Twintig Culemborgers bouwen (in vrije tijd) eigen huizen Camera in raket toont dat de aarde rond is ..Cobu Boys" herdenkt vijf jaar van hard werken Telefoongesprekken met televisie )e schuldeloze bloem Burgemeester noemt dit werk zinvolle vrije-tijd-besteding Radioprogramma Huishoudzeep goedkoper, toiletzeep duurder Burgemeester van W esterbork geschorst Staking bij Gero duurt voort „FF" trok 30600 bezoekers Maandag 3 September 1951 7, k (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG. Honderden Culembor- ger dromden Zater dagmiddag samen om het terrein aan de Ot to van Reesweg, waar burgemeester H. A. J. jVI. van K o n i n g s- bruggen de eerste spade grond uitspitte voor de twintig wo ningen, die twintig Culemborgse bouwvak arbeiders in hun vrije uren voor zichzelf gaan bouwen. Een luid „Hoera" begroet te deze „scheppende" daad. De binnenkring van deze grote groep mensen werd gevormd door de bouwers, die, nadat de burgemees ter symbolisch het werk was begonnen, hun jassen uittrokken cn in vaktempo het gehele bouwterrein afpaalden. Vrijwel alle raads leden en ir. Hilarius, vertegenwoordiger van de provin ciale „wederopbouw"-direetie, wa ren eveneens naar de Otto van Reesweg gekomen om deze korte plechtigheid bij te wonen. Het Stedelijk muziekcorps „Concordia" blies zijn vrolijke klanken over deze feestelijk gestemde mensen. Voordat burgemeester Van Ko- ningsbruggen de schep in de klei stampte sprak hij er zijn grote vreugde over uit, dat zo 'vele van zijn gemeentcnaren dit historische moment, gelijk hij het uitdrukte, bijwoonden. „Wij gaan tezamen in onze vrije tijd woningen bou wen als een kleine bijdrage tot le niging van de morele en sociale nood, waarin een groot deel der Nederlandse bevolking verkeert," zei hij. Hoe dit idee is geboren? De bur gemeester vertelde, dat enkele maanden geleden de heer Duiven- bode, ambtenaar van het depar tement van wederopbouw, hem op de gedachte heeft gebracht. Al zijn medewerkers op het stadhuis hebben met groot enthousiasme deze burgemeesterlijke „gril" uit gewerkt. Ook de provinciale di rectie van „Wederopbouw" ver leende alle medewerking. Grond slag is een doelmatige, zinvolle besteding van de vrije tijd, die bovendien tot resultaat zal heb ben, dat twintig Culemborgers een eigen huis zullen bezitten. Onder hen zijn er, die al een woning hebben. Als deze twintig huizen klaar zijn kunnen dus nog meer mensen een eigen dak boven het hoofd krijgen. De burgemeester bleek er van overtuigd, dat dit bouwwerk een niet te onderschatten bijdrage zal zijn tot verhoging der arbeids vreugde. Verder meende hij, dat DINSDAG 4 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.15 Gram. muz. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws 8.15 Gram. muz. 8.45 Idem 9.00 Morgen wijding 9.15 Gram. muz. (9.30—9.35 Waterstanden) 10.30 Gram. muz. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zieken 11.30 Pianorecital: 12.00 Hawaiianmuz. 12 30 Land- en tulnbouwmededclingcn 32.33 Voor het platteland 12.40 Piano spel 13.00 Nws 13.15 Med. of gram. muz. 13.20 Reportage of gram. muz. 13.30 Pro menade orkest 14.00 Voor do vrouw 14.15 Gram. muz, 15.30 Voordracht 15.50 Volksliederen 16.30 „De Gotthard Tun nel", hoorspel 16.50 Kinderkoor 17.20 Gram. muz. 17.30 Weense muziek 18.00 Nws 18.15 Pianospel 18.30 RVU; Prof. H. W. Broekman „Het vraagteken achter de horizon van ons leven" 19.00 Tenor en orgel 19.30 „Parijs spreekt tot U" 19 35 Gram. muz. 20 00 Nws 20 05 De reü nie van oud-pollticke gevangenen en nabestaanden der slachtoffers van het „Oranje-Hotel" 20.15 Theaterorkest 20.45 De Antwoordman 2130 Dansmuziek 2215 Blaaskwlntet en plano 22.45 Bui tenlands overzicht 23.00 Nws 23.15— 24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.15 Ochtengymn. 7.30 Gram. muz. 7.45 Morgengeb. en lit. kal. 8.00 Nws en weerb. 8.15 Gram. muz. 9.00 Voor do hulsvr. 9 35 „Lichtbaken" 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram. muz. 10.30 Idem 11.00 Voor de vrouw 11.30 Gram. muz. 12.00 Angelus 12 03 Metropole or kest en solist <12 30—12.33 Land- en tulnb.med.) 12 55 Zonnewijzer 13.00 Nws en Kath. nws 13-20 Act. 13.25 Gram. muz. 14.00 Gevar. progr. 14.53 Sopraan en orgel 15 30 „Ben ie zestig?" 16.00 Voor de zieken 16.30 Zlekerüof 17.00 Voor de kinderen 17 15 Felicitaties voor de jeugd 17.45 Reg. uitz.: Prof. dr C. G. J. van Stccnis „Kebun Raya Indo nesia te Bogor" 18.00 Gram. muz. 13 15 Idem 18.30 Pianospel 18.45 Sportpraat- je 13 54 „Dit is loven", causerie 19-00 Nws 19 15 Act 19.23 „Hier is Europa". Vaudevilleprogramma 19.52 Buitenlands overzicht 19-56 Gram. muz. 20.00 Nws 20-05 De gewone man zegt er 't zijne van 20.12 „Joseph in Dothan". hoorspel In de pauze: Plano quatre mains. 22.12 Gram. muz. 22.35 „Gesprek met mijn zoon" 22.45 Avondgebed en liturgi sche kalender 23.00 Nws 23 15—24.00 Gram. muz. ENGELAND 1500 cn 247 m. BBC Light Programme 1200 Lichte muziek. 12.30 Voor de arbeiders 12 55 Orgelspel. 13.15 Voor de jeugd 13.45 Voor de kinderen. 14.00 Orkestconcert. 15.00 Lichte muziek. 15 30 Voor de soldaten. 15 45 Lichte mu ziek. 16.15 ..Mrs. Dale's Dagboek". 16.30 Orkestconcert. 17 15 Orgelspel. 17.45 Strijkorkest en soliste 18.15 „Music Club". 18 45 HoorspeJ. 19.00 Nieuws en radiojournaal. 19.25 Sport. 19.30 Gevar. Programma 20.00 Operamuziek. 21.00 Verzoekprogramma. 21.30 Klankbeeld. 22.00 Nieuws 22.15 Lichte muziek. 23 00 Voordracht. 23.15 Lichte muziek. 23.55 —24.00 Nieuws, BRUSSEL 324 m. 11 45 Gram.muziek. 12.30 Weerber. 12 34 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13-15 Gram.muziek. 14 00 Harpmuziek. 14.25 Gram.muziek. 14.45 Cello en plano. 15.10 en 15.15 Gram.muziek. 16.00 Gods dienstige muziek. 16.30 Gram.muziek. 17 00 Nieuws. 17.05 Gram.muziek. 17.15 Voor de kleuters. 17 30 Gram. muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de »ugd. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram.muziek. 19.50 Syn- dikale kroniek 20.00 Hoorspel. 20.50 Gram.muziek. 21-00 Volksliederen. 21.15 Omroeporkest. 21.43 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22 45 Gram muziek. 23 00 Nieuws. 23 05—24.00 Granaofoonmuzlek. OOK DE CULEMBORGSE kleu ters kijken met grote belangstel ling, hoe burgemeester Van Ko- ningsbruggen de eerste schep grond spit uit het terrein, waar op de twintig woningen zullen verrijzen. het de spaarzin der toekomstige eigenaars zeer zou aanwakkeren. „Wil ons volk ooit iets goeds be reiken op economisch gebied, dan zal het moeten sparen", zei hij en de vorm van „eigen-huizen-bou werij" noemde hij een spaaractie van de beste orde. „Vindt ons voorbeeld navolging, dan zal de overheid op bouwgebied veel van haar noodgedwongen activiteit kunnen intomen". „Enthousiaste steun" Zijn stem verheffend zei burge meester Van Koningsbruggen o.m. verder: „Vrees niet, dat het Cu lemborgse gemeentebestuur, als deze twintig bouwers eenmaal aan het werk zijn, zich als een stille toeschouwer op de achtergrond zal terugtrekken. Het zal deze hoopvolle uiting van particulier initiatief enthousiast blijven steu nen!" Spreker stelde de vraag, of de bouwers psychisch in staat zou den zijn anderhalf, misschien wel twee jaar al hun vrije tijd te of feren voor dit bouwwerk. Hij wekte de gehele bevolking op hen op critieke momenten te steunen. In het bijzonder bracht de bur gemeester dank aan de heer Men- ting, directeur van Gemeentewer ken, architect Ausems en de aan nemers Den Hartog en v. d. Heu vel, zonder wie de gedachte voor dit werk nooit tot daad zou zijn geworden. „Men heeft, van criti- serende zijde het bouwen van deze twintig woningen een specu latie op de gemeenschapszin ge noemd," zei hij, „laat ons met el kaar tonen dat deze speculatie geen slag in de wind is." Met de wens, dat Gods zegen op dit bouwwerk zou rusten tot voordeel van Culemborg maakte de burge meester een begin met het werk. Tot slot van de plechtigheid speelde „Concordia" het Wilhel mus. BURGEMEESTER VAN KO NINGSBRUGGEN en ir Hilarius houden er toezicht op, dat de bouwers het terrein wel vak kundig afpalen. Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde ziet haar vijftigjarig bestaan (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Honderden Nederlanders hebben Zaterdag met eigen ogen gezien dat de aarde rond is. Dank zij een camera, gemonteerd in een raket, hebben z(J van honderden kilometers hoogte neergekeken op Amcrika's Sierra Nevada en op de Golf van Callfornlë. Ook in het donkere heelal hebben zij geblikt, terwijl hun ogen lichtstralen opvingen dl© 260 millioen jaren geleden werden uitgezonden. Twee films want alles speelde zich af in Esplanade in Utrecht, waar de Vereniging voor Weer- en Sterren kunde haar 50-jarig bestaan vierde brachten dit alles teweeg. Premières voor Nederland. DEN HAAG. Naar wij ver nemen zal als gevolg van het ver vallen der omzetbelasting op huis houdzeep. zelfwerkende wasmidde len en zeeppoeder de prijs voor de genoemde artikelen met ingang van 3 September in het algemeen worden verlaagd met 1 a 4 cent. De winstmarges voor de kleinhan del zullen tegelijkertijd een verbe tering ondergaan. Anderzijds zal evenwel met In gang van 3 September de prijs van toiletzeep in het algemeen worden verhoogd met 2 k 5 cent. De nog aanwezige voorraden moeten te gen de nieuwe prijzen worden ver kocht. (Van onze correspondent) ASSEN. Het dorpje Wester- bork, bij Assen, is Vrijdag in rep en roer gebracht door het besluit van de commissaris der Koningin, waardoor zijn burgemeester ge schorst werd. Onder de ruim 6000 gemeentenaren, die weten dat er achter de laconieke mededeling „met ziekteverlof" meer schuilt, circuleren de wildste geruchten en het is moeilijk de juiste toedracht van de zaak te weten te komen. Wat vaststaat is, dat de heer F. J. v. d. Worp, die sedert Maart 1946 burgemeester van deze ge meente is, wordt verdacht van fi nancieel wanbeheer. Overigens schijnt dc schorsing van hun burgemeester voor vele Westerborkers niet zo vreemd. Men had dit voelen aankomen, vertelde men, omdat de heer v. d. Worp boven zijn stand leefde en bij diverse plaatselijke winkeliers nog schulden blijkt te hebben. HONGKONG. De Chinese communisten hebben de Spaanse aartsbisschop van Foochow, de 62- jarige monseigneur Theodore La brador, onder huisarrest geplaatst. Eenzelfde lot ondergingen zijn Amerikaanse secretaresse, Adelai de Smythers en elf anderen. „Koning Lorre" gehuldigd HILVERSUM. De K.R.O. is in de afgelopen zomermaanden op zoek geweest naar de best sprekende pa pegaai in ons land. Voor dit pro gramma kwamen 250 aanmeldingen binnen, welke adressen alle door Ger de Roos werden bezocht met een opname apparatuur. Veertig pa pegaaien bleken aan de eisen te voldoen en mochten gedurende 13 weken hun kunsten voor de micro foon tonen. Op advies van dr. A. F. Portieltje werd als beste papegaai aangewe zen de lorre, die het grootst aantal lettergrepen duidelijk verstaanbaar achter elkaar wist te zeggen. Dit bleek de 15-jarige lorre, afkomstig uit de Belgische Congo, van mevr. Swartjes te Utrecht te zijn. Deze lorre wist de eerste versregels te zingen van het lied „Juffrouw Van Dalen heeft een hoedje gekocht". Hij werd vorige week deswege ge huldigd en als „koning" gekroond, waarbij hij een prachtige smeedijze ren luxe kooi als zijn nieuwe home kreeg aangeboden. Kostganger verwondt vrouwen met bijl GRONINGEN. Onder hevig "e- gil vlogen gistermorgen in alle vroegte twee zwaar bloedende vrou wen uit een huis aan de Oudeweg te Groningen. Zij waren door een kostganger, de 61-jarige E. M met een bijl aangevallen. De beide vrou wen. de 33-jarige S. V. en de even eens 33-jarige M. B., werden ver rast door een luid schreeuwende M. die zwaaiende met een bijl uitriep: „Ik zal jullie vermoorden." Belde vrouwen moesten onmiddellijk naar een der ziekenhuizen worden over gebracht. De eerste vrouw had een kaakfractuur, de andere een schedel fractuur. De man, die dronken was, is gearresteerd. (Van onze correspondent) EMMEN. De stakers bij de Gero-fabrieken te Nieuw Weerdin- gen blijven weigeren het werk te hervatten. Vandaag is de tweede week van deze staking ingegaan. Vanmorgen verscheen slechts één staker op het werk. Heden zal de directie wederom een bespreking hebben en contact worden opge nomen met de vakorganisaties. De Cobu Boys bestonden Zaterdag precies vijf Jaar. Het spreekt vanzelf, dat dit feit niet zonder meer gepasseerd werd. In de middaguren werd het eerste lustrum op het veld aan de Rubensstraat met een wedstrijd gevierd. De idee om daar met 'n elftal, dat voor vyf jaar de eerste wedstrijd speelde tegen De Posthoorn, 'n wedstrijd te spelen was zeer aardig, hoewel bij do postmensen, verschillende oudjes, door overplaatscng niet aanwezig kon den zijn. Toch werd het een, aardige wedstrijd, waarin de Cobu Boys-spelers lieten zien, dat zy het nog niet verleerd waren. Met 20 verloor de jubi- laresse. Het laatste doelpunt werd eerst kort voor het einde gescoord. Lustrumivedstrijd en mooie feestavond Des avonds was de Cobu Boys-fa milie verzameld in het K.A.B -ge bouw. En hier is op prettige wijze feest gevierd. Dc heer Urlings zei- de in zijn openingswoord, dat hij verheugd was dit lustrum te kun nen vieren. Vijf jaar is geen men sen leeftijd, maar het is een tijd geweest van hard werken. Want zo vervolgde hij, het is geen peule- schilletjc om een buurtvereniging om tc schakelen in een voetbalver eniging. Hij bracht hulde aan de heer Troost, die ook tot dc oprich ters behoorde, om tenslotte woor den van dank te richten tot allen die medegewerkt hebben aan de viering van het jubileum. Wij kij ken vooruit, aldus de heer Urlings, welnu, de Cobu Boys zijn dc kin derschoenen ontgroeid, dus dc taak is, het rood-zwart aan dc top te brengen. Het vrolijke gedeelte werd ver zorgd door het Amsterdamse caba ret.gezelschap „The laughing Foo lish, dat de revue bracht „Hup Cobu Boys". Met een alleraardigste pro loog, waarin op komische wijze het wel en wee werd geschetst van de voorbije jaren werd zij ingeleid. Nol van Doornik bezong zijn oude geboorteplaats, terwijl verschillen de leuke schetsjes, welke zeer be schaafd waren, groot succes oogst ten. Zij werden afgewisseld door Jaap Vahrmeijer, die Napolitaanse liederen zong (op uitstekende wijze, vooral zijn voordracht was goed) en tapdansen van de 15 jarige Rita. Het optreden van beiden droeg veel tot het succes bij, evenals de beide accordeon-spelers, die met hun populaire melodieën de stem- mirtg ih niet geringe mate verhoog den. Met al een programma, dat insloeg. Het laatste woord" was aan .The happy boys", o 1 v. Dick Regting die voor de onmisbare mu ziek zorgde tijdens het bal. Onder leiding van Johnnie Newhouse werd menig dansje gemaakt. En dat voet ballers ook goede dansers zijn. hebben wij Zaterdagavond kunnen zien. WOUDENBERG VERON BESTAAT 35 JAAR Radio- en televisie-amateurs zouden Rode Kruis bij rampen helpen (Van onze correspondent) ZEIST. Vrijwel alle driehonderd radio- en televisieamateurs die Zater dag en Zondag op „Woudschoten" bü Zeist aanwezig waren om het feest van de Veron, de Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland, die 35 jaar georganiseerd amateurisme herdacht, mee te vieren hebben zich gisteren laten tcleviseren. De grote attractie was, dat deel nemers aan de daar gehouden landdagen een telefoongesprek per televisie konden voeren. Dat wat de sterrenkunde be treft, dr J. J. Raimond Jr.. voorzit ter van de jubilerende vereniging, leidde de film over de kijker van Mount Palomar in, de heer S. Fred Singer, liaison-officier op de Ame rikaanse ambassade te Londen, die over de V-raketten van Nieuw Mexico. De weerkunde kreeg haar deel met een film over een orkaan in de Caraïbische zee, prof. dr S. W. Visser leidde deze in. Meteriologie, astronomie en gastronomie troffen elkaar aan de feestmaaltijden die na de receptie volgde en daarna lachten zij ge drieën om een cabaretprogramma waarin met de heilige wetenschap op genoeglijk-profane wijze de spot werd gedreven. Maar aan die ont spanning was het nodige voorafge gaan: het officiële gedeelte 's mor gens. met oa. uitreiking van de Van der Biltprijs en vijf zilveren legpenningen, 's middags de film vertoningen en het bezichtigen van een tentoonstelling van werk van de leden der vereniging: kijkers, klokken, waarnemingen en bereke ningen, in de sociëteit Symposion./ Voorts zond de vergadering 's middags een telegram van ver knochtheid aan de Koningin. De Van der Biltprijs, genoemd naar de oud-voorzitter der vereni ging, werd uitgereikt aan de heer Mak te Driehuis, voor zijn werk op het gebied van ster-bedekkin gen, de zilveren legpenningen kre gen ir J. Gouka, oprichter van de Bokser George Flores overleden NEW YORK. De 20-jarige weltergewicht George Flores, die een hersenschudding opliep toen hij Woensdag j.l. in Madison Square Garden k.o. werd geslagen en het bewustzijn verloor, is ten gevolge hiervan overleden. Hij was getrouwd en vader van een kind. Het aantal dodelijke ongeval len ten gevolge van bokswedstrij den is in dit jaar thans tot elf gestegen. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. Indonesiëroute: Thuisreis: PH-TEP (Pontianak) op Schiphol: PH-TDP (Rotterdam) in Cairo; PH-TDC (Curasao) in Bangkok. Uitreis: PH-TFE (Utrecht) in Bangkok; PH-TDE (Eindhoven) in Bangkok. vereniging, dr T. van Lohuizen, oprichter van de afdeling Den Haag. dr H. G. Cannegieter, oud- directeur van het KNMI, de heer C. B. Tilanus, die in 1934 de reor ganisatie van de vereniging moge lijk maakte en de heer A. B. Wa- terlander die zijn huis aan de ver eniging schonk. Stilte om de televisie was het. wat de directeur-generaal van de PTT. oud-minister L. Neher wilde. In zijn openingsrede zei deze be schermheer van de Veron-landda- gen Zaterdagmorgen, dat de pers wat teveel drukte had gemaakt over de televisie en dat het zeker niet de bedoeling van de amateurs was om zelf omroep te gaan spe len. Natuurlijk hebben dc radio-ama teurs laten zien. dat zij er ook waren, of liever laten horen Op de zolder van „Woudschoten" heb ben zij met zenders en ontvangers op 30, 40 en 2 meter tot diep in de nacht contact met andere en thousiasten in verscheidene landen gehad. Voor de vossenjacht voor de Veron-wisselbeker was de belang stelling ongekend groot. De heer Nehcr bracht voor de landdagen, waarop voor het eerst ook gasten uit Duitsland tegen woordig waren, een goed nieuwtje mee: de maximum energie, van 50 watt, waarmee gezonden mag wor den, kan onder bepaalde omstandig heden worden verhoogd. Ook vroeg hij medewerking van de amateurs voor hulpverlening aan het Rode Kruis in geval van rampen, zoals dat ook in de Verenigde Staten geregeld gebeurd. Hierover wordt de laatste tijd tussen Veron en PTT overleg gepleegd. (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Plm. 30600 be zoekers (100.000 meer dan waarop gerekend was) heeft de F.F. „Zij hebben het gemaakt" getrokken. De tentoonstelling heeft geheel aan de verwachtingen voldaan, zo deelde de voorzitter, de heer A. van Heek mede. Ook financieel is de F.F. ge slaagd. De heer Van Heek huldig de organisator Kleiboer en zijn staf, waarna hij burgemeester Van Veen en zijn echtgenote een mand met producten van do F.F. over handigde. detective-verhaal door Charlotte Armstrong 6 Eve Norden. Eve Meredith. Veel te veel kleine Eva's. „Het was he lemaal niet mijn bedoeling haar te laten doodgaan," had Mary gezegd. Wat een leugen konden naakte woorden vertellen, wanneer ze bij voorbeeld werden neergeschreven. Toen hij ze in de auto hoorde in de stemming waarin ze uitgespro ken werden, had hij er precies de ware bedoeling van begrepen. „Het was helemaal niet mijn bedoeling ze vermoord zou worden." Dat was de werkelijke betekenis. Mary had iets gezegd, hij herinnerde zich dat nu. Ze had iets over Brownie gezegd, maar niet bedoeld dat haar gehoor daaruit zou opmaken, dat ze maar uit de weg geruimd moest worden. Ze had zeker wel iets ge zegd waar de mogelijkheid van zo'n interpretatie in opgesloten kon liggen. Had iemand die woorden zo uitgelegd? Was dat de moeilijk heid waarin Mary zich bevond dat zij iemand, zonder het te willen, op die gedachte had gebracht? Duff sloeg vlug een bladzij in zijn geest om. Het kan natuurlijk ook een ongeluk zijn geweest. Heel wel mogelijk, voor zover hij het bekijken kon. Vergif, een ongeluk dat kwam niet zo zelden voor. En toch had hij sterk het gevoel dat niemand van hen die hij tot dusver ontmoet had aan de moge lijkheid van een ongeluk had ge dacht. HOOFDSTUK 2 Een agent uit de stad met door dringende ogen liet hem binnen. In het huis waren ze druk aan het werk. er heerste een zakelijk soort bedrijvigheid. Dokter Christenson, die in het midden van de hal stond terwijl het getij van de activiteit van de politie om hem heen stroomde, stelde Duff voor aan de man die het medisch onderzoek had gedaan. Dr Surf was een knappe man met iets strijdlustigs over zich, wat, naar later bleek, zijn speelse manier was om fami liariteit uit te drukken. Op het punt om weg te gaan, zei hij. Net klaar. Lijkschouwing, na tuurlijk. O, zeker, van alles mon sters genomen voor de vergif-ex pert. Zo goed als zeker dat vergif de doodsoorzaak was. Kom, ik moet opschieten. Dr Surf zou iedereen later nog zien. Bijzonder genoegen kennis met Duff gemaakt te heb ben. Een handdruk als de knip van een schaar. En tegen Pring, blijkbaar belust op een kletspraatje: „En als je die kna^p die de benen heeft genomen weet tc vangen, zul len ze je het hele graafschap op een gouden blaadje komen aanbie den Pring zei: „Vast en zeker. ha, ha!" De lijkschouwer ging weg. Detective Pring was een magere man met een getaande huid en donkere ogen Detective Robin daarentegen was dik en rose. Zc vonden net alle twee prettig met Duff kennis te maken. Ze wendden zich nu tot hem. Desalniettemin wist Duff dat hij tegenover Regel No. I van het Handboek voor De tectives stond: Personen zonder machtiging wordt niet toegestaan het lijk te zien noch het toneel van de misdaad. En daarom verzon Duff een leu gen van je welste. „Ik zal U mijn aanwezigheid verklaren." zei hij rustig. „Mevrouw Moriarity heeft mij laten komen om deze zaak voor haar te onderzoeken. Zij is natuurlijk zeer van streek. Het slachtoffer was een vriendin van haar, en dit soort sterfgeval. in haar huis Zijn woorden hadden effect. Robin straalde. „Nee maar. dat is geweliig. Ik zou ook wel eens wil len zien hoe U zo'n werkje op knapt." Pring wierp hem een donkere, uitdagende blik toe. „Zeker," zei hij, „wanneer de zaak zo zit, gaat Uw gang. Als U mee wilt gaan, zal ik U haar laten zien." Zo zag Duff het lijk. Juffrouw Emily Brown, leeftijd achtendertig, opgebaard op de oude rode sofa in de grote kleurige en uitgewoonde maar heel huiselijke kamer aan dc linker kant van de hal. Hij vond dat ze er ouder dan haar leeftijd uitzag. Haar onaan trekkelijke gezicht, zonder de luis ter van een beetje make-up, zag er in de dood goedaardig uit. Een grove neus, een lange kin, zwart haar, doorschoten met grijs, nogal mannelijk geknipt. Het figuur van een matrone met lange benen en grote orthopaedische schoenen aan de voeten. De kinderen noemen haar Tante. Een oude kennis, die nooit had begrepen wat ze allemaal miste. Duff vroeg: „Ze heeft het dus niet zelf gedaan, dokter?" „Nee. nee," zei Dokter Christen son. „Ik was er bij, op 't punt om weg te gaan. Nee, het overviel haar, dat was duidelijk, 't Ging heel snel, moet een enorme dosis geweest zijn." „Waarvan?" De dokter haalde zijn schouders op. „Ik houd niet van raden," zei hij. „Het zat in de wijn," zei Pring hard. Duff keek hem aan en trok zijn wenkbrauwen op. „Dat denk ik tenminste.'' ging hij verder. „Ze voelde zich best, toen dronk ze wat wijn, vijf minuten later was ze het hoekje om. En daarom zeg ik, het zat in de wijn. „U heeft het waarschijnlijk pre cies bij het juiste eind," zei Duff hartelijk. „Heeft er niemand an ders wijn gedronken?" „Het meisje, zegt haar moeder, maar er waren twee flessen. Het is een beetje verwarrend, ik Pring zette zijn magere lichaam in positie voor een lang verhaal, maar Duff hield hem tegen. „Straks graagzei hij „Ik ga eens even met de kinderen praten. Ik blijf hier logeren, mevrouw Moriarity blijft natuurlijk bij haar j dochtertje in het ziekenhuis. Waar zijn de kinderen? „Boven," zei de dokter. „En ik moet weg! Ik eh kan ik U een ogenblik spreken?" (Wordt vervolgd) Werkplaats door vuur vernietigd Zondagmorgen om 4 uur werd de Woudenbergse brandweer ge alarmeerd in verband met een brand in een oude rijwielherstel- plaats van H. B. in dc Schoolstraat. Door de spoedige aanwezigheid van de brandweer konden de be lendende percelen behouden wor den, doch de werkplaats brandde geheel uit. In deze bergplaats had do gehele nacht een petroleumstel gebrand. Wellicht is dit oorzaak van de brand geweest. De aange richte schade wordt onvoldoende door verzekering gedekt. DRUKTE OP DERDE MARKT- AVOND De derde marktavond te Wou denberg genoot veel belangstelling en is mede daardoor een groot suc ces geworden, 't Was dc gehele avond een gezellige drukte. De standhouders waren over het alge meen tevreden met het resultaat. MIDDENSTAND KOMT BIJEEN Dinsdag 4 Sept., des avonds 8 uur vergadert de Middenstandsvereni ging in de zaal van „De Nieuwe Poort." HOOGLAND Burgerlijke stand GEBOREN: AHjda Joanna, d. v. Hen- drikus Johannes Wolters en Joanna v. Valkengoed: Tlmotheus Johannes Theo- dorus, z. v. Theodorus Midden cn Clci- 11a van Wosterlaak; Pctronelln Maria, d. v. Hendrik Theodorus Huurdeman cn Elisabeth Maria Schimmel. Hendrlka Geertrulda Maria. d. v. Adrlanus Anto- nius Wilhelmus Hilhorst en Wilhelmina Geertrulda van Burgsteden; Gerardus Petrus, x. v. Cornells Joannes Voorburg en Anna Maria Kuljer; Antonlus Jo hannes, z. v. Antonius van den Hoven en Lambertha Maria Voskuilen. ONDERTROUWD: Adrianus Gerardus Kok cn Bcrendlna Theodora den Ouden, Wilhelmus Jacobus van Hofslot cn Cor nelia Johanna van de KooiJ. OVERLEDEN: Dirk Hendrik Kok. j..r. HOEVELAKEN Succesvolle O.V.-rit Zaterdagmiddag werd onder grote be langstelling de Puzzlcrit verreden, geor ganiseerd door de Oranjevereniging. Het parcours liep door een gedeelte van Hoevelaken, Nijkerkervcen, Stouten- burg, Hooglandorvecn cn Hoogland, ter wijl voor de bromfietsen het parcoura doorliep over Hamcrsvcld. Leusden cn Amersfoort. Het aantal km voor de brommers was 46. voor de fietsers 27. De prijswinnaars waren: Bromfiets: le en 2de prijs de heor cn mevr. H. Z. Jansen. 5 cn' 6 strafp. Dc heer Jansen stelde zijn 2c prijs weer ter beschikking 2c prijr mej. J. van Room burg. 6 strafp. 3c prijs T. van de Kamp. 9 strafp 4c prijs A. Florijn, 11 strafp. Rijwielen le prijs A. van Leijcnhorst. 9 strafp. Ce prijs M. van Deuvcren 12 strafp 3e prijs J. Timmerman, 13 strafp. 4e prijs K, Schonewillo 14 6trafp. 5e prijs H. van Doornik, 14 p. 60 prijs J. Heining 16 strafp. De ritten hadden een vlot verloop, er werd goed gereden en er heerste een prima stemming. GESLAAGD CONCERT Het concert van „Tc Hoevelaken", dat Vrijdagavond door zware regen uit gesteld werd, trok Zaterdagavond veel belangstelling. Het gebodene kwam goed tot zijn recht cn werd door het publiek zeer op prijs gesteld. VEENWAL IN 'T LICHT Het Oostelijk deel van dc Vcenwal is thans ook in het llchtnet opgenomen. Hoewel maanden geleden de binnenlei dingen gereed waren, werden dezer da gen de «rondleidingen gelegd. Wanneer de werkzaamheden cn voorbereidingen aan het Noordelijk deel (Overbos) doorgang vinden, is Hoevelaken geheel op het llchtnet aangesloten. COLLECTE KANKERBESTRIJDING Het Nederlandse Kankcrinstltuut, Ko ningin Wilhelmina fonds, hoopt op Don derdag 6 September a s. voor de kan kerbestrijding een collecte te houden langs dc hulzen. SOEST Pseudo-vogelpest In Soest zijn enkele gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd. Op de bedrijven van de pluimveehouders Van de Brink en Van der Krulf aan dc Elgcndomswcg moesten 570 kippen wor den vernietigd. Luchtpost voor N.-Guinea DEN HAAG. Met een vliegtuig dat op Woensdag 5 September van Schiphol vertrekt, kan luchtpost correspondentie voor Nieuw-Gui- nea worden meegegeven De cor respondentie moet uiterlijk 4 Sep tember ter post zijn bezorgd. SCHEEPSTIJDINGEN Nederlandse schepen op weg naar Rotterdam AVEBDIJK, V. Havana. 1 to Antwcr- pen; ALDABI. v. Buenos Ayres, 1 te Bahla; ALIOTH, v. Buenos Ayrcs via Antwerpen, pass. 1 Madeira: AAGTE- KERK, v. Japan. 1 te Pcnang, cn. 10 Oct. verw.; ARKELDIJK. v. New York. 3 te Antwerpen verw ALCHIBA. v. Rlo de Janeiro. 1 v. Las Palmas. 0/7 Sept. verw.: ALPHERAT. 31 v. Balti more; AMSTELDIEP, v, Baltimore, pass. 31 nam. Zuidelijk van Sable Eil.: ARUNDO, v. Newport News. p3ss, 31 nam. Zuidelijk van Nantucket; AXEL- DIJK, v. New York via Antwerpen, pass. 1 Nantucket; ALGARVE. 31 v. Swan sea. 3 Sept. verw.; ALNATI, 1 v. Ham burg vla Antwerpen, vertrekt 6 v. R'dam p. Zuid-Amcrika; ALPHARD. v. Porto Alegrc, 31 tc Rio Grando, 30 September verwacht. BATAVIER ill, v. Casablanca, pass. 1 Flnlsterre. CERAM, v, Calcutta. 1 te Antwerpen, 4 vm. 10 uur verwacht. DIEMERDIJK. v. Vancouver. 31 v. Los Angelos en Balboa: DUIVENDIJK. v. Antwerpen, 1 nam. 5 uur verwacht. EENDRACHT, v. Levant, 1 tc DJldjolU. 1TTERSUM, v. New Orleans, 4 verw. JUNE, v. Rnfso, pass. 31 Brunsbuttel. KERTOSONO, v. Djakarta via Port Soedan, pass. 1 nam. Kaap Guardafui: KIELDRECHT, v. Japan. pass. 1 Straat Mossma, 3 vm. te Genua verw.: KOTA BAROE. v. Djakarta, pass. 1 Oporto. LEMSTERKERK van Perzische Golf, 1 te Bushlro ca 12 Oct vorwacht. LEER DAM van New York 3 te Antwerpen verwacht: LIEVE VROUWEKERK van Muscat 1 van Port Said. MENTOR 31 te Vasslllkobay: MELIS- KERK van Calcutta. I nam bij het Eil. Elba. 2 v.m. te Genua verw.; MARNE 31 van Stockholm. PRINS MAURITS van Montreal vla Antwerpen pass 1 Dungeness: PRIN SENGRACHT 2-3 verwacht. Grote Vaart ALGENIB. n. Recife, 1 nam. to Las Palmas, AMSTELKERK, 1 te Antwer pen; AGAMEMNON. 3 tc Philadelphia verw., ABBEKERK, pass. 1 vm. Perim n. Suez en A'dam: AMPENAN. 31 v. Colombo n. Djakarta; AAGTEDIJK, I v. Trinidad n. Santos: ALHENA, i v. Trinidad n. Santoa; ALHENA. 4 tc Bue nos Ayres verw.; ALMDIJK, 1 v. R'dam n. Golfhavens. BALI. 1 te Sorong; BONAIRE, 1 v. Wcst-Indlë te A'dam; BREDA. 1 tc Callao; BL1JDENDIJK. n. New York, 1 te Antwerpen; BENGKALIS, pass. I Ouessant n. A'dam; BORNEO, 1 tc Se- marang; BENNEKOBI. 31 v. Callao. 2 vm. te Mollcndo verw.; BLOMMERS- DIJK, 31 te Baltimore. CELEBES, 1 v. Port Said n. Djakarta; CHESHIRE. 18 v. Djakarta te A'dam verw.; COTTICA, 4 te Georgetown ver wacht. DELFT, pass. 1 Lizard n. Antwer pen, 7 te Amsterdam verwacht. FLEVO, 1 v. A'dam n. Kopenhagen. GAASTERLAND naar A'dam te Ibeos; GAASTERKERK 1 nam. te Port Elisabeth; GANYMEDES 31 te Trinidad; GAROET 1 te Djakarta; GRAVELAND naar Buenos Aires 31 to Itajai; GROOTE BEER 31 van Bnlbao 12 te Papeete (Tahiti) verw.; GOUWE 1 van R'dam n. Sunderland, j HECTOR 1 te Izmir; HELDER 2 te Hamburg verw HELICON 1 te Ciudad Trujlllo. HYDRA 1 te Guadeloupe. I INDRAPOERA pass. 1 Finistcrrc n. Djakarta; IRIS 1 van A'dam naar Go thenburg. I KLIPFONTEIN naar Afrika l nam. te Southampton. LUNA naar A'dam 1 te Plymouth; LAERTES naar Djakarta 1 nam. te Port Said; LAWAK pass 1 Ras Alhadd naar Cochin; LOENERKERK 31 'sav. te Colombo; LISSEKERK 2 nam. tc Antwerpen verw. MUIDERKERK pass 1 Dungencss n. Bombay; MOLENKERK pass. 1 Lissa bon naar Duinkerken en A'dam; MAN- TO 31 te Liverpool, MIDAS 1 tc Car- thagena. NIEUW AMSTERDAM 1 te New York: NESTOR pass. 1 v.m. Kaap Vlllano naar Antwerpen en A'dam. ORANJE pass, 1 v.m. Brothers (Rode Zee) naar Colombo cn Java. PRINS ALEXANDER pass 1 Dunge ncss naar Montreal; POELAU LAUT 31 nam van Colombo naar DJeddah, 18 Sept. te A'dam verwacht: ROEBIAH pass. I Brothers (Rode Zee) naar Aden en Dja karta; RIJNKERK 1 te Porto Amalla. SLOTERDIJK naor Socrabaja 31 nam. op de Moesi Rivier; STAD LEIDEN pass. 1 Wight naar Hampton Roads. SUMATRA 31 van Balik Papan 2 v.m. te Socrabaja verwacht; SARANGAN n. Djakarta 31 te Singapore; STAD MAAS SLUIS 1 van Emaen naar Lulca. TELAMON 31 van Aruba. 2 v.m. te Ciudad Trujlllo verwacht; TJIBADAK 29 to Nagoya; TAWALI pass. 1 Miami naar New York; TEGELBERG 3 te Kaapstad verw TEIRESIAS n. Djakar ta. 1 's avonds te Baden. UTRECHT 1 tc Sialn. VEENDAM, n. New York, 1 te Havre; VOLENDAM, vertr. 5 v. R'dam n. Mon treal, WESTERDAM. 3 te New York verw WILLEMSTAD, 2 te Cristobal verwacht, te Willemstad verwacht. ZUIDERKRUIS, n. Nieuw Zeeland, 6 Tankvaart AGATHA, 28 te Saigon. BARENDRECHT. 1 te Singapore. CALTEX LEIDEN, pass. 1 de Burling Eil. n. Sldon; CLAVELLA. 31 v. Pladjoc. 2 v m. te Singapore verw.; CALTEX DELFT. pass. 1 Kaap de Gata n. Sidon: CALTEX UTRECHT, n. Pemls. pass. 1 Noordelijk van Benghazi; CALTEX NE DERLAND. pass. I Kaap Bon n. Pernis. ELIZABETH B., 1 tc Grangemouth: ENA, 13 v. Aruba tc Gent verw daar na terug Curacao; ESSO DEN HAAG, n. Pernis. pass. 1 Noordelijk van Azorcn. FELIPES. 1 v.m te Pladjoc. MACUBA. 1 te Curagao, daarna Tri poll (Lybië) Alexandria; MATTHEW, pass. 1 Texel n. Oslo; MALVINA, pass. 31 Dlcgo Garcia n. Buenos Ayres; ME- TULA, pass. 1 Kaap Bon n. Bombay: MIRZA. pass 1 Land's End n. Gibraltar, Perzische Golf, dan terug Engeland, continent MONICA. 29 v. Belfast n. Preston. NOORD. 2 vm. 6 uur v. Port Jerome te Rotterdam verwacht. ONDINA, 1 te Mirl; OVULA, n. Pernis 1 nam te Suez. OLEUM, 31 van Hull naar Rotterdam. PAPENDRECHT. pass 1 Beachy Head n. Trinidad v.o.; PERNA, 14 to Mom* bassa verw. PALMA. 31 v. Halsa n. Sandefjord. ROTULA. pass. 31 v.m. Kaapstad n. Curacao. STANVAC TALANG AKAR. 1 te Soen- gel Gerong: SUNETTA. 1 te Santos TIBIA, pass. 1 Texel n. Hamburg, Nordcnham en Curacao. WIELDRECHT, pass. 31 Kaap Erancls n. Baytown.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7