Noodzakelijke keuze Twistende steunorganisaties dragen beide politiek karakter Pioniersarbeid van oom Theo Saskia en Joost Wintermode 1951: New look herleeft ANWB bindt strijd aan tegen ,20 km" bordje In de pauze ERERAAD OVER STEUN AAN AMBON Ambonezen kregen indruk dat zij niet vrij stonden Omroepen gaan samenwerken bij schoolradio 7-December-divisie houdt reünie Overgangstermijn voor invoering groter maaswijdte in Noordzee Oud-Minister Kraus overleden Loongeschil bij de Lago opgelost Zaterdag 1 September 1951 (Advertentie J.M.) ireiiEM IMGM rnwmm DEN HAAG. De ereraad, die onder voorzitterschap van mr Van Berckel. een onderzoek heeft ingesteld naar aanleiding v3n de beschuldi gingen over en weer weer tussen ..Helpt Ambon in nood" en „Door de eeuwen trouw", is tot de conclusie gekomen, dat de houding van „Door de eeuwen trouw" niet in overeenstemming is geweest met de goede zorg voor de haar toevertrouwde belangen. HU verwerpt het betoog van „Helpt Ambon in nood", dat hun actie niet en die van „Door de eeuwen trouw" w c 1 een politiek karakter zou dragen. Beide stichtingen Immers kiezen in hun doelstelling en optreden partij voor de Republiek der Zuld-Molukken De raad heeft geen aandacht besteed aan de gedragingen van „Door de eeuwen trouw" in de affaire-Sweerts en aan de in verband daarmede geuite beschuldigingen van wapensmokkclarü e.d., aangezien de beide partUcn elkaar op dit punt geen grieven maken. Dat „Door de eeuwen trouw" een onjuist financieel beleid zou hebben gevoerd is niet gebleken. De uitga ven waren in overeenstemming met het doel der stichting. Dat niet elke onderneming, welk? werd gesteund, met succes werd bekroond, is geen reden het financieel beleid af te keuren. Verder constateer de raad. dat men zich van weerzijden aan ge brek aan tact he<?t schuldig ge maakt en dat de 'erhouding van beide stichtingen oor een reeks van over en weer pmaakte fouten is vertroebeld. De oorzaak ligt hier bij beide. Doordien de Arrhonezen finan cieel geheel op stun der beide stichtingen, maar voc-al van „Door de eeuwen trouw" wren aangewe- Nederland en het plan-Pleven IN de komende weken zal de Ne derlandse regering haar houding moeten bepalen tegenover het denk beeld van een Europees leger, zoals dat in het plan-Pleven is uitgewerkt. Gelijk men weet, was ons l<»nd op de besprekingen hierover te Parijs slechts door een waarnemer verte genwoordigd. Van de aanvang af is van Nederlandse zijde een zekere afstand bewaard, in tegenstelling tot onze Benelux-genoten. die deelne mers aan de conferentie waren en dan ook het interim-rapport van 21 Juli mede hebben geparafeerd. Onze regering kan dus. zeker in theorie, nog alle kanten uit. maar een keuze zal zij moeten doen. En het is even moeilijk als belangrijk, om de juiste keuze te doen. Helaas heeft de regering nog in geen enkel opzicht naar buiten van haar inzichten ter zake doen blijken. De behandeling van dit vraagstuk, dat voor ons volksbestaan van door slaggevende betekenis kan zijn, had totnogtoe binnenskamers plaats. Het verkeert kennelijk nog in het sta dium van in hoofdzaak departemen tale bestudering, met de gangbare verschijnselen van conflicterende groepen, die in nota en tegennota de minister voor hun inzichten pogen te winnen. Wij vragen ons af. of het langzamerhand niet tijd wordt ook een breder publiek bij de kwestie te betrekken. Het is nog maar kort dag. Uiterlijk op de ministersconferentie te Rome in October zal Nederland zich moeten uitspreken. WIE in de buurt van het Plein zijn oor te luisteren legt. krijgt de indruk, dat er op één punt een zekere mate van overeenstem ming bestaat, zij het in negatieve zin. Niemand schijnt meer te ge loven aan de mogelijkheid voor ons land om zich buiten het Euro pese leger te houden. Nu Frank rijk en Duitsland het, na enige niet onduidelijke Amerikaanse aanspo ringen om wat haast te maken, eens zijn geworden, acht men in bevoegde kring, als wij de stem ming goed hebben gepeild, de theoretische vrijheid van ons land om „neen" te zeggen, in de prak tijk ternauwernood aanwezig. Op dit inzicht reageert men verschil lend. Tegenover hen, die met het plan ingenomen zijn, omdat zij de daaruit voortvloeiende integratie van Europa toejuichen, staan de twijfelaars, die de bezwaren breed uitmeten. Paradoxaal zou hun hou ding kunnen worden gekenschetst als die van „wij voelen voor dit plan minder dan niets en zijn van mening, dat wij er aan moeten meedoen". Een gevaarlijke mentaliteit. Niet. omdat wy de realiteit en het ge wicht van de bezwaren die tegen het plan-Pleven worden aange voerd, stuk voor stuk zouden ont kennen. Integendeel, maar wij keuren de houding, die wij hier boven, mogelijk wat overdreven, schetsten, daarom af. omdat zü ons land in het jongste verleden al meer dan eens parten heeft ge speeld. De Indonesische kwestie is er het schoolvoorbeeld van. Ook daar werden kostbare kansen ver speeld. omdat het politieke getij al lang verlopen was, als eindelük moeizaam de besliss.ng kwam om de bakens te verzetten. Het zou wel zeer te betreuren zijn wan neer men zich nu opnieuw zou be palen tot critick en aarzeling om zich uiteindelijk toch mokkend en zonder geestdrift gewonnen te ge ven aan de logica der feiten. |\/T EN bepleit wel eens „een An- A gelsaksische aanpak" van de politieke vraagstukken en staat dan mede daarom wantrouwig te genover de continentale samenwer king. Misschien kan het dan geen kwaad zich eens te spiegelen aan een wel zeer typisch Engelse figuur. Hield Sherlock Holmes niet, tel kens weer. zijn ietwat hardleerse vriend Watson voor ogen. dat als alle andere mogelijkheden waren uitgeschakeld de enig overblijven de oplossing de juiste moest zijn, al leek die ook nog zo onaanneme lijk? Deze wijsheid dunkt ons ook bruikbaar bij het bepalen van een politiek beleid. Als er geen andere uitweg is moet men eenvoudig de ene. die nog over is, gaan. al mag die ook nog zo weinig aantrekkelijk er uit zien. Wie zich dan ook tegen Ne derlandse deelneming aan een Europees leger verzet, zal een deugdelijk alternatief aan de hand moeten doen. Kan hij dat niet. laat hij zich dan met gratie in het on vermijdelijke schikken. Waarmee niet gezegd wil zijn. dat hij zijn bezwaren, zolang als het vraagstuk in discussie is, zou moeten verdon keremanen. Hierboven gaven wij ai te kennen, dat wij die bezwaren Wel degelijk zien. Wij willen ons allerminst scharen onder hen. die aangevuurd, door het lokkende Perspectief van een verenigd Euro pa. Pleven juichend begroeten als de brenger van het federale heil- Zeker, er is behoefte aan construc tief denken, ook in het staatkundi ge. en de gloed - an het ideaal zal niemand kunnen ontberen. Wie lijdt onder de verscheurdheid van ons werelddeel, zal dan ook on zen. moest bijna onvermijdelijk en buiten de schuld der betrokkenen een situatie ontstaan, waarbij de Ambonezen de indruk konden krij gen niet meer de hun toekomende vryheid en zelfstandigheid te genie ten. „Door de eeuwen trouw" heeft van haar zijde ook inderdaad niet altijd de juiste grenzen in acht ge nomen. De raad beslist, dat „Helpt Am- bon in nood" zich voortaan zal be perken tot het verlenen van studie beurzen aan Ambonezen en het ove rige terrein aan „Door de eeuwen trouw" laat. Teneinde de verant woordelijkheden der stichtingen en die van de Ambonezen beter te schei den wordt beslist, dat beide stichtin gen voortaan de gelden, voor het noodlydende Ambon bestemd, aan wenden in overleg met of op aan wijzing door een gezamenlijk te be noemen trustee, die terzake zal wor den geadviseerd door een commissie van leidende Ambonezen. Ex-guerrilla-strijders op Celebes melden zich DJAKARTA. Op Celebes heb ben twee honderd voormalige guerrillastrijders zich aangemeld bij de autoriteiten. Een woordvoer der van het Indonesische leger deelde mede. dat deze ex-guerril la's behoorlek zullen worden be handeld. Zij zullen in de gelegen heid worden gesteld, zich aan te sluiten bij het geregelde Indonesi sche leger. Beveiliging vm spoorwegovergangen thans beslist onvddoende, constateert Bond Bü alle spoorwegovergngen zowel bewaakte als onbewaakte kan de weggebruiker, meest! eerst op een tiental meters afstand van de overweg een onduidelijl klein bordje „20 km." vinden, dat zowel in formaat, kleur als lctterig afwükt van de in de verkeerswetgeving vast gestelde gebodsborden. De A.N.W.B. heeft than de aandacht van de Minister van Verkeer en Waterstaat er op gevestij, dat deze bepaling, die als beveiligingsmaat regel totaal onvoldoende ien niet meer past in deze tijd, naar de mening van de Bond geen rechtsgdigheid meer bezit. er nog in Nederland zijn niet min der dan 600 er van zijn in verharde wegen gelegen is het bordje „20 km" een volkomen onvoldoende be veiligingsmaatregel. Op een kruising tussen weg en spoorlijn kan men niet alle plichten op de weggebruiker leggen. Inplaats van een irreëel papieren voorschrift vraagt de A.N.W.B. thans om werkelijke voorzieningen. De situatie de alarmerende ongeval- lencüfers demonstreren het ten dui delijkste schreeuwt om afdoende beveiliging. OOM THEO bezig met de opnamen voor een radioreportage. De A.N.W.B. meent niet mogen verwachten, dat deskundige op het gebied van de moderne >rkeers- wetgeving dit archaïsche ov-blijfsel opnieuw in het verkeersbdd zou den willen invoegen, door »ze be paling alsnog in het Wegemrkeers- reglement op te nemen. Zowel voor de bewaakte, [s voor de 2200 onbewaakte overwin die DEN HAAG H.M. de Koningin heeft benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje Nassau de heer M. Kohnstamm. oud-particu lier secretaris van H.M. Koningin Wilhelmina. LONDEN. K.L.M. en BE A. hebben besloten om de nachtvluch ten tussen Amsterdam en Londen, die 30 September zouden eindigen, nog drie weken voort te zetten. Advertentie (I. M.) schodendegezondheldf Duizen den vrouwen In hel bullenloi verkiezen don ook. om slonk ie worden, de SveKPills «Burcbard» <J« krachtig «erkend», zilveren slonkhtididrogiet. Zuiver plantaardig en volkomen onschodelijk, ook bij longdurlg gebruik I TJjobs ook in Holland vcrkrijgbaarl 0«cx*i AlPHAXdo«vI»ntuiile®*iwaMOO (Van onze radiomedewerker) De pioniersperiode is ten einde. De VPRO, die de openbare school vorig jaar het begin van de school radio schonk en daarbü enige hon derden scholen elke T"ocnsdagmor- gen dit moderne hulpmiddel van het onderwUs ten dienste stelde, gaat in October met de AVRO en de VARA samenwerken. Dat moest er wel van komen, omdat de VPRO te weinig zendtijd heeft om meer dan één uitzending per week aan het goede werk te spenderen. Nu komen er drie uit zendingen per week, samengesteld in onderling overleg, opdat dou blures worden vermeden. Het gaat volgens een „lesrooster", dat door de drie omroepen met vertegen woordigers van de onderwijswereld wordt opgesteld. Vaste figuren in de uitzendingen van de VPRO waren Oom Theo (Rob de la Rive Box), nichtje Sas kia (Nora Boerman) en neefje Joost (Johan Wolder). Een radio-regis seur dus en twee acteurs. Het is een compliment voor deze drie onzichtbare verschijningen in Ne derlandse schoollokalen, dat rots vast in hun echtheid werd geloofd. Dat gaf een enkele keer wel eens komische moeilijkheden. Bijvoor beeld als persoonlijk contact met hoofdonderwijzers (die er vaak in geloofden) noodzakelijk was. Dan liet Johan Wolder. die uiterlijk niet meer op een schooljongen lijkt, zich door Kees van Maasdam, van de Jeugdomroep in Haarlem, ver vangen. Nora Boerman, klein van stuk, trok ultra-jeugdige kleren aan en Box moest oppassen, dat hij de 24-jarige Nora als een veertien jarige Saskia behandelde. Robbert Box werd bij de samen stelling der programma's geassis teerd door twee onderwijzers: de heren Post en Jonges. Dat is van groot nut geweest, vooral voor het vinden van de juiste toon, waarop de collectief in hun klassen of in gymnastiekzalen luisterende kinde ren benaderd moesten worden. In het begin schreef Box veel te moeilijke teksten. Langzamerhand kreeg hij uit de practijk een soort woordenlijst, waarvan hij zich ver der bediende. Een tweede ervaring van Robbert Box slaat op de vorm der uitzen dingen. Het „klankbeeld" de vorm waarmee Box begon werd door de kinderen (tussen tien en dertien jaar) niet begrepen. Het heeft immers geen eenheid van tijd en plaats, monteert heden, verleden en toekomst door elkaar. De reacties der scholen dwongen om terug te gaan naar de meest eenvoudige reportage-vorm: het ter plaatse beschrijven van wat op het zelfde moment gebeurt. Dat dit bij ingewikkelde onderwerpen veel overleg kostte, behoeft geen betoog. „Schooluitzendingen," zegt Box. „dienen langzaam van tempo te zijn. eenvoudig van woordkeuze en zinsbouw, in den beginne simpel van vorm. Steeds moet men er op bedacht zijn. dat de uitzendingen zich richten tot kinderen, die nooit bewust naar de radio hebben ge luisterd en daarin thuis niet wor den aangemoedigd. Geleidelijk kan men dan, wat de vorm betreft, naar iets samengestelder schema's grij pen. Enkele scholen lieten de VPRO weten, dat het tijdstip der uitzen dingen niet bij het lesrooster paste. Soms werd dan, door de offervaar digheid van de school, een oplos sing gevonden in het toepassen van de magnetofoon. Deze nam op Woensdagmorgen het VPRO-pro- gramma op de band op en de band werd dan afgespeeld op een beter uitkomend moment. Robbert Box constateerde in som mige gevallen, dat openbare scho len er niet tegen opzagen om van KRO-uitzendingen en Rooms-Ka- tholieke scholen om van VPRO- uitzendingen te profiteren. Thans gaat Box deel uitmaken van de nieuwe schoolradio-constel latie. waarvoor van de zijde van de AVRO de heer Feenstra en van de zijde der VARA de heer Van Nie- rop beschikbaar zijn gesteld Maar „Oom Theo" zal nog wel in de herinnering der kinderen blijven voortleven. Nederland wenst meer grensverkeer met Duitsland DEN HAAG. De zestig j^ens- posten aan de Duits-Nederlandse grens zijn door Nederland sinds 1945 voor het algemene personen verkeer opengesteld, doch Duits land heeft er slechts 25 openge steld. De Nederlandse regering heeft zich thans tot de Bondsrege ring gewend met het verzoek om ook de overige Duitse grenskanto- ren open te stellen. Een Britse woordvoerder te Bonn heeft verklaard, dat de Brit se Hoge Commissie de inwilliging van het Nederlandse voorstel zou toejuichen. Een woordvoerder van de West-Duitse regering verklaar de, dat ook de Duitsers de open stelling van de grensovergangen zouden toejuichen. Hij voegde er evenwel aan toe, dat dit vermoe delijk een Britse aangelegenheid was, daar de autoriteiten van Qe Britse zone in eerste instantie toe stemming hadden gegeven tot het 'openstellen van de eerste 25 over gangen. HILVERSUM. De 7-Decem- ber-divisie, 5 jaar geleden voort gekomen uit de expeditionnaire macht heeft gisteravond in de KRO studio een reünie gehouden ter gelegenheid van haar eerste lus trum. Ruim 300 officieren, onder officieren en manschappen, deels in uniform, deels in burger, wer den bij aankomst in de studio allen persoonlijk begroet door de gewe zen commandant, generaal-majoor Dürst Britt. Later op de avond herinnerde deze in een toespraak aan de gebeurtenissen in de afge lopen jaren. Hij releveerde hoe de 7-December-divisie op 31 Augus tus 1946 in Glasgow was opgericht en hij constateerde met genoegen, dat elk onderdeel der divisie deze avond vertegenwoordigd was. De geest van deze divisie leeft nog voort in onze vrijwilligers voor Korea, want 30 leden vervullen aldaar hun plicht, zo zeide hij. In haar memorie van antwoord verklaart de Regering zich bereid om soepelheid te betrachten bij de invoering der wet. De moeilijkhe den, welke de kleine kustvissers van de voorgestelde bepalingen zullen ondervinden, kunnen ten dele worden ondervangen door het in werking treden van de wet naar een nader vast te stellen tijdstip te weerstaanbaar worden aantrok ken door wat eenheid in iitzicht stelt. Toch. wie zich door jn ge voelens laat meeslepen loopin het staatkundige een kwade Ins al evenveel onheil te stichten Is wie in overmatige scepsis nerger meer voor warm kan lopen. Daa<m is nuchterheid, vanouds een ireek- woordelijke nationale deugdgebo- den ook bij de beslissing ot het plan-Plevcn. Laat ieder om be ginnen zich goed trachten or te stellen wat een Europees les* be tekent. Een aanzienlijk percitage van het nationale inkomen z niet meer worden besteed, zoals c Ne derlandse regering en volkerte- genwoordiging dat juist Aten. maar volgens de inzichten Vc een supra-nationale instantie. Deze laatste moge een „Europese:om- missaris voor de defensie" zii dan wel een ..hoge autoriteit", al jbij het plan-Schuman voorzien, iibei- de gevallen wordt de uiteindjke beslissing over onze defensie-tga- ven niet meer in Den Haag ïno- men. Men denke daarover niet licjln onze tijd is de landsverdedigi: zo innig verweven met het gehele aat- schappelijk-economische bestel dat het onmogelijk is de defensie-stor uit het geheel te lichten en afzo er- lijk te regelen. Wie a zegt zal mten doorgaan, misschien niet tot 'z. maar in ieder geval tot een heel ld d in het alphabet. Niet ten onrate beschouwen de voorstanders Ier Europese federatie de integratiop het terrein der defensie als de este en beslissende stap op de weg ar staatkundige eenwording. Dat k kt veelbelovend en kan het ook In. maar de zaken liggen toch niezo simpel als menig vurig federalism zijn argeloos enthousiasme meen OP de korte baan is de voornai- ste zorg voor ons land. zls voor geheel West-Europa, hoe ziele beveiligen tegen mogelijke ovenl- diging. zonder daarbij al te zeerït levenspeil der massa aan te tasl. Aan dat doel moet voor het ogen'tk alles ondergeschikt worden gemat. Maar één ding moet niet worden \- geten. Op lange termijn is ons vc- naamste probleem, hoe onze nog- tijd snel groeiende bevolking te v- den, en bij voorkeur beter te voed. Industrialisatie is daartoe één u de onmisbare voorwaarden. En i rijst een beklemmende vraag: w, neer Nederland deel uitmaakt v een continentaal blok en via zijn c fensie ook economisch zijn vrijht van handelen in belangrijke mr heeft prijs gegeven, zullen dl Frankrijk en Duitsland, industri landen allebei, voldoende oog hebb voor de levensbelangen van e klein land als het onze met een i dustrie in opkomst? Het gaat niet aan om in luchthart optimisme te menen, dat het wel 1 zal lopen, of de verwachting uit spreken, dat Nederland wel. al b< lancerend tussen de twee. een wai kei evenwicht zal weten te beware Wie dat doet, zou op wel heel Iosï gronden bereid zijn een gevaarlij spel met ons nationale bestaan t spelen. Er zijn zonder twijfel aan het plar Pleven voor Nederland nog ander bezwaren ook verbonden, maar da waarop in het voorgaande wat die per werd ingegaan is wel het ern stigste. Zó ernstig, dat het. alvoreni tuums en naar middelen te speuren om het t« naar voren, ondervangen, zeker de moeite loon rokken een gecom- eerste nog na te gaan, of wellicht zi pliceerde combinatie gelijk hebben, die als alternatie! van rechte en klokrok een zijn collectie beheerste. pleiten voor de omzetting van het beweging naar achterren had- Grif je vond de inspiratie tijd van de Italiaanse Renais- maakte rokken, die een ha- Atlantisch Pact in een Atlantische den: blauw was de kleur, die voor zijn korte wijde jasjes sance, en madame Schiaparelli rembroek zochten te imiteren. Gemeenschap, een Unie. Dit is ech ter een zaak op zich zelf. s»_ t-1 FT grootste ongemak van een pauze in de schouwburg uind ik dat je er altijd van die zwakzin nige gesprekken voeren moet. Dat kan niet anders, want alles werkt tegen in zo'n foyer. Eerst vecht je, of je leven er van afhangt om kof- tie waarvan je uit ervaring weet dat ze niet meer is dan een wrange parodie op die drank en dan zet je het gelukkig weer ledige kopje na tuurlijk juist op de plaats waar iemand het omschopt. Je probeert niet te kijken en wandelt weg. of je er niets mee te maken hebt. maar komt voor straf die oervervelende kennissen tegen Zij «inden het on aangenaam en j\j vindt het onaan genaam, maar er is niets aan te doen je staat tegen elkaar aan gedrukt, want de pauze wil het nu eenmaal zo. En je zegt: „Zó, zijn jullie er ook?" Niemand zegt ooit „neen". Dan lach je een beetje tegen elkaar en ziet op tegen een gesprek, dat in die volte altijd l\jkt op de talmende conversatie bij op-vertrek-staande treinen: je kunt niets aansnijden, want het kan elk ogenblik afgelo pen wezen. Bovendien zou je het zo graag kort maken. Hoefinjut?" klinkt het dan. Dat is gevaarlijk, want als je zegt „mooi" en zij vinden het lelijk, moet je debatteren, met de zekerheid dat de bel nét zal gaan als je aan je beste argument toekomt. Daarom is het wijs, neutraal te zeggen: „Och, een beetje vreemd, hè?" Kijken ze dan zo van wat-heb-ik- noü-aan-mijn-fiets-hangen. dan ver volg je haastig: „Maar wél knap, met al die verzen. Interessant!' Dan kun je nog alle kanten op. Die ehhoe heet hij ook weer die Albert Ruys speelt al tijd mooi, hè?" Je zou het graag toegeven, maar de echtgenoot roept nijdig: „Ach mens, Albert Ruys, die speelt toch zeker helemaal niet méé!" „Wèl waar," antwoordt zij. Dan gaan z\j het in 't programma nakij ken en krijgt de man gelijk: hij staat er niet on. „Nee', zegt hij bazig, „die Albert Ruys speelde in dat stuk van laatst, kom, noem het eens het is zo iets van vroeger, met een voort en van die mannen met van die dingussen op en Als ze over een zwaan beginnen, weet je ten minste dat ze Lohengrin op het oog hebben, maar meestal vertellen ze een haché van Electra en Nathan de Wijze en be- doèlen ten slotte Paulus onder de Joden. Héérlijk als we de titel eindelijk gevonden hebben. Maar wat doen we er nu mee? „Dat was ook een mooi stuk", zegt zij, „en daar speelde Albert Ruys wèl in!" En al weet je ook niet bij benade ring, wie Albert Ruys eigenlijk is, deze keer moet je toegeven, anders komt er geen slot aan. Als het erg vol staat in de foyer is het moeilijk weer vlot te komen. Bovendien duwen en stompen de mensen je voortdurend, slaan je pas aangestoken sigaret uit de hanacn en vallen over je heen als je op je hurken zit om 'r op te rapen. Het best kun je ten slotte zeggen: „Zeg, ik moet nog éven praten met die meneer daarEn dan wijs je maar een vent in de massa aan, dat is altijd raak. Maar als je een mi nuut later staat uit te puffen tegen een pilaar, komen die kennissen voorbij en zien natuurlijk dat Je helemadl niet praat. Wat nu gedaan? Je overweegt allerlei stappen, maar dan gaat opeens als een lange verlossende kreet de bel. En hoe afschuwelijk het derde bedrijf ook zijn mag het is altijd beter dan de pauze. KRONKEL. DEN HAAG. In April 1946 is tussen de landen, welke de Noordzee bevissen, oen verdrag gesloten dat een maaswUdte van minstens 8 c.m. (nat gemeten) voor de netten vaststelt, ten einde te voorkomen, dat de visstand door overbevissing wordt vernietigd. Nederland heeft dit verdrag reeds jaren geleden geratificeerd en de noodzakelUke uitvoeringswet Is bU de Tweede Kamer in behandeling. (Van onze mode redactrice) Gisteren was het de grote dag, dat de nieu we herfst, en winter- modellen van de Pa- rijse haute couture openbaar mochten worden gemaakt. De Parijse tekenaar Els- tir, die vrijwel alle Parijse shows heeft be- zocht, heeft voor ons blad een aantal model len en silhouetten ge schetst. die het meest typerend zijn voer de nieuwe mode. Het is een gedeeltelijk her- leefde New Look, met wijde rokken, smalle tailles en iets langere rokken. De modellen van Fath zijn wel het meest uitgesproken voorbeeld van deze nieuwe modelijn. Dan is er de hoge tail le, geinspireerd op de lijn van het Directoire, die vooral bij Dior sterk tot uiting kwam. Jean Dessès de Griek se ontwerper. wiens collectie dit jaar een bijzonder groot succes had, noemde zijn lijn l'Oiseau Bleu", de Blauwe Vogel. Die „vo- gellijn" is heel karak teristiek: revers sprin gen op mantels, cos- japonnen terwijl de met enorme mouwen de .J verschuiven. Bij .de vaststelling van bedoeld tijdstip kan er rekening mede worden gehouden, dat de visserijbedrijven de gelegenheid verkrijgen bij normaal gebruik hun thans nog gebezigde netten van minder dan 80 mm maaswijdte af te vissen. Voor een bijzondere tegemoetko ming bestaat naar de mening der Regering geen aanleiding, omdat cie beoogde overgangstermijn het mo gelijk maakt geleidelijk nieuw want van de vastgestelde maas wijdte in bedrijf te brengen zon der dat de bedrijfsonkosten wor den verhoogd. DEN HAAG. Oud-minister prof. dr ir J. Kraus is Woensdag, bijna negentig jaar oud, overleden en Vrijdag in alle stilte, gelijk hU gewenst had, begraven in Delft, waar hij een sieraad geweest is van de Technische Hogeschool, welke hem een ere-doctoraat ver leende. Hij heeft de Nederlandse naam beroemd gemaakt aan de Zuid-Amerikaanse kust van de Stille Oceaan, waar hij. met name in Chili en Peru. vele havens heeft ontworpen en uitgevoerd. In 1905 werd hy minister van Waterstaat. Na zijn ministerschap is hij ge ruime tUd lid van de Eerste Kamer geweest voor de toenmalige Libe rale Unie. WILLEMSTAD. De bijzonde re bemiddelaar in het arbeidsge schil bij de Lago op Aruba, W. R. Plantz, heeft aan de pers meege deeld, dat volledige overeenstem ming is bereikt inzake het loonge schil. De lonen zullen worden vast gesteld als door de Lago is voor gesteld, namelijk een verhoging van tien cent per uur of vijf pro cent naar gelang het voordeliger voor de betrokken arbeider, waarbij een duurtetoeslag van 9,26% in het loon is opgenomen. Voorts zal er een verbetering ko men van sociale maatregelen als medische verzorging en een vacan- tiefonds. Een en ander geldt zowel voor inheemse als voor buiten landse arbeiders.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3