VOOR AMERSFOORT „Sterke" politiek van VS tegenover communisme? DAGBLAD Voortvluchtige Piet Bruin in Franse jeugdherberg gepakt Nederland in last te San Francisco Aan Ridgway toegestaan, wat aan MacArthur geweigerd werd Labour stelt noodzaak van defensie voorop Egypte wenst uitspraak van Internationaal Hof Geen nieuwe voorstellen van Britten aan Perzië NA HET BOMBARDEMENT OP RASJIN Veearts als renpaard Van bed gelicht in La Ciotat, nu wachtend op uitlevering IJzeren Kruis in eer hersteld? Verzet tegen verdrag met Japan in Indonesië Gewonden uit Korea op weg naar huis In Korea overleden aan verwondingen Gromyko bereidt actie voor tegen ontweip-verdrag Broodvergiftiging in Frankrijk Jle Jaargang, no. 201 Dinsdag 28 Augustus 1951 TT. A, X7 AT. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Uitgave: IN.V. De .[Nieuwe Jl ers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER WASHINGTON. Een zojuist uitgevoerd bombardement op de slechts 25 kilometer van de Russische grens gelegen Noord-Koreaanse stad Rasjin heeft in de Verenigde Staten groot opzien gebaard. Waarom, zo vraagt men zich af, heeft men indertijd generaal MacArthur ge weigerd deze stad, die op korte afstand van de belangrijke Sowjet-basis Wladiwostock ligt, door de vliegtuigen der Verenigde Naties te laten bestoken en waarom staat men dit thans wel toe aan generaal Ridgway op een ogenblik, dat men zich in het kritiekste stadium van de wapenstilstandsonderhandelingen met de communisten bevindt7 Slechts twee antwoorden op deze vraag acht men mogelijk: öf de Amerikaanse regering heeft haar politiek gewijzigd, öf de Amerikaanse regering beschikt over inlichtingen, die haar de zekerheid geven, dat Moskou bereid is toe te geven, zodat de Verenigde Staten het voor verantwoord houden van het defensief tot het offensief over te gaan. Bekend is de „Wash ington Star" bijvoorbeeld v/ijst erop dat minis ter Acheson zich op 9 Juni. tijdens de Senaats- verhoren in de kwestie van MacArthur's ontslag, formeel uitsprak tegen 't bombarderen van doe len, welke 25 kilometer of minder van de Sibe rische grens verwijderd m jwhb] liggen, omdat daaruit „ze- k i M BJHBi kere gevaren" zouden v\i|, wf mMmWÊm kunnen voortvloeien. V\ Voorts herinnert dit blad V,\eraan, dat minister Ache- son 2ich bij dezelfde ge legenheid uitsprak voor „een staken van het vu ren op de 38ste breedte graad". De tegenwoordige hou ding van de verbondenen in Kaesong komt niet met de toenmalige opvatting van Acheson overeen. Het ziet er naar uit, dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van het commu nisme zich wijzigt, in deze zin, dat het niet meer alleen gaat om het „tegenhouden" van het communisme, maar om het „terugdringen" hier van. De Amerikaanse des kundige op het gebied der buitenlandse politiek Kennan, die vroeger op het State Department werkte, was voorstander van de politiek van „tegenhouden", welke politiek ook door Grieken land, Berlijn en Korea ten uitvoer was gelegd. De politiek van „terugdringen" werd tot dusver slechts door be paalde militaire en politieke per soonlijkheden voorgestaan. Truman en Acheson hadden echter herhaal delijk gezegd, dat deze mensen een te groot risico wilden nemen. De grote vraag is nu deze: Is het de militaire leiders tenslotte toch gelukt de regering te overtuigen van de noodzakelijkheid van de op bouw ener strijdmacht, die iedere Russische aanval kan terugdringen? Wellicht blijkt in de komende we ken in Korea wat daarvan aan is. In Korea is juist het communisti sche antwoord op de laatste bood schap van Ridgway overhandigd. In dit antwoord wordt o.a. gezegd, dat iTwee „old dad's" bij elkaar! Old Dad (oud vadertje) vioe-ad- miraal C. Turner Joy, de oudste en taaiste onderhandelaar te Kaesong voor de Verenigde Na kies over wapenstilstandsmoge lijkheden klimt in zijn hef- schroefvliegtuig Old Dad (want zo heet dat ding) op het vlieg veld Kimpo voor een vlucht naar Moensan (Korea). Joy was niet teruggekeerd uit Tokio na een overleg met de opperbevelhebber van de VN-strijdkrachten, gene raal Ridgway. k.y NEW YORK. Een vliegtuig met vier inzittenden is omlaag ge stort op een auto in een straat van de plaats Valdaltias. in de staat Maine. De vier mensen kwamen al len om het leven. Partij-pamflet keert zich tegen campagne der Bevanisten (Van onze correspondent tc Londen) LONDEN. Het bestuur van de Labourpartij heeft een nieuwe beginsel verklaring gepubliceerd, die in October ter goedkeuring aan het jaarlijkse partycongres zal worden voorgelegd. Het betrekkelyk korte geschrift, dat de titel „Vrede onze eerste taak" draagt, stelt de noodzaak van het her- bcwapeningsprogramma en de volledige uitvoering er van voorop. Zodanig is het stellig een antwoord op de campagne van Aneurin Bevan en de zünen, die immers betogen, dat de herbewapening te groot is opgezet en Engeland's huishouding in gevaar brengt. Zoals gezegd, het is kort en her haalt slechts in zeer algemene ter men. hier en daar verlucht met schimpscheuten op de conservatie ven (tot dusver een ongewoon ver schijnsel in Labour-pamfletten) de bekende facetten van Labour's ver klaarde politiek zonder daaraan nieuwe dingen toe te voegen. De algemene lijn is, dat de her bewapening, waarvan de volstrekte noodzaak wordt vooropgesteld, door de Engelse huishouding, mits de lasten billijk verdeeld worden, zon- ter al te grote spanningen te ver oorzaken, gedragen kan worden. Voorts, dat de stijgende productie de terugslag, die het herbewape ningsprogramma op de levensstand aard moet hebben, enigszins zal verminderen, doch dat het nodig is °m een aantal ordeningsmaatrege- kn, die in de dagen voor het uit-' breken van het conflict in Korea opgeheven werden, thans weer op nieuw moeten worden ingevoerd. Voorbeelden van schimpscheuten °P de Tories zijn. dat „Tory-impe- nahsme een bedreiging voor de ^rede is" en dat „de Tories niet van Plan zijn om de lasten billijk te verdelen." Concrete plannen voor nieuwe belastingen van sommige kanten wordt aangedrongen op een vermo gensheffing staan in het geschrift £iet. Het zegt sNchts, „dat verdere belastingen geheven zullen moeten worden van de kleine minderheid, die grote inkomens uit particuliere vermogens trekt". Evenmin wordt ^on bepaalde loonpolitiek aangege ven. Het pamflet bepaalt zich hier l°t te zeggen, dat „gezond verstand *n zelfbeperking van iedereen in de gemeenschap nodig zijn. Zonder dat zullen de economische en sociale winsten van de laatste vijf Jaar ern stig in gevaar worden gebracht". Morgan Philips, de partij-secre taris, zeide op de persconferentie nog ten overvloede, dat dit ge schrift geen verkiezingsprogramma is. Een verkiezingsprogramma wordt immers pas als de datum der ver kiezingen bekend is door het par tijbestuur uit de door het congres aangenomen beginselverklaringen gedistilleerd. van een hervatting der wapenstil standsbesprekingen geen sprake kan zijn, voordat de verbindings officieren der V.N. opnieuw een on derzoek instellen naar het bombar dement van Kaesong, dat door Ridg way als een verzinsel is gequalifi- ceerd. In de uitzending wordt de zaak omgekeerd en wordt generaal Ridgway beschuldigd van verdraai ing van de feiten en van laster. Dat Ridgway aan deze eis zal voldoen, is hoogst onwaarschijnlijk. Een hoge officier op het hoofdkwartier zeide: Als generaal Ridgway zwicht voor de eis van de communisten om op nieuw een onderzoek in te stellen naar het incident, dan zal hij zijn eigen woorden moeten inslikken, want hij heeft reeds verklaard, dat de gehele kwestie volkomen onecht is. Ik geloof niet. dat generaal Ridg way dit zal doen tenzij hij defi nitieve instructies van hogerhand ontvangt." (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Bij 'n spring concours van de landelijke ruiter- verenigingen te Kollum maakten de paarden een zo slecht jiguur, dat zij alle gediskwalificeerd moes ten worden. Zij slaagden er niet in de hindernissen- te nemen en dat, terwijl deze zo gejnakkelijk waren naar een van de toe schouwers zeide dat hij ze „zonder paard nog wel kon ne men". Dat moest hij dan maar eeiis waar maken," meenden de boze paardensportliefhebbers. Er werden weddenschappen afgeslo ten, want een ieder was er van overtuigd, dat de uitdager het niet zou kunnen, zo hij al durf de Via de luidsprekers zei ook het bestuur, dat er lucht van 'creeg: „toon, dat het geen groot spraak is!" Toen draafden een veearts (de uitdager) en een sportlief hebster, die zijn zijde had verkozen, het gehele par cours op eigen kracht, namen de hindernissen vrijwel zonder fout en leverden daarmee de meest gewaardeerde bijdrage tot het hippisch festijn: zij behoefden niet gediskwalificeerd te worden. Het enthousiasme van het pu bliek kende geen grenzen. Het meest enthousiast was wel de concours-penningmeester, want de sportieve veearts stortte alles, wat de weddenschappen hem hadden opgebracht, in de kas. Zaterdag gedeeltelijke zonsverduistering DEN HAAG Bij heldere hemel zal men Zaterdag 1 September een gedeeltelijke zon-ecltps kunnen waarnemen. Om 13 49 uur is het nieuwe maan en de maan zal zich dan juist tussen de zon en de aar de bevinden. Slechts een tiende deel van de zonmiddellijn zal wor den bedekt. De verduistering zal zich voltrekken tussen 12.36 uur en 13.48 uur. FLUSHING MEADOWS. In de Veiligheidsraad heeft Egypte Maandag voorgesteld, om het In ternationaal Gerechtshof te laten uitmaken of Engeland, Frankryk en andere landen het recht hebben om een beslissing te nemen inzake de beperkingen van het verkeer op het Suezkanaal, terwijl zij daarbij zelf partij zijn. Het voorstel van Egypte, dat geen lid is van dc Vei ligheidsraad, kan alleen in behan deling komen als het door een lid officieel wordt ingediend. Indien dit niet geschiedt, wordt Woensdag over de door de V.S., Engeland en Frankrijk ingediende resolutie ge stemd. Als de leden van de Veiligheids raad niet zouden mogen stemmen over een kwestie indien zij er ook zelf bij geïnteresseerd zijn. betoog de de Britse afgevaardigde Jebb, zou de Veiligheidsraad in vele ge vallen verlamd worden. Men kan de Veiligheidsraad met met een gerechtsnof vergelijken. Het is bij vele gevallen, die voor de Raad komen, bijna onvermijdelijk, dat de leden-staten daarbij in meerdere of mindere mate. betrokken zijn. Dit is geen reden om hen van stemming uit te sluiten. De Franse afgevaardigde. Lacos- te, meende, dat in dit geval een „wereldbelang'' op het spel staat. Het principe is dat van de vnje vaart door het Suez-kanaal. te al len tijde en voor alle schepen. Alle landen hebben belang bij de handhaving van dit grondbeginsel, aldus Laeoste. De Egyptische afgevaardigde Fawzi zei. dat niets de indieners van de resolutie scheen te weer houden „voort te gaan in de rich ting, die de Veiligheidsraad op het gevaarlijke pad der onwettigheid en van de chaos zou brengen." Egypte zal hieraan niet deelne men en standvastig blijven staan op het Handvest en de regel van de wet op internationale betrek kingen. AMSTERDAM. Pieter Jan Bruin, de 24-jarige gewezen ambtenaar van Publieke Werken te Amsterdam, die zich precies 71 dagen geleden meester wist te maken van een bedrag van 113.000,is Maandagmorgen heel in de vroegte in de jeugdherberg van het Zuid-Franse dorpje La Ciotat ge arresteerd. Hy is opgesloten te Marseille en zit daar thans in een cel te wachten op zyn uitlevering aan Nederland, die geschieden kan zodra alle formaliteiten daartoe zyn vervuld. Dc arrestatie geschiedde door twee Nederlandse hoofdinspecteurs, de heren W. C. Woning van de ryks- rechcrche in Den Haag en Posthuma van dc politie te Amsterdam, die daarby werden geassisteerd door de Franse politie. Beide politiemannen waren Vrijdag j.l. naar Frankryk vertrokken in verhand met berichten, dat de lang-gezochte vluchteling zich aan dc Cótc d'Azur zou ophouden. Nadat de opsporing was verzocht van „een 1.90 m lange, linkshan dige jongen met ver van het hoofd staande grote oren" kreeg de Am sterdamse politie verschillende aan wijzingen die echter telkenmale weinig houvast boden. Evenmin had men iets aan de verhalen van per sonen, die meenden Piet Bruin in Limburg te hebben gezien. Het zelfde negatieve resultaat gaven, de berichten, dat hy in Zweden, Duitsland of België zou zitten. Kort geleden echter ontving de politie mededelingen van toeristen volgens welke Piet Bruin zich in het Zuiden of in andere delen van Frankrijk zou ophouden. Deze wa ren van dien aard, dat men ten slotte meende een spoor in handen te hebben. Het leidde naar het hal verwegen Toulon en Marseille aan de Middellandse Zee gelegen plaatsje, waar inderdaad de voort vluchtige, die totaal verrast was, van zijn bed kon worden gelicht Bij zijn aanhouding bleek hy oa. in het bezit van valse Franse papieren. Uitlatingen van de ge arresteerde in een eerste verhoor schijnen er op te wijzen, dat hij van Zwitserland uit over de Franse grens gekomen is. Enige tijd zou hij verblijf hebben gehouden in 'n jeugdkamp in de Jura. Daar koes terde niemand argwaan tegen hem. evenmin trouwens als in La Ciotat waar hij zich in korte broek en trekkerskleding aanmeldde en geen mens ook maar in de verste verte Bewegingen van Britse oorlogsschepen bij Abadan wekken onrust LONDEN. Engeland zal geen nieuwe voorstellen doen om de impasse in de onderhandelingen over het Perzische oliegeschil te doorbreken. De Britse regering is van mening dat, nu de Perzische autoriteiten geweigerd hebben mede te werken aan een regeling, waarby de in dc Perzische olie velden werkzame Britse technici ook in de toekomst onder een Engelse algemene bedrijfsleider werkzaam zouden zyn, zy nieuwe voorstellen be horen te doen om de door hun eis ontstane impasse op te heffen. Ook Harriman zou dit voor het heden dc beste politiek achten. Dit werd bekend na de Maandag gehouden vergadering van de Mi nisterraad, waarop een bespreking was gevolgd van Harriman en zes ministers, onder wie Attlee en Sto kes. Ontkend wordt, dat op deze bespreking aan de orde is geweest de suggestie uit Washington, dat de raffinadery te Abadan onder Amerikaanse leiding zou worden geplaatst. Een woordvoerder voor de regering heeft echter doen we ten, dat dit Amerikaanse vlieger tje niet zal opgaan. In Perzië is Maandag onrust ont staan volgens Ass. Press, nadat Zondagnacht om twaalf uur drie Britse landingsvaartuigen met troepen en tanks de mond van de rivier Shatt al Arab in feite een zeearm zouden zijn binnenge varen. Zij bewogen zich in de rich ting van Basra (Irak), dat even eens aan deze monding ligt. Een Perzische kanonneerboot, die de Engelse schepen had gesignaleerd, waarschuwde Abadan, waar on middellijk de politie en het leger werden gealarmeerd. vermoedde, dat deze schijnbaar be rooide lifter, een jongeman was, die 113.000 had verduisterd en naar wie de ganse West Europese politie reeds geruime tijd ijverig speurde. Naar de eerste berichten melden, zou Piet Bruin vrij zuinig hebben geleefd. Wat er over zal blijken te zijn van het grote bedrag waar mee hy zijn uitstapje begon?.... !UüiiJLXLnrüTi!I3ïliIinJlHJi^ii:!.'I^nJirjJ;.:iLTi-7TlJ)EI?nnTriTE[II13.TlijLTIIiIIi2ï3iff BONN. Volgens een bericht in „The Observer" overweegt het West-Duitse kabinet een verzoek aan de geallieerde autoriteiten tot wederinvoering van oorlogsdecora ties. Minister Lehr (Binnenlandse Zaken), die het voorstel heeft in- gendiend, heeft echter twee res tricties. Hij is niet van plan dit verzoek betrekking te doen heb ben op alle 64 oorlogsonderschei dingen. Op toekomstige medailles mag verder geen hakenkruis voor komen. Het verzoek zou hoofdza kelijk betrekking hebben op ae verschillende klassen van het ijze ren kruis, dat als vooroorlogse onderscheiding beschouwd diende te worden. NIJMEGEN Dc 21-jarige stu dent L. Obers is bij het zwemmen in een veenkanaal te Meijel (N.B.) verdronken. De senaat van het Nijmeegs studentenkorps verloor hiermee een trouw lid. Boegsprietlopen i s al moeilijk, maar als je het met één nor maal been moet doen valt het helemaal niet mee. Maar daar is de stevige hand van de jeugdleidster, die met je meeloopt en waarom zou je het dan niet even goed kunnen als een jongen met twee ge zonde benen? Het is hier heerlijk in het kamp: niemand doet hier overdreven gemaakt, gaat het in alle kampen van de Stichting „Het Vier- de Prinsenkind". voorzichtig met je omdat je niet zo goed mee kunt ko men en niemand kijkt hier steels en medelijdend naar je Voor kinderen van stijve been, want negen tot twintig alle kinderen hier jaar, die in de oor zijn invalide en je '°£7 door bombarde- hebt een reuze ple- menten, beschietin- zier en een heerlijke den an phosphor- vacantie. branden verminkt, en hulpbehoevend Zoals op dit plaat- werden, zorgt de je, dat in het kamp Stichting ieder jaar ,,De oude molen" te voor een onvergete- Well in Limburg is lijke vacantic. Egypte en Engeland verkeren op het ogenblik op een tamelijk gespannen voet, ivant Egypte wil het gezamen lijk typisch vooroorlogs uerdrag van 1936 van de baan hebben als het niet anders kan, dan maar eenzijdig door Cairo opgezegd. Moestafa Nahas pasja heeft dit nogmaals medege deeld aan de Wafdisten, toen dezen bijeen waren om Saad Zagloel pasja te gedenken, de man die indertijd het verlangen naar vrijheid bij de Egyptenaren nieuw leven heeft in geblazen. „Geen verdrag of een nieuw, gunstig verdrag", riep Nahas pasja, „en dat wel zeer spoedig!" DJAKARTA Slechts een vijf de van de leden van het Indone sische parlement schijnt er, naar in parlementaire kringen werd ver klaard, voor te zijn, dat de repu bliek het vredesverdrag met Japan ondertekent. De oppositie tegen het verdrag is aanzienlijk toege nomen, toen het besluit van India om de conferentie tc San Fran cisco te boycotten hier bekend werd. Dc meningen in de grootste poli tieke partij, de Mohammedaanse Masjumi, zijn verdeeld. Volgens be trouwbare zegslieden zijn alle mi nisters van de Masjumi voorstan der van ondertekening van het ver drag maar zijn partijleiders buiten het kabinet er tegen. LIVERPOOL. Franse. Neder landse en Belgische gewonden uit Korea zijn hier Maandag met het Engelse troepenschip „Empira Pride" aangekomen. De gewonderv werden met ambulances van dj marine naar ziekenhuizen overge bracht. Het is dc bedoeling de Ne derlandse gewonden zo spoedig mogelijk per vliegtuig naar Ne derland (vliegveld Valkenburg) over te brengen. A.F.P. meldt, dat zich 18 Nederlandse gewonden aan boord van de „Empire Pride" be vinden. DEN HAAG. Do- Nederlandse regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 14 Augustus aan te voren bekomen verwondin gen is overleden soldaat le klas C. H. Trebels van het Nederlandse detachement Verenigde Naties. Soldaat Trebels was 21 jaar, onge huwd en afkomstig uit Soerabaja. LEEUWARDEN In Genum (Friesland) is de landbouwer E. v. d. Meulen van de zolder in zijn boerderij gevallen. Hij overleed aan zijn verwondingen in het zie kenhuis te Leeuwarden. NEW YORK. De Nederlandse delegatie naar de conferentie te San Francisco verkeert in een lastig parket, concludeert dc „New York Times" in een artikel, waarin uiteengezet wordt, dat Nederland op drie punten teleurgesteld is: bet afzien van herstelbetalingen, de oorlogsscliadcloos- stellingen en het niet beperken der Japanse visserij. Het ontwerp is voor Nederland op deze punten onaanvaardbaar, doch aan de andere kant wil het niet met Rusland over één kam geschoren worden. Het tracht tc be reiken, dat een verklarend protocol aan het verdrag wordt toegevoegd, maar Washington toont zich niet erg toeschicteiyk. De Russische delegatie naar de Hij verklaarde verder nog te ho- conferentie is Maandag met de „Queen Elizabeth" aangekomen. De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Gromyko ver klaarde tegenover journalisten: „de Sowjet-Unie zal op de conferentie voorstellen doen voor het opstellen van een vredesverdrag met Japan. De aard dezer voorstellen zal eerst tijdens de beraadslagingen bekend worden gemaakt". De mededeling van Gromyko was vervat in een te voren opge stelde verklaring, die hij voorlas. Reeds twee doden en vele zieken MARSEILLE. IN het dorpje Pont Saint Esprit, nabij Marseille, heeft zich broodvergiftiging voor gedaan. De ziekteverschijnselen hebben zich bij dc leden van zes gezinnen geopenbaard. De patiënten lyden aan zware waanvoorstellin gen, waarbij zij zich door vuur om geven en door wilde dieren be dreigd wanen. Vier zieken hebben zelfmoord willen plegen, doch dit kon worden belet. Tot nu toe zijn twee patiënten overleden. Men acht het waarschijnlijk, dat bij het malen van broodgraan oe- standdelen van giftige planten me de zijn gemalen. Meelfabrieken, waarvan bakke ryen in Pont Saint Esprit in de afgelopen week hun meel hebben betrokken, zijn gesloten, angenie de resultaten van het ingestelde I onderzoek. pen, dat elke regeling, welke te San Francisco getroffen wordt, „vooral rekening zal houden met de belangen der landen, die het ergst van de Japanse agressie te lijden hebben gehad". Hij sprak tenslotte nog de hoop uit dat do conferentie er toe zal leiden dat Japan weer normale diplomatieke betrekkingen met andere staten zal kunnen onderhouden". DEN IIAAG. Naar wij verne men is Maandag in de ministerraad besloten, dat Nederland deel zal nemen aan de conferentie te San Francisco over het Japanse vredes verdrag. De Nederlandse delegatie zal onder leiding staan van de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker. Als diens plaatsver vanger zal de Nederlandse ambas sadeur in Washington dr J. H. van Royen fungeren. De Nederlandse regering zal haar bezwaren, die zij ten aanzien van het ontwerp-ver- drag naar voren heeft gebracht handhaven en in dit verband zich de ondertekening van het verdrag voorbehouden. Ongeveer dezelfde temperatuur Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag- avond Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige lot krachtige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. 29 Augustus Zon op 5 u 45 m onder 19 u 36 m; Maan op 1 u 41 in onder 18 u 46 m. door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Rotterdamsche Bank Postbus 9 Alponnements- 40 cent p. w. of ƒ5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1