'STABSVENSTER Schoolpsycholoog moet ook een goed didacticus zijn Schakend Nederland huldigt Fenny „Rivierenwijk' viert vrolijk zomerfeest Sympathiek spoorman gaat met pensioen Belangwekken de inleidihg van drs J. Scheltens Noteert U even Dr Max Eu we onder de velen die kwamen gelukwensen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kleurige ballons veranderden in kleine stipjes De heer Biemond vertelt over verleden en heden van NS Veranderingen in 45 jaar .J 2 Donderdag 30 Augustus 1951 (Van een onzer medewerkers) Het openbaar gedeelte van de Algemene Vergadering der Vereniging van Leraren aan Rüks Hogere Burgerscholen vond gisteren plaats in de Jeugd herberg „De Grasheuvel". Gisteravond konden wjj reeds verslag brengen van de openingsrede, die de voorzitter drs. A. S. van Dam bü die gelegen heid uitsprak. Na deze rede kwam aan het woord drs. J. Scheltens te Mid delburg, die sprak over het onderwerp: „De Schoolpsycholoog". De spreker begon met op te merken, dat er in ons land nog slechts weinige school psychologen zün aangesteld en dat veel onderwijsmensen het nut er van niet inzien. Daar hier onbekend onbemind maakt, wenste hü een beeld te geven van de wijze, waarop de schoolpsycholoog te werk gaat. terlijk, wanneer begaafd kan ge noemd worden. Er is ingesteld een begrip: de in telligentiecoëfficiënt (I.C.). De Fran sen Binet en Simon hebben opge steld een reeks vragen, die normale kinderen van een bepaalde leeftijd moeten kunnen beantwoorden. Kan de proefpersoon dit nu ook en be antwoordt hij de bij zijn leeftijd passende vragen goed. dan kan hem de I.C. 100 worden toegekend, waarmede hij als normaal wordt ge kenschetst. Gaat echter de intelli gentie van een tienjarig kind niet verder dan de juiste beantwoording der vragen van een kind niet ouder dan acht. dan wordt de I.C =i 80. Zo kan echter ook de I.C. boven 100 stijgen. ANDERE METHODEN Ook de Nederlandse psycholoog Luning Prak heeft zulke vragen reeksen vastgesteld. Behalve de vra- Onderzoek kent tal van methoden In de eerste maakt deze ge bruik van tests. Om na te gaan. v/at men hieruit kan afleiden, stelde spreker eerst vast. dat het al of niet slagen van een leerling afhangt van diens geestelijke instelling, con centratievermogen. lust om door te zetten, karakter cn van vele andere omstandigheden meer. Het ontbre ken van een of meer dezer eigen schappen kan mislukking tengevolge hebben. Daartegenover staat, dat slagen ook in zulke gevallen zeer goed mogelijk is. In elk geval is het van belang zoveel mogelijk van de betrokken leerling te weten. Daarom begint de schoolpsycholoog met inlichtingen te verzamelen. Niet alleen van de proefpersoon, ook bij de ouders en zo mogelijk bij ande ren. Kennis der familieomstandig heden kan van groot gewicht zijn. Bij het onderzoek echter kunnen geen derden tegenwoordig zijn. De proefpersoon krijgt allerlei opgaven te verwerken, waarbij de ervaren schoolpsycholoog zich reeds e-en voorlopig beeld vormt van de gees telijke structuur van het object, door de wijze, waarop dit het werk begint. Ook stelt men hem vragen, wel een 160-tal. die met grote zorg zijn samengesteld. De proefpersoon moet wel naar waarheid antwoorden, daar talrijke contrölevragcn zijn tussen gevoegd. In het algemeen echter onderwerpt de proefpersoon zich ge willig. daar hij weet, dat het onder zoek in zijn belang is. Belangrijk is vooral het onder zoek naar de intelligentie van de betrokkene. De vraag rijst, wanneer een kind normaal, wanneer het ach- Directie-wijziging bij de BOFA De directeur van de N.V. Boren- fabriek BOFA te Amersfoort, de heer J. van Vollenhoven, heeft ont slag gevraagd. Ir K. H. Kuchenius volgt hem per 1 September op. De heer van Vollenhoven zal met in gang van diezelfde datum optreden als commissaris. Amersfoortse Klok^enspelverenlglng Programma beiaardconcert Het programma van de belaardbespe- ling op het carillon van de O.L. Vrou wetoren. op Vrijdagavond 31 Augustus van 8 tot 9 uur. te geven door de heer Wim ter Burg cn georganiseerd door dc Amei luidt 1. Prelude. W. dc Vries. 2. a. O. Ne derland let op U sacck, b. De Zilver vloot 3. Kling-Klang. B. de Bruin. 4. Les petits moulins vent (De kleine wind molens), Fr. Couperin 5. a. Een meisje uit Scheveningen. b. Vier weverkens. c. De scheresliep, Oud-Nederlandse Volks liederen. 6. a. Sarabande. Corelll. b. Gavotte. G. Fr. H&ndel. c. Tanz. Jos Haydn. 7. Suite Archaique (Rigaudon- Pavane-Mcnuet, Géo Clement. 8. a. Me nuet in G. L. v. Beethoven, b. Gavotte. Fr. J. Gossec. 9. Pizzicatl uit het ballet ..Sylvia". L. Dellbes. 10. a. Heer Jesu heeft een hofken, Wim ter Burg, b. Wilhelmus. Automarkt AMERSFOORT. 29 Aug. 1951. Op. de wekelijkse automarkt werden 157 motorvoertuigen aangevoerd. GRAND THEATRE t.m. 29-8 „Adam's Rib" 14 Jaar. Zondag: 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 6.45 en 9 uur. „Donderdagcyclus", 30-8. 2.30 6.45 en 9 uur: „De zevende sluier" 14 jaar. CITY THEATER In a 3 avondvoorstel lingen: 6.45 en 9 uur: „Zo begint het leven" 18 jaar. In alle matlnee's 2.30 uur en Zondag 2 cn 4.15 uur: „De wraak Is zoet", 14 Jaar. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t.m. Maandag; „De Inspecteur Ge neraal" elke leeftijd. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Hotel Berlin" 18 jaar. Zondag: 2 4 15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30 64.5 en 9 uur. CITY THEATEi; SOESTDIJK t.m. 29-8 ..Dombo" elke leeftijd. Zaterdag 2.30 6.45 en 9 uur. Zondag 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 cn 8 uur. „Donderdagcyclus". 30-8 2 30 6.45 cn 9 uur „Het betoverde landhuis" 18 Jaar. Week van 31 Aug. t/m 6 Sept. GRAND THEATRE, t/m 5 Sept.- „Papa Boem", elke leeftijd. Zondag: 2. 4 15. 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 cn 9 uur. „Donderdagcyclus", 6 Sept.: 2.30, 6 30 en 9 uur: „Rouw Past Elcctra" 18 jaar. CITY THEATER: „Tarzan's Vlucht". 14 Jaar. Zondag: 2. 4 15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER, van Vrijdag t/m Maandag: „Goudtransport", 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Mee dogenloze jacht", 14 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK: „Loulse Lotte", 14 jaar. Zondag- 2 4 15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6-45 en 9 uur. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Dage lijks geopend, behalve Zondags, werkdagen van 1012 en 14 uur. Zaterdag 10—12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening vol wassen 25 en Dinsdag- en Vrij dagavond van 7—9 uur. Voor kin deren Woensdag- en Zaterdagmid dag 2.30—4.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—8 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uit lening 11—12.30 en 2.30—5.45; Maan dag- cn Vrijdagavond 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag 3—5 en Vrijdag 45 uur. AVONDDIENST APOTHEKEN V. d. Bovenkamp, Utrechtsestraat 45a. tel. 3358; Vermeer Apotheek, Vermeerstraat 124, teL 5335. genreeksen gebruikt men ook tests met tijdslimiet en andere vormen. Het belangrijke is. dat latere in- telligentieonderzoekingen, mits goed geschied, de I.C.'s van het eerste on derzoek als regel bevestigen. Ook kan men zeggen, dat de leerlingen met hoge I.C.'s als regel aan de verwachtingen voldoen. Teneinde bepaalde aspecten der in telligentie te onderzoeken maakt men gebruik van rekentests. taal tests: ook zijn er proefseries om de wiskundig-technische aanleg te on derzoeken. Ook doet men onderzoek naar het critisch vermogen, naar de geheupensterkte. naar het karakter, naar de richting van belangstelling. Men onderzoekt het arbeidstempo, het ruimtelijk inzicht, de karakter constructie, waarbij men veel ge bruik maakt van de vragenseries van de Zwitser Rohrschacht. die van huis uit psychiater was. Vooral ten aanzien van het on derzoek naar de geheugensterkte is de schoolpsycholoog sterk in het voordeel bij andere onderzoekers, omdat hij het kind langer onder zijn bereik heeft. Ten slotte wees de heer Scheltens nog op de betekenis van het hand schriftonderzoek. De schoolpsycholoog moet niet al leen kunnen constateren, maar hij moet ook wegen ter verbetering kunnen aangeven. Daarom moet hij ook didacticus zijn. Wanneer iemand deze gaven combineert, kan men hem aanstellen als schoolpsycholoog bij een schooi of combinatie van scholen. Hij onderzoekt de kinderen vóór en na de toelating en gedurende da leertijd. Na afloop hiervan geeft hij advies i.z. studie- of beroepskeu ze. Maar voor alles moet men hem zier. als degene, die met de gees telijke gezondheidszorg voor het kind belast is. Aldus eindigde spreker zijn rede. Het is niet voor liet eerst dat Mevrouw Fenny Heemskerk bii één of andere huldiging in het middelpunt van de belangstelling komt te staan. In de afgelopen ja ren boekte zij reeds vele successen in binnen- cn buitenland. Thans werd zij gehuldigd voor het berei ken van dc eerste plaats in het In terzonaal tournooi voor dames te Venetië. Bestuur en leden van schaakge nootschap „Amersfoort" ziin zicht baar trots op „hun Fenny en zul len mets nalaten om haar presta ties in een gezond daglicht te stel len. Daarom was Woensdagavond de clubavond in de bovenzaal van hotel „Monopole" gereserveerd voor een intieme huldiging namens geheel schakend Nederland. Want behalve het voltallig bestuur van SG „Amersfoort" waren aanwezig de Bondsvoorzitter Ir H. J. van Steenis uit Utrecht, de secretaris van de Stichtse Gooise Schaakbond de heer A. A. Andriesse. de heren Van Harten en Van Rensen van de Amsterdamse Schaakbond, Van Zittersteyn als Tijdschriftcommis saris van de KN.S.B. en niet te vergeten de grote „schaakbroer" van mevr Heemskerk, onze nationa le en ex-wereldkampioen dr Max Euwe, vergezeld van vrouw cn dochter. Verder waren aanwezig vertegenwoordigers van de zuster verenigingen „Ons Genoegen" en „Soesterkwartier" en een groot aantal leden van „Amersfoort". Mevr. Heemskerk was met Moe der en dochter Fenny aanwezig. Voorzitter A. Hollander Jr. van „Amersfoort" wees op haar pres taties van dit jaar. opnieuw het Nederlandse kampioenschap, club kampioene en eerste in Italië, en nog wel ongeslagen! De heer Hol lander hoopte dat Fenny op de in geslagen weg mocht voortgaan en bood namens de leden een fraaie reisnécessaire aan. alsmede een bouquet bloemen in de Amersfoort- kleuren. KNSB-praeses Ir van Steenis vond het ook al geen nieuwtje meer dat Fcnny gehul digd werd. Wanneer zij straks ho pelijk in het najaar van 1952 naar Leningrad of Moskou zal gaan dan behoeft zij gelukkig niet, zoals de eerste keer. op haar eentje te ver trekken. Ook voor een secondant of verzorger zal de Russische schaakbond een plaats inruimen. Dit heeft de heer Van Steenis we ten te bereiken. „Voor het Neder landse schaakwezen en vooral voor 't vrouwelijk gedeelte daarvan kan nog veel bereikt worden en daar toe hebben we Fenny nodig om ons propagandistisch te dienen." Ook in het raam van de algemene propa ganda is zij veel waard. Ook van KNSB-zijde ontving zij bloemen. Dr Euwe was eveneens verheugd over haar succes en stelde voor haar te betitelen als de „schaak- Fanny" van ons land. Evenals de heer Andriesse, (namens de SGS), bood dr Euwe een bouquet bloe men aan. Het bleef hier niet bij want „Ludus et Seria" bood' een plant aan met schriftelijke geluk wensen en zo deden ook de heren Koning en Alberts resp. van de schaakclub „Ons Genoegen" en „Soesterkwartier". De heer van Dr Max Euwe wenst Fenny Heems kerk geluk met het in Venetië behaalde succes. (DvA-Archifoto) Rensen (A'damse schaakbond) kwam met een doos bonbons aan dragen terwijl haar oude schaak vriend Van Harten haar een schaakboekwerk liet uitzoeken. Laatstgenoemde wees er op dat Fenny in het prille begin van haar schaakloopbaan in Amsterdam werd ingeschreven als lid van de vereniging „Max Euwe", zijn ver eniging! Het gemeentebestuur kon tot zijn grote spijt geen afvaardi ging sturen doch schriftelijk ge tuigde men van grote waardering voor mevr. Heemskerk. Fenny, omringd door talrijke bloemstukken en cadeaux dankte op haar eigen innemende eenvoudi ge wijze voor „alles" wat zo spon taan haar werd aangeboden en de warme vriendschap welke daaruit sprak. Met een slotwoord van voorzit ter Hollander werd de huldiging, wat het officiële gedeelte betreft besloten. 1677, Zonder zich om Rob te bekommeren, stuift de motorboot met razende snelheid langs de boot, waarin Rob ligt te dobberen. Nee, een Amerikaanse politieboot is het zeker niet; daar voor ziet de bemanning er veel te onguur uit. De schipper is een Aziaat, gekleed in een slobbe rige uniformjas. Maar inderdaad gaat de mo torboot de „Vrijheid" achterna. Kijk. ze ente ren het schip en de die ven moeten zich overge ven. Dat spelletje is dus mislukt en ais het een beetje meeloopt zit Rod over een paar minuten weer achter het roer 1 dig aan toe was, zou Rob zich alleen kunncnverheugen over deze snelle gang van zaken, van de „Vrijheid". Als nu Skip er niet zo ellen-1 (Van een onzer verslaggevers) Wat een geluksvogels zijn het daar in dc Rivierenwijk! Laat het nu al die sombere dagen van de laatste tijd net bij het begin van het driedaagse zomerfeest het mooiste weer van de wereld worden. Een laat zonnetje straalde uit een opgeklaarde hemel, toen de eerste kinderen zich verzamel den bU het clubgebouw van de Speeltuinvereniging aan dc Dollardstraat. Dat was al om een uur of vijf; ze moesten echter nog minstens een uur geduld hebben voor met het uitdelen van de ballons van het Dagblad voor Amersfoort werd begonnen. Dol-grappige films voor jong en oud Toen het eenmaal zo ver was. zag het aan de Dollardstraat zwart van de kinderen en hun vaders en moeders, die waren meegekomen om getuige te zijn van het feest. Onze geluidswagcn liet vrolijke muziek over het speeltuintcrrein klinken, en iedereen was in een opperbeste stemming. De jeugd kon bijna niet wach ten tot ze een ballon had bemach tigd. Het ging echter niet alleen om de luchtballons, maar ook om de kaartjes met de naam en het adres van de afzender erop. die er onderaan bungelden. Want deze kaartjes zijn het die, wanneer ze door de vinders zullen zijn terug gestuurd, moeten uitmaken wie de winnaars zijn van de ballonwed strijd. Hoe druk het ook was, het speel- tuinbestuur hield de touwtjes goed in handen. Dat deden de jongens en meisjes ook; de touwtjes van de ballons wel te verstaan, al was er een enkele, die zijn ballon per ongeluk liet glippen. En dan was Leiden in last. Gelukkig waren er genoeg extra ballons om alle ver liezers een nieuwe te kunnen be zorgen. al zat daar dan geen kaar tje aan. 't GROTE OGENBLIK Om half zeven was het grote ogenblik aangebroken. Alle kin deren waren van een ballonnetje voorzien, en op een teken van het Speeltuinbestuur gingen al die ze venhonderd luchtballons tegelijk de lucht in. De hemel zag er oen ogenblik zwart van. Er werd hoera geroepen en gejuicht, terwijl de „luchtreizigers" met een flinke snelheid omhoog schoten en daar- statig in dc richting van de binnenstad zeilden. Behouden vaart! Ook buiten de speeltuin werd er naar de hemel getuurd. Het was een indrukwekkend gezicht al die bont gekleurde ballen, die langza merhand veranderden in stipjes, om tenslotte uit het gezicht te verdwijnen. Wie weet wat een lange reis ze voor de boeg hadden. De weersomstandigheden waren buitengewoon gunstig voor een ballonoplating, en we hebben alle hoop, dat er kaartjes van heel ver over onze grenzen terugge stuurd zullen worden. Daarop is ook gerekend, want behalve in het Nederlands staat ook in het Engels een verzoek om terugzending op de kaartjes. ALS KOEK.... Toen er tenslotte geen ballon netje meer in de lucht viel waar te nemen, stroomde dc speeltuin leeg. Niet voor lang echter. Alleen de allerkleinsten moesten naar bed, maar de groteren kwamen om acht uur opnieuw naar het terrein, waar inmiddels een groot wit scherm was opgesteld. Een openlucht-filmvoorstelling was het volgende punt, dat op het pro gramma stond. Zes vrolijke films had het be stuur voor deze gelegenheid uit gezocht en ze gingen er in als de spreekwoordelijke koek. Wat is er gelachen om die malle Abbot en Costello om nog maar te zwijgen van Charley Chaplin. De eerste avond van het zomer feest is uitstekend geslaagd. Het verenigingsbestuur heeft er hard voor gewerkt, maar het heeft eer van zijn werk gehad. De kinderen hebben genoten, en de vele oude ren, die ook eens een kijkje kwa men nemen, met hen. Vanavond wordt het feest voort gezet met een lampionoptocht, waaraan maar liefst twee muziek corpsen meewerken. Zaterdagmid dag is er een bloemencorso met een heleboel mooie prijzen, en niet te vergeten ccn tractatie voor al len. 's Avonds zal het zomerfeest dan worden besloten met een tweede openluchtfilmvoorstelling. Laten we hopen dat het weer de Rivierenwijk ook in de komende dagen niet in de steek laat. Hij kreeg zijn zin Woensdagavond kwam een man, die zonder vaste woon- of verblijf plaats was. aan het politiebureau en vroeg nachtverblijf. Hij kreeg meer dan hü vroeg, want het bleek dat de man stond gesignaleerd voor be taling van 24 gulden boete voor openbare dronkenschap. Daarenbo ven werd hij gezocht voor vermoe delijke flessentrekker^. De zwerver kan tevreden zijn, en zal vermoedelijk voorlopig geen nachtverblyf meer behoeven te vra gen. Burgerlijke stand AMERSFOORT. Geboren: Willem, v. J. v. d. Groot en G. v. Diermen; Hcndrika G d. v. A. H. Metaal en H. G. Kreuzen; Antonius R. F., z. v. A. H. Metaal en H. G. Kreuzen. Boudewljn. z. v T. E. de Wit en R. Ricnstra; Wilhel- mina J.. d. v. G. H. J. Veltman en J. M. v. Pluuren: Wilhelmus P.. z. v. W. P. Pietcrs cn C. H. Rouwhorst; Willem A., z. v. D. Dettlnjfmeijer en H. W. Bultink; Hendrik C-, z. v. A. Post en G. M. v. d. Kuilen. Getrouwd: J. Petten en M. W. Huur- deman T. de Pater en C. M. v. d. Vllst: G. G. de Winter en J. A. v. d. Meulen. Daar staan ze dan de kinderen I het moment, de oplating van de uit Rivierenwijk in af wachting van I ballonnen! (DvA-Archifoto) 1 (Van een onzer verslaggevers) „Och, ik heb myn werk altyd met heel veel plezier verricht, maar ook voor een spoorman komt de tüd, dat hü er mee moet ophouden." vertelde ons de heer J. G. J. Biemond, adjunct-hoofdstationschef van het Amers foortse station, die op 1 November afscheid zal nemen in verband met hel bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij voegde er aan toe: „Mijn vertrek betekent bovendien voor de jongeren weer een kans op promotie". Deze laatste uitlating tekent deze „stille" werker op het station volkomen. De heer Biemond is een man. die zich liefst op de achtergrond houdt, maar bü zün collega's en ondergeschikten in hoog aanzien staat. We zyn de adjunct-hoofdstations chef in zijn bureau op het tweede perron gaan opzoeken, en tussen een paar .telefoontjes door heeft hij ons wat verteld over zijn loopbaan en zijn werk. Er is wel een en ander bij de Spoorwegen veranderd, sinds de heer Biemond in 1906 in Boxmeer als surnumerair bij de Staats spoorwegen in dienst trad. Waar om hij ertoe kwam om juist dit vak Klop Rozenstraat A MERSFOORT is rijk -*1 gezegend met plant soenen. Waar het maar even mogelijk is, tovert de actieve plantsoenendienst stukjes natuurschoon voor dc dag. Dat werk vindt waarde ring. Veel waardering zelfs, welke reikt tot ver buiten onze stadsgrenzen. Onlangs waren er nog vertegenwoordigers van de Eindhovense plantsoenen dienst om al onze groen stroken, parken en pleinen in oude en nieuwe stad te bewonderen. Ook in de Rozenstraat is zo'n aardig pleintje. Er zijn daar bewoners, die van dit stukje natuur in tens genieten. Wat jam mer is het dan als zij de jeugd dagelijks bezig zien om groen en bloemen te vertrappen. Wat jammer, dat zij moeten ervaren, dat ouders hun kinderen in dat vandalistisch gedoe stijven. Kinderen geven grote monden, ouders ne men kinderen in bescher ming! Ja, en dan zouden we kunnen zeggen: en de po litie dan, doet die dan niets? Ach, het corps is klein, dc stad groot. Die mensen kunnen niet over al tegelijk zijn. De beste manier is, dat de ouders zelf aan de op voeding van hun kinderen werken. Dat zij zelf de jeugd wat liefde voor de natuur bijbrengen. Dat is heus niet zo moeilijk. En het resultaat? Een keurig pleintje tn de Rozenstraat. Een straatnaam, die zelf al zoveel goede gedachten oproept aan lieflijke geu ren en wonderlijke kleuren. Rozenstraat II Er zyn meer moelijkhe- den, daar in die Rozen straat. Het pleintje dat daar ligt is door de mili tairen uitverkoren tot oefenterrein van leerling chauffeurs. Daar draaien de militairen, in die ko lossale les-wagens hun rondjes. Dat is prachtig voor die militairen, maar hoogst gevaarlijk voor de Daarom zou het zo pret tig zün als die les-wagens wegbleven. Er zijn minder kinderrüke plekjes in Amersfoort waar men ook rondjes kan draaien. Als ze het nu maar doen! „De Schalmei" Het ware te wensen, dat niet alleen de leden van de Chr. Organisatie van Lichamelijke Opvoeding „Wilhelmina" het Augus- tus-nummer van „De Schalmei" ter lezing kre gen. In het openingsartikel „Wij mogen opnieuw be ginnen" is werkelijk op voortreffelüke wijze weer gegeven wat het leven in een organisatie nu precies moet inhouden. Het is moeilük een citaat te vin den. Daarvoor is het stuk een te sterk geheel. Mogen we dan alleen aansluiten aan de mededeling over de komende jubileumviering? En besluiten met de woor den van de schrijver: „Moge ons feest het vreug defeest van Christenen worden". Janny en Tineke Loch, Willy v. d. Akker, Alie en Adrie Goedhart, die zilver papier en capsules inza melden. Lectuuractie Drie woorden wüden wij vandaag aan onze nieuwe actie: 't loopt gesmeerd! even aan Stadsven- •ter. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. „Die Fenny loopt al even hard van stapel als Fanny", zei 't manneke vanmorgen. A VERA, moeten wü U nog zeggen wat deze naam inhoudt? Het heeft iets met vissen te maken en er komt van 1 tot 10 September een tentoonstelling van Zilvervloot die naam in de Markthal. Maar AVERA zou even goed kunnen betekenen: Activiteit Van Een Reusachti- De scheepjes van onze ge Afmeting! i14. Want a r»t i„i 11 zilvervloot varen niet druk meer. Dat is niet zo kleuters7 die ook rond en erg. De boog kan niejt_ al- op dat pleintje hun ver tier zoeken. Nog is er niets gebeurd. Maar straks loopt een van die kleuters misschien plot seling van het trottoir af en dan.... Want activiteit heerst er in de Markthal. Van aller lei kanten komen de vissen en de planten. Met een verblijdend enthousiasme sjouwt men kisten, planken, tüd gespannen staan. Maar aquariums en allerlei andere spullen aan en uit die zo geleidelijk komt er nog chaos komt zo langzamerhand een unieke expositie te wel wat binnen. Daarvoor voorschyn. U laat deze mensen natuurlijk niet voor ditmaal dank aan de heer niets sjouwen. Straks gaat U natuurlyk kijken, het is Doornekamp uit de Edison- de moeite waard. Vraagt U dat maar aan die mijnheer straat. En ook veel dank links op de voorgrond, dat is de üverige secretaris van aan de jeugdige Nykerkers de tentoonstellings-commissie, de heer I. de Vos. te kiezen? „Mijn vader zei tegen me: er worden mensen bü 't spoor gevraagd. Is dat niets voor jou? Ik solliciteerde, en 't lukte me de eer ste de beste keer," horen we. En we vernemen ook hoe de heer Bie mond in de 45 jaar dat hij nu de Spoorwegen dient is opgeklommen via klerk-telegrafist, commies, chef-commies, onderstationschef, en statonschef tot de rang d:e hij nu heeft. Dat is niet allemaal in Boxmeer gebeurd; Weert, Nijme- h gen, Arnhem, Amsterdam, Rotter-p dam en Gouda zijn allemaal stand- plaatsen van deze spoorman ge-l2 weest. In 1940 kwam hü in Amers foort, om er te blüven tot hij vijf jaar later werd benoemd tot sta tionschef in Vlaardingen. Op 1 Ja nuari 1948 keerde hij naar onz® stad terug als adjunct-hoofdsta tionschef, een nieuwe promotie. We hebben gevraagd wat hetf^ werk is, dat de heer Biemond op het ogenblik verricht, maar het bleek, dat dat in enkele woorden heel moeilijk is te zeggen. In het algemeen zou misschien het best gesproken kunnen worden over „toezicht op de buitendienst". Met een aantal collega's werkt de heer Biemond de diverse bescheiden bij voor de invoering van een nieuwe dienst. Wat dit betreft is het werk wel wat vereenvoudigd door de electrificatie, horen we. De ver trekkende heeft de aard van het spoorwegbedrijf hierdoor volko men zien veranderen. Ook op an der gebied zijn er veranderingen gekomen. De heer Biemond vertelt ons hoe hij het lange tüd zonder een uniform heeft gedaan. Het was in vroeger jaren niet de ^ewoonte, dat spoorwegambtenaren dat droe gen. Alleen een pet werd hun ver strekt. Het gevolg was echter, dat de spoorwegmensen er lang niet allemaal zo piekfijn uitzagen als nu het geval is. De scheidende heeft destijds in Gouda de hele bouw van het nieu we station meegemaakt. Met veel genoegen denkt hij terug aan die tüd, toen het hard werken gebla zen was, echter in een sfeer van bijzonder goede samenwerking. Natuurlijk hebben we de heer Biemond gevraagd wat zün plan nen voor de toekomst zün. We kunnen ons niet voorstellen, dat hij op zijn lauweren zou gaan rus ten. Dat is ook helemaal niet de bedoeling. Vast omlijnde plannen heeft hij echter nog niet gemaakt al denkt hij wel eens over een ma nier om zyn vrije tijd nuttig en aangenaam te gaan besteden. Mis schien horen we dit later nog eens.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2