Neus Nederland en 't plan-Pleven EEN MOGELIJKE KANS Volendam', varende bijenkorf, ziedend van activiteiten Nieuwe tolconventie in werking getreden Geen HBS-diploma meer, alleen cijferlijsten Duitsers bezoeken Amerika Amerikanen Oost-Berlijn Het zaad der democratie"' Stijgend tekort op Britse betalings balans Engeland achter plan-Pleven Gevlucht uit angst voor de Russen Ruim zes milliard voor bases rond Rusland Vijf clandestiene zenders gepakt 95x wderdag 6 September 1951' 3 stap Og CO. on. org< u zo- jeen- 1 en- Mid, lelijk eest aan- STUDENTEN „DOEN" 11 LANDEN IN 2 MAANDEN OLLANDSE klompen klotsten op het dek van de „Volendam", er liepen meisjes voorbij in Schotse ruit-broeken en Tiroler jasjes, Deense studentenpetjes op en Italiaanse zonnehoeden. En er wa- jongens met existentialisten-baarden en Zuid-Franse espadrilles, beeld van een studentenschip, voor het vertrek naar huis, zoals langzamerhand aan het eind van de zomer in de Rotterdamse ha- vertrouwd is geworden. jenhonderd Amerikaanse er idese en 250 Europese studen scheepten zich Woensdag in. Amerikanen hadden sinds hun komst op 6 Juli deelgenomen „educational tours", interna- iale werkkampen en „the expe- lent in international living". De ropeanen maakten van deze rdelige reisgelegenheid gebruik een jaar op beurs of „fellow- in de V.S. te gaan studeren. Europeanen: daaronder 85 itsers en 30 Nederlanders. Een tje vreemde verhouding. Jaar met die Duitsers, zo ver men ons, hebben de Ameri- speciale bedoelingen. Die |eten „het zaad der democratie" :rbrengen naar hun vaderland, n dit licht bezien, doet het een :tje humoristisch aan te horen, ongeveer 50 van de Ameri- inse studenten ondanks de uit- ikkelijke verboden en tegen- rking van de officiële instan- kans hebben gezien via echo-Slowakije en Polen het gdfestival in Oost-Berlijn te be- iken. Niemand op het schip kon vertellen, wie aan dit experi- nt hadden deelgenomen, maar- staat wel vast, dat de jongelui hun terugkomst in de States het matje geroepen, zelfs in de en gehouden zullen worden! -laar overigens had iedereen ïrgje cn Jan Gerhard Toonder heb- over hun zwerftochten door Zuid opa een aantrekkelijk vacantieboek- geschreven, dat zij „Rossen, rijden, n" noemde. Het verscheen bij ..De ;e BIJ" te Amsterdam Het echt- Toonder voert de lezers mee op zeer Interessante tocht, die leidt dJSr oorden als Parijs, de Rivièra. fa&ne. Capri cn Genua. Hun bcschrU- van hetgeen daar is te zien en te cn. Is steeds boeiend, omdat ze ;ekunsteld cn fris is. Ze vertellen de luxe van het vliegen en van ttractie van het liften. Ze geven cn pnt een paar goede adviezen en .-men ook niet hier en daar een rschuwing te laten horen. Wie dit Cje heeft gelezen, zal begrijpen, men ook voor heel weinig kosten genieten van een buitenlandse va le. En wie dicht bij honk blijft, aan het boekje alleen al veel ple- beleven. Rossen, rijden, reizen" is grappig 'lustreerd door Addle Horn. d< Ier braaf meegedaan aan de verschil lende reisprogramma's. Lesley Squier, leider van „the experi ment in international living" hij studeert psychologie aan de universiteit van California ver telde dat er dit jaar dertien groe pen waren, waarvan er twee in Nederland bleven. In plaats van heel Europa in twee maanden te „doen", gaan de experiment-men sen 1 maand lang logeren bij een familie in één stad. Daarna reizen ze met hun gastheren en vrienden door het land, waar ze verblijven. „Zo," aldus Lesley, „leerden wij land en volk op een bijzonder goede manier kennen. Het is heel wat anders dan het logeren in ho tels met het bordje „English spo ken"." Toetsing van ervaringen Precies het tegenovergestelde deed o.a. Phyllis Hersh, die pae- dagogie studeert aan Pennsylvania University. In twee maanden be zochten zij en enkele anderen twaalf landen! Ze moest even haar agenda opzoeken, om na te zien, welke dat allemaal wel ge weest waren. Ze gingen per bus: 4200 km. Ongerekend de trein- en vliegreisjes. „A beautiful bus ride", vond Phyllis en heel wijs gerig voegde ze er aan toe: „maar ik heb ontdekt dat de mensen overal precies eender zijn". Mr. M. Rooy, hoofdredacteur van de N.R.C., deelde het een en ander mee over de oriëntatie-staf, die mee gaat en waarvan hijzelf met Franse, Engelse, Joegoslaafse, Deense, Canadese en Amerikaanse hoogleraren, journalisten en an dere prominenten deel uitmaakt. Het gaat, aldus mr. Rooy, op deze terugreis, om de evaluation', de toetsing van de ervaringen, die de studenten tijdens hun Europa maanden hebben opgedaan. Een steering-committee wijst de onder werpen aan, die in discussion- groups besproken zullen worden. Vorig jaar was het Atlantisch Pact een zeer actueel probleem, waarop de meeste belangstelling zich con centreerde. Thans zullen het wel de defensie van Duitsland en het vredesverdrag met Japan zijn. Voor de Europese studenten wor den speciale oriëntatie-lezingen ge houden, om hen voor te bereiden op het leven in de V.S. Voor ont spanning wordt ook gezorgd, o.a. door een studententrio uit Amster dam, dat klassieke muziek ten ge hore zal brengen. Verder zijn er filmvoorstellingen ook van do cumentaires over Europa en Ame rika en natuurlijk veel „dan ces". Een uitgebreid programma dus. „Voor drie uur in de ochtend komt dit schip meestal niet tot rust, het is een varende bijenkorf, ziedend van activiteiten". NEW YORK. Groot Brittannië verwacht dit jaar een tekort op zijn betalingsbalans met de rest van de wereld. De voornaamste roden is, dat de prijzen van de Britse impor ten ten opzichte van het vorige jaar met 40% zfjn gestegen. Om dit te kort in te lopen, zal Engeland de omvang van zijn export moeten vergroten. Dat is de sleutel tot Groot Brittannië's economische toe stand. Aldus verklaarde de Britse minister Gaitskell bij zijn aankomst in New York. waar hij met de Ame rikaanse minister van Financiën cn andere Amerikaanse d.skundigen de gehele financiële toestand zal be spreken. Devaluatie van het pond. aldus Gaitskell, zal in Washington ■iet worden overwogen. Wel zal de handel tussen Oost en West ter spra ke komen. Let op blauwe nummerborden met TIR erop BAZEL. Een belangrijke stap naar een afbreken van de tolmuren in West-Europa is Woensdag gezet, toen een vrachtauto met handelswaar voor Nederland zonder betaling van rechten of inspectie door de douane de Duits-Zwitserse grens passeerde. Deze niet-alledaagse gebeurtenis werd bijgewoond door functionarissen der Verenigde Naties en de International Road Transport Union- Hiermede is een nieuwe tol-conventie voor het internationale goederenvervoer in de Westelijke zones van Duitsland, Zwitserland en Nederland ingewijd. ter lli ld AANKONDIGINGEN )e Salamander-reeks, die serie van en e-de en handzame boeken, welke bij Queridos Uitgeversmij te Amster- verschijnt. is weer met een aan- nleuwe delen gedeeltelijk her likken verrijkt. Het meest hebben genoten van die bundel vertellln- van Mary E-orna, die onder de „Onmaatschappelijke voorkenr" icheen. Verhalen vol van kostelijke lor. gedurfd en plastisch vaak. ir zeker niet ordinair. Een charmant ïkje. it er van A. M. de Jong's „Fllere- liters Oponthoud" over de twintig ukken verschenen zegt al genoeg, lor de derde maal werd het nu als lamander" herdrukt, Theun de Vries kwam de twee- druk uit van „Kenau". Een boelend haal bovenal van liefde voor de ijheid van het eigen land. Een vrlj- id. die niet ls gebonden door stads- achten en bastions, maar die schuilt L de gedachten, in de daden van elk ons - Elisabeth Zernlke, tenslotte, schreef verhalen die gebundeld onder de c-l „Bevrijding uit de Jeugd", alle ndelen over eenzelfde thema; de ifde. 01 Itei De conventie is het resultaat van onderhandelingen die binnen het kader van de economische commis sie der Verenigde Naties voor Eu ropa gedurende drie jaar door elf Europese landen gevoerd zijn. Krachtens de conventie is de vrachtauto, die Bazel passeerde, ge- inspecteerd in het land van her komst, West-Duitsland. Na verze geling van de lading is de chauf feur door de douane-functionarissen een visa-kaart verstrekt, benevens een blauw-wit nummerbord met de letters T.I.R. (Transport Internatio nal Routier) ..Pas in Nederland zal de lading geopend worden. Gunnar Myrdale. secretaris van de economische commissie voor Eu- LONDEN - De Britse regering heeft besloten de vorming van een Europees leger, waarin krachtige Duitse formaties zijn opgenomen, te ondersteunen. Dit besluit betekent, dat Londen gebroken heeft met de traditionele Britse politiek, zich te verzetten tegen militaire blokvor ming in Europa. Eisenhower en zijn staf stellen zich op het standpunt, dat de oprichting van een Europees leger de beste manier is vlug de beschikking te krijgen over Duitse militaire forma ties, omdat een opleving van de Duitse militaire macht gemakkelij ker voor de Europese openbare me ning aanvaardbaar zal zijn indien deze geneutraliseerd wordt door an dere Europese militaire formaties. De Britse regering heeft deze ziens wijze aanvaard. (Advertentie LM.) Onailtamploenen passerende rovue Slmon Zalfmeijer, apothekers-assistent, draaide in één uur 748 anti-hoestpillen en veroverde daarmee het wereldkampioenschap der pillendraaiers „Wie hierin iets wil. bereiken moet zich eerst bekwamer als jongleur", verklaarde hij „Ik heb het daarin zo ver gebracht dat ik 5 pillen Om zélf een perfecte tegelijk kan draaien I" k<v sigaret te kunnen draaien 'O behoeft een man gelukkig geen jongleur te zijn - dat kunstje leert men in een dag. Waar het hier op aankomt is de keuze van het sigarettenpapier. Kies altijd de beste vloeitjes die er bestaan: ropa, prees de stap als een „mijl paal op het pad naar verdere Europese samenwerking". Men verwacht dat in de naaste toekomst andere landen zich bij het nieuwe stelsel zullen aansluiten. BRIEF VAN „PRESIDENT ROBERT": (Van onze correspondent) HEERLEN. Drs.Ross, die, zo als wij onlangs meldden deel uit maakt van het gezelschap, dat zich aan boord van het jacht „President Robert" bevindt, waarmee de Maastrichtse notaris Quaedvlieg met onbekende stemming is ver trokken, heeft zich schriftelijk tot enkele kennissen in Heerlen ge wend. Hij onthult in zijn brieven, dat angst voor de Russen hem heeft doen besluiten op deze wijze met zijn gezin Nederland te ver laten. Men neemt aan dat het jacht binnenkort Lissabon zal aandoen. „Zuiderkruis" in Curacao CURASAO. De „Zuiderkruis", die met emigranten op weg is naar I Nieuw-Zeeland, arriveerde Woens- dagavond om 23.30 uur GMT in j Curagao. Het schip heeft vanmor- gen de reis voortgezet. Toen de „Volendam" net van de kade was, kwam Helen Sproule uit Bethlehem (Conn) en Allan Farmsworth uit Providence (Rho de Island) buiten adem aan. Ze trojjen het dat de heer De Mon- chy, directeur van de H.A.L. op de kade aanwezig was (foto boven). De sleepboot Amerikavoer de „Volendam" achterna en midden op de rivier konden Helen en Al lan via een touwladder op het varende schip klimmen, (foto ori der). Zware straf geëist tegen huwelijkszwendelaar (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Een jaar en drie maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Leeuwarder rechtbank tegen een 65-jarige huwelijkszwendelaar, D. V. uit Dronrijp. Verdachte knoopte re laties aan met enkele vrouwen op leeftijd en in ruil voor zijn huwe lijksbelofte schonken deze dames hom grote geldbedragen. Zo lichtte hij b.v. een weduwe voor 2500 op. De Officier van Justitie was van oordeel, dat verdachte ondanks zijn hoge leeftijd, een gevoelige gevangenisstraf verdient. Uitspraak over 14 dagen. VOORSTEL VAN PROF. BURGER: Universiteit en werkgevers moeten clan zelf selecteren (Van een onzer redacteuren) UTRECHT. „Wij zijn er van overtuigd, dat het eind-examen H. B. S. geen rekening houdt met de zeer uiteenlopende eisen, welke de maatschappij aan de bezitters van het einddiploma stelt. Daarom stel len wij voor het diploma te laten vervallen en in plaats daarvan, als resultaat van het eindexamen, al leen een cijferlijst te doen uit reiken. Er zullen dan niet meer zijn geslaagde en afgewezen candida- ten; elke geëxamineerde zal de H. B. S. kunnen verlaten. Alleen de cijferlijst zal iedereen kunnen inlichten omtrent de prestaties der ex-H.B.S.-ers". Dit zegt ons prof. dr. H. C. B u r- g e r, hoogleraar in de medische physica aan de Utrechtse universi teit, die met dr. J. B. v an M i 1 a a n, oud-directeur van een H B S. in In donesië, bij officiële instanties een voorstel in die geest indiende. Zij zijn daartoe gekomen, omdat zij menen dat leraren en gecommit teerden die nu beslissen of een candidaat is „geslaagd" of „afge wezen" feitelijk tot deze taak niet bevoegd zijn. „Slechts zij, die later met ex-H.B.S.-ers moeten arbeiden werkgevers in alle schakeringen en hoogleraren, die eventueel de intellectuele vorming der ex.H.B.S - ers zulllen moeten voltooien kunnen de eisen overzien, welke aan de jongens en meisjes, die het vijfde leerjaar van de H.B.S. heb ben doorlopen, moeten worden ge steld", zegt prof. Burger. Een der consequenties van het voorgestelde systeem, dat deskun- Thuiskomst eerste Nederl. detachement V.N. DEN HAAG. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden kan verwacht worden dat de vrijwilli gers van het Nederlands detache ment Verenigde Naties, die op 26 October 1950 onder commando van wijlen luitenant kolonel Den Ouden naar Korea vertrokken, be gin October a.s. in ons land zullen terugkeren. digen nog in détails moeten uitwer ken. zal zijn, dat een leerling zich U j het eindexamen tot een deel c..-r vakken zal kunnen beperken. Ontbrekende of onvoldoende cijfers kan hij ieder jaar, door deelneming aan de eindexamens, aanvullen of verbeteren. Nog een ander gevolg zal dit voorstel hebben: het onderscheid tussen „belangrijke" en „minder- belangrijlte" vakken komt te ver vallen. „Toen wij ons voorstel geformu leerd en aan de bevoegde autori teiten hadden voorgelegd maakte men er ons op attent, dat prof. Van der Zandc. hoogleraar in de chemie te Groningen, kort na de bevrijding in een brochure een dergelijk plan had uitgewerkt. Als er in de prak tijk nog eens iets van onze ideeën wordt verwezenlijkt komt hern minstens evenveel „eer" toe als ons", zegt prof. Burger, „overigens is het niet zo vreemd, dat van meer dan een zijde in de richting van ons voorstel wordt gedacht, want wij zijn wel ietwat beïnvloed door Engeland, waar „ons" systeem al vrij ver is doorgevoerd". WASHINGTON. De Amerikaan- se Senaat heeft een programma voor de bouw van Amerikaanse militaire bases goedgekeurd, dat 5,8 milliard dollar zal kosten. Het programma is opgesteld om de ring van luchtmachtbases rond de Sowjet-Unie en de Oost-Europese staten uit te breiden en te verster ken. Voor de Senaatscommissie voor de strijdkrachten had de onder-mi nister van Defensie, Lovett, ont huld. dat onderhandelingen aan de gang warenover een aantal bases in Noord-Afrika en Frank rijk". Dit in aanvulling op de ba ses in Engeland, die reeds in ge bruik zijn. pR zijn van* die uitspraken, die J-'men zo vaak en tot vervelens toe elkander nazegt, dat wel eens uit het oog wordt verloren, dat zij nog waar zijn ook. Eén daarvan is de waarlijk niet nieuwe wijsheid, dat politiek de kunst is van het moge lijke. Niemand ontkent dit, maar het is de vraag, of er wel altijd in voldoende mate rekening mee wordt f:ehouden bij het vaststellen van een ijn van beleid in een gegeven con crete situatie. Dit geldt ook voor sommige bezwaren, die men tegen het plan-Pleven voor een Europees leger kan horen inbrengen en zelfs voor daarbij geopperde alternatieve mogelijkheden. Het schijnt wel eens uit het oog te worden verloren, dat Nederland zich al evenmin als enig ander land veroorloven kan oplos singen voor het moment te veron achtzamen ten gunste van een bre der perspectief in de toekomst, in dien de onafwijsbare noodzaak be staat hier en nu beslissingen te ne men. En tot dit laatste dwingt nu eenmaal de herbewapening van West-Europa. Dit betekent natuur lijk niet. dat het uitzicht op een verdere toekomst mag worden ver waarloosd. Maar wel. dat er drin gender zaken zijn. die om een on middellijke oplossing vragen. Daartoe behoort stellig het opvoe ren van de defensieve kracht van de vrije wereld en, in onmiddellijk verband daarmee, de kwestie der Duitse herbewapening. Niemand ma ke zich zelf op grond van volkom-en begrijpelijke en gerechtvaardigde emotionele weerstanden op dit punt iets wijs. Ondanks mogelijk Frans verzet, ondanks de in Duitsland nu nog in brede kring bestaande on- wii om zich te bewapenen: de Duit se herbewapening komt. Men kan rustig aannemen, dat het geduld van Washington langzamerhand is uitge put. De Amerikanen, die een hoge dunk hebben van de potentiële mi litaire kracht der Duitsers, zullen ongetwijfeld doorzetten. Ofwel zij zullen, zoals sommige isolationisten, in hun kortzichtigheid bepleiten de handen in belangrijke mate van West-Europa aftrekken de groot ste ramp. die ons zou kunnen treffen, maar niet zo helemaal on denkbaar als men zich wel eens verbeeldt ofwel zij zullen er op staan Duitsland als actieve kracht in te schakelen bij de verdediging van het Weston. Dan zijn er ook weer twee mo gelijkheden: de schepping van een nationaal Duits leger, of het op voeren van Duitse eenheden in een Europees leger, dat op zijn beurt een onderdeel is van de Atlanti sche strijdmacht. Het zal wel geen betoog behoeven, hoe zeer dit twee de alternatief voor ons land de voorkeur verdient. XAJ IE de juistheid van deze re- v v devoering aanvaardt en wij voor ons hebben haar nog nergens op overtuigende wijze horen weer spreken, zal ook de daaruit te trekken conclusies als juist moeten erkennen. Er is deze laatste jaren strijd gevoerd tussen de federalis ten en de functionalisten. Laatstge noemde groep bepleitte unificatie van West-Europa; langs economi sche weg. Zoals het plan-Sehuman eenheid schept op het gebied van ijzer, staal en steenkool, zo zou daarna een boven-nationaal gezag in het leven moeten worden geroe pen, b.v. voor de landbouw en dan voor het transportwezen. En zo zou men stap voor stap het punt berei ken, waarop na jaren de staatkun dige eenheid de kroon op het werk zou kunnen zetten. Wie kan ont kennen, dat deze werkwijze om al lerlei redenen aanbevelenswaardig is? Maar West-Europa's problemen van het ogenblik worden er niet mee opgelost. Weldra zal het an derhalf jaar geleden zijn, dat Schuman zijn plan lanceerde en hoe lang duurt het nog eer de ons mogelijk zou maken èn tot het continent te behoren en toch onze overzeese banden aan te houden? Biedt de Atlantische organisatie, dank zij haar nieuw gevormde raad, die economische en defensieve be langen moet dienen, niet een moge lijkheid om dit te verwezenlijken? Hier moet. vrezen wij, het ant woord luiden, dat dit door de nood situatie van 1951 niet mogelijk is, ook al kan geredelijk worden toe gegeven, dat het cfenkbceld op zich zelf bijzonder aanlokkelijk is. Maar hoe lang zou het duren eer een en ander op afdoende wijze zou kunnen worden geregeld? En kan iemand geloven, dat onderwijl de toestand van het ogenblik gehandhaafd zou kunnen blijven, cn dus het vraag stuk van de Duitse herbewapening zo lang op zolder gezet? T-T ET is bekend, dat men in Den J-Haag er soms niet afkerig van is bepaalde moeilijke vraagstukken tijdelijk in de ..frigidaire" te laten, maar een dergelijk procédé lijkt op dit punt uitgesloten. Het militaire hoge autoriteit haar gezag gaat uit- gezichtpunt heeft nu eenmaal op oefenen? Kan ook de meest fer vente voorstander van de functio nele methode volhouden, dat West- Europa de tijd heeft om langs deze weg tot integratie te komen? In grote trekken geldt het zelfde be zwaar ten aanzien van het enige alternatief van betekenis, dat als mogelijkheid naast een deelneming aan het Europese leger wel geop perd wordt: de opbouw van de or ganisatie van het Noord-Atlantische pact tot een nóg hechtere eenheid, die ook het economische terrein zou moeten omvatten. Ons land is, anders dan België, niet bij uitstek continentaal gericht. Nederland kijkt van oudsher uit over zee. Ons volk heeft zijn ver bindingen over de gehele wereld. Moet het nu zijn toekomst gaan binden aan die van drie grote continentale mogendheden. Frank rijk. Duitschland en Italië, op ge vaar af dat dientengevolge de ban den, b.v. met Groot-Brittannië, los ser worden? Is het niet veel aan trekkelijker deel uit te maken van een wijdere gemeenschap, die het het ogenblik het pribaat. Wanneer men dat in het oog houdt, is het duidelijk, dat b.v. het verzet tegen de toelating van Griekenland en Turkije tot de Atlantische gemeen schap van de aanvang af gedoemd was te mislukken en beter achter wege had kunnen blijven. Het zou ons overigens niet verwonderen, wanneer men de tegenstanders zou moeten zoeken juist onder hen, die met overtuiging voor Nederland de continen'ale oplossing hebben afge wezen en de Atlantische bepleit. Wij laten in het midden, in hoeverre de tegenstelling op deze manier juist is gesteld. Wat ons interesseert, is het feit. dat de toetreding van de twee landen in Zuid-Oost-Europa, waartoe deze maand in Ottawa naar te voorzien valt zal worden beslo ten, een eventuele mogelijkheid om de Atlantische organisatie tot een al-omvattende economische eenheid te doen uitgroeien verder dan ooit naar de toekomst heeft verschoven. En. alweer helaas, ons land moet op de kortst mogelijke termijn be slissingen nemen, al zullen die on getwijfeld ook voor een verre toe komst hun invloed doen gelden en al zouden wij die liever minder haastig en niet onder de directe dwang van het ogenblik nemen. Er is in deze kolommen in de afgelopen dagen veel aandacht be steed aan het plan-Pleven. Een aan- ta] kanten van het vraagstuk moest daarbij onbesproken blijven. Een dagblad leent er zich nu eenmaal met toe om alle facetten van een dergelijk ingewikkeld probleem te behandelen. Toch is. naar wij hopen, geen essentieel punt over het hoofd gezien. WANNEER wij dan nu pogen een slotsom te trekken uit onze beschouwingen, kan dat al leen zijn, dat het in dc gegeven omstandigheden voor ons land ge wenst is zich bij het plan-Pleven aan te sluiten en deel te nemen aan de vorming van.een Europees leger, in het volle bewustzijn wat voor diepingrijpende consequenties dit heeft, óók op ander terrein. Wij zouden daarnaast nog iets an ders willen bepleiten. De Neder landse medewerking heeft, zeker wanneer ons land één lijn trekt met Belgie bepaald haar waarde. Het lijkt ons daarom niet alleen mogelijk maar ook volstrekt nood zakelijk een positicf-gericht beleid te voeren. Laat de regering van de aanvang af duidelijk maken, dat Nederland tot hartelijke me dewerking bereid is. maar dat het dan ook verwacht, dat met zijn- be langen in voldoende mate rekening zal worden gehouden en dat het daarvoor de nodige waarborgen zal krijgen. Het moge ogenschijnlijk van weinig belang zijn of men de ze volgorde kiest, dan wel begint met zijn bezwaren in het middel punt van de discussie te stellen, om uiteindelijk zich gewonnen te geven Naar onze mening evenwel :s het verschil buitengemeen be langrijk. Begint men met de bezwa ren, dan ontstaat zo heel gemak kelijk de situatie, dat men tot toe geven wordt gedwongen, het schoorvoetend en zonder innerlijke overtuiging doet en onderwijl de sympathie van zijn gesprekpartners verspeelt. Mag ons beleid ten op zichte van Indonesië hier nog eens als een waarschuwend voorbeeld worden genoemd? Het wil ons voorkomen dat er nu ten aanzien van deze tweede, allerbelangrijk ste beslissing inzake het Europese leger ruimte is voor een beleid, dat realistisch genoeg is om be zwaren te onderkennen, maar over genoeg fantasie en vitaliteit be schikt om ook mogelijkheden te zien en daar in te geloven. f^NFIN, Frits was dan jarig ert, had mij op zijn middagfeestje genood, want dat zou hij zo ge zellig vinden. Hij bleek te wonen in Heemstede aan zo'n lange, mo notone laan. „Ha, ben je daar laat me je eens even aan mijn vrouw voorstellen. Fie kom hier, dat is nu die oude vriend van me, waarover ik je zo vaak gesproken heb". Een lang mens, trots als eenpauio en ook met de stèm van die vogel. „Leuk dat u cr bent," rei ze wan hopig. Voor de rest zaten er wat bedompte echtparen, kennelijk pas aan het eerste glas, want alle rim pels waren nog opgeperst. „Nou, ga maar ergens zitten, je vindt het wel. hè kerel?" Een uur later was het vol, warm en lawaaierig geworden Ik had al een paar keer op de gang naar frisse lucht gezocht, maar die had den ze echt niet in huis. Wel zoutjes. „Ik loop even een blokje om," dacht ik en deed de buitendeur ge ruisloos achter me dicht De lan delijke stilte van een lange laan, op een uur daf alle mensen eten. Ik snoof zuivere buitenlucht cn stapte verkwikt langs dc keurige voortuintjes, sloeg een zijstraat tn en was na een minuut of tien juist bij het huis van Frits teruggekeerd, toen ik in de zak van miin regen jas opeens ccn lange, kartonnen schertsneus, met bijbehorende kne vel voelde, die mij een poosje ge leden op een kinderpartijtje werd toegestopt. Terwijl ik aanbelde, kreeg ik plotseling dc behoefte iets bij te dragen tot de vreugde van Frits' verjaarsfeestje „Sssst, niks zeggen," fluisterde ik tegen het dienstmeisje dat open deed en ik gooide mijn jas op de kapstok, deed de neus aan en wierp de deur open. „Daar ben ik weer!" riep ik en ik sprong even sierlijk als komisch naar binnen. In het vertrek zat een dikke, be jaarde man met zijn ontblote rech tervoet op een bankje, aangezien dit lichaamsdeel door een neerge knield persoon werd gepedicuurd. „Waf is dat?" vroeg de man met begrijpelijke belangstelling. „Ik ben geloof ik. verkeerd," zei ik. Het klonk een beetje nasaal, door die neus. ,Maar wat mót je dan?" hield de oude vol. De pedicuur lag nog al tijd angstig op zijn knieën Daar er ook een bejaarde dame kwam bin- nenstrompelen, zag ik van expli catie af, sprong de gang weer op, greep mijn jas cn liep, langs de terugdeinzende dienstbode, snel naar buiten. Aan het andere eind van het blok, waar die Frits wèrkéliik woonde, heb ik pas omgekeken. Geflankeerd door de oude dame en de pedicuur stond dc man met de blote voet op zijn eigen bordesje en voor ik binnenglipte, zag ik dat hij naar mij schudde met gebalde vuist. Die neus heb ik maar afgedaan. KRONKEL DEN HAAG De opsporings dienst van de PTT ^ceft, in samen werking met rijks- en gemeentepo litie in Hoogeveen cn omgeving vijf clandestiene zenders opgespoord die op een golflengte van ongeveer 240 meter werkten. De vijf zenders, die alle in landarbeidershulzen wa ren verborgen, zonden geregeld verzoekplaten uit cn maakten re clame voor plaatselijke leveranciers. Nadat de recherche de verblijf plaats van een der zenders te we ten was gekomen, kreeg zij de be trokkene aan het praten. Zodoende kon men ook de andere zenders achterhalen. In totaal zijn twaalf personen geverbaliseerd. Alle appa ratuur en een aanzienlijke hoeveel heid gramofoonplaten is in beslag genomen. Louis Adarnic overleden Bekend auteur in zijn woning vermoord? De schrijver Louis Adamlc Is onder geheimzinnige omstandigheden dood aangetroffen ln zijn woning op dc berg Joy niet ver van het dal van de rivier de Delaware. De brandweer was gealar meerd voor een brand In het landhuis van Adamic en toen zij ter plaatse arri veerde trof zit in een slaapkamer van het gedeeltelijk uitgebrande huls 't ont zielde lichaam van de 52-jarige schrijver aan. Brandmeester Walter Ellis zcldc er van overtuigd te zijn dat het vuur door kwaadwilligheid was ontstaan. Het hoofd van Adamlc vertoonde een schotwond. op het lichaam lag een mauscrgewcer. Adamlc kwam ln 1913 als 14-Jarige naar de Ver. Staten, Tijdens dc tweede wereldoorlog diende hU In het Ameri kaanse leger. Zijn boeken hebben in hoofdzaak betrekking op het leven der emigranten. In de tweede wereldoorlog schreef hij na een maaltijd met me vrouw Roosevelt en Winston Churchill op het Witte Huls het boek ..Dinner at the White House" dat hem een proces wegens smaad kostte van do zUdc van Churchill, die bezwaar maakte tegen on juiste opmerkingen over zijn financiële positie. Adamic verloor het proces Adamic werd ln 1944 door maarschalk Tlto begiftigd met dc Joegoslavische Orde der nationale eenheid. HIJ bracht in 1949 nog een bezoek aan zijn geboor teland. WASHINGTON. De verlie zen aan doden, gewonden en krijgs gevangenen der Amerikanen in Korea zijn gestegen tot 81.766, het geen een stijging sinds de vorige week met 344 betekent. Twee apen die de vrijheid verkiezen VLAARDINGEN. Sinds enige dagen is het in de om geving van het feestterrein aan de Brockweg, vooral in de avonduren, zeer onrustig. Een tweetal apen, dat ontsnapt is uit het circus, dat verleden week op het feestterrein zijn tenten had opgeslagen, heeft namelijk zijn toevlucht ge zocht in de bomen langs het feestterrein. In samenwerking met de dierenbescherming tracht dc politie thans, deze dieren te vangen. Dat is echter geen gemakkelijke taak tuant de omwonenden voeren de die ren regelmatig, hetgeen uiter aard de bedoeling niet is. De commissaris doet dan ook een dringend beroep op hen, de die ren niet meer te voeren. Onder leiding van een deskundige uit de Rotterdamse diergaarde wor den pogingen de dieren te van gen, voortgezet. J

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3