 werden evenals in 1949 voor het overgrote deel arbeiders woningen gebouwd. Door het ge reed komen van het grote com plex montagewoningen aan de Hooglandseweg werd een belang rijke bijdrage geleverd tot ver meerdering van onze woningvoor raad. het Socsterkwartiei (13 2%) (14 2%). VOORUITZICHTEN Veel verbetering in de woning bouw is er dus nog niet te con stateren en de vraag rijst: ..Hoe zijn de vooruitzichten?" Deze zijn op korte termijn rede lijk en op lange termijn slecht. Op 1 April 1951 waren volgens de of ficiële opgave 307 woningen in aan bouw. terwijl er gedurende het eer ste kwartaal 19 voltooid werden. Vermoedelijk zal dit jaar 't niveau van 1950 wel bereikt worden. De beslissing van het Rijk. dat het be drag waarvoor woningen gebouwd mogen worden aanzienlijk verlaagd zal worden, heeft echter een ongun stige invloed, die nog versterkt wordt door de aanzienluk gestegen bouwkosten. Daardoor kunnen uit het reeds verlaagde investeringsvo lume nog minder woningen gebouwd worden, dan bij gelijk gebleven bouwkosten het geval was. Busstation wordt verbeterd Bij het busstation van de NBM en de VAD te Amersluort wordt op het ogen- E blik dc laatste hand gelegd aan een verbetering, waarmee reeds in dc af gelopen winter een begin ls gemaakt. Men heeft toen door middel van een afsluiting met kettingen een soort per ron gevormd vanwaar de busreiziger» ln de autobussen behoren te stappen, Lang niet altijd werd er echter de hand aan gehouden. dat de passagiers ook werkelijk via de openingen ln het hekje dc bussen bereikten. Nu wordt de afsluiting langs „het Tramstation dooigetrokken tot aan het Station? plein, en ln dc toekomst zal Iedereen van het „perron" af moeten instappen. Tegenover het station van de Neder landse Spoorwegen zullen bovendien erote borden worden geplaatst, die dui delijk plaats en richting van de ver trekkende bussen aangeven. Twee belangrijke verbeteringen zul len het gevolg van deze maatregelen zijn- voor het publiek wordt het bij het busstation veiliger, en bij grote druk te worden vanzelf rijen gevormd langl de afzettingen. (Advertentie I.M.) Wegens ENORM SUCCES van ons op DONDERDAGMIDDAG a.s. 2.— en 4.00 uur. BESPREEKT TIJDIG UW PLAATSEN. De economische toestand van Amersfoort in 1950 is door het Nederlands Economisch Instituut in een afzonderlijk en uitgebreid hoofdstuk behan deld. De samenstellers van het verslag laten aan de op Amersfoort be trekking hebbende gegevens oen belangwekkende toelichting vooraf gaan. Zü zetten uiteen welke invloed de gebeurtenissen in Korea op het econo mische leven in Nederland hebben gehad en geven dan aan hoe groot de invloed in Amersfoort was. Personeelsbezetting nu groter De omzetten in de nijverheid te Amersfoort zijn aanzienlijk geste gen. Vermeld zij, dat het aantal be drijven in deze statistiek opgenomen in 1950 is uitgebreid, waardoor het beeld niet geheel zuiver is. De kwartaalcijfers voor 1949 zijn resp.: 11.862; 13.097; 14.442 en 14.481. Die voor 1950 luiden: 13.593; 14 737; 17.408 en 18.698. Voor al deze cijfers geldt (x 1000.) Omdat omzetten bestaan uit de verkochte hoeveelheden maal de prijzen daarvan, is het mogelijk, dat de verhoogde omzetten uitsluitend het gevolg zijn van de gestegen prij zen. Dat dit niet het geval is blijkt Dooie boel f-f ij, die verre reizen 11 doet, kan veel verha len. Nou ja, verre reizen! Veel verder dan Alkmaar zijn we in onze vacantie niet gekomen. En toch valt er wel ivat over te ver tellen. Of liever hebben we wat te mopperen. Om het maar es ronduuit te zeggen: 't is eigenlijk een dooie boel in Amersfoort! Wij hebben wel geen kaasmarkt, zoals in Alk maar, maar Amersfoort is toch minstens even mooi als Bergen. Ja, Bergen, maar dat is een toeristen centrum, Bergen, dat ligt vlak aan zee. Precies. Ber gen ligt vlak aan zee, maar Amersfoort ligt dicht bij het IJsselmeer. Amers foort heeft een prachtige omgeving, Amersfoort heeft een mooie oude bin nenstad, Amersfoort heeft een Koppelpoort, een lan ge Jan, een Nu ja, vult U zelf maar verder in. Maar wat doet Amers foort? Het laat de meeste vacantiegangers maar zo'n beetje rondhangen. Zo af cn toe is er een rondlei ding. Hulde aan dc men sen, die zich daarmee be lasten. Maar voor de rest. j Wie hoorde er in Amers foort ooit van een bloe mencorso, van een inten sief gebruik van het open luchttheater, van een open luchtspel op een van de oude pleinen? O ja, in het verleden is zo iets wel ondernomen. De Amersfoortse Gemeen schap komt de eer maar deze zomer is hei een dooie boel in Amers foort. En daar houden we het maar op. Dank U! Donderdagfilm Er zijn zo van die films, die wy ons altijd blijven herinneren, omdat zij een voudige gebeurtenissen uit het menselijk leven zo su bliem weei geven, dat de iiepe betekenis van het schijnbaar-onbelangrijke ons er duidelijk door wordt. Zulk een film is .Brief Encounter", die on der de Nederlandse titel ..Het laatste rendez-vous" in de Donderdag-cyclus zal worden vertoond. Het is de ongezochte ontmoeting, die een man en een vrouw samenbrengt, welke in hun rustig leven verwarring sticht en daar in de harmonie verstoort. Slechts voor korte tijd. want spoedig gaan zij weer uit elkaar, elk zijns weegs, gelijk: ..Ships, that pass in the night Doch zulk een ontmoe ting kan in onze ziel een spoor nalaten, dat niet meer vermag uitgewist te worden. Zulk een gebeuren be handelt deze film en het is door verhaal, regie en spel een meesterwerk gewor den. Noël Coward heeft dit stuk geschreven en de productie van de film ge leid. Hij werd in de regie 'esleund door David Lean en had de beschikking over krachten als Celia John son, Trevor Howard en Stanley Holloway voor de gen met vervulling der hoofdrollen. Zo is „Brief Encounter" een grote film geworden en het verheugd ons, dat de directie van „Grand" hem in haar Donderdag-pro gramma heeft opgenomen. Dit wordt een wederzien met een meesterstuk op het terrein van de film. Als merkwaardige bijzon derheid delen wij nog me de. dat de bekende pianiste Eileen Joyce, die in deze film het tweede pianocon cert van Rachmaninoff i?5f speelt, over enige tijd in jrand Théathre een piano recital zal peven. Schoenmakers- vacantie vallen" kunnen bijsprin gen? We geven toe niet te weten, of er practische be zwaren zijn, die zich tegen zulk een regeling verzet ten. Doch de klacht van de huismoedr bracht ons tot de hierboven vermelde suggestie. Aan 't loket I Vacantieplannen kunnen op verscheidene manieren gemaakt worden. Dat daar bij niet altijd een reisbu reau hoeft te worden inge- In het vorige „Stadsven ster" is geschreven over schakeld bleek dezer dagen, een Schoenmaker, die zich toen er een meneer aan een bij zijn leest hield. Laat me ran de loketten van het daar nu een huismoeder Amersfoortse station ver- komen, die boos was. om- scheen, die om een kaartje dat de Amersfoortse schoenmakers zich niet bij hun leest houden. Haar zoontje moest op reis en daarom wilde ze nog snel zijn schoenen laten verzo len. Dus ging ze met die schoenen naar de man. die zorgt, dat ons schoeisel heel en knap is. Edoch, de schoenmaker was niet thuis en op het venster van zijn werk plaats was een briefje ge plakt. hetwelk iedereen kond deed. dat alle Amers foortse schoenmakerijen in de week van dertien tot en met achttien Augustus ge sloten zijn. Daar zét nu onze huls moeder. Wel niet met de brokken, maar wel met de onverzoolde schoenen. Buren hebben geholpen, zodat zoontje tóch nog op reis kon gaan. „Maar als 't aan de schoenmakers had gelegen." zei de boze huismoeder, „had haar zoontje thuis kunnen blijven." Dus geen schoenmakers meer met vacantie? is men geneigd te vragen. Neen, naar Limburg vroeg. De lo- ketttste begreep het niet goed: en informeerde waar meneer dan naar toe wilde. Dat doet er niet toe. als 't maar in Limburg is", was het antwoord. De verbazing gan de andere kant van het ruitje iverd nog groter, maar toen kwam de verkla ring: „Ik heb vacantie: daar om kan het me nu eens niets schelen waarheen ik reis. Zegt U dus maar een olaats." De lokettiste be lacht zich een ogenblik, en leverde de bijzondere reizi ger daarop een kaartje naar Valkenburg. „Daar is 't prachtig', vertelde ze er bij. Maar misschien heeft ze als goed lid van de spoorweg familie wel gedacht: „Elk kilometertje is er een", toen ze een plaats in het uiterste Zuiden noemde. Aan 't loket II Dezelfde lokettiste vond twee dagen later een pakje. Jat een van de reizigers olijkbaar had vergeten. Ze ontfermde zich erover, en het duurde niet lang, of de laar. „M'n naam staat er im mers op Rijwielpad Voor de wielrijders, die over het Stationsplein in de richting van de Barchman Wuytierslaan fietsen, is ter plaatse de situatie nog steeds onduidelijk. Van de Stationsstraat uit is name lijk op het wegdek een rij wielpad aangegeven. Dit pad gaat verder langs het voet pad van de B.W.-laan aan de rechterzijde van de weg richting Vlasakkers. Er staat geen bord rij wielpad, maar de wielrijders worden in de war gebracht door de op het wegdek aan gegeven route. Ook bij de oversteekplaats nabij de Heinsiuslaan is de marke ring van het rijwielpad aan wezig. Velen kiezen dus het pad langs 't busstation, maar., zijn dan in overtre ding. Er zijn ook tal van wiel rijders. die onmiddellijk bij het passeren van het Sta tionsplein naar de linker weghelft van de B.W.-laan oversteken. Zij menen dan veilig te zijn. Ook daar is de situatie onduidelijk en zelfs gevaarlijk. Er staat geen bord rijwielpad en wielrijders lopen gevaar door tegenliggers (snelver keer) te worden gegrepen. De verkeerspolitie in Amersfoort staat voor vele moeilijke problemen. Er zijn al veel van die problemen bevredigend opgelost. Wan neer komt die rijwielpad kwestie voor het stukje B.W.-laan van Stationsplein naar Heinsiuslaan aan dc orde? Of moet eerst het be kende kalf van stal worden gehaald? Overwegend droog „Overwegend droog" zei 't manneke vanmorgen toen le de baby uit bed haalde. KUiieiKu ie neen, um.iuc mei lang, ui uc vrienden, dat bedoelen we vergeetachtige kwam opda- lvlop aa- „-a Ten To nv c A m e Aar. «aHa stellig niet. Maar we vra- de huismoeder: gen. „Is er soms een pakje gevonden?" informeerde hij Zou het niet mogelijk zijn. ^an het loket. De lokettiste Jat enkele schoenmakers kende de man niet, en vroeg iets laten of eerder vacan- hem daarom of hij kon aan- tie nemen dan hun colle- tonen, dat het gevondene ga's opdat er steeds enige van hem was. „Da's niet no- vaklui zijn, die in „noodge- Jig", luidde het commen- even aan t Stadsven- ster Tel 4291: Iedere morgeD van tien tot twaalf uur. o m. uit de gegevens omtrent de, personeelsbezetting in de nijverheid] in de jaren 1949 en 1950. Per kwar taal was dit voor 1949 resp. 3.615; 3.570; 3.645 en 3.663; voor 1950 3.602; 3.812; 3.912 en 3.923. De aanmerkelijk toegenomen per soneelsbezetting wijst op een ver groting van de productie. Voor de belangrijkste industrieën zijn deze cijfers afzonderlijk: Chemische nijverheid: Omzetten 1949: 3.253; 3.832; 4.494; 4.547. Voor 1950: 4 150- 4.500; 5.315; 5.052. (x 1000). Personeelsbezetting. 1949: 702; 669; 742; 725. 1950: 765; 792; 802; 767. Metaalnijverheid. Omzetten 1949: 2.156- 1.696; 2.072; 1 987. Voor 1950: 2.139; 2.842; 3.183: 3.444. (x 1000). Personeelsbezetting 1949: 1.074; 1.085; 1.107; 1.110. 1950: 1.121; 1.392; 1.401; 1.415. Voedings- en genotmiddelennijver heid. Omzet/en 1949: 5.277; 6.578; 7 038; 7.023. 1950: 6.565; 6.332; 7.743; 8.876. (x 1000). Personeelsbezetting 1949: 1.276; 1.262; 1.319; 1.308. 1950: 1.117; 1.024; 1.102: 1.084. Vooral bij de metaalnijverheid en bij de voedings- en genotmiddelen- nijverheid is de consumptieverschui ving duidelijk weerspiegeld in de personeelsbezetting. De stijging van de omzetten in de groep voeding en genotmiddelen zal hoofdzakelijk het gevolg zijn van de gestegen prijzen. Beschouwing over lonen en prijzen De lonen zijn in 1950 tweemaal met 5 verhoogd. De eerste loons verhoging (1 Januari 1950) was be doeld als een tegemoetkoming in de ten gevolge van de devaluatie ge stegen kosten van levensonderhoud, de tweede was bedoeld als compen satie van de prijsverhoging ten ge volge van de gebeurtenissen in Ko rea. In Maart 1951 kwam met het zelfde doel een derde loonsverho ging met 5 tot stand. De laatste j twee schijnen in strijd te zijn met de theoretische beschouwingen van 't N.E.I. over de consumptiebeper king. Het is inderdaad zo. dat de prijsstijgingen door deze loonrondes groter geworden zijn dan mogelijk was geweest. De regering heeft ech ter overwogen, dat sociale overwe gingen doorslaggevend moeten zijn bij de vraag, in welke mate de per sonen met lagere inkomens kunnen bijdragen in de noodzakelijke ver sobering. Zijn dus de lonen gestegen, de kosten van levensonderhoud zijn niet zo sterk gestegen als men wel zou verwachten, doordat de prijs stijgingen van enkele belangrijke grondstoffen voor de voedingsmid delen door middel van overheids subsidies ten laste van de schatkist gebracht zijn. Toch zijn de kosten van levensonderhoud sterker geste gen dan de lonen, zodat het reële inkomen van de meeste consumen ten gedaald is. De nadelige invloed van de oorlog in Korea is voor de arbeiders dus wel verzwakt maar niet weggenomen. ■1 Burgerlijke stand GEBOREN: Bartha, d. v. M Beunacr en J. Florijn; Reinier, z. v. W. v. GulIK cn E. J. van Beekhoven; Bernardus. z. v M. Doppenberg en B E Pegmar: Bertus. z. v B. van Kouswyk en A o® Graag- Johanna Maria. d. v J. H. Arlar en W. A. Baist. OVERLEDEN Rljmert Rijnders. oud 66 J. echtg. v C. C Rosier; Gerrit van Es, oud 45 jaar, ongehuwd.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2