Wie de rust en de eenzaamheid mint, TREKT NAAR SCHOUWEN Christian Dior streeft naar een eenvoudigeoprechte mode In Renesse is behoefte aan goede zomerhuizen Communisten willen Duitse oud-strijders „neutraliseren" Sociaal werk vraagt wetenschappelijke erkenning Reizende inbrekers gearresteerd Circus-oppasser mishandelt olifant Panne na „Het Land van mijn Dromen" NOOIT nieuwe lijn heet „lang"; stof "WEINIG Rokken zijn veel langer In Indonesië gaat zuivering voort Arbeiders-emigratie uit Europa Het blijft gevaarlijk voor jaehtjes buitengaats Grote hotelbrand in Stockholm: geen slachtoffers De Wereldjamboree in cijfers Ji| Dinsdag 21 Augustus 1951 5 (Van een onzer verslaggevers) WAARTOE, heel lang geleden, menselijke hovaardij, zelfingenomen heid en misplaatste trots hebben geleid, wordt ons verhaald in de legen de over de ondergang van Wcsterschouwcn. Het is een droevige geschiedenis. Eens was daar een haven, waar rijkbela den vaartuigen welvaart brachten naar de stad. Jaar in en jaar uit ging dat zo maar door en de mensen van Westcrschouwen werden als maar ryker. Ze werden zo verschrikkelijk rijk, dat het geld hun naar het hoofd steeg en het mededogen met minder bedeelden hun uit het hart vlood. Eêrt van dc merkwaardigste A.N .\V .B.-wegwijzers, die wij ooit hebben gezien. Wie zou de verlokking kunnen weerstaan om de mooie uitzichten te gaan bewonde ren? Daar, langs de zee dijk, strekken zich de broed plaatsen uit van de vogels. Aan de einder is de flauwe kustlijn van Noord-Beveland nog juist zichtbaar. Met mensen, die in zo'n toestand ijn geraakt, gaat het meestal mis. En dat deed het ook. Op een dag vingen enkele vissers een zeemeer min. een echte, met een schubbige staart. Maar hoe die zeemeermin ook jammerde of smeekte om te worden vrijgelaten, de vissers lach- ïvjten haar eenvoudig uit en hesen 2yShaar met net en al in de mast. Toen Ikwam de zeemeerman zijn wijfje te iulp. Hij bezwoer de vissers haar vrij te laten, omdat ze anders zou ."[sterven. Het enige antwoord be- stond uit spottende opmerkingen en hoongelach. Hadden ze maar ge- iuisterd. Nu sprak de zeemeermin een driewerf wee uit over Wester- schouwen en sindsdien kwam het noodlot over de stad. De haven verzandde, de handel verliep en in plaats van rijkdom kwam armoede. Steeds verder drong het zand op, net zo lang tor er van de huizen niets meer te zien was en alleen de toren overbleef. Van die toren is al heel lang niets meer over. Slechts de legende leeft voort en niemand weet of het wel echt gebeurd is. Op een A.N.W.B.- wegwijzer. niet zo ver van Zierik- zee, kunnen wij nu lezen: Mooie uitzichten, en daaronder Westen- schouwen. nu de naam van een polder. Een naam, die herinneringen wekt. zoals er zoveel is op dit eiland, dat men nimmer vergeet, omdat het een belevenis is gewor den. In Zierikzee zien de huisjes er precies eender uit als in Hilde- brand's Camera Obscura. De machti ge poorten, de nauwe straatjes, de Sint Lieven Monstertoren, die ge al van heel ver grijs en nevelachtig ziet oprijzen uit het lage land, spre ken op een bijzondere manier van het verleden, dat zich in elk steen tje schijnt gekristalliseerd te heb ben. En op de grote wegen, waar spaarzame auto's onwezenlijk voort jagen, groeit het gras. Het weerzien met dit lieflijke eiland was een verrassing. Toen LI v/ii het de laatste keer. zes jaren nvgeleden bezochten, bood het een ,e: roosteloze aanblik. De inundatie ®had overal haar werk gedaan en wel zo grondig, dat wij er aan wan- hoopten of hier ooit nog eens iets goeds uit geboren zou worden. Slik sn modder hadden een vuilgrijze luier over wegen en polders uitgc- preid, waaruit de zilte geuren van ie zee opstegen. Nu kekan wij weer :?gen het rijpe groen der graslanden ;an. tegen verzadigde tuinen, tegen de goudbruine tinten van haver en koren en de donkere oppers van opgetast bonengewas. Luctor et emergo. Ik worstel en ontzwem. Dit oude Zeeuwse devies had zich, ook na de bange bezettingsjaren met de op het laatst volkomen zinloze inun datie. opnieuw bewaarheid. Een kwart eeuw geleden, toen ik als twaalfjarige knaap in de hoog ste klas van de lagere school zat. sprak mijn onderwijzer, een man van middelbare leeftijd, met een en thousiaste voordracht, reeds met grote liefde over Schouwen en Dui- veland. Schouwen komt van Schel de: Schelde stamt weer af van Sceldis.. Maar deze uitleg was niet het voornaamste punt in de aard rijkskundeles over Schouwen. Dat waren steevast de duinen en het c, strand. Breedste duinengebied van ons land. natuurreservaat van de 3c eerste orde. stilte, rust. eenzaam- heid. En terwijl hij vertelde, groei- ai de heimwee in ons hart. Eens zou- 2 den wij er heen gaan! Als we groter ,enr waren en mochten kamperen. Het wilde duingebied tussen Renesse en ui Burgh-Haamstcde zou dan van ons m Z|jn. Het is allemaal anders gelopen en als we nu. na zovele jaren, koers betten naar de duinen, waarvoor ive in 1945 geen lijd hebben gehad, j<omen we niet om te kamperen, doch alleen om te zien of de schier |J legendarische rust en eenzaamheid 1 Jewaard zijn gebleven. De luchten zijn mog evren hoog en erpen. net als op oude zeventiende eeuwse schilderijen, een gezeefd licht sp de klei-grijze zee. In Renesse iet men het de propere huisjes aan, De luchten zijn hoog en werpen, net als op oude zeventiende eeuw- se schilderijen, een gezeefd licht op de klei-grijze zee. Én 't strand is breed en eenzaam, je kunt er de mensen tellen. dat ze vol zitten met vacantiegan- fers. Het is midden in het seizoen. laar we merken daar verder niet zoveel van. Er lopen wat kinderen met tassen in de richting van het strand. In de stalling aan de voet van het duin staan twee auto's. Op het strand zelf staat een enkele geel wit gestreepte tent, er spelen jonge mensen vrolijk met een bal en een ernstig uitziende man leest, in de beschutting van een kuil. een boek, Links van ons en rechts van ons dartelden misschien nog een paar dozijn grote en kleine kinderen, maar daar hield het dan ook mee op. Het Schouwense strand had zijn rust behouden. Toen de heer J. H. Borgmeijer, nu zestien jaren geleden, met zijn werk voor de vereniging voor Vreemdelingenverkeer begon, had hij niet meer te doen dan nu en dan eens een lijst op een bord voor de deur te prikken, waarop de in woners van Renesse konden lezen welke vacantiegangers uit de grote steden om logeergelegenheid nad- den verzocht. De dorpeling, die zich er voor interesseerde gaf zich op en de vacantieganger kon ko men. Nu is er geen huis in Renesse of het herbergt in de zomermaanden gasten. Het vorig jaar kwamen er ongeveer 650 schriftelijke aanvragen bij de V.V.V. binnen, dit jaar loopt het tegen de duizend, wel een be wijs hoezeer Renesse in de belang stelling is gekomen. Toch zijn er slechts drie notels, die elk niet meer dan een opname-capaciteit van 15 a 20 bedden hebben en verder is er een kampeerbedrijf. Vacantiespreiding is hier al even gewenst als elders. De grootste con centratie vindt plaats m de maan den Juli en Augustus. Men heeft er een lief ding voor over als de men sen ook eens in Mei en September wilden komen. Wie van de natuur houdt en van de stilte, gaat naar het duingebied van Schouwen. Wie het niet zonder een radio, een gra- mofoon. een bioscoop of een dans zaal kan stellen in zijn vacantie. zoeke zijn vertier elders. Voor hem of haar is Renesse beslist onge schikt. Voor wie zich echter gees telijk en lichamelijk wil verkwikken aan de schoonheid en de rust der omringende natuur, is Renesse ideaal. Hij vindt er de hoogste dui nen van ons land en hij zal er ge regeld geboeid worden door de tweeledigheid van dit fraaie land schap, aan de ene kant de wijde, blinkende zee, die door de ma jestueuze duinen een halt wordt toegeroepen, aan de andere kant een even wijd en zeer gevarieerd pol derlandschap, waartussen boomgaar. den verspreid liggen. Een goed zomerhuis De Renessenaren hébben zo hun wensen. Ze zouden bijvoorbeeld veel meer uitbreiding willen geven aan het goede zomerhuis van hout of steen. Hieraan is een scheeuwende behoefte. Zij weten net zo goed als wij, dat verwerving van bouwvolu me in deze tijd op grote moeilijk heden moet stuiten, doch zij stellen hier tegenover, dat ontspanning ten slotte ook een levensbehoefte is. Het vreemdelingenverkeer is hard op weg Renesse boven het hoofd te groeien. Dat het vliegveld Haam stede niet meer in het luchtverkeer is opgenomen, steekt hen. Vroeger bestond er een goede verbinding, waar vacantiegangers gebruik van maakten. Misschien komt daar ver andering in als Rotterdam weer een eigen vliegveld heeft. Men moet het van die omgeving hebben. Overigens, met propaganda houdt men zich niet Op. Er zijn niet eens gedrukte folders. Eigenlijk is men een beetje benauwd van al te grote drukte. Dit gaat ten koste van de sfeer en die wil men, hoe dan ook. trachten te behouden. Wie langs het soms een kilometer brede strand van Renesse naar Haamstede wan delt en vier mensen ontmoet heeft een drukke dag gehad. Hier ligt het onderscheid met alle andere bad plaatsen. Of deze toestand op de duur bestendigd zal blijven, is een open vraag. Voorlopig zal het wel zo blijven, omdat rust en eenzaamheid alleen voor fijnproevers zijn wegge legd. Kaarsrecht is dit pittoreske laan tje. Aan weerskanten fluistert het gebladerte en aan het einde rijst de vuurtoren van Schouwen op, trouwe wachter in de nacht. FRANKFORT. In het laatste kwartaalverslag aan zijn regering heeft de Amerikaanse Hoge Com missaris in Duitsland, McCloy, mel ding gemaakt van epn communis tisch plan om voormalige Duitse officieren en soldaten te neutrali seren. „Ongeveer 400 voormalige offi cieren zijn volgens berichten in het geheim in Uelzen (Neder-Saksen) bijeengeweest. Zij hebben een re solutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat doelmatige verdediging van West-Duitsland en West-Euro pa tactisch onmogelijk is met de strijdkrachten, die nu of in de toe komst beschikbaar zijn," aldus het verslag. McCloy zegt verder in het ver slag, dat „echter verscheidene ver enigingen van vroegere soldaten hun bereidheid hebben uitgespro ken om een West-Duitse bijdrage aan de Atlantische gemeenschap op basis van gelijkheid te steu nen." Hollandse documentaire bekroond Op de tweede Internationale exhibitie van wetenschappelijke en documen taire films te Venetië is de hoogste onderscheiding „De Leeuw van St. Marcus', toegekend aan de film van Walt Disney „Nature's hf Acre". De Internationale prijs voor documen taires is toegekend aan de film „Abcn- teuer im Roten Meer" van de Oosten rijker Rudolf Has. Engeland verwierf de prijs voor de beste „Nationale keuze". In de afdeling „Documentaires" wen Nederland de eerste prijs met de film „Paris". Deze film verkreeg van alle aan de wedstrijd mededingende films het grootste aantal punten. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Eert noodzakelijk cn onmisbaar doel dat wij hebben na te streven is de erkenning van het sociale werk als een wetenschap op hetzelfde niveau als alle andere tak ken van wetenschap. Het maat schappelijk werk dient opgenomen te worden in een universitair pro gram. Eerst dan zal de volledige er kenning van de sociale werker ook in internationaal verband, een feit zijn. En de consequentie hiervan moge zijn een gespecialiseerd bureau van de Ver. Naties voor „Social welfare". Aldus de korte inhoud van een uitvoerige rede, welke door mr H. M. L. A. Sark te Wassenaar, voor zitter van de Commissie voor bui tenlandse contacten, vice-president van de Int. Conferentie voor Maat schappelijk Werk. werd uitgespro ken in het Groot-Auditorium van de Utrechtse Rijks-Universiteit bij de opening van een internationale con ferentie, welke de komende veertien dagen op Woudschoten te Zeist zal worden gehouden onder leiding van miss M Polrek (Ver. Staten) van het Europese Bureau der Ver. Na ties te Genève. Vertegenwoordigers van 14 Europese landen nemen er aan deel. BORNE De rijkspolitie te Borne is er In geslaagd, twee Amster damse inbrekers te arresteren, die het in hoofdzaak op pastorieën in den lande hadden gemunt. Vooral het gebied van Maas en Waal en Twente maakten zij onveilig. Zij deden zich voor als toeristen, doch bij hun arrestatie waren zij in het bezit van een hele serie inbrekers- werktuigen. Beide personen, de kantoorbediende M. en de kellner K., zijn in het huis van bewaring te Almelo ingesloten. Zij hebben inmiddels een gedeeltelijke beken tenis afgelegd. Leidse sigarenfabriek gesloten: 60 arbeiders op straat LEIDEN Ten gevolge van de fusie tussen de „Edelachtbare"-siga- renfabrieken te Leiden cn de siga renfabriek „Vossen Breurs" te Tege- Jen zal de productie en aflevering door het eerstgenoemde bedrijf, van 1 September af in Tegelen geschie den. Dit betekent, dat de Leidse fa briek met ingang van die datum ge sloten wordt. Dit brengt het ontslag van ongeveer 60 arbeiders mee. Slagen met staalborstel op oog van vastgckluistcrd dier (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dc Haagse poli tierechter, mr Buddingh dc Voogt. heeft gistermiddag de 26-jarige Leeuwardense dierenverzorger J. T. veroordeeld lot een gevangenisstraf van acht dagen. T zou op 1 Aug in hev circus Strassburger op Sche- vcningen als oppasser een olifant met dc achterzijde van oen staal borstel in het linkeroog hebben ge slagen. De Officier van Justitie bad veertien dagen geelst. De zaak was aangebracht door de inspecteur van dc Dierenbe scherming. de heer J Schilthui2en, die toevallig van enkele meters af stand de mishandeling had gezien. Als getuige gehoord, verklaarde dc heer Schilthuis, dat T. vijf maal achtereen de aan dc grond gekluis terde olifant met de staalborstel in het linkeroog had geslagen en tus sen de slagen zelfs even had ge wacht tot de olifant zijn kop weer t..ugboog. T. gaf als eden op dat hij door de olifant met de staart was geslagen en „dat hij hem wil de straffen" Hij ontkende echter meer dan eenmaal geslagen te heb ben cn hij zei bovendien dat hu niet in, maar boven het oog had geslagen. De Officier van Justitie, mr Maris, achtte het geval nogal ern stig en merkte op. dat de verdach te gebruik heeft gemaakt van dc omstandigheid dat dikhuidige die ren alleen op de ogen pijnlijk te treffen zijn. „Circusmensen kan niet scherp genoeg onder de aan dacht worden gebracht, dat zij zich van unfaire methoden hebben te onthouden. Deze wijze van slaan stuit ieder weldenkend mens tegen de borst." Hij maakte tenslotte be zwaren tegen het opleggen van een geldboete omdat hij vreesde dat de directie en niet de verdachte, de boete zou betalen. Nadat de poli tierechter T. had veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. ver klaarde deze afstand te doen van het recht op hoger beroep. Naar wij nader vernemen heeft de oppasser echter toch nog hoger beroep aangetekend tegen de uit spraak van de politierechter. Door het circus is hem mr C. Brouwer uit Den Haag als raadsman toege voegd. Amateurs-filmers te Glasgow De internationale amateur-fllmwed- strljd te Glasgow is gewonnen door Spanje. Tweede was Frankrijk. Holland no. 5. Er waren in totaal 14 deelnemers. De wedstrijd was een ondordeel van het tiende congres van de Union du Cinema d'amateur. IV A T fW valt soepel over 'l bovenlijf, Y T Ir. MlW maar strak om de taille WIJD (Van onze moderedactrice) PARIJS. Vlak voor het begin van een grote Parijse modeshow schijnt er altijd de grootst mogelijke verwarring te moeten heer sen. Een drom verkoopsters loopt af en aan, zaal in zaal uit. Er klopt altijd iets niet met de plaatsing van de bezoekers; de belangrijksten schijnen steeds vergeten te zijn. Op het allerlaatste ogenblik moeten er nog kaarten worden geschre- ven en misverstanden opgehelderd. Er heerst een Babylonische spraak verwarring van Frans, Amerikaans-Engels, Duits en nog enige minder gemakkelijk thuis te brengen talen. Bij Dior zorgde een leger van electriciëns, die druk bezig waren met de opstelling en de aansluiting van een hoeveelheid spotlights, zo als men alleen in een filmstudio zou verwachten, nog voor wat extra drukte. Dat er meti het licht wat mis was, kon men tijdens de show merken, want de mooie spotlights brandden hoogstens vijf minuten achter elkaar, om dan onmiddellijk weer uit te doven. Electriciens renden tc hulp, maar het mocht maar kort bafen. De allerlaatste ..panne" gebeurde vlak nadat het traditionele bruids toilet Pays de rêve", het Land van mijn Dromen, was vertoond. Dat Droomland was het besluit van een parade van avondtoiletten die alle de naam van een land droe gen. Misschien streelt het uw natio nale trots te horen, dat „Hollande" een bijzonder mooi avondtoilet was van zilverbrokaat, eindigend in een sleep van witte tule. De „Grote Drie", Engeland. Frankrijk cn de Verenigde Staten (resp. wit met rose, zilver en zacht blauw) vorm den de apotheose van deze landen- parade, waarbij Rusland niet, maar Utopia (wit met zwarte garnering) wel was vertegenwoordigd. Zodra de show begint, vervalt de indruk van chaos en gebrek aan or ganisatie onmiddellijk. De ene man nequin na de andere zweeft naar binnen, zonder dat er ooit een onderbreking is. Ja, ze zweven wer kelijk. Dc mannequins van Dior lo pen zelfs naar Parijse maatstaf (en die is hoog) bijzonder mooi. Het gaat vlug, maar toch niet zo vlug dat men niet in de gelegenheid is de modellen te zien. En dat er tempo in moet zitten, zult u begrijpen wanneer u weet, dat een honderdzeventig modellen in twee en een half uur tijd worden getoond. En meer dan de helft van de modellen bestaat' uit twee of meer onderdelen, cn moet tweemaal worden gedemonstreerd. De lijn van Dior draagt dit sei zoen de eenvoudige naam „lang", en het is, naar hij zelf zegt. een een voudige, oprechte mode. die streeft naar eenheid. De stof valt soepel, soms licht gedrapeerd, over het bovenlijf, omsluit strak de taille, en gaat over in een rok, die nooit ge heel strak en zelden erg wijd is. De rokken zijn hier duidelijk veel lan ger geworden. De hele Lijn is erop gericht, de vrouwen zo lang moge lijk te doen schijnen. De mantelpakken hebben korte jasjes, waaronder de lange, vrij ruime rok uitkomt, bijna altijd met een niet ingestikte plooi aan de achterzijde. De mantels zijn tamelijk, maar niet overdreven wijd. Vaak zijn ze strak tot een centimeter of tien boven dc taille, om daaronder in wijde plooien te vallen. In de rug een losse, hoog geplaatste ceintuur. Dit is het enige onderdeel van zijn collectie, waarbij Dior mêedoet aan de mode van de wijde bovenmou- wen. Grappig, zijn de heel korte jasjes, die boven de taille eindigen, en öf heel wijd, óf heel strak zijn. Onder de wijde jassen zijn de ja ponnen vrij recht, maar altnd zor gen één of meer plooien achter in de rok voor dc nodige ruimte. De taille is niet kunstmatig versmald, maar aangezien Franse mannequins nu eenmaal van nature een over- slank middel hebben, kwam deze drang tot „natuurlijkheid" bij de show nauwelijks tot zijn recht. Het decolleté is, ook voor eenvoudige wollen jurken, vrij breed, maar niet overmatig diep. Wanneer een dunne stof zoals taf zijde of mousseline was gebruikt, waren de rokken wijd, maar plissé's brengt Dior niet veel meer, omdat die naar zijn mening al te vaak zijn vertoond. De cocktailjurken waren enorm luxueus, vaak met veel borduur werk en glinsterende ornamenten versierd. Bijna altijd verborg een kort jasie of een bolero het diepe decollete. Op het gebied van de hoeden volgt Dior zijn eigen weg: hij plaatst kleine, gedrapeerde mutsjes aan de rechterkant van het hoofd, zodat het gezicht ten dele wordt omlijst. Hier geen in het gezicht getrokken petjes! De belangrijkste kleur is hier zwart: combinaties van zwarte zijde en fluweel doen het zwart nog zwarter lijken. Zacht bruine tinten, donkergrijs, groen in allerlei nuan ces vormen, tezamen met het klas sieke „Dior-rood" het verdere kleu rengamma. Voor de avond alleen komen daarbij blauw, wit en rose. Voor garneringen, ceintuurs en sluitingen woxden veel linten ge bruikt. Kant. meestal over zijde ver werkt, maakt een weelderige in druk. Ook hier veel glinsterende bijoux, hetzij van strass, hetzij van gekleurde, half doorzichtige stenen. Laten wij u ten slotte nog ont hullen dat de handschoenen en pa- rapluies volgens Dior kort moeten zijn. Anders dan u zou verwachten bij een „lange lijn" mogen de hak ken van de schoenen niet te hoog zijn, maar de kousen kunnen wel bijdragen tot het effect van de lange lijn, doordat zij een smalle, lang uitlopende hiel hebben. De haar dracht die bij deze lijn hoort, is een chignon achter op het hoofd, of, DIT is niet zo maar een wat som ber kijkende heer in een zo mers bloeiende tuin. Dit is niet meer of minder dan een portret van een mode-koning Christian Dior. Waarom deze grote man er niet wat opgewekter uitziet wil ons niet duidelijk worden: zeker niet indien men leest wat onze mode-redactrice in zijn Parijse Sa lon te aanschouwen kreeg. wanneer het haar daarvoor te kort ls. wordt het uit het gezicht ge kamd en van achteren over elkaar gevouwen. Overzicht van Nederlandse beeldende kunst in Delft In het Stedelijk Museum Het Prinsenhof te Delft zal in samen werking met Kring 46. Vereniging ter bevordering der beeldende kunsten, een elk jaar terugkerende tentoonstelling worden gehouden, die beoogt een overzicht te geven van de hedendaagse Nederlandse beeldende kunst. Een zestal kunst critici, de heren Doelman, Engel man, W. Jos de Gruyter, Pierre Janssen, Oosterloo en Wentinck, heeft zich bereid verklaard als ad viseurs van deze tentoonstelling op te treden, die waarschijnlijk eind September zal geopend worden. Aanslagen beraamd op hoge functionarissen? DJAKARTA. Na de zuiverings acties tc Medan. Djakarta. Soerabaja en enige andere plaatsvn, is thans ook een dergelijke actie te Sema- rang ondernomen. In het afdelings- kan'oor van de Partai Kommunis en in het gebouw Rakjat Indonesia, waar de besturen van vele vakver enigingen zijn gevestigd, werden ar restaties verricht. Het Indonesische ministerie van Godsdienst heeft verscheidene rap porten ontvangen over pogingen van bepaalde zijde aanslagen op minis ters cn hoge functionarissen te or ganiseren. Per post ontving de mi nister een gestencild vlugschrift van het zich noemende Tentara Islam Indonesia (Indonesisch Islamietisch Leger), waar de Republiek als „een staat van ongelovigen" werd geka rakteriseerd. alsfnede een bedrei ging van het „Tentara Kommunis Indonesia" (Indonesisch Communis tisch Leger), die gericht was tegen de Masjumi. GENÈVE. Er zijn door de Internationale Arbcids-Organisatie gedetailleerde plannen op lange termijn uitgewerkt voor de emi gratie van Europese arbeiders naar landen waar men arbeidskrachten nodig heeft, aldus heeft de direc teur-generaal van de organisatie. Morse, Maandag verklaard. Hij overhandigde de Economische en Sociale raad der V N. voorstellen die zullen worden voorgelegd aan de emigratie-conferentie te Napels op 2 October. Morse verklaarde, dat de voorstellen de regeringen zouden helpen, haar emigratie-pro gramma's naar eigen inzicht uit te voeren cn tevens zo nodig verdere internationale actie mogelijk zou den maken. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Een jachtje van eon Deens militair cn een Duit se schipper, die naar Engeland wil den varen, is gisteren bij Schier monnikoog onklaar geraakt. De red dingboot „Insulinde" heeft het scheepje naar Oostmahorn gesleept. De Deen, wiens verlof ten cincle loopt, zou via Harlingcn naar zijn land terugkeren: de Duitser is over de grens gezet, omdat hij geen visum had. Twee Engelsen zullen trachten het jacht naar Engeland te brengen. Een motorsloep met drie beschonken Duitsers strandde gis termiddag bij paal 6 op Schiermon nikoog. Het waren drie leden van de bemanning van de Duitse loods boot voor de Eems. Zij hadden, zo viel uit hun onsamenhangend ver haal op te maken, een fles jenever gekregen van de kapitein van een schip, dat zij beloodst hadden en die fles was meteen maar op zijn ge zondheid leeggedronken Gister avond bij hoog water zouden zij trachten hun sloep vlot te krijgen en alsnog de goede koers naar de loodsboot terug te vinden. STOCKHOLM Op de zevende verdieping van het Grand Hotel, het grootste hotel van Stockholm, brak Maandag brand uit in een gedeelte dat gerestaureerd wordt. Een soldeerlamp schijnt de oorzaak te zijn van de catastrofe, waarbij minstens 50 kamers door vlammen cn water ernstig werden bescha digd. Er vielen geen slachtoffers. Terwijl het vuur verwoestingen aanrichtte op de zevende verdie ping. gebruikten de gasten van het hotel rustig d/j lunch in de eetzaal gelijkvloers. Voor d: ramen kon den zij de volksmenigte zien, die zich verzameld had op de oever van de rivier de Strommen om de brand gade te slaan. WENEN. Het Jamboreecomité te Wenen heeft Maandag meege deeld, dat de ongeveer 16 000 pad vinders, die aan de Wereldjambo ree tc Bad Ischl hebben deelgeno men, bij hun verblijf aldaar onge veer een millioen kilogram voedsel gebruikt hebben. Hieronder was 110.000 kilo brood. 25.000 kilo vlees 140.000 kilo groen te. 10.000 kilo kaas, 35.000 blikjes sardines, 300.000 eieren en 80.000 liter melk. Voorts v/erden meer dan 100.000 flessen cola in het kamp verkocht. De winst hiervan kwam ten goede aan de kampkas. Zware ontploffing op zee waargenomen TERSCHELLING. Op 5 mijl ten Noordoosten van Terschelling is door de kustwacht een zware ont ploffing waargenomen. De redding boot „Brandaris" voer onmiddellijk uit cn de sleepboot „Stortemelk" van de firma Doeksen koos even eens zee Zij hebben geen in nood verkerend schip of drenkelingen waargenomen cn zijn inmiddels weer in de haven teruggekeerd. Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAMIndoncsiëroute: Thuisreis: PH-TDE (Eindhoven) op Schip hol; PH-TDG (Gouda) uit Djakar ta: PH-TDH (Holland) uit Kara chi. Uitreis: PH-TDC (Curacao) uit Bangkok; PH-TDI (Enschede) uit Amsterdam. KERKNIEUWS KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kooten. G. Renslnk te Dalen Aangenomen naar Tobert. 71. J. dc Jong. cond. tc Hoogcarspcl. Beroepen (e Wccsp (tocz.) F C Bosboom tc Rot- terdam-HUlegcrsbcrg. Aangenomen naar Zevenhuizen (Z.-H.) ivac J. J. Stout- jcsdljk) (tocz.) W. Blocmcndaal te Wa genborgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5