- Belangwekkende statistische gegevens over Amersfoort Binnenstad verlegt haar grenzen 'STADSVENSTER TBC-vlucht brengt ruim driehonderd gulden op Pastoor Reyers door zee velen gelukgewenst mamw. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Beschouwingen over godsdienst en burgerlijke staat Meer vrouwen dan mannen Noteert U even Straten veranderen geleidelijk van karakter Burgerzin is wel gewenst PRIESTERJUBILEUM OP T ZAND H. Mis hoogtepunt van viering Donderdag 16 Augustus 1! Gelijktijdig met het verslag van de economische toestand van Amers foort in 1950 is door het Nederlands Economisch Instituut ook uitgegeven de statistiek van de gemeente Amersfoort over 1950. Uiteraard zijn tal van in genoemd verslag vermelde gegevens nader in deze statistische ge gevens uitgewerkt. Het is ondoenlijk het zeer interessante cijfermateriaal volledig te publiceren. Wij doen dan ook maar hier en daar een greep en wijzen er dan nog op, dat wij verre van volledig kunnen zijn. Zij, die be lang stellen in de statistiek, kunnen zich daarvan ongetwijfeld in bezit stellen. In de statistiek is veel aandacht besteed aan de bevolking. Zo valt ons in de statistiek „bevolking naar leeftijd en stadswijk" op. dat tot de leeftijdsgrens van vijftien jaar het aantal vrouwelijke perso nen lager in aantal is dan het aan tal mannelijke. In cijfers uitge drukt zijn er in de bewuste groep 11.356 m. en 10.473 vr. Voor alle overige leeftijdsgroepen zijn de vrouwen in de meerderheid. Dat is dus ook het geval in het totaal zielenaantal per 1 Januari 1951 t.w. 28.986 m. en 30.266 vr. Godsdienst Ook de gegevens die het N.E.I. verstrekt over de indeling naar godsdienst zijn belangrijk. Wij kunnen het N.E.I, uiteraard niet volgen in zijn uitvoerige cijfers naar leeftijd en geslacht. Wij vol staan dan ook met het geven van de totaalcijfers. Zo blijkt, dat in Amersfoort geen godsdienst belij den 8761 personen. Voorts zijn er 23.158 Ned. Herv., 475 Remon strants, 5062 Gereformeerd, 340 Doopsgezind, 624 Ev. Luth., 18.817 R.K., 214 Isr., 1740 zijn gerang schikt onder „overige" en onder onbekend 61. Van de Amersfoortse bevolking waren per 1 Januari 1951 15.339 GRAND THEATRE t/m 15 Aug.: „Mal lemolen", 14 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 16 Aug.: „Brief Encounter". („Het laatste Rendez vous"). 18 Jr. CITY THEATER: Iedere avond 645 en 9 uur. Vrijdag en Donderdag 2.30 en Zondag 2 en 4.15 uur: „Alles goed ln Hollywood". Elke leeftyd. Zaterdag, Maandag. Dinsdag en Woensdag, aanvang 2 uur: Kinder Filmprogramma. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „Omar de Woestijn havik". 14 jr. Van Dinsdag t/m Donderdag: ..Pantsermysterie". 14 J. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6 45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrij dag t/m Maandag: ..Abbott en Cos- tello en de onzichtbare man". Elke leeft. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Omar de Wocstljnhavlk". 14 Jaar. Zaterdag: 2.30, 6 45 en 9 uur. Zon dag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen; 2 30 en 8 uur. Week van 17 t/m 23 Augustus GRAND THEATRE t/m 22 Augustus ..Weensc IJsrevue" (..Lente op het ijs"). Elke leeftijd. Zondag 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen2.30. 6 45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus", 23 Aug.: „Hen drik V" (18 jaar) CITY THEATER: ..Neptunes daughter" (18 jaar). Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Overige dagen: 2.30. G.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag „De Saboteur" (14 jr). Van Dinsdag t/m Donderdag: ..Slave Girl" (14 jaar). Zondag: 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2 30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER Soestdijk. Van VrUdag t/m Maandag: ..The West Point Story" (14 jaar). Van Dinsdag t/m Maandag; ..Dodge City" (14 jaar). Zaterdag. 2.30. 6.45 "en 9 uur Zondag' 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. 18 Augustus. Zaterdag. Dagtocht 70 km. van „Wilhelmina"; start en finish bij de Markthal. 1825 Augustus: Muziekweek 19.00 stertocht; 20.00 opening van de muziekweek. daarna taptoe. Lie ve Vrouwekerkhof. Museum Flchlte, Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags. Werk dagen van 10—12 en 14 uur. Zaterdag 10—12 en 1.30— 3 uur. AVONDDIENST APOTHEKEN Jans, Langestraat 74. tel. 3677; Java Apotheek, Leusderweg 212, tel. 4887. De Amersfoortse straten verande ren geleidelijk van karakter Def tige woonstraten worden winkel straten en om het verkeer te kun nen verwerken veranderen voor tuintjes in trottoirs en met het vroegere trottoir wordt de rijweg verbreed, zoals o.a. in de Berg straat ia geschied. m. en 15.330 vr. ongehuwd; ge huwd 12.843 m. en 12.917 vr.; in weduwstaat 657 m. en 1759 vr.; ge scheiden 147 m. en 260 vr. Interessant is ook de statistiek, welke de verdeling van de bevol king over de verschillende stads wijken aangeeft. Zo telt de stads wijk Vlasakkers 859 m. en 1257 vr.; stadskern 3.877 m. en 4.093 vr.; Soesterkwartier 8.561 m. en 8 233 vr.; Kruiskamp 2.418 m. en 2389 vr.; Randenbroek 1.117 m. en 1.173 vr.; Vermeerkwartier 3.662 m. en 3.927 vr.; Stationskwartier 804 m. en 917 vr.; Leusderkwartier 4.444 m. en 4.571 vr.; Bergkwartier 3.222 rn .en 3.612 vr.; Birkhoven 54 m. en 94 vr. Het gemiddelde aantal kinderen per gezin naar godsdienst is voor „geen" 1,36; voor Ned. Herv. 1,70; voor Rem. 1,40; voor Geref. 2,12; voor Doopsgez. 1,42; voor Ev. Luth. 1,50; voor R.K. 2,19; voor Isr. 1,29; overige 1,77 en onbekend 0,75. Het totaal gemiddelde aantal kinderen voor Amersfoort is 1,81. Vertrek Het blijkt voorts, dat in 1950 zijn vertrokken naar de omgeving van Amersfoort 364 p.; naar provincie Utrecht 335; naar 't Gooi 190; ove rige prov. 1,280, grote gemeenten 900; naar Indonesië (overz. rijksd.) 104; Europese landen 70; overige werelddelen 132. Een totaal dus van 3.375 personen. Van dit getal waren er 1,165 Ned. Herv., 1,122 R.K., 567 „geen", 303 Geref. en voor de rest (behalve „overige" 104) beweegt zich het cijfer onder de 50. 1665. De kleine vlle. I gende schotel beeft en schudt nu zo heftig, dat Rob zich snel uit de voe ten moet maken. Brutus is maar een machine en hij doet precies, wat hem is opgedragen. Rob kan hem niet meer stoppen en het wordt hoog tijd, dat hij zich zelf redt. Hij springt in de boot. die gereed ligt, en roeit met krachtige slagen naar zijn schip. Snel hijst hij de zeilen en gelukkig is hij ver ge noeg uit de buurt, wan neer een daverende ontploffing de schotel uit elkaar doet sprin gen. Kilometershoog verheft zich een inktzwarte tilt de „Vrijheid" op en smakt het scheepje weer zich daarover zorgen te maken, wolk boven het eiland en een enorme vloedgolf 1 neer. Maar hij is toch te ver uit de buurt om Remmen werkten niet Toen Woensdag een bestuurder van een zeswielige vrachtauto met vierwielige aanhangwagen in de v. Campenstraat reed, bemerkte hij tot zijn schrik dat de reminstallatie niet functioneerde. Hij naderde de Leusderweg met een snelheid van niet minder dan 45 km. Luid toeterend trok hij de aandacht van de agent, die op het gevaarlijke kruispunt LeusderwegVan Cam penstraat het verkeer stond te re gelen. Deze agent begreep dat er iets niet in orde was en liet onmid dellijk alle verkeer stoppen. Daar door gelukte het de bestuurder zijn zware combinatie veilig de Leus derweg op te sturen. Ongeveer 150 meter na het kruispunt kon hij de combinatie tot stilstand brengen. Hierdoor liep alles wonderwel zon der ongelukken af. (Van een onzer medewerkers) De oude stadskern van Amersfoort is dat gedeelte van onze woonplaats, dat gelegen is binnen de watergordel. Oorspronkelijk was in deze „oude stad" alles geconcentreerd, wat het leven dezer plaats vorm gaf. Men woonde en werkte er. Deftige patriciërshuizen, kerken en scholen, winkels der neringdoenden, eenvoudige arbeiderswoningen, werkplaatsen, ja zelfs kleine landbouwbedrijven bevonden zich binnen die vestinggordel. Nu is dit anders: de gebouwen der binnenstad zijn baast uitsluitend in gebruik voor nering, bedrijf, kantoor. De woonwijken liggen daarbuiten en naar mate de stad zich meer uitbreidt, zien wij het verschijnsel optreden, dat straten, die onmiddellijk buiten de kom zijn gelegen, hun oorspronkelijk karakter van woonwijk verliezen en centra worden van handel, nering, bedrijf. Dat wil dus zeggen, dat zU in sociaal-economische zin tot binnen stad zijn geworden. Zodat de uitspraak: De binnenstad verlegt haar grenzen, een volkomen aanvaardbare is. Overigens is dit verschijnsel niet typisch Amersfoorts; men kan het opmerken overal, waar steden groeien en in omvang toenemen Heerengracht. Keizersgracht Prin segracht, zij waren eens de voor name woonwijken, waar de han- delsvorsten uit Amsterdam hun rijke behuizingen hadden. Thans zijn deze grachten nog wel omzoomd met dezelfde voor name bouwwerken, maar de vroe gere patriciërswoningen doen nu dienst als kantoren, magazijnen, opslagplaatsen. Onder onze ogen heeft zich het vonnis voltrokken aan de Utrechtse Weg (vanaf Nederberg tot aan de Paulus Buyslaan) en ook aan do Bergstraat. Langzamerhand zijn dc woningen daar. die in het algemeen door meer gegoeden werden be woond tot winkelpanden en werk plaatsen geworden. Soms geschie den de mutaties sprongsgewijze, maar ook wel gaat het proces langs lijnen van geleidelijkheid. Metamorphose Vanochtend nog stonden we even stil voor een huis. dat we voor luttele jaren gekend hebben als .deftige middenstandswoning" Toen ging de bewoner verhuizen, of hij stierf, wij welen het niet precies, maar op zekere dag was het woon huis gemetaforphoseerd tot kan toorgebouw. Wat emaille- en kope ren borden naast de ingang ver meldden dc aard van het bedrijf, dat in het huis was gevestigd. Voor het overige zag de voorgevel er nog uit. als in de dagen toen het gebouw tot woonhuis diende. En nu vanmorgen zagen wij, dat werklieden bezig waren van de be nedenramen en de deur een win kelpui te maken, zodat binnenkort deze woning een winkelhuis zal zijn geworden met grote ramen, etalages en alles, wat bij zulk een nering behoort. In de door ons genoemde straten kunnen we zeer vele huizen aan wijzen die een soortgelijke ont wikkelingsgeschiedenis hebben meegemaakt als dit pand. Tezamen hebben zij het karakter van de straat totaal veranderd, welke verandering door het steeds toenemend verkeer nog sterker wordt geaccentueerd. Er is geen reden om zich te ver ontrusten over wat hier geschiedt; het verschijnsel is normaal cn na tuurlijk. Van gemeentewege be spoedigt men het proces van ver andering, daartoe genoodzaakt door het intensievere verkeer. Van de voortuintjes maakt men trottoirs voor voetgangers en probeert dan meteen de rijweg te verbreden. Men doet dit. omdat het nodig is, omdat de eisen, die het moderne verkeer stellen, daartoe nopen. Burgerzin De goede burgerzin van de meeste huiseigenaren vergemakkelijkt de uitvoering der plannen Zij staan hun voortuintje, of een strook daarvan af „om niet". Slechts een heel enkele huis eigenaar weigert afstand te doen zonder geldelijke vergoeding. De gemeente kan niet tot aankoop van zulk een strook overgaan; zij zou tegèrtover degenen, die de grond gratis afstonden, in ce:i scheve po sitie komen En de vele honderden stukjes grond, die ze nodig heelt aankopen zou de wegverbreding tot zulk 'een kostbare geschiedenis maken, dat het tempo, waarin de werken worden uitgevoerd, danig zou worden gedrukt. Met alle fatale gevolgen zowel van het plaatselijk als het door gaand autoverkeer. De huiseigenaar, die niet wenst mede te, werken aan de oplossing van het probleem door aan de ge meenschap een schenking te doen. moet dat natuurlijk zelf weten. Hij kan zich. met recht, beroepen op zijn eigendomsprivilegiën. Of hij in dit geval daarmee goed doet, is een andere vraag. Voorlopig springt zijn terrein vooruit in de nu verbrede straat en vormt daar een verkeersobsta kel, maar tevens een herinnering aan een tijdvak dat bezig is ge schiedenis te wórden. „Als de Amersfoortse Concours Commissie ooit een gelukkige greep heeft gedaan, dan is het wel geweest met het instellen van de T.B.C.-vluchten," aldus sprak de heer H. Kollen, voorzitter van de A.C.C. Woensdagavond in dc grote zaal van „d'Oranjeboom" aan de Leusderweg. Honderden duivcnsportliefheb- bers zaten ln spanning te wachten op dc prijsuitreiking van de, en kele dagen geleden gehouden con- coursvlucht, waarvan dc opbrengst is bestemd voor de Amersfoortse Vereniging tot bestrijding der TBC. De heer Kollen zeide. dankbaar te zijn dat zovelen gehoor hadden gegeven om aan deze vluchten mee te doen. Spreker vond het zeer jammer dat de vele rampvluchten, die dit jaar ontelbaar vele slacht offers onder de Amersfoortse dui ven hebben veroorzaakt, tenslotte ook zijn terugslag op deze T.B.C.- vlucht hebben gehad. Anders zou het aantal vliegers ongetijfeld ho ger zijn geweest. De voorzitter bracht hulde aan de secretaris, de heer S. Appel, die ontzettend veel werk heeft verzet. „Het welslagen van deze vlucht is dan ook voor minstens tachtig pro cent aan Uw werk te danken," al dus de heer Kollen. Ook de reke naar kreeg een compliment en wel voor de buitengewoon snelle afwik keling, waardoor het mogelijk is reeds enkele dagen, nadat de vlucht heeft plaats gehad deze prijsuitrei king te doen plaats vinden. Zowel de schenkers van de tal rijke ereprijzen als de mensen die zich hadden ingespannen deze prij zen bij elkaar te krijgen, kregen hiervoor dank en lof toegezwaaid. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan overhandigdde heer Kollen aan de voorzitter van de Amersfoortse Vereniging tot be strijding der T.B.C. een enveloppe, met het batig saldo van deze vlucht. De inhoud van deze enve loppe bleek niet minder dan 340 gulden te bedragen. Het was dan ook geen wonder, dat dr H. W. Schreuder een korte, maar opge wekte toespraak hield, waarin hij de schenkers en vooral ook de dui vensportliefhebbers, die aan deze vlucht hadden deelgenomen, dank te. Het geld, aldus de voorzitter van de Amersfoortse afdeling, zal worden gebruikt voor de patiënten om hen wat noodzakelijke attri buten te geven. Na deze kleine officiële plechtig heid werden niet minder dan 175 ereprijzen uitgereikt. Winnaar T B.C.-beker en eerste prijs: J. Bolhaar, Ordonnans, met no. 1. Eerste hoofdprijs: A. J. Jansen (Zwaluw) met no. 2. Tweede hoofdprijs: J. Gouw (Zwaluw) met no. 3. Derde hoofdprijs: E. van Soelen (Ordonnans) met no. 6. Eerste aankomenden: „De Een dracht", J. Deys met no. 91. „De Koerier", J. Buys met no 108. Luchtpost; H. Brons met no. 5. Ordonnans; J. Bolhaar met no. 1. Reisduif; A. J. Berghuizen met no. 15: Zwaluw; A. Jansen met no. 2. Eerste twee getoonden: „De Een dracht" niet bekend. Koerier; niet bekend. Luchtpost: H. A. de Goede met nrs. 29 en 32. Ordonnans; H. Rekers met nrs 18 en 19. Reisduif; W. van de Brink met nrs. 39 en 61. Zwaluw; J. Gouw met nrs. 3 en 41. Tegels tot puin gereden Woensdagmiddag, omstreeks drie uur, heeft een zware vrachtauto met aanhanger in de Bisschopsweg, nabij perceel nummer 37, de rij weg een ogenblik verlaten en is plm. zestig meter over het trottoir gereden, waardoor tegels werden vernield. De politie verzoekt getuigen van dit gebeuren zich aan het politie bureau te willen melden. Truck in de sloot Een truck met oplegger is Woens dagavond nabij het Pompstation van de goede weg afgeraakt, toen de bestuurder voor een tegenligger wilde uitwijken, doch hierbij te veel naar de berm uithaalde. Het hele span kwam in de sloot te recht. Om de motorvoertuigen weer op de begane «rond te bren gen had een takelwagen een paar uur werk, waarbij het verkeer danig werd gestremd. Burgerlijke stand GEBOREN: Teunisje Catharina, d. v. G. B. Bijen en G. Reekers. GETROUWD: R. van Vulpen en J. v. Dusschoten: A. Daams en M. Beversluis; C, W. Plantagie en H. G. Middelman. OVERLEDEN: Maria Vreekamp. 56 jaar, geh. met H. Bruinekool. Belangstelling voor 70 km tocht De afdeling Wandelsport „Wilhelmina" vervolgt a.s. Zate: de Standaardtochten 1951 met zeventig kilometer lange tocht 1 de lange afstand-tippelaars In genstelling tot voorgaande toen deze grote tochten voor groot deel 's nachts werden gelo; starten de wandelaars 's mor; zeven uur van de Markthal, route gaat door de Soesterduii langs het vliegveld Soesterb Doorn. Leersum, Maarsbergen, W denberg, Barneveld, Achten weer naar Amersfoort. Ongetwijfeld heeft het lopen dag het grote voordeel dat men i 8aa genieten van de natuurrijke stres waardoor de wandelaars zullen t: ken. Het aantal inschrijvingen draagt op dit moment zestig. De r, zorging is in de vertrouwde han van de plaatselijke afdeling van EHBO. Daarenboven heeft „Wilt mina" een grote staf eigen me werkers, die steeds op het paree zullen zijn om, waar nodig, hulp bieden. Rest ons nog te vermelden dat deelnemers Zaterdagavond 0 streeks zeven uur worden terug v wacht uit de richting van de Ho, [ott weg. iet Automarkt AMERSFOORT, 15 Aug. 1951 Op de wekelijkse automarkt den 141 motorvoertuigen aangevoci n er Op buitengewoon hartelijke wUze is gisteren pastoor X. F. H. Reycfl door de parochianen van de Franciscus Xaveriuskerk op 't Zand en vsi anderen gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjubileum. H# hoogtepunt van de viering was ongetwijfeld een Plechtige Hoogmis, dg gistermorgen door de jubilaris werd opgedragen met assistentie van 1 diakenen pastoor M. S. M. Reyers en pastoor F. X. M. van Blaricum, 1 de deken van Etten, pastoor L. W. L. G. van der Loo. Pastoor M. S. Reyers hield een feestpredikatie, waarin hij wees op de bctekenU 1 het priesterschap. Zeer velen maakten gebruik van de gelegenheid tot gelukwensen, die er na de Mis was- Vijf bruidjes boden namens de parochie een nieuw kleed op het priesterkoor aan; symbolisch door het overhan digen van een kussen. Het ging vergezeld van een allerhartelijkst eenvoudig gedichtje. Behalve vele parochianen kwam Vlak voordat het slot kwam van de grote Wereldjamboree in Bad Ischl staken de Nederlandse pad vinders de hoofden bij elkaar om de plannen voor hun terugreis te bespreken. Men ziet hier o.a. J. E. Langelund uit Amersfoort (der de van links), R. Roosendaal uit Utrecht (vierde van links) en Henk Jansen uit Veenendaal. van dat mooie weer zouden thuis op dat trottoir met al kunnen profiteren. Het beste lijkt maar om die winkelende dames. O, er waren er natuur- optimistisch ie zijn. Dus lijk, die met een gebaar zeggen wij: Haha, de zomer Van „wat vreselijk een wat verguld met al dat zil ver. Blazersfeest even aaD 't Stadsven- eter. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. is nog lang niet afgelopen, paard" 'n ommetje maak- het weer ,s de laatste da- ten, maa zijn toch hec, tandighedTn' wat moedige vrouwen. -.--Pi De muziekvereniging „Ex- k an d_ - -e eelsior is door bijzondere ffJXÏÏ „hn.fk - hl gen al weer wat beter. Let op! Volgende weck puffen we weer van de warmte. En 't najaar is eigenlijk de mooiste tijd van 't- jaar. Niet zo warm, maar toch heerlijk zonnig. Er is best kans, dat we op deze w\ize de weergoden beïnvloeden. Als die merken, dat hun af wijkingen ons rotsvast ver trouwen in de natuurlijke gang der dingen niet kun- verhin- t - derd doel te nemen aan de hot muziekweek der gezamen- Amersfoortse corpsen. Daardoor komt haar aan- op het paard af en ook hij bracht het dior op zijn plaats terug. Zo ging dit deel in dit muzikale evene spelletje nog even door tot dat de baas kwam. Hij klapte met zijn zweép. Optimisme 1 yuiiy uit uinytTi mei nun- cie agent naar net voigen- Z nen ondergraven, keren ze de adres. Het paard droomt ment de volgende week te vervallen. c. - Maar het grote blazers- lachte wat tegen de om- feest gaat natuurlijk door standers en reed knipogend tegen de nog altijd lachen- de agent naar het volgen- legenheid gebruik om het nogmaals in de belangstel ling van alle stadgenoten aan te bevelen. Prettig „Toch wel prettig, dat er meer vrouwen dan mannen in Amersfoort zijn" zei 't manneke van morgen. EllT zijn kwade tekenen! De avonden beginnen merkbaar langer te worden en de gemiddelde dagtempe ratuur gaat verdachte dalin gen vertonen. We maken onscel/ wijs, dat we nog in 't hartje van de zomer zitten; toch voelen wij aan, stellig terug op de dwalin gen huns weegs. Dus, vertrouwen in de toekomst! Zo'n paard Paarden zijn lieve die ren. Hij, die anders be weert, is een bruut. Dat ze lief zijn bleek gisteren nog in de stad natuurlijk van speelgoedpaardjes en mis schien wel van winkelende juffies. Zilvervloot Jonge, jonge, daar in Ni j kerkerveen weten ze toch van sparen. Kwam me daar 'n kolossale doos. dat de herfst op mars is en speelgoedwinkel stond zo'n in de Langestraat. Voor een boordevol met zilverpapier niemand hem kan tegenhou den. Nu kan het zijn, dat wij ons vergissen en dat wij nog steeds te doen hebben met een zomer, die alleen wat vroeg het herfstjasje pro beert aan te trekken. Als die zomer dan zijn vergissing bemerkt, zo hopen wijtrekt hij dit jasje weer uit en vertoont zich nog enkele weken in zijn volle schoon heid. Misschien komt er daarna goedig dier voor een sle- en capsules. Jan Vaneveld, die met eên vergroeid perswagen op de terug- heupbeen in Amersfoort in komst van zijn baas te het ziekenhuis ligt, heeft wachten. Het duurde wat daar een heleboel van het lang. Het paard sleet zijn kostbare goedje voor ons tijd met het aandachtig be kijken van de spuiten in de etalage. Er waren wandelaars, die verzameld. Jannie van Beek, de kinderen Dusscho ten en Jantje en Willie Ham, ze leverden allemaal zo onder de neus van het hun aandeel. En wie maak- paard door of er vlak langs ten de doos vol? Natuurlijk liepen. Veel meer ruimte de kinderen Boterenbrood. was er niet. Natuurlijk Amersfoort blijft overi- waren er jochies, die het gens niet achter. Een grote een herfst met zomerse al- nodig vonden om de zak zilverpapier werd bij lures. Ja, zoiets gebeurt wel nieuwsgierige viervoeter op ons binnengesjouwd door CH, misschien hebben we gisteren wel wat al te erg gemopperd op Amersfoort. We blijven er bij Margriet Franc'iska Vacano dat er wat meer leven in de brouwerij moet komen. Maar toch zijn er zo van die trefpunten in dê stad, waar dagelijks velen vertoeven. Het zijn gelukkig niet alleen toeristen, die de heer Klaassen van de Koppel poort onder zijn gehoor krijgt. Hij weet veel te vertel len over zijn poort en over Amersfoort, dat zo'n rijke historie heeft. Hier geeft de heer Klaassen aan een groepje jongeren trekVen grote'buUenlandse sen, gaf een lieftallige jon- Hetty Hagens, de heer W. tekst en uitleg. Men volgt vanaf de trans gespannen JnKU.n T nn Cninn" eens in de zoveel jaar volgens de kansrekening kunnen we er best aan toe zijn in dit jaar. Wij willen dat heel graag, want in Sep tember hebben we nog een beetje vacantie tegoed en er is nog een jongere collega, die er in September op uit- de rijweg terug te zetten. Het paard vond het maar en Amalie Koppenrade. En zo-zo. De jochies hadden dan kwam er verder nog hun hielen nog niet gelicht papier en capsules van of daar stond-ie al weer Bram Eykelenburg, Jan met zijn voorbenen op de Schakel, Anke en Nanda stoep. Het dier snuffelde Jellema, Gerda en Henkie eens aan boodschappentas- Morren, Margrietje en plannen heeft Zo'n jonge gedame een vriendelijke T. Voges en de „Gruno". het nieuws dat de rondleider vertelt. Nieuws, ja. ook man gunnen we dat graag, lik met zijn lange tong, die Groningers weten wat voor vele Amcrsfoorters, die nog zo bitter weinig van vooral ook, omdat wezelf kortom hij voelde zich best sparen is. We zijn maar hun stad weten. ook een groot aantal anderen irïi pastorie zijn gelukwensen aanb: den. We zagen onder andere bu| gemeester H. Molendijk, wetho. der A. J. Spiekermann en de gi meentesecretaris, mr. R. Strer^ die het Amersfoortse gemeentel stuur vertegenwoordigden, de coraj missaris van politie, de heer f Goorhuis, de geneesheer-directei van het St. Elisabethsziekenhuis dr. Deelen. de directeur van hs R.O.G., de heer Weusten, die n< mens de Bond van het Gezin et: boekwerk aanbood, mgr. v. Schalk mgr. v.d. Hengel, de leger-hoofc aalmoezenier mgr. Van Straalei deken Smit, rector Hoegen. recto Hugen, rector Blik, de professors A. H. Kuiper en H- Fortmann va: het Groot-Seminarie te Rijsenbur: de president van het Klein Serr, narie A. C. Ramselaar, een verte genwoordiger van Don Bosco, d heer Pijpers, die de K.A.B. verte genwoordigde. de heer Hamersveld die „De Hanze" vertegenwoordig de, de Bijzondere Raad van de S'. Vincentiusvereniging, vertegec woordigingen van jeugdverenigin gen en de Ariëns-Vereniging, hoof den van scholen en een zeer grw aantal geestelijken uit stad en land 's Middags werd door pastoc Reyers een plechtig lof gccele breerd. De kerkelijke viering van he priesterfeest werd besloten me een plechtig danklof, dat 's avond werd gecelebreerd door de jub< laris met assistentie van d: pastoors F. X. M. van Blar;- cum en M. S. M. Reijers. Ook di liet het parochieel zangkoor zicL weer horen in een aantal meer stemmige liederen. In de vallende avond kwam c'. P.T.T.-harmonie o.l.v. de heer E Admiraal de pastoor een serenai brengen, een welluidend beslu van een bijzonder geslaagde fe« viering. Nederlandse deelnemin; aan het filmfestival te Edinburgh Vier jonge Nederlandse filtc- kunstenaars hebben van de staatssecretaris van O. K. en W een toelage ontvangen om een be zoek te kunnen brengen aan het filmfestival te Edinburgh. Het vfl mevr. Else van Epen-De Groot, filmcomponiste, Ytzen Brusse, re* gisseur van documentaires, Hat- tum Hoving, cameraman en John van der Meulen, trucfilm-camera man. Het filmfestival te Edinburgh dat in 1946 voor het eerst werd gehouden, is snel een trefpunt ge worden voor zeer veel filmkun stenaars. Niet alleen verschijnen er de filmpremières van belang rijke films, maar het festival schenkt ook bijzondere aandacht aan documentaires. Prijzen wor den niet toegekend, maar wC' worden de aangeboden films door een jury op hun artistieke waar de gekeurd, voordat zij in ne programma worden opgenomen- Nederland heeft ingestuurd: i£ Nederlandse Beeldhouwkunst 1 de middeleeuwen van Bert Haan- stra, „Kermesse Fantastique" va Joop Geesink, „Der zee ontrUM van Hermajo van der Horst „Gas" een Cefima-film.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2