DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Belgische invoer in ons land wordt verminderd Brussel heeft begrip voor onze moeilijke betalingspositie Beknotting hulpverlening tast Marshall-plan aan Attlee's probleem nr 1: duur levensonderhoud Wachtend op Piet Bruin hoog op de rotsen Geschenken voor Koningin op tentoonstelling -FF- Misdaad of onopgeloste mysteries Meeste regen in Westen gevallen Economisch herstel van Europa ernstig bedreigd lie Jaargang, no. 204 .Vrijdag 31 Augustus 1951 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR. TJ DE BOORDER (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Tydens de Benelux-conferen tie in Brussel is gisteren in principe overeen stemming bereikt over de belangrijkste voorstellen tot beperking van het overweldigende Belgische export-surplus in het handelsverkeer met Nederland. Na intern overleg binnen de Belgisch-Luxemburgse delegatie bleek het in de middaguren mogelijk voorstellen van Neder land om de invoer van goederen die tot nu toe zonder beperkende bepalingen over de Neder lands-Belgische grens konden stromen, al waren zij nog niet vrijgemaakt in het verband van de Europese betalingsunie, maar weer aan banden te leggen. Een technische regeling wordt vandaag door de deskundigen nader uitgewerkt en zal morgen in hotel Anneville te Ulvenhout by Breda door de ministers opnieuw in beschouwing worden genomen. Het beginsel van de overeenstemming komt echter hierop neer, dat België er mee accoord gaat dat de export van Belgische producten, die wel in het Benclux-verkeer geliberaliseerd zyn maar niet in het Europese, sterk zal worden afgeremd, hetgeen als een belangrijk succes voor Nederland moet worden beschouwd, omdat in deze sector vele Belgische textiel-producten liggen, waarvan de export België zeer na aan het hart ligt. DE BILT. De hoeveelheid neerslag die Donderdag tussen ze ven uur 's morgens en zeven uur 's avonds op de verschillende K. N. M. I.-stations is gemeten is: Valkenburg (bij Leiden) 30 mm, Ypenburg 28 mm. Leeuwarden 25 mm. Den Helder 19 mm. Hoek van Holland 14 mm, Woensdrecht 13 mm, Schiphol 11 mm, Vlissingen en Terschelling elk 9 mm. Eelde 4 mm. Beek 3 mm, Gilze Rijen 2 mm De Bilt, Volkel, Eindhoven en Doe len elk 1 mm. Voor deze producten zal thans een export-maximum worden vast gesteld. opdat niet langer de Ne derlandse markt met deze goede ren zal worden overstroomd ten oste van de Nederlandse beta lingsbalans. die sedert het stadium van de Voor-Unie werd ingeleid, een extra deficit van ongeveer 25 ^Émillioen dollar ging vertonen ten- gevolge van de extra liberalisatie In handelsverkeer met België :n Luxemburg. In Den Haag toonde men zich vandaag verheugd over het verloop van de conferentie, dat heeft aan getoond. dat in België begrip be staat voor de oorzaken van de moeilijkheden waarin Nederland is geraakt met betrekking tot zijn aetalingsbalans. en dat er in België Dereidheid bestaat er aan mede te werken dat deze moeilijkheden worden verminderd. Tegelijkertijd vestigt men er hier oe aandacht op. dat de maatregelen jdoor Nederland voorgesteld in Overeenstemming zijn met een ge leidelijk zichtbaar geworden tcn- denz tot vermindering van de toe©elgische export naar Nederland. die ook voor België op den duur 'er'®iet zonder ernstige consequenties Mcou zijn. De maatregelen zullen er jp gericht zijn, dat de invoer van België in Nederland in de loop van am iet laatste kwartaal van 1951 met 7 ngeveer vijftig millioen gulden al worden verminderd. TRUMAN NEEMT HANDSCHOEN OP WASHINGTON. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman de handschoen opgenomen tegen de leden V3n het Congres, die proberen dc hulpverlening aan het buitenland te beknotten. „Ik heb alles gedaan," zei hU. ..om drastische vermindering van de 8V> milliard dollar te voorkomen en ik zal dit blijven doen, doch op het ogenblik lijkt mijn streven vrij hopeloos." De president wees erop, dat de tegenstanders van het regeringsontwerp vooral de bedragen, uitgetrokken voor economische hulpverlening, trachten to besnoeien, waardoor de grondslag van het Marshall-plan wordt aangetast. In 1947, nadat generaal Marshall te Harvard zijn beroemde toe spraak had gehouden, hebben de Verenigde Staten vastgesteld, dat Europa zich economisch moest her stellen, wilde het niet aan agressie ten prooi vallen. Er werd een plan uitgewerkt, dat voorzag in het ver lenen van Amerikaanse economi sche hulp over een periode van vier jaar. De kosten er van zouden Ruim 130 resoluties voor congres in Scarborough (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. De agenda van alle door de plaatselijke partijen en vak verenigingen ingediende resoluties voor het jaarcongres van de Labour- partü, dat van 1 tot 6 October in Scarborough in Yorkshire zal worden jehouden, is hedenochtend gepubliceerd. Gelijk te verwachten zijn de stijgende kosten van het levensonderhoud cn de terugslag van het hcr- )ewapeningsprogram op de socialistische welvaartspolitiek de beide grote problemen, die de pennen van de opstellers der resoluties hebben bestuurd. Niet minder dan 134 resoluties lijke factor, die tegen de populari teit van de regering werkt". Daar in heeft zij vermoedelijk gelijk! In de resoluties, die de ontevre denheid over de gevolgen van het herbewapeningsprogram vertolken, kan men het refrein uit de plaatse lijke partijen op de campagne van Aneurin Bevan beluisteren. In hoe verre deze campagne op het con gres zelf indruk zal maken, zal in Scarborough moeten blijken. Tot dusver wijzen alle tekenen er op, dat als het tot een openlijke bot sing zou komen, hetgeen in het ge heel niet zeker is, de Attlee-Mor- rison-richting glansrijk in de meer derheid zal blijven, ieder jaar lijkt het bij het publiceren van de agenda (die eigenlijk niet meer is dan een lange waslijst van alle in gediende resoluties) of de ontevre denheid in de partij veel groter is dan zij, als het er later op het con gres om gaat om het vertrouwen in de leiding uit te spreken, blijkt te zijn. Aan de vooravond van het congres wordt deze lange ingedien- 2 „agenda" immers door een werk comité. waarop het partijbestuur veel invloed heeft, drastisch bekort tot afhandelbare proporties en daar bij raken de het partijbestuur steu nende resoluties nooit in het ge drang. louden zich bezig met de eeuwige rits lonen-prijzen-winsten en de [leesten menen, dat de regering loet zorgen, dat de stijging afge- emd wordt. De middelen, die zij aartoe aanbevelen, zijn verdere irijscontróle, vermindering van de ankoopbelasting, verhoging van de oeslag op het voedselpakket, ver- lve:fciogensheffingen. zwaardere suc- essierechten, vermogensaamvasbe- 1 istingen en winst- en dividendbe- •erking. Een der resoluties noemt e stijgende kosten van het levens onderhoud de „grootste afzonder- n opdracht van de Algemene Ver- mi ging voor Vreemdelingenver keer maakt de Voorburgse film- perateur Rudi Hornecker een kleurenfilm „Rendez-vous in Hol- and", die in zes uitgaven over de vereld verspreid zal worden. Bij :cn opname in Warmond verraste mze fotograaf Hornecker (links), i le Mexicaanse guitaarspeler Henk SWisscher (rechts) en verder een [rans vrouwtje (Maja Hornecker, inks), een Amerikaanse (Kitty I": tnappert. rechts) en een Engels- ncj nan (Victor Colani. midden). Met Rendez-vous in Holland" hoopt nen het internationaal touristen- erkeer in Nederland te kunnen bevorderen. zeventien milliard dollar bedragen. Indien het Congres zijn goedkeu ring hecht aan de jongste, door de regering voor economische hulp aangevraagde bedragen, zal in to taal een bedrag van veertien en een half milliard dollar beschik baar zijn gesteld. „Ik kan het geen bev/ijs van eco nomisch denken vinden", zeide Truman, „indien het economische herstel van Europa onmogelijk wordt gemaakt, juist nu de krachtsinspanning der betrokken Europese landen succes gaat ople veren. Een economisch herstel van Europa zal bovendien van onmete lijke betekenis zijn bij het uitvoe ren van de herbewapening der sta- ten-leden van het Noord-Atlanti sche verdrag, daar dit alles in het zelfde schema past". Driehonderd passagiers in volle zee overgestapt op ander schip VANCOUVER. Na een botsing tussen de Canadese „Princess Kathleen" en de Canadese „Prince Rupert", waarbij het eerste schip zwaar en het tweede licht bescha digd werden, zijn in volle zee de 300 passagiers van de „Princess Kath leen" door de „Prince Rupert" overgenomen. Nieuwe Noordelijke beschuldiging Truman achter Ridgway TOKIO. Volgens radio-Peking is Woensdag vroeg in de ochtend een vliegtuig der verbondenen over het neutrale gebied van Kaesong gevlogen. Het had livhtkogels uit geworpen. Generaal Nam II heeft hierover een protest ingediend bij vice-admiraal Joy. In Washington heeft president Truman op zijn- wekelijkse pers conferentie verklaard, dat hij het beleid van generaal Ridgway ten volle onderschrijft. Hij zeide ver der in antwoord op een vraag, dat de V.N. sterker zijn geworden in Korea. Vreugde in geziu Hertogli (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM. Zodra in de familiekring van het gezin Her- togh te Bergen op Zoom. bekend werd dat het Hooggerechtshof te Singapore beslist had dat Bertha bij haar moeder mocht blijven, vloog Bertha, buiten zichzelf van vreugde, haar moeder zoenend om de hals Vader, zowel als de zusjes en broer tjes van Bertha deelden meteen in de algemene intieme vreugde, die verder de hele dag bij de familie Hertogh. die van alle zijden ge lukgewenst werd. heerste. Een on vergetelijke dag na al 't zonderlinge gebeuren met Bertha, welks trage die, volgens de wens van de fami lie. men zo spoedig mogelijk gelieve te vergeten. Rechercheurs met flegmatiek geduld Rotterdammer (die aanspraak op beloning maakt) lift naar Amsterdam (Van onze verslaggevers) LA CIOTAT. Piet Bruin had het wel goed uitgezocht (totdat het misliep!): ik heb op het plekje ge zeten waar zo'n abrupt einde is ge maakt aan zijn vacantic. Een uit gelezen strandje tussen torenhoge rotsen, op 800 meter afstand van het centrum van La Ciotat, waar zich geen Hollanders vertonen. Won derlijk grillige rotsen verheffen zich boven de diepblauwe Middellandse Zee en op die beboste rotsen had den zich de twee Nederlandse in specteurs Posthuma cn Woning op gesteld. Zondagavond arriveerde Piet en zette er zijn tent op. De kampeer ders tegenover hem vonden hem al direct wat vreemd. Hij zag er piek fijn uit. met een mooie broek en een mooi shirt, maar een badpak of zwembroek had hij niet bij zich. Men zag hem iets gebruiken in een café- tje en men vond. dat hij tamelijk goed Frans sprak, hoewel met een vreemd accent. Maar dat laatste hoort men hier tenslotte wel meer Maandagmorgen zat hij in zijn tentje en staarde maar steeds na denkend voor zich uit. ..Die ver wacht moeilijkheden", zeiden de an dere kampeerders, weinig vermoe dend. dat die moeilijkheden met flegmatiek geduld, verborgen op de rotsen zaten te wachten tot Piet zich uit zijn keurig tentje zou laten lokken. Opeens kwam hij naar buiten, bruingebrand en wel Toen daalden de moeilijkheden van de rots af en arresteerden hem. Hij rolde rustig zijn tentje op en ging mee. Maar nu die duizend gulden.. Cor L. Meyer. Rotterdams MTS er, die. ondanks de aanspraak die ook de Arnhemse PTT-monteur Roo sendaal op de uitgeloofde beloning maakt, overtuigd is. dat zij hèm toekomt, ging liftend naar Amsterdam, met het gezicht van iemand, die even die duizend gul den gaat halen. Maar hij heeft op het hoofdbureau van politie slechts een bode gesproken. Die deelde hem mede. dat pas na het proces zou worden uitgemaakt, wie voor die beloning van duizend gulden in aan merking kwam. Met een heel ander gezicht is Cor Meyer daarop naar Rotterdam teruggereisd. Per trein, want zijn moeder had hem voor alle zekerheid toch maar reisgeld meegegeven. Hoge bezoekster toont veel belangstelling voor de textiel-vakschool ENSCHEDE. De veredelingstentoonstelling FF te Enschede is gisteren vereerd met een bezoek van koningin Juliana, die eerst haar beide dochtertjes Beatrix en Irene naar het terrein van het concours hippique bracht, waar haar per vliegtuig gearriveerde vader haar reeds stond op te wachten om vervolgens een rondgang te maken over het expositie-terrein. De vorstin, die gekleed was in een eenvoudig turquoise toilet en een Havanakleurig strohoedje met voile droeg, werd begroet door haar Com missaris in de provincie Overijsel en zijn echtgenote, de burgemeester van Enschede en zijn echtgenote en het bestuur van de tentoonstelling. In het „Lösse hoes", waar burge meester Kolenbrander van Tubber- gen voor deskundige uitleg zorgde, toonde H.M. veel interesse voor het oude textielhandwerk als vlas bra ken, spinnen en weven. Nadat Carla, de schone jonge da- Ook de prins is Donderdag op de FF. te Enschede geweest en h\j heeft er deelgenomen aan een concours hippique. De prinsessen Beatrix en Irene zagen hun vader 14 hindemissen nemen over een parcours van 815 meter, waarvoor maar 2 min 20 seconden ivaren toegestaan. Met kapitein mr RJ. E. van Zinnicq Bergmann (l.) en ritmeester W K. F Bischoff van Heemskerck (r.) b ij zich zag Z.K.H. ongedwongen van een hek je af, hoe ritmeester J J. Grup- pelaar uit Ede met nul fouten won. me. die bij bijzondere gelegenheden als -FF-fce optreedt, de koningin een gelukshoefijzer had geschonken, betrad het gezelschap de machinehal, waar de hoge bezoekster met aan dacht van dc moderne werktuigen kennis nam. Daaronder bevond zich een Jacquard-band-weeftoestel, welks producten een -FF-boekenlegger cn een geweven kalender mee naar Soestdijk gingen. Dat was trou wens met meer zaken het geval. o.a. met de grote weefspoel. waarin een thermometer was gevat en die Jan te Rietmole en Jan Volmbroek. twee leerlingen van de textiel-vakschool dc koningin aan 't slot van de rond gang aanboden. Voor die textlelvak- school toonde Hare Majesteit grote belangstelling. Tot slot nam zij plaats in het treintje uit 1839, dat haar getrokken door het locomotief je „De Arend" langs dc prachtige tuinaanleg, de Z Afrikaanse ossen en dc Surinamers met hun volks muziek naar de „Bonte Hoeck" voer de, waar de Koninklijke Enschedese Burger Harmonie het Wilhelmus speelde en de koningin in het restau rant de koffie gebruikte, die door een meisje in Twentse klederdracht werd geserveerd. Vervolgens deed in de bevlagde straten van Enschede een onafzienbare menigte haar uit geleide. Bij het betreden van dc F F. te Enschede kreeg de koningin een gelukshoefijzer aangeboden door een lieftallige Twentse, hetgeen zij met enkele gracieuze woorden aan vaardde. Vooral in Twente, de ba kermat van het sterke Twentse paardenras, heeft een hoefijzer dieper symbolische betekenis dan elders. Twee inzittenden van roeibootje verdronken STAVOREN. Te ongeveer kwart over zes Donderdagavond is een roeibootje bemand met een sportvisser cn een jongen voor de haven van Stavoren verongelukt. De visser heeft getracht de roei boot binnen te brengen toen slecht weer naderde. Windvlagen hebben dit verhinderd. Het bootje sloeg om en de twee inzittenden geraak ten te water Men heeft hen daar na niet meer gezien zodat aange nomen wordt dat zij zijn verdron ken. De slachtoffers zijn de heer K. en dc jongen R. uit Koudum. Weelderige villa voor Russen in San Francisco SAN FRANCISCC De Sowjet- Russische delegatie voor de confe rentie over het Japanse vredesver drag te Son Francisco heeft een weelderig buitengoed in een dei- voorsteden gehuurd voor drie we ken. Men acht te San Francisco deze huurtijd veelbetekenend, om dat dc conferentie slechts van 4 tot 8 September zou duren. Boot in noodweer omgeslagen PUITEN. Tijdens het nood weer van gisteravond is op het IJsselmeer onder 't Oever bij Putten een zeilboot omgeslagen, waarvan de twee opvarenden Nijkerkers waren. Het waren de 18-jarige Van Dijkhuizen en de 20-jarige Wassink Het hulpgeroep van Van Dijkhui zen werd gehoord door de water- politie die erin slaagde hem te redden. Hij had zich weten vast te kiemmén aan de boot Van Was sink, die een uitstekend zwemmer was. ontbreekt ieder spoor Men neemt aan dat hij verdronken is. Fout in VN-pamflet voorkomen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Oplettendheid van onze gedelegeerde bij de Ver enigde Naties, de heer Von Bal- luseck, heeft de U.N.O.-Informatie dienst behoed voor een fout in een pamflet, die onaangename politieke gevolgen had kunnen hebben. Deze dienst heeft namelijk een brochure voorbereid over de rol. die de Ver enigde Naties hebben gespeeld in het conflict tussen Nederland en Indonesië. Daarin kwam een kaar tje voor van Indonesië, waarop Nieuw-Guinea staat aangegeven als Indonesisch gebied, waarvan de status nog beslist moest worden. Uiteraard had moeten worden aan gegeven, dat dit gebied onder Ne derlandse souvereiniteit staat en dat over de toekomstige status moet worden beslist. Gelukkig heeft de Informatiedienst als ge bruikelijk de delegaties tevoren een proef ter inzage gestuurd en zo kon onze delegatie op de onjuist heid wijzen. Er is onmiddellijk re kening mee gehouden. Anderzijds schijnen er ook van Indonesische kant bezwaren tegen de brochure te zijn ingebracht. GIFBROOD EN ARSENICUM Franse politie staat voor raadselen PARIJS. Frankrijk is op het ogenblik verbijsterd door dc gewelddadige dood van 17 personen in drie afzonderlijke mysteries. Waar kwam het meel vandaan dat gebruikt werd voor het brood in dc kleine zuidelijke stad Pont Saint Esprit brood waardoor 4 personen gedood werden en tenminste 40 personen lijdelijk krankzinnig zijn? De vier stierven terwijl zij zich wrongen onder de kwellingen van het St. Antoniusvuur. Is het waar dat dc vriendelijke, moederlijke Marlc Besnard. 53 Jaar, 12 personen vergiftigde, onder wie twee echtgenoten cn het merendeel van haar ver wanten in de jaren tussen 1927 cn 1919? SYDNEY. Het Australische vliegdekschip „Sydney" is van daag naar Korea vertrokken, om het Britse vliegdekschip „Glory"af te lossen. Wie doodde mevr Marta Smigh ly-Rydz. weduwe van de Poolse legermaarschalk als het tenmin ste haar lichaam was dat men in Juli onder een brug aan de Rivièra vond. Van het lijk waren het hoofd, de armen en benen verwij derd. Wat gebeurde er in werkelijk heid met haar man, die in 1939 het bevel voerde over de Poolse legers. Men gelooft dat hij dood is. maar er zijn berichten, dat hij leeft en ergens in, Roemenië of Polen ver toeft. De politie gelooft het geheim van de broodvergiftiging opgehelderd te hebben. Zij zegt. dat dc bloem vergiftigd was door moederkoren, een zwam die zich op het koren zet en die in bloei zogenaamde „hete koorts" veroorzaakt. Mole naar Maillet te Saint Martin la Rivière. 400 km van Pont Saint Esprit, zou moederkoren vermaald hebben.. De geschiedenis van mevr. Bes nard is als volgt: In 1945 stierf Léon Besnard, haar tweede man, in de stad Loudon in West-Frank rijk een natuurlijke dood, tenmin ste dat werd door iedereen aange nomen. Na aanbrenging van buren, groef de politie het lijk op en ver klaarde dat Besnard gestorven was aan arsenicum-vergiftiging. Marie Besnard werd op 21 Juli 1949 ge arresteerd Na deze ontdekking heeft de politie andere lijken op gegraven cn bevonden dat zij allen doordrenkt waren van arsenicum' Marie Besnard, die veel geld erf de van een deel van de doden, is beschuldigd van alle „moorden" en zit reeds twee jaar in de gevange nis waar zij, in afwachting van haar proces, haar mémoires schrijft. Zij verwierf zich zo veel goede ren dat zij in haar bezit heeft; zes huizen, een herberg en andere eigendommen in Loudon. Zij heeft de beschuldigingen ontkend. Bij 'n onderzoek bleek zij gezond en niet krankzinnig te zijn. Aan de vooravond van het proces is ech ter een opzienbarende ontdekking gedaan: toxicologen hebben dc grond van het kerkhof onderzocht op de plaats waar verschillende van de doden begraven waren Zij hebben vastgesteld dat de bodem een ab normale hoeveelheid van 200 gram arsenicum per kubieke meter be vat. Betekent dit dat vele van de slachtoffers van madame Besnard niet vergiftigd zijn door menselijke hand"» Het is mogelijk maar hoe komt er zoveel arsenicum in de bodem? vragen de deskundigen zich af. Gematigde temperaturen Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: Wisselend bewolkt met aan vankelijk nog enkele plaatselijke buien, later op de meeste plaat sen droog weer. Matige en tij delijk krachtige wind, aanvan kelijk uit Zuidelijke richtingen, later tussen Zuid en West. Ge matigde temperaturen. 1 September. Zon op 5 u 50 m onder 19 u 30 m; Maan op 5 u 32 m onder 19 u 27 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1