BLUE BAND BRANDPUNTEN smaakt vee/ betert Kisten van kalveren is een dierenkwelling Hoenderloo een stukj levend Christendom Zeldzame aanbieding! „Beslist Blue Band? Jouw moeder schijnt te denken dat er verschil is in margarine..." REMBRANDT GRAND een grote partij f „Moeder wéét dat er verschil is; en ik ook! U moet Blue Band maar \k eens proeven..." ROUW PAST ELECTRA Winstgevende vorm van vetmesten lokt protesten uit Slachtoffer aanrijding overleden KERKNIEUWS USO ontvouwt z'n plannen Op drie plaatsen vogelpest Staking bij Gero opgeheven ,.De Waarheid" wordt verboden in Indonesië Emir Talal koning van Jordanië Bossche paardendag voor de Koningin Koningin beschermvrouwe van 100-jarij opvoedingsinrichting Scheepsbotsing bi kaap St-Viiicent Treiler overvarei op de Noordzee 4 Donderdag 6 September 15 „Op een keer", zei Stuurman Steven, en hij zoog eens aan z'n vers-gedraalde Sterling, we koersten met een schuit vol kolen naar Java Op een avond doe ik het luik van de voorpiek open en daar slaat me een stank tegemoet! Zo'n zware, een beetje olieachtige geur! Dat kon maar één ding betekenen: zelfontbranding van de kolen! Ik vloog naar de ouwe. en met de anderen erbi| overlegden we wat ons te doen stond. De brand verstikken? We probeerden het door alles potdicht of te sluiten, maar geen kans' Toen aan 't blus sen. Met de gelige, vette rook wolken vermengde zich op slag een verstikkende witte stoom Maar het ergste kwam nog' Na vier dagen van werken kwam onverwacht de kolendamp in het ruim tot ontploffing. Het voordek spleet in tweeén en in no time was de schuit één vuurzee' On middellijk werden de sloepen gestreken en klommen we in de boten. In de sloep ontdekte ik een nieuwe ramp: „M'n Sterling ver geten1'' Met één sprong was ik overboord en zwom terug naar het zinkende schip, waar juist de ouwe als laatstede ladderafdaalde. Ik klom naar boven, graaide in m'n hut al mijn pakies Sterling bij elkaar en even later was ik terug in de laatste sloep. „Ben je gek geworden"? tierde de ouwe. Ter wijl we als gekken aan de riemen trokken om op veilige afstand van de brandende schuit te komen, schudde ik m'n hoofd en riep: ..Dat nog niet. kapitein, maar IK STA OP STERLINO!' GETROUWD: H. v. d. BRINK en P. A. CRINSE A'foort. Pascalstraat 20. Enige kennisgeving. CANADIANBAG, zuiver rundleder, geheel gevoerd, met voortas. grote maat, 22.40. Heus. bij Théatre T.e.m. Woensdag 12 Sept. Tel. 4632 Dir. J. Jogchem T.e.m. Maandag Een SENSATIONEEL ZEBROVERSVERHAAL Met o.a. de vermaarde bokser MAX B A E R Toegang 14 jaar. In de hoofdrol: LOUIS HAYWARD Toegang 14 jaar. Arnhemsestraat 18. Aanvang nieuwe seizoen Amersfoortse Sportschool W. Boersma le Dan. Plant soen Z. 10 - Tel. 5477. Jiu Jitsu - Judo - Boksen. Con- ditie training. Diversen (B AGABRES) Een verhaal van menselijke hartstochten •n dwalingen I REGIE) HENRI CALEF A s. Vrijdagmiddag 3 uur zal deurwaarder D. SCHROOR. in opdracht, aan particulieren ten verkoop aanbieden: Grote collectie fototoestel len. Rolfilms vanaf 1.35. Het adres voor afwerking van Uw rolfilm, Foto Muns. Langestraat 20. Radio van Gcct, Arnhem sestraat 29. Tel. 6383. De Radio-Specialist. Tevens alle merken stofzuigers. Uw liefhebberij behoeft niet duurder te zijn. Wij le veren merkfilms vanaf 1.35 Portretspecialist de Smalen Amersfoort van de allerbeste kwaliteiten w.o. met kleine foutjes, o.a.: Holtap - Moquette - Haarvelours - Wilton en Smyrna-karpettcn. Tijdens de kijk- uren van 103 uur bestaat de gelegenheid tot het geven van koopopdrachten. PROFITEERT VAN DEZE ZELDZAME AANBIEDING Nu kunt U tegen een extra voordelige prijs in het bezit komen van een fraai karpet. De ver koping vindt plaats in Geb. „ACADEMIE DE DANSE"-Kampcrman, Langestraat 113, A'foort Voor reparaties kunstgebit ten. snel en goed, in pl.m. 1 dag gereed. A. H. v. An- del. Bankastraat 50. A'foort, Tel. 5805. Toegang 18 jaar. HEDENAVOND aanvang 6.30 en 9.00 uur in onze „DONDERDAG-CYCLUS" de INDRUKWEKKENDE film Leesbibliotheek D. Lamme. Oude Soesterweg 97. zorgt voor gezellige avonden. Iedere moeder, iedere doch ter, die Blue Band heeft ge proefd, wéét het: Blue Band is de beste! Probeer zelf maar eens: puur van een lepeltje, op brood en in wat groente. U zult verrast zijn! U zult, net als die duizenden anderen zeggen: margarine is voor mij geen probleem meer. Hoe dat komt? Wel, in de Blue Band-fabriek, de grootste margarine-fabriek in Nederland, werkt men met een speciaal recept en een bijzondere bereidingsmethode; daar wordt de Blue Band gemaakt uit de beste grond stoffen en zó snel verpakt en verzonden dat ze „fabricksvers" bij alle winkeliers in Nederland arri veert. Koop morgen een pakje 1 Steeds voorradig: Nieuw en gebruikt hoek-, beton-, staaf-, plaat- en balkijzer bij Fa. B. Zwaaf Sc Zonen. Amersfoort. Tel. 5226. Sportprjjzenhandel Spijker. Soest. Soesterbergsestraat 26 Bekers, kransen, medailles voor iedere tak van sport. Vraagt keuze-zending of reizigersbezoek. Te huur gevraagd Gevraagd: Zit- en slaap kamer met keuken of ge bruik daarvan. Brieven on- der no. 7338 bur, v. d. blad. Te huur aangeboden Verhuur. Voor Uw diner, een keurig gedekte tafel. Vraagt vrijblijvend prijscou rant. Serviesverhuur. Giele, Tel. 5009. Utrechtseweg 90A Achter N.V. Sierkunst. Personeel gevraagd Gevraagd voor Zaterdag en Zondagavonden Planlst- Acordeonnist; engagement voor gehele winter. Café- Rest. Populair, Krankele- denstraat. Te koop aangeb. Autorijschool C. Schuur, Utrechtseweg 98. Tel. 3107. Voor cliënten buiten de stad kan de les beginnen en eindigen bij de bushalte- K.N.A.C -diploma. Wegens huwelijk van het tegenwoordige vraagt Mevr. Kuiper. Spoorstraat 5. flinke zelfstandige dienstbode, voor dag en nacht per 1 October. Aanmelden tussen 7 en 8 uur. Kiest vooral de juiste bril. Voor goede brillen en des kundig advies firma Th. Groenhuizen. Opticien. Utr. straat 10. Tel. 6663. Voor Moffehvcrk en ver bouwen van frames zijn wij speciaal ingericht. Al tijd vakkundig advies. Rij wielhandel G A. Smink. Zuidsingel 28. Ie kwaliteit Taarden- vlccs. Lappen 1.30 p. 500 gr. Roastbeef 1.60 p. 500 gr. Biefstuk 1.80 p. 500 gr. Als reclame 750 gr. gehakt 1.45. Alleen bij W. v. d. Klashorst Zonen. Krommestraat 37, Amersfoort Tel. 3771. In- en Verkoophuis Emzcd Vijverlaan 7. Zeist. Lijn- markt 28. Utrecht. Verkoopt prima kleding (weinig ge dragen chemisch gerei nigd) voor iedereen. Dage lijks 26 uur. Personeel aangeb. Middenstandsdiploma. Cur sus „Ontwikkeling". Aan vang nieuwe cursus 10 Sept. Dit jaar 90 geslaagden. ]3- jarige ervaring. Inlichtingen Hobbemastraat 7. B. z. a. een hulp in de huishouding van 8 tot 5 uur. Zo spoedig mogelijk. Brie ven onder No. 7334 bur. van dit blad. Lessen Vanaf heden: inschrijvin gen lessen voor beginnen- den en gevorderden. Eerste lessen vangen medio Sept. aan. Dansschool Snijders, K. Gracht 20. Tel. 5083. Openingsbal op Zaterdag 8 September '51. aanvang 9 uur. Dans-orkest „The Mu sic Makers". Kaarten alleen verkrijgbaar voor leerlin gen, oud-leerlingen en hun introducé's voor Vrijdag 7 Sept. afgehaald aan de school. Dansschool. Kam perman, Langestraat 113. Nieuwe lessen vangen aan in September. Prima le klas Veulen- vlees is een ware delica tesse. Carbonade 1.40 p. 500 gram: Lappen 1 50 p. 500 gram: Roastbeef 1 60 p. 500 gram: Biefstuk 1.90 p. 500 gram. Alléén bij W. v. d. Klashorst en Zonen, Krom- mestraat 37. Amersfoort. Te lefoon 3771. in deze krant wordt gelezen in stad en land Amersfoortse Sportschool W. Boersma. Plantsoen Z. 10 Tel. 5477. Gymnastiek - Body Building. Conditie-training voor jong en oud. Privé- en clublpssen. Êlunk kalfsvlees in trek, maar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Professor dr J. A. Beijers, hoogleraar aan de veeartsenij- kundige faculteit te Utrecht, heeft Woensdag op een persconferentie in Den Haag, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, zijn bezwaren uiteengezet tegen de wijze, waarop in sommige streken van ons land hoofdzakelijk in de Achterhoek en in Noord- Brabant jonge kalveren worden vetgemest. De jonge pasgeboren kalfjes worden dan in de donkerste hoek van de stal gezet in een kist, die een afmeting heeft van 145 bij 40 of 65 c.m. In een dergelijke ruimte kan het jonge dier zich niet bewegen, noch behoorlijk gaan liggen. Drie maanden moet het staan of hangen in die kist. Gedurende die tijd wordt het gevoed met volle melk, een voortreffelijk voedsel voorwaar voor een pasgeboren kalf, maar na korte tijd te weinig ijzerhoudend. Bijna alle kalveren, die op deze manier worden vetgemest (zgn. „kistkalveren") krijgen door gebrek aan licht en te eenzijdige voeding rachitis en anaemie. Allerlei ver groeiingen zjjn hiervan het gevolg en het gebeurt niet zelden, dat het eens zo hupse jonge kalfje na drie maanden als een gedrocht aan de markt komt. Die eenzijdige voeding is geen nonchalance of onwetendheid, maar wordt bewust gegeven omdat juist als het kalf bloedarmoede heeft het vlees van het dier de gewenste blan ke kleur krijgt. Op deze manier (Van onze correspondent) APELDOORN. Tengevolge van een aanrijding, die Maandagnacht op de Amersfoortse weg tussen Nieuw er. Oud-Millingen plaats vond tussen een personenauto en een motorrij tuig is de veertigjarige motorrijder P. C. Vroome uit Amsterdam over leden. Door onopgehelderde oorzaak zijn beide voertuigen in volle vaart in botsing gekomen en werd de motor rijder in zorgwekkende toestand naar het Julianaiiekenhuis vervoerd, waar hij zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. krijgt de boer de hoogste prijs voor zijn kalfsvlees, dat vooral sterk in trek is bij de grote hotels in Sche- veningen en in Den Haag. De Dierenbescherming is van oor deel. dat deze vorm van vetmesten dierenkwelling is en dat hieraan een einde moet worden gemaakt. Op het ogenblik bestaat er geen wettelijke bepaling, die het mesten van kal veren op deze wijze verbiedt. Mi nimum eisen voor de afmetingen van de hokken, acht men in deze kring een eerste vereiste. Clavan's schorsing opgeheven DEN HAAG. Het bestuur van ADO heeft besloten Clavan's schorsing op te heffen. Clavan zal nu aanstaande Zondag uitkomen als midvoor in de strijd tegen M.V. V. in Maastricht. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Randijk. J. Boezer te Eethen cn Drongelen. Te Klundert, J Arendsen te Blauwkapel. Beroepen te Emst, M. Ottevanger te Leiden. Tc Giessendam-Nederhar- dinxveld, R. W Steur te Ouddorp. Te Terhevden, (tocz.) H. J. Agter, Ind. predikant te Zwolle. Aantrekkelijk programma met vele solisten Het Utrechts Stedelijk Orchest heeft zijn plannen voor het komen de seizoen bekend gemaakt. In totaal worden tussen 10 October en 16 April twintig abonnementscon certen gegeven, verdeeld in twee series. Het programma van de serie A is als volgt: 17 October Solist: Geza Anda, piano. 31 October Solist: Jan Da- men, viool, 14 November Solist: Jo- han van Ginkel, clarinet, 28 No vember Solist: Carell van Leeuwen Boomkamp, violloncel. 12 December geen solist. 16 Januari Soliste: Ja- nine Dacosta, piano. 30 Januari So list: Eduardo del Pueyo, piano. Gastdirigent: Ignace Neumark. 27 Februari Soliste: Elise Cserfalvi, viool, Gastdirigent: Willefh van Ot- terloo. 19 Maart o.a. Danse des Morts, Honegger. Medewerking so listen en Utrechts Toonkunstkoor. 16 April Solist: Theo Bruins, piano In de andere serie is het pro gramma: 10 October Solisten: Hans Hcnkcmans. piano en Erna Spoo- renberg, zang (4e symphonie. Mah ler). 24 October Soliste: Noëmie Pérugia, zang. 7 November Soliste: Johanna Fartzy, viool. 21 Novem ber Gastdirigent: Ignace Neumark. (Geen solist). 19 December Solist: Cor de Groot, piano. 9 Januari So list Pierre Fournier, violoncel 23 Januari Solist: Jean Oellers, viool. 13 Februari Soliste: Clara Haskil, piano. 5 Maart Solist: Jules de Vries, saxofoon. Gastdirigent: Franz André (Brussel). 26 Maart Solist: Claudio Arrau, piano. Het dient' te worden opgemerkt, dat de leiding van het U.S.O. zich het recht voorbehoud wijzingen in dit programma aan te brengen. Ballet-onderricht op Conservatorium Aan de muziekschool van het Utrechts Conservatorium is van af heden een afdeling „Ballet" ver bonden onder leiding van mej. Willy Vennekool, die tot voor kort deel uitmaakte van het Ballet der Lage Landen. De cursus begint half September in het gebouw Lange Nieuwstraat 2. (Van onze correspondent) TIEL. Op de boerderij van de heer De K. in Drumpt (Betuwe) is vogelpest ontdekt. De veeartsenij- kundige dienst uit Epe heeft maat regelen getroffen en de burgemees ter van Drumpt heeft voor e-en ge deelte van het dorp een ophokver- bod uitgevaardigd. Ook in Oldebroek is een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd Van de c.a. 300 kippen en 300 kui kens op het bedrijf van P. van Pijkeren te Wezep, zijn er 195 afge maakt. terwijl de rest is ingespoten. Uit Maartensdijk wordt ons ge meld. dat daar een geval van pseu do-vogelpest is geconstateerd bij de heer G. Estrik aan de Dorpsweg. Negen kippen zijn afgemaakt en het terrein is ontsmet. Het betreft hier een particulier die slechts enkele kippen heeft. (Van onze correspondent) EMMEN. In de gisteravond gehouden, druk bezochte, vergade ring van het stakende personeel van de Cerofabriek te Nieuw Weerdinge is besloten het werk he denmorgen te hervatten. Over de verschillende klachten zal heden middag een vergadering met de di rectie worden gehouden. DJAKARTA. Van officiële zij de is medegedeeld, dat binnenkort in het Staatsblad een besluit zal worden gepubliceerd, waarbij het Nederlandse communistische dag blad „De Waarheid" in Indonesië wordt verboden. Volgens een me dedeling van officiële zijde wordt deze maatregel genomen omdat in het blad de laatste tijd artikelen voorkomen, welke „tegen Indone sië" zijn gericht. AMMAN Emir Talal. oudste zoon van koning Abdoellab, Is heden tot koning van Jordanië uit geroepen. als opvolger van zijn in Juli door een terrorist vermoorde vader. Daarmede is een einde gekomen aan het regentschap van zijn jon gere broeder, prins Naif, die de kroon vertegenwoordigde in de tijd. die de nieuwe koning doorbracht in een Zwitsers sanatorium. Hij werd daar wegens een storing in het zenuwstelsel verpleegd. Van Talal we.d indertijd be weerd. dat hij in tegenstelling met zijn overleden vader en zijn broe der Naif anti-Brits zou zijn en dat d- pro-Britse kringen in Jordanië hem daarom van de troon verwij derd wilden houden. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Met grote geestdrift is koningin Juliana gis teren in Den Bosch ontvangen. Ju belende massa's mensen stonden langs de straten toen de konmgin omstreeks één uur aankwam. Zij begaf zich naar het huis van de commissaris, prof. dr. J. E. de Quay, waar zij dc lunch gebruikte. Na de maaltijd ging de koningin in gezelschap van minister Staf en de commissaris der koningin in Noord-Brabant naar het demon stratie-terrein van de Bossche vee markthallen waar de paarden van de tentoonstelling van ,,Het Neder landse Trekpaard" werden voorge- draafd. De leden van het hoofd bestuur van de Kon. Ver. Het Ne derlandse Trekpaard werden aan de koningin voorgesteld. Zij bleef tot omstreeks half vijf op de ten toonstelling. waarna zij naar Soest- dijk terugkeerde. DEN HAAG Onderhandelingen zijn gaande, die liet uitzenden van twintig vissers uit Urk naar Argen tinië beoogen. Het geldt hier een proef om te onderzoeken of de snorrevaartvisserij bij de kust van Argentinië mogelijk is. Wanneer de vissers vertrekken is nog niet be kend. De onderhandelingen zijn in vrij ver gevorderd stadium. VOORZITTER STICHTINGSBESTUUR, (Van onze correspondent) HOENDERLOO. „Toen mr Jan Messchaert van Vollenhoven op 7 Februari 1851 op het deftige Am sterdamse notariskantoor ver scheen om te verklaren dat hij een liefdadige instelling voor ver- waarloosde kinderen onder de benaming van Doorgangs-IIuis had opgericht, had niemand kun nen denken dat vandaag een zo groot cn zo veelzijdig gezelschap op Hoenderloo's grond aanwezig zou zün." Dit vertelde de voorzitter van het bestuur van de Stichting, mr M. B. van de Werk hedenmorgen bij de viering van het eeuwfeest van de Stichting Hoenderloo, de grote opvoedingsinrichting voor regerings- en voogdijjongens, wel ke grote bekendheid geniet in ons land. Onder de ruim 450 genodig den die het feest bijwoonden merkten wij op: de minister van Justitie, mr H. Mulderije, de se cretaris-generaal van het minis terie van Justitie mr. J. C. Ten- kink, de commissaris van de Ko ningin in de provincie Gelderland jhr mr C. G. C. Quarles van Uf- ford, en tal van andere burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. „Terugziende op honderd jaar ingespannen arbeid is het niet moeilijk een schoon en indruk wekkend tafereel op te roepen van al wat werd bereikt." zei mr Van de Werk. „En wij mogen dunkt mij Hoenderloo's geschiede nis wel zien als een stukje levend Christendom in een bewogen we reld." Deze toespraak van de voorzit ter werd gevolgd door gelukwen sen welke verscheidene autoritei ten uitspraken o.a. door de mi nister van Justitie en de commis saris van de Koningin in Gelder land, die mededeelde dat Kc gin Juliana het beschermvrc schap over de stichting heeft vaard. LIVERPOOL Het 7600 metende Britse motorschip nius heeft zijn reders geseind het door een aanvaring bij Frankrijk met het 10.000 ton tende Italiaanse tankschip „Ar le Lauro'' een gat boven de w lijn heeft opgelopen. De botsing heeft plaatsgevor tijdens mistig weer ten zuiden kaap St. Vincent. De „Ascat zet koers naar Jibraltar. w; heden wordt verwacht. Het was onderweg van Balik Papai Borneo naar zijn thuishaven Li pool. De „Archille Lauro" is Bahrein op weg naar Swansea boodschap van dc .Ascanius'' m te geen melding van schade het tankschip. DEN HAAG. Het Italia: stoomschip „Maria Bibolini" se dat het ter hoogte van de Engi oostkust, op 54.25 gr. N.B. en gr W.L.. in aanvaring is gekor met de treiler „Aucuba", Grim 117. Het stoomschip heeft de manning van tien koppen van treiler aan boord genomen. Vermoedelijk is het schip in loop van de nacht gezonken. „Maria Bibolini" is op weg n Rotterdam.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4