VOORALVOOR DB VROUW Paquin: couturier voor vrouw clie veel aandacht aan haar toilet geeft ACME Goede raad aan werkende meisjes: KLM heeft behoefte aan stewards „Mars" liep beter clan staf hacl verwacht OP GLADDE STOELTJES MET ZWARTE ZIJDE De coupe is naar boven gericht ïn de keuken van de haute-couture De school gaat weer aan Stookt met zonneschijn Meest bewonderde vrouw „Een ster wordt Ij geboren" 1 tfjdag 24 Augustus 1951 PARIJS. Bij Paquin, in Neder land welbekend sinds de show die dit modehuis in het voorjaar in het Amstcl-Hotel gaf (in September nt hij weer), ontbreken in de ons het goud. de kristallen kro- i, de krullen die de andere mode huizen zo dierbaar zijn. De inrich ting is opvallend modern: staande lampen geven indirect licht, gordij nen cn muurbedekking zijn uiterst sober, de gladde stoeltjes zijn met 'arte zijde bekleed (en zijn wat feci betreft een belangrijke voor- pa«0 op de gouden stoeltjes bij de andere huizen, die zo'n wankele Wc zeggen u het maar even: Dit is een hoed! En dan nog wel een hoofd deksel van de heer Paquin zelf, samen gesteld nlt zwarte hanenveren. Niét om te roepen: hoe mooi! Maar het is wel erg opvallend, al gaat de draag ster dan wel Iets te veel gelijken op een schapendoes. llan het eind van de zaal een pWl-M m met een rood gordijn af gesloten. En van achter dit gor dijn komt de verrassing na de andere te 5. ztó'i. Paquin is "n ran oorsprong de couturier van de la vrouw die veel aandacht (en geld) r. car haar toilet besteedt, maar die 3 nier ui de eerste plaats opvallend x- tui! zijn; en hoewel ook hier de in- r,j kopers de belangrijkste klanten zijn [geworden, is dit karakter behouden Jlpebleuen. Die inkopers bepalen het karakter van de Parijse shows; het zakenshows, zoals bij ons de ctiefabrieken ze houden, en [jjjceii luxe-shows met taartjes en mimiek, zoals in de hotels worden rganiseerd. |„Up line" noemde Paquin zijn 'louet. Ook hier weer de strakke [11e. Ook hier klokrokken (maar et de overmatig wijde rok van Ith). Bij de eenvoudige japonnen Ie een nog mooier dan de ander) de kraag vaak iets afstaand, een fclangrijk ornajnent. Hier geen [wijde bovenmouwen maar een nenvoudig ronde schouderlijn, nor garneringen op de schouder ^door de „up line" van het lijfje coupe die naar boven toe is licht) geaccentueerd. löe mantels zijn hier minder wijd @ln bij Fath: zij vallen vrijwel :ht en herinneren soms aan de 'de van de twintiger jaren, orme bontmanchetten drage.. ik tot deze indruk bij. Met de leden (dezelfde vreemde petjes bij Fath) was dit overigens het [enige wat ons minder kon beko- wij hadden graag zö de hele jllectie wollen jurkjes meegeno- jn voor Holland, en de zwart zij— jn middagjurkjes, èn de sportie- tailleurs van tweed. En vooral prachtige geklede japonnen van iv,eel, in zwart, in rood met git ('corduurd. |Van een enorme luxe waren de Icktail-mantels, waarvoor een Igfijne, doorschijnend dunne stof ferd gebruikt die „cellofaas" Bette. IWij zijn het eens met de Ame- Ikaanse inkoopster, die naast ons It, en die verzuchtte: „Het één is mooier dan het ander". Laten #ij dus besluiten met u nog te ver tillen, dat blauw, dat van oudsher de winter het stiefkind van de Bode was, door Paquin vrij veel ferd vertoond, in een middentint |e „bleu code" heette. En dat wij jenijdend hebben gekeken naar de poenen van de Amerikaanse pst ons. Ze bestonden uit een klein beetje er en een heleboel nylon, hadden t model van een normale schoen Biet een vetert je (de nylon was natuurlijk enigszins doorzichtig, niaar de voet maakte een „bekle de" indruk) cn zij moeten werke lijk bij een benauwde zomertem- Peratuur het toppunt van heerlijk- beid zijn. (Van onze moderedactrice) PARIJS. Wij waren uitgenodigd om 's morgens eens een kijkje te komen nemen bij G r s, die net een dag tevoren zijn collectie voor het eerst had vertoond. Grès is een klein modehuis, dat „maar" één etage heeft in de Rue de la Paix. Over die collectie willen wij het nu niet hebben (dat moet u nog even tegoed hou den), maar voor het begin van deze ochtendshow kregen wij een kleine blik in de „keuken" van een Parijs couture-huis vlak na de openingsshow. In een hoek demonstreerde een mannequin avondtoilet na avond toilet voor een paar Italiaanse kopers, terwijl één van haar col lega's een mantelpak toonde aan Amerikanen. Overal rondom la gen wollen mantelpakken en zijden jurken achteloos op stoelen gesmeten. Toen wij een jasje beetpakten om het eens nader te bekijken, kregen wij direct de waarschuwing dat het verboden was: dat was alleen voor de inkopersIntussen hadden wij wel kunnen zien. dat voor het aanbrengen van de voering blijkbaar nog geen tijd was geweest, en dat het begrip „afwerking" uiter mate ruim was uitgelegd. De Amerikaanse inkoopster informeert zakelijk naar maten en constateert met voldoening dat de prijzen naar beneden zijn ge gaan (een opmerking die wij geheel voor haar rekening laten, want voor de pers zijn alle inlichtingen over prijzen taboe). De verkoopsters rennen onophoudelijk van de één naar de ander. Een vrouw met een witte jas aan en een paar doodgewone witte espadrilles grist een jas weg en verdwijnt achter een deur. Japon nen worden onophoudelijk heen en weer gedragen: de één wil ze klaar leggen voor de show, de ander moet ze aan kopers laten zien. Mannequins wandelen rond in stofjassen boven ragfijne nylons en schoenen met naaldhoge hakken. Nu schijnen eindelijk alle kleren te zijn waar ze horen. De show kan beginnen, en op het allerlaatste ogenblik komt ineens een hele stroom naaistertjes in hun werkkleding in de zaal zitten: meest hele jonge meisjes, met lintjes in het haar, en beslist niet eleganter dan Amsterdamse naaistertjes. De show begint, maar zodra de mantels getoond zijn, worden ze weer weggedragen naar een andere kamer, waar een verkoopster zich met een klant heeft afgezonderd. Zo is het in een Parijs' modehuis de dag na de opening van het seizoen Nog een dag of wat en de ichool begint weer. Dan stroomt 1e luidruchtige jeugd in de Lage anden weer naar de banken 'er kennisTot verlichting en 'pluchting van de Nederlandse moeders en ter voldoening aan de nbedwingbare neiging van de 'ederlandse Opvoeders tot en ankwekers van „Christelijke en laatschappelijke Deugden", zo- in de toet staat. En voor de, 'üer het algemeen verwende, Ne derlandse spes patriae is de eer ste schooldag „alweer een feest", Nnt nog steeds is haar leren: beien, en haar spelen: leren. ÏÜKELIHIË Succes: 'n kwestie van schoenen, humeur en zelfcritiek NEW YORK. Een Amerikaanse vrouw, die carrière heeft gemaakt, betoogt, dat succes eenvoudig e enkwestie is van schoenen, humeur en zelfcritiek. „Een meisje, dat het in zaken ver wil brengen, moet absoluut gemakkciyk-zittende schoenen dragen", aldus Catherine O'Brien, presi dente van de Stanley Home Products Inc. Westfield, Massachusetts, fa brikanten van borstels, vatenkwasten cn andere huishoudelijke artikelen. „Een meisje zal er rekening mee moeten houden, dat ze bü haar werk nauwkeuriger moet zijn dan een man". Nog enkele denkbeelden van miss O'Brien: „Van tijd tot tijd moet een werkend meisje eens voor het raam gaan zitten en indenken, dat zij zich zelf voorbij ziet komen. Hoe ziet een ander je? Wat je ziet, geeft je mis schien een schok en in ieder geval merk je wel een paar dingen op, die verbeterd kunnen worden." „Nog iets: wees plooibaar, want de meeste problemen komen voort uit misverstanden." Tijden de grote malaise na de vo rige wereldoorlog ging miss O'Brien in Hartford, Connecticut, met schoonmaakmiddelen voor de huis vrouw van deur tot deur; ze beweert dat ze in die jaren meer geleerd heeft over de psychologie van het zakenleven, dan ooit uit boeken. Met Stanley Beveridge, die nu di- TERWIJL onze huismoeders nog met van de schok van de plotseling afgekondigde prijsver hoging van vaste brandstoffen be komen zijn, proberen enkele tech- msch-begaafde vrouwen in het „land van de onbegrensde moge lijkheden", het probleem van de huiselijke verwarming zonder toe passing van minerale stoffen of hout, maar door aanwending van zonnewarmte op te lossen. Wie lang teveel bezit, zoekt vaak het minder gecompliceerde op. De V.S. bezitten kolenvoorraden voor ruim drieduizend jaren en enorme bron nen van olie en aardgas en toch is daar in de stad Boston een rijk ge doteerde stichting, Godfrey Lowell Cabot Fund geheten, bezig met het vervangen van kunstmatige door „natuurlijke" verwarming dcor het opvangen van zonneschijn in de zomer en het oppotten ervan voor de koude jaargetijde. Een architec- te uit Boston, Eleanor Raymond, heeft de plannen uitgewerkt en dr Maria Telkec van het Technologi sche Instituut van Massachussets in Cambridge heeft de verwar mingsinstallatie van het eerste slechts door zonneschijn verwarm de huis in het naburige plaatsje Dover ontworpen. Sedert drie jaar werkt deze installatie foutloos en zij doet denken aan het ei van Co lumbus door haar eenvoud, zodat dit experiment opgang maakt. Het huis in Dover (Mass.) be vat 5 kamers op de begane grond. Het dak is zo geconstrueerd, dat het ook in de winter, via een ver- zamelinrichting, de zonnestralen opvangt, die dan in doeltreffend geïnstalleerde luchtpijpen door het gehele huis verwarmde lucht in circulatie brengen. De pijpen zijn telkens in de tussenmuren der ka mers aangebracht en door goed isolerende dubbele glaswanden be schermd. In de van kleppen voor ziene pijpen worden talrijke bak ken met glauberzout opgehangen, dat in de ver warmde lucht stroom smelt. Het gesmolten 1 glauberzout dient als accu- mulator van de in de koude pe- riode benodigde warmte, daar het bij het ope nen der klep pen dan weer verhardt en de warmte afgeeft. De afkoelende liucht wordt in het circulatie systeem ge bracht en steeds opnieuw verhit, waartoe ook een over het ge hele. naar Zuiden gelegen,, huis front aangebrachte zwarte metaal plaat nog een verdere warmtebron oplevert. Deze aanwending en op potting van zon-energie gaf, tot dusver, zelfs bij strenge vorst, de aangename warmte van 20 graad C voor de duur van 10 dagen. Dr. J. R. recteur is van de „Stanley Home Products", richtte ze de firma Stan- j ley op; tegen een salaris van 25 dol lar per week trad ze op als produc tieleidster, bureauchef. verkoop agente, inkoopster van grondstoffen cassière. Tussen de bedrijven door hielp ze handvatten aan de borstels zetten en orders klaarmaken. Het vorige jaar had de zaak, die ze thans leidt, een omzet van meer dan 70 millioen dollar. „Als je wilt slagen," zegt ze, „moet je werk doen, dat je ligt. Wees niet bang om een paar maal van baan te veranderen, als het werk dat je doet je niet bevalt. Blijf je ergens, probeer dan overal achter te komen en doe alles zo goed mogelijk, zelfs onbelangrijke werkjes. Nog één ding: wees tegen de loopjongen even beleefd als tegen je hoogste chef". Weduwe-zorg en Hoge Raad IN een circulaire van een levens verzekeringsmaatschappij werd een arrest, dat de Hoge Raad eind 1945 nam, aangehaald, en wel in de volgende zin: „Naar algemeen gangbare op vattingen van moraal en fatsoen wordt het als een onafwijsbare plicht van de man beschouwd om, indien nodig, naar de mate van het mogelijke te zorgen voor het on derhoud van zijn weduwe na zijn overlijden." De Hoge Raad heeft dus de plicht, de man bij het voltrekken van het burgerlijk huwelijk opge legd („De man is gehouden zijn vrouw te beschermen en haar al hetgeen nodig is, volgens zijn staat en zijn vermogen, te verschaffen.") doorgetrokken tot na zijn dood. De Hoge Raad beschouwt het als een onafwijsbare plicht, dat de zorg van de man voor zijn vrouw ook na zijn dood haar uitwerking behoudt voor wat haar onderhoud betreft. Gebruiksvoorwerpen in ideale vorm \7 ERLEDEN jaar werden in ons v land de Nederlandse Huishoud- raad en het Instituut Industriële Vormgeving opgericht. Deze twee instellingen hebben op de Huis houdbeurs, die deze maand in Arn hem werd gehouden, laten zien; wat voor een belangrijk werk de Deense en Zweedse Huishoudraden, Jie beide reeds vele jaren bestaan, voor de huisvrouwen hebben ge daan. Er waren foto's te zien van Deense en Zweedse onderzoekingen van een koekepan, een dunschiller, een bestek voor ziekenhuizen en een bestek voor huishoudelijk ge bruik. Voor dat onderzoek werd do hele sortering, die van die artike len in de winkels was te vinden, gekocht. Allemaal werden ze op bruikbaarheid en kwaliteit gekeurd. Daarna liet men een artikel ont werpen, dat voldeed aan de hoogste eisen van kwaliteit, doelmatigheid en vorm. Met oen fabrikant besprak men de mogelijkheid om dit „ide ale" gebruiksvoorwerp te maken. De huisvrouwen kregen op deze manier wel een beperkter keuze, maar beter materiaal Bovendien was het artikel meestal goedkoper. In Engeland kon men b.v. door het aantal typen van een gebruiksvoor werp te beperken van 34 tot 4, de prijs met 33 verlagen. Aan een groot aantal Nederlan ders werd door enquêteurs en en- quètrices van het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie de volgende vraag gesteld: „Welke van de nu levende vrou wen leden van de Koninklijke familie niet meegerekend be wondert u het meest?" De resultaten hiervan waren als volgt: 1. Mevrouw Roosevelt; 2. Fannie BlankersKoen; 3. Henriétte Ro land Holst: 4. Eva Peron; 5. Mevr. Tsjang Kai Tsjek; 6. dr Nicolette Bruining: 7. Madame Curie. Als sinds enkele jaren stpat me vrouw Roosevelt als meest bewon derde vrouw aan de top. 13% van alle Nederlanders bewondert haar het meest, tegen 14% in het vorige jaar. Fannie BlankersKoen komt daarna met 8%, tegen 4% vorig jaar. Zij heeft nu Henriëtte Roland Holst van de tweede plaats ver drongen. Nieuwelingen op deze lijst zijn Eva Peron. en dr Nicolette Bruining. Mevrouw Spoor en Ma ria Montessori, die vorig jaar nog op deze lijst voor. Er zijn meer vrouwen dan mannen, die me vrouw Roosevelt het meest bewon deren (n.l. 15% vrouwen tegen 10% mannen). Daarentegen zijn er meer mannen, die voor Fannie BlankersKoen bewondering heb ben, dan vrouwen (8% tegen 4%). Ongeveer 15% van alle mannen beantwoordden de vraag, welke vrouw zij het meest bewonderen, met „mijn eigen vrouw" of „mijn 1 moeder'. (Advertentie I. M.) rtrkrijgtn bij ellt gotdt berdtlaars tn ijzerwaren tn buisboud artikelen Houdt U van 1 moois kleren Gebruik dan Acme! zijde, de fleurigste katoen, het stevigste linnen, de zachtste wol —alles is veilig bij ACME. Het geheim? "ACME-druk". Die krachtige, gelijkmatige druk, gecontroleerd door de drukmeter, die op verende rubber rol len werkt, het nieuwste wat ACME U kan bieden. Dat is bet resultaat van 70 jaar ervaring I Deze rollen worden geheel vervaardigd in de ACME-fabrick, in speciaal daarvoor ontworpen machines. En zij zorgen ervoor, dat achtergebleven vuildeeltjes j tegelijk met het overtollige water uit het goed worden geperst; een extra-reiniging dus, terwijl bovendien elk kledingstuk Langer meegaat. Alles wat U door de wringer Laat gaan komt als nieuw tevoorschijn en... gaat een langer leven tegemoet. "ACME-druk" betekent: I blijvend minder slijtage, blijvend een betere verzorging van de gehele gezinswas. de reinigende wringer Een product van de fabriek die al 70 jaar lang bet beste maakt 4CKE WRINGERS IIMITEO, DAVID STREET. GLASGOW, S.E., SCHOTLAND Beroep dat vele mogelijkheden biedt (Van onze verkecrsredacteur) AMSTERDAM. Er zijn te weinig stewards in de luchtvaart. Dat geldt voor de hele wereld, cn öök voor de KLM. In 1945 had de KLM 15 stewards; nu zijn er 165 stewards, niet elf in opleiding; de KLM moet zo mogelijk 40 goe de, eerste klas, stewards in dienst nemen. Het volgend jaar zal de KLM met grotere machines gaan vliegen, waarschijnlijk ook op nieuwe trajecten; en daarom zijn de stewards onontbeerlijk. Zo'n steward zorgt voor het natje en droogje aan boord. Daar komt nog heel wat voor kijken, want er zijn trajecten, waar maal tijden van vele gangen worden opgediend. De Civiele Dienst van de KLM maakt het diner, meestal in diepvries vorm, gereed en de stewards verzorgen dan de maal tijden in het vliegtuig. Er is ech ter meer wat een steward moet doen. Van het ogenblik af, dat de passagier de cabine binnenstapt tot het einde van de reis is de steward de man die het de passa gier gemakkelijk moet maken op reis. De heer W. K. Dousi, chef in structie van de dienst stewards bij de KLM weet veel voordelen op te sommen over het stewards- beroep: de ontmoetingen met salaris verdient van 945 per maand. Nog te weinig schijnt het in de kringen van het hotel- en restau ratie-bedrijf bekend te zijn dat 't beroep van steward vele mogelijk heden biedt. Als het volgende jaar de KLM met zijn grote machines op de wereldlijnen gaat vliegen, dan hoopt de KLM tegen die tijd weer een aantal mensen gevonden te hebben, die na een korte training meteen als eerste-klas-steward kunnen worden aangesteld. Radioprogramma ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM 1 402 m. VARA: 7.00 Nws 7.18 Gram. mur. 8 00 Nws cn weerberichten 8.18 Orgelspel 8.40 Gram. muz. (9.309-35 Waterstan den) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgescha keld". causerie 10.05 Morgenwijding VARA; 10.20 Uitzending voor dc ar beiders ln continubedrijven 11.30 Gram. muz. 12.30 Land- cn tulnbouwmcdedc- llngen 12.33 Hawaiianmuzlck 13.00 Nws 1315 Lichte muziek 13.45 Gram. muz. 14.00 Voor de Jeugd 14.20 Fanfarecorps 14 40 Nederlandse liederen 15.00 Boek bespreking 15.15 Accordeonorkest en solist 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie 16.00 Gram. muz. 16.30 Sport- praatje 16.45 Kamerorkest 17 30 Voor de Jeugd 18.00 Nws 13.15 VARA-Varia 18.20 Metropole orkest 18.45 Gram. muz. 19.00 ArUstiekc staalkaart VPRO: 19 30 ..Passepartout", causerie 19.40 ..Het Oude Testament ln deze Tijd", cause rie 13.55 „Deze week", causerie VARA: 20.00 Nws 20 05 Actualiteiten 20.15 Gram. muz. 2100 „Let op Uw tellen" 21.15 Tlrolcrmuzlck 21.45 Socialistisch commentaar 22.00 Instrumentaal sextet en soliste 22.30 „Onder de pannen", hoorspel 22.50 Gram. muz. 23.00 Nws 23.15 Orgelspel 23.30—24.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m. KRO' 7.00 Nws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Koorzang 7.45 Morgengebd cn liturgische kalender 8.00 Nws cn weer berichten 815 Gram, muz. 9.00 Voordo hulsvrouw 9.35 Viool cn piano 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram. muz. 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram muz. 11.50 „Ais de ziele luistert" 12.00 Angelus 12.03 Gram muz. 12.30 Land- cn tuln- bouwmedcdcllngcn 12.33 Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en katho liek nws 13.20 Lichte muziek 14.00 In strumentaal septet 14.20 Planoduo 14.40 Tlroler muziek 15.10 Kroniek van let teren cn kunsten 15 45 Gram. muz. 1630 „Dc schoonheid van hot Grego riaans" 17.00 Voor dc Jeugd 18.00 Piano recital 18.15 Actualiteiten 1825 Gram. muz. 19.00 Nws 19.15 „Dit ls leven" 19.21 Actualiteiten 19.27 Gram. muz. 19.53 Journalistiek weekoverzicht 20.00 Nws 20.05 Gram. muz. 20.15 Lichtbaken 20.40 „Steek eens op' Heren die feest- pcuk" 21.50 Sport 22.00 Operettemuziek 22.30 „Wij lulden de Zondag in 1" 23.00 Nws 23.15 Nws in Esperanto 23.25—24.00 Maastrichts Stedelijk orkest. Engeland BBC Light Programmo 1500 en 247 m. 12 00 Lichte muziek 12.30 Sport 12.55 Sport 13.15 Voor dc Jeugd 13.45 Orkest- concert 14.30 Sport 15.00 Lichte muziek 15 45 Sport 16.00 Orkestconcert 16,30 Sport 17.00 Jazzmuziek 17.30 Sport 18.00 Orgelspel 18.15 Sport 18.45 Klankbeeld 19 00 Nws en radiojournaal 19.25 Sport 19 30 Symphonic-orkest en solisten 20.55 Muzikale causerie 21.10 Sympho- nio-orkest en solisten 22.00 Nws 22.15 Sport 22.25 Lichte muziek 23.15 Gram. muz 23.56—24.00 Nws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Operettemuziek 12.30 Weerbe richten 12.32 Gram. muz. 13.00 Nws 13.15 Vlaamse volksliederen 13.30 Gram. muz. 14 00 Casinoconcert 15,00 Accordeonmu- zick 15.15 Gram. muz. 15.30 Accordeon- muzlck 15.45 Gram. muz 16.00 Knapen koor 16.45 Gram. muz 17.00 Nws 17.10 Amusementsmuziek 17 30 Orgelconcert 18.35 Voor dc soldaten 19-00 Nws 19 30 Gram muz. 19.50 RadlofeullletOn 20.00 Omroeporkest en soliste 21.00 Actuali teiten 21.15 Lichte muziek 22.00 Sport 22.05 Nws 22 15 Verzoekprogramma 23.00 Nws 23.05 Jazzmuziek 23 30—24.00 Gram. muz. Volledig vertrouwen in deelneming aan oefening Counterthrusts (Van een onzer verslaggevers) MEPPEL. Half Mcppel was Donderdagochtend uitgelopen naar de rijksweg, die even buiten het stadje in Noord-Zuid-richtlng door j bet vlakke land van zuidwest mensen, een maannacht in Zuid- Drenl(. sl,Udt. Dlar stro0mden een Amerika, een interessant gesprek. UUr lang de -000 mi|iUliren van de Maar als hij uiteindelijk zijn vak omschrijft, zegt hij, dat een ste ward vooral voor de geestelijke verzorging van zijn passagiers moet zorgen. V/ie het beroep steward kiest, moet 21 tot 25 jaar zijn, behoor lijk drie vreemde talen kunnen spreken en bovendien ervaring hebben in het hotelbedrijf of op een hotelschool zijn geweest. De KLM begint met een zes tot ze- venweekse opleiding. Dan gaat de jonge steward aan boord waar hij voornamelijk in de pantry werkt. Hij wordt voortdurend opgeleid en kan tot zijn vijftigste jaar dit werk blijven doen. Hij heeft dan de mogelijkheid verschillende ran gen op te klimmen totdat hij uit eindelijk een topfunctie als ste ward bereikt, waarbij hij een top- 31sle regiments gevechtsgroep langs, die gedurende tien dagen aan de oefening „Mars" hadden deelgenomen. Van Zuid-Brabant uit zijn zij in die tien dagen naar Drente opgerukt en daar paradeer den zij. vermoeid cn nauwelijks „opgepoetst" langs dc Chef Strijd krachten te Velde, generaal-majoor A. T. Ch. Opsomer. „Mars" v/as net precies afgelo pen en dc militairen van alle ran gen, die daar onder de bewolkte hemel oostelijk van Meppel para deerden. zagen er uitgeput uit. Maar in een perfect georgani seerde, schier eindeloze optocht trokken zij langs hun chef, die zich met een aantal militaire en burger lijke autoriteiten op een kleine, ge- ïmnroviseerde tribune had opge steld. „Oefening „Mars" was een volle dig geslaagde oefening", zo verze kerde ons kolonel Le Fèvre, chef staf van generaal Opsomer, „Ik knn niet met genoeg waardering spreken over het werk van de troepen, die het werkelijk zeer zwaar hadden". Kolonel Le Fèvre vertelde dat „Mars" in het begin wat stroef is gelopen. „Tot Zondag is het steeds beter gegaan. Daarna liep het beter dan de staf ooit had durven ver wachten. Ik kan dan ook zeggen, dat ik met volledig vertrouwen on ze deelneming aan de geallieerde oefening „Counterthrusts" in Sep tember in West-Duitsland tegemoet zie". Kolonel Hawkins, een van do drie Amerikaanse adviseurs van het Nederlandse leger, sprak nog zijn grote bewondering uit voor de voorzichtigheid waarmee de man schappen en officieren de bezittin gen van de Nederlandse burger be handelden. „Dit is uitzonderlijk bij lcgermanoeuvres over de gehele wereld", aldus deze Amerikaanse officier. door Ludivig Bemelmans j'j".- i -Jirt 97 De radio in Ludlow Mumm's werkkamer stond aan. Hij lag op de leren bank. „Ze hebben net officieel meege deeld, dat Hitier dood is", zei Mumm tegen Cassard. die de kamer binnen kwam. uitgeput van de ru terug uit Palm Springs. „En ze heb ben de capitulatie in Berlijn gete kend." „Alorszei Cassard. „Gefelici teerd. Jij hebt Je weddenschap ge wonnen. Het is nog geen Juni. He laas zul je niets aan mij verdienen, want ik heb mijn weddenschap ook gewonnen. Weet je nog wel. dat ik zei, dat Mussolini cn Hitier verdwe nen zouden zijn, als wij nog hier wa ren We zijn, alors, nog steeds hier dat wil zeggen, vandaag. Morgen liggen we eruit, want mevrouw Sinnot heeft daarnet tegen me ge glimlacht. En je zult ook nog wel weten, amigo, dat ik heb gezegd, dat een glimlach van mevrouw Sinnot voor ons het sein van vertrek is." Cassard trok de la van het bureau open, haalde alle papier, potloden paperclips en enveloppes eruit en stopte die ln zijn actetas. „Zo, nu kan meneer Hack de zaak overnemen." „Waarom?", vroeg Mumm en stond op van de bank. „Omdat de film een mislukking iS „En wat nu?", vroeg Mumm. „Nu gebeurt het volgende. Jij. amigo, hebt een telegram van een weekblad gekregen. Je moet naar New York om een verhaal over Mo. ses Fable te schrijven Dat lijkt me voor dit moment het beste voor wendsel „Bedoel je „Ik bedoel, dat je je chauffeur op dracht geeft om je naar de eerste trein te brengen, waarin je een plaats kunt reserveren, en dan ont sla je hem niet eerder. Verander vooral je levenswijze niet, amigo. Dat is niet verstandig, want dan zal je agent de volgende keer, dat ze je hierheen halen om een scenario te schrijven, moeite hebben om een hoger honorarium te krijgen." Ludlow Mumm was onthutst door de plotselinge verandering. „Wat gebeurt er nu met dc film, bedoel ik." „Luister nu eens goed naar me", zei Cassard en ging naast Mumm op de bank zitten Hij was heel kalm. „Meneer Fable, alors. heeft de hele nacht niet geslapen, en hij is vanmorgen dus bijzonder slecht ge humeurd. Meneer Hack, die hij een jaar lang niet heeft gezien ofschoon hij hem een dozijn keer per dag pas- seert, is nu plotseling weer in de gratie. Zijn koelie-salaris, waar hij maanden lang over heeft lopen klagen, wordt verhoogd. Hij krijgt misschien zelf wel'n uitnodiging om met Moses Fable te lunchen. Moses Fable zal zeggen: „Luister eens Hack, ik ben in een moeilijk parket cn jij moet mij eruit helpen. Over je salaris praten we later wel, maar laat ik je eerst de zaak uit leggen En tenslotte zal hij zeg gen: „Maar één ding Hack. ik wil niet, dat het originele idee verloren gaat." Alors, amigo, mogen de verande ringen niet te veel geld kosten en ze moeten in een minimum van tijd worden aangebracht." „En zou Hack dat kunnen?", vroeg Mumm. „Maar natuurlijk amigo. Hij zal er iets op vinden. Hij zal het budget niet overschrijden en hij zal geen dag te laat zijn. Hij is, en ik zeg dat mot respect, een verantwoordelijk en kundig man. De Hacks, dat zijn de ploeteraars, ze hebben alleen niet het scheppend vermogen van jou en mij. Alors. onze taak is ten einde." „Maar kunnen wij de zaak dan zelf niet in orde maken?" „Natuurlijk kunnen we dat, Ik zou er binnen een half uur iets op vinden, maar waarom zouden we dc kans voor Hack bederven?" „Maar hoe zou jij het oplossen?" „Alors, dat is nogal eenvoudig. Eddy slinkt in de tweede helft van dc film plotseling tot een derde van de omvang die hij in het begin heeft. Een onvoorziene ramp, die werd veroorzaakt door het feit, dat het etnd van de film het eerst werd op genomen, en het begin pas na een onderbreking van een paar maan den. waarin hij zoveel dikker kon worden Dat was jouw schuld niet en mijn schuld niet. hoogstens de schuld van Moses Fable, die geen kans zag de big het groeien te be letten. De oplossing is eenvoudig. Er zijn trouwens verscheidene op lossingen. De meest voor de hand liggende is, dat er in het midden van de film een stukje wordt inge last, waarin Vuile Eddy verliefd wordt en op de hem eigen onnavolg bare wijze een andere big ten huwe lijk vraagt, laten we zeggen Bella donna. en haar trouwt. Dan laten we hun zoontje zien, een pasgebo ren biggetje in een mandje. En dan nemen we de draad weer op. alleen speelt Vuile Eddy dan de rol van zijn eigen zoon. Heel gewoon. Het publiek zal het prachtig vinden. Dat is de eenvoudigste manier Er zijn nog andere maar daar zal ik Je niet mee vervelen, amigo „Ik vind dat een geweldige oplos sing". zei Mumm. „Waarom doe je Hack die niet aan de hand?" „Daar zou hij helemaal niet op gesteld zijn. Zijn soort amigo, haat ons. creatieve kunstenaars." Ze hoorden Hack's stem op de gang. Hij praatte togen Vashvily. Ze slopen naar de deur en luister den. „Maar Hack, dat kun je niet doen. In het midden van de film", zei Vashvily. „Ma3r luister nou Vanya, er ls geen andere weg", zei Hack. (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5