Apeldoi orn bouwde zonder vergunning Benelux coördineert haar defensie Op Loosdrechtse schepenbeurs ligt lekke kano naast luxueuze kruiser £dlfa£oTY SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Josjida zoekt steun bij de Aziaten Ton boete geëist KIESPIJN! <r- Zwak punt voor Gromyko Chefarine „4" doet wonderen De Gasperi (met verlanglijst) naar Amerika Werk hervat bij de veiling Septer Brand op Panamees schip in Oceaan Zoon van Noorse admiraal staat als spion terecht Nederlands lucht eskader op Britse Home-fleet Mysterie van valse kwitantie, of is aangifte onjuist? EXPERTS INASTRONA UTIEK ZEGGEN: Eerste buiten-aardse basis tegen 1970 Reissouvenirs JAPANSE VREDESCONFERENTIE Minister Rutten opent congres Woensdag 5 September 1951 3 n. Cl ver he. >te dt. urfilr. Ru-, n nog dt ze i. er. piet de Ln onze corresponded) filmpje „PtOORN Tijdens de zit- dat he. Zulphensc rechtbank is eerste prijs in afeist var f 100.000. 6 mm-documen- ^£nte .Apeldoorn, om- dit concours be- jein jc Oude Beek- ge e;,fn was een school t vacantie in Pa- va2 de vereiste rüks- 949 bracht De n te wachten. „Een t idee voor dit ie zaak. waarin ee benevens eenlingen zijn gebeurd." amen, op S mrr president, mr R. H. een reisherinv Ysselmonde, het geval, gedefóschamend," vond de of- nentair, gedei justitie, mr W. Stam, f i lm ond'iet gemeentebestuur van op d^cn 1S er zelfs als de kippen 1950 k,n het werk stil te leggen, als ,i van de ingezetenen een schuur- e bouwt zonder zijn papieren in te hebben." De officier wees op dat de minister al eens over- wogen heeft het bouwvolume voor - Apeldoorn in te trekken, na de bouw van een theehuis op Berg en f Bos. Mr Van Driel. die als ge machtigde van de gemeente Apel- doorn optrad, was van mening dat het gemeentebestuur van Apeldoorn persoonlijk geen blaam treft. „Men wachtte op het stempeltje van de minister, maar het stempeltje kwam niet," De directeur van gemeentewer ken te Apeldoorn, ir T. R„ werd door de officier van justitie als de In zaak Thiessen contra Westerling 1 October vonnis DEN HAAG De Haagse ar rondissementsrechtbank zal op 1 October om 10 uur vonnis wijzen in de -ak, die John Thiessen Jr. aanhangig heeft gemaakt tegen "Westerling, omdat deze zich bele digend over Thiessen zou hebben uitgelaten. reeds l enige jaren na de oorlog in een tweede druk (dundruk-uitgave) bij L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij te Amsterdam verschenen. Het werk is nu compleet doordat in eenzelfde uitgave de derde druk van zijn Gelegenheids poëzie en zijn Proza en Varia versche nen. Dc tekstbezorging en de Inleiding zijn ook voor deze delen van de hand van prof dr Fr. Baur. Bi) 't proza be vindt zich ook het voor het eerst her drukte journalistcnproza uit dc Brugse tijd van de dichter (Het verscheen tus sen 1864—1867). Juist uit deze beide de len zal men de mens Gezelle kunnen leren kennen en met de reeds eerder verschenen delen vormen zij een be langrijk overzicht van het werk en het leven van de dichter. AANKONDIGING „Het Eiland achter de Horizon" door Sverre Holmsen. Vertaald uit het Zweeds. Uitgave Het Wereldvenster te Amsterdam. 198 pagina's. Geïllustreerd relaas van een Europeaan, die met zijn gezin naar een Zuidzee-eiland gaat en verslag uitbrengt van zijn leven te mid den van de Polynesische bevolking. Advertentie (1. M.) Mijnhardt's Kicspijnpocdcrv Poot 45 er. ZOEKLICHT OP: DE voorstellen, die Gromyko mee naar San Francisco heeft genomen, zullen door de Rus eerst openbaar worden gemaakt, zodra hij zulks wenst. Dat is een ge woonte van de Sowjet-diplomatie, die in geheimhouding en verras sing gelooft en er niet van houdt, dat haar plannen reeds van tevo ren bediscussieerd worden. Maar Gromyko heeft, toen hij met zijn gevolg van 30 man in New York aan land ging, toch een kleine vin gerwijzing gegeven, waaruit men een conclusie omtrent het karak ter van zijn voorstellen kan trek ken. Hij sprak namelijk de hoop uit, dat het „vooral zal worden ge steund door de landen, die het meest onder de Japanse agressie geleden hebben". Dit wijst er op, dat zijn regering, altijd op zoek naar mogelijkheden om oppositie en verdeeldheid te wekken, haar aandacht wil richten op de landen, die zoals Indonesië en de Philip- pijnen, het verdrag te „zacht" vin den, in het bijzonder voor zover het de kwestie der herstelbetalin gen betreft. In dit opzicht zal zij zeker Birma, dat juist om deze reden is weggebleven, en natuur lijk ook China, het land, dat het meest geleden heeft, aan haar Kant vinden. Niet echter India, dat eer der meent, dat Japan te hard dan te zacht behandeld wordt (het voorspelt moeilijkheden als gevolg van de ontneming aan Japan van bepaalde eilandengroepen) en reeds lang afstand heeft gedaan van alle rechten op schadevergoe ding. Volgt Gromyko de verwachte koers, dan zal hij, zoals al gezegd, waarschijnlijk wel enige delegaties kunnen bewegen, het verdrag niet te ondertekenen. Maar daar zal het bij blijven. Want juist in de kwes tie der schadevergoeding neemt hij een heel wat zwakker standpunt in, dan men misschien zou menen. "Want de Sowjet-Unie is hel enige land, dat zich voor zijn slechts en kele dagen durende oorlog met Ja pan op bijzonder royale wijze heeft schadeloos gesteld. Niet op wettige wijze wel te verstaan, maar door eenvoudig alle waarde volle Japanse bezittingen uit het door de Russen bezette Mandsjoe- rije weg te slepen. Had zij dit na gelaten, dan zou daaruit wellicht een tegemoetkoming aan de lan den, die de meeste schade hebben ondervonden, kunnen zijn gedaan. De Westelijke delegatieleiders zul len zeker niet vergeten, de Russen daarop te wijzen. hoofdschuldige betiteld. Tegen hem werd een boete geëist van f 2.000.- SMbs drie maanden hechtenis, be nevens drie maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. „Ik zie niet in dat wij een fcrut hebben ge maakt," zei deze verdachte, „want op dezelfde wijze zijn ook in ande re gemeenten scholen tot stand ge> komen." Uitspraak over 14 dagen. Advertentie (l. M.) TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 Ublctlen 75 CT. ROME. De Italiaanse eerste minister en minister van Buiten landse Zaken. Alcide de Gasperi- is heden naar de V.S. vertrokken. De volgende week zal hij in Otta wa de vergadering van de Atlan tische Raad bijwonen. Daarop volgt zijn officieel bezoek aan Washing ton. Dinsdagavond is de Italiaanse ministerraad bijeen geweest. Men neemt algemeen aan dat De Gas peri hoopt op: 1. Een verklaring van de Wes terse „Grote Drie", die een her ziening behelst van het Italiaanse vredesverdrag. 2. Volledige erkenning door de landen van het Atlantisch Pact, dat Italië een sleutelpositie in neemt in de Westerse defensie. 3. Voldoende economische steun van de V.S. om de Italiaanse her bewapening te kunnen voortzet ten, zonder de Economie in gevaar te brengen. 4. Een openlijke verklaring van de „Grote Drie" inzake de terug gave van Triëst aan Italië. TIEL. De staking bij de Tiel- se veiling Septer is thans definitief geëindigd. Er is nl. tussen de di rectie van deze veiling en de alge mene bond „Mercurius" en de R.K. bond „St. Franciscus van Assi" die de stakende personeelsleden vertegenwoordigen, een volledig aecoord bereikt. Er werd o.a. over eengekomen, dat tussen 1 en 15 Januari over het afsluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst onderhandeld zal worden, die met ingang van 1 Januari 1952 zal in gaan. HALIFAX. Aan boord van het onder Panamese vlag varende stoomschip „Anthony", dat zich ongeveer 400 mijl ten zuidoosten van New Foundland bevindt in de Atlantische Oceaan, is brand uit gebroken. Het vuur is ontstaan in de provisiekamer. Het hoofdkwar tier voor reddings- en opsporings werk van de Canadese luchtmacht heeft een verzoek om hulp opge vangen. Een kotter van de kust wacht is naar het schip onderweg. De „Anthony" is op weg van Hampton Roads (Virginia) naar Rotterdam. (Van onze Scandinavische correspondent) OSLO. In Oslo is gisteren een opzienbarend spionnageproces be gonnen. waarin de hoofdpersoon de zoon van een hooggeplaatste Noor se militair, admiraal Danielsen, is Het is de 33-jarige marineofficier luitenant Per Danielsen, die op 17 April van dit jaar op dramatische wijze in een bos in de nabijheid van Oslo werd gearresteerd, toen hij een pakket documenten aan de Russi sche marine-attaché in Oslo wilde overhandigen. Onder de dertien getuigen bevindt zich de vader van de beklaagde. Luitenant Danielsen voerde tijdens de oorlog het commando over een klein Noors marinevaartuig en on derscheidde zich door zijn stout moedige raids tegen de Duitsers op de Noordkust van Noorwegen, kwam daarbij ook in contact met de Rus sische marine en werd een over tuigd communist. De openbare aanklager vergeleek in zijn requisitoir de activiteit van Danielsen met de Russische atoom - spionnage in Canada. Danielsen wordt er van beschuldigd aan een vreemde mogendheid inlichtingen te hebben verstrekt over Noorse sche pen, hun bemanning en bewapening, alsmede over de politieke gezindheid van de Noorse officieren. Een deel .van het proces wordt achter gesloten deuren gevoerd om de betrekkingen van Noorwegen met de Sowjet-Unie niet in gevaar te brengen. PORTSMOUTH. De Britse marine heeft bekend gemaakt, dat een Nederlands eskader vliegtui gen zal opereren vanaf het Britse vliegkampschip „Indomitable", dat in de herfst een kruistocht naar Gibraltar zal maken. Het zal de eerste maal zijn, dat een buitenlands luchteskader zal deelnemen aan een operationele kruistocht van de Britse „Homc- fleet". Het Nederlandse eskader is het 810de lucht-eskader van de Koninklijke Nederlandse Marine, dat thans in opleiding is op St. Merryn, Cornwall. Drie staten zullen gezamenlijk deelnemen aan manoeuvres in West-Duitsland BRUSSEL. De Belgische, Ne derlandse en Luxemburgse minis ters van Defensie zijn in Brussel bijeen geweest om te beraadsla gen over verdere coördinatie van de militaire inspanning der drie landen. Volgens een officieel com muniqué hebben zij overeenstem ming bereikt over wederzijde hulp bij het africhten van troepen, over coördinatie van de grensbescher ming bereikt over wederzijdse hulp de luchtverdediging. Tevens zijn de drie ministers AMSTERDAM De recherche van het bureau J. D. Meyerplein te Amsterdam heeft een raadselachti ge zaak om op te lossen. Er werd aangifte gedaan door een handelaar in oude metalen dat hij opgelicht zou zijn voor een bedrag van f 6.800.De man die dit zou hebben gedaan had al twee malen een partij oud ijzer gekocht voor een Rotterdamse firma en ook normaal betaald. Een derde partij had hij wel afgenomen en afgele verd, maar nimmer afgerekend. Het mysterie is echter, dat deze man aan de politie een kwitantie toonde ondertekend door de aan gever, welke het bedrag van het totaal der drie transacties vermeldt. Is deze kwitantie vals. of is er een onjuiste aangifte gedaan? Aan de politie om dit mysterie uit te zoeken. overeen gekomen, dat hun landen gezamenlijk zullen deelnemen aan manoeuvres in West Duitsland en voorts zullen zij gemeenschappe lijke plannen uitwerken voor de installatie van nieuwe oefenterrei nen. Vergaande overeenstemming is bereikt op het gebied van ge meenschappelijk gebruik van de hulpbronnen. Wat de opleiding betreft: men ij tot een accoord gekomen over de oprichting van een luchtverdedigingsschool te Lombartsijde (aan de Belgische kust tussen Nieuwpoort en Osten- de) en van een schietbaan te Den Helder. Reis naar de maan nog vóór het jaar 2000 mogelijk geacht „Ik venvacht niet dat ik de reis naar de maan zal meemaken (tenzij >k erg oud word), maar de oprichting van de eerste buiten-aardse vliegbasis hoop ik wel te beleven." Geleerden van acht landen zijn te Londen bijeen gekomen in een congres dat de hele weck zal duren en dat de mogelijk heden van verkeer in de interplanetaire ruimte wil bestuderen. Om van de aarde naar dc maan. naar Mars, Venus en eventueel andere planeten te komen deze ruimtevaart heet astronautiek is een tussenstation nodig, dat als een kunstmatige maan op enige afstand van de aarde in het heelal zal worden gevestigd. Dr. L. R. Shepherd, atoomgeleerde van het Britse laboratorium te Harwell bedoelde deze kunstmatige maan toen hu op het congres sprak over de eerste buitenaardse vliegbasis, hierboven genoemd. De meeste geleerden zijn het er over eens, dat de eerste „satelliet vliegbasis" tegen 1979 kan worden gevestigd. Dit object zou zich op zo danige afstand van de aarde moe ten bevinden dat de aantrekkings kracht die onze planeet er op uit oefent wordt opgeheven door de horizontale snelheid van het object, waardoor het evenals de maan. een permanente baan om de aarde zou gaan beschrijven. De reis naar de maan zelf zou voor het jaar 2000 een feit worden. Tot de organisatoren van het con gres behoort Werner von Braun, een der ontwerpers van het Duitse V- wapen, die nu op de Amerikaanse basis te White Sands, New Mexico, experimenteert aan de vervolmaking van deze raketten. Drie jaar geleden heeft Amerika bekendgemaakt dat zijn deskundigen bezig zijn met de voorbereidingen van een buiten aardse vliegbasis. Sindsdien zijn de ontwikkelingen echter geheim ge houden. Een van de grootste moeilijkhe den van zo'n project ligt niet op technisch, maar op financieel. Ook die zijn astronomisch, zei dr Shep herd gisteren in zijn redevoering. Ongeveer vijftig geleerden uit Ar gentinië, Oostenrijk, Frankrijk, En geland, Duitsland, Spanje, Zweden en Amerika nemen aan het congres deel. Zij zijn gasten van de Britse vereniging voor interplanetair ver keer. Het eerste punt op de agenda is de oprichting van een internatio nale federatie voor astronautiek. Adenauer zal bezoek aan Londen brengen BONN De Westduitse bonds kanselier dr. Konrad Adenauer zal op 8 October een bezoek aan Lon den brengen om daar in zijn kwa liteit van minister van Buitenland se Zaken met de Britse regering besprekingen te voeren over de Brits-Duitse betrekkingen. Men ver onderstelt, dat deze besprekingen de weg moeten banen voor een ontmoeting tussen Adenauer en de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie. Italiaanse, Deense, Noorse en Aus tralische deskundigen hebben docu menten naar het congres gezonden met ontwerpen voor vervoermidde len voor interplanetair verkeer. Er is in Engeland een weten schappelijk genootschap dat zich ernstig bezighoudt met dc vraag hoe contact te leggen tussen de nabuur-hemellichamen van moeder Aarde. Dat genootschap houdt een congres in Londen. Velen ver wachten resultaten van „raket- met-radio-verkeer naar dc Maan. Mars, Venus cn omgeving vóór het jaar 2000. Ruimtevluchten worden door niemand meer voor onmogelijk gehouden alleen hoe zal de mens zelf zich houden in lichamen die een aanvangs- snelheid ontwikkelen honderd maal groter dan men tegenwoor dig kan laten ontwikkelen. Men ziet aan de gezichten van twee deelnemers, dr Irene Bredt (mid den) en prof. Eugene Saenger, dat z\j niet meer met drogbeelden bezig zijn MOUNTAIN HOME. (Idaho). In de onmiddellijke omgeving van de Amerikaanse luchtbasis in Mountain Home, Ihaho. is vandaag een bommenwerper van het type B 29 neergestort. Het vliegtuig ging in vlammen op. Zeven inzit tenden kwamen om het leven. f-fET jongetje zat met zijn moeder -* -* in de tram. Hij kwam kenne lijk thuis van een vacantie op het platteland, taant hij was brufnuer- brand. droeg klompen en had een hele bos hei op zijn schoot. Denk niet, dat die paars-groene herinne ring aan de natuur, zijn énige ba gage uitmaakte. Hij telde namelijk zowat elf jaren en jongetjes van die leeftijd nemen altijd de wonder baarlijkste dingen mee naar huis stukken hout. ledig fust of gewoon een lange, ijzeren staaf, want daar zien ze wat in. Deze binnenlopende vacantiegan- ger maakte geen uitzondering op de regel. Hij kwam met volle armen terug en legde zijn moeder omstan dig uit wat hij straks met al die stokken cn brokken zou gaan uit voeren Ze knikte, verliefd neerkij kend op zijn levendia pratend ge- z'chtje. met de ivat aromerige blifc die moeders aan zoontjes plegen te hechten, als ze na zo'n vaar toeken gezond en teel thuiskomen. Nu had die jongen ook een kistje bij zich met kivpengaas er overheen, en in dat kistje bewoog iets. Ieder een schatte het op een konijn, maar toen de conducteur zijn nieuwsgie righeid niet langer baas kon en in formaties trok, schudde het jongetje net zo lang met het geïmproviseer de hok tot we zagen, dat er een groot formaat stekelvarken in zat. Van de hele tram maakte zich nu een laaiende geestdrift meester, want de mensen hebben de goedhartige gewoonte uit volle borst mee te le ven met zo'n jongetje en zijn dier, omdat zij zich dan eigen bokjes, konijnen of honden van vroeger voor de geest halen. Dc conducteur luist precies wat-ie graag at en een zware vrouw, die met haar onder een schipperspet bedolven man ook in het hokje was komen kijken, riep stralend: .Voor de tuin bennen ze prachtig Ja' Nietwaar, Hein?" „Nou", zei Hein met een korte hoofdschok. Er werd trouwens algemeen ge knikt Iedereen scheen doorkneed te zijn in dc omgang met stekelvar kens, zodat ik een beetje begon weg tc trekken, want zélf heb ik er nooit een bezeten cn ik dacht eigenlijk nooit dat het erg was. „Hij eet nis cn sla", zei de jongen met een blik op het dier, dat klein behuisd rondtobdc in het kistje. „Maar dat kind mag wel oppas sen!" riep de dikke vrouw bazig te gen de moeder, „want zo'n beest loopt zó de tuin uit „En dan ben je'm kwijt, hoor" knikte de pet onheilspellend. De moeder schudde het hoofd. „Je zal het zién. mens!' riep de dikke vrouw gelijkhebberig, „let op mijn woorden!" „Nee, bij mij loopt hij niet tveg", sprak de moeder. En ze liet er met Olympische rust op volgen: ,Jk woon op een étage, ziet u KRONKEL. Advertentie (I. M.) Doe als de textielfabrikantdie het risico van alkalivrij voor alles en nop ivat nief, neemt? [Kies de zekerheid van het overvette satijnzachte Echfalon-sop en houd Uw wol als nieuwi Invoer van benzine in West-Duitsland DEN HAAG. De ANWB heeft van Duitse zijde bericht ontvangen dat thans over geheel West-Duits land de reeds eerder bekend ge maakte richtlijnen, betreffende het verlenen van vrijdom van invoer rechten voor benzine, zullen wor den uitgevoerd. Volgens de officiële instructies zal thans de gehele benzine-inhoud van de normaal bij de auto beho rende tank vrij van invoerrechten worden toegelaten: a. Bij reizen over lange afstan den met particuliere auto's; b. In het weekend verkeer met particuliere auto's; c. Bij toerwagens. In alle overige gevallen zijn slechts twintig liter van de tank- inhoud vrij van invoerrechten. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM Indonesiëroute thuisreis: PH-TDC (Curagao) op Schiphol; PH-TFE (Utrecht) uit Cairo; PH-TDE (Eindhoven) in Bangkok. Uitreis: PH-TDH (Holland) in Calcutta; PH-TDG (Gouda) uit Beiroet. (Vervolg van pag. 1) Trumans voornaamste beginsel, namelijk dat Japan als lid van de vrije gemeenschap der democrati sche naties dient te worden opge nomen, trachtte de Japanse premier Josjida met al zijn krachten te on dersteunen tijdens de bezoeken, die hij gisteren aan talrijke gedelegeer den bracht, in het bijzonder aan die van de Aziatische landen, die op de conferentie zijn vertegen woordigd. Hij gaf zich vele moeite om hen te overtuigen van de in volledige vrijheid gegeven Japanse goedkeuring aan het Engels-Ame rikaanse ontwerp en aan het be lang, dat zijn land hecht aan de ondertekening door de Aziatische naties. De ontvangst, die hij vond was niet steeds erg warm De eni ge van de Aziatische landen, die niet bang was zijn sympathie aan de dag te leggen voor de oude vijand, was de leider van de Phil- lippijnse delegatie, generaal Carlos Romulo. De man. die zoveel gedaan heeft om het verdrag tot stand te bren gen. de republikeinse staatsman Foster Dulles en de Amerikaanse psychotherapie) DEN HAAG. De minister van O. K. en W. heeft heden bij de ope ning van het Internationaal Con gres voor Psycho-therapie te Lei den een toespraak gehouden, waar in hij het een bijzonder voorrecht noemde de deelnemers aan dit con gres te mogen verwelkomen, welk congres een onderwerp behandelt dat zijn zeer persoonlijke belang stelling heeft. „Het initiatief tot het houden van dit congres en het denkbeeld, om het effectief contact tot voor naamste thema van uw besprekin gen te maken, danken wij aan dr. Van der Hoop, de overleden Ne derlandse psychiater, die door zijn wetenschappelijke arbeid in korte tijd een wereldnaam verworven heeft", aldus de minister. Hebt U belangstelling voor een grote of een kleine BM? Zoekt U een wherrie, een kano, een woonschip, een tjalk, een motorkrui ser, een sharpie of een 16 kwadraat? Wat U ook zoekt: op de schepenbeurs te Loos- drecht worden ze U te kust en te keur aan geboden, de één nog mooier dan de ander. En de één nog duur der dan de ander. Er zijn kleine BM's te koop voor 125, maar als Uw porte- monnaie er tegen kan kunt U ook in een majestueuze motor kruiser van 25.000 wegvaren Al die boten het zijn er 75 deinen in het binnenhaventje van de jachtwerf „De Otter" heen en weer op het water van de Loosdrechtse plassen, waarin de Septem- berwind venijnige schuimslicrten tekent en op deze sombere dag slechts een heel enkele durfal van een jachtje speels een breed spoor trekt. De Ina, de Tromp, de Abel Tasman, de Robbie, de Romte, de Boeleke en hoe ze nog meer mogen heten liggen boord aan boord langs de wallckant te wachten op hun lot. Ze hebben Hollands meren, rivie ren en kanalen bevaren en volgend jaar zullen ze dat weer doen. Maar toch zal er een verschil zijn. Want aan het roer zal een andere eige naar staan en bij de fok of op de plecht zullen andere watervrienden de wind in de haren voelen en het buiswater proeven. Wie dat zullen zijn is nu nog niet bekend. Zo velen vinden hun weg naar de boeiertjalk, waarin de or ganisatoren van deze eerste sche penbeurs in Nederland kantoor hou den, dat de vraag het aanbod onge twijfeld overtreft. De schepenbeurs is een idee van de Coöperatieve Vereniging v. Ver enigde Watersportbedrijven „Loos- drecht Omstreken", die uiter aard tegen vergoeding bemiddelt in de aan- en verkoop van boten. „Wij willen", zo vertellen de heren J. H. Serry, C. Scherpel en Jac. Bot, die de leiding van de beurs hebben, „wij willen het voorkomen, dat men een kat in de zak koopt, zoals aan het eind van het seizoen bij de han del in de tweedehands boten te vaak gebeurt. Daarom stellen wij over iedere boot een betrouwbaar exper tise-rapport samen en adviseren in de prij zenkwestie". Wie op de schepenbeurs dus een boot koopt, weet precies waar hij voor betaalt. Het rapport vertelt hem dc goede, maar ook de slechte kwaliteiten van zijn keus. Het ex pertiserapport over de „Senresj" ver meldt bijvoorbeeld, dat zeven lat- einden aan de steven niet in goede staat zijn en dat het want „nagclo- £en" moet worden. De reparatie- osten zullen zo ongeveer vijftig gulden bedragen en de „Senresj", die verder in goede staat verkeert, mag 1100,opbrengen. Mocht de adspirant-koper de „Sen resj" ondanks het rapport niet ge heel en al vertrouwen, dan staat het hem vrij er op de plas mee te va ren. Hij mag het schip zelfs op de werf onderzoeken. Dan komt het zakmes er aan te pas om naar slech te plekken in het houtwerk te „prikken". De belangstellenden voor de sche penbeurs komen uit alle delen van het land en de meesten zijn kopers. Ze lopen speurend langs de deinen de vloot en kruipen op de knieën in het vooronder om, die ene spant nog eens te bezien". Ze vragen de organisatoren of er boten zijn waar ze de zee mee op kunnen en of dat lieve kruisertje bij laag water in Giethoorn gebruikt kan worden bij het vissen. Een Amsterdams echt paartje keek verliefd naar een rui me woonark, compleet met ijskast, die 5500,waard is en een Haag se meneer keek al het moois van de Romte af, die vorige weck nog in Utrechts wateren prijkte. Een jonge man uit Olst had het zeilbootje, waarop hij juist voor 250.beslag had gelegd het liefst onder zijn arm meegenomen naar huis en zes Belgen hadden het begrepen op de „Ina", een mahoniehouten kruiser van een arts uit Gouda, die echter net tevoren een bod van 16.000, in overweging had genomen. De schepenbeurs duurt tot 10 September. Op die dag zal het weer stil worden in het binnenhaventje van „De Otter". Op die dag zal het trouwens stil zijn in heel Oud- en Nieuw Loosdrecht. Want als de zei ler zijn boot verkoopt is de zomer voorbij. minister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson, deden alle moeite om de pogingen van de Japanso premier te steunen De eerste had een lang onderhoud met de Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken Subardjo, de tweede confe reerde met de minister van Bui tenlandse Zaken van Pakistan, Zafrulla Khan. Maar terwijl de Indonesische gedelegeerde zich nog minder geneigd toonde om te bui gen voor de Japanse argumenten en de Amerikanen zichtbaar vre zen de vijandelijke gevoelens van de millloenen Aziaten tegenover het verdrag te kwetsen, heeft men de indruk, dat Pakistan zich onder zekere voorwaarden, door zich o.a. het recht voor te behouden om aanvullende overeenkomsten met Japan te sluiten, tij dc meerder heid zal aansluiten. De grote moeilijkheid is voor de Aziaten de aanwezigheid van do Amerikaanse troepen in Japan. Bovendien hebben gisteren geruch ten de ronde gedaan, volgens wel ke de Japanse regering zich tegen over de V.S verplicht zou hebben na de ondertekening van het ver drag onderhandelingen te voeren met nationalistisch China cn niet met die van Peking, een verplich ting, die volgens de Amerikaanso onderhandelaars nodig is om een snelle ratificatie van de Senaat te verkrijgen. De houding der Russen Is nog steeds het voorwerp van ontelbare speculaties Terwijl de meeste dele gaties cr op voorbereid zijn door middel van uiterst straffe procedu reregels ccn Russische aanval op het verdrag af te wenden bevestig de een der Amerikaanse Congres leden. die in San Francisco aanwe zig is, Hickenlooper, gisteren zijn overtuiging, dat Moskou het ver drag zal tekenen om dat het hier door in staat zou worden gesteld zich in Japan te nestelen, teneinde de Amerikaanse invloed be bestrij den en een communistische bewe ging te organiseren. Niettemin gelooft men. ondanks dj te verwachten manoeuvres der Russen en dc vijandigheid of ver slagenheid dor Aziatische staten, dat de rede van Truman het wer kelijke probleem heeft gesteld door de conferentie in zulke overtuigen de bewoordingen voor de feiten te plaatsen, dat men tenslotte over tal van bezwaren zal heenstappen, hoo gerechtvaardigd die ook zijn. Want het probleem is niet eenvoudig meer het herstel van de vrede tus sen overwinnaars en overwonne nen, maar in de eerste plaats dat van de versterking van het anti communistische front in Azic. zoals de intregratie van West Duitsland in de gemeenschap der vrije naties beoogt dit front in Europa te ver sterken Men weet. dat de Russen door een wapenstilstand in Korea te saboteren, gemeend hebben hun politiek in San Francisco tc die nen. Maar het is mogelijk, dat deze sabotage tenslotte de positie der Verenigde Staten op deze conferen tie ten goede zal komen. Want de Russische-Chinese alliantie, die zich op zo'n gevaarlijke wijze heeft ge manifesteerd in de agressie op Korea, heeft de noodzakelijkheid van een bondgenootschap tussen Amerika en Japan aangetoond. Derhalve heeft de bijeenkomst van San Frahcisco geen ander doel dan het kader en de basis van dit bondgenootschap tot stand te bren gen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3