Muziek verheft ons en brengt innerlijke beschaving STABSVENSTER Serie inbraken aan Liendertseweg Eerste groep huismoeders is nu de Pietersberg naar Leusderkwartier" bestaat vijf jaar Glorieuze inzet van de muziekweek Noteert U even Engelse dansers in Amersfoort Het is meer dan een week in de zon zitten Brutale dief aan het werk in vijf woningen Trein vermorzelt vijf koeien Maandag 20 Augustus 1951 Taptoe! Zo heette het trompet- of trommelsignaal, dat in voorbije tijden het teken was In de legers der huurlingen, om de lichten te doven, zang en drinkgelagen te beëindigen en zich ter ruste te begeven. Tegenwoordig is de taptoe het plechtig-muzikale einde van een grote feestdag, maar in het programma van zulk een muzikale uitvoering zijn nog duidelijk de ele menten aanwezig, die op haar militaire afkomst wijzen. Verder is de samen stelling ervan aan bepaalde regels gebonden, binnen welke de vrijheid be staat eigen opvattingen tot haar recht te doen komen. Zaterdagavond heb ben we een taptoe meegemaakt, die onder allergunstigste omstandigheden plaats vond. Ze is dan ook geworden tot een glorieuze manifestatie van de kracht en betekenis der Amersfoortse muziekcorpsen. Taptoe boeit een grote menigte Prachtig zomerweer, een overstel pende belangstelling, tegenwoordig, heid van de burgemeester en ande re plaatselijke autoriteiten gaven aan dit muziekfeest glans. Het had plaats aan de voet van Onze Lieve Vrouwetoren en wanneer fakkel licht aanwezig was geweest om bij de vallende duisternis de passende verlichting te brengen, zou het vol maakt geweest zijn. Maar dit was dan ook het enige dat, voor ons ge voelen, aan de manifestatie ontbrak Van alle wijken der stad waren onze blazers komen aanstappen Alle corpsen toegerust met de zwier, die er zo precies bij hoort: een fiere tamboer-maitre, prachtige vaandels, blinkend koper der in strumenten. De opstelling geschiedde snel en ordelijk en O.L. Vrouwe Kerkhof leverde op dat moment een aan trekkelijk schouwspel. De voorzitter der contact-com missie, de heer Joh. v. d. Linden, leidde met een kort woord de mu ziekweek in en gaf toen het woord aan wethouder A. J. Spiekermann, wiens toespraak wij hier onverkort weergeven, omdat ze de betekenis der plaatselijke muziekverenigin gen zo juist schetst: Onder blijde tonen, met vrolijke marsmuziek, onder bazuingeschal en slaande trommels, zijdt ge van verschillende stadswijken opgetrok ken naar dit centrale plein om de traditionele muziekweek te openen, aldus sprak de heer Spiekermann. Toen uw voorzitter, de heer Van der Linden, mij vroeg om bij deze culturele manisfestatie namens het gemeentebestuur een enkel woord te spreken, heb ik mij afgevraagd, is het nu wel nodig dat bij ieder periodiek gebeuren, hoe goéd, hoe nobel ook in zich, steeds maar op nieuw te getuigen dat de plaatse lijke overheid mede-leeft, zo ook met dit voor onze gemeente jaar lijks muziekfestijn. Maar toen ik in de plaatselijke pers las, dat men nog te weinig waarde beseft van de muziekcorp sen hier ter stede, voelde ik hierin een stimulans, hoe moeilijk het ook soms wordt, steeds weer een andere vertaling te vinden voor wat er in ons leeft aan waardering en sympathie voor onze muziek verenigingen. Wat toch zou on ze stad zijn zonder onze corpsen, die kleur en leven brengen bij ieder feestelijk samenzijn, bij ieder plechtig herdenken in onze stad. VERHEFFING Het gemeentebestuur wil dan ook graag - steunen met woord en daad. Het heeft toch niet alleen te zorgen voor de materiële belangen van de burgerij, maar mag ook de culturele niet uit het oog verliezen en hier neemt de muziek een be langrijke plaats in. De muziek toch verheft ons boven het aardse, brengt ons innerlijke beschaving en maakt een deel uit van de op voeding van ons volk. Laten wij dan ieder naar eigen vermogen onze muziekverenigingen steunen, door lidmaatschap of do natie en mogen zij zo meer en meer tot groei en ontwikkeling komen en midden in ons plaatselijk leven staan. Moge ook deze week een succes worden, moge uw spel ons niet al leen doen genieten, maar ook ont roeren, eerst dan ondergaan wij de waarde van de kunst eerst dan wordt uw spel voor ons een kracht van hogere en blijvende betekenis. De wethouder sprak tenslotte de wens uit dat allen straks met grote voldoening op dit muziekfestijn zullen terug zien. En nu nog slechts één wens, één consigne, voorwaarts! VOORTREFFELIJK Daarop vond de taptoe plaats, die onder leiding van de heer J. A. Week van 17 t/m 23 Augustus GRAND THEATRE t/m 22 Augustus „Wcense IJsrevue" („Lente op het ijs"). Elke leeftijd. Zondag: 2, 4 15. 6.45 cn 9 uur. Overige dagen: 2.30. 6 45 en 9 uur. ..Dondcrdagcyclus", 23 Aug.: „Hen drik V" (18 jaar). CITY THEATER: ..Neptune's daughter" (18 jaar). Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „De Saboteur" (14 jr). Van Dinsdag t/m Donderdag: ..Slave Girl" (14 jaar). Zondag: 2. 4.15. G.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 cn 9 uur. CITY THEATER Soestdijk. Van Vrijdag t/m Maandag: „The West Point Story" (14 jaar). Van Dinsdag t/m Maandag: Dodge City" (14 jaar). Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. 18—25 Augustus: Muziekweek 19.00 stertocht; 20.00 opening van de muziekweek, daarna taptoe. Lie ve Vrouwekerkhof. Museum Flehiic, Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags. Werk dagen van 10—12 en 14 uur. Zaterdag 10—12 en 120—3 uur OPENBARE LEESZAAL. Uitlening volwassen 2—5 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag 2.30—4 30 uur. OPEiN wake, I.EES4AAL «Haai Soea- terkvvariler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- ei» Vrijdagavond vaD 7—8 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uitle ning 1112-30 en 230—5.4»; en Maandag- en Vrijdagavond 79 u. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrudag 45 uur AVONDDIENST APOTHEKEN: Haan. Julianaplein 3, tel. 4609: Soester Apotheek, O. Soésterwcg 92, tel 5474. Reijnhoudt stond en vanaf het in leidende, zware tromgeroffel tot het slot, ons Volkslied, het aloude Wilhelmus, toch wel een heel goed beeld gaf van de prestaties, waar toe de Amersfoortse corpsen in staat zijn. De afmars geschiedde bij wijze van défilé langs autoriteiten en ver dere genadigden, ordelijk, correct en onder pittige marsmuziek. Zo is dan de muziekweek 1951 ingezet onder uiterst gunstige voor tekenen. Amersfoort wacht een week vol concerten in alle stadswijken. Te danken is dat aan de ijver en stu diezin der muzikanten, evenzeer ook aan de vele moeite, welke de organisatoren zich gaven. Zij deden dit alles belangeloos. Daarom dient er onzerzijds een opwekking te vol gen. Wij moeten onze stadgenoten verzoeken hun deel bij te dragen tot het welslagen der muziekweek. Hun belangstelling kan niet alleen bestaan in het bezoeken der uitvoe ringen en hun applaus voor het ge- bodene. De contactcommissie heeft 3000 programma's laten drukken, om deze voor een klein bedrag, een kwartje per stuk. te verkopen. Uit de opbrengst moeten de noodzake lijke uitgaven worden bestreden. Van deze programma's moeten er nog 1800 aan de man worden ge bracht. Wij hopen, dat iedere luis teraar weet, wat zijn plicht is! Bij de politie is aangifte ge daan van diefstal van een rijwiel, dat onbeheerd en ongesloten voor een perceel aan de Vlasakkerweg stond. Biljarters bereiken tal van goede resultaten (Van een onzer verslaggevers) De Biljartvereniging „Het Leusderkwarticr" heeft Zaterdagavond in haar clublokaal, Hotel-Café-Restaurant „Neuf" aan de Leusderweg het eerste lustrum in intieme kring herdacht. Vooral voor de dames had de organi serende feestcommissie goed gezorgd. zy waren het ook, die nu eens de plaats van de mannen innamen en zich met gezelligheidsspclletjes op het groene laken uitstekend vermaakten. De toch reeds goede stemming werd in niet geringe mate verhoogd door een keur van aantrekkciyke pryzen. Hicrby bleek dat ook de dames enthousiast voor de biljartsport kunnen zün. want zy namen over het algemeen met een trots gezicht de pryzen in ontvangst. kwam een nieuwe exploitant, de heer Riddersma, die de zaken stevig aan pakte. Het interieur van dit biljart centrum werd geheel en prettig ver nieuwd. Er kwamen nieuwe biljarts en ander materiaal. De zorgen waren weer voorbij en de vereniging be schikt thans over een accommodatie die de toets der critiek volkomen kan doorstaan. Een volijverig bestuur, bestaande uit de heren H. J. van de Berg, voor zitter, H. Q. Verhaaren, secretaris, J. Polman, penningmeester, W. Japin, commissaris, en de heer J. H. Sloot- maker als vice-voorzitter, is nog steeds druk doende de vereniging naar ledental en spelpeil op een hoger plan te brengen. Rest ons nog te vermelden dat de voorzitter een woord van speciale dank en hulde bracht aan de heer J. Polman, die zich steeds een goed propagandist voor zijn vereniging heeft getoond en zeer veel aan de opbouw heeft gedaan. Gezellig samenzijn in „Neut" De voorzitter van de vereniging, de heer H. J. van de Berg, hield een toespraak, waarin hij een resumé gaf van de gebeurtenissen in de eerste vijf jaren van „Leusderkwarticr". Op initiatief van de heren E. Bouw man en J. Slootmaker werd de ver eniging 7 Augustus 1946 opgericht. Reeds bij deze oprichting gaven zich twaalf liefhebbers van de biljartsport als lid op. Vooral de heer Slootmaker, die onafgebroken lid is gebleven en steeds bestuursfuncties heeft vervuld, kreeg lof toegezwaaid voor het vele werk dat hij heeft verzet. Nog in het jaar van oprichting sloot men zich bij de Nederlandse Biljart Bond aan en er is ook met enkele teams meegedaan aan de com petitie van het district „Eemland". Het duurde tot 11 September 1947 voordat het eerste succes in de sport werd bereikt. Met grote vreugde werd een tournooi-beker van de Biljart vereniging „Metropole" in ontvangst genomen. Dit resultaat leidde een succesvolle periode voor deze pretttige en spor tieve vereniging in, waarin zij nog al eens van zich doet spreken. In Juni 1948 werd zelfs aangedurfd een tour- nooi te organiseren van Amersfoortso verenigingen. Hierbij eindigde „De Vergulde Wagen" op de eerste plaats en „Leusderkwartier" plaatste zich als goede tweede. Het ledental wa9 inmiddels geklommen tot negentien. Vooral in de competitie 1948/1949 werden fraaie resultaten bereikt. Het eerste team eindigde als tweede, ter wijl het tweede en derde team mel de kampioensbekers gingen strijken. Daarenboven verwierf „Het Leusder kwartier" de uitgeloofde verenigings- prijs van het district „Eemland". Daarna ging het steeds crescendo. Niet alleen het ledental doch ook het spel ging goed vooruit, hetgeen voor een belangrijk deel te danken was aan de bezielende leiding en training van de heer Van de Berg, die op zich had genomen de vereniging op een hoger plan te brengen. De resultaten bleven niet uit en de medaillekast behoeft reeds thans uitbreiding. Even verduisterden zware wolken de zonnige hemel van deze vereni ging toen bekend werd dat de exploi tant en enthousiast clublid, de heer W. Craanen, had besloten in een andere zaak te trekken. Het duurde echter niet lang of er 1668. Eentonig glijden de dagen en de nachten voorbij. De „Vrijheid" koerst uit de buurt van de grote scheepvaartrou tes en in weken heeft Rob geen rookpluim van een schip gezien. Het weer is overwegend gun stig, maar dan betrekt de lucht en breekt een storm los, die soms over gaat in een orkaan. Doch de „Vrijheid" kan er te gen en Rob is een be kwaam schipper, die weet, wat hem te doen staat als het een beetje rauw wordt En ook bre ken er perioden van windstilte aan. Dan is de zee zo glad als een spiegel en hangen de zeilen slap. Van die gelegenheden maakt Hob dan ge- DE A VONT UREN VAN KAPITEIN ROB bruik om zijn gehavende tuig te repareren. 1 Maar lang zal deze zwerftocht toch niet meer kunnen duren, want wordt nijpend. het gebrek aan water Vrijdagnacht om 12 uur vertrok „Amersfoorts Bloei" met een aantal gastheren en dames van Amersfoort om de Engelse sportdansers af te halen van Schiphol. Het eerste gedeelte van de gasten kwam om half twee aan met het nachtvliegtuig der KLM Het tweede gedeelte zou een half uur later ar riveren, maar het toestel moest, ge zien de geweldige mist, welke plot seling over Schiphol kwam, landen in Brussel. Dit gezelschap kwam pas de volgende morgen om 11 uur aan. Zaterdagavond werd niettemin de eerste match gedanst Ln Amersfoort en voor de eerste maal in Holland werd het Engelse team verslagen met IVz punt verschil. Dit is niet te wijten aan het Engelse team, dat zeker zo goed was, zij het niet be ter, dan andere jaren, maar hoofd zakelijk aan het harde werken en trainen van de Hollanders, die een achterstand van vijf jaar moesten inhalen. Dit wat betreft het sport- dansen cn mei te verwarren met het amuormei.tdansen. Zaterdag gaat het Rothcrhamteam naar Haarlem. De leden van de Amersfoortse Bond van Amateur dansers blijven niet thuis, maar gaan als supporters hun Engelse sport vrienden vergezellen cn aanmoedi gen. Burgerlijke stand 18 Augustus GEBOREN - Paul, z van J. J. W. Leen- ders en A. C. M. Haan; Eveline Helena, d. van J. W. v. Til en E. E. v. Ooik. GETROUWD: J. H Stomphorst en J. H. Dijkhuizen. Zaterdagavond ontdekten sur veillerende agenten bij een manu- facturenhandel aan de Utrechtse straat sméulend vuur aan een zon nescherm. Het was mogelijk het kleine brandje, dat vermoedelijk door een weggegocid sigaren- of sigarettenpeukje is veroorzaakt, te blussen. In het zonnescherm was een groot gat gebrand. Zaterdagavond is de Amers- foorter C., die zich aan openbare dronkenschap schuldig maakte, ter ontnuchtering ingesloten. Zijn plaats werd Zondagnacht ingenomen door iemand, die eveneens in kennelijke staat verkeerde. (Van een onzer verslaggevers) Acli. het is maar een kleine gebeurtenis ln de wenteling van de tijd. Het gaat daarbü nog ongemerkt ook. Dertig huisvrouwen, die vandaag mis schien aan de wastobbe hadden gestaan, breken een weekje tussen uit. Dat is mede Uw werk geweest, Amersfoortcrs. Daar offerde U de een of andere dag Uw penningske voor. Zo kwam er 3500.bijeen en zo werd het ook mogeiyk om ook dit jaar negentig Amersfoortse huisvrouwen met vacantic te sturen. v/eek vacantie reikt veel verder. Je zoekt elkaar later nog eens op. Neen, zo'n week is meer dan een week in de zon zitten. Het is een geestelijke verkwikking, die het mogelijk maakt, dat U straks met nieuwe moed en geestdrift Uw moeilijke taak in Uw gezin aan- Dubbel en dwars verdiend Vanochtend was het voor de eer ste groep zover. Wat is er ver langend naar die dag uitgezien. Dat was de vrouwen, die zich van morgen in het kantoor van de Amersfoortse Gemeenschap verza melden wel aan te zien. Men po pelde van ongeduld om de bus van Nefkens in te komen. De vrou wen, die deel uitmaken van de algemene groep, willen graag zo snel mogelijk op de Pietersberg te Oosterbeek zijn. Want in de bus komt men wel tot een eerste ken nismaking, maar op de Pietersberg is het pas echt goed feest. Dan komen de tongen los O, neen. dit maal niet om een buurpraatje te houden. Burgemeester H. Molendijk, de geestelijke vader van de actie „Huismoeders naar buiten", kwam nog even afscheid nemen. „Maak er iets goeds van", zei hij tot de vrouwen. „De invloed van die ene Hier staan de huismoeders die een week naar buiten gaan. Ze hebben er nu al schik in. Die mevrouw met dat papiertje in haar hand is de leidster me vrouw Van der Ham-Reumer. Naast haar aan de rechterzijde staat mevrouw Ledder, die eveneens de leiding heeft. (DvA-Archifoto). Een ster verschoot TA/ E kwamen terug van een aantrekkelijk schouwspel, Zaterdagavond We hadden de Taptoe bij gewoond op het O.L. Vrou we Kerkhof. Het plechtige Wilhelmus aan het slot klonk na in onze oren en in ons leefde nog iets van de goede sfeer die zo'n avond met zich kan brengen. Boven ons hoofd welfde zich een prachtige sterren hemel. zo schoon en tege lijk zo ondoorgrondelijk, als die kan zijn in de tweede helft van Augustus, als het nog volop zomer is, maar toch reeds lichte te kenen even herinneren aan een komende herfst. Een ster verschoot! „Nu mag je een wens doen!" luidde het kinderlijk geloof onzer jeugd. Een jeugd, die al heel ver achter ons ligt, maar op Ogenblikken als deze avond schonk, toch weer zo dichtbij kan zijn. Een wens! Hebben wie die nog? Het verlangen naar macht, naar rijkdom, naar roem en eer, dat de jonge lingsjaren kan bekoren, is lang in ons gestorven. Ons leven was als dat van zovelen. Een leven met enkele hoogtepunten van wat glans, wat mense lijk geluk en daarnaast ook veel leed. We hebben geleerd dit alles te nemen, zoals het nu eenmaal viel. Onze wensen zijn beperkt ge worden. Soms denken we, dat er iets van geluk zit in de berusting, waarmee wij het vérleden aanvaarden. Dus geen wens? Voor onszelf niet meer. Zeker niet meer een, die men nog uitspreekt. Zelfs niet halfluid voor ons heen, als wij alleen zijn. Maar omdat we zo van dat muziekfeest kwamen, hebben we een klein ver langen geuit, dat met de komende week samenhing „Laten deze muzikanten en de Amersfoorters een goede week hebben met mooi weer. Mogen de avon den zijn als deze Zaterdag avond, waarvan we spre ken. Een schone sterrenhemel moge zich welven boven onze stad en een vriende lijk geflonker der hemel licht jes brenge de lichte, opgewekte stemming, die zo uitermate geschikt is voor het beluisteren van de muziek. Opdat deze een goede weerklank moge vinden in ons binnenste en zo haar taak vervullen: ons ge moed te bewegen en aes- thetisch genot te verschaf fen aan het verstand." Zo hebben wij het ge loenst, toen er een ster verschoot aan de prachtige avondhemel, die zich bo ven onze stad welfde. Muziekweek Met u hopen we van ganser harte, dat het tij dens de muziekweek be hoorlijk weer zal zijn. De openluchtconcerten, die in verschillende stadswijken zullen worden gehouden, veïgen nu eenmaal droog weer en een behoorlijke temperatuur. De Politieharmonie laat zich Dinsdagavond op de Dreef (Soesterkwartier) horen. Om half acht begint daar het concert, dat onge twijfeld veel belangstelling zal trekken. Dat zal even zeer het geval zijn met het concert van de PTT-Har- monie. De musicerende PTT-mannen komen daar toe morgenavond eveneens om half acht op het Lau rens Costerplein. Zilvervloot Zonder stortregens loopt de kelder van ons kranten gebouw toch wel onder. Niet met water, o, nee, dat beslist niet. Wel met zil verpapier. Er gaat geen dag voorbij of er komt wel een mudzak vol van dat spul bij. Er zitten ook veel capsules onder, maar dat geeft niet, want deskundi gen zeggen, dat dit mate riaal nog meer waarde heeft dan zilverpapier. En fin, we gaan rustig door en noemen vandaag in ons ere-lijstje Andrika Gerda en Annegje Roelofje Coter- let, die resp. 6 en 9 jaar oud zijn. Zij wonen in de Zaterdag met een blijspel in het KAB-gebouw. De keuze is ditmaal gevallen op een stuk van Wim Du- mont. Het stuk draagt de veelzeggende titel „Het be gon in 'n gracht". Het zal Zaterdag 25 Aug. best gaan in 't KAB-ge bouw. De regie berust bij E. de Ruiter Sr. Zonnig feest Het was Zaterdagmiddag groot feest in de tuin van de speeltuinvereniging Irene. Honderden kinderen werden Dp de meest aangename wij ze bezig gehouden met ring steken op de fiets, hindernis lopen, mastklimmen, ver springen, zaklopen. koekhap- pen, blokjes rapen enz. enz. Met hoogrode kleuren en van spanning tintelende ogen streden zij alsof hun leven er van af hing. Ook vele ouderen waren naar de tuin gekomen om het jaar lijks kinderfeest bij te wo- Eemstraat 40 en kwamen nen. Uit luidsprekers klonk vandaag naar ons bureau wandelen met een tas vol zilverpapier. Goed zo, kin deren! En goed zo ook Jaap van Leeuwen, Kruis punt 24, Hoevelaken. Die ferme knaap kwam even(?) op de fiets met 'n grote doos zilverpapier naar ons toe. Die Jaap heeft er wat voor over om anderen te helpen! En dan gaat natuurlijk onze dank uit aan tal van onbekende medewerksters en medewerkers. T. en O. op de planken De Amersfoortse Toneel vereniging T. en O. komt opgewekte muziek en het zonnetje gaf veel fleur aan dit feest, dat ook buiten de omheining veel belangstel ling trok. Muziekweek „Er zit van de week mu ziek in", zei het manneke vanmorgen. Klop even aaD 't Stadsven- ster. TeL 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. Hoge premie voor ziekenverpleging Tijdens een algemene ledenverga dering, die de coöperatieve vereni ging Gezondheidszorg Centrum Ne derland Zaterdagmiddag in Café Restaurant Frank in Amersfoort hield, werd met algemene stemmen een voorstel aangenomen tot verho ging van de premie. De V G.C.Ndie een voortzetting op bredere basis is van de stichting Ziekenhuisverpleging, is haar werk zaamheden op 1 April 1950 begon nen. Dat reeds nu een herziening van de premie nodig is, is niet het gevolg van een onjuiste calculering, doch de sterke stijging van de zie kenhuistarieven en vooral van de bijkomende kosten maken verho ging nodig. De verzekeringspremie wordt nu met ingang van 1 October a.s. verhoogd met 10 cent per per soon per maand. De premie voor ziekenhuisverpleging wordt voor el ke gulden verpleegprijs per dag ge bracht van 15 cent op 20 cent. De premie voor bijkomende kosten be draagt in het vervolg voor iedere honderd gulden per opneming i.p.v, 10 cent, 20 cent. De verzekering moet minimaal af gesloten worden voor 300ter wijl het maximum bedrag per op neming wordt verhoogd van 500 tot 600.—. pakt", zo besloot de heer Molen dijk. Toen trokken de vrouwen naar buiten. Ze vonden allen een plaats je in de bus. Nog even handjes drukken van verwanten en toen begon de grote reis. Een goede week vrouwen, jullie hebben het dubbel en dwars verdiend. Beschonkene pleegt hevig verzet Zondagnacht troffen surveilleren de agenten in de Langestraat een man aan. die moeilijk alleen ver der kon gaan. Zij vonden het dan ook beter hem maar mee te nemen naar het bureau om zijn roes uit te slapen, maar dat wilde de Amersfoorler M. niet graag. Hij verzette zich hevig, liet zich op de grond vallen en bracht zelfs een agent een blessure aan een arm toe. Om zo snel mogelijk een einde aan het onverkwikkelijk toneeltje te maken arriveerde politieassis- tentie. Dit was dc omstanders niet naar de zin en zij kozen, als zo dikwijls, de verkeerde partij. Zij maakten het de politie moeilijker dan nodig was, waarop de agenten tenslotte de gummistok trokken en ruim baan maakten Ondanks zijn hevig verzet werd M. naar het bureau overgebracht en ingesloten. Hij zal voor de Offi cier van Justitie worden voorge leid. Zandauto rijdt trottoir op Voor het Volksgebouw brak van morgen omstreeks half elf de stuur inrichting van een met zand geladen vrachtauto, die met een flinke snel heid door de Snouckaertlaan reed. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon niet voorkomen, dat de wagen hel trottoir opreed. Twee mannen, die daar liepen, ontkwa men maar ternauwernood aan een aanrijding. Zij sprongen bütijds op zij. Eén van hen werd niet noemens waard aan een been gewond. Bloem is ten vereniging bestaat tien jaar Op 11 September a s. bestaat de vereniging van Amersfoortse bloe mistenwinkeliers tien jaar. Hoewel men naar buiten geen blijken zal geven van dit jubileum, zullen de leden het in feestelijke bijeenkomst vieren, op de datum van de op richting. (Van een onzer verslaggevers) Maandagmorgen in alle vroegte werd de recherche van de Amersfoortse politie gewaarschuwd, dat er een serie inbraken was gepleegd in een wo ningcomplex aan de Diendcrtsoweg. Brig. Van der Spoel, die op onderzoek uitging, kwam tot de ontdekking, dat de inbreker met een ongeloofiyke brutaliteit te werk is gegaan. Hy vond spoedig enkele aanwyzingen, zoals voetsporen in tuinen, cn waarschuwde daarom de wachtmeester van de rijkspolitie, de heer B. Bricjen uit Soesterberg, die onmiddeliyk met zyn 6J2 jaar oude speurhond Asta naar Amersfoort kwam. Speurhond vindt spoor De Duitse herder werd op het spoor gezet en op een afstand van niet minder dan ongeveer 250 meter vond hij een sleutel van de achter deur van perceel no. 15. Het bleek, dat de inoreker zich vermoedelijk met een valse sleutel, toegang tot de ze woning heeft verschaft en daarna de sleutel, die aan de binnenzijde in het slot stak, heeft meegenomen. De dader heett waarschijnlijk met be hulp van deze en ook andere valse sleutels de achterdeuren van een vijftal woningen opengemaakt. Bij de fam. Elschot maakte hij een bedrag van 80en een zilveren horloge met ketting buit. Bij de fam. Daatselaar op no. 21 werd een oe- drag van 105.vermist. Asta vond ook nog in het struikgewas achter de Liniedijk een paar klompschoenen, die later van de heer Elschot bleken te zijn en door de dader moeten zijn weggeworpen. Brig. v. d. Spoel maakte van de voetsporen in de tui nen gipsafdrukken. De inbraken werden ontdekt door een bewoonster, die zich omstreeks 5 uur naar beneden begaf. Zij kwam Als de wijn is in de man. In de nacht van Zaterdag op Zondag zagen agenten een man op d fiets, die kennelijk te veel aan Bacchus had geofferd. Hij slingerde over de weg. Zij vonden het wen selijk hem mee naar het bureau te nemen. De man verzette zich, doch dat hielp niets. Op het bureau t'eek, dat hij in militaire dienst is, zodat de marechaussee eraan te pas kwam. De man zal zich moe ten verantwoorden voor openbare dronkenschap, verzet tegen de bur- ger-politie cn het dragen van bur gerkleding. tot de ontdekking, dat een stoel in de woonkamer tegen een deur was ge zet. Zij was ook nog om twee uur beneden geweest, waaruit blijkt dat de dader tussen twee en vijf uur zijn bezoeken heeft afgelegd. Een andere bewoner ging om drie uur naar beneden omdat zijn hond geweldig aansloeg. Het is vermoede lijk aan het dier te danken geweest, dat deze bewoner geen bezoek heeft gehad. De dader is nog wel in drie andere huizen geweest, maar daar is nog niets vermist. (Van onze correspondent) SOEST. De electrlsche trein, die in de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks twaalf uur uit de richting Baarn naar Amersfoort reed. botste plotseling op een kop pel koeien, dat op dc rails liep. De treinbestuurder remde met ge weld, doch kon niet verhinderen, dat er koeien overreden werden. De trein reed ongeveer 500 meter door en kwam toen tot stilstand. De gevolgen waren ernstig, daar vyf koeien totaal verpletterd wa ren. terwijl de anderen, (twaalf stuks) nog langs de lijn liepen. Het ongeluk had nog ernstiger kun nen worden, daar uit de richting Amersfoort een goederentrein na derde, die gevaar opleverde voor de talrijke passagiers, die zich naar de plaats van het ongeluk be gaven. Door het tydig geven van signalen, kon deze trein op tijd tot stilstand worden gebracht. De koeien die in een weiland langs de Peter v. d. Breemerweg weidden, zijn op onverklaarbare wijze op de spoorbaan gekomen. Zij zijn het eigendom van de veehouder D. Lam. aan de Birkstraat te Soest, die een schade van 4000lijdt- De trein was zo erg beschadigd, dat deze de reis niet kon voort zetten.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2