Rivierenwijkballon in Zweden gedaald Amersfoort had eens een pijpenfabriek 'TABSVENSTER Zwemmers brengen Engels publiek tot enthousiasme Animato" is aan eerst* lustrum toe Het loopt best op de Avera Roy MacLeod, Spoj'tuitwisseling Rotherham weer opgebloeid Zeer hartelijke ontvangst r Eva Bernhardt zendt brief aan mevrouw Westeiiaak Interessante vondst onder vloer van de Spinsiuis Huldiging van serg. Verspuy Noteert U evei - 2 Dinsdag 4 September Drieduizendste kwam uit Leusden DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1681. Kid gaat op de opmerkingen van Rob voorlopig niet in. Eerst heeft hij een appeltje te schillen met de muiters, die er van door wilden gaan. Hij geeft opdracht de mannen een geduchte aframmeling te geven met de „kat met zeven staarten". „Wat jou be treft, Rob", zegt hij dan, „ik heet je natuurlijk hartelijk welkom op on ze factorij. Het doet me altijd genoegen oude vrienden weer te ont moeten. Maar je zult hier toch een ooosje moeten blijven logeren." Rob krijgt een verblijf aangewezen en hij schikt zich in zijn lot. Hij van Skip. De hond kreunt nu klaaglijk en ver ïiest nog stee maakt zich alleen ongerust over de toestand! door onze correspondent te Rotherham v \T OOR de derde keer verblijft er een groep Amersfoortse zwemmers en v zwemsters in Rotherham. Donderdagavond hebben onze stadgenoten met overtuigend verschil de zwemploeg van deze Engelse stad, waarmede Amersfoort zeer nauwe betrekkingen onderhoudt, verslagen. Daarover hebben we U in onze editie van gisteren reeds verteld. Meer bijzonderheden over de zwem- en polowedstrqdcn, over de geschiedenis van de sport- uitwisseling met Rotherham en over de stad in Yorkshire, waar na de oorlog al honderden Amersfoorters op bezoek zUn geweest, verschafte ons de heer Roy MacLeod, een collega uit Rotherham, die aldaar als sport- correspondent voor ons blad fungeert, bijzonderheden. Hieronder volgt het relaas van Roy MacLeod. Zelden heeft het publiek uit Rotherham met zoveel enthousias me een sportontmoeting tussen ver tegenwoordigers van Uw stad en de mijne aanschouwd als Donder dagavond de zwemwedstrijd, die in ons moderne bad aan Sheffield Road is gehouden. Toch miste deze wedstrijd de belangrijke factor spanning, omdat Uw stadgenoten ook nu weer de naam van Neder land als zwemnatie uitdroegen bui ten hun landsgrenzen. De manier, waarop zij hun meerderheid de monstreerden was echter zo over tuigend, dat ons uiteraard En gelse publiek zijn sympathie voor de Amersfoorters niet onder stoelen of banken stak. Er was overigens niet zo veel publiek, want een geweldige regenval weer hield te velen er van de wedstrijd bij te wonen. Dit was de derde zwemwedstrijd tussen Amersfoort en Rotherham aan deze zijde van de Noordzee. De eerste ontmoeting was in 1946, toen Neptunus bij ons op bezoek kwam, samen met verte genwoordigers van o.a. tafeltennis- en hockeyclubs. Dat was het begin van een uitwisseling, die aanvan kelijk zeer bloeide. Schutters, voet ballers, korfballers en schakers volgden. Later werd de uitwisse ling op breder basis gelegd en o.a. zochten ook de musici elkaar op. Toch, na het eerste enthousiasme, ontstaan door een na-oorlogse drang naar buitenlandse reizen en buitenlandse vriendschappen, ver flauwde de belangstelling. Er kwa men te hoge kosten en bovendien bleken verscheidene der organisato ren niet geheel en al voor hun taak berekend. De organisatie werd tenslotte aan anderen toevertrouwd en ofschoon het er In 1949 en 1950 niet al te rooskleurig uitzag met de uitwisseling is dit jaar gebleken, dat Zij nog lang niet doodgebloed is. Ik heb bijvoorbeeld met voldoe ning geconstateerd, dat verscheide ne Uwer zwemmers voor de derde keer naar Rotherham zijn gekomen. In 1947 waren zij hier in gezelschap van leden der AZ PC. De vorige wedstrijden, die alle door Amers foort werden gewonnen, hadden zo'n succes, dat wij, hier in Ro therham verlangden naar nóg een ontmoeting. Het verheugde ons daarom bijzonder, dat één Uwer redacteuren, die lid is van Neptu nus. vorig jaar bij een bezoek aan Rotherham het voorstel overbracht De heer Jack Jones, die voor Rotherham zitting heeft in het Engelse Parlement, overhandigt een souvenir aan de heer H. Fremouw, leider der Neptunus- ploeg. V.l.n.r.: B. Tukker, H. Fremouw, Mr C. V. Bugler, J. de Gans, Mr Jack Joncs en het raadslid van Rotherham, mr Young. Voor de aanvang van de zwem wedstrijd werden de Amers foortse zwemmers gepresenteerd aan het Engelse publiek. VJ de theaters en gingen voetbalwed strijden van Rotherham United, dit jaar weer in de tweede divisie, zien. En omdat ze allen nog erg jong zijn amuseerden ze zich ont zaglijk tijdens een feestavond in het stadhuis van de randgemeente Greasbro. Het bevalt hen zelfs zo goed. dat zc van hun oorspronkelijke plan om de eerste September naar huis te gaan zijn afgestapt en Woensdag 5 September pas vertrekken. Groter compliment konden ze hun gasthe ren en -vrouwen niet geven! Ik wil nog even iets vertellen over de zwemwedstrijd, die ze met groot verschil wonnen. Op elk nummer kwam een Amersfoorter als eerste aan. zodat ze de wedstrijd met 49 teg-an 31 punten wonnen. Bovendien wonnen ze met 104 een waterpolo- wedstrijd tegen een team. samenge steld uit de beste spelers van heel Yorkshire. Ons publiek had de grootste bewondering voor de pres taties van Jan de Gans en Nico Kei zer, beide jeugd-internationals. Kei zer maakte een voortreffelijk doel punt, zo een. die men bijna nooit ziet. Toen de wedstrijd begon mar cheerden de Amersfoorters langs de wand van het bassin en terwijl de Silverwood Colliery Band, die ook Amersfoort heeft bezocht. Uw volks lied speelde, presenteerden zij zich aan het publiek. De Nederlandse vlag werd gedragen door de jeug dige zwemmer Tukker. Autoriteiten De wedstrijd werd o.a. bijgewoond door verscheidene gemeentelijke au toriteiten. Ook dat is geen wonder, daar de bestuurders van onze beide steden nauwe relaties hebben. Prijkt er niet in de werkkamer van Uw hier zeer geziene burgemeester een inktstel, afkomstig van ons gemeen tebestuur? De sport- en culturele uitwisseling tussen Amersfoort en Rotherham is zeer vruchtdragend geweest. Hier in Rotherham zou een nog intensieve* contact zelfs welkom zijn. Het be zoek van Uw zwemmers en zwem sters is daar ongetwijfeld een goede propaganda voor geweest. Of de Avera ook bezoek trekt! Gistermiddag meldde zich dc 3000ste aan, om de wondere aqua riumwereld te gaan bezichtigen. Ze (want het was een bezoek ster) was aangenaam verrast te vernemen, dat het tcntoonstel- lingsbestuur haar komst zo bijzon der op prijs stelde. Zozeer op prijs stelde, dat het deze 3000ste uit Leusden een kistje met fruit aan bood, dat dankbaar werd aan vaard. Tevoren had men reeds enkele bezoekers met een geschenk ver eerd, omdat ze in de doorlopende nummering der kijkers zulk een prachtig rond getal op hun naam hadden gebracht. Men had gehoopt gisteravond nog de 3500ste gast welkom te kunnen heten, maar daartoe is het niet gekomen. Wel is men er heel dicht bij geweest en deze 3500ste bezoeker kwam dan ook heden morgen opdagen. Want ze stonden al weer vroeg voor de poort. Natuurlijk school kinderen. Want deze zijn de och tendbezoekers. Een groep van 80, een van 70 en zelfs van 200 kwa men naar de Markthal vol ver wachting. En ze gingen verrukt over al het mooie, dat ze gezien hadden naar huis. „Zouden we de 10.000 halen?" vroeg de heer De Vos ons, die chef is van de propagandadienst dezer expositie. Met een breed gebaar hebben we hem gerustgesteld, alsof we de beschikking hadden over legioe nen. Maar de heer De Vos gelooft stellig in onze prognose en wij ho pen, dat zijn verwachting (en de onze!) niet zal worden beschaamd. Burgerlijke Stand 3 September GEBOREN: Cornells, z. van S. P. Heus en T. Lagerweij; Tïmotheus Antonlus. z. van T. J. Kok en M. T. Faassen; Adri- aan Melndert Jan. z. van A. J. v. d. Schans en H. E. Morren; Theodorus An- tonie, z. van B. Corbee en A. G. Veld huizen: Willemina. d. van G. Wind en G. J. Hazenbosch; Wilhelmus Johannes Antonius, z. van H. H. Smecls en F. G. M. Welters; Hein Pieter Maria, z. van H. H Smeels cn F. G. M. Welters; Leen- dert Johannes, z. van G. Dijkhuis en R. P. Davidse. (Van een onzer verslaggevers) We zien ze nog staan, de kinderen uit dc Rivierenwijk, popelend van ongeduld om de ballonnen op te laten tüdens het vorige week gehouden Zomerfeest. Dat is nu al geschiedenis, maar dat ballonncnfccst gaat nog even door. Want aan de ballonnen zaten kaartjes, die de vinders konden terugzenden aan de afzenders, als men de ballonnenoplaters zo zou mogen noemen. wedstrijd ook een verbroederend karakter heeft. Dat het Speeltuin centrum De Rivierenwijk deze ver broedering met zijn ballonnenfeest heeft mogen bereiken is zeer ver blijdend. Wij wachten met spanning of er nog op grotere afstand balonnen zul len worden gevonden. Ulricehamns Tidnings AB neemt bericht op Tot nog toe kwamen er adres kaartjes uit Groningen en zelfs uit Duitsland binnen. Gisteren ontving mevrouw Westerlaak, die ook in de Rivierenwijk woont, een brief uit Zweden. De brief was in het Engels gesteld, omdat deze taal ons altijd beter ligt dan het Zweeds. Het blijkt, dat een dagblad in Zweden zich de vondst van de Amersfoortse ballon heeft aangetrokken. Er is zelfs in de Ulricehamns Tidnings AB over geschreven. Wij laten hier het briefje van Eva Bernhardt, die zo graag met Amers foorters zou corresponderen, volgen. Wij geven de brief, zoals deze aan mevrouw Westerlaak is toegezonden. Ulricehamns Tidnings AB Ulricehamn Box 101, Sweden Dear Miss Westerlaak, I have got the card with your ad dress from the newpaper her in Ul ricehamns and I'm now sending it back to you. One of the journalists in the redaction has written about the card and the ballon in the paper here. I myself am very interested in Holland for I'm engaged with a boy from den Haag and it's only a week ago I came from Holland where I had been for a month. I and the re daction are also very interested in this card and I wonder now, if you would answer my and tell me some thing about this and we can perhaps correspond with each other if you want. I hope you will answer soon. Kindest regards Eva Bernhardt Miss Eva Bernhardt, Viktorag 37 Alingras, Sweden. Het blijkt dus, dat zo'n ballonnen- Fraaie pijpjes met Franse lelies Ieder kent de Goudse pijp, pro duct van Goede.wagens pijpenfa briek, zij zijn reeds drie eeuwen oud. Dat er drie eeuwen geleden ook een Amersfoortse püpenfa- briek aan het Spui stond Is minder bekend, maar de bewijzen kwa men van onder de vloer in de kolk van de Spuisluis. Niet alleen werden daar vele Pijpjes gevonden, maar ook een bronzen rol- en kneedplaat, want de pijpenmakers gebruikten bron zen vormen en gereedschap. De pijpjes hadden allen een klein kop je van 15 mm. en een dikke steel van bijna 9 mm. Vele pijpjes had den geen kentekenen, maar één had een meesterteken op 't hieltje ft voetje) en wel een Franse lelie, 't Zou kunnen zijn dat deze fabriek in 1653 door Hugenoten werd op gericht. Ze bestond niet lang. 't Mooiste pijpje had in het hieltje, in een cirkeltje M.G.D. afgedrukt en was voorzien van negen Franse lelies, en wel twee ter weerszijden van de steel en vijf er boven op, alle in een ruit. Deze pijpjes zijn aan Flehite geschonken alsmede een van binnen en buiten gegla zuurd beschadigd potje, waar schijnlijk een bierpulletje uit de „Herreberg de Turfton". die stond op de plek waar nu de antiquitei tenzaak van de heer Van der Lin den is. J. S. Zo'n ballon toch.. 99 Zangvereniging is op de goede tveg Morgen heeft Amersfoort een ju bilaris in zijn midden, die dan pre cies vüf jaren oud %vordt. Zeker, dat is nog maar heel jong, doch deze jubilaris heeft toch al een geschiedenis. We spreken hier over de Zang vereniging „Animato", die op 5 Sep tember 1946 werd opgericht en haar ieden hoofdzakelijk telt onder de bewoners der „Rivierenwijk". De eerste directeur van „Animato" was de heer Van Wegen uit Baarn Prijsuitreiking van bloemencorso Aangezien het voor de organisa toren van de grootse Bloemencor so, welke Zaterdagmiddag door de speeltuinvereniging „Rivierenwijk" werd gehouden, tengevolge van de onverwacht grote deelname onmo gelijk was om direct na afloop de uitslag van de prijswinnaars be kend te maken werd het geduld van de kinderen, en niet in het minst van de ouders tot Maandag avond op de proef gesteld. Vol spanning wachtte men in het club gebouw van de „Rivierenwijk" op de verdeling van de prijzen. De jury, bestaande uit de heren Th. Voornekamp, J. van Duinen en II. Kuilman heeft een bijzonder moei lijke taak gehad bij deze geslaagde bloemencorso. De heer J. Pruis reikte na een toepasselijk woord de prijzen uit. Individuelen; le prijzen voor To ni Vastenburg, Henny Barneveld en Thea Barneveld; 2e prijzen voor: Ronnie Bijvoet en Kees van Dijk; 3e prijzen: Manna en Carla Eikenaar, Hans Smit, Henny Dil len, Kees de Jong en Kees v. d. Vlist, Henk en Gerda Morren, Wil ly van Rinsum, Roelie Groothelm; 4e prijzen voor; Piet Terhoeven, Polka Knipmeyer, Astrid Knip- meyer, Ab Bokhorst en Astrid Wij- nands; 5e prijs; Thea Floor. Groepspnjzen: le prijs; Truusje den Baas, Willy Prins en Corrie Nieuwendijk, Jeanette en Anneke Wiersma; 2e prijs; Rudi en" Frits Gardenbroek met Erik Bekker, Wiebe en Karei Swart en Hetty Berkel; 2e prijs: de meisjes Elter- bout; 3e prijs; de kinderen Van Nieuwenhuizen; 4e prijs de broer tjes en zusjes Knipmeyer; 4e prijs: Ria, Beppie en Anneke Kaal. „Volheid" f)E Aarde is de mens 1 geschonken, mitsga ders hare volheid". Zo staat er geschreven en wij vra gen ons dikwijls af, of de mens deze volheid der Aar de wel nuttig heeft weten aan te wenden. Hebben wij verstaan haar zodanig te gebruiken, dat alle schepselen hun deel van deze volheid ont vangen? Wij weten allen, dat wij daarvan nog heel ver verwijderd zijn. Maar wij bedenken daar bij toch, dat de mensheid, in kosmische zin toch nog wel heel jong is. En al moge onze genera tie en misschien nog wel vele na deze niet de meest effectvolle oplossing vinden voor de redelijke verdeling der rijkdommen van de aarde, het vraagstuk als zo danig laat de meeste men sen niet met rust. Dat betekent, dat uitein delijk ook deze kwestie op gelost zal worden. Hoe wij zo tot deze be schouwing komen? Gistermiddag reden wij met een vriend langs de Veluwerand naar het land vevde aardappelloof voor- dering. Dat is dan ook wel spelt ook op het bouwland nodig ook. Zij, die op wel de komende oogst. Meer dan manshoog staat de mais en de kolven zwel- len in hun groene en gele schutbladeren. In de weilanden graast glanzend zen<ien militairen als tijde- 1 n y> ptijp-r— het vee, vet en na een zomer van over vloedig gras. Zo toont zich de volheid der Aarde in dit jaargetijde. ovar deze mensen. Laten wij haar aangrij- ieder geval moeten pen tot ons welzijn en gezamenlijk trachten, daarbij niet vergeten, dat dat zij hun vrije tijd op de wij van de overvloed heb- meest goede wijze door ben mede te delen aan brengen. Dit is nu het stre- onze broeders. ven van de tehuizen, dus ook van de door de jonge- Aanvulling ren uit de Ned. Herv. Ge meente georganiseerde ,,In- J. r toopi u0t Aan het erelijstje van de stuif" aan de Zuidsingel. 7an Gend en Loos-chaul- Daar doet men nu al vijl feurs, die vijf jaar lang jaar dit moeilijke werk. In schadevrij hebben gereden, die vijf jaar kende men te- dient nog te worden toege- leurstellende en hoopge- Nu is dit 'jaargetijde dat ™e,fd' de heer J" Scheur" vende resultaten. Maar der volheid! Hoe vrolijk bc- waIer- gaat dit werk dan ook met ginnen de appels te blozen nieuwe élan voor de vol- aan de bomen. De wijn- Instuif gende vijf jaar voortzetten. druif gaat zwellen en kleu- Een ding is ons bekend. ren. Het werk van de militai- Men zou wel graag wat Wel is het koren binnen- re tehuizen in Amersfoort meer steun, vooral ook fi- gehaald, maar het afster- vindt in brede kring waar- nanciële van de burgerij wensen te ontvangen. Het is te hopen, dat het daaraan in de volgende vijf jaar niet zal ontbre ken. Lustrumactie Er is een kentering in on ze lectunractie. Het gaat niet zo vlot meer. Hoe zou dat komen? Zouden de lezers van het Stadsvenster niet i» oio niuc £raaS willen, dat de zieke lüke burgers. Amersfoort ™$Ta?ul£flik "ditVilSS heeft verplichtingen tegen- ITl grilg Wctau. ddan mlJ eens zoeken in kasten en op zolders en misschien, heel misschien staat er in uw boekenkast ook nog wel iets, dat U kimt missen. Bel 4291 of kom even naar ons bureau. Wij wachten in spanning af. ke grondslag dan ook dit werk aanvingen, weten, dat het geen eenvoudige opgave is de militairen naar de tehuizen te trek ken. Amersfoort telt dui- prachtige Septembermid- dag, maar reeds met de kentekenen van de nade rende herfst. „In de Markthal kijkt men niet op één visje", zcl 't manneke vanmorgen. en hij zwaaide ook de staf over 1 kinderkoor, dat gelijk met het mengde koor werd opgericht. Op 15 Mei 1947 werd de eer maal op „concours" gezongen en v te Amsterdam. Resultaat: een tw de prijs in de derde afdeling. Mej. van Kolfschoten werd in 15 directrice. Zij wist met het koor dat zelfde jaar een eerste prijs in derde afd. te verwerven op zangconcours te Loenen. In 1950 zwaaide weer een anc de dirigeerstok, nu de heer P. de Ligny. In 1951 zong men op ei wedstrijd in de tweede afdeling behaalde daarmede een twee! prijs, maar op het nationaal zan] concours van Soli Deo Gloria, ei kela weken geleden, kwam md niet alleen niet een eerste prijs de bus, maar in de erewedstrijd wis men zowaar ook nog een derde prij- te bemachtigen, waarbij men velt koren uit lagere afdelingen achter zich liet. Het kinderkoor is omgezet in een operette-kinderkoor en telt op het ogenblik 70 leden. Wij wensen „Animato" geluk bij gelegenheid van dit eerste lustrum en spreken de verwachting uit, dat de komende vijf jaren een „semper crescendo" mogen betekenen in het leven van dit sympathieke gemengd koor. e Op 12 September a.s. zal op h| voorterrein der Dumoulin-kazerne t Soesterberg de medaille voor 24-ji rige trouwe dienst worden uitgerei] aan sergeant W. Verspuy te Soest.! In 1927 in militaire dienst getr^ den. diende de heer Verspuy achtei eenvolg-ens bij de politietroepen 1 Nieuwersluis. bij II 5 R.I. te Amen, foort, vanaf 1949 bij de kamp-politii in het Boskamp aldaar en sind! 1 Juli 1951 als sergeant-kok-ménage! meester bij het depót Verbindings! troepen te Utrecht. In en buiten zijn diensttijd hebben geestelijke belangen van de de dienstplichtig soldaat steeds de war me belangstelling van sergeant Ver- spuy. Zo leidt hij de bijbellezingen in de kazerne en verzorgt de lec- tuur-voorziening van het Christelijk Militair Centrum m de Lange Beek straat te Amersfoort. Dat clubhuis mag ook op andere wijze nog de medewerking van ser geant Verspuy ondervinden. Dezt stelde tijdens zijn detachering in he Boskamp zijn vrije middagen te beschikking voor de verkoop val bloempjes aan de demobilisantei waarmee hij een bedrag van mee dan 8000 bijeenbracht. In de avond van 12 Septembe zullen de bezoekers van het clul huis de jubilaris huldigen. Weck van 31 Aug. t/m 6 Sopt. GRAND THEATRE, t/m 5 Sept.: „Pa Boem", elke leeftijd. Zondag: 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2. 6.45 en 9 uur. „Donderdagcyclus", 6 Sept.: 2. 6.30 en 9 uur: „Rouw Past Electr: 18 jaar. CITY THEATER: „Tarzan's Vlucht", Jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 ui Ov. dagen; 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER, van Vrij' t/m Maandag: „Goudtransnort", BÉ! jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: ,,M< dogenloze jacht". 14 jaar. Zond." 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dag« 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. SOESTDIJK: „Loi Lotte", 14 jaar. Zondag: 2. 4-15, en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 9 uur. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Dal lijks geopend, behalve Zond; werkdagen van 10—12 en 1—4 t Zaterdag io12 en 1.30—3 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitlening V"1- wassen 25 en Dinsdag- en V] dagavond van 7—9 uur. Voor k deren Woensdag- en Zaterdagm' dag 2.304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal terkwartier (Zonnebloemstraat Uitlening Dinsdag- en Vrijdagav' van 7—8 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL lening 1112 30 en 2 30—5.45: Ma dag- en Vrijdagavond 7—9 Voor kinderen Woensdag 35 Vrijdag 4—5 uur. Een foto, die gemaakt is tijdens de damesestafette. Het Amers foortse meisje I. Geertsema staat op het punt te starten. Achter haar staan v.l.n.r.: P. v. d. Bree, W. Evertse, J. de Gans, mej. J. de Vries, B. de Vries (geknield)B. Tukker, H. Fre mouw en N. Keizer. in 1951 met een groep Amersfoort se en Deense zwemmers naar Ro therham te komen. Dit voorstel werd gaarne aanvaard. Helaas kon den de Denen wegens de te hoge kosten de reis niet meemaken. Ontvangst De Amersfoorters kwamen echter wel. Zij zijn hier, dat kan ik met een gerust hart beweren, hartelijk en gastvrij ontvangen. Ze werden ondergebracht bij leden van onze zwemclubs en bij enkele particulie ren. Hun verblijf is eigenlijk een grote vacantie. Zc genieten van zeer interessante excursies naar grote bedrijven en maken prachti ge tochten in de omgeving, zoals b.v. door het ruige heuvelland van Yorkshire en Derbyshire. Ze be zochten Monsal Dale, een indruk wekkend dal. omgeven door heu vels, die bijna bergen zijn en ze waren in Lathkil Dale, waar een eenzame inn (herberg) boven op de top van een duizend meter noge berg talloze touristen lokt. In Rö- therham zagen ze de staalfabrie ken, de glasblazerijen, ze bezochten

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2