mnmmmi eiland Schiettent.... i PJKfRAN i: Lettergreepraadsel Strenge controle op autobussen De zeeleeuw leert zijn kunstjes op school DE DAMES GROEN In het begin zijn de dieren hard-leers en esc Weg met die stijve plaatjes met bevroren glimlachjes Jac. v. d. Ster V „Een ster wordt j geboren' Risico leidt tol winst „HALT! RIJKSVERKEERSINSPECTIE!" Vele processen-verbaal in het gehele land ft Jullie zijn natuurlijk allemaal vel eens in een circus geweest. Sn daar heb je dan ook vast wel ;ens een zee-leeuw kunstjes zien ïithalen. Hebben jullie er wel ens over nagedacht waar en ho? :e dat geleerd hebben? Nee? Dat lachten wij wel. Daarom zullen wij iet jullie vertellen. OP EEN ZEE EEUWEN SCHOOL. Grappig hè? Jeugdlectuur /TOCHT dc keuze van een geschenk I y I voor een oudere jongen of meisje ens moeilijkheden brengen, dfcor- 'gaans brengt het geven van een boek uitkomst. Boeken zijn meestal geliefd bij de jongeren, vooral als een of ander technisch onderwerp behandeld wordt. :en interessante reeks op dit gebied is e Jongcns-hobby-serie van de uitgeve- ij L. J. Veen te Amsterdam. De reeks s weer uitgebreid met een werk over it fotografie geschreven door Hans Bor- ebach Het nieuwe Fotografiehoek voor Jeugd is een bijzonder aantrekkelijk cerk, zowel wat inhoud als typografl- che verzorging betreft Even goed van uitvoering is in dezelf de serie Het nieuwe Spoorivegboek voor Inngens. waarin Leon A. Dronkers Jr. veel wetenswaardigs over de Nederlandse en buitenlandse spoorwegen vertelt. Bel de boeken zijn rijk geïllustreerd. Max van Amstel schreef een spannend verhaal over het Radium van de Noord- rooi, eveneens een mooi jongensboek, uitgegeven door L. J. Veen te Amster dam. Ter gelegenheid van het 60-jarig be slaan der NV. Philips' Gloeilampenfa brieken heeft de uitgeverij De Bezige BIJ te Amsterdam een door Leonard do Vries geschreven boek het licht doen :ien. dat de litel kreeg ..Het electron omspande de wereld". De schrijver, die op het terrein van technische boeken voor jongeren zijn sporen verdiend heeft, heeft van de levensgeschiedenis an Gerard en Anton Philips, de stich ters van het grote bedrijf in Eindhoven en van de ontwikkeling van dit con cern. een boeiend verhaal weten samen te stellen, dat voor jongeren niet alleen Interessant, doch ook zeer leerzaam ls. Pleter Nierop schreef een voor oudere Jongens bestemd boek over het mijn wezen ..Kerels gevraagd", heet het en het verscheen in keurige uitvoering bij de uitgeverij Kluitman te Alkmaar. Jongens en meisjes, die van verhalen van de zee houden, zullen met veel ge noegen lezen in ..Avontuur om Rottu merplaat", door II. Th. de Booy, geïl lustreerd door Jan Lutz. een spannend boek. dat de uitgeverij L. Stafleu te Leiden deed verschijnen. Een aardig verteld verhaal voor oude re meisjes is het boek van Helga Vos— Vin den Vlasakker. „Tonnv wordt bij gewerkt" is een uitgave van J. H. Kok «■V. te Kampen. Maar denk nou maar niet dat je in die school een gewone klas vindt waar de zee-leeuwen in de banken zitten Hoe dat precies gaat zullen wij straks vertellen. Er bestaan twee van die scholen op de wereld. Natuurlijk m Amerika. Één is in Californie en de andere bevindt zich in de Staat New York. Zee-leeuwen worden in de Pacific Oceaan gevangen. Manneil zetten hele grote netten uit en vangen ze daar in. Ze houden alleen de jon ge vrouwtjes zee-leeuwen. De gro te. dus de ouderen, gaan weer terug in zee. Die zijn te groot, te sterk cn te wild om te temmen. De jonge zee-leeuwen worden in een grote kooi gedaan en in die kooi zijn bakken water Dan be- Men leert ze hoe ze een bal op een zee-leeuwen neus moeten balance ren. Eerst helpt de trainer daar bij. Bijna op het laatst steunt hij de bal nog maar met één vinger. De volgende dag neemt hij ook zijn vinger weg en ja hoor. dan kan de zee-leeuw het alleen. Maar het is echt erg moeilijk. Probeer zelf maar eens een bal op je neus te laten dansen.... Als je ooit een zee-leeuw zou willen les geven, moet je heel veel geduld hebben en nooit vergeten om hem met een visje te belonen. Als ze een poos op die school ge weest zijn. worden ze aan een cir cus verkocht en reist die. eens zo wilde, zee-leeuw in zijn privt, zwembadje de wijde wereld door. ginnen de lessen. In de allereer ste plaats moeten de beesten leren, om de vis te eten die de leraar hem geeft. Dat valt niet mee. Een zee-leeuw is een koppig dier en de meesten willen alleen die vis eten die zij zelf vangen. Er zijn er veel die liever verhongeren dan de vis te eten die hun gegeven wordt. Die beesten worden dan ook maar weer in de zee terug gedaan want daar is niets mee te beginnen. Met de weinige die over blijven gaat de zee-leeuwen leraar dan met frisse moed verder. In het begin zijn zij nog al lastig, want iedere keer dat de man in de kooi komt willen ze hem bijten. Daarom draagt hij in het begin ijzeren buizen om zijn broekspijpen. Als de beesten dan zien dat ze hem toch geen pijn kunnen doen, proberen ze dat niet eens meer. Iedere dag weer gaat zo'n „trai ner" weer in de kooi. Hij spreekt de beesten vriendelijk toe en geeft ze stukjes vis. Langzaam maar ze ker worden de zee-leeuwen dan tam en als ze eenmaal goed begre pen hebben dat de trainer ze geen kwaad doet worden ze vrienden. Daarna wordt alles makkelijker. TA/AT nu, zeiden de dames Groen en zochten in hun tasje. waar zou nou toch die sleutel zijn, die van de buitendeur? Gauw. zei het schaap Veronica, ik moet zo erg een Zwijg! zeiden toen de dames Groen en kregen al een kleur Geert sleutel? zei de dominee, dan klim ik wel naar binnen, dan klim ik langs de regenpijp en ginder door dat raam... O, jammerden de dames Groen, dc wingerd zit vol spinnen, en denk toch om uw streepjesbroek en om uw goede naam Hup-twee, daar had de dominee zich al omhoog geslingerd, kijk toch, zeiaen de dames Groen, nét Tarzan, en zo vlug.' Wel, zei het schaap Veronica, nu zit hij in de wingerd, hij kan niet meer naar boven en hij kan niet meer terug. De dames Groen begonnen al dc rijweg op te snellen ze zochten naar agenten en ze vonden er wel drie. zeg, zei het schaap Veronica, zal ik de krant opbellen: dat Dominee in Wingerd zit, en wie, o wie, o wie? Maar kijk, daar kwam de jeep van dc politie aangereden en daar kwam ook de brandweer met een ladder en een truck, ze takelden de dominee voorzichtig naar beneden, hè, hè, zeiden de dames Groen, en huilden van geluk. Toen vonden ze de sleutel op dat ogenblik terug... Kom, zei het schaap Veronica, en vu naar binnen, vlug! ANNIE M. G. SCHMIDT Ditmaal gaan we het eens an ders doen dan in vroegere vacan- ties De stijve, geposeerde groeps foto's met hun onnozele, bevroren glimlachjes, we stellen ze op pen sioen. We maken geen opnamen meer die achteraf waardeloos blij ken te zijn en ook staken we het op goed geluk, het lukraak of het „maar" raak fotograferen. Van nu af aan gaan we proberen met onze camera het leven te grij pen en te vangen, gaan we beelden met inhoud, gaan we foto's maken, die ons en anderen iets te zeggen hebben Ook trachten we verband te leggen tussen de opeenvolgende opnamen. Elke klik van de sluiter is dan raak en voegt een nieuwe boeiende bladzij toe aan een door jou zelf gemaakte roman, een beeld roman van hopg gehalte, waarvan de titel luidt: Zo was onze vacantie (en omdat het zwart op een foto door fijne zilverkorreltjes wordt gevormd) een reisjournaal in zilve ren beelden. Geen losse, willekeurige foto's, maar samenhang, zorgen voor een uitgangspunt en voor een thema, een onderwerp. Welk thema? Natuurlijk vacantie! Welk uitgangspunt? Mis schien een jongen of een meisje (jij zelf) tussen je schoolboeken, hard werkend om over te gaan. Daarna een beeld van jezelf, enthousiast zwaaiend met je overgangsrapport. Of de voorbereidingen tot de reis. je familie met koffers en rugzakken op het perron. Je reisgenoten, uit de coupéiaampjes hangend, de rook- en stoomwolken uitblazende locomo tief en de stationschef met zijn „spiegelei". omhoog! Ga je kamperen? Begin met het vertrek: de hoog-opgeladen fietsen. En dan actiefoto's met inhoud ma ken: het opzetten van de tent. hout hakken, water halen, aardappels jas sen. eten koken, het aanleggen van een vuur. de afwas, corvee de tent na een stormachtige nacht, regen, wasdag, was ophangen, de verbran de biefstuk, sjouwen met zware rug zakken. wassen en tandenpoetsen, za lig luieren, een blaar doorprikken, \A/ AT is een woonschip?", vroeg v Tittie. ..Dat is een boot die je voor huis Zebruikt. Er was er een in Fal mouth. waar de mensen het hele laar in woonden" ..Ik wou dat wij een heel jaar °P een boot woonden", zei Suze. .Dat zal ik later ook doen", zei ^an, „en Rutger ook. Vader doet Aet ook". ..Ja, maar dat is wat anders. Een 'Orpedojager is geen woonschip". ..Evengoed woon je er op". Ja. maar je blijft niet op één Plek. Een woonschip blijft steeds op dezelfde plaats liggen. Ik herin ner mij ook dat woonschip in Fal mouth". zei Suze. „Er woonde een neel gezin op en we zagen ze s morgens naar de wal roeien om JPolk te halen De slager en de oakker gingen er heen. net alsof )et een huis was. Ze kwamen dan angs de kant staan en schreeuw en en dan kwam de man of de 'rouw met een roeibootje om 'lees en brood te kopen. Kijk uit wat je doet. Jan!" Kapitein Jan. die met zijn ge- laohten bij het woonschip was, |aa niet aan zijn stuur gedacht en oe kleine witte vl.ag met de blau- e zwaluw flódderde terzijde van ma.st in een andere richting dan zoil. Het zeil stond juisttop het punt om over te zwaaien toen Su- -• nop. maar Jan. die onmiddellijk roerpen omgooide, voorkwam keel?°S-net' ^ana* dat ogenblik 'eeK hij alleen nog maar vanuit ARTHUR RAMSOME Uit het Engels vertaald door bepaald fraai geweest zün als de 0nm0gelijk om goed te sturen als kapitein van het schip zijn be- Je twee kanten teEci„k uitkijkt. zijn ooghoeken naar het woonschip. Er stond zo weinig wind. dat het niet erg zou zijn geweest als het zeil omgeklapt was. behalve dan misschien wat de bulten op de hoofden betreft, maar het zou niet manning zo'n slecht voorbeeld van sturen had gegeven. Matroos Tittie zat onder in de boot tussen de opgerolde tenten met een mandje met breekbare waar, dat ze voor de veiligheid op haar schoot had genomen. Zij kon net over de rand van de boot heen kijken. „Ik zou wel eens willen weten", zei zij, „of de man op het woon schip zijn familie bij zich heeft". „Hij is helemaal alleen", zei Rut ger. „Misschien zijn de anderen aan het koken in de kajuit", zei Suze. „Het is waarschijnlijk een man die vroeger zeerover is geweest", zei Tittie. Op dat ogenblik klonk er een schor gekrijs over het water en een grote, groene vogel, die zij nog niet hadden opgemerkt, schud de zich uit de verschansing langs de achterzijde van het woonschip. „Het is een zeerover", zei Rut ger. „Daar heb je zijn papegaai". Voor zij nog iets meer konden doen verborg de volgende kleine kaap het woonschip voor hun blik ken Dat was misschien maar ge lukkig. want zelfs kapitein Jan wou de papegaai zien en het is de kaart bestuderen (eventueel bij 'n A N.W.B.-wegwijzer of paddestoel). Als trekker moet je echte trekkers foto's maken van vrolijke jongens en meisjes in bos of duinen, op de hei de. het strand of in de jeugdherberg, bij alles wat ze doen, inclusief volks dansen. Op het strand zijn. vooral bij lage zonnestand, ideale lichtomstandighe den. Pas echter op voor zeewater- spatten op je lens en voor zand in je camera! Ook hier actiefoto's: bruingebrande zonnebaders, insme ren met zonnebrandcrême (mooi door lichtreflexen op huid) afdrogen na 't zwemmen, bokspringen (afdrukken als de springer op het hoogste punt is), uitpakken van de proviandtas. eten en drinken, balspelen en txirnen (handstandjes). En opnamen in de duinen met hun hoog en laag. Zorg voor schaduwwerking, gebruik geel- filter! Je kunt ook serie-opnamen maken, b.v. het maken, verdedigen en weg spoelen van een zandfort: de eerste spade wordt in de grond gezet het fort nadert zijn voltooiing de vlag er op de strijd tegen de golven de strijd verloren: een zielig hoopje zand, omringd door het water, de vlag, die omgevallen is. Zorg ervoor, dat je groepjes men sen altijd ongedwongen fotografeert. Is een groep b.v. aan het picniccen. laat dan ieder iets doen. De een snijdt broodjes door, een tweede smeert, een derde maakt een blikje open, een vierde pakt de proviand tas uit. een vijfde schenkt melk of thee in. anderen eten al. variatie genoeg. Maak de opnamen zo dicht bij als met je camera mogelijk is en wacht rustig af tot zich een aardige situatie voor doet. Ideaal is eigenlijk als de mensen niet weten wanneer je dc opname maakt. dan krijg je de leukste en raakste snapshots. Laat de men sen dan niet naar de camera kijken! Ook slapende mensen kunnen een dankbaar onderwerp zijn! LEONARD DE VRIES (Wordt vervolgd). 9 door Ludwig Bemelmans 92 De projector begon te snorren en door een opening in de muur achter hen, speelde een kegel wit licht, zocht de tegenoverliggende muur on kwam tot rust binnen de omtrekken van het scherm. Gevlekt en flakkerend verscheen het interieur van een berghut, en de jonge en onschuldige Betsy All- bright, in een katoenen jurk en met vlechten, stond voor het for nuis en roerde in een ketel. Met een plotselinge hoekige beweging van haar hoofd naar de deur die links in de hut verscheen, gaf ze te kennen, dat ze iemand had ho ren kloppen. Ze droogde haar han den aan haar schort af en een volle seconde lang staarde ze haar pu bliek aan met grote zwaar aange zette ogen. Toen begaf ze zich met hoekige bewegingen snel naar de deur Betsy Allbright drukte haar half- opgerookte sigaret in de asbak uit en nam een long drink. Ze keek naar haar jongere zelf op het doek. en begon, zoals altijd wanneer ze Sneeuwjacht zag. de stomme film van haar eigen commentaar te voorzien. Toen de Betsy op 't doek de deur van de hut opende, zei de Betsy op de sofa eronder- „Vooruit, schoft kom maar binnen." Telkens als ze in het donker sprak leek Betsy Allbright's stem die van iemand anders. De schorre hardheid was eruit verdwenen, en hij klonk jong Het leek alsof de tijd in de kamer was teruggedraaid tot de tijd van de oude film, maar vreemd genoeg kwam alles wat ze zei voort uit de stemming van het heden. Het was al het verdriet, dat een vrouw maar éénmaal in haar le ven kan dragen en dat zo in haar herinnering is gegrift, dat wanneer het wordt opgehaald het nog net zo klinkt als op de dag waarop het werd ondergaan. Dennis Calhoun kwam de hut binnen en begroette het houterige schepseltje met een vluchtige glim lach. Hij sloot de deur met zijn brede schouders en stampte de sneeuw van zijn laarzen. Hij was het type man. dat geen vrouw trouw kan zijn. In een close-up vertoonde hij zijn prachtige gol vende haar toen hij zijn sneeuwpet afnam, en hij drukte zijn mond op de hare alsof hij trompet wilde gaan blazen. „Wat een idioot was ik om voor jou te bezwijken", zei de levende Betsy Allbright. Dennis zette een nieuwe reistas op de tafel en. met een beweging van zijn hoofd in de richting van de slee die buiten voor het raam stond, maakte hij haar duidelijk, dat hij wou dat ze met hem mee ging „Wat ik hem nooit vergeven zal, dat was zijn inhaligheid Die tas daar. dat was de mijne Ik had hem in Londen voor mezelf gekocht en hij nam hem mee, net zoals trou wens onze mooiste meubels, toen ik weg was <- verband met onze scheiding. Ik zocht er overal naar. Ik zocht het hele huis door ik ging naar de garage hij was er niet maar ik vond er wel een sta pel oude foto's van Henrietta. Ik weet. dat zij ze daar expres voor mij had neergelegd. Hii had het altijd over ..goede smaak" waarom liet hij ze daar dan lig gen. waar ledereen ze kon vinden? Waarom moest hij haar altijd op zoeken? Ze was twintig jaar ouder dan ik en zeven jaar ouder dan hij. maar ik word nog jaloers als ik aan haar denk. Ze was goed voor hem. zei hij. Het was gewoon vriendschap met een oudere vrouw. Ze had hem al les geleerd wat hij wist, zei h(j Dat zal ik hem ook nooit vergeven, dat hij zo loog. Hij loog zelfs tegen zijn secretaresse.En toen weer zijn inhaligheid toen ze stierf de manier waarop hij naar haar fa milie ging om die ring terug te krijgen, die hij haar had gegeven; hij zei, dat ::ij had gewild, dat hij hem kreeg en toen gaf hij hem aan mij. Wat was ik stom Toen had ik toch moeten begrijpen wat voor een scholt hij was.... En dan al die voornamen van vrouwen die hij in zijn agenda had staan met de telefoonnummers. Ik wantrouwde hem tenslotte elke minuut. Ik werd ziek van wan trouwen. Hij zei bijvoorbeeld; Bet sy, ik ga mijn haar laten knippen. En dan bleef hij drie uur weg en kwam terug met ongeknipt haar. Hij had toch wel een klein beetje consideratie kunnen hebben, en in die tijd althans zijn haar echt heb ben laten knippen. Of hij had kun nen zeggen o ik kwam mijn agent tegen, of ik ontmoette die en die en we gingen daar cn daar heen. Ik had het immers toch wel gewe ten of hij de waarheid sprak of loog. maar het kon hem niet sche len of zijn leugens doorzichtig wa ren. Ik heb nooit begrepen wat hij ln me zag. Wat ik heb uitgestaan Ik trilde helemaal als we naar fuifjes gingen, want alle vrou -en keken naar hem en negeerden mij alsof ik een schoolkind was; of schoon ik naast hem stond zeiden ze dingen tegen hem. die voor hem en hen iets moesten betekenen, een soort code met geheimzinnic-- lach jes daartussen. En. om de ellende volkomen te maken, was Henriette er altijd (Wordt vervolgd) aterdag 18 Augustus 1951 In elk vakje van deze fi guur dient een lettergreep geplaatst te worden. De uit deze lettergrepen samenge stelde woorden hebben de volgende betekenis: Horizontaal; 1. op alle plaatsen; 3. hoogleraar; 5. trant, stijl; 7. vacantie v. e. bestuurscollege; 8- bene den; 10. stuk gegoten ruw ijzer; 12, wenden; 13. aan wijzend voorn, woord; 15. bekend zijn met; 16. schuin lopen; 17. veiling; 18. kwe ken; 20 marterachtig roof dier; 22. dichterbij; 23. ambtgenoot; 25. peinzen; 27. soort balspel: 28. Zuid- Amer. schaap; 30. prijsver mindering; 31. landsbe stuur. Verticaal: 1. concert- of mu ziekzaal; 2. wieren; 3 rechtsgeding; 4 schiften; 6 spclleiding; 7. leu ning op een boot. 9. rangtelwoord; 11. bovendien; 12. aaneenschake ling: 14. van een zegel voorzien; 15. vrouw wier man overleden is; 18. zacht, zwak; 19 sluier; 21. bijna nooit; 22. jaloezie: 23. ieder exem- Dlaar v stukgoed; 24. staatsiekleed; 26. ommekeer; 27. inspanning, moei te; 29. tijding. OPLOSSING DE TWEE ZUILEN Linker zuil: 1. etalage; 2. Voor onze bridgers Deze keer wilde ik een zeer in teressant spel behandelen, waarbij de leider zich tevoren rekenschap diende te geven van alle eventuali teiten. Hij moest om zijn contract te vervullen risico nemen. Maar hij kon de voldoening smaken het spel op zeer ingenieuze wijze tot winst te voeren. Zie hier. 4 x.x.x C? xx h.lO.x 4 V.9.X.X.X 4 h lO.x.x 4 b.x.x C> v.b lO.x.x.x O x.x b.x.x O x.x x x 4 4 b.lO.x.x 4 a.v.x C? ah.9 a.v.x 4 a.h.8.x Z. moest het spel spelen in 6 S A. Bij normale KI.-verdeling heeft hij elf vaste slagen, zodat vervulling van het contract afhhnkelij!; schijnt van de Seh. snit. Misschien is er dan een placingsmogelijkheid. Zelfs bij mislukken van zo'n snit is er de theoretische kans op dwangpositie, als W. of O. niet en Sch. en H. kan bewaren De uitkomst was H. v. Z. nam in de hand, telde zijn vermoedelijke slagen, en speelde toen kleine KI. na naar N.'s dummy. Zitten deze Kl.'s immers goed, dan doet het er niet toe. hoe deze kleur wordt aan gespeeld. maar bij slechte verdeling is b.lO.xjc hij W. nooit uit te snij den. maar bij O. wel De distributie. W. renonce. O. vierkaart bleek. In de derde slag volgde KI. uit N O. legde de 10 en Z. nam. Als Z. niet alle slagen in KI. maakt, is er practisch geen winstkans, zodat Z. er op moest speculeren twee rentries in de Blinde te hebben. Hij trok dus in slag IV een kleine R. na. en legde resoluut in N. de 10!!! Daar W. de R. b. bleek, te hebben was er een entry in N. ge schapen. Dat W. de R. b. niet leg de kan men hem niet aanrekenen. Dat zou super-spel geweest zijn, want het had N.'s extra rentrée weg genomen. Nu volgde in slag no. 5 weer KI. uit N., waarbij op O. werd gesneden. De zesde slag was dc laatste KI. van Z Daar W enige H.'s had weggegooid, kreeg Z. aardi ge indruk van de verdeling en het zitsel In slag nr. 7 werd N met R h. aan slag gebracht (de v. werd in N. overgenomen) en slag 8 was de laatste KI. van N. waarop Z. zijn kleine Sch. bijspeelde. Z. nam nu de goede beslissing en sneed niet op Sch. In plaats hiervan incasseerde hij in slagen 9 en 10 de R.a en H.a. Slag 11 was de H.9 die W. moest nemen. En W„ die Sch h tweede bewaard had. moest in Z.'s vork spelen, waardoor Z. dus zowel Sch.a. als v. maakte. Fraai gespeeld, niet? Had u het ook zo gedaan, waarde lezer? Mr. E. C. GOUDSMIT laagte; 3. getal; 4. telg; 5. Let; 6. el; 7. e; 8 ei; 9. eik; 10. riek; 11. skiër; 12 kermis; 13. markies; 14. masker; 15. kamer: 16 kram, 17. mak, 18 Ka; 19 k; 20. ik; 21 kip; 22. puik; 23 pruik; 24. kuiper; 25. kruipen. Rechter zuil; 1. parkiet; 2. parket; 3. kaper; 4 prak. 5. rak; 6 ar; 7. r; 8. re; 9. ree; 10. teer; 11 kreet. 12 streek; 13 sterkte; 14. setter, 15. terts; 16 ster. 17 ets; 18. es; 19 c; 20 te. 21. set. 22 stel; 23. stoel; 24. bostel; 25. bolster. (Van onze verkecrsredacteur) AMSTERDAM. Van overheidswege is men Donderdag begonnen met een landclUke nauwgezette controle op dc autobussen. Een groot aantal ambtenaren van de Rijksverkeersinspectie en dc Rüksvcrkeerspolitie con troleerden zowel 's nachts als overdag op ongeveer 20 punten In het gebelc land, waaronder de grote uitvalswegen, de passerende bussen. Hierbij zijn zeker enkele honderden bussen betrokken geweest. Er werd nagegaan of de bepalingen van het rijtijdenbesluit, dc wegenvcrkccrswctgeving. cn de Wet Autovervoer werden overtreden. Naar wij vernemen ls een vrij groot aantal proccsscn-verbaal opgemaakt. Bü een der controleposten vernamen w\j dat verschillende voorschriften zelfs in ernstige mate werden over schreden. De controle, ging uit van het Directoraat-Generaal van het Ver keer in Den Haag. Gebleken is, dat verscheidene chauffeurs hun werk boekjes niet of slecht hadden in gevuld. Er zijn chauffeurs, die pro beren met een blanco werkboekje 's morgens vroeg te beginnen om het dan pas in de loop van de dag in te vullen. Ook probeert men wel als men 's morgens vroeg begint en er geen controle is het getal dat het uur aangeeft, bijv. 6.30, later te veranderen door ei" een 1 voor te zetten. In Diemcn werden twee volle bussen met kinderen aangclv 'en. In deze bussen waren de benodig de papieren niet alle aanwezig. De rijkspolitie belde het hoofdkantoor van deze grote busonderneming op, waarna twee andere bussen wer den gezonden, zodat de kinderen toch nog hun reis konden voort zetten. Vermeldenswaard is het feit, dat toen .'s morgens vroeg een bus chauffeur werd bekeurd wegens overtreding van het rijtijdenbesluit, daarna een van de reizigers ogen blikkelijk met de hoed rondging om deze boete bij de reizigers op te halen. Op het ogenblik is men bezig met het uitwerken van processen- verbaal die zijn opgemaakt, zodat nog niet een overzicht over het ge hele land te verkrijgen is, Emigrantenvhiehten naar Canada worden uitgebreid DEN HAAG Gezien de stij gende belangstelling voor emigra tie naar Canada en de toenemende vraag naar luchtvervoer door emi granten zal de KLM deze maand in totaal negen a tien emigranten- vluchten naar Canada iptvoeren. Tot nog toe werden gemiddeld vier a vijf van deze vluchten per maand gemaakt. Verwacht mag worden dat ook in de maand September de KLM ln staat zal zijn een groot aantal vluchten ten behoeve van de Canada-emigranten te maken. (Advertentie I.M.) Vraag nog vandaag 20'n fijne vouwplaat van Kellogg" s Corn Flakes' aan, waar je in een wip een echt pistool uit maakt. Je schiet met elastiekjes^ en kunt er allerlei leuke spelletjes mee doen Zó krijg Je je PistoolI Vraag je Moeder om de kartonnen doos van Kcllogg's. Knip de in rood gedrukte naam op de voorzijde uit en zend die aan Gcbrs. Laan, Zaanweg 32. Wormerveer. Dan ontvang je omgaand je pistool

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7