Margaret Rose e beginnen met komend jaar: rotere lichtingen HET EDELE GEBAAR SIR PERCY Parket stelt oorzaak vast van vechtpartij in Yugt Waarom het bij sanering der ziekenfondsen gaat Militaire Missie niet voor niets in Indonesië O J idden 1954 meer dan 200.000 man onder de wapenen 0 t In Indonesië neemt smaak voor Nederland toe 4000 deelnemers aan jeugdfestival vroegen asyl Croupier van speel- club steelt hele inventaris SCHOONSTE BLOEM DER WINDSORS Op Balmoral is zij 21 jaar geworden Huur gering deel van inkomen zegt minister Houdt de dief EEN ZOEMENDE MUG Fransen vernietigen Vietminh-veste I9jjjjdag 21 Augustus 1951 3 \,j| (Van een onzer redacteuren) ■EN HAAG. Als in het begin van het volgend jaar het 1ste derde deel vaiide lichting 1952 onder de wapenen zal jrden geroepen vo® de eerste oefening, zal de omvang van 1 derde deel weinig minder zijn dan de halve lichtingen die 1 nu toe tweemaal per jaar onder de wapenen werden ge pen. Het gevolg zal dan ook zijn, dat de gehele lichting die gend jaar onder de wapenen komt, nog afgezien van wat oplevert aan territoriale troepen en aan korpstroepen, drie ledige regimentsgevechtsgroepen beschikbaar zal maken, t andere woorden: een gehele divisie per jaar in plaats van ee regimentsgevechtsgroepen zoals tot nu toe het geval was. is het gevolg van het feit, dat te beginnen volgend jaar aan- nlijk meer mankracht uit de lichtingen zal worden gehaald. en niet van vijf zoals gewoonlijk wordt gesteld. Het verschil in aan duiding houdt verband mét het feit. dat de territoriale troepen riet de ondersteunende wapenen en onderdelen hebben van de di- slar efhi ijk ng notf 3 ij teei ïfhc irdi ndi tpl; ero« zul Hi m do ere vlo )t nu toe leverden de lichtingen jaar nauwelijks dertig duizend voor de Koninklijke Land- ht op. In 1952 zal 40 tot 45 end man bij de landmacht den ingelijfd. Ongeveer 15 tot luizend man gaan dat jaar naar ine en Luchtmacht, zodat 60 65 duizend man van de onge- .000 man tellende lichting ts u|er de wapenen zullen worden epen. Tot nu toe was dat niet meer dan 45.000 man. :gin 1952 zal ons land boven- door verlenging van de dienst- twee parate dat wil zeggen trainde regimentsgevechts- pen onder de wapenen heb- gevormd uit de lichtingen II en 1951 I. Van midden 1953 s er zelfs steeds een gehele sie paraat. In het eerste kwar- zijn dan bovendien nog de tingen 1951 II en Atuvi I in ding, zodat dan ongeveer 00 man bij de Koninklijke dmacht in actieve dienst zijn, n nog een grote inspanning toofcehoeve van de legering vraagt, tht|s al zal dan naar verwacht dt tenminste één regimentsge- HAitsgroep in Duitsland zijn ge- and^rd. oals het opleidingsprogramma de Koninklijke Landmacht er f-Jns uitziet zal Nederland om- ks Mei van het volgend jaar beschikking hebben over drie isies, met dien verstande, dat vijf regimentsgevechtsgroepen zmd uit de lichtingen-Indone- eteranen in de loop van dat nog een herhalingsoefening rigade- cn zo mogelijk divisie band nodig hebben, opdat ook staven voldoende getraind zijn. e drie divisies zullen gevormd uit de lichtingen Indonesië- Eranen en de lichtingen 1949 II, II, 1951 I en 1951 II. De twee tste zullen als parate troepen twee regimentsgevechtsgroepen nwezig zijn. De andere zijn op termijn mobilisabel. Juni 1953 moet de vierde di- i geheel beschikbaar zijn en in i 1954 de vijfde. Terzelfdertijd fchter uit deze lichtingen nog belangrijk aantal dienstplichti voor de territoriale troepen len gereserveerd. Zij worden engevat in een aantal batal- die tezamen een sterkte zul- hebben van nagenoeg twee isies. In feite komt het Neder- dse legerplan dus overeen met mankracht die gelijk is aan mankracht van zeven divisies. ZOEKLICHT OP Studiedagen van de K.A.B. (EGIN vorige week zijn te Ge- mert in het bisdom Den Bosch idiedagen van de Katholieke Ar- iders Beweging gehouden. Zij dienden de aandacht, niet alleen dat er voor het eerst in de ge- iedenis van de Bossche K.A.B. niet-katholiek het woord voer- maar ook vanwege een aantal merkelijke uitspraken, stammend de mond van verschillende ka- ilieke inleiders, van zeer ver- liüende pluimage, zoals ook de hoorders. Daar was allereerst ter dr. A. v. d. We ij O.Carm., over „De sociale leer en prac- van het communisme" sprak, betoogd te hebben, dat het com- misme een aards geluk zoekt, dat t stoffelijke goederen wordt ge- md. herinnerde hij er aan, dat „het Christendom het doel ft de mens op aarde gelukkig maken". Een woord, dat geheel de lijn ligt van het sociale stre- dat men verwachten mag op nd van de maatschappelijke po- - van het merendeel der K.A. eden. Volkomen sloot daarbij de Ung van de heer L. van Ege- t aan. hoezeer men over zijn se op zichzelf ook moge denken, verklaarde, dat het democra- •h-socialisme en het Christendom tta hetzelfde waren". De sociale :'«king van deze bewering kon ook al door hetgeen de heer 1 Egeraat er aan toelichting bij- 'tfe moeilijk worden misver- to. ook al liet hij dan niet na dat woordje „bijna" een bijzon- e klemtoon te leggen en wees op, dat dit „bijna" een „prin- ecl verschil omvat". Naast deze de wat wij zouden willen imen „linkse" klanken, viel rechts" geluid te beluisteren mond van een man, die stel- niet tot dezelfde kring als de molieke arbeiders behoorde: mr. die bekende voor een groot het standpunt van de rechtse P -er Duynstee te onderschrij- die de aanwezigen bezwoer, zij deze hoogleraar niet als een iservatief moesten zien. Dat of- moon vrijwel op hetzelfde mo- dat hij zulks betoogde, een 'hohek blad als De Tijd" prof. Histee nadrukkelijk aldus mcen- te moeten aanduiden. Tenslotte sprak op deze studiedagen r Sebastianus O F M., die een, Ker de arbeidersklasse zéér na het hart liggend probleem als massa-verschijnsel en de nade- mvloed daarvan op de men- n ae wperso°nlijklv id behandelde, li ^heiderscongres, vier verschil- pnL sprekers, vier uiteenlopende ningen. Een interessant ver- pv-v? j op zichzelf. Nog belang- «ender is de vraag, welke van t leningen tenslotte K.A.B. °oventoon zal voeren. visies van het veldleger. Maar de mankracht komt er intussen wel. De mankracht, de korpstroepen in begrepen, zal tegen midden 1954 aanzienlijk meer dan 200.000 man bedragen. Advertentie (l.M.) Pijnen en klachten ook nog slapeloze nachten Door steeds kwellende Rheumatiscbe Pijnen.. Daar brengt Kruschen Salts redding en uitkomst, 'n Wonder, hoe de kleine da gelijkse dosis Kruschen Uw bloedzuive rende organen weer op gang helpt en stimuleert tot de jeugdige krachtige werking, nodig om het bloed zuiver te houden. Dan geen zich ophopende on zuiverheden meer. Want met de hulp van Kruschen voert 't lichaam die af langs natuurlijke weg. Ook voor U is er alle reden Kruschen te nemen zo heilzaam als 't is. Voor Uw organen, voor de zuiverheid van Uw bloed. Kort om voor Uw algeheel welzijn, prettig, behageluk vrij van pijn Post voor „Banckert" DEN HAAG Maandag vertrok Hr Ms torpedobootjager „Banckert" uit Sorong, Nieuw-Guinea, op thuis reis naar Nederland. Het schip wordt 2 October ter rede van Den Helder verwacht. Alle correspon dentie bestemd voor opvarenden van de „Banckert", dient als volgt te worden geadresseerd: rang of kwa liteit, naam, marinenummer, a b. Hr Ms „Banckert", Amsterdam-Schip- hol-Marine. Brieven, niet zwaarder dan 10 gram, dienen te worden ge frankeerd met 10 cent. Prof. Schermerhorn zegt: (Van een onzer verslaggevers) BILTHOVEN. „Mijn indruk is. dat de voorlichting die Nederland over Indonesië krijgt buitengewoon bedenkelijk is. De indruk, die ik zopas weer heb opgedaan is deze, dat wat men in onze kranten kan lezen wel juist is. maar dat er toch aspecten zijn. die niet of niet voldoende worden belicht, die wél naar voren komen, wanneer je in het land zelf met de mensen spreekt en die je dan toch een geheel ander beeld geven dan aanvankelijk bij je had post gevat." Aldus prof. ir W. Schermerhorn. die zojuist van een reis naar Indonesië is teruggekeerd, toen wij hem vroegen naar de er varingen. die hij thans in de Re publiek heeft opgedaan. „Een jaar geleden", zo vervolgde hij. „ben ik óók in Indonesië ge weest. Ik geloof, dat de stemming ten aanzien van Nederland, na de verdwijning van het Nederlandse leger, aanzienlijk is verbeterd. Er zijn daarginds nog al wat buiten landse deskundigen, maar hun aan wezigheid doet. naar men mij liet blijken, de smaak voor Nederland alleen maar toenemen. Niemand kan nog voorspellen, wat er precies uit de ontwikkeling tevoorschijn zal ko men. Het is onjuist de gebeurtenis sen ginds alleen maar in de kleuren zwart en wit te schilderen. Dat bergt grote gevaren in zich. De In donesiërs zijn zich van hun moei lijkheden wel bewust. Als zij de reis halen is naar mijn mening de toekomst zowel voor hen als voor ons met zonder perspectief." BERLIJN De autoriteiten van West-Berlijn hebben bekend ge maakt. dat vier duizend deelnemers aan het Jeugdfest.val. die in de Russische zone thuishoorden, in lichtingen hebben gevraagd over het asylrecht. Slechts een honderd tal van deze jongeren is in West- Duitsland toegelaten. De autoritei ten, die reeds te kampen hebben met een voortdurende stroom vluchtelingen, konden alleen dege nen accepteren, die bewijzen had- cei.. dat zij, als zij terugkeerden, zouden bloot staan aan represaille maatregelen. Een twintigtal jonge Duitsers, die waren afgewezen, zijn thans weer teruggekomen. Zij ver telden. dat zij 1 ij hun terugkomst gemerkt hadden, dat men hen had verraden. Het oude gezegde, dat de zee haar VD 68 van de gebroeders Steur te prooien altijd weer teruggeeft moge Voldendam zette koers naar huis dan niet voor 50 procent bewaarheid met de vreemdsoortige vissersbuit worden, toch gebeuren er telkens en, als ware er nu en in die on dingen die het oude gezegde in le- bekendgeblcven oorlogsnacht niets ven houden. De VD 68 viste bij gebeurd, worden de in de afgelopen Lemmer in het IJsselmeer, haalde dagen nat-en-vuil geworden kleren haar netten op en kreeg er geen te drogen gehangen boven het door zeemeermin doch wel een vliegtuig- de golven prijsgegeven geheim. vleugel en een landingsgestel in, Wie zijn de verongelukten geweest?., beide van Engelse herkomst. De Zou het raadsel ooit nog op te los sen zijn? „VAN EEN BLAD DAT MIJN KONING BELEDIGT NEEM IK GEEN GELD AAN!" Advertentie (l. M.) De volmaakte Virginia cfgarette (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is de politie gebleken, dat de crou pier van de rouletteclub „Imperial" te Amsterdam de gehele inventaris van de club. ter waarde van ver scheidene duizenden guldens, heeft gestolen. Op 8 Augustus kwam hij met een grote vrachtwagen voorrij den op klaarlichte dag! en laadde de hele inventaris, bestaande uit speeltafels, roulettes, het buffet en verscheidene flessen sterke drank, in. Aanvankelijk had het bestuur van „Imperial" niet de minste verden king tegen de croupier, aangezien men vermoedde, dat hij inbeslagne ming door de politie wilde voorko men. Toen men echter niets van de man hoorde en ook bleek, dat hij totaal onvindbaar was, deed men aangifte bij de politie. Uitstapje van Keiezen werd door Ambonezen beschouwd als een vlucht DEN BOSCH. Naar aanleiding van het onderzoek, dat het parket te 's Hertogenboscb instelde naar de oorzaak van de ongeregeldheden in het Ambonese woonoord te Vught, deelde Maandagmiddag de substituut- officier van Justitie, mr J. J. M. Dony, mede. dat een goed bedoelde geste van een aalmoezenier de bloedige vechtpartij tot gevolg had. Onder de ruim drie duizend be woners van 't woonoord „Lunetten" bevinden zich zestig Keiezen, onder wie veertig katholieken. Deze min derheid, die zowel confessioneel als politiek anders is geaard dan de overgrote meerderheid in het woon oord, voelde zich niet bijster op haar gemak. Een aalmoezenier, die op de hoogte was van de minder prettige omstandigheden, waarin de hem toevertrouwden verkeerden, had het plan opgevat het groepje Keiezen een aangename ontspan ning te bezorgen. Hij zou met hen per autobus uit Vught naar een klooster in Limburg gaan. waar de Keiezen enkele volksdansen moch ten komen demonstreren. Het vertrek uit het woonoord, zo (Van een onzer verslaggeefsters) EZER dagen hebben wij in ^-^drie artikelen een overzicht ge geven van de ernstige moeilijk heden. waarvoor de ziekenfondsen in het algemeen cn de Ziekenfonds raad in het bijzonder zich gesteld zien. Problemen, waarvoor op kor te termijn een oplossing moet wor den gevonden. Wij willen de hoofd punten van deze ingewikkelde ma terie. waarin men spoedig het spoor bijster zou kunnen raken, nog een maal kort samenvatten: IDe vrijwillige ziekenfondsverze kering is er de laatste jaren nimmer in geslaagd haar budget sluitend te maken. Tot voor kort werd het tekort gedekt door een regeringsbijdrage en een uitkering uit het Vereve ningsfonds. waarin de overschot ten van de verplichte verzeke ring worden gestort. De over heid heeft aangekondigd, dat de (Van onze correspondent te Londen) LONDEN Prinses Margaret Rose, de jongste dochter van het Engelse koningspaar, is vandaag 21 jaar. Als andere jaren is de verjaardag gevierd in Balmoral, hoog in Schotland, waar de Engel se koninklijke familie omstreeks deze tijd voor haar zomervacantie pleegt te verblijven. Prinses Margaret is een charman te, met smaak geklede verschij ning, die als tweede dochter van de koning en de koningin natuur lijk steeds b(j belangrijke officiële gebeurtenissen aanwezig is, maar daarbij vanzelfsprekend op de ach tergrond blijlt. Gaandeweg treedt zij echter meer en meer zelfstan dig in het publiek op en verrast daarbij steeds door haar gratie, door de ongedwongenheid, waar mee zij zich beweegt en door de voortreffelijke wijze, waarop 2\j spreekt. Voor een jongere dochter van het Engelse koningshuis zijn er ook nog in deze moderne tijd min der mogelijkheden van een zelf standige levensvervulling dan voor een jongere zoon. De huidige ko ning volgde als hertog van York de normale opleiding voor zee-of ficier, maar Margaret heeft tot nu toe de kring van het koninklijk gezin niet verlaten. Zijzelf vindt het nog altijd jammer, dat zij tij dens de oorlogsjaren toen de beide prinsessen in Windsor ver bleven en Elisabeth een opleiding in het vrouwelijk transportkorps kreeg noa te jong was om ook iets dergelijks te doen. Voor Mar garet was in die jaren de pad vinderij de voornaamste afleiding. Doch binnen de enge mogelijk heden. die de omstandigheden aan haar leven hebben gesteld, getuigt doen en laten van de jonge prin ses van een grote vitaliteit en zelfstandigheid. Als klein meisje was zij dol op verkleedpartijen en vertoningen en nog steeds heeft de prinses een grote belangstelling voor het theater, dat zij, vaak in het ongedwongen gezelschap van vrienden van haar eigen leeftijd, geregeld bezoekt. En niet alleen toneel, maar ook ballet en revue vallen zeer in haar smaak. Thuis speelt en zingt zij de laatste schla gers. Dan houdt de prinses en waarom zou zij niet? bijzonder veel van dansen en uitgaan en in de Londense „season", wanneer haar zuster en zij ook tal van malen op particuliere feesten te gast zijn, wordt het vaak heel laat en danst Margaret tot het och- MARGARET ROSE geestig en natuurlijk..., tendgloren. Dat uitgaan van de prinses is nogal dankbare kopij voor de populaire bladen, die dan gaarne zich aan speculaties te bui ten gaan over de „in aanmerking komende" jongemannen, die haar escorteerden. Tot dusver zijn der gelijke speculaties voorbarig ge bleken. Aan die publiciteit lijkt het soms of de prinses alleen maar aan uit gaan denkt of doet. Zelf heeft zij een keer verontwaardigd gezegd: Sommige mensen schijnen te den ken. dat ik de middag op de sofa moet doorbrengen om weer krach ten te verzamelen voor de vol gende partij." De werkelijkheid is, dat de prinses als alle vorstelijke personen een drukbezette dagtaak neeft, waaraan de paperasserij en correspondentie niet ontbreken. toestand van 's lands financiën niet toestaat een bijdrage van meer dan 10 millioen per jaar te geven. Voor een uitkering uit het Vereveningsfonds bestaat geen rechtsgrond meer, sinds een aantal groepen verzekerden van de vrijwillige naar de ver plichte verzekering zijn overge heveld. De premie van de vrij willige verzekering heeft thans een peil bereikt, waarbij verde re verhoging de verzekerden, die immers behoren tot de lage re inkomensgroepen, voor ern stige problemen zou plaatsen. -y De verplichte verzekering, die altijd een overschot heeft ge had, komt nu ook geld tekort. Weliswaar zijn de overschotten van vorige jaren bewaard in het Vereveningsfonds, maar de ren te van dit kapitaal is bestemd tot dekking van de uitgaven van het Praeventiefonds. Zou men het Vereveningsfonds gaan gebruiken voor dekking van het tekort, dan zou dit trouwens maar een zeer voorlopige oplos sing zijn. omdat de reserves op korte termijn zouden zijn uitge put. 3 De Ziekenfondsraad bestudeert op het ogenblik, hoe de uitga ven kunnen worden verminderd zonder wezenlijke aantasting van de rechten van de verze kerden. Er zijn op dit ogenblik reeds verschillende voorstellen gedaan. Ieder daarvan heeft echter bezwaren; zoekt men het in kleinigheden, dan zijn de financiële baten te gering, neemt men drastische maatregelen, dan zou het peil van de geneeskun dige verzorging van drie kwart van ons volk, dat bij de zieken fondsen is aangesloten, in ern stige mate dalen. 4 Het aantal ziekenfondsen be draagt 140. Een ingrijpende ver mindering van dit aantal, zou ongetwijfeld een niet onbelang rijke bezuiniging betekenen. Hierbij doet zich echter de moeilijkheid voor dat de fond sen van de Katholieke Arbei dersbeweging van oordeel zijn, dat de ziekenfondsen op levens beschouwelijke grondslag niét mogen verdwijnen. 3 De fondsen zouden gaarne de scheiding tussen vrijwillig en verplicht verzekerden zien op geheven. De regering handhaaft echter dit onderscheid in het nieuwste ontwerp voor een Zie- kenfondsenwet. dat op het ogen blik door de Ziekenfondsenraad wordt bestudeerd. 6 Ten slotte is er de kwestie van de verzekering van de ambtena ren, die tot nu toe zijn aange wezen op de vrijwillige verze kering. De ziekenfondsen zijn van mening dat deze groep be hoort bij de verplichte verzeke ring. maar de ambtenaren zelf wensen opgenomen te worden in een apart fonds, dat ook de hogere ambtenaren zou omvat ten. deelde mr Dony mede. werd door de Ambonezen ten onrechte uitgelegd als een vlucht uit de politieke sfeer en als een duidelijke demonstratie van het standpunt der minderheid. Dit voorval alarmeerde enigen hun ner. die bovendien nog van een re volver hadden horen spreken. Het gevolg hiervan was het reeds ge melde handgemeen. Een der zwaar gewonden. die thans in het Groot Ziekcngasthuis alhier wordt ver pleegd. is zodanig aan de linkerhand gewond geraakt, dat de onderarm moest worden geamputeerd. DEN HAAG. In het antwoord, dat minister In 't Veld heeft ge geven aan het Tweede Kamerlid Ten Hagen (Pv.d.A.) op vragen over het verhoogde rentepercen tage van geldleningen voor wo ningbouw, wordt de daaruit voort vloeiende huurverhoging voor nieu we woningwetwoningen geschat op 0.75 1.05 per week. Veronder steld wordt, dat de ongelijkheid, die ontstaat tussen de huren van gelijksoortige woningen, slechts van tijdelijke aard zal zijn. Het ligt in het voornemen bij een toe komstige herziening van het huur- peil deze verschillen ongedaan te maken. In het algemeen is, zegt de mi nister. het deel van het inkomen, dat voor huur wordt bestemd, thans gering. De gegadigden voor nieuwe woningen zullen door de hierboven vermelde huurverhogin gen niet te zeer worden belast. TEN einde voor u een reportage te kunnen ondernemen, die mij dwars door het land zou voeren, kreeg ik ran onze onderneming een kleine, grijze auto te leen, achter het stuur waarvan ik die morgen welgemoed plaats nam. Aangezien mij was ingescherpt, dat ik het voer tuigje vooral niet moest vernielen, forceren of zoek maken, reed ik in lüandclsneliieid naar een nabije stad, waar ik het, door dorst ge kweld, met de grootste voorzichtig heid parkeerde in de file voor een café-restaurant. Het was een nette onderneming, waar uit hun pakken berstende Nederlandse zakenlieden dagelijks overvloedig komen lunchen om al thans een déél van de aan professor Lieftinck onttrokken representatie gelden op te krijgen. Hoewel ik al leen voor een kopje koffie kwam, bracht een door Michel Angelo ge houwen portier mijn jas toch naar de vestiaire, een wat overdreven service, waarvan echter het voor deel was, dat ik even later bijzon der geriefelijk aan het venster zat en met het welbehagen van een be zitter uitzag op mijn tijdelijke auto mobiel, ginds als een gedwee grijs muisje in de rij langs de stoep. „Hij ziet er netjes uit." dacht ik. Goed gewassen cn gekamd, 't Zou eigenlijk best leuk zijn om zo'n ding te hébben. Maar nee, dan rij je te gen een boom of zo iets en dat is zo'n akelige dood. Als er met een trein wat gebeurt, kan ten minste niemand zeggen, dai het je eigen schuld was Hier brak mijn gedachtenrceks af. Op de stoep was namelijk een bij zonder ongunstige man blijven stil staan om een vorsende blik op het autootje te iverpen. Na even om zich heen gekeken te hebben, stak hij zijn hand in zijn zak. haalde er iets uit en begon daarmee aan het slot van het portier te peuteren. Nu ben ik helemaal niet panieke rig, maar ik heb in zulke situaties wél de neiging mijn handelingen onvoldoende te coördineren Gel\jk- tijdig wilde ik mijn koffie uitdrin ken. mijn jas halen, afrekenen en naar buiten rennen, een overladen kwartet, dat mij zó verlamde, dat ik van de eerste drie daden afzag en in mijn colbertje naar de uitgang ijlde. „Méneer" riep de portier nog. maar zijn draaideur schoof me al op straat. Toen ik buiten kwam had de dief zich net met mijn auto uit de file losgewerkt. Langzaam trok hij op, in het drukke stadsverkeer. „Houdt hem" schreeuwde ik. Dat agenten nooit aanwezig zou den zijn als je ze nodig hebt, is een laffe leugen, die ook in dit geval kant noch wal raakt. Nog geen vijf meter had ik het autootje in loop pas nagezet, of er spurtte er al een naast me „Uw wagen?" vroeg hij. „Ja, die grijze daar." hijgde ik terug Sinds mijn twaalfde jaar had ik niet meer zo hard gelopen en ik moest ervaren, dat ik het toen beter volhield dan nu. De agent lag ten minste al gauw aan de kop en ook een paar onbekende dikke mannen, die blijkbaar uit sympathie de ronde meeliepen, toonden mij spoedig hun achterzijde. „Ze krijgen hem wel." dacht ik. „Hij rijdt niet eens hard Op dat ogenblik remde ik plotse ling af. In de file stond namelijk precies zo'n grijs automobieltje als we naliepen. Ik keek naar binnen. Verrek, daar lag mijn tas vlak naast het tijdschrift, dat ik vanmorgen van huis meenam. Er viel niet aan te wrikken: dit was mijn vehikel en de „dief' zat daarginds, hoogst recht matig in de zijne In de verte zag ik, dat het ge schreeuw van zijn achtervolgers hem tot staan had gebracht. De agent en de vreemde mannen ver drongen zich, heftig gesticulerend, bij het portier. Toen keken ze alle maal tegelijk verbijsterd om naar mij Lang heb ik me niet bedacht. Ik stapte in de auto, scheurde me met schavende spatborden uit de file los en reed weg. Ook mijn achtervol ging heeft het ploegje nog even be proefd, maar daar ik veel meer te verliezen had dan die ander, was mijn tempo te straf voor voetgan gers. Neen, mijn énige probleem is hoe ik mijn jas ooit weer uit die vestiaire krijg.... KRONKEL. Advertentie (LM.) vergalt soms Uw nachtrust ol een j heerlijke vacantiedag. Muggebeten i jeuken nfet en zwellen niet op bij vlugge behandeling met f HELDERE een paar druppels - - EBRALINE SAIGON Het hoofdkwartier van het Franse leger in Indo-China heeft bekend gemaakt, dat vier Franse bataljons het veldhoofdkwar tier van generaal Ngoejen Binh, be velhebber van de Vietminh-trocpen in Cochin-China, hadden verwoest. Het kamp en dat van zijn plaats vervanger. generaal Tranvantra, werden met de grond gelijkgemaakt toen Franse troepen tussen 9 en 13 Augustus het oerwoud, 45 km ten Noorden van Saigon, uitkamden. De twee generaals vluchtten; 21 com plexen van ongeveer 1.000 barakken, waaronder het hoofdstation van de verbindingsdienst, een wapenfabriek en twee propaganda-centralcn met drukpersen werden verwoest De Franse troepen maakten een hospi taal met een moderne chirurgische apparatuur, alsmede voorraden mu nitie, 1500 mijnen en levensmidde len buit. Djakarta zal zeker dienstplicht moeten invoeren, zegt gen.-majoor Pereira (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „De opzet die thans voor de Indonesische strijd macht is gemaakt, sluit uit. dat men daar met ccn beroepsleger zou kun nen volstaan," zei tijdens een pers conferentie de generaal-majoor A. J. A. Pereira, hoofd van de Neder landse Militaire Missie ln Indonesië. Generaal Pereira gaf hiermede te kennen, dat in Indonesië in leder geval de dienstplicht zal moeten worden ingevoerd. Hij zeide, dat de Nederlandse Mis sie in Indonesië alles zal doen om zich zo spoedig mogelijk overbodig te maken. Haar activiteit is er in de eerste plaats op gericht in Indonesië instructeurs op te leiden, opdat zo spoedig mogelijk Indonesisch in structie-personeel de taken van de Nederlandse Missie, die thans on geveer 1100 man omvat, zal kunnen overnemen. In September zal de eerste cursus voor de opleiding van stafofficieren in Indonesië worden geopend. Dit is weliswaar nog geen Hogere Krijgs school. doch deze cursus zal daarvan wel een voorloper 2ijn. Tezelfder thd zal een aantal Indonesiërs naar Nederland komen, om aan de Ne derlandse opleidingsinstituten van landmacht en marine militaire ken nis op te doen. Hun aantal wordt op honderd geschat. Generaal Pereira toonde zich te vreden over de inschakeling van de Missie. Wij hebben niet het gevoel dat wij daar voor niets zitten, gaf hij te verstaan. De Missie is ook werkzaam als adviseur in militaire vraagstukken. Niet van operationele aard. maar van technisch karakter. Wij hebben veel adviezen moeten geven in ver band met de organisatie van de Indonesische strijdkrachten, alsook met betrekking tot het gebruik van wapenen. Generaal Pereira zei, dat de Nederlandse industrie stellig in staat zal zijn in belangrijke mate tegemoet te komen aan de Indone sische behoefte aan materieel voor de strijdkrachten. Hij kon echter niet bevestigen, dat er al opdrachten waren geplaatst.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3