STADSVENSTER Amersfoorts muziekweek vindt iorieus besluit een gi< A.K.V.-ers beschikken over goede konijnen Parade der harmonie- en fanfarecorpsen DE AVONWREN VAN KAPITEIN ROB Noteert U even Carillonconcert Wim ter Burg Veertig arrestaties in West-Java Alle slachtoffers van zeilongeval gevonden Sein functionneerde niet bij treinramp in Frankrijk Geen uitbreiding liberalisatie Maandag 27 Augustus 1931 (Van een onzer medewerkers) Amersfoort heeft zijn jaarlijkse muziekweek weer gehad. Parade der harmonie- en fanfarekorpsen, zouden wy deze gebeurtenis kunnen noe men, die na een vijftal jaren traditie begint te worden en zijn stempel drukt op de Augustusweek, waarin ze plaats vindt. Zaterdag was de laatste dag en wc kunnen gerust zeggen dat dit besluit even glorieus was als de feestelijke opening, precies een week tevoren op O.L. Vrouwekerkhof. Tweemaal op deze Zaterdag hebben de stedelijke blazers een grote massa belangstellenden weten te trekken en als we uit die belangstelling een conclusie mogen trekken, dan is het zeker deze: Wat zijn onze muzikanten populair! Prachtig gelijk ging het en de schallende muziek van alle moge lijke blaasinstrumenten daverde machtig in de ruimte. Imposant was het en de aanwezigen beloon den dit schouwspel met een krach tig applaus. Zaterdagavond kregen we het allerlaatste nummer van de muziek week te horen. EIND GOED, AL GOED De rij der concerten werd be sloten met een uitvoering, die „Hosanna" gaf op het terrein van Machtig klonk de „Colonel Bogey" Dat bleek al dadelijk Zaterdag middag om vier uur in de Helle straat. Rijen dik stonden de toe schouwers om het veld. dat daar zo tussen Handelsschool en Politie bureau ligt. om te zien naar de Marsdemonstratie. Elk op zijn beurt maakten de corpsen een volle ronde langs de kijkers en luisteraars. Met een kleine variatie op het bekende „Geuzenvendel op de thuismars" zouden we kunnen zeggen: Ze liepen zo fier de Helle straat om, Met vliegende vaandels en slaande trom. 't Is nu eenmaal zo, dat er bij zo'n marsdemonstratie wat „show" hoort. De mensen waren niet alleen gekomen om te luisteren, maar ook om te zien. En men zou zich ver gissen, als men dacht, dat deze toe schouwers niet met kennersblik oogden naar de wijze, waarop een corps zich presenteerde. Het oog J wil nu eenmaal ook wat hebben. I Dit waren de corpsen zich wel de gelijk bewust en door een goede opstelling hunner mensen, door hun flink marcheren en vooral ook door de verzorgdheid van het ma teriaal. zorgden zij voor een aan trekkelijk schouwspel. Vooral de steeds meer populair wordende drumbands geven een materiaal aanzien aan zulk een voorbij marcherend corps. Van elk der deelnemende vere nigingen hoorden wij een feestelij ke mars. waarbij bleek, dat ieder corps er toch weer een eigen op vatting op na houdt, over de wijze, waarop zulk een compositie moet worden gespeeld, wat ten nauwste samenhangt met de interpretatie van de dirigent. Een „monstermuziekcorps", zo drukte het programma het uit. zorgde voor de slotapotheose van dit zomerse Zaterdagmiddagfeest. Alle corpsen werden tezamen ge voegd; gelijke instrumenten bij elkaar. Voorop ging dan een zeven tal tamboer-majoors, daarachter de vaandels en vervolgens de zeer vele muzikanten. Zo trok men rondom het plein onder het spelen van ed mars „Colonel Bogey". „Amicitia". Er was een enorme be langstelling. Het publiek was in groten getale aanwezig in de tuin en overal daar. waar men de mu zikanten kon horen. £r was geen hinderlijk gejoel; men was geko men om te luisteren en toonde dit ook. Een extra-verlichting der mu ziektent gaf een feestelijk tintje aan dit sluitingsconcert. Kapelmeester Reinhoudt heeft met zijn mannen voor een kunst volle avond gezorgd. Met genoegen 'lebben wij geluisterd. Alles werkte trouwens mee, om deze avond te doen slagen. Het was prachtig weer. er bestond een werkelijke belangstelling voor de muziek en dit alles inspireerde de uitvoeren den. „Eind goed, al goed". Dit mogen wij met een gerust hart zeggen van de Amersfoortse muziekweek 1951. De weergoden hebben medewer king verleend, maar het gebodene legde een onmiskenbaar getuigenis af van het flinke peil, waartoe de plaatselijke muziekverenigingen zijn gestegen. Wij. Amersfoorters, kunnen al leen maar dankbaar zijn voor het gebodene. Als de contactcommissie voor een volgend jaar grote plan nen mocht hebben, dan verdienen deze de steun van alle stadgenoten. Zo trok de PTT-Harmonie voorbij in de Hellestraat ter gelegenheid van de grote Marsdemonstratie, die alle Amersfoortse muziekcorp sen in prachtige harmonie tezamen bracht. (DvA-Archifoto) 1674. Maar in de han den van een geoefend zeeman is een roeiriem een gevaarlijk wapen. Dat ondervindt deze schurk, want met één zwaai heeft Rob hem gevloerd. Kreunend van pijn valt de man voor over. Rob probeert nu aan boord te komen, maar dan valt opeens een schot. De derde man heeft nl. in de kajuit Rob's pistool gevonden en vuurt dat af in zijn richting. Op het zelfde ogenblik schreeuwt de aanvoerder, die weer overeind is gekrabbeld: „Sufferd! Niet schieten'" Maar het is al gebeurd. En tegen de berghel- de aanvoerder, „zo waarschuw je de lui ver- derop. Op die manier mislukt alles?" ling weerkaatst de knal. „Stommeling", grauwt I Eindhovense Tuiniers op bezoek Een groep personeelsleden van de Eindhovense plantsoendienst, ter sterke van een kleine veertig man heeft Zaterdagmorgen een bezoek gebracht aan Amersfoort. Het vorig jaar waren de collega's uit onze stad een dag in Eindhoven te gast. Nadat het gezelschap 's morgens onder leiding van de gemeentelijke tuinarchitect, de heer W. Meyer, onze stad doorkruist had, vertrok men na de middag om ook nog een deel van de Veluwe te zien, waar onder andere een bezoek werd ge bracht aan een kwekerij. Vooral de uitbreiding van Amers foort interesseeerde de gasten. In de wijk Jeruzalem toonde men veel be langstelling voor de plantsoenen- aanleg, in het bijzonder, omdat de bouwmaatschappij, die hier de wo ningen heeft geplaatst, ook in Eind hoven een aantal betonwoningen bouwt. Het bouwprincipe is daar echter anders: geen kleine blokken, omzoomd door groen, maar rijen. Verder brachten de Eindhovense tuiniers o.a nog een bezoek aan „Rusthof", Monnikendam. De Wal- muur en het nieuwe Soestcrkwar- tier. Burgerlijke stand Geboren; Hcndrikje Helena, d. v. W. Schreuder en J. C. Jordaan; Berend Jan Hendrik z. v. A. Alberts en D. Roelofs; Hermlna, d. v. J. G Duits en G. v. Steeg. GRAND THEATRE t-m- 29-8 „Adam's Rib" 14 jaar. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen; 2 30 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus", 30-8. 2.30 6.45 en 9 uur: „De zevende sluier" 14 Jaar. CITY THEATER In a.'.e avondvoorstel lingen: 6.45 en 9 uur: „Zo begint het leven" 18 jaar. In alle matlnee's 2.30 uur en Zondag 2 en 4.15 uur: „De wraak is zoet". 14 Jaar. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t.m. Maandag: „De Inspecteur Ge neraal" elke leeftijd Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Hotel Berlin" 18 jaar. Zondag. 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 64.5 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK t.m. 29-8 „Dombo" elke leeftijd. Zaterdag 2.30 6.45 en 9 uur. Zondag 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. „Donderdagcyclus" 30-8 2.30 6.45 en 9 uur „Het betoverde landhuis" 18 Jaar. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 10—12 en 1—4 uur. Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassen 2—5 en Dinsdag- c-n Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartier (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—8 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12450 en 2.30—5 45: Maan dag- en Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 4—5 uur. AVONDDIENST APOTHEKEN V. d. Bovenkamp, Utrechtsestraat 45a, tel. 3358; Vermeer Apotheek, Vermeerstraat 124, tel. 5335. Op de avond van de verjaardag van Prinses Wilhelmina geeft op uitnodiging van de Amersfoortse Klokkenspelvereniging de beiaardier Wim ter Burg uit Enkhuizen een carillonconcert op het carillon van de O.L.-Vrouwetorcn. Wim ter Burg is een veelzijdig ont wikkelde musicus. Als beiaardier genoot hij zijn op leiding van Jan Wagenaar te Utrecht en Dick van Willigenburg, thans te Enschedé. Ter Burg is thans beiaar- i dier van de Zuidertoren en de Dro- I medaris te Enkhuizen en van de Grote Kerk te Hoorn. Voorts is hij organist van de Wes- terkerk te Enkhuizcn én dirigent van het Toonkunstkoor- en Orkest in zijn woonplaats, waartoe hij stu deerde bij onze oud-stadgenoot en voormalig organist der St. Joriskerk de heer Adriaan C. Schuurman. Tenslotte is hij leraar in de muziek aan de RHBS te Enkhuizen en het Chr. Lyceum te Amsterdam. Op de dag voor het concert, op 30 Augustus a.s.. hopen we het program ma in ons blad te kunnen vermelden. (Van een onzer verslaggevers) Het was Zaterdag voor de leden van de Amersfoortse Kleinveefok- kers Vereniging een zeer belangrij ke dag. Zij kregen namel\)k tijdens de, in de tuin van café Kolfschoten aan het Smallepad, gehouden „jong- dlerendag" van de keurmeester de heer Jo van Swacmen uit Eind hoven, te horen of zy goed ge slaagd zijn in hun nieuwe kweek. In totaal werden 119 nummers aangevoerd, waaronder nesten van vier. Hierdoor had de keurmeester ruim 140 dieren te beoordelen op lichaamsbouw, beharing, kleur, conditie enz. Op de keurkaarten kon men o.a. lezen „goede bouw en benen, kop kon iets beter, goeie pels en con ditie". Er waren er echter konijn tjes die een veel betere beoorde ling kregen. Het hoogste praedicaat kreeg de heer J. S. Alders met een van zijn Rode Nieuw Zeelan ders. namelijk het zo begeerde Z.Z.G., hetgeen ook het hoogste is dat men bereiken kan. De keur meester toonde zich vooral over dit dier verrukt en merkte op dat dit een zeldzaam exemplaar is, dat, als het tentoonstellingsklaar is. zeer zeker hoog zal worden be kroond. De heer Van Swaemen was over het algemeen over de Amersfoortse konijnenstallen best te spreken en sprak tegen ons zijn mening als volgt uit: „Amersfoort staat weer. als voor de oorlog, aan de spits. De vanmiddag ter keuring gebrachte dieren, die allen in 1951 zijn gebo ren, beloven zeer veel voor de toe komst." Dat de AKV een goed figuur slaat in de Nederlandse kleinvec- fokkerij is trouwens al wel geble ken in de naoorlogse jaren. Im mers. op vele tentoonstelling wer den door de Amersfoorters dikwijls de hoogste praedicaten behaald en vele prijzen in de wacht gesleept. Met de Franse Hangoren is het dit jaar minder goed gesteld. Deze dieren kregen dan ook delaagste praedicaten, veelal een „G". Ter keuring werden aangebracht: 21 Vlaamse reuzen, 4 Lotharingers, 9 Franse Hangoren, 7 Grote Chin chilla's. 11 Weeners, 7 Rode Nieu we Zeelanders, 4 Papillons, 19 Klein Chinchilla's. 1 Black and Tan (niet bekroond), 9 Hollanders, 3 Klein Zilvers. 19 Russen. 16 Polen en 7 Kleurdwergen. De eigenaars van deze dieren waren ten volle tevreden over de serieuze keuring van de heer Van Swaemen. die zich reeds vele ma len een autoriteit op dit gebied heeft betoond. Aan deze „Jongdierendag" was tevens een wedstrijd verbonden, waarbij de prijzen als volgt wer den uitgereikt: Vlaamse Reuzen Joh. v .d. Beck met Wit ZG le pr. Lotharingers H. Koldenhof met Zwart ZG le pr. Franse Hangoor G. Gouw met Bont G le pr. Groot Egyptische zwemmers naar Amersfoort Evenals in 1947 zal de AZ en PC als gastvrouwe optreden van de Egvptische zwemploeg welke enige dagen geleden zulke buitengewone successen boekte te Stockholm. Dinsdagavond a.s. zullen zij starten in het Sportfondsenbad. Onder de Egyptenaren bevinden zich finalis ten van de Olympische Spelen, ter wijl hun polo-ploeg gerekend mag worden tot een der sterkste ploe gen buiten Europa. Naar alle waar schijnlijkheid zullen enige Egypti sche schoonspringers een demonstra tie van hun zeer uitgebreide pro gramma te zien geven. Gezien de uitstekende prestaties, welke, de Egytenaren in 1947 in Pesie's bad te zien hebben gegeven, mag een avond van hoogstaand gehalte tege moet gezien worden. Chinchilla Th. Binnendijk ZG le pr. Weeners J. S. Alders met Blauw GG le pr. Rode Nieuw Zee lander J. S. Alders ZZG le pr. Papillons C. C. Plieger ZG le pr. Klein Chinchilla C. de Boer GG le pr. Hollanders P. de Ruiter met Madagaskar GG le pr. Klein Zilver C. v. Oers met Midden Zwart GG le pr. Russen F. Pol met Zwart ZG le pr. Polen Roodoog E. Met horst ZG le pr. Kleurdwergen mevr. Stoelwinder met Zwart ZG le pr. Wielrijders veroorzaken een ongeval Toen Zaterdagmorgen twee wiel rijders uit Naarden op hun rijwiel in de Bisschopsweg reden kwamen zij plotseling te vallen, doordat vermoedelijk hun sturen in elkaar raakten. Van een echter hen rij dende groep vacantiegangers kwam de 18-jarige Pieternella van Eyk uit Delfgauw met een van de op do grond liggende jongens in aan raking. waardoor zij de macht over haar fiets kwijt raakte en links de weg op zwenkte. Een juist passerenle vrachtwagen met aanhangwagen raakte haar voorwiel tengevolge waarvan zij kwam te vallen. Per auto van de G.G. en G.D. werd de wielrijdster naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis vervoerd, waar zij met een hersen schudding is opgenomen. De dok ter acht geen levensgevaar aanwe zig. Het rijwiel liep schade op. De politie heeft Zaterdag nacht weer haar gastvrijheid ver leend aan een persoon, die onder de invloed van sterke drank was. Een persoon, die in de Barne- veldse beek aan het vissen was. liep een proces-verbaal op omdat hij geen toestemming van de hou der van het visrecht had. Jeugd en ouderen vieren feest De vereniging „Ontspanning en Ontwikkeling van Amersfoorts Ge meente Personeel" heeft de goede gewoonte elk jaar een ontspannings middag voor de kinderen van haar leden te organiseren. Zaterdagmiddag waren voor het feest van dit jaar vele kinderen maar ook ouderen naar het sportterrein van het Gymnasium aan de Barch- man Wuytierslaan gekomen en zij hebben zich uitstekend geamuseerd. Na een welkomstwoord gaf de voorzitter van de vereniging, de heer E. van der Veer. het sein tot de aan vang. De kinderen waren direct vol op in actie met blokjesrapen, ring steken, zaklopen enz. enz. Zij werden hierbij dapper aangemoedigd door hun supporters. Zij genoten van de wedstrijden, maar niet minder van de heerlijke tractaties, die zij zo nu en dan kre gen. Leuk was vooral de boksmatch tussen Micky Moker en Heintje Ha mer. Ook een gecostumeerde voet balwedstrijd viel goed in de smaak. Voor de ouderen was een zgn. „kruiwagenrace" ingelast, waarin velen deelnamen. Onder de aanwezigen bevonden zich vele gemeenteautoriteiten, o.a. Wethouder Koopman. Musicerende politie naar Voorst Het Amersfoortse Politie Muziek Ge. zeischap „De Harmonie", gaat onder leiding van haar drlgent Theo Hulle- man 1 September op .concours in Voorst. Onze stadgenoten zullen voor het concert uitkomen in de tweede af deling uitmuntendheid. De tamboers zullen hun kunnen in de tweede afdeling tonen. Advertentie (1. M.) Inbrekers aan 't werk Zaterdagavond kwamen twee personen melding maken van in braken in de groentenhal van de firma M. cn een timmermanswerk plaats van de heer J. aan de Leus- derweg. Het bleek dat de ongewenste gas ten zich toegang hadden verschaft door het verbreken van ruiten. Uit de timmermanswerkplaats werd niets vermist, doch de dieven heb ben uit de groentenhal 5 kilo drui ven. een flesje limonade en bana nen meegenomen. T en O zet seizoen in met blijspel Zaterdagavond heeft de toneelver eniging T. en O. het seizoen van de Amersfoortse amateur-tonelisten in het K.A.B.-gebouw geopend met een opvoering van het in onze stad niet onbekende stuk „Het begon in 'n gracht". Het is een goed begin ge worden en een volle zaal heeft zich enkele uren kostelijk geamuseerd met de dolle verwikkelingen van Fredcrik Katoen, die tegen wil en dank tot mensenredder wordt gepro clameerd. Die meneer Katoen vindt het in het begin helemaal niet on aardig om eens het middelpunt van de belangstelling te zijn. maar zijn plezier verdwijnt weldra, wanneer aan het licht komt, dat hij de aardige dochter van zijn patroon helemaal niet uit het water heeft gehaald. De spelers van dit dolle blijspel hebben er een vlotte opvoerifig van gemaakt, waarin helaas een kleine vertraging kwam, toen het licht op het toneel het begaf. Regisseur E. de Ruiter Sr. heeft de touwtjes goed in handen gehouden, en er voor ge zorgd. dat het niet tè dol werd. Toen tenslotte het doek voor de laatste maal was gevallen, kreeg T. en O. terecht een harcelijk en lang durig applaus in ontvangst te nemen. De zaal werd ontruimd, maar slechts ten dele. want bij de muziek van „The Blue Boys", die zich ook eer der op de avond al hadden laten ho ren, werd er nog een paar uur lang gezellig gedanst. NEW DELHI. Zondag is een sneltrein ontspoord in de Voor- Indische provincie Assan: 7 per sonen werden gedood en 24 ge wond. FRANKFORT In het grootste zwembassin der stad heeft Zaterdag een massale doopparty plaats gehad van 3000 getuigen van Jehova. wij wel eens doen. Hij van de Vader niet langer loopt niet met kromme wilden aanzien. on hooft »ti« «in Wespen I Tamboer-majoors I TA/ E wisten niet. dat onze goede stad zo veel tamboer-majoors tel de. Of liever, we wisten het wel, maar het is nooit zo sterk tot ons bewustzijn doorgedrongen als Zater dagmiddag. toen we ze alle f zeven, in frontrij zagen op- zxekcorps. marcheren aan de spits der verenigde Amersfoortse muziekcorpsen. Dit was nu eigenlijk een uitgezochte gelegenheid om studie te maken van deze onmisbare figuren in een compleet muziekcorps. Natuurlijk, er z{jn dikke dagmiddag, en er zijn ook magere tam- bijtrekken boer-majoors; sommigen zijn klein, anderen groot van gestalte. Meestal heb- die stok?". ben ze een blozende ge- „Zanik niet,' laatskleur, maar het wil toch ook wel eens gebeu ren, dat de aanvoerder der trommelslagers ietwat bleek knieën en heeft zijn rug gestrekt. Hij schenkt geen knip oogjes of glimlachjes aan de lieve meisjes, die de weg omzomen, waarlangs hij zijn corps voert. *ent.' dan Sommige muzikanten doen dat wel eens, hebben wij zelf kunnen constate ren. De tamboer-majoor is van een voorbeeldige on aandoenlijkheid. Hij weet dat het zijn plicht is door zijn houding het voorbeeld tc geven aan allen, die achter hem marcheren. Hij weet, dat er op hem gelet wordt, op hem alleen. Zijn kracht ligt in zijn iso lement. Daarom kunnen zeven tamboer-majoors op een rij ons niet zo imponeren, als elk hunner afzonderlijk dat kan, wanneer hij stram en ernstig voorbij marcheert, aan het hoofd van zijn mu- Daarom betalen wij met liefde die tien gulden per jaar voor onze wespen- eter. Het dier is er nu eenmaal dol op. U en wij niet. Op wespen niet en op de belastingen niet. Bramen Een braam is een heer lijke vrucht. Er zijn er voldoende dit jaar. Alleen moet de zon nog wat meer haar best doen. Een paar dagen flink zon en U kunt volop bramen pluk ken. In de omgeving van de Vlasakkers zitten de braamstruiken vol. Gisteren is er flink ge plukt. Het is een stekelig baantje. Zo iets moet je niet in je beste plunje doen. Ga niet in Uw short bramen plukken, dat loopt op schrammen uit. Maar pluk in ieder ge val bramen. Het is een Wespen, U kent ze wel, die aasgieren onder de in secten. En als U ze niet is er vandaag de dag gelegenheid om ze te leren kennen. Doet U maar eens echt zomers. Ga buiten zitten, drink een kopje thee en laat het laatste zoete slokje in Uw kopje zitten. Binnen een tel duiken er enige wespen op af. De naam alleen al is al stekelig. Nu zegt U misschien „schiet op ver velende wesp". Toen U klein was zei U weps. Dat zeggen de kleuters van nu ook. Maar het is toch heus wesp en het zijn heus ver velende insecten. Ze azen op allerlei zoetigheid. U kunt de keukendeur niet open laten staan. In een ommezien zit de keuken vrucht om van te smul- ken om over de griesmeel pudding te doen. En weet U wat zo fijn is? Het kost allemaal niets, alleen een paar schram metjes aan Uw handen, maar dat wordt vergoed door de streling van Uw tong. Er op uit dus. Als nu de zon maar wil schij nen. Wie helpt? Voor één der invalide huisvrouwen, die door de Amersf. Gemeenschap in staat worden gesteld be gin September een week met vacantie te gaan, wordt een duw-invaliden- wagentje gezocht. Ieder die genegen is voor een week zulk een wagentje (kosteloos) be schikbaar te stellen, wordt verzocht hiervan bericht te zenden of op te bellen naar het afdelingssecreta riaat van de Alg. Ned. Invaliden Bond, Banka- straat 50, telefoon 5805, Amersfoort. vol. Ze zoemen rond Uw hoofd, ze kruipen in Uw hals, kortom U slaat op de T,mLnil, Ti vlucht. Een wesp heeft nu Tambour-majoors U eenmaai iets van een hyena. Een wesp is nu eenmaal een onaangenaam insect. Ze steekt lelijk en wat het beroerde is, we kunnen niet terugsteken. Jammer, dat de bijen maar al te vaak voor wes pen worden aangezien. Die bijen steken, maar niet zo geniepig als die wespen met hun zebra-lijfjes. len. U kunt er jam van maken, U kunt ze zo van de struiken eten, of er thuis een sausje van ko- Muziekweek „Nu even uitblazen", 't manneke vanmorgen. zei „Waarvoor loopt die man met die stok nou voorop?" informeerde het vragerige jongetje bij zijn geplaagde vader, Zater- bij het voor der muziek corpsen aan de Helle straat. „Kan-ie blazen op is. Totnogtoe is het ons dus niet gelukt een gemeen schappelijk kenmerk op te geven, waardoor elke tam- zei de korzelige Pa, „hij slaat er de maat mee." „Nietes," antwoordde het wijze knaapje, „de kapelmeester slaat de maat."- „Nou, dan wijst-ie de muzikanten de weg," ver beterde de Vader zichzelf. „Dat hoeft niet," zei het boer-majoor zich nadruk- jongetje, „want ze kunnen alleen maar rondlopen en dat weten ze zelf ook wel." Vader zweeg en wijdde zijn aandacht aan de mars demonstratie. Maar het jongetje was niet tevreden en begon van voren aan. „Vader, waarom loopt die man met die stok nou voor- kelijk onderscheidt van het gros zijner medemensen. „Zij dragen allen witte handschoenen en zwaaien met hun staf" zoudt gij, lezer, als kenmerk willen aanvoeren. „Gij hebt niet het essentiële opgenoemd,'' moeten wij tot onze spijt aanmerken. Het z(jn «let de witte op?" handschoenen, noch destaf, Toen sprak een knaap, welke de ware tamboer- enkele jaren ouder dan majoor maken. het vragerige jongetje en Daarvoor is nodig: hou- die neven hem stond, het ding! verlossende woord. In deze houding, als „Daar slaat-ie de muzi- uiterlijk symbool der zelf- kanten mee, als bewustheid, ligt het karak- spelen." teristieke van de tamboer- Dit antwoord bevredig- majoor. En in zijn sterk de het jongetje blijkbaar, gevoel van individualiteit, want het begon nu te in- Een tamboer-majoor blikt formeren naar de rol van rechts noch links; hij ziet de vaandeldragers. voor zich uit. H\i slentert Maar wij zijn verder ge- o/ sloft nooit, gelijk u of lopen, omdat we het lijden dat-ie wespen eet. Wespen II Stadsvensterkijker is in het gelukkige bezit van een hond. Zó'n trouw dier met weemoedige ogen. Die hond is dol op wespen. Hij plukt ze uit de lucht. Het wonderlijke is, dat die hond nooit wordt gesto ken. Stel U voor, dat wij wespen uit de lucht zou den plukken. Het zou be slist moeilijkheden opleve ren. Een dikke tong, een bom-neus of zo, zou 't ge volg zijn van onze ijver om wespen te doden. Neen, daar moet je hond voor zijn. Daar moet je een stel kaken voor heb ben, die met veel geweld dicht klappen bij 't wes pen happen. Het is maar gelukkig dat die hond geen aangif- ze vals te-biljet voor de belastin gen hoeft in te vullen. Wat zou 't lieve dier op de vraag of hij ook in komsten uit natura heeft, moeten antwoorden? Bij de belastingen zou den ze toch niet geloven, Ook Nederlanders opgepakt DJAKARTA Vrijdagnacht zijn in Wcst-Java ongeveer 40 perso nen gearresteerd, onder wie de Ne derlanders Koops (die onwettig in het bezit van wapens zou zijn), jhr. F. Alewijn, administrateur van de onderneming Radjamandala, die echter Zaterdagochtend weer 0; vrije voeten werd gesteld, en W. F. van de Woestijne. administrateur van de onderneming Goenoeng Su ',ni suruh. Voorts het parlementslid e: jee de voorzitter van de Masjumi voor dag West-Java Isa Anshary en 25 Chi nezen. De arrestaties geschiedden in het raam van de veiligheidsactie. jek \J an tetteretet en tsjing bom-bom! 't Publiek staat in de rij. Met vliegende vaandels en slaande trom Trekt de muziek voorbij. Zelfs op de trappen van 't „Bero" Ziet men de mensen staan. Die d'Amersfoortse blazerij Aan zich voorbij doen gaan. ENKHUIZEN De stoffelijk® overschotten van de drie slachtof fers van het tragische zeilongeval op het IJsselmeer vorige week Zon dag. zyn Zaterdag gevonden. Heil lijk van de 35-jarige ingenieur H.| L. Prinsen Geerligs uit Giethoorn werd in de morgenuren aangetrof fen ongeveer een km van de plaats waar het jacht verging. In die om geving werd omstreeks twee uur| nog een stoffelijk overschot gebor gen, zeer vermoedelijk, dat van de 23-jarige medische student A. van Arkel uit Leiden.. Tegen zes uur werd halfweg EnkhuizenStavoren het lijk van de 54-jarige eigenaar van het jacht. dr. P. Brons uit Steenwijk uit het water gehaald, PARIJS Door het ministerie van Openbare Werken is naar aan leiding van het spoorwegongeval de lijn Frankfort-Parijs verklap dat het aantal doden 21 en VA aantal gewonden 35 bedraagt. Voorü wordt gezegd dat het ongeval te wijten schijnt aan de slechte wer king van de kabel van een signaal en dat alle sabotage uitgesloten schijnt. Het waarschuwingssignaal, 1200 m voor de seinpaal heeft niet ge werkt en de machinist heeft ten gevolge van de dikke mist niet kunnen zien of de baan vrij was. DEN HAAG Van welingelichte zijde merkt men op. dat de toestand op het ogenblik zo is, dat 60 pro cent van onze invoer uit de landen der Europese Betalings-Unie is ge liberaliseerd. Men behoeft echter niet bezorgd te zijn, dat daarin ver andering zal komen. Binnenkort zullen er besprekingen worden ge houden over de uitbreiding van de liberalisatie tot 75 procent. Het ligt bij ons land niet in de bedoeling zulks te doen. Bij onze huidige de- viezenpositie wordt het niet ver antwoord geacht het liberalisatieper centage te verhogen. KOPENHAGEN Een Ameri kaanse straaljager is Zaterdag West-Jutland neergestort. De piloot bracht zich per parachute in veilig heid. HOEVELAKEN Dieven aten worst en chocolaadjes In de nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken bij de familie H. Blok. Door het open schuiven van een raam in dc slagerij wisten de dieven binnen te komen. Uit de sla gerij werden een stuk rookvlees er. een paar. worsten meegenomen: waarvan de volgende morgen stuk ken op straat terug gevonden wer den, De woonkamers werden gron dig doorzocht; uit alles bleek dat het op geld gemunt was. Daar dit echter beneden niet te vinden bleek en de toegang naar boven afgeslo ten was. stelden de inbrekers zich tevreden met een bril en een dooa sigaren. Bovendien aten zij een scnaaltjc met chocolaadjes leeg. Het politic-onderzoek werd geleid door de heer Salverda. Hij maakte gebruik van een politiehond. D® daders zijn echter nog niet gevon den. Gebrek aan hoffelijkheid Dezer dagen keerden twee jonge dames uit Hoevelaken in ons dorp terug van een vacantiereisje. Vanai het kruispunt werden zij lastig £e" vallen door twee jongelui, die hun gezelschap opdrongen. Bij de Stou- tenburgerlaan werden de dames be* let deze weg in te rijeten. Een val partij ontstond, welke zo ernstig aankwam dat een der meisjes zien onder geneeskundige behandeling moest stellen, wegens zware ont vellingen aan gozicht en knie. Haar fiets werd ernstig beschadigd, „heren" bleken geen hoffelijkheid te kennen, want zij namen de benen zonder zich ergens om te bekomme ren. BURGERLIJKE STAND- Geboren: Jacobs, d. v. J. H- Brummelen en K. Willigenburg. Overleden: AnnetJe de Virser 85 j®3 (wed. van W. J. van Maane.nl

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2