Méér veevoeder, inkrimping van grasland-areaal Grote dollarbesparing in agrarische sector Rapport over N.-Guinea In derde der gezinnen niet ieder ingeënt Familie van gesneuvelden volledig ingelicht MILLIONNAIRSBAL IN VENETIë 600gasten, 200.000 dollar kosten Poppenka Grote Drie wacht een omvangrijke agenda Onze bijdrage in OEES-programma Herbewapening van V.S. komt op gang Weer staking bij veiling Septer Cycloon teistert Martinique Aardschokken in de Verenigde Staten Neen jongedame alleen voor personen boven de dertig jaar Noodweer in Mexico eist vele doden Geen tomaten meer naar Engeland Geneesmiddel voor kinderverlamming? Warschau en Praag willen Perzische olie kopen M Dinsdag 4 September 1951 DEN HAAG. Naar verwacht wordt zal in verschillende streken van ons land het grasland-areaal moeten worden ingekrompen en naar schat ting zullen 200.000 ha. grasland in Nederland moeten worden gescheurd en dienstbaar worden gemaakt aan de meer productieve verbouw van vee- voedergewassen. Dit is een gevolg daarvan, dat dank zij het hoge technische peil van de Nederlandse landbouw in de laatste jaren dc veevocdcrproduc- tle aanmerkelijk kon worden verhoogd en een verdere uitbreiding daarvan alleen op deze wyze èn door een rationele graslandverplcging kan worden bereikt. Juist in een verhoogde veevoederproductie echter zal Nederlands bijdrage in een nieuw productieprogramma van de O.E.E.S. bestaan, dat enkele dagen geleden reeds werd aangekondigd. Het nieuwe programma, dat be oogt de productie in de Europese landen in vijf jaar tijd met 25 te doen toenemen, moet allereerst in de agrarische sector worden verwe zenlijkt, omdat West-Europa nog steeds in een kwart van zijn voed- selbchoeften door import moet voor zien. Wanneer deze import door ver hoogde agrarische productie vermin dert, dan zal dat een heilzame wer king op de handelsbalans uitoefenen, waarvan men een aanzienlijke ver betering van de economische situatie verwacht. In een land gelijk het onze, waar sinds de oorlog in de landbouw een belangrijke productieverhoging is doorgevoerd, zal het nieuwe pro gramma van de O.E.E.S.. dat op nieuw een uitbreiding van de agra rische productie verlangt, heel wat inspanning vergen. Dit temeer, om dat het productieniveau in onze landbouw hoger is dan elders en ook reeds hoger was voordat de jongste verbeteringen werden doorgevoerd. Voor de oorlog werd minder vee- SAN FRANCISCO. President Truman heeft in San Francisco met een radiorede een campagne voor de verkoop van defensieobli gaties ingeleid. Hij zeide daarin, dat het mogelijk was, dat de com munisten hun offensief op Korea elk ogenblik hervatten en dat zij bovendien in staat waren nieuwe aanvallen in Europa, het Midden Oosten of elders in Azië te ont ketenen. Daarom achtte hij het van vitaal belang, dat de V.S. hun verdediging opbouwen en dit snel doen. Truman verklaarde voorts, dat de Amerikaanse herbewapening op gang begint te komen. De fa brieken treffen voorbereidingen voor de productie op grote schaal van nieuwe vliegtuigen, tanks en wapenen. Zes medici uit Indonesië naar ons land en V.S. DJAKARTA. Zes medici in dienst van het ministerie van Ge zondheid zijn met een studie opdracht naar het buitenland ver trokken. Onder de medici bevindt zich dr. Agoes, een specialist op het gebied van longziekten. De medici zullen 4 maanden in Amerika en 2 maanden in Neder land vertoeven, waar zij de nieuwe methoden op het gebied van ge neeskunde zullen bestuderen. L"N ZOEKLICHT OP: 0Pxt27 December 1949 werd Nieuw Guinea als gevolg van de resultaten der RTC losgemaakt uit de administratieve eenheid waarvan het tevoren deel had uit gemaakt als residentie. Dit bete kende, dat Nieuw Guinea niet al leen moest worden losgemaakt van een te Djakarta zetelende regering, maar ook, dat een volledig nieuw gouvernementeel apparaat moest worden opgebouwd, met diensten van algemeen bestuur, die alle ta ken van bestuurszorg moesten op vangen, die tevoren van Djakarta uit werden gedirigeerd. De verbin dingen moesten opnieuw worden opgezet en voor de opbouw van het overheidsapparaat moesten vele ambtenaren worden aangetrokken, waarvoor huisvesting en kantoor ruimte nodig, doch niet aanwezig was. Waar in N. Guinea letterlijk alles geimporteerd moet worden en vele noodzakelijke materialen niet op korte termijn verkrijgbaar wa ren, stond de overheid in dit ge bied voor schier onoverkomelijke moeilijkheden. Die moeilijkheden mag men niet uit het oog verliezen, bij een bestudering van het rap port over Nieuw Guinea in het jaar 1950, dat de Nederlandse regering zojuist heeft uitgebracht aan de Verenigde Naties en waarvan een exemplaar ook aan de Eerste Ka mer is aangeboden. In dit rapport worden zo blijkt uit een door het ANP vervaardigd uittreksel diverse ontwikkelingsplannen aan de orde gesteld, die zich bewegen op het terrein van het sociale le ven, het onderwijs, de economie en de landbouw, veeteelt, visserij en bosbouw, alsmede de verbetering beogen van kustvaart, haveninstal laties, luchtvaart, wegennet en bo- demkundig onderzoek. Uit het rap port blijkt, dat hier en daar met de uitvoering van deze plannen reeds een aanvang kon worden gemaakt, zodat ook in dit eerste moeilijke jaar van de nieuwe status, sprake is van vooruitgang. Wat daarbij in de eerste plaats opvalt is, dat de voornaamste ontwikkelingsplannen gericht zijn op een verheffing van de autochthone bevolking. Blijkbaar houdt het bestuur bij zijn werk zaamheden in alle opzichten het oog op de toekomst gericht, geheel afgezien van de vraag of er in die toekomst in de politieke status van Nieuw Guinea ook wijziging zal worden gebracht. voeder in ons land gebruikt dan thans. Uitgedrukt in zetmeelwaarde zijn de cijfers respectievelijk 6,2 millioen ton tegen 6,7 millioen thans. Tegen het einde van de 18de eeuw was Frankrijk menigmaal het toneel van opwindende dingen, waarbij da mes een woeste rol vervulden. Men denke maar aan de pétroleuses, de straatdanseressen van de Carmagno le en de helpsters bij de guillotine. Haardracht, toen, was in overeen stemming met de opgewonden ge voelens waar de dames van vervuld waren. De a.s. wintermode, die zeer vrouwelijk belooft te zijn, grijpt nu, wonderlijk genoeg, naar de tijd van het verlopen van de grote omme keer, toen de dames „naar voren ge veegde plukken haar droegen, om er afschrikwekkend uit te zien." Een mode, die hier weinig ingang zal vinden. Van die 6.2 millioen ton moest des- tijds 21 worden geïmporteerd Nu bedraagt het invoer-percentage slechts 15. Toch kan bij verdere uit breiding van onze veestapel dit im port-percentage niet overeenkomstig worden verhoogd. Dat zal iedereen terstond duidelijk zijn. die bedenkt, dat een belangrijk deel van de vee voeder-import met dollars moet worden betaald. En het is juist om die reden, dat uitbreiding van de veevoederproductie voor ons land van zulk een grote betekenis is. TIEL De staking bij de Tiel- se veiling Septer, die in afwach ting van de schriftelijke vastleg ging van de overeengekomen pun ten, Maandagmiddag was opgehe ven, is Maandagavond opnieuw door de vakbonden afgekondigd. Dit besluit word genomen, nadat gebleken was dat de directie de mondeling gemaakte afspraken niet schriftelijk wilde vastleggen. Eerder had het stakingscomité de arbeiders verzocht, hangende de onderhandelingen, weer aan het werk te gaan. FORT DE FRANCE. Maan dagmorgen is het zuiden van het eiland Martinique (West-Indie) en de omgeving van Fort de France geteisterd door een cycloon, die zich met een snelheid van onge veer 180 km. per uur in weste lijke richting bewoog. De wervel storm ging vergezeld van hagel buien. Bomen werden ontworteld, huizen werden vernield of bescha digd en hoogspannings- en tele foonkabels knapten af. Vooral de bananenaanplantingen hebben zwaar geleden. In de laatste twin tig jaar is het eiland nog niet zo zwaar getroffen. De berichten maken tot dusver nog geen mel ding van slachtoffers. Op 280 km. ten noorden van Curagao, Aruba en Bonaire passeerde Maandag een tropische orkaan in zuidwes telijke richting. Kolentrein ontspoord bij Maastricht UTRECHT. Drie wagons van een met cokes geladen trein die op weg was van Lutterade naar Luxemburg zijn bij het binnenko men van het emplacement te Maastricht ontspoord. Om de hoofdlijn van Maastricht naar het noorden niet te zwaar te belasten, heeft men de passagiers tussen Maastricht en Meersen tij delijk per bus vervoerd. NEDERLAND EN HET POKKENGEVAAR DEN HAAG. Het Nederlands te zijn. Van deze groep is 53 te- Instituut voor de Publieke Opinie heeft aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid de vraag gesteld: „ZUn er in uw gezin kinderen, die niet tegen pokken zün ingeënt?" Het blijkt, aldus het N.I. P.O., dat zulks in 34% van alle Ne derlandse gezinnen het geval is. Tevens heeft het N.I.P.O. gevraagd: „Hebt u zichzelf kortgeleden laten inenten tegen pokken?" Op deze vraag heeft 21 der ondervraagden bevestigend geantwoord. In Novem ber 1949. toen het N.I.P.O. een zelf de vraag gesteld heeft na de toen optredende lichte pokken-epidemie, had 10 zich kort geleden laten inenten tegen de pokken. Tenslotte heeft het N.I.P.O. ge vraagd: „Bent u er vóór of er tegen dat het inenten tegen pokken van kinderen onder' de 2 jaar verplicht wordt gesteld of niet?" Er voor is 71 18 is tegen de verplichte inenting van jonge kinderen tegen de pokken. Vooral de Gereformeer de bevolkingsgroep blijkt hier tegen „Anatomische les" gerestaureerd De restauratie van Rembrandts „Anatomische les" is voltooid. Binnenkort zal het schilderij weer in het Mauritshuis in Den Haag zijn te bezichtigen. Post voor Korea- vrijwilligers DEN HAAG Gedurende de reis van de naar Nederland terug kerende militairen van het Neder landse detachement Verenigde Na ties. moeten de voor hen bestemde brieven uiterlijk 4 en 14 Septem ber in Nederland worden gepost. Het adres moet bevatten: rang, naam en voorletters, legernummer, „NDVN" op thuisreis naar Neder land. Amsterdam-Schiphol-militair. De aanduiding Napo 5100 mag niet meer in het adres worden opgeno men. De namen van de vermoede lijke tussenhavens en die van het troepenschip mogen niet worden vermeld. Verwerving Indonesisch staatsburgerschap DEN HAAG Uiterlijk tot 27 Decem ber 1951 bestaat voor nauw met Indo nesië verbondenen, die zulks wensen, de gelegenheid, het Indonesisch staatsbur gerschap aan te vragen, hetgeen kan geschieden schriftelijk of persoonlijk ten kantore van 't Hoge Commissariaat van de Republ'ek Indonesia te 's Gravenha- ge, afd. Juridische Zaken. Ook bij Ne derlandse Instanties kan een dergelijke optieverklaring worden afgelegd en wel bij de griffie van de arrondissements rechtbank ter plaatse. Na 27 December zal verwerving van het Indonesisch staatsburgerschap niet eenvoudig en voor vele Indo-Europeanen te kostbaar zijn. Voor hen. die het Indonesisch staatsburgerschap verkregen zullen heb ben. bestaat gelegenheid naar Indonesië terug te keren, ook wanneer zij wegens financiële omstandigheden niet in staat zouden zijn de passage te bekostigen. gen het verplicht inenten. Onder de Ned. Hervormden is 19 onder de mensen zonder kerkgenootschap 15 en onder de katholieken 11 tegen verplicht inenten volgens de resultaten van deze N.I.P.O.- enquête. NEW YORK. In de staten New York, New Jersey en Con- necticutt heeft Maandagavond een zeer zware locale aardbeving plaats gehad, zo meldt het geolo gisch laboratorium van de „Co lumbia University". Omstreeks kwart voor vijf deden zich twee aardschokken voor met een tus sentijd van drie minuten. In de districten Orange en Rockland (N.Y.), die ten Noorden van de stad New York aan de Hudson liggen, waren zij buitengewoon zwaar. Hier en daar vielen schil derijen van de wand. Posities KLM-vliegtuigen AmsterdamIndonesië thuisreis: PH-TDP (Rotterdam) op Schiphol; PH-TDC (Curagao) in Cairo; PH-TFE (Utrecht) uit Djakarta. Uitreis: PH-TDE(Eindhoven) uit Bangkok; PH-TDH (Holland uit Cairo. .J Over zieke of gewonde Korea-strijders wordt wekelijks opgave verstrekt DEN HAAG. Alle berichten betreffende overlijden, vermissing, ver wonding, ziekte en ongevallen van militairen, behorende tot het Neder landse Korea-dctachement zo deelt de Legervoorlichtingsdicnst mee worden door de commandant van het detachement telegrafisch ter kennis gebracht van het ministerie van Oorlog in Den Haag. dat deze berichten zo spoedig mogciyk doorzendt naar de betrokken burgemeesters. Deze zorgen onmiddellijk voor kennisgeving van de berichten aan de familie leden der militairen. Wekelijks zendt de Nederlandse missie in Tokio aan het ministerie van Oorlog een opgave van de mili tairen, die in ziekeninrichtingen in Japan worden verpleegd. In deze op- MEXICO CITY. Ten gevolge van stormen en overstromingen is in de laatste twee weken het aan tal doden in Mexico gestegen tot tenminste 263. Men verwacht ech ter, dat het aantal slachtoffers nog veel groter zal blijken wan neer de reddingspatrouilles door gedrongen zijn in het woeste ge bied tussen de Golf van Mexico en de Sierra Madre. Piloten, die over dit gebied gevlogen zijn mel den over afstanden van kilome ters en kliometers geen tekenen van leven te hebben gezien, hoe wel hier kleine steden en dorpen liggen. De overstromingen zijn veroorzaakt door buitengewoon zware regenval en beginnen nu pas af te nemen. DEN HAAG De tijdelijke her vatting van de tomatenexport naar Engeland is van korte auur ge weest. Met ingang van heden kun nen uitvoermachtigingen voor tomaten niet meer worden afgege ven. Alleen dc vandaag voor ver zending gereed gemaakte partijen kunnen nog voor export naar En geland worden bestemd. Voor verkeerswetgeving in Beneluxverband DEN HAAG. De KNAC. heeft zich, mede naar aanleiding van het zeer intensieve onderlinge verkeer tussen de drie Beneluxlanden, tot de minister van Verkeer en Water staat gewend met het verzoek te bevorderen dat bij de herziening van de verkeerswetgeving, zeer in het bijzonder ten aanzien van dc gedragsregels van de weggebrui kers, zoveel mogelijk rekening worde gehouden met de Benelux- gedachte. gaven wordt o.m. melding gemaakt van de toestand der patiënten en de ze meldingen, voor zover van belang voor de familieleden, worden even eens door tussenkomst van de bur gemeesters te hunner kennis ge bracht Zo spoedig mogelijk nadat een overlijdensbericht door tussenkomst van de burgemeester is overgebracht ontvangt de naaste verwant(e) een schriftelijke bevestiging van de mi nister van Oorlog. De nagelaten eigendommen van de overledene worden door de zorg van het Neder landse Rode Kruis aan de nabe staanden toegezonden. Het ministerie van Oorlog kan een voorlopig bewijs van overlijden af geven Indien men dit onmiddellijk nodig zou hebben. Veel verwanten wensen te worden ingelicht omtrent de details van een overlijdensgeval of een vermissing. Voor een regeling dienaangaande kunnen geen vaste richtlijnen wor den gegeven, mede omdat men in de regel afhankelijk is van de waarne mingen van ooggetuigen. Advertentie (1. M.) \r i i ii m o n werden om buiten zijn pa- droeg een boerinnepakje. Voor de laffere klassen Z Hessen Leis feest te komen vieren. Christian Dior, de Parüse o En ze kwamen. Het was mode-ontwerper, kwam als wijn, 1 salami en 2 stokvissen een van de grootste me- „reus" en de burggravin nigten, die de stad in ja- Vorailles uit Parijs droeg ren had gezien. Toen de een leeuwenhuid. Orson tlguy op het balkon verscheen en de mensen toewuifde, werd er ge juicht, maar ook gefloten. Enkele groepjes jongeren Welles was natuurlijk Othello. Een gemaskerde gast arriveerde in een met zwarte crêpe omfloerste gondel, werd in een doods kist het palels binnenge dragen en stapte uit de kist. gekleed ln een lijk- VENETIE. In Venetië is vannacht het grootste feest Bestlguy van de afgelopen vijftig jaar gehouden, georganiseerd door de multi-millionnair don Carlos de Bestlguy. Onder de gasten bevonden zich tientallen hertogen en graven. W^envand.s^n echter wisten n,„r van hun gastheer, dan dat hu afkomstig is uit Mexico, m Parus Wanordelijkheden deden woont en millioenen te verteren heeft. Hij had oor- zich niet voor. De Besti- spronkelijk het idee 50.000 dollar aan het feestje te be- guy had zijn denkbeeld om wade. steden, doch het werden er 200.000. de menigte op wijn en De Italiaanse autoriteiten koek te onthalen, laten va- hadden de uitnodiging af- Er waren ongeveer 3000 nen was. Het duurde toch ren. De enige tractatie geslagen. Ook waren er genodigden uit de aller- al bijna de hele nacht." vormden twee flessen wijn, geen leden van het diplo- hoogste kringen. doch Bij de aanlegplaats van een salami en twee stok- matieke corps, slechts 600 gaven gevolg de gondels loodsten 50 man vissen, die boven in een Journalisten en persfoto- aan de invitatie. Een Ve- Venetiaanse politie de ge- met zeep ingesmeerde paal grafen uit een zestal ver- netiaanse politie-agent zei, nodigden naar binnen, waren .aangebracht. Een schillende landen kregen dat hij er maar blij om Rond het paleis van Don magere Italiaan slaagde er te horen, dat hun aanwe- was. „Denk eens in", Carlos echter hadden 1000 tenslotte in de prijs te be- zigheid niet gewenst was. legde hij uit, „als alle ge- andere carabinieri en agen- machtigen. De secretarissen van Don nodigden gekomen waren ten de handen vol met de De Aga Khan was een Carlos deelden hun koel en zij allemaal een minuut niet-genodigden. van de eerste gasten, die mee. dat zij toch moeilijk nodig hadden gehad om De Bestlguy had door in het paleis aankwam. Hij konden verwachten, dat er uit hun gondel te stappen, de gehele stad affiches la- was gekleed in een Oosters mensen van de pers opeen zou het vijftig uur geduurd ten aanplakken, waarop de costuum. De Amerikaanse bal voor de élite werden hebben voor iedereen bin- „lagere klassen" verzocht filmster Gene Tierney toegelaten. KOPENHAGEN Op de eerste wetenschappelijke zitting van de internationale conferentie over kinderverlamming zijn resultaten van researcharbeid bekend ge maakt. welke de belofte inhouden, dat een geneesmiddel voor de ziekte gevonden zal kunnen wor den. Met dit geneesmiddel zal de groei van het virus in de cellen van het centrale zenuwstelsel wel licht voorkomen kunnen worden. De conferentie wordt gehouden onder auspiciën van de Amerikaan se Nationale Stichting voor Kin derverlamming en de Deense Na tionale Vereniging voor Kinderver lamming en wordt bijgewoond door 543 gedelegeerden. DE varicté-artist had het wat men noemt December-druk: Hij ver- maakte twéé zalen met kindertjes op cén middag. Dat kon het was alleen maar een kwestie van goed uitmikken. In zaal cén vertoonde hij eerst zijn poppenkast. Dan kwam de muzikale clown en terwijl die het geacht publiek(je) aan het gieren bracht, sjouwden dc artist en zijn helper Geertje de kast naar zaal twéé, er vlak naastt en stelden haar op, achter het gordijn, aan dc mooie kant waarvan Lola, de knipkunstc- nares, een reeks van bewonderende ..aaaaachs" aan dc zaal ontlokte. De artist ging alvast in de poppenkast zitten want hij moest over een halve minuut beginnen en Geertje spur terug naar zaal één, om de m I sche voorwerpen klaar te zetten, aic rijn mééster daar straks weer b(j I het goochelen nodig hebben zou Een mooi stuk organisatie, niet waar? Hup daar rees het doek van de poppenkast in 2aal twee. Jun I Klaassen werd zichtbaar en hief aan: „Zo kinderen, hebben jullie Katrijntjc soms gezien „Nee Jan Klaassen", riep het koor der tocschouwertjes. „Nou. dan zal ze dadelijk wel ko men, denk ik. Maar voordat ze er is, wil ik eerst even iets met jullie afspreken, zie je..." Terwijl dc artist met de pop in de lucht, dc vanouds bekende tekst af dreunde, zag hij opeens, tot zijn levendige ontzetting, dat hij pop Katrijn in zaal nummer éen had laten liggen. Nu kan zelfs de bril- lantste improvisator het Jan Klaas- senspcl onmogelijk vertonen zonder dc dominerende figuur en iets wat er voor door zou kunnen gaan, had h\) ook niet. Zijn blik gleed langs de rijPierlalade politic- agent... de beer.... neen. „Nou kinderen, ik ga meer weer. Goed onthouden wat wc afgespro ken hebben, hoor... „Ja Jan Klaassciu'" dreunde de zaal gewillig. Jan Klaassen af, maar wat nu'' Zonder zich verder te bedenken stak dc artist zijn hand in dc beer en zond dit dier zijn bodemloos toneel op. „Zo kinderen ik ben Geertje. Kunnen jullie verstaan wat ik zeg?" „Jaaaaa". „Hoe heet ik dan?" „Geertje", riep de zaal. „Wat zeggen jullie?" „Géértjeü" klonk het luider. „Wat?" ..Geertje'.'!"' loeide het. Toén hadden ze het tn zaal num mer één ook wel verstaan. Een seconde later stond helper Geertje achter dc kast en vroeg verbaasd: „Wat is er?" „Mijn Katrijn ligt bij jou in de zaal", fluisterde de artist Met een rustiger hart improvi seerde hij verder Want Geertje spurtte terug en toen duurde het niet lanp meer. of Jan Kla :s$en kreeg zyn eerste echtelijke tik, zo als het in dat stuk behoort. KRONKEL TEHERAN. De Perzische vice-premier Fatimi heeft Maan dagavond verklaard, dat Polen en Tjsechoslowakije aangeboden heb ben Perzische petroleum af te ne men. Polen wil 700.000 ton ruwe olie afnemen en Tsjechoslowakije 500.000 ton. Dit is echter een frac tie van de totale productie van dc enorme raffinaderij der Augio Iranian te Abadan, die in totaal 31 millioen ton per jaar bedraagt. Emigrantenvluchten naar Canada DEN HAAG. Deze maand zal de KLM wederom enige vluch ten met emigranten naar Canada (Montreal) ondernemen. Vastge steld zijn reeds vluchten op 5, 10 en 20 September. De data van an- J dere emigrantenvluchten naar Canada in deze maand zullen nog I worden vastgesteld. Advertentie (1. M.) V) blijft monter en fris wanneer uv geniet van de verkwikkende M0G0 dee* Mek» iineS"" Gevarenzones der wereldpolitiek liggen verspreid door twee werelddelen WASHINGTON. De ministers van Buitenlandse Zaken der Wes terse Grote Drie zullen op hun bij eenkomst te Washington op 10 September a.s. hun oog laten gaan over al die punten op de aardbol, waar een oorlog met de Sowjet- I unie zou kunnen ontbranden en bovendien er naar streven de nog ln hun eigen kamp bestaande wrij vingen uit de weg te ruimen. Zowel de problemen van het Verre Oosten als die van het Mid den Oosten en Europa zullen in de conferentie tussen Dean Acheson en zijn Britse en Franse ambtgeno ten Herbert Morrison en Robert Schuman ter sprake komen, omdat de gevarenzones van de huidige wereldpolitiek nu eenmaal in een grote ring rondom de landen van het communistische blok door twee werelddelen, Europa en Azië, ver spreid liggen. Volgens diplomatieke functiona rissen staan als punten op de agen da van de bijeenkomst o.a.: de koude oorlog tussen oost en west; Duitsland en het vraagstuk van de West-Duitse deelname aan de wes terse defensie, alsmede het aan knopen van een nieuwe verhouding met de republiek van Bonn; het Verre Oosten, dc Koreaanse kwes tie, de rol van communistisch Chi na in Azië en de wereld; de herbe wapening van West-Europa en de handel lussen Oost en West; de de houding van de Grote Drie ten opzichte van Franco-Spanje; de kwestie van het Italiaanse vredes verdrag en de herziening van de militaire bepalingen daarvan, als mede de kwestie Triest; de nete lige vraagstukken van het Midden Oosten; de Griekse en Turkse ver langens naar toetreding tot het At lantisch Pact; de impasse. waar:n men zich ten opzichte van Oosten rijk bevindt en tenslotte wellicht de vraag hoe het Westen zijn bur gers achter het ijzeren gordijn be schermen kan. Voor sportlieden Men kan veel van en over sport weten, maar niet alles. Op geen stukken na. Daarvoor is het ge bied van de sport, vooral in de laatste halve eeuw, te uitgebreid, te onafzienbaar geworden. Komt men de volgende serie woorden te gen in zijn sportblad: repêchage, ex aequo, „ashes", moeilijkheids factor, de „pits", dan is daar allicht een begrip oij, dat de lezer niet precies kan thuis brengen En wanneer het over crochet, cricket, squash of kolf gaat, ontdekt de ge middelde sportliefhebber en dat is niet meer dan normaal al gauw zijn tekort aan sportieve wetenschap. Wie behoefte gevoelt, deze wetenschap uit te breiden en ten allen tijde het j!uiste antwoord op een vraag betreffend de sport te kunnen vinden. dat zal ongetwijfeld met vele sportlieden cn sportliefhebbers het geval zijn die kan veel plezier en vol doening hebben van de ..Sport- encvclopaedie". samengesteld door L. de Wolf en uitgegeven door G. W Breughel te Amsterdam. Het is een prachtig boekwerk, zowel redactioneel als typogra fisch. De Wolf heeft met zorg en met succes zijn medewerkers gekozen: ir Van Emmcnes voor voetbal, dr Woudstra voor korf bal, J. Hoven (hockey). F. G. Bou- wens (boksen). A van Leeuwen (roeien), B Planjer (waterpolo), J. van den Bergh (wielrencn), en verder Klaas Peereboom om maar enkelen van de tientallen schrij vers in dit boek tc noemen. Dit standaardwerk met de geschiede nis. records en regels van een ze ventigtal sporten bevat tweehon derd fraaie foto's van spel en spe lers en telt ruim 800 bladzijden. Het is een belangrijke aanwinst in de Nederlandse sport-literatuur.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3